Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#88251) CPT.Pirk válasza hunaqua (#88249) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az első két sor elég.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#88252) hunaqua válasza CPT.Pirk (#88251) üzenetére


hunaqua
addikt

Köszönöm szépen

SONY 65XE8577----Philips 58PUS8506----TCL 55c635----Onkyo RZ740----Dali Concept 8/6/C/S----HIVI VR8-W----Zgemma H9 Combo----Uclan Ustym 4K Pro----Asus_Tuf-AX5400----Vontar X3 X4----X96 Max+----Tanix_TX3_Max----Tanix W2---Raspberry Pi

(#88253) urandom0 válasza hunaqua (#88249) üzenetére


urandom0
aktív tag

sudo apt autopurge && sudo apt clean

Szerintem ennyi elég. Illetve körül lehet nézni a ~/.config-ban és a ~/.local/share alatt a hátramaradt fájlok közül, amelyik nem kell, az kuka. És vannak olyan programok, mint a Filelight, Disk Usage Analyzer (baobab), ncdu... amik rekurzívan megmutatják a mappák méretét, ezeket is lehet használgatni. Adott esetben a /var/log mappából is lehet törölni, ha biztosan nem kell onnan már semmi.

(#88254) hunaqua válasza urandom0 (#88253) üzenetére


hunaqua
addikt

:R :R

SONY 65XE8577----Philips 58PUS8506----TCL 55c635----Onkyo RZ740----Dali Concept 8/6/C/S----HIVI VR8-W----Zgemma H9 Combo----Uclan Ustym 4K Pro----Asus_Tuf-AX5400----Vontar X3 X4----X96 Max+----Tanix_TX3_Max----Tanix W2---Raspberry Pi

(#88256) sh4d0w válasza zolka95 (#88246) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

A saját konfigjaidat felrakod githubra, aztán onnan mindig visszahúzod, ha kell. A csomagokat nem érdemes, csak a listát.

https://www.coreinfinity.tech

(#88257) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#88244) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Igazából attól függ, milyen környezetben használod. Otthonra teljesen jó, vállalati környezetben már nem annyira: kell valaki, aki gondosan kitalálja, mihez kell hozzáférés és mihez nem; ha ez megvan, kell egy disztribúciós rendszer, amivel szétszórod; mfa konfigot nem feltétlenül viszi magával; audit finding lehet.

https://www.coreinfinity.tech

(#88258) sonar válasza zolka95 (#88246) üzenetére


sonar
addikt

red hat alapú rendszereknél ez mind megoldható mind a saját repo mind a konfigolás.
Én rendszeresen használtam. Kickstart a kulcsszó, ennek segítségével mindent el lehet rendezni.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#88259) urandom0 válasza zolka95 (#88246) üzenetére


urandom0
aktív tag

A Kickstart ehhez szerintem kicsit overkill.
A legegyszerűbb megoldás, hogy fogod a config fájlaidat, feltöltöd valahova, és wget-tel letöltöd telepítés után. Ugyanígy, a csomagoklistákkal is megteheted ezt, sőt akár magukkal a csomagokkal is.

Csak ugye a csomagok időről-időre változnak, verziószámot lépnek, ezzel együtt jellemzően a config fájlok is megváltoznak, és más disztrónál a csomagok is lehetnek mások. Ezeket valahogy kezelni kell, hogy ne fuss bele abba, hogy a disztró 1.0-ról felmásolt config fájlok a másikdisztró 2.0-nál problémákat okozzanak.

Amúgy sima 1:1 klónt akár dd-vel is lehet csinálni, én azzal szoktam. Egy külső HDD-re, fájlba, és azt bármikor vissza lehet állítani.

(#88260) Rowon


Rowon
veterán

A clean mit csinál? Én autoremove --purget használok elavult csomagok kukázására.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88261) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Debian Testing-et használom, de a rendszerinfó ezt írja:
base: Debian GNU/Linux bookworm/sid
Esetleg ez csak átnevezés késés, mert, verzió váltás volt?
A stable os rendesen még stabilt ír. viszont. Köszi!

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#88262) sh4d0w válasza zoltanz (#88261) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nem egeszen vilagos a kerdesed, de a Debian testinget mindig sid-nek hivjak, a bookworm meg a neve lesz az ebbol keszult stable-nek.

https://www.coreinfinity.tech

(#88263) urandom0 válasza Rowon (#88260) üzenetére


urandom0
aktív tag

Az autoremove törli az elárvult csomagokat, tehát amikre már nem hivatkozik semelyik telepített csomag sem. A purge törli vele együtt azokat a config fájlokat is, amik a csomagban vannak (tehát például a ~/home/.config alatt lévőket nem, mert azok nem a csomaggal jöttek létre, hanem az adott program hozta létre őket, specifikusan neked). Újabban már működik az apt autopurge is, ugyanazt mint az apt autoremove --purge.

