Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#94851) daninet válasza bugizozi (#94845) üzenetére


daninet
veterán

Amiket írtak:
OpenSUSE Leap
Fedora Workstation
Debian

Ezek közül a debian kap leglassabban frissítéseket, ott nem kell aggódnod a stabilitáson.
Suse Leap évente egyszer kap frissítést, Fedora félévente
Debian 2-3 évente kap rendszerfrissítést

*biztonsági frissítéseket mind kap, de kernel, rendszerverzió stb csak ritkán frissül

[ Szerkesztve ]

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#94852) urandom0 válasza bugizozi (#94845) üzenetére


urandom0
aktív tag

Én Fedorát használok kicsivel több, mint két éve. Eddig a legproblémamentesebb disztróm, úgy, hogy emellett nem túl régiek a csomagjai, és csomagkezelés szempontjából is nagyon egyben van az egész (ha Fedora mellett döntesz, ajánlom a DNF-ről írt cikkem). Öt gépem van most, abból négy van napi használatban, abból három Fedora, a negyedik egy szerver. Az OpenSuse-s, de az ünnepek alatt át fogom költöztetni azt is Fedorára.

(#94853) Rowon válasza PCProfessor (#94850) üzenetére


Rowon
veterán

Használtam fedorát, elég jó, stabil is, de lassan frissít.

LOL!

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#94854) Rowon válasza urandom0 (#94852) üzenetére


Rowon
veterán

A szerver is Fedora?

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#94855) PCProfessor válasza Rowon (#94853) üzenetére


PCProfessor
aktív tag

Hiába nevetsz , fedora csomagkezelők lassabbak voltak mint minden más amit használtam. Lehet user error is. Bár úgy látom elég sok user error van, mert gyakran panaszkodnak miatta.

Ennyit meg annyit tud a kártya(bizonyíték nincs), benchmark meg a Marson! Ettől meg attól JOBB, NAGYOBB TELJESTMÉNYT HOZ. (c) Userbenchmarkot linkelő gyökér| Sír a fogyasztás miatt, mert 300W-t eszik a kártya miközben 20x akkora teljesíténye van mint 10 éve

(#94856) urandom0 válasza Rowon (#94854) üzenetére


urandom0
aktív tag

A szerver az OpenSuse, azt fogom átmigrálni Fedorára.

(#94857) urandom0 válasza PCProfessor (#94855) üzenetére


urandom0
aktív tag

Ez tényleg igaz egyébként, a DNF lassú (pont ezt írtam én is a minap). Személy szerint engem nem különösebben zavar, másrészt hamarosan alapértelmezett lesz a dnf5, ami már jóval gyorsabb.

[ Szerkesztve ]

(#94858) PCProfessor válasza urandom0 (#94857) üzenetére


PCProfessor
aktív tag

Velem ez évekkel ezelőtt történt. Kár, hogy igazoltad a lassúságát a mai napig. Örülök, hogy végül archon maradtam, hihetetlen gyors egy rendszer.

Ennyit meg annyit tud a kártya(bizonyíték nincs), benchmark meg a Marson! Ettől meg attól JOBB, NAGYOBB TELJESTMÉNYT HOZ. (c) Userbenchmarkot linkelő gyökér| Sír a fogyasztás miatt, mert 300W-t eszik a kártya miközben 20x akkora teljesíténye van mint 10 éve

(#94859) Rowon válasza urandom0 (#94857) üzenetére


Rowon
veterán

Én nem értem ezt a csomagkezelő gyorsulási versenyt, ami itt megy. A Zyppernél lassabbat még nem láttam, de a TW amúgy is naponta lefrissíti a rendszert, amitől herótom van.

Én több, mint megfelelőnek érzem a DNF sebességét, főleg a párhuzamos letöltésekkel.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#94860) sh4d0w válasza bugizozi (#94845) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Az ugyfelekhez csatlakozas es a snap/flatpak/appimage egymast kizaro okok. Vagy ez, vagy az, a ketto egyutt nem megy.

https://www.coreinfinity.tech

(#94861) urandom0 válasza PCProfessor (#94858) üzenetére


urandom0
aktív tag

Ezekkel a rolling disztrókkal nekem mindig volt valami problémám. Egy pár hónap, vagy max egy fél év alatt előjött az, hogy frissítés után ez nem indul, az nem megy, függőségi hibák, GPG csomaghibák... nekem ez nem hiányzik. Nekem az kell, hogy ha elindítom a rendszert, akkor az menjen, és minden szolgáltatás működjön. Ezt eddig nekem egyik rolling disztró sem tudta nyújtani.

