Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39651) SunMount3r válasza UberMutant (#39648) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Van valaki konkrétan erre (is) használja itt a Pi-t és pont csak Wi-Fi-n? Tehát akár magas bitrátás FLAC is gond nélkül "átfér" rajta stabilan? És nincs is olyan, hogy pl. PAKK, egyszercsak megszakad a kapcsolat?

(#39652) Keem1


Keem1
addikt

Néha kicsit már unom, hogy jön valami anomália, azt hittem, egy jól felkonfigolt Linux szétbarmolhatatlan :DDD

Az OpenVPN megadta magát, talán úgy 1-2 napja (a hétvégén még tuti működött), azóta semmit nem csináltam, csak tegnap egy reboot volt a ~60 napja futó rendszeren belassult a MinDLNA.
Az OpenVPN státusza: active (exited). Nem is lehet csatlakozni (innen fedeztem fel a problémát).

A syslogban ezt találtam, ami folyamatosan ismétlódik:

Az openvpn státusza:
● openvpn.service - OpenVPN service
Loaded: loaded (/lib/systemd/system/openvpn.service; enabled; vendor preset: enabled)
Active: active (exited) since Tue 2020-10-27 18:54:53 CET; 6min ago
Main PID: 498 (code=exited, status=0/SUCCESS)
Tasks: 0 (limit: 4915)
CGroup: /system.slice/openvpn.service
okt 27 18:54:53 pistacio systemd[1]: Starting OpenVPN service...
okt 27 18:54:53 pistacio systemd[1]: Started OpenVPN service.

Syslog:
openvpn@server.service: Service RestartSec=5s expired, scheduling restart.
openvpn@server.service: Scheduled restart job, restart counter is at 11.
Stopped OpenVPN connection to server.
Couldn't stat device /dev/net/tun: No such file or directory
Starting OpenVPN connection to server...
Started OpenVPN connection to server.
openvpn@server.service: Main process exited, code=exited, status=1/FAILURE
openvpn@server.service: Failed with result 'exit-code'.

Ebből azt feltételezem, hogy ez a /dev/net/tun hiánya lehet a bibi, de fogalmam sincs, hogy ez mi, létezett-e eddig és ha igen, most hogyan tűnt el.
Amit a neten találtam, csupa olyan parancs hozta helyre, ami nincs meg a Pi-n.

Valaki találkozott már ezzel az anomáliával, tudja hogy lehet megoldani? :Y

(#39653) sztanozs válasza Keem1 (#39652) üzenetére


sztanozs
veterán

Én dockerben használom az OpenVPN-t, ott még nem fordult elő ilyen.
A /dev/net/tun adaptert elméletileg a szerviz hozza létre, lehet, hogy volt valami upgrade a pi-n, ami behozott valami hibát. Próbáld meg az openvpn-t újratelepíteni, hátha megoldja a problémát.
Vagy próbáld meg újra létrehozni:
https://baturin.org/docs/iproute2/#Tun%20and%20Tap%20devices

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#39654) Keem1 válasza sztanozs (#39653) üzenetére


Keem1
addikt

Annyi biztos, hogy bár volt ilyen hibaüzenet, az OpenVPN-t nem ez ölte meg. Találtam egy tutorialt ennek a megoldására, nincs is több hibaüzenet (pedig volt bőven), de az OpenVPN csak nem indul el.

Már az elmúlt 2-3 hónapban ez lesz a második újratelepítés. Ma este meló után neki esek, de nem vagyok boldog tőle. Azt várnám el egy ilyen viszonylag nagy nevű szolgáltatástól (OpenVPN-re gondolok) hogy képes hibamentesen üzemelni hosszú idő alatt is.

(#39655) PBA


PBA
aktív tag

Sziasztok, RPI4-em van, és útközbeni alkalmazásra szeretném bevetni. Tuti elő fog fordulni olyan, hogy nem szabályos lesz a shutdown, hanem elveszti a tápfeszt, stb. Van olyan kulcsrakész megoldás, HAT, ami megvásárolható, és ezt tudja kezelni? Pl. ha elmegy a tápfesz, vagy bizonyos szint alá esik, akkor van benne egy kis akku, és automatikusan nyom egy shtudown process-t? Úgy tudom, hogy hosszú távon nem díjazza az RPI a nem szabályos leállítást. Viszont ilyen környezetben kell alkalmaznom, ezért keresek rá megoldást.

