Hirdetés

2024. május 13., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-10-10 15:19:20

LOGOUT.hu

Ez egy agyalós-beszélgetős Covid-19 topik. Érvelni kötelező, a másikkal foglalkozni tilos, rettegőzés duplán, a szemlélet tudományos (a "meddig maradjanak a lezárások", azaz a társadalmi rész elfér, de csak szűken/járványhoz kapcsolódóan), ergo nem oltásellenes, nem hit alapú. Ami ebben a szellemben íródik, marad, ami nem, az nem, téríteni meg se próbálj.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#26651) t72killer válasza balojazz (#26644) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Az 50milla már becslés. A közel 8Mrd-ból még becslés sincs, az 1.x népességű indiában önmagában több halottat becsülnek, mint amennyi a hivatalos globális szám.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#26652) t72killer válasza Kaba (#26646) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Mennyi tesztből? És az is szép, hogy a 150+x fertőzött mellett felgyógyul 4538 :DD

#26649: az ajtót nem akkor kell bezárni, miután beött a gyűjtögető.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#26653) Kékes525 válasza balojazz (#26644) üzenetére


Kékes525
félisten

Számokkal fölösleges dobálódznod. Nagyon nem összehasonlítható a két járvány. Egészen más körülmények voltak és vannak most. Olvasd el amit írtam és azt cáfold.

[ Szerkesztve ]

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#26654) t72killer válasza Kékes525 (#26653) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Mint mondtam, egy nagyjábóli összehasonlításra jó a mostani India vs korabeli egész világ. De ahogy a permafrost olvad, lehetséges, hogy újra kipróbálunk majd egy kör spanyolt - bár talán a modern influenzák adnak majd némi keresztimmunitást.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#26655) bigdady válasza PuMbA (#26650) üzenetére


bigdady
nagyúr

Elkezdték kipucolni a beragadt a adatokat végre

(#26656) Kékes525 válasza t72killer (#26654) üzenetére


Kékes525
félisten

Hát... A népsűrűség, koreloszlás egészségügy és orvostudomány fejlettsége, egyéni és állami védekezés is más.

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#26657) t72killer válasza Kékes525 (#26656) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Igen, sok faktor más, de mégis:

Népsűrűség: a spanyolnátha terjedésének fő motorja a többmilliós hadseregeket zsúfolt körülmények között mozgató I.vh volt. Ez minimum É-Amerikában és Európában kreált annyi kontaktot, mintha "normál élet" zajlana egy sokkal sűrűbben lakott területen.

Korlátozásokhoz való hozzáálllás/egyéni+állami védekezés: Indiában ugye most vallási kifogások mentén telibesz.rták a járványt, a spanyolt pedig anno brutál hírzárlat övezte, hogy véletlen se korlátozzák a hadseregek és a hadigazdaság működését. Azért is lett spanyolnátha a neve, mert a semleges Spanyolországból kerültek csak ki hírek róla.

Orvostudomány: 110 éve meglepően sok praktikus dologgal tisztában voltak: pl használtak maszkokat és bár kezdetlegesen, de már adtak oxigént is a pácienseknek. Indiában nyilván, ha egy elitkórházba kerülsz, ott minden modern technika + hozzáértő személyzet elérhető, de az 1.3Mrd-os lakosság max 5%-a fér hozzá ehhez hasonlóhoz, legyen még 20% aki középszerűhöz, a túlnyomó többség ugyanúgy max gyógyteákat tud szerezni.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#26658) balojazz válasza Kékes525 (#26653) üzenetére


balojazz
aktív tag

Az a W nagyon aggasztó lenne most. A covidnál a súlyos lefolyás egyenesen (exponenciálisan?) arányos az életkorral, ha védekezel, ha nem. A spanyol meg a fiatalok körében tarolt leginkább: az életerős felnőtteket nyírta nagyon, védekezés ide vagy oda. Ez jól összehasonlítható. Amit írtál, hogy abszolút értelemben volt halálosabb, azt cáfoltam a számokkal, mert az nem igaz: lakosságarányosan is. És pont a más világ miatt lehetséges, hogy akkor egy mai koronát nem is észleltek volna (alacsony átlagéletkor, tüdőbetegségek, influenzaszerű tünetek stb.).

