Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  macOS PC-re (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A rendelkezésünkre álló információk alapján, a szoftver PC-re való telepítése Magyarországon nem minősül illegális cselekménynek. Ettől függetlenül a szoftver módosítása továbbra sem megengedett, ezért a továbbiakban az ilyen verziókra történő bárminemű utalástól kérjük mindenki tartózkodjon!

Tartalomjegyzék:

1. Előkészületek
2. macOS telepítő USB létrehozása
3. Clover telepítése
4. macOS telepítése
5. Telepítés utáni tennivalók
6. Támogatott Grafikus processzorok
7. Előforduló hibák, támogatott WiFi+BT/Ethernet eszközök
8. Hogyan kérjünk segítséget, ha nem működik?
9. Hasznos linkek
10. Hasznos alkalmazások
11. Hasznos alkalmazások (társtopikból a hasznos programok és hasznos apróságok címek alatt)
12. Windows Dual-Boot (egy meghajtón/külön meghajtón)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7001) yamshee


yamshee
tag

Hello,

Nekem is lenne pár kérdésem.
Konfiguráció:
Intel QX9650 3Ghz
4GB Memo 1066Mhz
Ati HD6850 VGA
Gigabyte EX38-DS4 alaplap
Sata wincsik
EIDE CDROM

Erre a konfigra feldobtam ezt a verziót: Mac OSX Snow Leopard 10.6.6 SSE2 SSE3 Intel Only , gőzöm nincs az mi. hackintosh vagy iDeneb.

A lényeg az högy mükődik , de se hang se normális felbontású kép. Amikor felrakom a 10.6.7 combo update-t ,utána az easybeast-et. és újraindítom. Azóta kernel panic-ot kapok.
Próbálkoztam már mindennel.
Itt egy kép a halálról.
Azt hiszem ezt -x -v PCIRootUID=1-vel indítottam,

Van vmi ötlet? Egyébként a partícióhoz hozzáférek ubuntu alól.
Thnx

[ Szerkesztve ]

We are the Borg. Lower your shields and surrender your ships. We will add your biological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to serve us. Resistance is futile.

(#7002) ko9 válasza yamshee (#7001) üzenetére


ko9
addikt

SleepEnabler okozza a panicot, egy pmVersion=0 esetleg megoldhatja. Ha nem, akkor nézz be az Ubiban a Mac particiójában a System/Libary/Extensions mappába. és töröld a SleepEnabler.kext-et.

Szerk: -x nélkül nem indul?

Tetszik az aláirásod :C :R

[ Szerkesztve ]

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#7003) Gfox válasza ko9 (#6998) üzenetére


Gfox
csendes tag

Köszönöm válaszod, ez bíztató! Félreértések elkerülése végett kérdezném a következőt: Melyik az a telepítési eljárás amit nekem kellene használni? (már nagyon sokat láttam) Köszönöm.

(#7004) ko9 válasza Gfox (#7003) üzenetére


ko9
addikt

[link]
Szerintem megfelel neked :)

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#7005) csuki00 válasza ko9 (#6999) üzenetére


csuki00
tag

Nagyon úgy néz ki nem fog menni. Úgy értem, hogy normálisan. MIvel a 6750 nem támogatott natívan. Csak a 6770 olyat meg nem szeretnék. Maradok az 5770-esnél az a tuti.
Köszönöm.

(#7006) Impair1980


Impair1980
aktív tag

Sziasztok!

IBM T30-as gépem van. Jelenleg MAC OS X 10.4.8 JAS verziójú rendszer van rajta. Érdeklődnék, hogy ennél újabbat nem lehet felrakni?
Esetleg 10.6.x-et?

Ha a software update-val letöltöm neki a 10.4.11-et akkor újraindíás után folyamatosan újraindul. Ez mitől lehet?

Köszönöm a segítségeteket!

Impair

(#7007) ko9 válasza Impair1980 (#7006) üzenetére


ko9
addikt

Üdv!
Egy 10.5.x-et esetleg még megkockáztatnék, de 10.6 nem hiszem, hogy menne.

Esetleg ha -v opcióval bootolsz, tán kiderülhet, hogy mi az utolsó dolog amit betölt - ami miatt újraindul.