Előre is köszönök minden tippet!

[ Szerkesztve ]

(#39656) sztanozs válasza Keem1 (#39654) üzenetére


sztanozs
veterán

Nekem egy egyszerű tomato routerről is ment kb két-három évet, és most rpi4-ről megy kb egy fél éve. eddig ilyen gondom nem volt vele.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#39657) vpleft válasza PBA (#39655) üzenetére


vpleft
tag

Hali!
Szerintem egy overlay fs megoldás lehet a problémádra, nem feltétlen kell hozzá akksi meg ilyesmi.
Ugye ez miután beállítottad, akkor read-only-ba fogja felcsatolni neked a root particiót minden induláskor, (szóval ha hirtelen elvágják a naftát akkor nem korruptálódik semmi a partíción) és erre húz egy rw overlay-t. Ez után persze minden újrainditaskor elveszik minden modositas, de cserebe biztos hogy működőképes marad a rendszer.
A raspi-config megcsinálja ezt neked könnyen ha szépen kéred :K Ugyanigy ki is tudod kapcsolni ha modositani kell valamit.

(#39658) wassermann válasza PBA (#39655) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Nekem egy Pi3-on OSMC (médialejátszó) fut évek óta úgy, hogy minden este, simán kikapcsolom az elosztót, amibe a TV-vel együtt be van dugva. Igen tudom, rendesen le kéne állítani, de lekopogom, de semmi baja!

(#39659) PBA válasza vpleft (#39657) üzenetére


PBA
aktív tag

Nagyon köszönöm a tippet, ez lesz a megoldás, utánaolvasok!

Köszönöm!

(#39660) cigam válasza Keem1 (#39654) üzenetére


cigam
félisten

Újratelepítenii? Visszatölteni az uccse még működő mentést. ;)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#39661) Keem1 válasza cigam (#39660) üzenetére


Keem1
addikt

Nos, megtörtént, még a teljes reinstall is, de mégiscsak ez a hiányzó valami okoz galibát.

Neten találtam egy tutorialt, az alapján:
mkdir -p /dev/net
mknod /dev/net/tun c 10 200
chmod 600 /dev/net/tun
sudo service openvpn restart

Az openvpn.log-ban ez ismétlődik folyamatosan:
Oct 28 17:32:28 pistacio ovpn-server[1661]: OpenVPN 2.4.7 arm-unknown-linux-gnueabihf [SSL (OpenSSL)] [LZO] [LZ4] [EPOLL] [PKCS11] [MH/PKTINFO] [AEAD] built on Feb 20 2019
Oct 28 17:32:28 pistacio ovpn-server[1661]: library versions: OpenSSL 1.1.1g 21 Apr 2020, LZO 2.10
Oct 28 17:32:28 pistacio ovpn-server[1661]: NOTE: your local LAN uses the extremely common subnet address 192.168.0.x or 192.168.1.x. Be aware that this might create routing conflicts if you connect to the VPN server from public locations such as internet cafes that use the same subnet.
Oct 28 17:32:28 pistacio ovpn-server[1661]: ECDH curve prime256v1 added
Oct 28 17:32:28 pistacio ovpn-server[1661]: Outgoing Control Channel Encryption: Cipher 'AES-256-CTR' initialized with 256 bit key
Oct 28 17:32:28 pistacio ovpn-server[1661]: Outgoing Control Channel Encryption: Using 256 bit message hash 'SHA256' for HMAC authentication
Oct 28 17:32:28 pistacio ovpn-server[1661]: Incoming Control Channel Encryption: Cipher 'AES-256-CTR' initialized with 256 bit key
Oct 28 17:32:28 pistacio ovpn-server[1661]: Incoming Control Channel Encryption: Using 256 bit message hash 'SHA256' for HMAC authentication
Oct 28 17:32:28 pistacio ovpn-server[1661]: ERROR: Cannot open TUN/TAP dev /dev/net/tun: No such device (errno=19)
Oct 28 17:32:28 pistacio ovpn-server[1661]: Exiting due to fatal error

