Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39201) Årpi


Årpi
őstag

Úgy tűnik 1-2 napon belül én is belépek a felhasználók közé egy 4GB-os RPI 4 személyében. Igazából jelenleg 3 dologra akarom majd használni:

- Médialejátszás (KODI?), semmi extra, leginkább FULLHD streaming (Netflix, HBO GO) tartalomra
- Spotify Connect kihangosítóként (raspotify tökéletes erre a célra, ahogy elnéztem, csak be kell majd konfigolnom, hogy ebben az esetben jacken tolja ki a hangot, ne HDMI-n)
- RetroPie szórakozás egy BT Xboy Joyjal

Biztos elszórakozok vele egy ideig, mire mindent belövök, de szeretek babrálni. :K

 iPhone 15 Pro |  MacBook Air M3 | 7800X3D / 4070 Super PC | 

(#39202) GAgyiXyXy válasza fa4hu (#39200) üzenetére


GAgyiXyXy
aktív tag

töröld ki és nem fogja használni.

"Syd Wichowsky szegedi szabadságharcos, aki a Szovjetúnióba emigrált"

(#39203) BalanceR


BalanceR
addikt

Erről van valakinek bővebb infója? sd bus speed patch

[ Szerkesztve ]

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#39204) fa4hu válasza GAgyiXyXy (#39202) üzenetére


fa4hu
őstag

Köszi, ez segített! Viszont előjött megint az azt megelőző probléma: a Kodi telepítése után állandóan "ugrál" a képernyő, hol elfekedetik, hol visszaáll, a Kodi sem indul el, csak egy fehér kurzor a bal felső sarokban a fekete képernyőn, így használhatatlan a Pi, le kellett szednem a Kodi-t.

(#39205) Årpi


Årpi
őstag

Sziasztok! Belefutottam egy elég érdekes problémába:

-Ha BEKAPCSOLT TV-re van kötve a Pi 4 (HDMI) és rebootolom, akkor gond nélkül eljut a console-ig
- Ha ki van húzva a HDMI kábel a Pi-ból és rebootolom, akkor is gond nélkül eljut a console-ig hála a hotplugos parancsnak, működik az SSH (VNC is egy startx után)

Egy dolog viszont nem megy:

- Ha KIKAPCSOLT TV-re van kötve a Pi 4 és rebootolom, akkor egészen addig nem megy tovább amíg be nem kapcsolom a TV-t.

(CEC kikapcsolva a tv-n)

Kifogytam az ötletekből, végigtúrtam a fél internetet, de nem találtam megoldást. Valakinek esetleg van tippje erre?

[ Szerkesztve ]

 iPhone 15 Pro |  MacBook Air M3 | 7800X3D / 4070 Super PC | 

(#39206) kutga


kutga
nagyúr

Hölgyek/Urak!

RPI3B+ Raspbian oprendszerrel, áramszünet után nem csatlakozik újra az internetre. Telekom kábeles internet van a lakásban. Reboot után megint működik, de ez így elég kényelmetlen, mit tudnék vele kezdeni?

Arra gyanakszom, hogy a modem később áll fel mint a RPI.

[ Szerkesztve ]

Let the Zone take me if I am.

(#39207) Aryes válasza Årpi (#39205) üzenetére


Aryes
nagyúr

config.txt-be írd be:
hdmi_ignore_cec_init=1

Nincs egy hete, hogy szó volt róla, bár választ nem kaptam, hogy megoldotta-e a problémát. Olvasgass vissza a topikban, használd a keresőt. ;)

(#39208) Årpi válasza Aryes (#39207) üzenetére


Årpi
őstag

Szerepel/szerepelt sajnos a config.txt-ben, a topik átolvasása (amennyire lehetséges) volt az egyik első dolgom, de ez sem oldotta meg a problémám :(

Nálam nem a bekapcsolandó RPi ébreszi fel a tévét, hanem a kikapcsolt tévé nem "engedi" bootolni a Pi-t.

[ Szerkesztve ]

 iPhone 15 Pro |  MacBook Air M3 | 7800X3D / 4070 Super PC | 

(#39209) Aryes válasza Årpi (#39208) üzenetére


Aryes
nagyúr

Akkor bocs... :R
Lehet, hogy ez egy újabb bug a pi4-ben... Már ketten panaszkodtatok ugyanarra a hibára. Érdemes a nemzetközi fórumokon utánakeresni.

