Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#87751) I02S3F válasza ubyegon2 (#87749) üzenetére


I02S3F
őstag

"KDE esetén nem tudok róla, hogy lenne ilyen sok hetes fejlesztői összecsiszolás."
- Még, ha a disztró kreátorok tesztelik is az alkalmazás ökoszisztémát. Hát azért gondolom a kde fejlesztők is összedolgoznak. Például egész szépen össze vannak integrálva a kde appok egyenként.

Jó! Hogy ez mennyi ideig tart az jó kérdés!

(#87752) ubyegon2 válasza I02S3F (#87751) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hát azért gondolom a kde fejlesztők is összedolgoznak. Például egész szépen össze vannak integrálva a kde appok egyenként.

OK, de melyik az a disztró, amit ugyanaz a fejlesztő csapat csiszol, mint amelyik a DE-t is fejleszti? KDE esetére értem. Van saját disztrója a KDE csapatnak, de azt éppenhogy azonnal kiadják, ahogy lehet. Szerintem a Kubuntut megelőzendő, quasi tesztelési céllal....de lehet tévedek.

[ Szerkesztve ]

(#87753) Rowon


Rowon
veterán

Ti használtatok már KDE-t? Gnomehoz képest milyen?

Csak azért kérdem, mert nekem az újabb Gnome bejön.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#87754) CPT.Pirk válasza Rowon (#87753) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ég és föld. Gnome-on ha valamit akarsz állítani, akkor gnome-tweak-tools meg hasonlók kellenek... Ha neked pont úgy jó ahogy van, akkor király a Gnome.

KDE-n meg ezernyi lehetőséged van, meg még egy rakás amiről az sem tud, aki évek óta KDE-t használ.

Eddig egyetlen Gnome-os disztróra mondtam, hogy ez még használható is lenne, az a PopOS! volt. De ettől függetlenül számomra az egész Gnome elrendezése és kialakítása természetellenes. Mondjuk ez megszokás kérdése...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#87755) natë válasza ubyegon2 (#87749) üzenetére


natë
nagyúr

Megnéztem live a Kubuntu-t is, nekem a KDE kicsit kaotikus, a Cinnamon Mint kezesebb. A Zorin módosított Gnome-ja még annyira letisztult.

(#87756) tordaitibi válasza natë (#87746) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Mindegy. Szerintem már egy xfce is felél annyit mint egy kde.

(#87757) CPT.Pirk válasza natë (#87746) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Teljesen mindegy, mert ha nyitsz egy böngészőt akkor az bezabálja a ramot.

De pont megnéztem ezeket, az év elején ezt mértem:
Win 10 2021 LTSC
44GB telepítve, 3.3GB ram fogyasztás indítás után.

Mint Cinnamon 21.1 (ez nem friss telepítés, 20-ként telepítettem de érdemben sosem használtam, csak backup volt szóval kvázi új)
19GB telepítve, 990MB ram használat indítás után.

EndeavourOS KDE
8.3GB telepítve, 1.1GB ram használat indítás után.

Valamit tudott a Manjaro KDE, mert azzal még alacsonyabb ram használatot láttam indítás után. De mint mondtam, az tartott addig, amíg el nem indult a böngésző.

Viszont ott van a Lubuntu, a 20.04 LTS-es SVN szerver gépem több nap működés után sem használ összesen 500MB ramot...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#87758) natë válasza CPT.Pirk (#87757) üzenetére


natë
nagyúr

Igen, LXQt-vel én is szemeztem. Live próbáltam, baromi gyors.

(#87759) CPT.Pirk válasza natë (#87758) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azt még nem próbáltam. Ez LXDE volt, ami kb olyan mint a hagyományos Windows gui volt az XP korszak előtt. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#87760) Rowon válasza CPT.Pirk (#87757) üzenetére


Rowon
veterán

Tegnap ránéztem a Debianra kíváncsiságból, mert valami rémképeket mutogatott egy Reddites 8 gigás idle ramhasználatról Vindóznál. Nálam 4,9-et mutatott az erőforrásfigyelő, de azt sem értettem, hogy miért, mert ránézésre az alkalmazások max 1 gigának tűntek.