És van egy ilyenem is:
pi@pistacio:~ $ ls -l /dev/net/tun
crw------- 1 root root 10, 200 okt 28 17:31 /dev/net/tun

Ha jól láttam, a fenti "file" reboot után eltűnik, van, ahol egy bash scriptet javasolnak rá, amit cronnal reboot után lefuttatnak.
De hiába hozom létre a fentieket, az openvpn mégse látja. A másik meg, hogy pár napja mi változott meg, ami miatt "elfelejtett működni" az eddig faszán működő OpenVPN? :U

(#39662) cigam válasza Keem1 (#39661) üzenetére


cigam
félisten

Esetleg ez?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#39663) sztanozs válasza Keem1 (#39661) üzenetére


sztanozs
veterán

szerintem hiányozhat egy chown a képből, vsz nem az a process próbálja meg elérni a tunelt, akinek a nevében létrejön.
vagy próbáld meg chmod 0666 /dev/net/tun-nal, mindenkinek használhatóvá tenni (ami biztonsági szempontból nem biztos, hogy illendő, de otthoni hálózatban nem akkora probléma).

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#39664) Keem1 válasza sztanozs (#39663) üzenetére


Keem1
addikt

Nem akarom teleszemetelni a topikot logokkal, így inkább ide tettem.
Hogy ne generálja 5 másodpercenként a logokat, leállítottam a service-t, most, miután a 0666 permissiont beállítottam, újraindítottam. Azóta a linkelt sorok születtek.

Sajnos továbbra se jó. :(

Amúgy mi ez a /dev/net/tun, ti tudjátok?

[ Szerkesztve ]

(#39665) biega


biega
aktív tag

Melyik microSD kártya bírja jobban a tapasztalat szerint?
SanDisk Extreme vagy Samsung EVO?

(#39666) UberMutant válasza biega (#39665) üzenetére


UberMutant
őstag

nálam 1 evo 2 hónapig bírta...
bármilyen SSD a tuti választás , ha belefér a keretbe

(#39667) biega válasza UberMutant (#39666) üzenetére


biega
aktív tag

Van is itthon elfekvő SSD, de még ott tartottam, hogy onnan nem bootol a RPi4.

(#39668) Keem1 válasza biega (#39665) üzenetére


Keem1
addikt

Igazából szerintem egyik SD se bírja igazán, az egész szabvány arra épült, hogy viszonylag ritkán, viszonylag nagy fájlokat írjanak/olvassanak (fényképezőgép, kamera), nem pedig sok kis fájl folyamatos írására :DDD
De lekopogom, az én Samsung Evo Pro kártyám közel egy éve van nyüstölve, semmi baja. De az is hozzá tartozik, hogy nálam csak a rendszer és a konfigok vannak rajta, személyes data csakis az SSD-n, a rendszer SD-ről pedig napi mentés készül.

(#39669) cigam válasza Keem1 (#39664) üzenetére


cigam
félisten

A /dev alá tett "könyvtárak" valójában fizikai/vituális eszközök. Attól, hogy létrehozol ott egy mappát, attól még nem fog létrejönni a hozzá tartozó eszköz.

Tippre a sudo modprobe tun paranccsal tudod betölteni azt a modult, ami létrehozza/kezeli ezeket az interface-eket. Nem frissült mostanában a kernel? Lehet még nincs hozzá az adott verziót támogató modul. A /lib/modules/ alatt keress rá egy tun kezdetű fájlra.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#39670) Keem1 válasza cigam (#39669) üzenetére


Keem1
addikt

De, sanszos hogy frissülhetett a kernel, guglizáskor több helyen olvastam ilyesmit, de a legváltozatosabb dátummal (volt 2013 is) és rendszerrel (CentOS, Ubuntu, ...).

Van egy ilyenem: /lib/modules/5.4.72-v7+/kernel/drivers/net/tun.ko
De több fájl is kezdődik így, ha find paranccsal rákeresek.

