Hirdetés
-
LOGOUT.hu
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
#68216320
törölt tag
Sziasztok.
Ubuntu 20.04-et használok a jó öreg Unity felülettel. (tudom-tudom, de a gnome3 nem jött be)
Viszont az 1-2 megszokott nyügje mellett, most megjelent egy újabb. Konkrétan az Opera browser összeakad a "program listázóval". Sajnos nem tudom mi a pontos neve a launcher-nek, ami kilistázza a telepített programokat. Amikor fut a browser használhatatlanul akadozik a launcher. Eddig nem volt ilyen gond, valami újabb verzió lehet a probléma oka.
Egyértelműen csak Opera probléma (nem a chromium maga), mert Chrome esetében nincs ilyen gond. Mivel a browsert nem cserélném le, illetve nem is várhatom el, hogy a Unity miatt bármit javítsanak rajta, úgy döntöttem keresek valami újabb DE megoldást.Ebben szeretném a segítségeteket kérni.
Tehát az alap egy Ubuntu 20.04 LTS, jövőre várhatóan 22.04 LTS. (merthogy kizárólag lts-t használnék). Erre szeretnék egy olyan felületet, ami megfelel az alábbi pár egyszerű paraméternek:
- felül egy TOP BAR megoldás, mint Gnome, Unity vagy akár macOS esetében (megszoktam így már nagyon, nem váltanék alsó taskbar-os megoldásra)
- oldalt egy indító+taskbar megoldás (ahogyan Unity vagy Gnome3 esetében)
- a programok listázásához egy ikonra kattintva megjelenne a választó
- nem tudom mi a neve a Unity-ban használatos "file browser"-nek, de azt használnám tovább
- window gombok bal oldalra áthelyezhetőek (bár gondolom ez nem probléma, gnome3 is megoldja)Van a Unity-ban egy számomra nagyon tetszetős megoldás, ami a Gnome3-ban nincsen és jó volna továbbra is használni. Amikor megnyitok teljes ablakos módban egy programot, mondjuk a DoubleCommander-t, akkor program window felső része, amin az ablakot bezáró kis "x" ikon is van, nem a képernyőn lévő top-bar alatt jelenik meg, hanem a top-bar-ba integrálódik bele és így nem foglal egy felesleges sávot a képernyő magasságából.
[kép]Tudnátok valami megoldást ajánlani a kívánt paraméterek ismeretében?
Akár külön-külön komponensek segítségével.
Emlékszem, hogy van valami macOS-szerű indító bar (a nevére nem emlékszem), gondolom azt például át lehetne tenni baloldalra.Update:
Azt elfelejtettem írni, hogy nem szükséges valami "könnyű" megoldásnak lennie, persze azért erőforrás pazarló se legyen feleslegesen. Egy Ryzen 9/5900x CPU-n futna 32GB RAM, GTX 1660Ti társaságában. Illetve később egy laptopon, i7 9750H, 16GB, RTX2060 hardveren.[ Szerkesztve ]
-
#63718632
törölt tag
válasz #68216320 #80301 üzenetére
Megpróbálhatod a következőt, szerintem VBoxban.
Felraksz egy ElementaryOS 6-ot (latest Ubuntu LTS az alap), Pantheon desktop. Majd erre még teszel egy Cairo Dock-ot. Így kb.az lesz amit leírtál.
Én most EOS6-on vagyok és feldobtam a CD-ot, azért javaslom. Azért kellene VBoxban, hogy össze tudd rakni és ne kelljen feleslegesen telepíteni élesben.
EOS6-hoz még kell a PantheonTweak progi, Synaptic is.
Lőttem egy képernyőképet, alul és felül a Pantheon panelje és dock-ja. Oldalt meg a CairoDock látható.
[link] -
#68216320
törölt tag
válasz #63718632 #80303 üzenetére
Oh, igen a Cairo Dock-ra gondoltam, mint macOS-szerű indítóra.