Mi lehetett a maradék 3,9?

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#87761) sh4d0w válasza Rowon (#87760) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Cache

https://www.coreinfinity.tech

(#87762) CPT.Pirk válasza Rowon (#87760) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

free -h parancsnál látni fogod, hogy cache.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#87763) Rowon


Rowon
veterán

Köszönöm!

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#87764) Rowon válasza CPT.Pirk (#87762) üzenetére


Rowon
veterán

Tényleg úgy is van. Most megy a Firefox és úgy 1,2 gigát használ.

feci@debian:~$ free -h
               total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:            31Gi       3,0Gi        26Gi        42Mi       1,8Gi        28Gi
Swap:           59Gi          0B        59Gi
feci@debian:~$ 

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#87765) CPT.Pirk válasza Rowon (#87764) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

btop, htop és a top részletezi is ha kíváncsi vagy a részletekre. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#87766) I02S3F válasza ubyegon2 (#87752) üzenetére


I02S3F
őstag

Most jobban értelek! Egyetértek!

87765 - Egyébként nekem a top, htop mindenre is elég. Nem lenne muszáj a DE-k saját rendszerfigyelőit futtatni.

[ Szerkesztve ]

(#87767) CPT.Pirk válasza I02S3F (#87766) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Engem a btop lepett meg, most pár hete láttam először. Basszus mintha GUI program lenne de terminálban, annyira látványos és ki is ír mindent. o.O

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#87768) Sanyi.mTs


Sanyi.mTs
addikt

hogyan tudok egyszerűen pdf-be nyomtatni?
van egy szerkeszthető pdf-em, amit kitöltöttem és írásvédetté kellene tenni.
linux mint van a gépemen és az alap xreader pdf olvasó

(#87769) Imi1981


Imi1981
veterán

Sziasztok ismét! Nagy gépemen (nem a mini PC - n) fel fogom telepíteni a kubuntut dualbootba win 10-el. Tetszik a kubuntu és szeretném többet használni mert szerintem egy szép és gyors os és talán winről váltva a legkönnyebben erre átszokható. Múltkor ugye már próbálkoztam vele a mini PC-n de ott egyenlőre inkább maradt a win 10 mert bármi felmerülő problémát meg tudok oldani.
Nagy PC-n viszont mostantól használni fogom és meg akarom ismerni.

A kérdésem az lenne, hogy Linuxon át lehet nevezni a hdd-ket? Valami egyszerűbb rövid pár betűs névre mert múltkor emlékszem, hogy hosszú kb megjegyezhetetlen neve volt.

(#87770) Faby


Faby
senior tag

Sziasztok!

Egy Qnap TS-231+ NAS-hoz szeretnék segítséget kérni, saját topikjában nem tudtak minden kérdésemre válaszolni.
A rendszer az alábbi:


A uname -a parancs kimenete:
[admin@FabiNAS ~]# uname -a
Linux FabiNAS 4.2.8 #2 SMP Thu Dec 15 06:39:44 CST 2022 armv7l unknown
[admin@FabiNAS ~]#

A gondom az, hogy szeretnék MC-t (Midnight Commander) használni.
A NAS saját csomagkezelőjéből tudom telepíteni, a telepítés sikeres is, de utána nem indul.
Az alábbi hibaüzenetet kapom:

[admin@FabiNAS /]# mc
mc: error while loading shared libraries: libslang.so.2: cannot open shared object file: No such file or directory

Meg lehet ezt oldani kézzel, konzolból?
Vagy ez így nem ajánlott?
Parancssor nagyon alapszinten megy.

[ Szerkesztve ]

A barátok azok, akik jól ismernek és mégis szeretnek Téged!

(#87771) tordaitibi válasza Imi1981 (#87769) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hogyne lehetne nevet adni, bármelyik lemezkezelő alkalmazással.
Disks, Gnome Disks, GParted, KDE partíciókezelő stb.
Keresd ezekbe a "label" , címke opciót.

