- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- sziku69: Szólánc.
- shadowkidhu: SFF Itthoni labor
- eBay-es kütyük kis pénzért
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Mr Dini: Mindent a StreamSharkról!
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- f(x)=exp(x): A laposföld elmebaj: Vissza a jövőbe!
-
LOGOUT
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Atomgeszi
nagyúr
A napelemes rendszer miatt ugye kéne a padlásrol a villanyorahoz új kábeleket vinni. Ehhez szétvésik gondolom a nyomvonalat fentről lentig. Egy 1986 ban vakolt háznál ezt hogyan lehet esztétikusan javítani? Kinél hogy néz ki?
-
Balázzs
senior tag
Tisztelt Ügyfelünk! Korábbi tájékoztatásunknak megfelelően az ELMŰ-ÉMÁSZ Energiaszolgáltató Zrt.-vel fennálló egyetemes szolgáltatói szerződése – a felek elszámolási kötelezettsége mellett – 2021. szeptember 1-jével megszűnt, az MVM Next-tel pedig új egyetemes szolgáltatási szerződése jött létre. Ezúton szeretnénk Önt néhány aktualitásról tájékoztatni a háztartási méretű napelemrendszerhez kapcsolódóan. A jogszabályoknak megfelelően a szolgáltatóváltás miatt az ELMŰ-ÉMÁSZ köteles elszámolni Önnel a végelszámoláskor esetlegesen keletkezett betáplálási többlettel, annak folytatólagosan történő felhasználására nincs lehetőség. Ez azt jelenti, hogy az augusztus 31-ig keletkezett betáplálási többletet az ELMŰ-ÉMÁSZ átveszi Öntől: természetes személy, lakossági felhasználó esetén a végszámla mellé csatolt nyilatkozat benyújtását követően; egyetemes szolgáltatásban vételező, nem lakossági felhasználó, adószámos magánszemély, egyéni vállalkozó esetén pedig a számla kiállítását és megküldését követően. A 2021. szeptember 1-je és a szerződése szerinti elszámolási időszak végéig történő fogyasztását majd az MVM Next felé kell kiegyenlítenie az elszámolási időszak végén. Annak érdekében, hogy a végelszámolás a jogszabályban rögzítettek ellenére ne érintsen hátrányosan egyes ügyfeleket, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatallal együttműködve az MVM Next és az ELMŰ-ÉMÁSZ speciális megoldást dolgozott ki. Ennek értelmében a teljes elszámolási időszakra vonatkozóan számoljuk el a többletbetáplálással összefüggő rendszerhasználati díjat. Ez azt jelenti, hogy a végszámlában és az azt követő első elszámoló számlában megvizsgáljuk a fogyasztás és a visszatáplálás mennyiségét és a többletbetáplálási mennyiséggel a rendszerhasználati díj mennyiségét korrigáljuk. Ennek kezelhetősége érdekében számlázási rendszerünkben fejlesztést hajtunk végre.
Ha az Ön szerződés szerinti elszámolásának időszaka szeptember, október vagy november hónapokra esik, csak abban az esetben kapja meg elszámoló számláját, ha a végelszámoláskor nem rendelkezett betáplálási többlettel. Ha az Ön végszámlájában betáplálási többlet volt elszámolva, csak a hamarosan elkészülő fejlesztéseket követően lesz lehetőségünk pontos elszámolást készíteni, és így elszámoló számlát kiállítani. A jövőbeni elszámolásokkor keletkezett többlet villamos energia ellenértékének kifizetésére vonatkozó igényét az MVM Kontó Zrt., 7031 Paks, Pf. 152 címre kell küldeni.Természetes személy, lakossági felhasználó által beküldendő dokumentum
- Nyilatkozat és kifizetési kérelem
Egyetemes szolgáltatásban vételező, nem lakossági felhasználó, adószámos magánszemély, egyéni vállalkozó által beküldendő dokumentum- Az ügyfél által az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. részére kiállított számla Megértését és együttműködését köszönjük!
Üdvözlettel
MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. -
karmaresz
senior tag
Igen, egy ilyet tényleg izgalmas lenne látni.
Június 17-én lett beüzemelve a D-DKi tájolású 6,4kWp rendszerem 16 panellel és eddig -azaz 5 hónap és 13 nap alatt- 4,31mWh energiát termelt.
A kivitelezőm olyan 7, max 7,5mWh-át jósolt egy teljes évre, szóval arányosítva meglepően jó volt eddig az idei hozam.