(#94862) sh4d0w válasza urandom0 (#94861) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

+1

https://www.coreinfinity.tech

(#94863) Rowon válasza urandom0 (#94861) üzenetére


Rowon
veterán

Baj van a rollinggal? Olyan stabil az Arch, mint a srác vércukra: [link]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#94864) urandom0 válasza Rowon (#94859) üzenetére


urandom0
aktív tag

Te min használod a Suse-t, kávéfőzőn? :)
Nem verseny, csak ténymegállapítás, hogy a DNF egyszerűen lassú. Csak keress rá arra, hogy "dnf slow", tele van a net olyanokkal, hogy "Why is dnf so horribly slow?", "DNF insanely slow!", "New to Fedora, how to speed up DNF?", "dnf is so slow", "Why is dnf so excruciatingly slow?"...
Mondom, engem nem zavar, elindítom a frissítést, fut a háttérben, végez, amikor végez... a Zyppert én gyorsabbnak érzem (talán a metaadatok beolvasásánál kicsit lassabb a DNF-nél).

(#94865) Rowon válasza urandom0 (#94864) üzenetére


Rowon
veterán

Ez a másodlagos gépem, most Fedora KDE spin van rajta.

Lap: Asrock H81M-ITX
RAM: 2x4 GB DDR3
CPU: i7-4770TE
GPU: Asus GT1030

Értem én, hogy ez a proci se egy zabolázatlan versenyló, de nekem akkor is lassúnak hatott és szerintem nem a proci hibája.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#94866) Rowon válasza urandom0 (#94864) üzenetére


Rowon
veterán

De majd a DNF 5! Az mitől is lesz jobb? Nem olvastam még utána... :U :B

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#94867) PCProfessor válasza urandom0 (#94861) üzenetére


PCProfessor
aktív tag

1x fordult elő, hogy gpu váltás miatt nem indult. Át kellett írni a dolgokat, miután utánanéztem.

Windowson legalább felismerte, bootolt, bármilyen hardvert váltottam(ami elég gyakori). Akkoriban nem tudtam, hogy ezt linux nem úgy kezeli(beismerem félig user errornak).

A lehető legfrissebb dolgokon vagyok, patchelt, buherált csomagokkal. Évek alatt nem volt gond egyikel sem. Pedig nem olvasom arch fórumokat/nem naponta frissítek. :R

Ennyit meg annyit tud a kártya(bizonyíték nincs), benchmark meg a Marson! Ettől meg attól JOBB, NAGYOBB TELJESTMÉNYT HOZ. (c) Userbenchmarkot linkelő gyökér| Sír a fogyasztás miatt, mert 300W-t eszik a kártya miközben 20x akkora teljesíténye van mint 10 éve

(#94868) urandom0 válasza Rowon (#94865) üzenetére


urandom0
aktív tag

SSD-s?

(#94869) urandom0 válasza Rowon (#94863) üzenetére


urandom0
aktív tag

Minden letöltött csomagnál bekap egy kocka csokit, és naponta frissíti a rendszerét...

(#94870) Rowon válasza urandom0 (#94868) üzenetére


Rowon
veterán

256 GB Samsung 850 Pro. Agyonüthetetlen.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#94871) urandom0 válasza Rowon (#94866) üzenetére


urandom0
aktív tag

Gyorsabb lesz: [link]

És kevesebb RAM-ot is használ, lényegében ennyi.
Itt egy videó, ha csak a diákat pörgeted végig, nagyjából látszik, hogy miben más, mint a DNF4: https://www.youtube.com/watch?v=aI5ufxzClFs. Annyi hiba van benne, hogy Fedora 39-ben még ugye nem lett alapértelmezett a DNF5, majd csak a 41-ben lesz az.

[ Szerkesztve ]

(#94872) urandom0 válasza PCProfessor (#94867) üzenetére


urandom0
aktív tag

Én örülök, hogy te elégedett vagy az Archoddal, én továbbra is kerülöm az ennyire bleeding edge disztrókat.

(#94873) Rowon válasza urandom0 (#94871) üzenetére


Rowon
veterán

:R

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#94874) urandom0 válasza Rowon (#94873) üzenetére


urandom0
aktív tag

Viszont a kettőt ne használd párhuzamosan, mert lehet vele anomáliákat okozni...

(#94875) Rowon válasza urandom0 (#94874) üzenetére


Rowon
veterán

Megvárom a hivatalos kiadást, vagy talán VM-re felrakom, de az meg nem az igazi.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#94876) 5leteseN


5leteseN
aktív tag

Az SSD beüzemelés után kellemesen megtáltosodott az MX-Linux-os lapos, pedig egy noname 6-7 éveset kapott.