[ Szerkesztve ]

(#87772) Imi1981 válasza tordaitibi (#87771) üzenetére


Imi1981
veterán

Kösz! Hétvégén telepítem akkor ezt be is állítom.

(#87774) CPT.Pirk válasza Warton (#87773) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ohh yeah. Na ezért váltottam EndeavourOS-re, mert ezt nem akartam eljátszani... Az meg csaknem ugyanaz mint a Manjaro, kicsit több a terminálozás.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#87775) tordaitibi válasza Warton (#87773) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ez nekem érdekes.
Lehet tévedek de a kodek a fizetős, ha egy ilyen videót szerenék létrehozni.
A dekóder ami az user használatába van az ingyenes, nem?
Ezen az alapon bezárhat a Mindig TV, az összes DVB-T2 vevőt jogilag kukázni kellene mert azokon is fizetős, vagy valaki világosítson fel ezügyben.

Balacy követte el a videót, ezúton is respect neki.

(#87776) Warton válasza CPT.Pirk (#87774) üzenetére


Warton
őstag

Először azt gondoltam, hogy beírom, hogy még mindig jobb mókolni mint egy új operációs rendszert telepíteni. Azonban immár 3 órája szarakodok ezzel, mert nem egészen úgy működik nálam, mint ahogy a videóban szerepel... :U

(#87777) Kovbob


Kovbob
senior tag

Valakinek van tapasztalata Linux Mint telepítésében 32bites UEFI (Intel Cherrytrail) mellett? Próbáltam már több leírás alapján is (ez, ez, ez), de egyik alapján se sikerül. Egyáltalán a fedorán és debianon kívül van olyan linux distro ami támogatja ezt a felállást? Addig oké. hogy a live-ot bootolhatóvá tudom tenni és telepíteni a rendszert, de utána nem tudom bebootolni, mert nem látja a 32bit-es efi.

(#87778) Warton válasza Warton (#87776) üzenetére


Warton
őstag

Na végülis végigfutott ez az egész, most ez a helyzet, de szerintem ez így nem jó. :U

Vagy igen, Ötlet? :O

(#87779) CPT.Pirk válasza Warton (#87778) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jah, ez így nem jó.
Amúgy jah, de én anno frogattam már mesa-t forrásból régen, nem volt egy gyors dolog. Itt meg folyton újra és újra le kéne fordítani... Egyébként más okom is volt a disztró váltásra és mint utóbb kiderült, ez mellékesen megoldotta a Navi10-es GPU driver összeomlás problémát, amit már hónapok óta nyomoztam.

Kovbob: inkább a haladó topicban próbáld meg. Én annyit tudok erről, hogy a 32 bites UEFI az nem barájta a Linuxnak.

tordaitibi: jó kérdés, kicsit keresgélve a témában igazából továbbra sem világos, hogy mi van. Elengedtem...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#87780) Kovbob válasza CPT.Pirk (#87779) üzenetére


Kovbob
senior tag

Köszi szépen, benézek oda. Igen erre hamar rá kellett jönnöm nekem is, hogy nem barátok.

(#87781) #08299776 válasza Faby (#87770) üzenetére


#08299776
törölt tag

Futtass rootként egy ldconfig -v parancsot, hogy frissítsd s cache-t és hogy egyáltalán lásd, hogy a libslang létezik e a rendszeren. Ha nincs fent akkor telepítsd (passzolom, hogy a Qnap milyen csomagkezelőt használ).
Aztán az is előfordulhat, hogy olyan helyre teszi, ami nincs bent az ldconfig által vizsgált könyvtárakban (pl. /home/akarki/lib, már láttam ilyet is :W ), akkor az LD_LIBRARY_PATH-ban meg kell adnod az útvonalat...

