Hirdetés

2024. május 17., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Multimédia, életmód, 3D nyomtatás  »  Autóhifi (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2016-11-12 16:20:20

LOGOUT.hu

Autóhifi

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#36856) pps1


pps1
senior tag

Kicsit beleolvasgattam az aktuálisan megvett erősítő manuáljába, és hát vannak benne érdekességek, amik miatt persze (költői) kérdések is felmerültek bennem.

De az elejéről:

Vettem egy Hifonics Gen X Thor erősítőt, ami

2 x 125 W
vagy
1 x 400 W RMS 4 ohmon.

Ennek van egy P.O.S. funkciója (modulja), amivel "Real Mono" üzemmódba lehet kapcsolni az erősítőt (a Hifo X szériájának az összes erősítője tudja ezt a funkciót, nem csak ez), amellyel már az 1 ohmos szubot is gondolkodás nélkül rá lehet akasztani. Ergo 2 erősítőt kaptam az 1-ben. Egy 2 csatornásat aminek nagy teljesítménye van 4 ohm sztereóban, és egy 1 ohm stabil monot.

De van még tovább is:

A Gen X Saturn egy 4 csatornás erősítő,

4x60 W
vagy
2 x 200 W-al.

Ezt ugye P.O.S. módba le lehet kötni 2x1 ohmra, ahol 2x200W-ot teljesít.

DE a két hidalt csatornapárt még egyszer hidalhatom, így 2 ohmon 400 W áll a rendelkezésemre. Ergo kaptam 3 erősítőt egy helyett, egy 4 csatornásat, egy 2 csatornásat és egy monot.
Hab a tortán a Gen X Neptune, ami egy High Current 4 csatornás erősítő. Ugyanazokat a módokat tudja, mint a Saturn, de mindezt alacsonyabb ellenálláson.
Így lesz 4x25 W-ból 1 x 720 W 0,5 ohmon!

Hogy miért is írtam én mindezt le:
Sokan azt gondolják, hogy a "modern" erősítők sokkal jobbak a régiéknél, mert ugye a technikai fejlődés nem állt meg...stb. Én valahogy nem ezt látom. Azóta sincs modernebb kapcsolás feltalálva, a D osztályos erőket kivéve, de azoknak a hangja...., vagy ha a hang mégis elfogadható, akkor borzasztóan drága (pl Alpine).

Anno minőségi alkatrészekből építkeztek, nem az ár volt az elsődleges szempont. És a fentebb leírt erősítőket látva akkoriban még volt fejlesztési részlege a cégeknek, nem csak ráböktek a prospektusban a legjobban kinéző házra és egy panelra (tök mindegy melyik is az, csak olcsó legyen) amelyik belefér.
Sajnálatos, hogy a jól kitalált fejlesztéseket, amik univerzálissá tették az erősítőt manapság már nem használják.
De azért örülök, hogy egyet magaménak mondhatok!
(ebben az írásban csak a technikai háttérre szerettem volna kitérni, nem a régi és új erősítők hangbéli eltérésére).

"Elméletileg nincs különbség elmélet és gyakorlat között. A gyakorlatban... van."

Útvonal

Fórumok  »  Multimédia, életmód, 3D nyomtatás  »  Autóhifi (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.