Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Micro Four Thirds (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#55701) Doom válasza jmakk (#55697) üzenetére


Doom
aktív tag

Ezt a tesztet mondjuk még nem láttam, csak most néztem meg, 12mm felett f11-ig jónak tűnik, ez nem tűnik olyan vészes limitációnak.

Studi: Én vetettem fel a kettő "összehasonlítását" olyan alapon, hogy ha bő 200e-ből szeretném megoldani a korábban felvázolt feltételek mentén a lefedettséget, akkor szóba jöhet mind a kettő. Legalábbis nekem. Nyilván nem összehasonlítható a két obi face to face, én a "portfóliót" hasonlítottam.

(#55702) delibab válasza TayRol (#55675) üzenetére


delibab
senior tag

Be kell rendelni úgy, hogy valamelyik áruházban veszed át, és nem veszed, majd besétálsz és van raktáron... ;] ;] ;] nem tudom, hogy működik e, de egy próbát megérne!!!! :DDD

" Csak a puffin ad nekem erőt és mindent lebíró akaratot... “

(#55703) Studi válasza delibab (#55702) üzenetére


Studi
addikt

Nem működik, mert ezekre a honlap nem engedi a bolti átvételt valamiért. (legalábbis amit én néztem arra nem engedte) :(

(#55704) TayRol válasza delibab (#55702) üzenetére


TayRol
veterán

Jaja, nem engedi.

(#55705) gorgo válasza jmakk (#55697) üzenetére


gorgo
őstag

elég ritka ha f8nál szűkebb rekeszt állít az ember m43-on... sztem nem kritikus.

"Lehet az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik"

(#55706) delibab válasza TayRol (#55704) üzenetére


delibab
senior tag

Fasza, ezt benéztem, de az elmélet jó... :DDD

Tegnap voltam a Budaörsi MM-be, ott elég sok minden volt, mondjuk ezt pont nem néztem, de holnap be tudok menni ha gondolod?
A netes készletinfo gyakorlatilag semmi nem ér... :( :( :(

[ Szerkesztve ]

" Csak a puffin ad nekem erőt és mindent lebíró akaratot... “

(#55707) gorgo válasza cdl (#55630) üzenetére


gorgo
őstag

Kicsit azt kérdezed, hogy Kriszti vagy Kati piros ruhában vagy Kati kék ruhában a jobb választás. Inkább azt írd le, hogy mik a fotózási szokásaid, mik a szempontok.
Pont nemrég hasonlítottam XE1+kit-et EM5+12-40-el. Fogjuk rá hogy EM5 markolattal hasonló mint az EM1 és tegyük hozzá, hogy XE2 jobb mint elődje (azt is tapiztam már).
Fogásra nekem a Fuji, főleg markolattal, azzal egyértelműen jobb az ergonómia.
De ha mozgalmas témáid vannak, talán jobb az Oly.
Szóval mik a szempontjaid?

"Lehet az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik"

(#55708) Studi válasza delibab (#55706) üzenetére


Studi
addikt

(amúgy minden áruháznak van telefonszáma ;) )

(#55709) jmakk válasza gorgo (#55705) üzenetére


jmakk
őstag

Elég sűrűn használtam a 9-18-t f10-f11 környékén. Jó lehet csak az én perverzióm volt, hogy szerettem volna a 1-2m-re lévő sziklát és a háttérben lévő dolgokat is élesen látni. :)

(#55710) delibab válasza Studi (#55708) üzenetére


delibab
senior tag

:DDD Tényleg? :Y :Y :Y :Y
Na mondjuk nem nekem kell... illetve az obi kéne, csak nem tudnám mire feltekerni illetve megfelelően használni...

[ Szerkesztve ]

" Csak a puffin ad nekem erőt és mindent lebíró akaratot... “

(#55711) TayRol válasza delibab (#55706) üzenetére


TayRol
veterán

Nem kell köszi, úgyis kihozzák ingyen.

(#55712) jmakk válasza Parci (#55700) üzenetére


jmakk
őstag

Jóvanna hülyén fogalmaztam. Még dógzom, de már elegem van. Szóval erősen gyengül a "granuláció". :D

[ Szerkesztve ]

(#55713) .mf válasza jmakk (#55697) üzenetére


.mf
veterán

"Mondjuk én pont a tájfotó miatt nem vettem 12-40-t. Erősen hat rá a diffrakció, asszem az ephotozine is megemlítette, talán egyetlen negatívumaként. Mondjuk ha f8 fölé nem tekeri az ember, akkor pöpec."