(#39210) Årpi válasza Aryes (#39209) üzenetére


Årpi
őstag

Ugyan, a legtöbb "újonc" ember nem olvasott volna vissza, így jogos volt a feltételezés :P Az lesz, illetve egész délután ezt csináltam, de fél órája redditen is feltettem a kérdést, hátha tud valaki rá valami okosat mondani. :R

 iPhone 15 Pro |  MacBook Air M3 | 7800X3D / 4070 Super PC | 

(#39211) wassermann


wassermann
Topikgazda

.. egyébként teljesen normális, a TV-d CEC áramköre kikapcsolt TV-nél szól a Pi-nek: Ki vagyok kapcsolva...

Én emiatt tiltottam le a CEC-et teljesen.

(#39212) Årpi válasza wassermann (#39211) üzenetére


Årpi
őstag

Tévén is ki van kapcsolva a CEC funkció, illetve próbáltam a teljes CEC letiltást (az init-es után) a config.txt-ben.

Ez volt az:

"hdmi_ignore_cec=1"

 iPhone 15 Pro |  MacBook Air M3 | 7800X3D / 4070 Super PC | 

(#39213) Aryes válasza Årpi (#39210) üzenetére


Aryes
nagyúr

A legtöbb újonc elköveti azt a hibát, mikor a fórumra ír, hogy nem írja le pontosan, mit tett eddig a hiba megoldása érdekében, ezzel megspórolva a többieknek azt, hogy újra leírják azt - feleslegesen. :P

Próbálj meg feltenni egy régebbi image-et, hátha újkeletű a hiba.

Ezt próbáltad már?
hdmi_force_hotplug=1

(#39214) Årpi válasza Aryes (#39213) üzenetére


Årpi
őstag

Ez is jogos :D, megpróbálom összeszedni akkor amit eddig próbáltam/be van állítva:

- CEC kikapcsolva tévén és PI-on is
- Hotplug-ot is próbáltam, jelenleg is szerepel a configban, ha esetleg TV (kábel kihúzva) nélkül kellene operálnia + fix felbontást is állítottam ha VNC-re lenne szükség
- Próbáltam a kapásból GUI-ba bootolást és a console-ba bootolást is, de mindkettőnél ez a jelenség van

 iPhone 15 Pro |  MacBook Air M3 | 7800X3D / 4070 Super PC | 

(#39215) Aryes válasza Årpi (#39214) üzenetére


Aryes
nagyúr

Próbálj meg feltenni egy régebbi image-et, hátha újkeletű a hiba. Keress utána, hátha tényleg általános a hiba (én most kerestem, de sajnos nem találtam semmit, hátha te ügyesebb vagy).

(#39216) Årpi válasza Aryes (#39215) üzenetére


Årpi
őstag

Régebbi image lesz ha pár napon belül nem sikerül megoldanom, ha esetleg találnék megoldást akkor természetesen beszámolok majd róla, hogy mások is tudjanak okulni belőle.

 iPhone 15 Pro |  MacBook Air M3 | 7800X3D / 4070 Super PC | 

(#39217) rosejbli válasza kutga (#39206) üzenetére


rosejbli
senior tag

A raspi confogban van egy olyan lehetőség, hogy a pi-d megvárja az internetelérést azelőtt mielőtt teljesen bebootolna. Próbáld ki, hátha ez megoldja.

(#39218) kutga válasza rosejbli (#39217) üzenetére


kutga
nagyúr

Ez jó lehet. Hol érem el a configot?

Let the Zone take me if I am.

(#39219) kutga válasza kutga (#39218) üzenetére


kutga
nagyúr

Megvan, nem érdekes. Hazaérek kipróbálom. :)

Let the Zone take me if I am.

(#39220) body007 válasza kutga (#39218) üzenetére


body007
addikt

raspi-config

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#39221) kutga válasza body007 (#39220) üzenetére


kutga
nagyúr

:R

Közben beugrott nekem is, hogy már használtam.

Let the Zone take me if I am.

(#39222) sztanozs


sztanozs
veterán

Pi4-re van már USB-ről bootolás?

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#39223) Fecogame válasza sztanozs (#39222) üzenetére


Fecogame
veterán

Elvileg van: [link]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#39224) drpele válasza Årpi (#39205) üzenetére


drpele
senior tag

Hasonló hibával kűzdöttem egy RPI 3-on, s az alábbi módon sikerült megoldani a problémát. A hibát az okozta, hogy bekapcsolt TV mellett sikeresen kiolvasta a RPI az EDID adatokat, de kikapcsolt TV-nél teljesen félresiklott a dolog boot során.