Az általad javasolt kommand pedig ezt dobja:
modprobe: ERROR: ../libkmod/libkmod.c:586 kmod_search_moddep() could not open moddep file '/lib/modules/5.4.51-v7l+/modules.dep.bin'
modprobe: FATAL: Module tun not found in directory /lib/modules/5.4.51-v7l+

Abban a folderben tényleg nincs modules.dep.bin file, de vannak ilyenjeim:
/lib/modules/5.4.72-v8+/modules.dep.bin
/lib/modules/5.4.72-v7l+/modules.dep.bin
/lib/modules/5.4.72+/modules.dep.bin
/lib/modules/5.4.72-v7+/modules.dep.bin

Nincs .71 végű folder, csak 72-re végződő van a /lib/modules/ alatt:
drwxr-xr-x 3 root root 4096 okt 25 06:42 5.4.72+
drwxr-xr-x 3 root root 4096 okt 25 06:42 5.4.72-v7+
drwxr-xr-x 3 root root 4096 okt 25 06:42 5.4.72-v7l+
drwxr-xr-x 3 root root 4096 okt 25 06:42 5.4.72-v8+

[ Szerkesztve ]

(#39671) UberMutant válasza biega (#39667) üzenetére


UberMutant
őstag

de bootol szeptember 3 óta már a stable verzióban is.
[https://github.com/raspberrypi/rpi-eeprom/blob/master/firmware/release-notes.md]

(#39672) xPx válasza biega (#39665) üzenetére


xPx
csendes tag

nálam egy 32 gb-os evo teljesít szolgálatot rpi 3b+-on másfél éve. rasbian van rajta, qbittorrent, plex, samba megy alatta. eddig nem volt semmi bajom vele.

(#39673) stuka20


stuka20
aktív tag

Üdv!

Szeretném a segítségeteket kérni, remélem jó helyen járok.
Adott egy router, amin merlin van és transmission. Direkt azért vettünk új routert és hdd-t, hogy majd azon fussanak a torrentek. Viszont mindig volt valami gondja a transmissionnek, folyamat meghalt, de orvosolva lett mindig a gondja. Viszont jelenleg tanácstalanok vagyunk, mert ismét crashel és nem fut. A gui azt írja (windowson használom, a webes felületét nem), hogy connection refused. Belemegyek ebbe a puttyba és a /opt/etc/init.d/xytransmission start parancsot beírom, akkor elindul, de kb. 1-2 óra múlva (vagy néhány perc elteltével vagy el sem indul) ismét leáll. Most ezt játssza és nem tudjuk hogyan lehetne megoldani.
Én nem értek hozzá, haverom állította be mindent, ő szintén ugyan így használja, de neki még egyszer nem crashelt vagy jött volna elő ez, pedig ő több torrentet is futtat meg minden.
A routerem: asus ac86u

Biztos sok mindent nem írtam le, de kérdezzettek és írom.
Ja még valami: a transmission ugye nem fut, de a hdd-t probléma nélkül elérem.

[ Szerkesztve ]

(#39674) Fecogame válasza stuka20 (#39673) üzenetére


Fecogame
veterán

Rossz topik, itt hamarabb kapsz választ: Asus routerek

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#39675) mamusz11


mamusz11
tag

Sziasztok!

Lenne egy firssen beüzemelt rpi4(kodi,transmission) cigam leírása alapján. Olyanokat csinál hogy magátol logauto-l és így elérhetetlenné válik a fajl szerver és a transmission is , hiába lépek vissza csak az ujra indítás segít.
Tudtok ez ugyben segíteni?

[ Szerkesztve ]

Learning never exhausts the mind!

(#39676) stuka20 válasza Fecogame (#39674) üzenetére


stuka20
aktív tag

Köszönöm.

(#39677) elmo válasza mamusz11 (#39675) üzenetére


elmo
aktív tag

logout-ol? Nem shutdown/ restart?

Szerk.: hogy konstruktív is legyek, nekem ez a két leírás tökéletesen bevált:

transmission: [link]
samba: [link]

(Egyébként ez az oldal nagyon sok jó leírást tartalmaz, érdemes szétnézni.)

[ Szerkesztve ]

(#39678) mamusz11 válasza elmo (#39677) üzenetére


mamusz11
tag

Elsotetedik a kep, megkell mozgatni az egeret vagy utni egy billentyut es utánna kéri a felhasznalo/jelszot

Learning never exhausts the mind!

