Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#88152) growler válasza arcoskönyv (#88149) üzenetére


growler
őstag

glances ? [link] Adatokat nem gyujt.

(#88153) fecsu válasza cigam (#88146) üzenetére


fecsu
csendes tag

Közben megoldódott. A mate-screensaver csomag nem volt telepítve, felraktam, pipákat kiszedtem, most már jó. Köszi

(#88154) BoB válasza arcoskönyv (#88149) üzenetére


BoB
veterán

collectd-hez két napja nyúltak hozzá utoljára, a legfrisebb kiadás az 5.12.0, 2020 szeptemberében.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#88156) BoB válasza arcoskönyv (#88155) üzenetére


BoB
veterán

Ezt kell nézni: [link]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#88157) PistiSan válasza cigam (#88139) üzenetére


PistiSan
addikt

Mi a baj a Dockerrel?
Mi az ami ajánlott helyette?
RaspberryPi-n használom a Dockert, egy két friss progi miatt.

(#88158) natë


natë
nagyúr

Gáz, ha suspend helyett hibernálok ssd-vel? Az kiválóan fut az új Endeavour OS-en.

(#88159) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Elkezdtem írni egy cikket. Majd egyszer kész lesz... ;] Addig is megosztom ezt a képet, az erőforrás igényekről:

Ha még valami disztrót / DE-t bevennétek, most van itt az ideje, hogy jelezzétek felém. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#88160) boatkiller


boatkiller
tag

Sziasztok.

Autostart at boot segítséget kérnék.

Debian szerveren megoldottam sikeresen.

root@debian11:/usr/bin/ps3netsrv# chmod 755 /usr/bin/ps3netsrv/ps3netsrv && chown root:root /usr/bin/ps3netsrv/ps3netsrv
root@debian11:/usr/bin/ps3netsrv# nano /etc/ps3netsrv.conf
# The main directory that we share, inside the GAMES folder, PS3ISO, etc.
ROOTDIRECTORY="/media/PS3/"
# Port on which the program will run, default port: 38008
PORT="38008"
# Whitelist IP addresses: x.x.x.x, where x is 0-255 or *
# (for example 192.168.1.* for connections only from IP addresses 192.168.1.0-192.168.1.255)
WHITELIST="192.168.1.*"
root@debian11:/usr/bin/ps3netsrv# nano /etc/systemd/system/ps3netsrv.service
[Unit]
Description=PS3 Network Server
After=network.target
[Service]
Type=simple
EnvironmentFile=/etc/ps3netsrv.conf
ExecStart=/usr/bin/ps3netsrv/ps3netsrv /media/Disc01/PS3 38008 192.168.1.*
ExecStop=/usr/bin/kill -TERM $MAINPID
Restart=on-failure
[Install]
WantedBy=multi-user.target

Most viszont meg vagyok lőve. Elővettem az ősöreg Dlink DNS 320 nast, amire Alt-f van feltelepítve. Erre telepítettem entware tárolóból a ps3netsrv-t.
Manuálisan tudom indítani: ps3netsrv /mnt/sda2/Public/RW/PS3 38008 192.168.1.* .
Mivel itt teljesen máshogy kell beállítani az autostartot, így jól jönne némi segítség.
Mappa szerkezet /opt/etc/init.d, itt található fájlok: rc.func, rc.unslung, S76ps3netsrv.

(#88161) St3ven válasza CPT.Pirk (#88159) üzenetére


St3ven
addikt

Zorin OS 16.2 Core? :R

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#88162) cigam válasza PistiSan (#88157) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Nekem semmi, ő meg a snap-el szenved.
Pontosabban egy gondom mégis van a Docker-el. Nincs megoldva a frissítés. Az nem túl jó opció, ha n+1 paraméteren átküzdom magam, hogy végre sikerüljön működésre bírni, de a frissítés úgy működik, hogy letörlöd, és létrehozod az újat az új verzióval.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#88163) CPT.Pirk válasza St3ven (#88161) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ok, azt is beveszem. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#88164) St3ven válasza CPT.Pirk (#88163) üzenetére


St3ven
addikt

Kösz, várjuk a cikket! :)

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#88165) CPT.Pirk válasza St3ven (#88164) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azt én is. A korábbi tapasztalatok alapján ha címlapost írsz logoutra, akkor az elkészülte után csak hetekkel később teszik ki, mert beütemezik őket...