(#87782) csixy


csixy
addikt

Biztos unhatjátok már, de nekem egyre jobban tetszik a debiannal és a Linux Live Kit -tel való farigcsálás. Ha elég RAM van, akár játszógépet is lehetne vele faragni talán?
[Bemutatom a mottómban említett fogpszkálómat] egy rövid videóban.
Szép napot, jó hétvégét! :R :)

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#87783) tordaitibi válasza csixy (#87782) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Dehogy unjuk, most töröltem ezt a topikot a kedvenceim közül, de nehogy azt hidd miattad... :D

(#87784) csixy válasza tordaitibi (#87783) üzenetére


csixy
addikt

:R Köszönöm. Akkor ezt a linket még a Slaxos tocsikba beteszem. :R

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#87785) #68216320


#68216320
törölt tag

Sziasztok.

Egy Debian Server-re felraktam a CUPS-ot (Printer Server) és szeretném úgy beállítani, hogy a LAN-on lévő gépek használhassák, illetve ezekről a gépekről elérjem a WebUI részét.

Jelenleg a /etc/cups/cupsd.conf fájlban matatok és így néz ki az eleje:

# Only listen for connections from the local machine.
Listen localhost:631
Listen /run/cups/cups.sock

# Show shared printers on the local network.
Browsing On
BrowseLocalProtocols dnssd

# Default authentication type, when authentication is required...
DefaultAuthType Basic

# Web interface setting...
WebInterface Yes

# Restrict access to the server...
<Location />
  Order allow,deny
</Location>

# Restrict access to the admin pages...
<Location /admin>
  Order allow,deny
</Location>

# Restrict access to configuration files...
<Location /admin/conf>
  AuthType Default
  Require user @SYSTEM
  Order allow,deny
</Location>

# Restrict access to log files...
<Location /admin/log>
  AuthType Default
  Require user @SYSTEM
  Order allow,deny
</Location>

Hogyan kellene úgy beállítanom, hogy LAN kliensekről elérjem a majd telepített nyomtatókat és magát a WebUI-t is?

Gondolom kezdésként valahogy jó volna megadni a "Listen" résznál, hogy ne csak localhost legyen. De hogyan? Ebben kérnék kis segítséget.

(#87786) Rowon válasza csixy (#87782) üzenetére


Rowon
veterán

Szia,

Én Debianról játszok, viszont nem a Bullseye van feltelepítve, hanem a Bookworm, annak is a firmware változata. Kénytelen voltam azt felrakni, mert a hálózati kártyámat semmivel sem tudtam életre kelteni. A telepítő becses neve: "firmware-testing-amd64-DVD.iso".

32 giga ram jelenleg mindenre IS elég.

      _,met$$$$$gg.          root@debian 
    ,g$$$$$$$$$$$$$$$P.       ----------- 
  ,g$$P"     """Y$$.".        OS: Debian GNU/Linux bookworm/sid x86_64 
 ,$$P'              `$$$.     Host: MS-7C91 2.0 
',$$P       ,ggs.     `$$b:   Kernel: 6.1.0-1-amd64 
`d$$'     ,$P"'   .    $$$    Uptime: 30 mins 
 $$P      d$'     ,    $$P    Packages: 2597 (dpkg) 
 $$:      $$.   -    ,d$$'    Shell: bash 5.2.15 
 $$;      Y$b._   _,d$P'      Resolution: 2560x1080 
 Y$$.    `.`"Y$$$$P"'         WM: Mutter 
 `$$b      "-.__              WM Theme: Adwaita 
  `Y$$                        Theme: Adwaita [GTK3] 
   `Y$$.                      Icons: Adwaita [GTK3] 
     `$$b.                    Terminal: gnome-terminal 
       `Y$$b.                 CPU: AMD Ryzen 5 5600X (12) @ 3.700GHz 
          `"Y$b._             GPU: AMD ATI Radeon RX 5600 OEM/5600 XT / 5700/5700 XT 
              `"""            Memory: 2700MiB / 32021MiB 

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#87787) #68216320 válasza #68216320 (#87785) üzenetére


#68216320
törölt tag

Update:

Az itt található leírás alapján megjelent a WebUI. Próbálgatom.