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#7008) ko9 válasza csuki00 (#7005) üzenetére


ko9
addikt

Nativan sok kártya nem támogatott, ezért vannak a külsősök kext-jei.

A nativak ezek:
ATI Radeon HD 5630 Device ID 0x68D8
ATI Radeon HD 5630 Device ID 0x68D9
ATI Radeon HD 5670 Device ID 0x68D8
ATI Radeon HD 5730 Device ID 0x68D8
ATI Radeon HD 5770 Device ID 0x68B8
ATI Radeon HD 5850 Device ID 0x6899
ATI Radeon HD 5870 Device ID 0x6898

AMD Radeon HD 6850 Device ID 0x6739
AMD Radeon HD 6870 Device ID 0x6738

Esetleg még [itt] nézz körbe, ha itt sincs válasz akkor nincs MÉG lehetőség 6770-re.

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#7009) Máté94


Máté94
addikt

ko9:Az lehetséges lesz majd, hogy Win lássa a Mac-es merevlemezt, és Mac lássa a Win partíciókat? .)

(#7010) ko9 válasza Máté94 (#7009) üzenetére


ko9
addikt

Én úgy oldottam meg, hogy van egy naaaaagy DATA particióm, amin rajta van minden adat (nem nehéz Win7ben átirányitani a mappákat), FAT32re formázva, mert azt tökéletesen kezeli mindkettő.
Amúgy van mód Macen NTFS kezelésre ([MacFUSE]), Win7-en is lehet HFS+ kezelésre ([MacDrive]). De ezek kókány megoldások, sose szerettem őket...

[ Szerkesztve ]

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#7011) Máté94 válasza ko9 (#7010) üzenetére


Máté94
addikt

Hmm, NTFS For Mac-el mi a helyzet?

(#7012) ko9 válasza Máté94 (#7011) üzenetére


ko9
addikt

Egyszer próbáltam elég volt... Egyszer engedte írni a pendriveot, egyszer nem (ugyanarról a pendriveról van szó), egyszer mountolta, egyszer meg nem...

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#7013) ko9


ko9
addikt

Na gondoltam ma egyet és felraktam a Retail Mac-et (eddig iATKOS volt, mivel kezdőként az volt a legegyszerűbb, most hogy "kicsit" foglalkozok vele belemertem vágni). Meglepően könnyen ment, elsőre bootolt, semmi probléma nem volt vele, telepítés után is MultiBeast tette a dolgát. Nem gondoltam hogy ez ilyen egyszerű lesz. Az a fura, hogy iATKOS 667Mhz-esnek ismerte fel a memóriáim, most meg 800asok :C
Viszont érdekesen raktam fel, mert nem írtam ki DVDre a Retail telepítőt. Ha valakit esetleg érdekel ez a verzió, elmagyarázom. :R

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#7014) yamshee válasza ko9 (#7013) üzenetére


yamshee
tag

Hali,

Engem érdekelne.
A retail-t ma én is megpróbáltam felrakni, de elakadt valahol. pmVersion=0-val próbáltam.

üdv
Yam

We are the Borg. Lower your shields and surrender your ships. We will add your biological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to serve us. Resistance is futile.

(#7015) ko9


ko9
addikt

Az a verzió amit leszedtél az tényleg 10.6.6-ot telepít? Mivel az eredeti telepítő 2 féle van (10.6 + 10.6.3). Csak mert ilyenről még nem hallottam.
-v -x-re mit ad?

Amúgy ehhez a verzióhoz kell egy legalább elinduló Mac, teljesen mindegy mennyire megy, csak bootoljon, és lássa a vinyókat.

[ Szerkesztve ]

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#7016) Máté94 válasza ko9 (#7012) üzenetére


Máté94
addikt

Akkor addig játszunk velük, amíg jó nem lesz.
Köszi! :)

(#7017) yamshee válasza ko9 (#7015) üzenetére


yamshee
tag

Ez egy 10.6.7-es retail dvd , 7.94 GB.

We are the Borg. Lower your shields and surrender your ships. We will add your biological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to serve us. Resistance is futile.