Amúgy még téma ötletek is jöhetnek. Linuxozásom története, gpu driver kérdések, miért hagytam el a Windowst, mit kér egy Linux disztró, eddig ezek kerültek elő, a tőlem megszokott túlzott őszinte és szarkasztikus módon. ;]

Mindenféle egyébről is tervezek írni, mint pl. a gamingről.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#88166) cigam válasza CPT.Pirk (#88165) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

mit kér egy Linux disztró :F Ezalatt mit értesz?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#88167) CPT.Pirk válasza cigam (#88166) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tárhely, ram... Erről posztoltam azt a képet.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#88168) cigam válasza CPT.Pirk (#88167) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Már most megmondom, hogy nem lesz objektív, ha csak így a számok alapján rangsorolod, és nem teszed mögé azt a könnyen érthető leírást, hogy a Windows, ill. Linux kernel hogyan is kezeli a RAM-ot.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#88169) CPT.Pirk válasza cigam (#88168) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem rangsorolás a cél, csak egy indikátor, hogy mire lehet számítani. Amúgy jah, nyilván megy mellé infó, de nem fogom elvinni nagyon technikai szintre.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#88170) Warton válasza CPT.Pirk (#88169) üzenetére


Warton
őstag

Jópofa lenne pedig egy olyan rangsorolás, hogy x játék hogyan fut az egyes disztrokon és a winen. Mennyi az átlag fps adott játékidő alatt.

(#88171) Rowon válasza CPT.Pirk (#88159) üzenetére


Rowon
veterán

Debian? :DD

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88172) hunaqua válasza Rowon (#88171) üzenetére


hunaqua
addikt

Amennyiben ezt írja akkor:

used fallback datasaurce

elfogyott a cucc?

[ Szerkesztve ]

SONY 65XE8577----Philips 58PUS8506----TCL 55c635----Onkyo RZ740----Dali Concept 8/6/C/S----HIVI VR8-W----Zgemma H9 Combo----Uclan Ustym 4K Pro----Asus_Tuf-AX5400----Vontar X3 X4----X96 Max+----Tanix_TX3_Max----Tanix W2---Raspberry Pi

(#88173) tordaitibi válasza natë (#88158) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Miért lenne gáz?
ssd-k maximális rrási adatmennyiiségét nem ezzel fogod elérni vagyis de igen de 50 év alatt kb.
Torrenthez képest ez szinte semmi igénybevétel.

(#88174) hunaqua válasza hunaqua (#88172) üzenetére


hunaqua
addikt

Talán ettől megjavult

sudo touch /etc/cloud/cloud-init.disabled

SONY 65XE8577----Philips 58PUS8506----TCL 55c635----Onkyo RZ740----Dali Concept 8/6/C/S----HIVI VR8-W----Zgemma H9 Combo----Uclan Ustym 4K Pro----Asus_Tuf-AX5400----Vontar X3 X4----X96 Max+----Tanix_TX3_Max----Tanix W2---Raspberry Pi

(#88175) CPT.Pirk válasza Warton (#88170) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, ilyet tervezek. Pl. Cyberpunkot már néztem korábban, az hibahatáron belül mozog Linux-Windows között. A Shadow of Tomb raider úgy emlékszem jobban futott Linux alatt, de az ha minden igaz natív port, azt majd letesztelem. Meg még átnézem a kb. 150+ játékos Steam könyvtáram, hogy miben van értelmes benchmark és multiplatform.

Mondjuk a Cyberpunk benchmarkja is picit csalóka, mert sosem pont ugyanaz zajlik le, csak majdnem így kell pár kör, meg átlagolás. :)

Disztrók között viszont érdemi eltérésre nem számítok, annyira kevés erőforrást használnak önmagukban.