[ Szerkesztve ]

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#26659) balojazz válasza t72killer (#26651) üzenetére


balojazz
aktív tag

Igen, egy konszenzusos becslés: valahol 20 és 100 millió közt van, ebben az 50-ben nagyjából megegyeztek a történészek-járványkutatók.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#26660) Tigerclaw válasza balojazz (#26644) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Mennyi halt volna most meg korhazak, lelegeztetogepek, maszkhordas, tavolsagtartas, ja es oltas nelkul? A fertozottek szama valoszinuleg nem egy, hanem ket nagysagrendel lett volna nagyobb es minden korhazra szorulo meghalt volna. A fertozesi, halalozasi szamok pont azert ilyen alacsonyak, mert mukodik a vedekezes, a vakcina, meg ugy is hogy sokan ellene vannak.

Barmilyen fertozokepesebb jarvany letarolna a vilagot most is, ha nem hasznalnank a jozan eszunket es az elmult 100 ev vivmanyait.

Megmondom oszinten hogy semmi szanalmat nem erzek, amikor valamelyik veresszaju alusipkas megmondoember belehal a szerinte nem is letezo betegsegbe. Az ilyenek nem is ertem minek mennek korhazba, hiszen a korhaz pont azt kepviseli, pont arra epul, ami szerintuk altudomany.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#26661) t72killer válasza balojazz (#26659) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Arról mondjuk fogalmunk sincs, hány fertőzött lehetett annakidején. Tavaly rákerestem a spanish flu mortality-kifejezésre, de sehol se láttam CFR-t.

#26660: indiában ezekhez a csodákhoz kevesebb, mint 10% fér hozzá + oltási szintjük minimális volt amikor elkapta őket a delta. Igaz erősen becsültek a számok, majd lesz még gondolom részletesebb kutatás a témában, jelenleg max 5millióra teszik a halottaik számát.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#26662) Kékes525 válasza Tigerclaw (#26660) üzenetére


Kékes525
félisten

Így van és ne feledkezzünk meg a post covidról sem. Például erről sem: [Mit tesz a koronavírus az aggyal? - Dr. Dénes Ádám a Klubrádióban (2021.07.31.)] Úgyhogy én nem vagyok meggyőződve arról, hogy a spanyol nátha súlyosabb betegség lett volna. A fordítottja az igazság.

[ Szerkesztve ]

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#26663) balojazz válasza Tigerclaw (#26660) üzenetére


balojazz
aktív tag

Nyilván sokkal többen haltak volna meg, de valószínűleg nem 200 millióan (ha a 2 milliárdot a 8 milliárdhoz viszonyítjuk. És főleg alig a 20-40-es korosztályból, ahogy most sem onnan van a zöm.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#26664) Tigerclaw válasza #20749568 (#26649) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Az esszeru megelozes nem jelent se korlatozasokat, se panikot, de a megelozes onmagaban azt jeleti hogy mar akkor cselekszel, mielott bekovetkezne a baj.

Az hogy ma a finomlelku nebancsvirag - nekemjogaimvannak - mar a maszk hordasat is ugy eli meg, mintha bortonbe zarnak, csak azt jelenti hogy tulsagosan kenyelmes vilagban nott fel. Vagy valamiert ebben eli ki a lazado osztoneit.

Jobb most alkalmazni a legenyhebb korlatozasokat, amiknek nincs hatasa a gazdasagra, minthogy azt kockaztassuk, hogy visszajojjon az ami tavasszal volt.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#26665) balojazz válasza Kékes525 (#26662) üzenetére


balojazz
aktív tag

Mondom, sanszos, hogy akkor nem észlelték volna a covidot, mi meg észlelnénk a spanyolt. A spanyolnátha súlyosabb. És ugye honnan tudod, hogy nem volt post és long spanish?