A clean törli az összes letöltött csomagot az apt gyorsítótárából (/var/cache/apt/archives/). Az autoclean ezzel szemben csak a régi, elavult csomagokat törli, amikre szinte biztosan nem lesz szükséged többé (hiszen van belőlük újabb verzió, azokat fogod telepíteni, ha egyszer telepíted a programot).

[ Szerkesztve ]

(#88264) chrome11


chrome11
kezdő

Hali, osszefoglaloban egy szo sincs rola:

Van lehetoseg live linux hasznalatanal csinalni egy hw tesztet az adott pc-rol?
Egy esetben olyan lassu lett a linux, hogy vissza kellett allni win-re.

(#88265) sh4d0w válasza chrome11 (#88264) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Van, bebootolod a memtestet es hagyod futni egy napig legalabb.

https://www.coreinfinity.tech

(#88266) Rowon válasza sh4d0w (#88262) üzenetére


Rowon
veterán

Eddig én is úgy tudtam, hogy az unstable a Sid.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88267) CPT.Pirk válasza CPT.Pirk (#88178) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kicsit bővült a kép. Ubuntura még nem volt időm, de majd az is bekerül. Az Antix hiányzik még a listából és akkor meglenne kb. a distrowatch top 10, de annyira fájdalmas volt használni, hogy én azt kihagyom.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#88268) Rowon válasza CPT.Pirk (#88267) üzenetére


Rowon
veterán

Puppyból melyiket teszteled?

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88269) sh4d0w válasza Rowon (#88266) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Hmm... es tenyleg. Oregedhetek...

https://www.coreinfinity.tech

(#88270) CPT.Pirk válasza Rowon (#88268) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A fospumpát... ;] Bocs, de FossaPup64 kapcsán mindig ez ugrik be... ;] Mondjuk a Slax-es kiadást is megnéztem, tök hasonló volt. Live módban futottak.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#88271) Rowon válasza sh4d0w (#88269) üzenetére


Rowon
veterán

Sebaj Fater, mindenre van megoldás. [link]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88272) Rowon válasza CPT.Pirk (#88270) üzenetére


Rowon
veterán

:DDD Puppyval kapcsolatban jut eszembe, hogy láttam egy magyar fejlesztésű disztrót, Puli néven. Erről hallottál-e?

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88274) natë


natë
nagyúr

Arch alatt jól gondolom, hogy a bt automatikusan nem aktív? Illetve ha castolni akarok, miért nem talál semmit? (Endeavour)

(#88275) CPT.Pirk válasza Rowon (#88272) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, van a Puli 8.0 [link] , ami kb. a fossapup magyarított verziója. Jó, hogy említetted mert nem vagyok otthon a tucatnyi pupplet világában.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#88276) Rowon válasza CPT.Pirk (#88275) üzenetére


Rowon
veterán

Nézegettem őket, hogy kipróbalom, DE telepíteni és futtatni sem tudtam.. még tanulnom kell, ilyen téren is hiányos a Linuxos tudásom. A Bionic Pup többé-kevésbé sikerült.

Van még egy ilyen Puppy-szerűség, amivel próba szintjén szemezek, a KolibriOS. Az elvileg egy floppyról is fut.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88277) urandom0 válasza Rowon (#88276) üzenetére


urandom0
aktív tag

Már csak floppyt és meghajtót kell szerezni hozzá :)

[ Szerkesztve ]

(#88278) Rowon válasza urandom0 (#88277) üzenetére


Rowon
veterán

Meghajtóm van, viszont a 20+ éves egyetlen floppym úgy néz ki 95%-ban bad sectoros. :O Pedig az elkepzelésem az lett volna, hogy jelszavakat és egyéb emlékeztető kódokat írok ki rá egy text fájlban.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88279) urandom0 válasza Rowon (#88278) üzenetére


urandom0
aktív tag

Hát bizony nincs is jobb módszer a jelszavak tárolására, mint 20 éves floppyn plain textben.
Bár ha kiírnád őket egy A4-es lapra, és kiragasztanád a szobád ajtajára, akkor még a bad sectoroktól sem kellene tartani :D

(#88280) tordaitibi válasza urandom0 (#88279) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Most miért, melyik háztartásba vagy adattolvajnál láttál mostanába floppyolvasót? :)

(#88281) Warton válasza Rowon (#88278) üzenetére


Warton
őstag

Elég erőteljesen gondolkodom egy floppy olvasó beszerzésén, márcsak a buli kedvéért, csak még azt nem találtam ki, hogyan dugom rá az alaplapra, mert olyan tűs izé már nincs rajta. Vagy van valami SATÁs adapter? :F

(#88282) Tim82 válasza Warton (#88281) üzenetére


Tim82
nagyúr

Van USB-s floppy drive.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#88283) Sonja válasza Warton (#88281) üzenetére


Sonja
veterán

Ahogy Tim82 is írja, USB floppy drive! :K Ráadásul ez USB Mass Storage-nek is látszik, akár okos TV-re "dugva" is lehet használni. :D

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#88284) Rowon válasza tordaitibi (#88280) üzenetére


Rowon
veterán

Ugyanerre gondoltam. :R

A másik az, hogy fizikai adathordozó és relatíve kicsi (borítékban elfér).