(#7018) ko9 válasza yamshee (#7017) üzenetére


ko9
addikt

Mint írtam Snow Leoból csak 10.6-os és 10.6.3-as van gyári változatból. Kibontva a 10.6.3-as 6,66GB ;] Ezt megjegyeztem :C

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#7019) yamshee válasza ko9 (#7018) üzenetére


yamshee
tag

Nah , már nem emlékeztem honnan szedtem le. Kalózöböl. 2 session van a lemezen.
1. boot camp label
2. mac os x install dvd

üdv
yam

Ha vkinek akkor oda tudom adni az elérhetőséget!

We are the Borg. Lower your shields and surrender your ships. We will add your biological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to serve us. Resistance is futile.

(#7020) ko9 válasza yamshee (#7019) üzenetére


ko9
addikt

Kellet az a kis idő igy korán reggel, hogy rájöjjek mi az a kalózöböl ;]
Az a baj, hogy a MultiBeast nem nagyon szereti ha 10.6.7-re pakolják. A rendszert eltudod inditani? Az se baj, ha Safe Mode-ba megy, csak induljon. Ja és tölts le egy 10.6.3-as Retailt (az a tuti), + mellé [ezt] meg a MultiBeast-et.

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#7021) Impair1980


Impair1980
aktív tag

Sziasztok!

Köszönöm az eddigi segítséget, de még szeretnék kérdezni 1-2 dolgot. Van egy IBM T30-as gépem és rá szeretném rakni a 10.5.1-es OS x-et. Most jelenleg 10.4.8 van rajta.

Ennek a leírás alapján:
http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.1/Portables#T30

letöltöttem iATKOS v1.0ir2 , majd kiírtam dvd-re. Berakom a gépbe, hogy bootoljon, de az alma jelen és a betöltés köröcskén kívül nem csinál semmit. Vártam vagy 10 percet.

A leírásban azt írják, hogy még a boot előtt alkalmazni kell a EQAUTE r3 Patch-et. Amit sajnos fogalmam sincs, hogyan kell.

Jó lenne, ha valaki megdobna egy kis segítséggel.

Üdv.: Impair

(#7022) ko9 válasza Impair1980 (#7021) üzenetére


ko9
addikt

Végigolvastad?

- Had to use -x to launch installer

De nem is ez a lényeg, ne ezt a distrót használd, eléggé régi, azóta sokkal jobb és újabb 10.5.7-as Hacklik is vannak kint. Pl. iDeneb. Google it :R

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#7023) Witya


Witya
tag

Üdv srácok!

Segítségeteket szeretném kérni. Adott egy Acer aspire one netbook és erre szeretnék feltenni egy OSX-et. A gondom az, hogy nem igazán tudom, hogy honnan tudnék letölteni egy megfelelő OS-t. A másik, hogy ODD hiányából kifolyólag pendrive-ról fel tudom e rakni? Esetleg win mellé, vagy szükség van egy külön partícióra? ( Ha külön partíció kell, akkor hogyan tudok leszedni egy másik partíciómból anélkül, hogy minden adatom elveszne?

Előre is megköszönném a segítséget.

Aki nem csal, az nem is próbálkozik!

(#7024) Gfox


Gfox
csendes tag

ati radeon hd 5650 csak external monitoron fog tudni leadni 1366x768-at? vagy elkerülte a figyelmemet a megoldás?

(#7025) ibaum válasza ko9 (#7020) üzenetére


ibaum
csendes tag

Hello!

újra itt! :) vmiért nem akaródzik működni a hang (5.1) csak stereoba szól de úgy hogy még basszus sincs csak a 2 oldalsó szól. Azalia kextet raktam fel mert azt írták hogy ez jó lesz a hangra asus p5b alaplapon. A másik hogy amikor felraktam az osx-et akkor volt alapból hang és szólt is mindegyik de amikor felraktam néhány kextet utána meg elment a hang. Így találtam rá az azalia-ra és így szól is. Esetleg van vmi másféle kext erre az alaplapra?

jó magyaros fogalmazás de sietnem kellett :)

(#7026) ko9 válasza Gfox (#7024) üzenetére


ko9
addikt

Ez igy nem korrekt, 10.6.4-ben bennevan a driver hozzá. Mennie kell belső monitoron is :R

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#7027) ko9 válasza ibaum (#7025) üzenetére


ko9
addikt

Én VoodooHDA-ra esküszöm mint mindig.