Amit találtam kb. 20-30 SE user korábbi éveinek figyelése alapján, hogy az év első fele sztenderden erősebb 4-8%-kal, mint a második. Ezek mentén nem lenne elképzelhetetlen egy éves 9-9,5mWh termelés, de ha így is lesz, úgy gondolom, hogy ez inkább kivétel lesz, mint szabály.
-
axioma
veterán
Itt me'g annak idejen napkollektoroskent nezegettem, es volt eleg jo korrelacio a napkollektor uzemora (szivattyu) es a napsugarzasi adatok kozott. De ez historikus, ha nem talalsz hasonloan me'rt szamot idenre, akkor nem segit sokat.
[link]
pvgis nem tudja amugy az eveket adott geo pontra? -
bb71
őstag
Egy újabb közvélemény kutatási igényem támadt, különösen a régebbi motorosokhoz fordulnék: az elmúlt mondjuk 5-10 évet visszanézve, hogy alakult a napsütés mennyisége, azaz egy kis statisztika érdekelne, hogy lássam, hogy a mostani - úgy gondolom álomszerű - év, mit jelent majd a nagy statisztika tengerében.
Köszönöm.
UI: november +8,9% lett.
-
-
tothbe
addikt
válasz
senki68 #21775 üzenetére
Szerintem ez már időközben változott. Legalábbis az utolsó pont. Arra most már 10 mm2 átmérőt írnak elő. Nekem is anno jelezte az ELMŰ-s szerelő, hogy ott fel kell majd bővítenem a 6-ost, mert már a 10-es az új szabvány és ha valamiért hivatalosan bele kell nyúlni, nem fogják már elfogadni 6-ossal.
-
-
Reggie0
félisten
válasz
#39851264 #21786 üzenetére
Mert az 100-300mA-es, nem a lakashoz valo.
Igen, azt irta, hogy nem akarja kulon kabelezni a kulso elosztodobozbol, amiben a fi rele van es megy a lakasra, hanem majd a lakasban agaztat le az inverternek. Tehat az inverter es az aramszolgaltato kozott lenne a Fi rele, az inverter es lakas kozott pedig igy nem lenne.
-
313313
addikt
Démász területen jó a fa szekrény, még teljesítmény növelésre is. Csak legyen elég nagy és normál állapotú. Ha elég a kismegszakító csere, nem kell átállni 1F-ről 3F-ra, akkor lakáson belül is lehet a mérő csak ne legyen vizes blokkba és hálószobába....
Nov 6-án volt nálam teljesítmény növelés 1*32A-ről 3*32A-ra, nem kötöttek bele semmibe se. Kb 11.000 huf szekrény bevizsgálási díjat kellett fizetni.
Mondjuk olyan szerencsém volt, hogy a mérő alatt ott volt a 3 fázis 4*50mm2-es földkábelon építés óta... -
Reggie0
félisten
válasz
#39851264 #21760 üzenetére
A problema az, hogy ha a FI rele utan koti az invertert, akkor az inverter, amig termel, meg tudja taplalni a szivargo aramot. Emiatt kell az inverter es a lakas koze meg egy FI rele, de ilyenkor megfontolando, hogy a parhuzamosan kotott 30-30mA-es ket FI rele, szelsoseges esetben, a lakasban elszivargo 60mA-t at tud engedni.
-
liszkai 2
csendes tag
-
bobace
addikt
Én most vagyok benne, és igen, szabványosítani kell
Meglévő földkábelem hurka, plusz 1-ről 3 fázis és azt sem szeretném, hogy a viszonylag frissen vakolt ház falát kilyuggassák, plusz kicsi a hely is a mostani dobozban, így tejelek, de legalább a fele visszajön (kivéve Amperbővítés) -> majd belemegy a napelem két kis doboza a mostani szekrénybe..
A szerelőm azt mondta, hogy az új vandálbiztos dobozok csak új bekötésre érvényesek, meglévő helyen még feltehetik a régebbieket, de nem sok készlet van belőle. Az legalább csak 80ezernem a duplája...
jaa és köszi a tippet a hűtésre, ha fent lesz az inverter, majd rárepülök a témára.