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#26667) koncsik válasza #20749568 (#26666) üzenetére


koncsik
MODERÁTOR

Eladó játékaim (LEGO, Switch, PS4): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/koncsik/index.html

(#26668) koncsik


koncsik
MODERÁTOR

(#26669) Ringman válasza Lauda (#26157) üzenetére


Ringman
nagyúr

Két napra leállítják a lakosság sürgősségi ellátását a Honvédkórházban

Szeptember 11-én 20 órától szeptember 13. reggel 6 óráig teljesen leáll a Honvédkórház teljes központi telephelye. Ez a leállás szinte minden olyan betegséget érint, ami a sürgősség kategóriájába esik, írta Kunecz Zsombor hétfőn a Facebook-oldalán a Nemzeti Népegészségügyi Központ határozatára hivatkozva.

(#26671) Ringman válasza koncsik (#26668) üzenetére


Ringman
nagyúr

ideje volt.

(#26672) koncsik válasza #20749568 (#26670) üzenetére


koncsik
MODERÁTOR

Értem és elfogadom, hogy ez a véleményed, de ahogy írtad, "ez a komoly topik, nem erre való." :)

Eladó játékaim (LEGO, Switch, PS4): https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/koncsik/index.html

(#26673) balojazz válasza #20749568 (#26666) üzenetére


balojazz
aktív tag

:D Ez jó. Ha Tiger parafaktora 100-as skálán 95, a tied meg nulla, akkor az enyém 1 és 2 között van, de inkább csak 1, az is csak kötelességből, hogy olvassak a járványról, nehogy lemaradjak valamiről.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#26674) Sir Pocok válasza Kékes525 (#26631) üzenetére


Sir Pocok
őstag

Plusz ne felejtsük el, hogy a spanyolnátha kezdetén rengeteg alultáplált, tönkrement fizikumú férfi volt az első világháború miatt plusz az alultápláltság a háború utáni élelmiszer logisztikai problémák miatt is sújtotta lakosságot. Ezt egyébként az MTA előadásában is kiemelték, amit múlt hét pénteken linkeletem.

Az erős embernek nincs szüksége hatalomra, a gyönge jelleműt pedig tönkreteszi.

(#26675) Parci válasza #20749568 (#26666) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

engedjétek el légyszi mindannyian a ki a hülye vonalat.. ;)

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#26676) Parci válasza Sir Pocok (#26674) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

ezzel együtt tény, hogy - az összes okból kifolyólag, de végeredményben akkor is - ott a derékhadat vitte jobban, most meg az öregeket, és ez komoly különbség. de mint vírus, a sars-cov-2 ütősebb.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#26677) t72killer válasza Sir Pocok (#26674) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Igen, ez igaz, és a longcovid társadalmi terhét sem tudjuk még.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#26678) balojazz válasza Parci (#26676) üzenetére


balojazz
aktív tag

Mit értesz az alatt, hogy "ütősebb"?

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#26680) mpo válasza Ringman (#26669) üzenetére


mpo
veterán

Talán ez az oka:
[link]

Ha érted, akkor már elavult.

(#26681) Parci válasza balojazz (#26678) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

több szervet támad, legalább olyan fertőző (most már), hosszabban tartó szervi károsodást tud okozni, nagyobb a halálozási rátája

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#26682) Kékes525 válasza balojazz (#26665) üzenetére


Kékes525
félisten

Ezek mi lenne ha kategóriák. Nem tudod modellezni, hogy milyen járványt okozott volna akkor a koronavírus és azt sem, hogy a spanyolnátha most milyet tudott volna. Azért ezt az utóbbit igen. Szinte semmilyent, mert akkor már találkoztunk volna vele.