Milyen hankártyád van? :U

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#7028) ibaum válasza ko9 (#7027) üzenetére


ibaum
csendes tag

ez alaplapi hang cucc de van sound blaster hangkártyám is csak nincs benne, esetleg azzal próbáljam meg meg a voodooHD?

(#7029) ko9 válasza ibaum (#7028) üzenetére


ko9
addikt

Van Sound Blaster hangkártyád? És mégis milyen? :D:D Ilyen félinfókkal nem sokat tudok sajna kezedni :F

Sima P5B-d van, vagy valami más kiadás?

[ Szerkesztve ]

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#7030) ibaum válasza ko9 (#7029) üzenetére


ibaum
csendes tag

SB0410 :) bocs

Sima P5B

[ Szerkesztve ]

(#7031) ko9 válasza Witya (#7023) üzenetére


ko9
addikt

Üdv!
Szedjük rendbe: Adott egy Acer Aspire One (1GB RAM, 160GB vinyó?), amin van egy működő Win7-ed, és amellé akarsz felrakni egy OSX-et, úgy, hogy a Win7 mindenféleképpen megmaradjon. Ugye? :D

[ Szerkesztve ]

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#7032) ko9 válasza ibaum (#7030) üzenetére


ko9
addikt

Háát a 0410-re nem találtam megoldást, az valószagú, hogy nem megy. Az integráltadra meg nem tudok rájönni, hogy milyen lenne. Nemakarod megnézni (Apple logo -- About This Mac -- More Info -- Audio, dobj egy Print Screent [Grab az Applications - Utilitiesben :) ])
Mindig hangkártyákkal van baj, nekem is HDMI-n sehogyse akar kijönni a hang...

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#7033) ibaum válasza ko9 (#7032) üzenetére


ibaum
csendes tag

No Built-in Audio ezt írja ki

(#7034) ko9 válasza ibaum (#7033) üzenetére


ko9
addikt

Akkor hang van vagy nincs? :D

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#7035) Gfox válasza ko9 (#7026) üzenetére


Gfox
csendes tag

Olvastam neten a hd5650esek véleményét és azt írták, hogy a driver benne van működik de laptop monitoron nem fog csak 1024ben menni, "mert nem ugyan olyan a csatlakozó" (ezt csak körülbelül tudom elképzelni).

(#7036) ko9 válasza Gfox (#7035) üzenetére


ko9
addikt

Ahha LVDS vs DisplayPort. Ez igy már érthető :D
Most nézegettem, egy Vaiohoz irták, hogy neki ment normálisan. Próbálj iBoot helyett navcom bootlemezt. Az jobb ATIhoz.

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#7037) yamshee válasza ko9 (#7020) üzenetére


yamshee
tag

Köszi a segítséget, leszedem a 10.6.3-ast. :R
A 10.6.7-es safe modban sem hajlandó elindulni.
A többi sw alapban meg van már. :D
Elolvastam a topicot és a külföldi odalakat is a témában.

We are the Borg. Lower your shields and surrender your ships. We will add your biological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to serve us. Resistance is futile.

(#7038) yamshee


yamshee
tag

Ez: Mac OS X 10.6.3 retail - iso (7.54 GiB (8101199872 Bytes)) vagy ez legyen: MAC OS X 10.6.3 Intel Snow Leopard RETAIL.dmg (5.69 GiB (6109004357 Bytes)). A második változatot is ki tudom sütni a Macdrive-val.

We are the Borg. Lower your shields and surrender your ships. We will add your biological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to serve us. Resistance is futile.

(#7039) ko9 válasza yamshee (#7038) üzenetére


ko9
addikt

Az 5.69GB-os.

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#7040) Witya válasza ko9 (#7031) üzenetére


Witya
tag

Pontosan így van. A Win egy 30 gigás partíción van, amin még ~12 giga szabad hely van, bár kétlem, hogy ugyanarra érdemes lehet felrakni és gondoltam a másikból lecsípnék neki.