(#39679) draco31


draco31
veterán

Van egy 4-esem.
Ha veszek egy HDMI -- Dsub adaptert, akkor rá tudom kötni régi monitorra?

Vagy van-e TeamViewer jellegű távvezérlő program a RaspbianOS-re. Ha van, be lehet-e állítani, hogy automatikusan induljon, amikor bekapcsolom a málnát.

Röviden a dolog.
Megérkezett a házikója. Ott ahová terveztem a masinát, így már gyenge a wifi jel, és folyamatosan eldobálja. Ház nélkül nincs gondja.
A router mellett van a PC-m, de annak a monitorján csak Dsub és Dvi van. Dvi-vel megy a PC, így marad a Dsub üresen.
HDMI-s megjelenítő a TV-m, de ott van ez a jel gond.

Ha lenne ilyen távvezérlő, akkor költözne a gépem mellé, és úgy menne távirányítással, ha kell hozzányúlnom. ( fájlmegosztás a dolga csak )
Vagy még egy opció.
Van egy ilyen jelismétlőm. Ezt bedugom az egyik USB portjába, az ellátná árammal, és ezen keresztül kapná a netet a málna.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#39680) Keem1 válasza draco31 (#39679) üzenetére


Keem1
addikt

Esetleg egy USB-s wifi dongle?
De amúgy ha csak erre kell neked, minek az RDP? Simán megoldható minden SSH-n is, ez Linux, nem pedig Windows :DDD

(#39681) draco31 válasza Keem1 (#39680) üzenetére


draco31
veterán

Nem igazán értek ennél jobban a linuxhoz. Ubuntut használok évente 1x, ha hibás pendrive-ot nem akar a winfos leformázni.
Ezért lett a RaspbianOS, mert az kinézetre nekem nagyjából a megszokott.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#39682) _q válasza draco31 (#39679) üzenetére


_q
addikt

Én Anydesk-el használtam régebben, de van beépített kliens is erre.

(#39683) draco31 válasza _q (#39682) üzenetére


draco31
veterán

Köszi, ez tökéletesen azt csinálja, amire nekem kell :)

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#39684) _q válasza draco31 (#39683) üzenetére


_q
addikt

Szuper, akkor amit érdemes bekapcsolni és amit kérdeztél még az automatikus indulás újraindításnál. Ez és ez alapján lehet megcsinálni. Anydesk elvileg stabilabb mint a teamview-er én is azért használtam. Ráadásul telefonról is tök jól működött.

(#39685) cigam válasza Keem1 (#39670) üzenetére


cigam
félisten

Ez fura, mert ezek szerint több (kernel) verzió is fent van. Ha az 5.4.51-et keresi akkor sanszos hogy a kernel verziód is az. Az uname -a mit mond melyik verziójú kernel fut?

mamusz1
Gondolom GUI-val használod. Nem lehet, hogy csak a képernyővédő viccel meg?
Ettől függetlenül eléred a hálózaton keresztül (samba megosztás, transmission WEB-es feéüéete)?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#39686) Keem1 válasza cigam (#39685) üzenetére


Keem1
addikt

Az 51-es :U

Linux pistacio 5.4.51-v7l+ #1333 SMP Mon Aug 10 16:51:40 BST 2020 armv7l GNU/Linux

(#39687) odrif


odrif
MODERÁTOR

Kis segítséget kérnék.
Libreelec alatt Tvheadend-el nézem a Mindig TV csatornáit.
Ha HD adást nézek és onnan váltani szeretnék másik csatornára, akkor gyakorlatilag lefagy a Raspberry Pi 4.
Ha SD adást nézek és onnan váltok másik SD csatornára akkor nincs gond.
Pastebin: [link]

Hol lehet a gond?

