Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39751) Aryes válasza draco31 (#39749) üzenetére


Aryes
nagyúr

👍

(#39752) draco31 válasza wassermann (#39750) üzenetére


draco31
veterán

20-al kicsi, kb VGA felbontást kaptam, 16-al jó.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#39753) szb75


szb75
csendes újonc

Sziasztok!
Üzembe helyeztem egy Pi 4B-t. (8GB RAM + 128GB Sandisk Extreme Pro microSD kártya + Crucial 1TB BX500 SATA3 2,5" SSD USB-3-as házzal)
Plex, torrent, samba, apache, stb. került rá és működnek is.
A problémám az, hogy Samba megosztásra max. 25-28MB/s sebességgel tudok másolni Gigabites hálózaton. Iperf3-mal megmérve a két eszköz közötti sebesség 870-950Mbps. Az SSD közvetlenül a PC-hez csatlakoztatva (USB 3.0-n) 260MB/s-os másolási sebességet mértem. Tehát a hálózat minden eleme tudna ennél sokkal többet. Az eszközök önmagukban is sokkal többet tudnak. De így együtt mégis csak 25-25MB/s-re képesek.
Mi lehet a baj?

(#39754) _q válasza szb75 (#39753) üzenetére


_q
addikt

Nekem wifin is megy 50 MB/s-al HDD-t használva. Vezetéken vagy wifin méred a 25MB/s-ot?

Ha van SSD akkor miért használsz SD kártyát? Amúgy szerintem ár/értékben az 1 TB SSD nem költséghatékony, főleg ha tárhelyként használod, de persze úgy csinálod ahogy szeretnéd ez csak egy meglátás.

[ Szerkesztve ]

(#39755) szb75 válasza _q (#39754) üzenetére


szb75
csendes újonc

Kábelen mérem a 25MB/s-t. :-(

Az SSD már megvolt és így le is tudom csatlakoztatni, ha kell. A rendszer és a "kisebb" tárhely igényű dolgok meg az SD kártyán vannak.

(#39756) wassermann válasza szb75 (#39753) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ez egy néhány wattos, olcsó hobby kártyagép és nem PC, a belső adat buszai lassúbbak!
Két dologgal gyorsíthatod:
1. Milyen fájlrendszer van a Pi oldalán (mivel Linux-os gép: az Ext...-eket szereti).
2. Vezetékes LAN-al routerre kötve is próbáltad? (a saját Wifi antennája sem túl nagy)

(#39757) _q válasza szb75 (#39755) üzenetére


_q
addikt

Abban nem vagyok biztos, hogy befolyásolja-e ha maga az SMB az SD kártyára van telepítve és utána az SSD-ről akarsz másolni. Maga az SD kártya tud lassabb lenni, de gondolom nem onnan másolsz. Ha nincs semmi fontos az SSD-nt akkor megpróbálhatod arra telepíteni a rendszert és kipróbálni akkor gyorsabb lesz-e. Raspberry-n az USB3.0-ba dugtad a külső meghajtót nem a 2.0-ba véletlen?

Amit wassermann is ír még a fájlrendszer tényleg lehet egy hiba forrás. Ext4-et igényli a linux attól függetlenül, hogy NTFS-el is működik.

[ Szerkesztve ]

(#39758) szb75 válasza _q (#39757) üzenetére


szb75
csendes újonc

Igen. USB3-at használom.
Tudom, hogy nem egy PC, de olvastam már arról, hogy másnak sikerült 100MB/s-is elérni.
https://www.reddit.com/r/raspberry_pi/comments/e1xaui/raspberry_pi_4_smb_slow_transfer/
De itt más volt a hiba, így ebben a topic-ban nem vesézték ki a témát.

[ Szerkesztve ]

(#39759) Keem1 válasza szb75 (#39758) üzenetére


Keem1
addikt

Esetleg kipróbálhatod még ezt:

sudo dd if=/dev/zero of=/utvonal/agepedhez/teszt.bin bs=1M count=500

Fontos! Ehhez előbb a géped egyik drive-ját meg kell osztanod és utána a Pi-ben fel kell csatolnod, pl. egy SSD-t (ez lehet a C: is akár).
Az of= után mindenképp egy valid írható path legyen ezen a megosztáson belül.
Nálam így nézne ki: /media/agepemneve/windows/teszt.bin (a C: drive a gépemen "windows" néven van megosztva).
A teszt.bin fájlt ő fogja létrehozni, ebben a példában 1 MB-os blokkokból 500 darabot fog a fájlba írni, így lesz egy 500 MB-os teszt fájl, amit a gépeden utána letörölhetsz. Ez csak a hálózat és a célgép sebességét fogja teszelni, amennyire tudom, ebben a Pi egyes hardverei (a RAM-on és a hálózati kártyán kívül) nem vesznek részt, így nem lassíthat be egy lassú SD vagy HDD.

Nálam ilyen 92-105 MB/s körül megy, így kb. ennyit is bír ez a hálózati kombó. SSD-vel is ennyi, szóval itt ami a leggyengébb láncszem, az storage nélkül is az.

[ Szerkesztve ]

(#39760) szb75 válasza Keem1 (#39759) üzenetére


szb75
csendes újonc

OK, köszi! Kipróbálom.
Bár előtte csináltam egy visszafelé másolást. Tehát a Pi-ről a PC-re ~70MB/s körül volt a másolás. Lehet, hogy a Win10-zel van a hiba?

(#39761) Keem1 válasza szb75 (#39760) üzenetére


Keem1
addikt

Simán lehet. A 70 MB pedig teljesen rendben lévő érték.

(#39762) bocali


bocali
csendes tag

Hali,
x server nélküli raspbiant használok, mert az asztal nekem teljesen felesleges, de nem volna rossz azért ha megtudnèk jeleníteni egy UI-t HDMI-n. Ismertek valamit amivel lehetne valami hasonlót csinálni?

(#39763) szb75 válasza Keem1 (#39759) üzenetére


szb75
csendes újonc

Kipróbáltam.

500+0 beolvasott rekord
500+0 kiírt rekord
524288000 bájt (524 MB, 500 MiB) másolva, 6,19203 s, 84,7 MB/s

Ezek szerint a Pi->PC irány jó, csak visszafelé lassú a másolás. Akkor ez Windows hiba lesz. Pedig már mindent kipróbáltam amit a "WIN10 slow LAN speed" keresőszóra találtam. :-(

(#39764) Keem1 válasza szb75 (#39763) üzenetére


Keem1
addikt

Igen, ez bizony géppel kapcsolatos probléma lesz.
Póbálj ki valami másik fájlkezelőt is, pl. Total Commander (ha eddig csak a sima Windowsos fájlkezelőt használtad).

(#39765) PistiSan


PistiSan
addikt

Új qbittorrentnél végre elérhető a webuin az rss!
Kipróbáltam, működik, asszem a flexgetet lassan nyugdíjazni fogom.
Más, qbittorrentel nálam előfordul ha kevés a seeder akkor elakadtnak veszi a torrentet és napokig bent van úgy, hogy nem tölti le, transmission ilyenkor simán letölti ugyanazt. Tapasztalt valaki már ilyet?

(#39766) szb75 válasza Keem1 (#39764) üzenetére


szb75
csendes újonc

Alapból a TC-t használom. :-)
Ha lesz valami, akkor megírom... köszi az ötleteket!

(#39767) copass


copass
veterán

Raspberry Pi 400
elég jónak tűnik a hűtése, commodre 64-eken volt ilyen megoldás. vissza a gyökerekhez.

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#39768) Fecogame válasza copass (#39767) üzenetére


Fecogame
veterán

És megérkezett hozzá a Prohardver cikk is:

Billentyűzetbe oltott számítógép: itt a Raspberry Pi 400

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#39769) Aryes válasza copass (#39767) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nagy cucc, én már 2 éve megcsináltam ezt egy pi3-ból. :DDD

(#39770) copass válasza Aryes (#39769) üzenetére


copass
veterán

na jó de ebben van egy bazi passzív hűtés és gyorsabb is egy picit! :D

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#39771) Aryes válasza copass (#39770) üzenetére


Aryes
nagyúr

Enyémen meg van joystick port. :P

(#39772) copass válasza Aryes (#39771) üzenetére


copass
veterán

meg egy jóféle kenyeres ház.

[ Szerkesztve ]

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#39773) Aryes válasza copass (#39772) üzenetére


Aryes
nagyúr

:K :R

(#39774) Keem1 válasza copass (#39767) üzenetére


Keem1
addikt

Na ne copass már.. Komolyan ez is fontos valakinek, hogy ne külön házban legyen a gép, hanem a klavival együtt? :DDD

Elsőre ötletes, másodikra (, harmadikra, negyedikre) inkább hülyeségnek tűnik számomra :D
De felőlem vegye, aki akarja.

Már várom a Raspberry Pi laptopot :C

[ Szerkesztve ]

(#39775) namilegyen válasza Keem1 (#39774) üzenetére


namilegyen
tag

[link] az vótmá :O

[ Szerkesztve ]

(#39776) copass válasza Keem1 (#39774) üzenetére


copass
veterán

pár generáció érdekelt a c64 is! :D biztos vagyok benne hogy piszok gyorsan hiánycikk lesz. lopásgátlónak hely meg elég egyértelműen jelzi hogy hová is szánták iskolák, könyvtárak,stb.
én lehet anyámnak veszek egyet, ha nem vettem volna nemrég egy rpi4-et akkor inkább ezt venném már.

[ Szerkesztve ]

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#39777) MaCS_70 válasza Keem1 (#39774) üzenetére


MaCS_70
félisten

"Na ne copass már.. Komolyan ez is fontos valakinek, hogy ne külön házban legyen a gép, hanem a klavival együtt? :DDD"

Már hogy a fenébe' ne??!! Istenkirályság és régóta várt megoldás, hogy ha már simán belefér a hardver a billentyűzetbe, akkor legyen is benne! A C64-em félrerakása óta vágyom erre, és szerintem nagyon sok egységsugarú felhasználó is nagyon ráfog kapni.

Az persze már más kérdés, hogy Magyarországon és egyéb egzotikus billentyűzetkiosztású helyeken mit hoz a jövő...

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#39778) wassermann válasza MaCS_70 (#39777) üzenetére


wassermann
Topikgazda

... sokan fognak fehér, billentyűzet magyarító matricát vásárolni! :-)

[ Szerkesztve ]

(#39779) Saccco válasza Keem1 (#39774) üzenetére


Saccco
nagyúr

;]


Raspberry Pi 4 laptop alias laPI®.

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#39780) Keem1 válasza Saccco (#39779) üzenetére


Keem1
addikt

Neee... wazze :D LaPi, b*szki, végem van :DD

(#39781) wopi


wopi
aktív tag

Sziasztok!

RPi4 vásárlás előtt állok. Úgy gondolom, hogy a 2 GB-os verzió elegendő lesz nekem. Többször említettétek korábban a melegedés "problémáját", illetve hogy a passzív hűtés is bőven elegendő, felesleges ventit szerelni rá. Jól látom a helyzetet? :) Nem tervezem nagyon elrejteni, de pl az official fehér-piros doboz nekem elég zártnak tűnik. Ha a wifi/bt kapcsolat számomra nem fontos, akkor valóban a fém ház az ideális?

Köszi!

(#39782) wassermann válasza wopi (#39781) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A hűtőborda ízlés és pénztárca kérdése:
1. .Alapesetben, borda nélkül is megvédi magát, mert legfeljebb visszavesz a CPU a tempóból.
2. Ha nyitva tudod hagyni, pl. TV mögött van, akkor ház nélkül egy filéres, "billenyűzet gombnyi" méretű borda is elég.
3. Ha viszont folyamatos csúcsra járatás mellett védeni akarod, jó a teljes fém ház vagy mindent betakaró borda.

Nem villanykörte! :-) néhány Wattról van csak szó:

(#39783) copass válasza wopi (#39781) üzenetére


copass
veterán

nekem rpi4 2Gb van, a gyári házban pikpakk felmelegedett, ha megfúrtam ementálira akkor nem rekedt meg a levegő benne. jobb lett a helyzet, de nem tökéletes.
ilyen kétventiset vettem, semmi hangja és max.55 fok terhelve.

[ Szerkesztve ]

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#39784) Fecogame válasza wopi (#39781) üzenetére


Fecogame
veterán

Bőven elég a passzív borda, most 1 napig ment nálam 100%-os terhelésen, és 63 foknál melegebb sosem lett.

80 foktól veszi lejjebb a CPU sebességét.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#39785) body007


body007
addikt

Ezt láttátok már?

VMware on a Raspberry Pi!?!?! (ESXi Install)

A csávó nem kicsit ki van akadva, h 3 (+3) vm fut egy ilyen apró szerkezeten :D
Egyébként szép munka :K

[ Szerkesztve ]

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#39786) wopi válasza Fecogame (#39784) üzenetére


wopi
aktív tag

Köszönöm a válaszokat, meg is rendeltem.Végül mellette döntöttem. Izgatottan várom a kütyüt. :)

Szerintem van már 10 éve, hogy egy Asrock E350M1 alapú gép teljesít szolgálatot NAS, htpc feladatokkal, csak az utóbbi időben egyre több lett vele a gond (táp meghalt, ventik gyengélkednek), és gondoltam itt az idő. Érdekes belegondolni, hogy akkor még ez volt fura, hogy milyen kis masina, és milyen jól teszi a dolgát. Most pedig megint kisebb lesz, és a fogyasztása is még csökken. Pedig az sem evett sokat a maga kb 60W-os fogyasztásával.

(#39787) sztanozs válasza body007 (#39785) üzenetére


sztanozs
veterán

Ugyan nem full VM, de nekem 4 aktív docker fut a RPi-n, amit jelenleg csinál:
- NAS
- OpenVPN
- PiHole + dhcp szerver
- qBt
- Portainer (docker managelésére)
- python teszt konténer (igaz ez általában nem fut)

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#39788) weiss válasza sztanozs (#39787) üzenetére


weiss
addikt

Dockernek kb. 0 overheadje van.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#39789) PistiSan válasza Fecogame (#39784) üzenetére


PistiSan
addikt

Mivel terheled 100%-on 1 napig?
Gondolom, nem csak teljesítményteszt futott, hanem valami "értelmeset" csinált.

(#39790) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

Ha már C64 és billentyűzet, akkor ezek állítólag Double Shot-os mecha-k voltak:

(#39791) Fecogame válasza PistiSan (#39789) üzenetére


Fecogame
veterán

Kodi valahogy "elszállt", és 1 napig maxon pörgette a málnát, amíg észre nem vettem. Reboot megoldotta :)

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#39792) copass válasza SunMount3r (#39790) üzenetére


copass
veterán

igen.

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#39793) draco31


draco31
veterán

50 fok környékén gondolom lehet folyamatosan mennie igaz?
Bekerült a végleges helyére, és 45-55 között változik a hőfok.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#39794) rosejbli válasza Fecogame (#39791) üzenetére


rosejbli
senior tag

Valamiért mostanában nálam is éhes a kodi, van hogy már magát a filmet sem tudja lejátszani csak szaggatva. Valami a legutolsó vezióval bajos lehet vagy valami addon nem bír magával.

(#39795) wassermann válasza draco31 (#39793) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A 45-55 °C a chip magjában mért hőmérséklet, ez a veszélyesnek kb. a fele. Nincs min aggódnod (egyébként is van benne hővédelem, megvédi magát)! Amíg nem tűnik fel a képernyő sarkában egy pici piros hőmérő, semmi gond!

(#39796) Vigyorka


Vigyorka
senior tag

Üdv!
Pi4-en Linuxserver-Qbittorrent fut Dockerben.
A 4.2.5 -t szeretném 4.3.0.1 re frissíteni... Mit kell tennem?
Köszönöm!

Vigyorka

(#39797) UberMutant válasza Vigyorka (#39796) üzenetére


UberMutant
őstag

docker pull linuxserver/qbittorrent

[link] elolvasod az updating infot és alkalmazaod a neked megfelelő részt.

(#39798) g.gergo válasza Vigyorka (#39796) üzenetére


g.gergo
senior tag

Vagy felrakod a watchtower-t, és mindig mindent frissít neked, ha talál újjabbat.
docker pull containrrr/watchtower
sudo docker run -d --name watchtower -v /var/run/docker.sock:/var/run/docker.sock --restart unless-stopped containrrr/watchtower

(#39799) ReFleXx


ReFleXx
addikt

valaki lotte mar be a hyperiont libreelec alatt kozuletek pi-n?

2020-as dakota közmondás: "Intel a csórók AMD-je"

(#39800) Vigyorka


Vigyorka
senior tag

Köszönöm a segítségeteket! (a Docker témában - sikerült)

Vigyorka

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.