De jelenleg egy füzetben van vezetve az összes jelszó. Bitwardenben meg ilyenekben nem bízok, mert szvsz ezeket mások feltörhetik, plusz fontos helyeken kétlépcsős azonosítást állítottam be.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88285) Rowon válasza Warton (#88281) üzenetére


Rowon
veterán

Tűs izé. :DDD Szerintem PATA kábelre gondolsz. IDE csatlakozó, az kell a régi floppy meghajtókhoz meg amit még mostanában is adnak az újabb tápegységek mellé, egy Berg csatlakozó.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88286) urandom0 válasza Warton (#88281) üzenetére


urandom0
aktív tag

Szia uram, alig használt floppy érdekel? :)
Ajándék egérrel, bár már kezd kopni a golyója.
Van retro billentyűzet is, de azt nem adom :)

[ Szerkesztve ]

(#88287) Rowon válasza urandom0 (#88286) üzenetére


Rowon
veterán

:DDD

Amúgy javítanám magam. Az IDE az a vinyó meg a CD/DVD meghajtó, az FDD a floppy.

Szerk.: egy PS2-es billentyűzetem nekem is van még. :P Azt tudod, hogy valami nagyon elhanyagolható mértékben a PS2 jelátvitele gyorsabb? Napokban olvastam, ha minden igaz. És azt a golyós egeret nem szerettem. Tele lett szösszel mindig, szappanos vízzel kellett takarítgatni.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88288) urandom0 válasza tordaitibi (#88280) üzenetére


urandom0
aktív tag

Nem is mondasz hülyeséget :)

(#88289) urandom0 válasza Rowon (#88287) üzenetére


urandom0
aktív tag

Azt tudod, hogy valami nagyon elhanyagolható mértékben a PS2 jelátvitele gyorsabb?

Igen? Erről nem hallottam.

A golyós egeret szerintem senki se szerette, egy megváltás volt mikor bejöttek az optikai egerek.

(#88290) Rowon válasza urandom0 (#88289) üzenetére


Rowon
veterán

[link]

"all the USB keyboards tested had a longer effective scan interval (18.77 ms - 32.75 ms) than the PS/2 keyboards (2.83 ms - 10.88 ms).
...
So if you pressed a key the moment after it was scanned, it could take almost 30ms longer on a slow USB keyboard to be detected and sent to the computer."

Komoly gamereknek elvileg a PS2 még fontos lehet.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88291) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

KDE profik.

Görgetek a panelon és beállítható hogy vagy a megnyitott asztalok, vagy a megnyitott ablakok között váltogassak az egérgörgővel.

Namost, ezt át lehet valahogy állítani hangerőszabályozásra?
Hol lehetnek ezek a beállítások, egyáltalán lehetséges, vagy ha esetleg igen, nagyon bonyolult?

(#88292) BoB válasza tordaitibi (#88291) üzenetére


BoB
veterán

Nem lehet, csak ki vagy bekapcsolni.

De ha a hangerőszabályzó ikonja felett görgetsz, a hangerőt állítja..

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#88293) Warton válasza Sonja (#88283) üzenetére


Warton
őstag

Én ennyiért szoktam laptopot vásárolni. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#88294) Warton válasza Rowon (#88285) üzenetére


Warton
őstag

Emlékeim szerint az FDD-n kevesebb tű volt, mint a HDD féle IDE-n.

(#88295) Tim82 válasza Warton (#88293) üzenetére


Tim82
nagyúr

Mondjuk ez az ár nagyjából 3x annyi, mint amennyibe egy ugyanilyen USB-s floppy Kínából, mondjuk Aliexpress-ről rendelve kerülne.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#88296) Warton válasza Tim82 (#88295) üzenetére


Warton
őstag

És 27szerese annak, amennyiért a vaterán be lehet szerezni a "tűs" verziót, és szerintem még az is túlárazott...

(#88297) urandom0 válasza tordaitibi (#88291) üzenetére


urandom0
aktív tag

Szerintem sincs erre megoldás. Tegyél egy hangerő widgetet a tálcára és/vagy az asztalra, és görgess azon.

(#88298) Tim82 válasza Warton (#88296) üzenetére


Tim82
nagyúr

Picit nehezen szerelném be mondjuk egy laptopba a "tűs" verziót...

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#88299) Rowon válasza Warton (#88294) üzenetére


Rowon
veterán

Jól emlékszel. :)

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88300) tordaitibi válasza urandom0 (#88297) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

És Bob,
az nálam is régóta működik hogy a hagerőikonon görgetek.
Azért jutott eszembe ez a panelen bárhol görgetés mert az asztal illetve ablakváltást én nem használom, kikapcsolom viszont helyette jól jönne a hagerőszbályzás így, nem kéne pontosan ráállni a kis hangerőikonra csak lehúznám az egeret.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.