Milyen gyútávon? Az én tapasztalatom az, hogy a rekesz-szűkéből eredő lágyulás (diffrakció) egyrészt a szenzor méretétől, másrészt pedig a gyútávtól is függ: rövidebb gyútáv hamarabb, hosszabb pedig később, szűkebb rekesznél kezd csak el lágyulni.

F8... Érdemes végignézni néhány mérést, hogy adott obi hogyan viselkedik, hol van a közepe és a széle élességi maximuma. Egyáltalán nem biztos, hogy kell f8-ig rekeszelni, sőt. Kísérletezgettem én is, gyakran jött az ki, hogy a fixeim láthatóan élesebbek f4 és f5.6-on, mint f8-on vagy fölötte. A tesztek alapján a 12-40 dettó, f4-en középen sokkal élesebb, széleken meg csak hangyányit gyengébb, mint f8-on.
Legrosszabb esetben kicsit vágsz a széléből...
Nem tudom, mennyire szoktad a tájfotók exif-adatait nézni, ha valahol elérhetőek. Sokszáz, bőven elég karcolóan éles széltől szélig kép alapján, még FF-en is többnyire megállnak f9.5, f11-nél, csak ritkán mennek efölé -- ami a DoF 2x szorzója mellett f4.8, f5.6 m4/3-on.

Tájképre, szerintem...
- állvány
- uwa zoom, m4/3 esetében jelenleg a 9-18 f4 és f5.6-on
- jó minőségű alapobi, de nem feltétlenül az f2.8-asok
- modern váz
- jó hely
- jó időjárási körülmények: kiváló látótávolság, alacsony pára
- látványos fények
- raw és / vagy AE bracketing
- utómunka

Szóval szerintem a 12-40 önmagában nem megoldás mindenre, csak egy elem. Képernyő-méretben nem biztos, hogy ki lehet szúrni, hogy mennyivel élesebb, mint egy másik obi (feltéve, ha az is egy korrekt darab), azt viszont igen, ha jó a hely / fények / körülmények, jó a kompozíció, vagy jó utómunka miatt látványosabb. Láttam már kitobikkal is olyan helyeket, olyan jól elkapott helyzeteket, és olyan jól utómunkázott képeket, hogy én inkább azt vallom, hogy elég egy "épp elég korrekt" ("good enough"-ot hogyan fordítsam) obi, csak legyen meg a megfelelő gyútáv-tartomány és legyen ténylegesen nálam. Egy ekkora obi pedig nem biztos, hogy nálam lesz.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#55714) schawo válasza jmakk (#55709) üzenetére


schawo
titán

f/11-en már minden MFT-n beköszön a diffrakció. A 9-18-on is. APS-C-n f/16-on, FF-en meg f/22-n cserébe ezeken szenzorból adódóan kisebb a mélységélesség, ergo semmi előnyük nincs a gyakorlatban.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#55715) need


need
addikt

Üdv nektek...

én és a DxO Optics Pro 9 ismerkedünk egymással.. na most úgy nagyjából meg is találtam benne ami kell
kivéve azt hogy miképpen lehet 4:3 helyett 16:9 arányban kimenteni a képet..
tudna nekem valamelyik szagértő ;) segíteni..? :B

D750+Tami 24-70..Nikon 70-200 f/2.8 vrII....Diablo3 Battletag: norennord#2734 Division 2 noren73

(#55716) jmakk válasza .mf (#55713) üzenetére


jmakk
őstag

Egy véleményen vagyunk, de azért lecsavartam itt a 9-18-at f8-ra. ;)
Ja és 3:30-kor keltem érte nyáron. :)

[ Szerkesztve ]

(#55717) jmakk válasza schawo (#55714) üzenetére


jmakk
őstag

Természetesen beköszön, ez nem is kérdés. Az FF nem tudom, hogy jön ide, nem kevertük bele. :F
Inkább az a lényeg, hogy mennyire marad éles. De mondjuk f4-5.6 azért kevés, mikor van egy hangsúlyos előtered 1-2m-re és nem akarod, hogy a háttérben a felhők és a nap már bukés legyen.