Parci

+1

[ Szerkesztve ]

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#26683) balojazz válasza Parci (#26681) üzenetére


balojazz
aktív tag

Egyáltalán nem biztos, hogy nagyobb a halálozási rátája egyrészt, sőt, másrészt a "derékhad" pusztítása ütősebbé teszi a spanyolt.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#26684) t72killer válasza Parci (#26676) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Nna, ilyet is találtam:
Comparing COVID-19 and the 1918–19 influenza pandemics in the United Kingdom

"Comparable case fatality rates (CFR) in some situations. It was conventionally accepted that the CFR for 1918–19 influenza was 2%. For COVID-19, the crude CFR shows a wide range, but covering 2%." Ez még nem IFR (Infection fatality rate), csak a tünetesek körében mért halálozás.

#26683: igen, a derékhad pusztítása többszörös elveszített életévet jelent egy társadalomnak. Ha meghal egy 90éves, akkor az lehet 2-10 év elvesztése, de ha egy 30éves hal meg, az lehet mínusz 60. Ezt sokmindenre le lehet fordítani, de pl egy családot teljesen 2vállra fektet, ha meghal a kenyérkereső - legyen bármilyen szomorú is összehasonlításképp a 85éves nagyi elveszítése. Az i.vh utáni társadalmi-gazdasági viszonyok között ez még durvábban jelentkezett, igen valószínű, hogy a spanyolnátha is belejátszott a későbbi nagy gazdasági válság kialakulásába.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#26685) Ringman válasza Parci (#26681) üzenetére


Ringman
nagyúr

nagyobb a halálozási rátája

azért szerencsére nem, a spanyolnáthának becslések szerint legalább 2-3% volt a halálozási aránya. (voltak 4-10%-os becslések is, de nehéz kalkulálni 100 évre visszamenőleg)
de a többi része igaz.

[ Szerkesztve ]

(#26686) Kékes525 válasza balojazz (#26683) üzenetére


Kékes525
félisten

Bizonyíték? Állítani bármit lehet...

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#26687) balojazz válasza Kékes525 (#26682) üzenetére


balojazz
aktív tag

Azért ezek elég jól megtámasztott mi-lett-volna-ha érvelések voltak, plusz te is egy ilyennel jössz most, ami ráadásul nem helyes, mert a spanynáthaszerű járvány derékhadpusztítása nagyobb lap, mint a covid korarányossága. A long meg majd kiderül, milyen lesz időben és tömegben.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#26688) Kékes525 válasza Ringman (#26685) üzenetére


Kékes525
félisten

Most a világra vetítve a koronavírus halálozási rátája 2.117. Mennyi lenne az akkori orvostudomány és egészségüggyel, és nulla egyéni és állami védekezéssel?

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#26689) Parci válasza Ringman (#26685) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

nehéz összehasonlítani, és értelmetlen is, akkor nagyon-nagyon szar állapotban volt a nép, a vírus meg nagyon gyors volt, most sokkal jobb állapotban van és a korona lassabban terjed. szerintem 2-3% mindkettő, de nincs jelentősége. az biztos nem áll meg, hogy az egyik egy zord, pusztító valami a másikon meg lehet kacarászni, mert ha van is különbség a halálozási rátában, nem nagy.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#26690) Kékes525 válasza balojazz (#26687) üzenetére


Kékes525
félisten

"A long meg majd kiderül, milyen lesz időben és tömegben."

Ezt már most tudjuk. Nagyon sok, legalább 25%-os.

"Almost 25% of COVID-19 Patients Develop Long-Lasting Symptoms, According to a New Report. A year and a half into the pandemic, the condition known as Long COVID continues to stump doctors.2021. jún. 15." [link]

[ Szerkesztve ]

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#26691) Ringman válasza Parci (#26689) üzenetére


Ringman
nagyúr

nyilván nincs nagyságrendi különbség a kettő között.

a szervi/agyi elváltozások viszont nagyon aggasztóak, de zéró állami kommunikáció van erről kb. mindenhol, a halálozásra/kórházi ellátásra van kihegyezve minden mutató.