-
asdf_
veterán
válasz
#39851264 #21753 üzenetére
Villanyórailag az a necc, hogy ha esetleg szabványosítani kell (ez egyébként min múlik, mert olvasottak alapján hasraütésre), az októbertől használható dobozok, azok valami katasztrófák. Ha valakinek az általatok csatolt képeken is látható, ház falában kis dobozka módszerrel van elhelyezve az óra, különösen, ha van éjszakai is mellé, annak ez halál lesz. 60x30-as dobozba van rejtve a mérő kismegszakítójával, ha van éjszakai is,meg egy mellé, azaz 60x60 és ebben talán még benne sincs a vezérlő doboza, és akkor emellé kéne még elférnie annak is. Meg a saját kismegszakítóknak
Egy ilyen cumó tokkvonó így néz ki, egy 90*60 cm-es monstrum, szerintem sokunk kialakított nyílásába bele sem fér. Ja, és ez itt röpke 140e Ft (amit amúgy sosem fogok megérteni, hogy egy öntött szar dobozon, amit hegyekben fognak használni, mi az úristen kerül ennyibe).
Ui: lehet, hogy van kisebb, meg olcsóbb, ez jött elsőre szembe -
dioczi
csendes tag
válasz
#39851264 #21762 üzenetére
szia dandika;
Akkor itt én messze vagyok az inverter-rel?
10-es madzagon már bent van a 3 fázis (csak nem aktív, értsd, nincs még benn az órában a megszakító), jelenleg a ház 1 fázison, 32A-n üzemel, javaslatod szerint ez meg is maradna és mellé jönne 2x16A (még ha így költségesebb is)
ide már kell nekem a plusz tűzoltóvédelmi kapcsoló?
(tudom, könnyebb kérdezni, mint utánajárni ... de itt gyakorlati válaszokat találok mindig) -
#39851264
törölt tag
Mondjuk a különálló garázs és egyebek nálam biztos kapna egy külön FI relét.
Mint távoli-kihelyezet rész...
Kényelmi okból.
Ha ott lekacsol a FI relé, akkor a házban azért maradjon az áram alapon.
Ugyan ezért kapott a kertbe induló áramkör is külön FI relét.
(az öntöző cuccok, kerti világítás, kertitó cuccok) -
#39851264
törölt tag
Az invertert célszerűen az ELSŐ MÉRT FŐELOSZTÓBA kell bekötni.
ODA ahová a mérőből (a plomba alól) is érkezik az utcai betáp vezetéke.Innen kellően vastag AC vezetékkel elvihető akár 15-20-(30-50-100) méterre is.
HA a napelemek miatt maga az inverter máshová kerül.
(meg a tűzoltóvédelmi kapcsoló című baromság miatt)Persze jobb, ha rövid az AC vezeték ...
-
Tony21
tag
válasz
Kukipapa_rr #21748 üzenetére
Nálam 5,4kWp panel van a keleti oldalon, 23,5 fokos tető, mikor írtad a kommentet akkor 2,1kW volt a pillanatnyi. Szerintem is jó lesz ez.
Majd várj meg egy teljesen napos napot, mikor szép a görbe, a pillanatnyi felhős/napos váltakozások tudnak érdekes értékeket produkálni. -
#39851264
törölt tag
válasz
Reggie0 #21755 üzenetére
Hát az ingatlan FI reléje...
Hisz csak EGYETELEN vezeték szakasz marad a FU relé hatáskörén kívül.
Ami az invertert köti be az első mért főelosztóba.
Ezen a vezetéken viszont SEMMI MÁS nincs csak az inverter egyedül.
Az inverter vezetéke pedig dupla vagy háromszoros szigeteléssel és
mechanikai védelemmel van szerelve a szerelési módszertől függően.
Akit ennek ellenére mégis megráz az inverter vezetéke a nyomvonalon az nagy marha...
Agyhalott aki nem tudja mit csinál.
----
Az inverter olyan mint az "utcai érkező vezeték" >> GENERÁTOR üzemben működik.
Ezért az utcai érkező vezetékhez hasonlóan a FI relé elé kerül az inverter vezetéke is.
Az inverterben van kellő védelem földelési hiba esetére >> letilt.
A többi esetre pedig lásd fentebb a szerelési módot...
---
HA mégis be kell rakni valami fura-extrém okból a FI relé hatáskörébe az invertert.
AKKOR a drága spéci FI relé is kellhet (sok tízezerFt-ért), ha a normál Fi relé lekapcsolgat. -
bb71
őstag
szokásos újonci lelkesedéses helyzetjelentésem:
27-én lett meg a PVGIS 10% veszt. novemberi jóslatnyi mennyiség.Novemberhez képest - ez azért a tényleges fogyasztásunk kb. 60%-a -, ami szerintem elég korrekt mennyiség.
Nem? -
#39851264
törölt tag
A mérő fölötti (és melletti?) cuccot kell felszámolni...