Azt viszont valamiért nem tudom beállítani, hogy a "szundizásba küldés" után az USB-s billentyűzetről is felébredjen, pedig jól van beállítva, mert a felnyitás után a sajátjáról felébred.
Hol-mivel-hogyan tudom beállítani, hogy a W-khez hasonlóan az USB aktivitásra is feltámadjon?
Logikailag: a szundizásba küldéskor kikapcsolja az USB-ket, (gondolom) ezért nem reagál az onnan érkező "Ébresztőre".

Kösz, kösz, kösz!

(#94877) cigam válasza 5leteseN (#94876) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

a felnyitás után :F Egy laptopról van szó?

Nem azért nem ébred, mert le van csukva a fedele? Ha nyitva a fedele és elalszik, akkor sem ébred fel a külső billencs nyomogatásától?
Esetleg a BIOS beállításai (Power managment vagy az USB settings)között is szétnézhetsz valami USB Wake Support jellegű beállítás után.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#94878) urandom0 válasza 5leteseN (#94876) üzenetére


urandom0
aktív tag

Először tényleg a BIOS-t nézd meg, mert ha ott minden jól van beállítva, akkor minden további nélkül fel kellene ébrednie az USB-s billentyűzetre is.

Én pont az ellenkezőjét állítottam be magamnak, mint te, hogy billentyűzetről és egérről ne ébredjen fel a gépem, csak a főkapcsoló gombra (ez egy asztali gép). Linuxban az udev nevű alrendszer felel a hardverek és a kernel közti üzenetcseréért, abban szokás az ilyesmit beállítani.

Ez úgy működik, hogy rootként készítettem egy fájlt az /etc/udev/rules.d mappában. Logitech vezetéknélküli billentyűzet+egér kombón van, ezért azt a nevet adtam a fájlnak, hogy 99-logitech.rules. A 99 azt jelenti, hogy ez fog végrehajtódni utoljára (ha lenne mondjuk egy 80-akarmi.rules fájlom, akkor az előbb végrehajtódna, mert kisebb a szám az elején).

Ebben a fájlban ennyi van:
ACTION=="add", SUBSYSTEM=="usb", DRIVERS=="usb", ATTRS{idVendor}=="046d", ATTRS{idProduct}=="c534", ATTR{power/wakeup}="disabled", ATTR{driver/2-1.2:1.1/power/wakeup}="disabled"

Ez azt jelenti, hogy hozzáadunk egy új udev szabályt, hogy a 046d:c534 azonosítójú eszköz a power/wakeup eseményre ne reagáljon, és külön beírtam a driver/2-1.2:1.1/power/wakeup elérési úttal is ugyanazt az eseményt, biztos, ami biztos.
Az idVendor-t és a idProduct-t az lsusb parancstól lehet megtudni, nálam pl. így néz ki:
Bus 002 Device 005: ID 046d:c534 Logitech, Inc. Unifying Receiver

Illetve ha kiadod az udevadm monitor parancsot, és közben kihúzod-bedugod a billentyűzetet, akkor is kiír egy halom infót róla.

Nem mondom biztosan, hogy neked is ilyesmit kellene csinálnod, de lehet, hogy segítene.

(#94879) szbalogh


szbalogh
őstag

Sziasztok!

Win10 mellé szeretnék Ubuntut telepíteni. 74Gb szabad hely van a meghajtón és amikor win10 disk management-ben csak 17mb-ot enged felszabadítani a 240Gb-os partíció lecsökkentésével.
Otthon meg tudnám oldani de 4 napra anyósomhoz jöttünk így adott ez az egy ssd és a 32Gb-os usb amin a linux telepítő van.
Hogy tudnék mondjuk 40Gb-ot kinyerni abból az egy nagy partícióból?

Nick: HE_Storm

(#94880) 5leteseN válasza 5leteseN (#94876) üzenetére


5leteseN
aktív tag

"lapos"=laptop :DD

A BIOS-ban ki volt kapcsolva az USB Wake up.

:C + :R

(#94881) cigam válasza szbalogh (#94879) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Biztos jó meghajtót szeretnél átméretezni? Mutatsz egy fotót róla?