(#87788) fatpingvin válasza Rowon (#87786) üzenetére


fatpingvin
őstag

milyen hálózati vezérlő, ha szabad kérdeznem?

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#87789) csixy válasza Rowon (#87786) üzenetére


csixy
addikt

Szia! Te a telepítő live linuxot tolod fel a RAM-ba, vagy a telepített belakott beconfigolt rendszeredből csináltál egy live képet?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#87790) csixy válasza #68216320 (#87787) üzenetére


csixy
addikt

A gutenprint csomagot is érdemes feltenni, akkor könnyebb lesz drivert találni.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#87791) Rowon válasza fatpingvin (#87788) üzenetére


Rowon
veterán

Szabad hát. :D TP-Link Archer TX50E | AX3000

Szerk.: ha minden igaz, akkor valamilyen Intel chipset driverrel működik.


csixy

Hát őszintén ezt most nem értem. Egy SSD-re van feltelepítve a Debian, majd egy másikra a játékok. Nem liveból telepítek, hanem csináltam USB-re egy bootolható telepítőt az előbb említett Bookworm DVD verzióból és arról telepítettem.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#87792) #68216320 válasza csixy (#87790) üzenetére


#68216320
törölt tag

Driver gondom nincs, mert felraktam a "printer-driver-splix" csomagot.
Miután a CUPS megtalálja ("Find New Printers") a nyomtatót, ki tudom választani a megfelelő driver-t. A CUPS nyomtatott tesztoldalt is.
Most viszont olyan gondom van, hogy kliens oldalról miután megtalálta a hálózati nyomtatót, nem tudok nyomtatni.
Talán külön valami user hozzáférést kellene megadni? Szeretném, ha bárki, bármilyen eszközről tudna nyomtatni.

(#87793) csixy válasza Rowon (#87791) üzenetére


csixy
addikt

Az is más, meg ez is más.
Talán nézd meg mégis a videjót. :R
Én az egész belakott rendszert tolom fel a RAM-ba szőröstől bőröstől.
Ott olyan RAM-disket csinál magának amilyet akar. Az adathordozót ezután el lehet távolítani és ennél SSD kímélőbb módszer nem igen van.
Azért egy swap partíciót fel szoktam csatolni valahonnan, ebben az esetben egy HDD is megteszi végszükség esetére , hogy elég zöld 'környezetkímélő' legyen a módszer. Még 16 Giga RAM mellettt is előfordulhat hogy megszorul és kér egy kis swapot. Fenn a RAM-ban aztán már villámgyors minden, a programrészek első indítását kivéve. Ezzel a módszerrel a 'Milyen RAM disket linux alá?' problematikát ki lehet pipálni.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#87794) Rowon válasza csixy (#87793) üzenetére


Rowon
veterán

Jól értem, hogy a RAM-ban van az oprendszer? Ott is marad?

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#87795) I02S3F válasza Rowon (#87794) üzenetére


I02S3F
őstag

Valszeg nem.

(#87796) csixy válasza Rowon (#87794) üzenetére


csixy
addikt

Amíg ki nem kapcsolódik addig igen. Kikapcsolás után meg elfelejt mindent, amit addig nem mentettem el valahová.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#87797) Rowon válasza csixy (#87796) üzenetére


Rowon
veterán

Igen, azért volt ez nekem érdekes, mert anno úgy hallottam, hogy kikapcsolástól számítva 10 másodperc alatt kiürülnek a RAM-ok.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#87798) csixy válasza I02S3F (#87795) üzenetére


csixy
addikt

Hol is van? :) :R :F :DD

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#87799) csixy válasza Rowon (#87797) üzenetére


csixy
addikt

Épp ez benne a jó.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#87800) Rowon


Rowon
veterán

Öreg gépnél, ha nem hozza fel a bios bootolási lehetőségként az USB-t, akkor kénytelen vagyok CD-re kiírni a telepítőt? Jól gondolom-é?

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.