Rowon: ezzel szkeptikus vagyok. Kifejezetten asztali disztrókra gondoltam, a Debian meg azért nem feltétlen az a régi csomagjaival és a driveres problémákkal.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#88176) urandom0 válasza CPT.Pirk (#88159) üzenetére


urandom0
aktív tag

Jó ez a táblázat, esetleg az Ubuntut még belevehetnéd, csak mert az a legnépszerűbb disztrót. És esetleg még a Fedora Gnome-ot :)

Azt mindenképp írd oda, hogy milyen módszertannal nézted az adatokat, mert ugye tök mást mutat a KDE system monitor, a Gnome system monitor, meg a free. De gondolom a free-t használtad, vagy a htop-ot.

(#88178) CPT.Pirk válasza urandom0 (#88176) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, a free -h által írt számokat néztem.

A Fedora-t megpróbáltam bevenni, de én elakadtam a telepítőben a partíció megadásánál, akármit nyomtam nem tudtam rávenni, hogy töröljön mindent és tegye fel magát. Mondjuk sosem használtam, a Workstation iso-t szedtem le, lehet félrenyúltam.

Ubuntu kissé lecsúszott manapság, de beleférhet. Meg szerintem egy ZorinOS is elfér még.

arcoskönyv: nem tudom, sosem használtam BSD-t, nem ismerem őket.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#88179) Rowon válasza CPT.Pirk (#88175) üzenetére


Rowon
veterán

Testing elég jó, én arról játszom. De megértem. :R

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88180) Rowon válasza arcoskönyv (#88177) üzenetére


Rowon
veterán

Arra én is kíváncsi lennék, volt mar hozzá szerencsém. Viszont működtetni egy Linuxot jóval könnyebb, driveres problémák, csomagkezelés, stb. miatt.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88181) RaZroX


RaZroX
addikt

Sziasztok!

Friss Fedora 37 telepítést követően felraktam az alap dolgokat, viszont a játékok nem mennek. Egészen pontosan elindulnak, viszont amikor be kellene tölteni grafikai dolgokat, akkor fekete a kép, majd crash.

Amiket próbáltam:

World of Tanks(Lutris): Elindul, majdnem teljesen betölt bár elég lassan, a HUD is megjelenik viszont a garázs ami 3D renderelést igényel, az fekete marad. Néha villan egyet a kép majd crash.

Portal 2: Elindul, fekete kép végig, intro-nak van hangja majd amikor betöltené a menüt crash.

Gyanítom valami gpu driver vagy ahhoz köthető probléma van, de elvileg telepítettem rendesen.
Merre érdemes elindulni, hogy megoldjam a problémát?
Előre is köszönöm!

This is the way

(#88182) Rowon válasza RaZroX (#88181) üzenetére


Rowon
veterán

Szia,

Szerintem ez kellene neked: töröltem a linket, mert szerintem nem megbízható.

Nvidia kártyára a saját, zárt forráskódú drivert kell feltelepíteni. Még sosem csináltam ilyet, mert egyfelől Nvidia kártyám sincs, meg Fedorával sem volt még dolgom, de szerintem azok a kártyák csak a gyártó saját drivereivel mennek normálisan.

PROPRIETARY DRIVER, azt keresd.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#88183) sh4d0w válasza arcoskönyv (#88177) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

A driverek BSD-n problémásak, VGA és network fronton is gondok lehetnek, hogy egyebekről ne beszéljünk.

https://www.coreinfinity.tech

(#88184) hunaqua


hunaqua
addikt

Vissza az Ubuntu+OsCam elképzelésemhez.Találtam egy tökéletes youtube cuccot,ez kell nekem.

https://www.youtube.com/watch?v=QZWL0umdBMU

Újra húztam az egészet,és ez a videó alapján telepítettem.A gondom az,hogy a jóember simán osztogatja a parancsokat,ez nekem csak a sudo előtaggal sikerül.A telepítés végén megnyitja a WinSCP-t ,és simán kalibrálja benne a rendszert. Én is meg tudom továbbra is nyitni ,de szerkeszteni nem hagyja. Szerintem alapból root felhasználó,ezért nem kell neki sudo sem,és a WinSCP is engedi így garázdálkodni. Szerintetek mi lehetne a megoldás?