Amúgy meg elindítod a Live rendszert, azon elindítod a gparted-et, és megpróbálod azon átméretezni.
De előtte minden fontos adatot ments le a gépről! A partíció átméretezésekor bármi közbejöhet, ami a akár a partíció/fájlrendszer(és vele az adatok) elvesztését is is okozhatja.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#94882) 5leteseN válasza urandom0 (#94878) üzenetére


5leteseN
aktív tag

"lapos"=laptop :DD

A BIOS-ban ki volt kapcsolva az USB Wake up.

Mindenkinek ( cigam félisten-nek is) Köszönet :
:C + :R

[ Szerkesztve ]

(#94883) szbalogh válasza cigam (#94881) üzenetére


szbalogh
őstag

Szia,

Íme,
Közben találtam egy utalást, hogy valsz a pagefile lesz a ludas.
https://superuser.com/questions/561605/how-can-i-increase-my-shrink-space-in-disk-management

Nick: HE_Storm

(#94884) tordaitibi válasza szbalogh (#94879) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ha szerteszéjjel vannak bizonyos rendszerfájlok, a Zsugorítás eszköz se mindentudó.

Hibernálást kikapcsolni, lapozót levenni fix 1gigára, ha van 8GB RAM akkor megszüntetni, gyors rendszerindítást kikapcsolni. (ezeket utána visszakapcsolni, kivéve Fast Startup, azt dualbootba kötelező kikapcsolni!)
Ekkor se fogja tudni a teljes, pl.80GB-ot lezsugorítani.
Ubuntunak elég 30GB, bár annak se árt a swapfile deígy is elég.
Ha ezt engedi, hajrá, majd a /home alól mindent irányíts át a Windows C partíció megfelelő mappáira.
Pl. Downloads, Képek, Videók, böngésző letöltési könyvtára, mentések stb.stb.
Így gyakorlatilag üres marad a home, nem fog hízni és sokáig elég lesz ekkora /.
Ez akkor megy ha nincs jelszavas felhasználói fiók a Winen (bár ezen jellemzően simán átverekszi magát pláne ha a régi ntfs van a kernelbe) és nincs Bitlocker, különben tutira elhasal.
Viszont ekkor meg tutira kicsi lesz pár hét-hónap múlva a 30-40GB /

Ha bátor vagy, a Fast startup kikapcsolása és reboot-laállítás után a live Ubuntu Gparteddel kierőszakplhatod a C zsugorítását.
Nem veszélytelen mutatvány, bár kicsi az esély de meghalhat a Win.

[ Szerkesztve ]

(#94885) szbalogh válasza tordaitibi (#94884) üzenetére


szbalogh
őstag

Szia!

Köszönöm az alapos leírást, bár sokat nem értettem belőle :B
Most enged 16Gb-ot létrehozni.
Elég a minimális Ubuntu telepítés is csak egy kis program forrásból telepítését akarom próbálgatni.
De lehet, hogy veszek még gyorsan egy kis ssd-t.

Nick: HE_Storm

(#94886) Rimuru válasza szbalogh (#94885) üzenetére


Rimuru
veterán

Windows particio buheralas inkabb windows topicba valo..

> Elég a minimális Ubuntu telepítés is csak egy kis program forrásból telepítését akarom próbálgatni.
Erre a feladatra nem eleg siman egy WSL? (mar ha egyaltalan szukseg van linuxra)

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#94887) I02S3F válasza szbalogh (#94885) üzenetére


I02S3F
őstag

Virtuálisan nem jó? Kevesebb macera.:B

(#94888) Synaptic válasza szbalogh (#94885) üzenetére


Synaptic
senior tag

Vagy leszedsz egy tök ingyenes particiómanagert és kényedre-kedvedre zsugorítod vele a windows partíciót . /pl minitool/

Ryzen-7-3800x/Asrock x570SteelLegend/Asrock-PhantomGaming-6800Xt

(#94889) PCProfessor válasza szbalogh (#94885) üzenetére


PCProfessor
aktív tag

Legyen külön. Meg sem tudom számolni hányszor verekedett össze linux meg windows dual boot ha 1 lemezre telepítettem. :W

[ Szerkesztve ]

Ennyit meg annyit tud a kártya(bizonyíték nincs), benchmark meg a Marson! Ettől meg attól JOBB, NAGYOBB TELJESTMÉNYT HOZ. (c) Userbenchmarkot linkelő gyökér| Sír a fogyasztás miatt, mert 300W-t eszik a kártya miközben 20x akkora teljesíténye van mint 10 éve

(#94890) CPT.Pirk válasza PCProfessor (#94889) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valóban jobb a külön élet, de amúgy gondot nem kellene okozzon a dualboot. A Win7 korszak óta dualboot rendszer van mindegyik gépemen, sosem volt ilyen gond.

Egyszer láttam olyat a W10 első kiadásai idején, hogy EFI-s telepítésnél egy Windows update átállította a boot sorrendet és betette a Windowst elsődlegesnek, amitől nem volt grub, de egy sorrend váltással vissza lehetett tenni...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#94891) tordaitibi válasza PCProfessor (#94889) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

User error :K

Nálam 6 éve 3 gépen dual-trialboot és kimondottan harmonikus jószomszédi közösségben élnek egymás mellett.

(#94892) tordaitibi válasza Synaptic (#94888) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Felesleges még ez is, live Ubuntuja van kiírva pendrájvra, abba meg ott a Gparted. Aminél jobb (és free reklámmentes) partíciómanager halandónak nem kell.

(#94893) szbalogh válasza PCProfessor (#94889) üzenetére


szbalogh
őstag

Köszönöm mindenkinek!

Lecseréltem az ssd-t. De mellette sokat tanultam :R

Nick: HE_Storm

(#94894) PCProfessor válasza CPT.Pirk (#94890) üzenetére


PCProfessor
aktív tag

tordatibi: Yep, így van. Azért volt az, mert piszkáltam a partíciókat meg a rendszereket. Azok a telepítések teszt jelleggel mentek fel így vártam a hibákat, volt is baj belőle bőven.

Ennyit meg annyit tud a kártya(bizonyíték nincs), benchmark meg a Marson! Ettől meg attól JOBB, NAGYOBB TELJESTMÉNYT HOZ. (c) Userbenchmarkot linkelő gyökér| Sír a fogyasztás miatt, mert 300W-t eszik a kártya miközben 20x akkora teljesíténye van mint 10 éve

(#94895) 5leteseN


5leteseN
aktív tag

Linux-nál(MX) magyar nyelven mi annak Windows-os az Altatás/Hibernálás-nak a megfelelője , ami a W-oknál az egér/billentyűzet aktivitásra feltámad? A korábban emlegetett lapos-topról van még mindig szó!

Valamelyiket próbálgatom az MX-nél, de nem hajtja végre, mert a hibaüzenete szerint nincs/nem elég nagy a swap-file(terület?).
A Gparted tényleg nem mutat ilye swap-ot a 60GB-ox Linux partíció mellett(pedig van előtte hagyva 30GB üres, tudok csinálni, ha kell), de a Linux-os 60GB-ból is szabad 45GB. Elméletileg az is lehet, hogy valami nagy file is tudja a jelenleg Linux-ra használt 15GB-ból ezt a swap funkciót ellátni, csak nem elég nagy van beállítva?
Hogyan tudok okosabb lenni ez ügyekben?

[ Szerkesztve ]

(#94896) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

Hello, újabb kérdés a régi laptop kapcsán, hogy hogyan ellenőrízhetem, hogy a proci rendelkezik e a PAE, NX, SSE2 utasításkészletekkel? (Talán megpróbálnék egy Win 8.1-et feltolni rá, hátha, de ha ezeket nem tudja, akkor fel se menne rá). Ugye most egy Live Mint-em van Pendrive-on hozzá, hogy teszteljem... (Az SSD bele már úton van).

(#94897) májkimiki válasza SunMount3r (#94896) üzenetére


májkimiki
őstag

Treminálba: lscpu
A flags sornál benne lesznek vagy nem az érintett kérdéseid.

(#94898) ubyegon2 válasza SunMount3r (#94896) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

cat /proc/cpuinfo | grep -i PAE

vagy akár

inxi -f | grep -i pae inxi -f | grep -i sse2 inxi -f | grep -i nx

(#94899) májkimiki válasza SunMount3r (#94896) üzenetére


májkimiki
őstag

Van egy pár lehetőség: [link]

(#94900) ubyegon2 válasza 5leteseN (#94895) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valamelyiket próbálgatom az MX-nél, de nem hajtja végre, mert a hibaüzenete szerint nincs/nem elég nagy a swap-file(terület?).

Hibernálni tuti nem fog minimum RAM méretű swap nélkül. ;) De szerintem a hibernálás nem lesz lefordítva, egyébként a Menü keresőjébe angol/magyar beírására ugyanúgy előhozza, ami kell.

swapon -s

ubyegon@ubyMintC-212:~$ swapon -s
Filename Type Size Used Priority
/swapfile file 1459888 256 -2

Na jó....legyen választék. :D

8 Useful Commands to Monitor Swap Space Usage in Linux

De gondolom SSD-n van a rendszer, akkor minek hibernálni?

Swap Management

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.