Régebben próbálkoztam az elementaryOS-el, nem is emlékszem végül miért vetettem el.
Telepítést éles rendszeren csinálok, hogy minden esetleges apróbb hw miatti malőr érzékelhető legyen. Van erre ssd a gépben.
A Pantheon alsó dock-ja elrejthető gondolom, ugye?A Deepin-el szemezgetek éppen. Erről van valami tapasztalatod esetleg?
Bár ha jól látom egyben van minden ezen. Vagyis a top-bar-ban lenne minden (indító, taskbar, óra, miegyéb)[ Szerkesztve ]
-
#63718632
törölt tag
válasz #68216320 #80304 üzenetére
Deepin-t a hétvégén nézegettem, másik FT hozta fel. Azt is megnézheted, még lehet tetszeni is fog. Hosszú távú tapasztalatom nincs vele, de szépen össze van rakva.
Ha bármelyiket választod is, a telepítés végeztéig húzd le mindegyik lemezedet, ami nem kell. Csak a tesztelős ssd maradjon aktív.
Az EOS6-nak kicsit fura a telepítője, nem vészes. De el lehet kutyulni a dolgokat.
A Deepin meg saját megoldású backup partíciókat is csinál. Érdemes rábízni a telepítést teljesen és odaadni az egész lemezt. -
Sokimm
senior tag
válasz urandom0 #80300 üzenetére
Szuper, valami ilyesmire gondoltam.
A többieknek és neked válaszként:
Amikor egy winXP telepítőt beteszel egy AKÁRMILYEN vasba, akkor a driver telepítés régen csak a x64 x86 elválasztás után kompatibilis volt. Manapság már .net szükségletek is vannak win terén, de ennyi. Van egy akármilyen vasad (lehet holnap veszek egyet, nem tudni még mit), majd a gyártók oldaláról leszedem a driver-eket (ha van), ha meg nincs, és programokat akarok telepíteni (azt sem netről lerántós konzolos ablakból), akkor azok is legyenek meg offline.
Nincs hálózat, sose lesz, célgépekről beszélünk, biztonsági backup file-okkal (driver, software), egy esetleges HW tönkremenetel esetén, a kompatibilitást (azonos felhasználói felület, programok, driverek, amik már bizonyítottan mennek, nem bugosak) garantálhassam.
Ha az adott célkártya (PCI felületű IO port például) változna, mert az ipar azt igényli, akkor csak a driver-ét leszedem, pendrive-ra teszem egy akármilyen irodai gépről, és mehet a gyártósori linux-hoz a driver csomag a backup pendrive-ról. (ami még 1 példányban a szerveren is intraneten megvan raid es hdd-ken)
A lényeg, ahogy látjátok nincs se vas, se OS se revizió definiálva, nem hiába nem adtam meg semmit, viszont a netről való függőséget szeretném kikerülni. Egyszer leszedem, oké. De ha holnap bármilyen más LinuxbasedOS-t felteszek egy bármlyen más HW-re, a drivereim, programjaim legyenek meg offline. -
#63718632
törölt tag
válasz Sokimm #80306 üzenetére
Amennyiben Debian/Ubuntu alapú CNC gépeid vannak, akkor igaz ez. Mármint az apt és .deb csomagok használata. Ha beesik egy .rpm-es disztrót használó gép. Ott ez nem fog működni. Vagyis az elv az igen, csak a megfelelő csomag formátum és telepítési parancsok hozzáigazításával.
Offline bármilyen linux alá be tudsz rakni bármilyen csomagot. Csak ismerned kell az adott disztró csomag kezelőjét és annak a parancsait. -
lev258
veterán
válasz Sokimm #80306 üzenetére
Akkor, hogy te is tisztán láss.