Oda kell
- egy 12 modulos (vagy inkább 18 modulos, ha elfér) IP44 kiselosztó doboz (5-8 eFt)
és mehet bele a
- 3 darab fővezetéki sorkapocs a 3 fázis ingatlan/inverter Y elágaztatásához (2-3 eFt)
- egy 3 ázisú FI relé (10-15 eFt) az ingatlan egésze számára
- 3 darab kismegszakító a szükséges Amper értékkel (3-4 eFt) >> első mért főelosztó
- apróanyag, vezeték ...
(a mérő és főelosztó között min 6 mm2 réz vagy annak megfelelő alu kell)- munkadíj (10-30 eFt vélhetően)
- térelválasztó (nem éghető) ajánlott
Az Y elágazás ingatlan felé induló lábára megy a FI relé CSAK és kész.
Így az inverter az Y elágazás másik lábára kerülhet a FI relé hatáskörén kívülre.Megj:
A földelés léte+működése és az EPH csomópont kellő kialakítása ellenőrizendő. -
válasz
#39851264 #21753 üzenetére
Akkor remélhetőleg ennek a rendbe rakása nem 100e-s tétel... Talán apósom valami olyat mondott, hogy a szerelő (vidék) 20e Ft-ot mondott rá... de ezt meg keveslem
igazából kismegszakító + Fi relé ami ide akkor mindenképpen kell...
Tudom, hogy invertert nem jó Fi relé után kötni de vajon megoldható? Mert akkor az északi oldalra tudna kerülni az inverter a ház hátuljáraodáig elmegy a 3 fázis
-
#39851264
törölt tag
Az átkötésehez semmi köze a szolgáltatónak.
Mezei villanyszerelői feladat.Megj:
Havi 51 Ft alapdíjért szerintem ésszerű meghagyni az éjszakai mérőt átkötés esetén is.
Lehetőség... a bármikori használatra a jövőben.---
A napelem telepítéshez sincs köze e szempontból akkor,
HA NEM kell Ampert és/vagy Fázist bővíteni az inverter miatt.Mert ami most MŰSZAKILAG/ÁLLAPOTILAG megfelel a fogyasztásra!
Az jó lesz a napelemes rendszernek is.Megj:
A szemmel láthatóan lepusztult-elhanyagolt mérőhelyet, rendbe kell rakni szükség szerint.- régi porcelán biztosítékok cseréje kismegszakítóra, kiselosztó dobozba rakva
- fővezetéki Y elágazás (ingtalan kontra inverter) kialakítása a mért fővezetéken
- földelés!!! és EPH csomópont rendberakása, ha nincs/nemokés
- mérő rész elválsztása tűzálló anyaggal****
HA kell Amper és/vagy Fázis bővítés is az már neccesebb.
DE... https://prohardver.hu/tema/napelem_de_csak_finoman/hsz_4906-4906.html -
Kiskörös környékén egy vezéreltről nappali átkötés (napelem miatt) és napelem telepítés esetén kötelező a szabványosítás? Ha igen szerintetek körülbelül mennyibe kerül?
-
#39851264
törölt tag
válasz
dioczi #21749 üzenetére
Amit el mer kérni a regisztrált szerelő tőled...
Az ügyintézésért és a kiszállásért.
10-40 eFt, vidéken 15-25 eFt pestországban és a menő városokban több.Alapban a bővítés anyaga+munkadíja a szolgáltató költsége az utca és a mérőhely között.
Kivétel lehet a TÚL hosszú csatlakozó vezeték és a csoportos (több előfizetős) eset.A díj tabellla (minden szolgáltatónál ennyi, rendeleti ár).
https://bekapcsoljuk.eon.hu/lak_layout/lak_uj_bekapcsolas_info/dijak
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- Autós topik látogatók beszélgetős, offolós topikja
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Megjelent a Realme GT7, a márka legolcsóbb csúcsmobilja
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- Samsung Galaxy S22 és S22+ - a kis vagány meg a bátyja
- Milyen TV-t vegyek?
- Politika
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Prohardver app (nem hivatalos)
- Bundle topik
- További aktív témák...
- LG 65C3 - 65" OLED evo - 4K 120Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - PS5 és Xbox!
- HGST HUH721010AL5200 10TB 7.2k SAS HDD, DELL branded, nettó 40000Ft + ÁFA, 1 év garancia
- Getac S410 i5-6300u, G3: i5-8365u, G4: i5-1145G7
- ShieldUp Fóliavágógép tartozékaival
- Telefon felvásárlás!! iPhone 11/iPhone 11 Pro/iPhone 11 Pro Max
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest