Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  macOS PC-re (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A rendelkezésünkre álló információk alapján, a szoftver PC-re való telepítése Magyarországon nem minősül illegális cselekménynek. Ettől függetlenül a szoftver módosítása továbbra sem megengedett, ezért a továbbiakban az ilyen verziókra történő bárminemű utalástól kérjük mindenki tartózkodjon!

Tartalomjegyzék:

1. Előkészületek
2. macOS telepítő USB létrehozása
3. Clover telepítése
4. macOS telepítése
5. Telepítés utáni tennivalók
6. Támogatott Grafikus processzorok
7. Előforduló hibák, támogatott WiFi+BT/Ethernet eszközök
8. Hogyan kérjünk segítséget, ha nem működik?
9. Hasznos linkek
10. Hasznos alkalmazások
11. Hasznos alkalmazások (társtopikból a hasznos programok és hasznos apróságok címek alatt)
12. Windows Dual-Boot (egy meghajtón/külön meghajtón)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#33601) kisjimy


kisjimy
aktív tag

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne,hogy fent van a cataliana 10.15.1 Minden ok,1-2 dolgot leszámitva. Néha nincs hang,olyan mindha rosszul töltené be a hangkártya drivert,a másik meg kicsit lassunak érzem a rendszert a HS-hez képest. Lassan áll fel a rendszer is,a clover gyötrelmes lassú,pedig ssd 850 evo-n van.Gondolkodtam egy platform cserén hátha az a gond.

Jelenleg egy i7 4770 cpu ------ i9 9900k-ra
16gb ram ------- 16gb ddr4
vga csere megvolt 1070ti helyett radeon 5700xt van
alaplap meg egy asus rog strix z390 lenne kb.
van még egy 970 evo m2 de azt nem igen akarja kezelni boot pendrive

szerintetek gördülékenyebb lenne az osx? Tevékenység naplóban látszik hogy elég jól hajta a procit!

(#33602) kazsmerlaca


kazsmerlaca
senior tag

Sziasztok!

Fel lett telepítve a macos-s a gépemre de sajnos valamiért nincs benne a magyar helyesírás ellenőrzés annak ellenére, hogy magyar nyelven lett feltelepítve. A beállításokban nem található magyar nyelv.
Itt a kép:

Vajon ez miért lehet? Nem lehetne valahogyan újra hozzáadni?
Köszi a választ.

Saját gyártású zenéim: https://www.jamendo.com/album/73598/music-in-the-fire

(#33603) kgergo89 válasza kisjimy (#33601) üzenetére


kgergo89
tag

Szia,

Szinte hasonlo konfigom van, nalam minden szuper. Ezelott Mojave volt fent, sokkal gordulekenyebb a Catalina. Appok is gyorsabban nyilnak meg, boot ido is rovidebb.

Szerintem valamit nem jol csinalhattal, bar relativ kinek mi a gyors, mindenkepp gyorsabb lenne a rendszered, de ahhoz jol is kell bekonfiguralni. En is sokat gondolkodtam az upgraden, de ar/ertekben szerintem nem eri meg legujabb generaciora valtani errol, ha durvan renderelgetsz akkor jol jon a tobb cpu core, bar enyem 4790k :)

Csak a puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#33604) SharpSA válasza Máté94 (#33600) üzenetére


SharpSA
veterán

Köszönöm, ezt fogom tenni akkor az usb 2-es pendrive-val. Csak azt nem értem, hogy az usb 3-assal úgy történt minden, ahogy kell és bootol is. Az más kérdés, hogy a telepítés megáll. Az usb 2-es pendrive-on meg nincs efi, nem is indul el. Mitől lehetnek ilyen különbségek?

Mindenki a maga korlátja és lehetősége is egyben

(#33605) kisjimy válasza kgergo89 (#33603) üzenetére


kisjimy
aktív tag

Az lehet a gond, hogy HS-ról lett frissitve,és nem clean install volt. Megprobálom egy új clean installal háttha jobb lesz!

(#33606) SharpSA válasza Máté94 (#33600) üzenetére


SharpSA
veterán

Így már működik az USB 2-es pendrive-ról is, de ugyanaz a végeredmény:
Itt áll meg:

Majd ez lesz belőle:

Ez alapján készítem a telepítőt.
Tehát:
- Catalina10.15.x
- Clover_v2.5k_r5093.pkg
- 7490_Catalina_Clover_Pack_#2

[ Szerkesztve ]

Mindenki a maga korlátja és lehetősége is egyben

(#33607) Smiley válasza SharpSA (#33606) üzenetére


Smiley
őstag

A fakesmc a helyén van?

Én mondol, Maga mondol, Én mondol. Így kell normál beszélgetni...

(#33608) Máté94 válasza SharpSA (#33606) üzenetére


Máté94
addikt

Igen, ez a szokásos lekapcsolnak az USB portok, mert nem kapnak áramot és így nem tudja a telepítő olvasni őket. Mondjuk fura, hogy nem megy.

Amikor a Voodoo-nál megáll, akkor próbáltad kihúzni az USB-t és egyből visszadugni?
Legfrissebb a BIOS? Ujjlenyomat/kártyaolvasó letiltva BIOS-ban? (Igazából nem tudom, hogy lehet e őket, de úgy sem működnek, ezért végül is ártani nem árt. :DDD )

(#33609) Máté94 válasza Máté94 (#33608) üzenetére


Máté94
addikt

EDIT:

Közben találtam egy ugyanezzel a jelenséggel küzdő egyént. :)

Hervé ezt írja rá, próbáld meg valamelyikkel:

"Try without the patched DSDT; either remove it from ACPI/patched folder or select BIOS.aml table from Clover main menu->Options->ACPI configs when Clover boots."

(#33610) SharpSA válasza Smiley (#33607) üzenetére


SharpSA
veterán

Hol van a helye?

Mindenki a maga korlátja és lehetősége is egyben

(#33611) SharpSA válasza Máté94 (#33608) üzenetére


SharpSA
veterán

Igen, akkor kihúztam és visszanyomtam a pendrive-ot, de semmi.
Az ajánlott bios beállítások vannak most.

Mindenki a maga korlátja és lehetősége is egyben

(#33612) SharpSA válasza Máté94 (#33609) üzenetére


SharpSA
veterán

Úgy tűnik ez segített, már bejött a nyelv választás. :)

Mindenki a maga korlátja és lehetősége is egyben

(#33613) Máté94 válasza SharpSA (#33612) üzenetére


Máté94
addikt

:C

Szuper, örülök. :))

(#33614) SharpSA válasza Máté94 (#33613) üzenetére


SharpSA
veterán

Köszönöm... Most máshol akadtam el. Már egy Windows 10-et futtató gépre raknám rá a Windows 10 mellé. Nem emlékszem már, hogy anno mi volt a sorrend. Melyik rendszert kell először telepíteni, hogy aztán induláskor lehessen választani melyik induljon...
Egyelőre nem enged partíciót formázni, azt mondja nincs hely, miközben csináltam egy üres 200 GB-os részt... Majd rájövök...

Mindenki a maga korlátja és lehetősége is egyben

(#33615) Máté94 válasza SharpSA (#33614) üzenetére


Máté94
addikt

Most így erre nem tudok mit mondani. Én általában formázok mindent, így nem kell úgymond "vesződni". :DDD Az biztos, ha most leformáznád és szétosztanád, akkor később fel lehet Windows-t tenni mellé, de ezzel a leválasztós játékkal nem vagyok tisztában.

(#33616) SharpSA válasza Máté94 (#33615) üzenetére


SharpSA
veterán

Az a probléma, hogy a partícionálást nem engedi. Nem lehet a - -ra és a + -ra nyomni. Az ntfs partíciókat még nem töröltem, de lehet az lesz a vége...
Annyi sikerült neki tenni, hogy már nem található bootolható eszköz... :D

[ Szerkesztve ]

Mindenki a maga korlátja és lehetősége is egyben

(#33617) SharpSA


SharpSA
veterán

Teljesen üres SSD-re már hajlandó volt települni...

Mindenki a maga korlátja és lehetősége is egyben

(#33618) SharpSA válasza SharpSA (#33617) üzenetére


SharpSA
veterán

Intel 8565NGW wifire tud valaki működő megoldást? Már csak ez és a touchpad nem működik.

Mindenki a maga korlátja és lehetősége is egyben

(#33619) Máté94 válasza SharpSA (#33618) üzenetére


Máté94
addikt

Nincs. Az minden esetben cserére szorul. Vagy USB-s megoldásokra. Touchpad alatt a gombokra, vagy magára az érintőfelületre gondolsz? A gombok nem fognak menni, de a felületnek kellene.

(#33620) SharpSA válasza Máté94 (#33619) üzenetére


SharpSA
veterán

Cserére? Óhogyaza... Melyek kompatibilisek?
A gombokat tudom, hogy nem mennek, az érintőfelület jelenleg nem működik.

Mindenki a maga korlátja és lehetősége is egyben

(#33621) Máté94 válasza SharpSA (#33620) üzenetére


Máté94
addikt

[link]


Nem vagyok benne, hogy van e köze, de DSDT-t visszatetted;ha törölted, hogy bootolhass.

(#33622) SharpSA válasza Máté94 (#33621) üzenetére


SharpSA
veterán

Köszönöm.
Nem indul el a gép, ha a DSDT-t nem törlöm.

[ Szerkesztve ]

Mindenki a maga korlátja és lehetősége is egyben

(#33623) Máté94 válasza SharpSA (#33622) üzenetére


Máté94
addikt

Na de nem is az USB telepítővel kell folyamatosan bootolni, már ha felállt a rendszer. :))

Telepíteni kell a Clover-t a merevlemezre és bemásolni Hervé fájlrait, amit eddig az USB-re tettél. :)

(#33624) SharpSA válasza Máté94 (#33623) üzenetére


SharpSA
veterán

Természetesen ezt már megtettem és ahogy írtam, nem indult el, azaz újraindult a készülék, ha nem töröltem a DSDT-t. Viszont a wifi kártyát kicseréltem 8265-ről 8260-ra és bekapcsolva a gépet működik a touchpad... :D Vannak ám összefüggések...

Mindenki a maga korlátja és lehetősége is egyben

(#33625) Máté94 válasza SharpSA (#33624) üzenetére


Máté94
addikt

Oké... Erre nem jöttem volna rá, de ilyen ez. :)

Lehet regisztrálnék az oldalra, és megkérném Hervé-t, hogy nézzen rá DSDT-dre. Hátha megpatcheli neked. Már csak hogy legyen.

Kitörölném az ACPI/origin mappád tartalmát az pendrive-odon, ha van benne valami. Utána pendrive-ról bootolva, amikor betölt a Clover F4/Fn+F4-et nyomva lekér minden DSDT/SSDT fájlt, és remélhetőleg kiírja a pendrive-ra, amit tudnál mutatni nekik. :)

Én még egyáltalán nem értek DSDT patcheléshez, nemhogy másnak a lemásolához.

(#33626) kazsmerlaca


kazsmerlaca
senior tag

#33602 -re senki?

[ Szerkesztve ]

Saját gyártású zenéim: https://www.jamendo.com/album/73598/music-in-the-fire

(#33627) Máté94 válasza kazsmerlaca (#33626) üzenetére


Máté94
addikt

Szerintem nyugodtan megkérdezhetted volna az "igazi" mac OS-es topikban is. :) Ez nem Hackintosh-függő szerintem. ;]

Ezt találtam, amit sokaknak ajánlottak.

[ Szerkesztve ]

(#33628) kabalababa válasza kazsmerlaca (#33626) üzenetére


kabalababa
tag

iMagazin

"Hiába ismeri a macOS rendszerszinten a magyar nyelvet, helyesírás ellenőrzés még mindig nincs. Most biztosan felszisszentek a túloldalon, ami részben jogos is. Ugyanakkor ingyenes, illetve fizetős megoldások is léteznek, amivel már remekül lehet dolgozni."

(#33629) kazsmerlaca válasza kabalababa (#33628) üzenetére


kazsmerlaca
senior tag

Már hogy ne lenne rendszerszintű helyesírás ellenőrzés. Fiam "eredeti" mac gépén semmit nem telepített és tökéletesen működik a helyesírás ellenőrzés. Sőt megnéztem másik gépen is, és ott is van. Itt valahogyan törlődött :)
Lehet újra kell telepíteni a haklit...

Saját gyártású zenéim: https://www.jamendo.com/album/73598/music-in-the-fire

(#33630) kazsmerlaca válasza Máté94 (#33627) üzenetére


kazsmerlaca
senior tag

thx! :R

Saját gyártású zenéim: https://www.jamendo.com/album/73598/music-in-the-fire

(#33631) kabalababa válasza kazsmerlaca (#33629) üzenetére


kabalababa
tag

Nekem sincs benne a magyar, Mojave-t használok, de állítólag a Catalinába már bekerült.

(#33632) SharpSA


SharpSA
veterán

Azt jól sejtem, hogy nem szabad telepíteni a frissítéseket? Vagy csak a nagy verzió frissítéseket, azaz például Mojave - Catalina?

Mindenki a maga korlátja és lehetősége is egyben

(#33633) kushwavez válasza SharpSA (#33632) üzenetére


kushwavez
Topikgazda

nekem nem volt vele gondom. előtte frissítettem a clovert és a kexteket és simán ment ( a nagy verziófrissítéseknél. a kicsiknél semmit sem csináltam)

[ Szerkesztve ]

Lenovo ThinkPad T440, Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6th, Lenovo ThinkPad X1 Extreme 1st | macOS 13 

(#33634) SharpSA válasza kushwavez (#33633) üzenetére


SharpSA
veterán

Van valahol leírás a clover-ről és a kext-ről? Mert ezeket, illetve inkább az utóbbit még nem igazán értem, hogy mit, hogy, miért....

[ Szerkesztve ]

Mindenki a maga korlátja és lehetősége is egyben

(#33635) kushwavez válasza SharpSA (#33634) üzenetére


kushwavez
Topikgazda

annyi a lényeg, hogy ha már van egy működő rendszered működő cloverrel, akkor a kisebb frissítéseknél nem igazán kell belenyúlni, az szépen megcsinálja magától. talán annyit kell manuálisan tenned, hogy a clover bootban kiválasztod a Macos Install-t frissítés közben ha esetleg automatikusan nem indulna (néha automatikusan ment az is nekem, néha nem).

Viszont nagyobb frissítéseknél pl Mojave -> Catalina ajánlott frissíteni az összes kextet és a clover-t is az esetlegesen előforduló hibák elkerülése érdekében. (pl a régebbi clover nincs felkészülve az új rendszerre, nekem High Sierra óta v4700 volt, végig Mojave-n is, viszont Catalinan már nem ment új verzió nélkül)(megteheted ezt a kisebb frissítéseknél is, gondot nem okoz). Annyit tesz, hogy frissítés előtt csinálsz egy biztonsági másolatot a régi Cloveredről ami a meghajtón van, majd letöltöd az új Clovert és telepíted. Telepítés közben figyelj hogy ha UEFI-s géped van akkor az EFI-be telepítse, majd a régi Cloveredből másold át a config.plist-ed, DSDT/SSDT-t ( ha van) és a drivers mappádból azokat amik az újban nincsenek benne, de neked benne volt a régiben (ha tudod miket használsz akkor a clover telepítőben is kiválaszthatod és akkor nem kell azokat másolni), és az összes kextjeid is. Majd ezek után töltsd le a legújabb verziót a kextekből, egyszerű google, majd cseréld ki őket az újra (általában elég a FakeSMC/VirtualSMC-t, AppleALC, Lilu, Whatevergreen-t frissíteni). Majd mehet a frissítés.

Hosszúnak tűnik leírva, de pár perces művelet.

Még Mojave -> Catalina frissítésnél oda kell figyelni, hogy a config.plist-ben benne KELL lennie egy EC0 to EC, vagy ECDV to EC, vagy H_EC to EC DSDT patchnek, hogy elinduljon. Ha nincs benne, nem fog elindulni.

[ Szerkesztve ]

Lenovo ThinkPad T440, Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6th, Lenovo ThinkPad X1 Extreme 1st | macOS 13 

(#33636) SharpSA válasza kushwavez (#33635) üzenetére


SharpSA
veterán

Köszönöm. Most Catalina let telepítve, rendben müködik. Wifi kártyát rendeltem, az még pár hét és itt lesz.
Viszont így még mindig nem tudom mire jók a kext-ek, valamint nekem jelenleg nincs DSDT, töröltem, mert azzal nem indul a laptop. Lehet, hogy az Inteles wifi kártya miatt, azt majd még kipróbálom, ha nincs benne a gépben úgy indul-e vele. Jó lenne tudni melyik fájl mit tartalmaz, minek a müködéséért felelős.

Mindenki a maga korlátja és lehetősége is egyben

(#33637) kushwavez válasza SharpSA (#33636) üzenetére


kushwavez
Topikgazda

szerintem a githubos oldalain le vannak írva:
FakeSMC: elsődleges kext, ha nem lenne nem indulna a gép. Mac-es smc-t fakel PC-re.
AppleALC: hangért felelős
Whatevergreen: grafikáért felelős
Lilu: különböző kódinjectekért felelős, kell a whatevergreenhez

amiket lent írtam DSDT patchek beírhatók a cloverbe. Viszont ha Catalina van és működik akkor nagy valószínűséggel neked megvan.

Lenovo ThinkPad T440, Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6th, Lenovo ThinkPad X1 Extreme 1st | macOS 13 

(#33638) huan


huan
őstag

Sziasztok!
Szeretnék a PC-mre MAC-oprendszert is telepíteni, külön fizikai meghajtóra. Elolvastam az összefoglalót és nagyon kezdőként kapásból 2 kérdésem is lenne:
- "1. Mindenképp szükségünk lesz egy működő macOS-re (ez lehet akár virtuális gépen is), ahhoz hogy le tudjuk tölteni az macOS Mojave telepítőt az AppStore-ból, és hogy létre tudjuk hozni a telepítőt." - ezt hogyan tudom létrehozni?
- A minap ChromeOS-t próbáltam telepíteni és kérdezés nélkül "legyalulta" az egyik meghajtómat. Még szerencse, hogy nem azt, amin "mindenem" volt, így csak kisebb gondot okozott. Telepíthető MacOS teljes, törlésmentes biztonsággal?
Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#33639) kushwavez válasza huan (#33638) üzenetére


kushwavez
Topikgazda

első kérdésre ez talán segít: [link]
Lehet Windows alól is TransMac-el, de hogyha nem nagyon értesz a clover bekonfigurálásához manuálisan akkor nem nagyon ajánlom, de azért itt van. Ezzel Win alatt is létre lehet hozni a telepítőt, de a rajta levő Clover-t a te gépedhez kell konfigurálni. Ha szerencsés az ember akkor hozzá sem kell nyúlni: [link]
Külön fizikai meghajtónál annyi a dolgod, hogy bebootolod a telepítőt, feltelepíted arra a meghajtóra amelyikre szeretnéd, majd feltelepíted/beilleszted a clover-ed annak a meghajtónak az EFI-jére amin a macOS van, és indulásnál a boot gomboddal kiválasztod melyik meghajtóról bootoljon a rendszer.

[ Szerkesztve ]

Lenovo ThinkPad T440, Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6th, Lenovo ThinkPad X1 Extreme 1st | macOS 13 

(#33640) Máté94 válasza huan (#33638) üzenetére


Máté94
addikt

1. [link]
2. Persze, miután kapott a rendszer egy teljes meghajtót, nincs gond. :DDD
Ezek előtt én meggyőződnék, hogy minden klappol e hardver fronton. :)

[ Szerkesztve ]

(#33641) huan válasza kushwavez (#33639) üzenetére


huan
őstag

Köszönöm.
És virtuális gépre is csak úgy tudok telepíteni macos-t, ha clover-t konfigurálok?
Virtuális mac képet, gépet le tudok tölteni valahol?

(#33642) SharpSA


SharpSA
veterán

A laptopon már jól működő Catalina mellé hogy lehet működő Windows 10-et telepíteni úgy, hogy mindkét rendszert el lehessen indítani? A Bootcamp nem tud telepíteni.

Mindenki a maga korlátja és lehetősége is egyben

(#33643) Máté94 válasza SharpSA (#33642) üzenetére


Máté94
addikt

(#33644) SharpSA válasza Máté94 (#33643) üzenetére


SharpSA
veterán

Köszönöm! :)

Mindenki a maga korlátja és lehetősége is egyben

(#33645) kushwavez válasza SharpSA (#33644) üzenetére


kushwavez
Topikgazda

szerintem egyszerűbb:
Mac-en hozz létre egy partíciót Win-nek FAT-be, egyszerűen telepítsd fel a Win-t majd cmd admin módban:
bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\CLOVER\CLOVERX64.efi
majd minden indításnál a clover jön be és ki tudod választani mi induljon.
Csak akkor működik ha GPT és UEFI módban vagy.

[ Szerkesztve ]

Lenovo ThinkPad T440, Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6th, Lenovo ThinkPad X1 Extreme 1st | macOS 13 

(#33646) kushwavez válasza huan (#33641) üzenetére


kushwavez
Topikgazda

Nem, ezt csak feltelepíted és elméletileg mindennek működnie kéne (nagyon lassú lesz, de telepítő létrehozására elég)
Sokszor nem próbálkoztam vele, csak 1x talán, de nem kellett tennem semmit azon kívül hogy iszonyú sokat vártam.
A linken ott van a letöltési oldal is. Kövesd az utasításokat.

Lenovo ThinkPad T440, Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6th, Lenovo ThinkPad X1 Extreme 1st | macOS 13 

(#33647) huan válasza kushwavez (#33646) üzenetére


huan
őstag

Sajnos kifagy a virtualbox-ból való indításkor a gépem. Mindent a leírásnak megfelelően csinálok. Lehet, azért mert Virtualbox 6-om van?
A Key for VirtualBox-ban:
Code for Virtualbox 5.x:
Code for Virtualbox 4.x:

(#33648) SharpSA válasza kushwavez (#33645) üzenetére


SharpSA
veterán

Köszönöm, ezt fogom tenni. :)

Mindenki a maga korlátja és lehetősége is egyben

(#33649) SharpSA válasza kushwavez (#33645) üzenetére


SharpSA
veterán

Működik, köszönöm.

Viszont jött egy probléma: a MacOS fogja magát és csak úgy újraindul minden előjel nélkül. Hogy lehet kideríteni, miért teszi ezt?

Mindenki a maga korlátja és lehetősége is egyben

(#33650) SharpSA válasza SharpSA (#33649) üzenetére


SharpSA
veterán

És ahogy látom 8 perc után indul újra. Ezzel kapcsolatban van már egy ilyen kérdés, de válasz még nincs...
Most újraindítás után mérem az időt. Minden programot bezártam, fent az óra mellettieket hagytam (onedrive, stb)

[ Szerkesztve ]

Mindenki a maga korlátja és lehetősége is egyben

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  macOS PC-re (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.