20 éve a Prohardveren

(#39688) cigam válasza Keem1 (#39686) üzenetére


cigam
félisten

Na, hát ezért nem megy neked, mert "rossz" kernelt tölt be. Az "5.4.72" azt sugallja, hogy már van annál újabb is telepítve, de nem az töltődik be. Hogyan lett neked ...72?!
Nálam is "csak" 5.4.51" fut. USB-ről fut a rendszered? Van benne (fizikailag) SD kártya?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#39689) draco31 válasza _q (#39684) üzenetére


draco31
veterán

Indul a rendszerrel az Anydesk.
Viszont ha rajta a ház, akkor látja a wifi hálózatokat, de nem csatlakozik. Még akkor se, ha a telefonon kapcsolok hotspotot, és mellé rakom.
Ha nincs rajta a ház, akkor meg megy a net. :F :F

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#39690) draco31 válasza draco31 (#39689) üzenetére


draco31
veterán

Oké, úgy látom valahol hozzáér a ház olyan részhez, amihez nem kellene, mert az antenna részén ha kiveszem az összefogó csavart, akkor már csatlakozik, és megy a net rendesen.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#39691) mamusz11 válasza cigam (#39685) üzenetére


mamusz11
tag

Nem érem el, lehal minden, se transmissiont nem érem el se a samba megosztást. Nem rég pedig dobott egy ilyet no session for pid 2007 és szintúgy lehalt minden

Learning never exhausts the mind!

(#39692) Keem1 válasza cigam (#39688) üzenetére


Keem1
addikt

Eskü, hozzá se nyúltam :D Mondom, folyamatosan jól működött, még a múlt hétvége előtt is, múlt csütörtökön még tuti, mert vidékről használtam az itthoni rendszert (és csak az SSH meg a VPN van kiengedve a routeren). Aztán most amikor az első posztot írtam ezzel kapcsolatban, akkor jöttem rá, hogy nem jó, mert a városban jártam-keltem alatt már nem értem el.

SD-ről megy a rendszer, USB-n csak data van.

(#39693) _q válasza draco31 (#39690) üzenetére


_q
addikt

Wifi-t nem próbáltam mióta nekem is rajta van a hűtőborda. Viszont ha az ér hozzá, akkor valahogy próbáld leszigetelni a bordától, mert így rövidzár is lehet akár.

(#39694) draco31 válasza _q (#39693) üzenetére


draco31
veterán

Padokat beraktam a 3 helyre, azt is adtak hozzá.
Most minden csavar helyre raktam szigetelő szalagot, hogy ne érintkezzen a házzal az panel sehol, összeraktam, így is ugyan az a hiba.
De kivettem a két hátsó csavart, így működik rendben minden.
De nagyon meg sem szorítom a csavarokat, épp csak nem lötyög a borda rajta.
Nem tudom mi lehet a gond vele.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#39695) _q


_q
addikt

Pi4 USB3.0-ra kötött 2 slotos UASP dokkolóban van 2 db HDD. Egyikről másolok a másikra és 60 MB/s körüli értéket tudok elérni, közben az USB3.0 tudna többet is UASP nélkül is (5Gbps), tehát a 100 MB/s körüli sebességt el kellene érnie.

Szerintetek miért nem megy még se 60MB/s fölé?

(#39696) Uncool Ben válasza kovbandi82 (#29182) üzenetére


Uncool Ben
tag

Megoldottad azóta? :)

(#39697) dew28 válasza _q (#39695) üzenetére


dew28
aktív tag

valszeg ennyi a 2.5"-es hdd-d max sebessege

[ Szerkesztve ]

(#39698) draco31 válasza draco31 (#39694) üzenetére


draco31
veterán

Ez a ház így kuka, nem kockáztatok vele. Majd jó lesz valamire.

Van olyan program, amivel tudom a hőfokokat nézni, mint Win-re az Aida64?

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#39699) _q válasza draco31 (#39698) üzenetére


_q
addikt

Armore case-ről van szó?

Vannak más megoldások is amik elvileg jól hűtenek Pi4-hez, azt nem láttam melyikről van most szó.

Én terminál parancsot tudok: [link]

#39697dew28
2.5 és 3.5 inches között másoltam, de úgy emlékszek egy HDD-n belül tudta a közel 100 MB/s-os másolást.

(#39700) elmo válasza draco31 (#39698) üzenetére


elmo
aktív tag

Parancssorba beírod:

/opt/vc/bin/vcgencmd measure_temp

Ez csak egy hőmérsékletet ír ki (proci), nem tudom, hogy egyáltalán van-e több érzékelő.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.