Ahogy nézem RPI4-nél egy kicsivel összetettebb a dolog a két HDMI port miatt, de egy próbát megér.

[ Szerkesztve ]

"Mily különös a mi helyzetünk, a Föld gyermekeié. Csak rövid látogatásra van itt mindenki. Nem tudja miért, de néha azt hiszi, hogy sejti." - Albert Einstein

(#39225) sztanozs válasza Fecogame (#39223) üzenetére


sztanozs
veterán

Thx, rápróbálok - csak előbb le kell menteni az SD kártyát :/

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#39226) Årpi válasza drpele (#39224) üzenetére


Årpi
őstag

Köszi szépen, ránézek! :R

 iPhone 15 Pro |  MacBook Air M3 | 7800X3D / 4070 Super PC | 

(#39227) _q válasza Fecogame (#39223) üzenetére


_q
addikt

Ráadásul nem kell fájlokkal se mókolni, mert kijött augusztusban egy új image, ami tartalamazza a szükséges fájlokat.

(#39228) sztanozs válasza _q (#39227) üzenetére


sztanozs
veterán

Nekem a meglevő rendszert kell költöztetni, de ahogy nézem azt is kellett frissíteni (pedig kb 1 hete húztam újra SD kártya elhalálozás miatt).

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#39229) wassermann válasza Årpi (#39226) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Igen, kiment a fejemből: a CEC mellett az EDID is bejátszhat. Nálam a config.txt-ben az EDID-et kikerülendő simán rá van kényszerítve a HDMI-kimenetre az európai FullHD:

hdmi_ignore_edid=0xa5000080
hdmi_group=1
hdmi_mode=20

(#39230) _q válasza sztanozs (#39228) üzenetére


_q
addikt

Igen az új is már 1-2 dologgal frissült, ami nem baj látszik hogy fejlesztik, javítják folyamatosan.

Mivel a bootloader már a legfrissebb ha minden igaz nálad is, ezért csak annyit kell tenned a jövőben, hogy a Rasberry Imager-el vagy amivel ki szoktak írni SD-re, ott a kimenetnek nem az SD kártyát választod, hanem a HDD/SSD valamelyikét. Utána bedugod a Pi-be és megy SD nélkül hiba nélkül.

(#39231) sztanozs válasza _q (#39230) üzenetére


sztanozs
veterán

úgy frissítette le a bootloader-t, hogy átraktam critical-ról standard-re

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#39232) _q válasza sztanozs (#39231) üzenetére


_q
addikt

Frissíteni biztos frissít mert a 2 verzió eltérő, de kérdés szükséges is volt-e vajon, mert a cirital is lehet már az a verzió volt ami támogatta az USB bootolást.

(#39233) sztanozs válasza _q (#39232) üzenetére


sztanozs
veterán

passz, nekem a critical-lal áprilisi volt a bootloader a csomagban, de vsz a stable is megteszi (nem hiszem, hogy atomerőműben fogom a PI-t üzemeltetni)

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#39234) _q válasza sztanozs (#39233) üzenetére


_q
addikt

Akkor viszont tényleg kellett az a lépés, hogy lefrissüljön. Nekem most július 30-as dátum szerepel, viszont Sudo nano /etc/default/rpi-eeprom-update paranccsal "critical"-t látok, gondolom ez meg a gyári image-ből jön. A régebbi tutoriálokban azért kellett "stable"-re áttenni, hogy lefrissüljön a bootloader, viszont onnantól már mehet a gyári beállítással ezek szerint.

[ Szerkesztve ]

(#39235) BalanceR


BalanceR
addikt

Esetleg használ valaki I2C kijelzőt?
Vettem kínából egy filléres mini kijelzőt, de mivel semmilyen pontos adat, típusjelzés nincs, egy általános Adafruithoz kiadott i2c python scripttel hajtom meg.
Működik, de a sortörés, betűvastagság tagek nem mennek, stringként jelennek meg...
A képeket meg sem jeleníti, valahol a scriptben egy változó integer string helyett...
Ötletek?
Ez lenne a kütyü:

Jó, mert elfér a Neo ház burkolata alatt, szóval csak akkor látszik, ha akarom nem foglal helyet csak 1 colos, de sok infó ráfér..