(#26692) balojazz válasza Kékes525 (#26686) üzenetére


balojazz
aktív tag

A W-re akarsz bizonyítékot? Az tény. A halálozási ráta versenyében nagyjából pariban lehetnek, bár én ott is a spanyolra fogadnék, habár nem nagyságrendileg.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#26693) Ringman


Ringman
nagyúr

Az Emmi azt állítja, nem rendelkezik adatokkal a saját vakcinakutatásáról

Az Emmi lapunknak küldött válaszában konkrétumokra nem tért ki, mindössze elismételte, hogy a fertőzés súlyos lefolyása ellen a legbiztosabb védelmet a védőoltás adja, és ehhez minden Magyarországon engedélyezett vakcina alkalmas. Azt is írták, hogy
a vizsgálat összetettségére való tekintettel, a teljes kutatási anyag nyilvánosságra hozatalára azután lesz lehetőség, miután az lezárult, megfelel a tudományetikai szempontoknak és publikálták a tudományos fórumokon.

(#26694) balojazz válasza Kékes525 (#26690) üzenetére


balojazz
aktív tag

Meglátjuk 2 meg 5 év múltán, akkor mi lesz, mennyit számít halálozásban meg életminőségbeli romlásban. Lehet, hogy addigra sok longos beshortol, mert elmúlik.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#26695) balojazz válasza Parci (#26689) üzenetére


balojazz
aktív tag

Hát, a spanyolon ma nem kacarásznánk, a koronán néha azért röhögtünk sokan.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#26696) t72killer válasza t72killer (#26684) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Kieg: a long állítható valamilyen szinten párhuzamba a spanyolnáthában elveszített fiatalokkal, ha a társadalmi veszteségeket próbáljuk számszerűsíteni. Értelemszerűen a súlyos, életévekbe is kerülő long jön itt leginkább számításba, ami a tünetes esetek 10%-a alatt lehet.

De megvan, megyek Kanadába, szerzek mintát és kipróbáljuk fej-fej mellett a kettőt :DD:

#26688: ez azért nem igaz, hogy akkor nem volt állami és egyéni védekezés. Voltak nagy népmozgások (csapatszállítás) ahol nem volt, de volt ahol karanténeztek, tömegrendezvényeket tiltottak, stb. Hogy ezek hogy viszonyultak egymáshoz - ami ugyebár döntő fontosságú - az sajna nem tudom. Tény, abban igazad van, hogy többtízmillió katonát zsúfoltak össze, hogy aztán lőjék egymást. A civil élet kicsit más volt.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#26697) balojazz válasza Kékes525 (#26688) üzenetére


balojazz
aktív tag

Lehet, hogy sokkal kisebb, vagy belesimul a természetes halálozásba, mert kisebb volt az átlagéletkor és a várható élettartam: vagyis sokan, akik meghaltak volna, egyszerűen nem is léteztek (valami harmincvalahány év volt akkor az átlag). Plusz ott volt a TBC, egyéb flu stb, ami amúgy is elfedte volna.

[ Szerkesztve ]

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#26698) Parci válasza balojazz (#26695) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

nem jól érted. a spanyol ma nem tudna akkorát ütni, mint anno, de még akkorát sem, mint a korona.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#26700) Mr K


Mr K
senior tag

Ha jól értelmezem a statisztikát, akkor a gyerekülés legfeljebb évente 500 gyermek életét mentheti meg az egész EU-t tekintve (500 millió lakos). Ha ezt Magyarországra vetítjük, az kb. évi 10. Ez gazdaságilag racionális? Akik szerint évi néhány tízezer (100 ezer?) covid halott nem számít, miként vélekednek erről? Lehet, hogy kötelező gyerekülés használatot is érdemes volna elengedni? És ha igen, akkor mit még?

''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.