SONY 65XE8577----Philips 58PUS8506----TCL 55c635----Onkyo RZ740----Dali Concept 8/6/C/S----HIVI VR8-W----Zgemma H9 Combo----Uclan Ustym 4K Pro----Asus_Tuf-AX5400----Vontar X3 X4----X96 Max+----Tanix_TX3_Max----Tanix W2---Raspberry Pi

(#88185) growler válasza hunaqua (#88184) üzenetére


growler
őstag

sudo -i
Megadod a jelszavad
(#)
Ezutan sudo nelkul garazdalkodhatsz.
Mig be nem zarod a terminalt, vagy ki nem adod az "exit" parancsot.

(#88186) hunaqua válasza growler (#88185) üzenetére


hunaqua
addikt

Köszönöm szépen,nem is ez a gond. A WinSCP-be is úgy kéne bejelentkezni,de azt hogyan?

SONY 65XE8577----Philips 58PUS8506----TCL 55c635----Onkyo RZ740----Dali Concept 8/6/C/S----HIVI VR8-W----Zgemma H9 Combo----Uclan Ustym 4K Pro----Asus_Tuf-AX5400----Vontar X3 X4----X96 Max+----Tanix_TX3_Max----Tanix W2---Raspberry Pi

(#88187) growler válasza hunaqua (#88186) üzenetére


growler
őstag

sudo nano /eleresi utvonal (?)
Szerkesztes utan, mentes/kilepes:
Ctrl+O
enter
Ctrl+X
Vagy:
F3
enter
F2

[ Szerkesztve ]

(#88188) hunaqua válasza growler (#88187) üzenetére


hunaqua
addikt

/usr/local/ ezen belül az etc (itt vannak a config-ok) illetve bin (ebben van maga az oscam) ezeket kellene tudni minimum szerkeszteni vagy cserélni. A másik gép (a régi),azon Derbian van,ott simán hagyja szerkeszteni minden gond nélkül. Ott egy sima root/jelszó páros van és kész.Azon nem is kell a sudo.

SONY 65XE8577----Philips 58PUS8506----TCL 55c635----Onkyo RZ740----Dali Concept 8/6/C/S----HIVI VR8-W----Zgemma H9 Combo----Uclan Ustym 4K Pro----Asus_Tuf-AX5400----Vontar X3 X4----X96 Max+----Tanix_TX3_Max----Tanix W2---Raspberry Pi

(#88189) CPT.Pirk válasza hunaqua (#88188) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ne szerkessz semmit rootként. Nem indokolt, viszont könnyű vele elrontani mást is.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#88190) Warton


Warton
őstag

Ehhez a libvaerrorhoz van valakinek valamilyen ötlete? Amit olvastam, hogy valószínűleg driver error.

(#88191) hunaqua válasza CPT.Pirk (#88189) üzenetére


hunaqua
addikt

Ahogy a video végén szerkesztgeti a maláj ,úgy kéne nekem is.Így használhatatlan mert nem engedi a kis rohadék. #88184

[ Szerkesztve ]

SONY 65XE8577----Philips 58PUS8506----TCL 55c635----Onkyo RZ740----Dali Concept 8/6/C/S----HIVI VR8-W----Zgemma H9 Combo----Uclan Ustym 4K Pro----Asus_Tuf-AX5400----Vontar X3 X4----X96 Max+----Tanix_TX3_Max----Tanix W2---Raspberry Pi

(#88192) sh4d0w válasza hunaqua (#88191) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Mielőtt olyan file-t szerkesztesz, amihez root jog kell, csinálj róla biztonsági másolatot. Nagyon hiányoznak Nálad az alapok, sok fejfájást spórolhatsz meg ezzel a gyakorlattal.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#88193) hunaqua válasza sh4d0w (#88192) üzenetére


hunaqua
addikt

Engem csak az érdekel ami ehhez tartozik,és tudom,hogy mit kell vele tenni.Ennél a nyomorultnál nem tudom megcsinálni.