(#55718) Lassú Víz válasza .mf (#55713) üzenetére


Lassú Víz
őstag

+ szükség szerint polárszűrő

Szerk: 25-öst postázták :D

[ Szerkesztve ]

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#55719) Doom válasza .mf (#55713) üzenetére


Doom
aktív tag

Néztem a 9-18-ast is, csábító a 9mm, de az a bajom, hogy emellé még nem árt egy alapobi, és kéne még valami fényerős. Esetleg lehetne a kettő együtt pl. a 25/1.8, de a fényerőt szeretném a szélesebb látószöghöz igazítani éjszakai csillagfotózás és beltér miatt. Én a képeim harmadát eddig 27-28 ekv. gyútávon csináltam, valszeg soknál lejjebb is mentem volna, ha nem lopták volna el a 10-22-met anno :( Ezért gondoltam a 12/2-re, de persze az pont nincs a MM-ban, hogy a fene egye meg.
Egyébként mi a jó minőségű alapobi? 12-32, 14-42, 14-45-re gondolsz?

(#55720) schawo válasza jmakk (#55717) üzenetére


schawo
titán

Úgy, hogy nem tudom, hogy korábban milyen rendszert használtál. A többi rendszerhez azért hasonlítottam, hogy mutassam, hogy az ott bejáródott reflexeket itt nem kell alkalmazni. F8-ig az MFT-t is el szabad tekerni.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#55721) jmakk válasza schawo (#55720) üzenetére


jmakk
őstag

Ja értem. Sosem volt FF-m, már az apsc kanyont is sokszor nagynak és nehéznek találtam. Ezért lett anno mft. Aztán elkaptam madgie fudzsi betegségét. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#55722) schawo válasza jmakk (#55721) üzenetére


schawo
titán

Jah, hogy te is krónikus fudzsitiszes vagy. Értem :)

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#55723) MLaca válasza jmakk (#55716) üzenetére


MLaca
őstag

ezt kérhetem esetleg 2560 x 1440-es méretben háttérképnek? :) nagyon szép!

http://mlzphoto.hu/

(#55724) jmakk válasza MLaca (#55723) üzenetére


jmakk
őstag

Ok, este lekonvertálom méretre.

(#55725) jmakk válasza schawo (#55722) üzenetére


jmakk
őstag

Fertőzőbb, mint az ebola. A halálozási aránya kicsit jobb. :)

(#55726) Mercutio_ válasza jmakk (#55721) üzenetére


Mercutio_
félisten

Aki mint tudjuk FEDman - tól szedte össze :DDD

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#55727) cdl válasza gorgo (#55707) üzenetére


cdl
senior tag

Szia.
Teljesen általános felhasználás.
Család, utazás, természet.
Mivel dslr-ről jöttem, megszoktam a gyors fókuszt, és a jó fogást.
Kipróbáltam az em10-et 1 hétig, fogása, kezelése nem az én világom.
X-e2 volt eddig a kiválasztott, de anyira jó áron van most az em1, hogy teszek egy próbát.
Az em1 alakja sokkal közelebb áll hozzám ránézésre.
A Fujit is meg tudnám szokni szerintem. ( egy tokkal)
Mivel a kipróbálás fontos, így megrendeltem az em 1-et 12-50-el.
Ha nem jön be, 14 napig visszaadhatom.
A 12-40 már túlmutat a lélektani határomon, biztos bánni fogom, de ez van.
Kiváncsi vagyok, pár nap alatt remélem megjön.

(#55728) jjeahh válasza cdl (#55727) üzenetére


jjeahh
nagyúr

gyors fókusz, jó fogás... panasonic g vagy gh?

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#55729) gorgo válasza jmakk (#55716) üzenetére


gorgo
őstag

Ezért a képért én is felkelnék, sőt, azt is bevállalnám, hogy nem fekszem le! :)
Amúgy nekem is volt 9-18 én jellemzően 7.1-re rekeszeltem, bár igaz, nem volt olyan perverzióm, hogy közeli/távoli elemet is tartalmazó témát szűk rekesszel lőjek (előbb lőném fényerőssel tág rekeszen a dof miatt legfeljebb összerakom panorámának :) )

"Lehet az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik"

(#55730) gorgo válasza cdl (#55727) üzenetére


gorgo
őstag

Akkor inkább oly 12-40-el, és semmiképp 12-50-nel. Amúgy amit jeaah mond teljesen jó: pana váz + 12-40 oly zoom!!! Állatgyors AF jó fogás, igaz stabi nincs. Én mocskossul elégedett lennék egy GX7+12-40-nel... De előbb vennék GX7+12-32-t is. Az EM1 váz nagyon jó, de mivel az aktuális 'csúcs' ezért messze túlárazott, nem éri meg. A 12-50 meg arra jó, hogy eladja az ember mihamarabb (3 expót lőttem tesztnek és már adtam is el anno).