Linux rendszereken a driverek többsége része a kernelnek, nincs mit telepíteni. Amennyiben olyan speciális célhardvered van, amihez külön driver szükséges, akkor vagy van hozzá olyan telepítő, amivel fel tudod varázsolni (ha egyáltalán írnak hozzá Linux-os drivert), vagy egész egyszerűen kernelt kell cserélni (vagy frissebb rendszert feltenni). Utóbbit nem tudod előre előkészíteni, hiszen először meg kell nézned, hogy melyik verzióba került be. A szoftverek pedig szintén rendelkeznek telepítőkkel, ilyen vagy olyan formában. Terminálos telepítés néha kényelmesebb, egyszerűbb számunkra, más esetben meg akkor kell, ha magadnak kell fordítanod valamit forráskódból.
Az az XP dolog akármilyen vasba egy illúzió egyébként. Sok esetben a telepítő már ott megakadt, hogy kell egy SATA driver a merevlemezhez. Másrészt ott van az a helyzet is, hogy x év után már nem lesz használható XP-s driver új hardverhez, frissebb rendszert kell feltenni, ha bírja a gép.
A netről való leválás, mint olyan, viszont teljes mértékben megoldható. Ha egy másik gépen le tudod vadászni, ami neked kell és átviszed pl. pendrive-on (még a kernel csere is kivitelezhető így).[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
tordaitibi
veterán
válasz #68216320 #80301 üzenetére
Opera gondra reagálva.
Operáéknál mostanába nem stimmel valami, szerintem a fejlesztőrészlegen több pálinka fogy mint kellene
Nálam és a környékemen is több Linnuxon döglődik az Opera a legutolsó frissítés óta, valamint meghalt a H264 lejátszás is.
Én kerestem kb. 1 napig megoldásokat de nincs, ezért downgradeltem az Operát egy főverzióval előttire, majd letiltottam a frissítését.
Valamikor 1-2 hónap múlva érkezik az újabb főverzió upgrade, akkor majd engedem neki a frissítést.
78..... verzióra álltam vissza és minden tökéletes. Próbát nálad is megérne.[ Szerkesztve ]
-
#68216320
törölt tag
válasz tordaitibi #80313 üzenetére
Aha, akkor jól sejtettem, hogy az Opera lesz a probléma és nem egyéb komponensek. Köszi a megerősítést. Már teljesen gyalultam a régi rendszert, tehát zero előzménnyel megy majd fel az opera. Hogyan tudom a 78-as deb csomagot beszerezni?
#80309 májkimiki:
Feldobtam a Deepin-t, de a telepítő csak safe módban adott olvasható kimenetet. Az első boot alkalmával szétcsúszott képernyő fogad, olvashatatlan minden, gyakorlatilag a háttér boot zenén kívül semmit nem kaptam a telepítésből. Gyanítom valami xar vga driver lehet a probléma, bár a gtx1660ti kártya azért közel sem új cucc.
Szóval kipróbálni amit említettél nem tudom.
Amúgy nem kéne a telepítőben lenni valami nvidia drivernek? szerintem talán nincs is.
Legalábbis a "pool/main/n/" alatt nem látok ilyet. -
#68216320
törölt tag
válasz #68216320 #80314 üzenetére
Na, közben annyi, hogy a Deepin telepítőt nem kell safe módban indítanom, ha a grub-ba beírok egy "nouveau.modeset=0" paramétert a sor végére. Mondjuk ez sem egyszerű, mert minden karakterre 2-3másodpercet kell várni. De tudjuk be a régi kernel-nek.
Viszont a feltelepített rendszer grub-ját (EFI mód) képtelen vagyok boot közben elővarázsolni, hogy beírjam a paramétert, hogy legalább elinduljon és fel tudjak tenni egy nvidia csomagot.
Hogy a csudába lehet EFI indítással előhozni a boot menüt??[ Szerkesztve ]
-
lev258
veterán
válasz #68216320 #80315 üzenetére
Mindegy, hogy EFI vagy nem. A normál viselkedés az, hogy amikor egyedüli rendszerként kerül fel, akkor rejtett módban működik a Grub. Azt hiszem, az Esc-et kell nyomogatni bekapcsolás után (régen a Shift-et kellett) és előjön.