[ Szerkesztve ]

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#39236) Aryes válasza BalanceR (#39235) üzenetére


Aryes
nagyúr

Adj egy linket az eredeti oldalhoz, ahonnan vetted.
Ezekhez a kütyükhöz leginkább csak adafruit-os lib-et fogsz találni, mert valamelyik adafruit-os cucc másolata. A hiba a scriptedben lehet.

[ Szerkesztve ]

(#39237) sztanozs


sztanozs
veterán

tegnap valahogy lecsatolta a külső vinyót és utána read errorokat nyomott:

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#39238) _q válasza sztanozs (#39237) üzenetére


_q
addikt

SDA2 szerintem a root meghajtója lesz. Csak tippelek, de ez a rendszer másolás amit csináltál az USB boot miatt lehet nem ment annyira zökkenőmentesen és talán amiatt lehet.

(#39239) sztanozs válasza _q (#39238) üzenetére


sztanozs
veterán

Jaja, az sda2 a rood drive. Kb egy nap használat után dobta... Lehet nem elég neki a kraft a töltőből, pedig stock PI töltővel használom.

Lehet megérné újrahúzni, az sd amiről másoltam is lehetett sérült.

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#39240) wassermann válasza sztanozs (#39239) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ha gyenge a töltő: akkor egy sárga pici villám jelenik meg a képernyő sarkában!

(#39241) Aryes válasza wassermann (#39240) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az csak akkor jelenik meg, amikor épp leesik a feszültség, például nagyobb prociterhelésnél. Előfordulhat, hogy volt ilyen, de csak egy rövid ideig, ami pont elég volt ahhoz, hogy íráshiba keletkezzen, csak épp akkor nem volt ott és nem látta a villámot.

(#39242) _q válasza Aryes (#39241) üzenetére


_q
addikt

Lite verziót használ, ott nem tudom mi jelezne be. Egyébként úgy tudom, hogy 1 db HDD van rákötve az USB-re direktben, 2-t viszont 2 slotos HDD dokkolóban használ, ott pedig van külső táp. Egy 250GB-os HDD-t pedig a PI ki kell tudjon szolgálni, ezért szerintem nem táp limit lehet.

(#39243) Laszlo733


Laszlo733
aktív tag

Sziasztok!

Adott egy PI4 és szeretném, ha állandóan gigabites sebességgel menne.

A sudo ethtool -s eth0 speed 1000 duplex full paranccsal próbáltam, de random módon akar csak így működni. Hol lehet beállítani, hogy fix -en gigabites legyen?
SSD -n megy a rendszer közvetlenül USB 3 -ról. / Raspbian /

[ Szerkesztve ]

(#39244) sztanozs válasza Laszlo733 (#39243) üzenetére


sztanozs
veterán

Ha nem megy fixen a gigabit, akkor szerintem vezeték probléma lesz.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#39245) Laszlo733 válasza sztanozs (#39244) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Köszönöm! Igazad lehetett, mert kicseréltem egy másik 5e -re és már megy....

(#39246) wassermann válasza _q (#39242) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A pici sárga villám és a piros hőmérő úgy tudom nem op.rendszer függő: már a kernelből jön.

[ Szerkesztve ]

(#39247) Aryes válasza wassermann (#39246) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ez így van, de ha headless módban használják a gépet, nem könnyű észrevenni az ikonokat, mivel nincs rá kötve megjelenítő. :)

(#39248) _q válasza Aryes (#39247) üzenetére


_q
addikt

De ha lenne is rákötve mivel nincs gui, ezért üres képernyő jelenne meg nem? Nem próbáltam még.

(#39249) Aryes válasza _q (#39248) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nem, ez grafikus környezettől független, a kernel egy overlay-t tesz a képernyőre, akár a konzolra is. :K

[ Szerkesztve ]

(#39250) cigam válasza Aryes (#39247) üzenetére


cigam
félisten

Viszont a dmesg-el kiíratott napló tele lesz ilyen bejegyzésekkel:
[1040160.650894] Voltage normalised (0x00000000)
[1040185.611343] Under-voltage detected! (0x00050005)
[1040193.931256] Voltage normalised (0x00000000)
[1040233.451697] Under-voltage detected! (0x00050005)
[1040252.171904] Voltage normalised (0x00000000)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.