"Lehet az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik"

(#55731) Mercutio_ válasza gorgo (#55730) üzenetére


Mercutio_
félisten

Mondjuk MM akcióban gx7 alatt van árban 12-40-nel.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#55732) .mf válasza cdl (#55727) üzenetére


.mf
veterán

:(
Ha már EM1, akkor csakis 12-40-nel van értelme, mert akkor a 12-40-et elég kedvezményesen megkapod. A 12-50-nél már csak magában a váz is jobb, hozzá apróról egy 4/3-os obi vagy akár egy 14-42 IIR. A 12-50 a rendszer egyik legrosszabb obija, csak az időjárás-állóság és a kvázi-makró szól mellette. Máig nem értem, hogy adhatták ki az akkori csúcsgép kitobijaként, ennél sokkal jobb obik után.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#55733) cdl válasza gorgo (#55730) üzenetére


cdl
senior tag

Most 300000 körül jutok hozzá az em1 -hez, ez túlárazott?
Milyen alternatívák vannak ebben az árkategóriában?
Igazatok lehet, hogy tragédia a 12-50, holnapig megálmodom mi legyen.

(#55734) Tin_Shield válasza cdl (#55733) üzenetére


Tin_Shield
őstag

Szerintem nagyon rendben van E-M1 315e-ért az MM akcióban. Sőt, szerintem +35e-ért a 12-50 is elmegy, tényleg nem minőségi obi, de azért nem is használhatatlan, amennyibe kerül annyiért el is lehet adni ha akad helyette valami jobb darab.
Volt az irányjelzőn a közelmúltban egy 4/3-os 14-54II, ha megvan még én egy adapterrel lehet bevállalnám.

(#55735) Mercutio_ válasza Tin_Shield (#55734) üzenetére


Mercutio_
félisten

Mennyi is egy adapter....?
Én inkább keresnék valakit a korábban talán TayRol által felvazolsz felállásban egy E-M1 +12-40 kombora és még olcsóbb lenne a váz a spórolt pénzt kipótolva meg vennék egy pana 12-32-t ebay-ről vagy 25k-ért egy Oly 14-42 kitobit esetleg még egy 45-öst vagy 25-öst MM-ből.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#55736) gorgo válasza cdl (#55733) üzenetére


gorgo
őstag

Ne érts félre, nem lebeszélni akarlak, de eggyel "kisebb" vázzal és a 12-40-el jobban jársz :) Az EM1 nagyon jó váz ettől még.

"Lehet az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik"

(#55737) Tin_Shield válasza Mercutio_ (#55735) üzenetére


Tin_Shield
őstag

Megmondom őszintén nem tudom naprakészen mennyi egy adapter, csak eljátszottam a gondolattal. Amit írtál az még jobb megoldás lehet, van több alternatíva, majd választ.

[ Szerkesztve ]

(#55738) Mercutio_ válasza gorgo (#55736) üzenetére


Mercutio_
félisten

E-M10 - re vagy 5-re gondolsz?
Előbbinél mintha írta volna, hogy volt nála és nem esett neki kézre.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#55739) gorgo válasza Mercutio_ (#55738) üzenetére


gorgo
őstag

5-re ahhoz van rendes markolat... használt piac tele, újonnan is olcsóbb.

"Lehet az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik"

(#55740) gorgo válasza gorgo (#55739) üzenetére


gorgo
őstag

eh, el ne felejtem: nincs e-shutter :( :( nem korrigál CA-t a váz :( és wifi sincs. Ezeket leszámítva jó.

"Lehet az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik"

(#55741) Marseille199 válasza schawo (#55714) üzenetére


Marseille199
senior tag

Szerintem ez azért nem ennyire egyértelmű, sőt, én lentebb tolnám egy rekesszel, f22 az beza már csúnya ff-en is. Meg objektív függő is.

De szerintem sem kell f7.1-nél jobban rekeszelni. Inkább a hiperfokális távra állítani az obit (tudom nincs skála, de meg lehet tanulni)

Itt van előttem egy cirka 50 éves 35mm-es fullfrém (sic!) obi, f11-re rekeszelve, hiperfokális távon 1,2m-től éles minden a végtelenig. Még egyszer: leica kocka, 35mm-es obi. Szóval nehogy már f11-re kelljen rekeszelni egy ekv 24-28mm-es obit mikro4/3-on, hogy minden éles legyen.