Tanács a jövőre nézve: Nvidia kártya esetén mindig érdemes a nomodeset-et használni. Hosszú évek tapasztalata ez már.[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
#68216320
törölt tag
válasz lev258 #80316 üzenetére
Hiába nyomkodtam nem jött elő a grub menü. Aztán kiderült, hogy amikor az alaplap bootselect-nél kiválasztom, hogy mi induljon, akkor a megszokott "Enter"-re valahogy továbblép a grub menün. Gondolom valahogy az "Enter" átmegy a grub menüre és mintha kiválasztottam volna az első pontot. Viszont egérrel kiválasztva a boot drive-ot bejön a menü. Hát, ez is egy érdekes tapasztalat volt.
Viszont megjegyzem az "Esc"-et. Igen, azt tudom, hogy solo rendszerként automatikusan rejve van. Nem emlékeztem régebben hogyan hoztam elő, mikor valami régebbi kernellel akartam bootolni. De akkor biztos ezzel.
Szóval a grub boot paraméter átírásával már kaptam képet és rendben fel is ment az nvidia driver. Most az OS-t nézegetem. Háááát, látványos ... viszont egyelőre nem vagyok meggyőzve. Mindegy, kicsit még próbálgatom aztán ugrom tovább az ElementaryOS-re. Hátha változott valamit vagy én változtam és most jóban leszünk[ Szerkesztve ]
-
tordaitibi
veterán
válasz #68216320 #80314 üzenetére
[Régi Opera verziók]
Jelenleg a 79xxx főverzió fut, én a legutolsó 78xxx-et töltöttem le és a .deb fájlon kéttkatintással felül is írta azaz downgradelte az új verziót.
Azonnal megjelent a panelen hogy az Opera frissülne, ezt kikapcsoltam a tükör bejegyzésbe, kikommenteltem./etc/apt/sources.list.d/opera-stable.list
Majd vissza lesz kapcsolva. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz Armagedown #80318 üzenetére
Ez a probléma: "Compositing: Basic"
Vagyis nem használ egyáltalán GPU-s gyorsítást a megjelenéshez. Ez mondjuk érdekes, mert elvileg alapértelmezetten aktív a webrenderer már pár Firefox verzió óta.
Amit itt írnak, azt csináld meg: https://wiki.archlinux.org/title/Firefox/Tweaks#Enable_WebRender_compositor
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
#68216320
törölt tag
válasz tordaitibi #80319 üzenetére
Köszi, közben megtaláltam én is.
Feldobom majd és kikapcsolom apt-ből.
De jelenleg töröltem a linux-ot a próbálgatos ssd-ről. Majd feldobok rá újra egy ubuntu20.04+unity kombót. Meglátjuk mi lesz az eredmény.Más:
Hogyan lehet megmondani linux-on egy programnak (ha nincs saját paraméterezése erre), hogy melyik/mennyi thread-et használhat? Például handbrake x264. Nem szeretném 12 thread fölé engedni. (igazából már 8thread felett nem ideális a helyzet, de 12 még belefér)[ Szerkesztve ]
-
lev258
veterán
-
#68216320
törölt tag
válasz lev258 #80327 üzenetére
Én most kipróbáltam (smt off, tehát 12 thread van) az alábbi egyszerű paraméterezéssel:
flatpak run fr.handbrake.HandBrakeCLI -i testvideo.mkv -o tv.mkv -e x264 -x threads=4
Ez így az összes szálat terhelni kezdte, legalábbis a htop szerint, nem pedig csak 4-et.Storno. Lehet, hogy egyszerre 4 szálat használ csak ide-oda pakolgatja a magok között.
[ Szerkesztve ]
-
#68216320
törölt tag
válasz lev258 #80332 üzenetére
Igen, pont az a bajom, hogy a ppa régi. Azóta változott benne pár dolog. Ezért raktam fel flatpak-ból. Felrakott magával még egy halom cuccot, szóval nem vagyok túl boldog. Főként a sebesség vesztés zavar.