scp: /usr/local/etc/oscam.ccache: Permission denied

SONY 65XE8577----Philips 58PUS8506----TCL 55c635----Onkyo RZ740----Dali Concept 8/6/C/S----HIVI VR8-W----Zgemma H9 Combo----Uclan Ustym 4K Pro----Asus_Tuf-AX5400----Vontar X3 X4----X96 Max+----Tanix_TX3_Max----Tanix W2---Raspberry Pi

(#88194) growler válasza hunaqua (#88193) üzenetére


growler
őstag

Nautilus a fajlkezelod neve?
Ha igen:
sudo apt install nautilus-admin
Ennek hatasara a nautilus jobb egergombos menujeben megjelenik az
"Edit as administrator" (vagy valami hasonlo) opcio. (Lehet kell ujrainditas)
Ez megfelel a "Megnyitas rendszergazdakent" opcionak. [link]

(#88195) CPT.Pirk válasza hunaqua (#88191) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Megnéztem a videóját, ez az arc egyszerűen lusta. A notepadban még helyesen van leírva mit kéne csinálnia, ott használ sudo-t, ahol szükség van emelt jogokra. Ez helyett ő belép root-ként és mindent úgy csinál, mert csak. :F

Aztán root-os sftp elérés helyett az ilyen config fájlok szerkesztésének az lenne a kulturált módja, hogy belép userként ssh-val, és onnan dolgozik.

Technikailag egy belső hálón az is működik amit ő csinál, de attól még az a módszer kerülendő.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#88196) hunaqua válasza CPT.Pirk (#88195) üzenetére


hunaqua
addikt

Kizárólag csak belső hálón használom (de nem hagyja),és a másik gépen tökéletesen is működik így.

[ Szerkesztve ]

SONY 65XE8577----Philips 58PUS8506----TCL 55c635----Onkyo RZ740----Dali Concept 8/6/C/S----HIVI VR8-W----Zgemma H9 Combo----Uclan Ustym 4K Pro----Asus_Tuf-AX5400----Vontar X3 X4----X96 Max+----Tanix_TX3_Max----Tanix W2---Raspberry Pi

(#88197) hunaqua válasza growler (#88194) üzenetére


hunaqua
addikt

Ubuntu szervert telepítettem.Nem is kell ,hogy csináljon képet.A lényeg csak annyi,hogy elérjem hálón belül egy laptoppal amiben tudom az oscam-ot configolni (WinSCP). Szerintem már rég elfelejtettem volna ha sikerül rárakni a Debian-t. Avval semmi gond nem volt.

[ Szerkesztve ]

SONY 65XE8577----Philips 58PUS8506----TCL 55c635----Onkyo RZ740----Dali Concept 8/6/C/S----HIVI VR8-W----Zgemma H9 Combo----Uclan Ustym 4K Pro----Asus_Tuf-AX5400----Vontar X3 X4----X96 Max+----Tanix_TX3_Max----Tanix W2---Raspberry Pi

(#88198) growler válasza hunaqua (#88197) üzenetére


growler
őstag

Kosz!! ... Nagynehezen azert kiderult hogy szerverrol van szo. :(

(#88199) cigam válasza RaZroX (#88181) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog (1)

Milyen VGA kártyá(i)d van(nak), milyen gépben?
A driver honnan van van? Közvetlenül az nVidia-tól, vagy az RPM-fusion-ból?
X fut a gépen, vagy wayland?
Terminálnól indítsd őket, és akkor talán látod mire panaszkodnak.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#88200) hunaqua


hunaqua
addikt

sudo chmod -R 777 <Directoryname>
ez volt a megoldás

/usr/local/etc/
/usr/local/bin/

SONY 65XE8577----Philips 58PUS8506----TCL 55c635----Onkyo RZ740----Dali Concept 8/6/C/S----HIVI VR8-W----Zgemma H9 Combo----Uclan Ustym 4K Pro----Asus_Tuf-AX5400----Vontar X3 X4----X96 Max+----Tanix_TX3_Max----Tanix W2---Raspberry Pi

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.