Ui: Csekkolta, 50mm-es objektívnél, ugyancsak f11-nél hiperfokélis távra állítva 2,5 fél métertől a végtelenig minden éles. És ez még mindig kisfilm méret.

"Amikor a kép életlen, a gondolat éles, és amikor a kép éles, a gondolat eltávolodik a fókuszponttól." - Hiroshi Sugimoto

(#55742) schawo válasza Marseille199 (#55741) üzenetére


schawo
titán

Én is lejjebb tolnám, pont azért írtam, hogy FF-en f/22-n már beköszön a diffrakció. Az azt jelenti, hogy ott már nem használható normálisan. ;)

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#55743) Marseille199 válasza schawo (#55742) üzenetére


Marseille199
senior tag

Bocsánat, akartam szerkeszteni, hogy nem igazán neked kellett volna ezt válaszolnom :)

Sztem apsc: f11, ff: f16
A 22-es rekesz már-már a középformátum felségterülete.

De ha már ilyen kötözködős állapotban vagyok, akkor csekkolom a Flexát is: Biza a 6x6-ra ekv 50mm-t rajzoló obi, f16-on bár, de hiperfokál távra lőve 3 métertől a végtelenig éles :DDD

"Amikor a kép életlen, a gondolat éles, és amikor a kép éles, a gondolat eltávolodik a fókuszponttól." - Hiroshi Sugimoto

(#55744) Schanyee válasza gorgo (#55729) üzenetére


Schanyee
senior tag

Amúgy mi a véleményed, a 9-18-ról? Mostanában gondolkodom időnként rajta és ezen a helyzeten ez az akció csak rontott. Akkor lehet el kellene adjam a 12-32-t, vagy a halszemet, vagy akár mindkettőt, mert kezd túl sok pénz állni a rendszerben. Mondjuk amikor kellett a nagyon nagy látószög nekem a halszem nagyon bejött, így azt sajnálnám. De a 12-32 is nagyon jó szolgálatot tett, 20-as fix után azt használom a legtöbbet és szeretem is a képét. Egyelőre a mérleg erősen arra áll, hogy ne költsek semmire se, csak a túloldalon a kíváncsiság áll (vagy függőség, ezt nem tudom pontosan :D ).

(#55745) MrChris válasza Schanyee (#55744) üzenetére


MrChris
nagyúr

Ha eladó lesz a kis pana, szóljál! :D

(#55746) madgie válasza Marseille199 (#55743) üzenetére


madgie
titán

Azért akad kivétel, mikor letojja az ember a diffrakciót: fényforrást szépen csillagozni szűk rekesszel lehet.

(#55747) Schanyee válasza MrChris (#55745) üzenetére


Schanyee
senior tag

Oké, amúgy is gondoltam ha azt vagy a halacskát eladom ide írom be először a hírt, mert azok elég népszerűek szoktak lenni. :)

(#55748) Mercutio_ válasza Schanyee (#55747) üzenetére


Mercutio_
félisten

Én gondolkodtam, hogy piacra dobom a garis 12-32+20-as párost, de olyan vicces árakon került fel hirtelen pár 20-as, hogy úgy döntöttem maradnak.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#55749) gorgo válasza Schanyee (#55744) üzenetére


gorgo
őstag

Én erdőre, tája használtam, meg nagyobb belterekre. Jóformán csak 9-12 mm tartományban, de főleg 9-en.
Most van helyette 12-23 és halszem, így jól megvagyok! (úgy is jól megvoltam, de így jobb!). a 12-32 verhetetlen méretben, és általános célra jó. Halszem eleve célszerszám, de kihúzható lineárisra is ha nagyon kell...

"Lehet az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik"

(#55750) |AP| válasza Schanyee (#55744) üzenetére


|AP|
veterán

ugyanez a dilemmám nekem is :)
Régóta picsogok már itt, hogy drága a 9-18, erre tessék. Azt hiszem most már nincs több kifogás. Viszont akkor a halszem lehet nálam sem lenne annyit használatban.
Igazából egy 9-18, 20, 45 trió nekem tökéletes lenne, de a kis 12-32-től nem szívesen válnék meg a mérete, rugalmassága, átfogása miatt. Ráadásul a GM1-re sokkal jobban passzol méretben, mint a "batár" :DDD 20-as.
Pedig a fent említett trióval szinte feleslegessé válna... Nehéz ügy :)

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Micro Four Thirds (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.