Aki nem csal, az nem is próbálkozik!

(#7041) ko9 válasza Witya (#7040) üzenetére


ko9
addikt

Én felrakom az iLife-ot, a Adobe Creative Suite Master Collection 5.5-t, és a Toast-ot, Office 2011 for Mac-et, plusz még 1-2 alap progit, és már ~60GBnál járok :P 80GB alá nem is ajánlom menni.
Amúgy átméretezni GParted kötelező, LiveCD-t letöltöd, UNetBootin-al felrakod pendrivera, bootolsz róla és go.
Amúgy kelleni fog hozzá... 2 pendrive (egy kisebb BootCD helyett, és egy nagyobb amire a Retail telepitő megy (8GB+))

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#7042) Witya válasza ko9 (#7041) üzenetére


Witya
tag

Hoppá, akkor azt hiszem, hogy ezt most kihagyom. Nem gondoltam volna, hogy ilyen sok helyet foglal és csak egy pillantást akartam volna rá vetni, de inkább kihagyom. Köszönöm a segítséged. :)

Aki nem csal, az nem is próbálkozik!

(#7043) ko9 válasza Witya (#7042) üzenetére


ko9
addikt

Ha csak megakarod nézni : Az alap rendszer 10GB :)

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#7044) geri005


geri005
tag

Sziasztok!
Egy régebbi konfigra szeretném feltelepíteni a Snow Leopardot.
2,8Ghz Intel Cel proc, 1,25 GB RAM stb... bővebb infót majd hozok róla.
Na most Tiger, meg Leopard már futott a gépen, de a Jas féle Snow Leopard megfagy már a DVD-ről bootolás elején.

Így látatlanba nem tudjátok esetleg, hogy mi lehet a baj?

(#7045) ko9 válasza geri005 (#7044) üzenetére


ko9
addikt

Üdv!
Alaplapot ne hagyd ki sose, mert azon múlik minden. A nagy különbség tán az, hogy a Snow Leo CSAK SATA vinyóra telepithető!

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#7046) geri005 válasza ko9 (#7045) üzenetére


geri005
tag

Tudom, hogy a fórumozók nem szeretik, ha infók nélkül jön az ember, csak most láttam meg ezt a fórumot, aztán gondoltam rákérdezek, hátha gyakori a gond.

Viszont ha valóban csak SATA vinyóra megy fel, akkor meg is van a gond...
Nincs valami okosítás hozzá, hogy IDE-vel is menjen?

[ Szerkesztve ]

(#7047) ko9 válasza geri005 (#7046) üzenetére


ko9
addikt

Elvileg van, de sose próbáltam :B
Nézegess myHack oldalán, azzal elvileg mennie kell. Pendriveról kell telepiteni, jó ha van egy 8gigás kéznél :)

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#7048) yamshee


yamshee
tag

Hi,

A 10.6.3-asból van vmilyen pendrive-ról telepíthető verzió?
Nem akarok már DVD-ket sütögetni.

üdv és thnx :R

We are the Borg. Lower your shields and surrender your ships. We will add your biological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to serve us. Resistance is futile.

(#7049) ko9 válasza yamshee (#7048) üzenetére


ko9
addikt

Bármely verzió telepithető pendriveról, sőt vinyóról is, ha ki tudod sütni pendrivera :D Elvileg TransMac-al kilehet irni Win alól DMGből a telepitőt, erről nem tudok nyilatkozni, sose próbáltam.

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#7050) Varodero


Varodero
csendes tag

Sziasztok! Teljesen új vagyok a témában, de nagyon szeretném kipróbálni a dolgot.
Jelenleg ez a konfigom: ASRock alaplap, AMD X2 processzor, DDR2 RAM, 8600GT.

Sajnos nem vagyok valami jó informatikus, időm olvasgatni alig, és nem is igazán tudom, hogy pontosan mi a folyamata a dolognak. Fel tudok ajánlani 3000 forintot annak (utalással, azonnal), aki lépésről lépésről le tudja nekem írni, hogy hogyan tudok összehozni egy jól működő (internet+hang) mac-et erre a PC-re. KöszI! :) üdv

X360 4U :)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  macOS PC-re (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.