Azt hiszem marad az ffmpeg. Gyorsabb és okosabb is igazából. Például handbrake a mai napig nem tud audio normalizálást. FFmpeg pedig 2 fajtát is tud. -
lev258
veterán
-
#68216320
törölt tag
válasz lev258 #80338 üzenetére
Szerintem aktív. Hol tudom megnézni?
$ sudo apt install linux-generic-hwe-20.04
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
linux-generic-hwe-20.04 már a legújabb verzió (5.11.0.37.41~20.04.16).
0 frissített, 0 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 0 nem frissített.
peachman@pm-desktop:~/HandBrake$ sudo apt install libc6 libc6-dev
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
libc6 már a legújabb verzió (2.31-0ubuntu9.2).
Néhány csomagot nem lehetett telepíteni. Ez azt jelentheti, hogy
egy lehetetlen állapotot kért, vagy ha az unstable disztribúciót
használja, akkor néhány igényelt csomag még nem készült el vagy ki
lett mozdítva az Incoming-ból.
Az alábbi információk segíthetnek megoldani a problémát:
Az alábbi csomagoknak teljesítetlen függőségei vannak:
libc6-dev : Függ ettől: libc6 (= 2.31-0ubuntu9) de csak 2.31-0ubuntu9.2 telepíthető
E: A problémák nem javíthatók, sérült csomagokat fogott vissza.
-
lev258
veterán
válasz #68216320 #80341 üzenetére
Valami nálad nem oké. Látszik, hogy a Synaptic-ban elérhető libc6 verziója nem egyezik a libc6-dev verziójával (az egyik 9, a másik 9.2 végű). Valami megborította a rendszert. Nem lehet, hogy a Unity ppa-ja bekavart?
[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
#68216320
törölt tag
válasz lev258 #80344 üzenetére
peachman@pm-desktop:~$ apt-cache showpkg libc6-dev|head
Package: libc6-dev
Versions:
2.31-0ubuntu9 (/var/lib/apt/lists/archive.ubuntu.com_ubuntu_dists_focal_main_binary-amd64_Packages)
Description Language:
File: /var/lib/apt/lists/archive.ubuntu.com_ubuntu_dists_focal_main_binary-amd64_Packages
MD5: 1bbdc717d9acdb44db940928d570e749
Description Language:
File: /var/lib/apt/lists/archive.ubuntu.com_ubuntu_dists_focal_main_binary-i386_Packages
MD5: 1bbdc717d9acdb44db940928d570e749
Description Language: hu
peachman@pm-desktop:~$ apt-cache showpkg libc6|head
Package: libc6
Versions:
2.31-0ubuntu9.2 (/var/lib/dpkg/status)
Description Language:
File: /var/lib/apt/lists/archive.ubuntu.com_ubuntu_dists_focal_main_binary-amd64_Packages
MD5: fc3001b0b90a1c8e6690b283a619d57f
Description Language:
File: /var/lib/apt/lists/archive.ubuntu.com_ubuntu_dists_focal_main_binary-i386_Packages
MD5: fc3001b0b90a1c8e6690b283a619d57f
Description Language: hu
-
#68216320
törölt tag
válasz lev258 #80348 üzenetére
Visszaálltam a magyar szerverre, de ugyanazok a verziok vannak fent. Szóval itt megakadtam. Azon hogy nálad miért jó és nálam miért nem.
Ezt használtam: "ubuntu-20.04.3-desktop-amd64.iso", délelőtt szedtem le innét.
Szóval akkor töröljem és tegyem fel mondjuk ... melyik distrot?
Vagy válasszak egy régebbi, mondjuk 20.04.2 verziót?[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- ESET termékek hivatalos forgalmazója / NOD32 / Internet Security / Smart Security Premium
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, kedvező ár!
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest