Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3451) Brutforsz válasza dany27 (#3445) üzenetére


Brutforsz
aktív tag

Jó fél éve már, hogy a saját rendszeremben rendeztem az NTFS-kérdést, ezért halványuló emlékeimet felidézve:

Telepítettem az ntfs-3g-t, és egy ntfs-config nevű - grafikus felhasználó felülettel rendelkező - beállítóeszközt (indítóikonja Rendszereszközök > NTFS Configuration Tool fedőnév alatt).
Elindítottam, kérte a rendszergazdai jelszót, megjelent az NTFS-partíciók listája, kipipáltam a felcsatolandókat, majd leokéztam.
Azóta nem kellett hozzányúlnom.

Egyébként így néz ki: [link]

(Ez már egy újabb változat, Synaptickal a 0.5.5 (magyar rendszeren magyar nyelvű) érhető el, abban még nincs Auto Configure gomb. Utóbbi azért érdekes, mert így sem emlékszem arra, hogy kellett volna csatolási pontot megadnom annak idején.)

Te sejted, kik vagyunk, mi tudjuk, ki vagy.

(#3452) dany27


dany27
őstag

köszi mindenkinek sikerült :R

De a webcamot nem tom felrakni vagyis van vmi a linuxhoz azt fel is raktam de utánna hogyan tovább?? vki nagyvonalakban írja má le hogy hogyan is kell felrakni egy webcamot vagy valami link jó lenne! Itt azt sem tom hogy kell e valami driver vagy vmi :F

(#3453) ngabor2 válasza dany27 (#3452) üzenetére


ngabor2
nagyúr

pontos típus?
lsusb mit ír ki rá?
google alapján (pontos típus és linux szavak egymás után, keresés) esélyes?

(#3454) vgergo válasza Vladi (#3425) üzenetére


vgergo
aktív tag

lényegében igen
amúgy a neten már találtam rá megoldást, hogy lehet a root jelszót kikerülni.

(#3455) Vladi válasza vgergo (#3454) üzenetére


Vladi
nagyúr

Váááá :O
Mi meg leírtuk neki a megoldást. :Y

Mégis hogy gondoltad ezt leírni egy nyilvános fórumba? Pofátlanság! :((
Szerintem gáz, ha valaki ilyesmit csinál. Nagyon is ellenzem a gépek feltörését, a nyilvános fórumokban való segítségkérést ilyen témában meg pláne!!

- 1. Az egyes futási szinten való illetéktelen indítás megakadályozható gurb jelszó alkalmazásával
- 2. Live cd-s módszer pedig a biosz jelszóval.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#3456) Sianis válasza Vladi (#3455) üzenetére


Sianis
addikt

Ha egy géphez ilyen szintű fizikai hozzáférése van, akkor megérdemli, hogy ilyet tegyen. Csak nem lopott egy egy 250 kg-os szerver szekrényt. :) Ha igen, akkor meg gratulálok.

Sianis

(#3457) ngabor2 válasza Vladi (#3455) üzenetére


ngabor2
nagyúr

mindkét módszerhez feltétel, hogy hozzáférj fizikailag a géphez. márpedig ha hozzáférsz, akkor jó eséllyel vagy sajátod, vagy van hozzá közöd. ha elfelejtett root jelszóval állunk szemben, bizony fel kell törni. nem értem, hogy ilyen esetben (és csak ilyen esetben!) miért kell irtózni a ''feltöréstől''. hidd el nekem, ha a rendszer összehozói azt akarták volna, hogy ne lehessen boot során megkerülni a root jelszót, akkor megcsinálták volna.

(#3458) #25954560 válasza ngabor2 (#3457) üzenetére


#25954560
törölt tag

egyebkent meg latszik h itt sokaknak volt mar szukseguk ilyesmi tudasra :)
nalunk itt a cegnel is volt sarokban allo gep, amirol nem lehetett tudni semmit. ilyenkor muszaj bekukucskalni ra. az init /bin/bash/ meg kifejezetten otletes, remelem nem megy mindenhol, mert akkor most egy csomo helyen ez ellen keszulnom kell.

(#3459) ngabor2 válasza #25954560 (#3458) üzenetére


ngabor2
nagyúr

lehet ellene védekezni, pl. a boot manager jelszavazásával. ekkor marad a live cd-ről boot. ha ez se megy, mert le van védve a bios is, akkor marad a vinyó kiszedése.

(#3460) Vladi válasza Sianis (#3456) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nem is tudom. A T kérdező most sem Írta le, hogy miért is kell egy gépet feltörnie.
Persze, ha fizikai hozzáférése van egy géphez, akkor szinte semmi nem állítja meg a hozzáértőt.
De az a gép lehet egy könyvtári gép, vagy egy haver gépe: szívassuk meg őket mert roppant okosak vagyunk. Brrr.... :((

A root passt meg mindenki jegyezze meg rendesen, vagy így járt. Szerintem. :))

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#3461) Vladi válasza ngabor2 (#3459) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nem kell a vinyót kiszedni. Elég a bios restart. Akkor elfelejti a jelszót.

Na ez ellen már tényleg ''fizikailag'' kell megvédeni a gépet. :DDD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#3462) #25954560 válasza ngabor2 (#3459) üzenetére


#25954560
törölt tag

jo h ez itt a kezdo topic :)
a sajat gepement persze kiprobaltam es kicsit megdobbento volt a boot vegen a 'root@solarix#'
a teljesseg igenyevel jegyeznem meg (kezdo topic) halon keresztul (sajat geppel) is elhet boot-olni, de az ugye ugyanugy bios-ba bekerulest igyenyel, mint a livecd. marpedig ha elinul a solaris v linux install, akkor bmikor kerheto shell.

(#3463) vgergo válasza Vladi (#3460) üzenetére


vgergo
aktív tag

Azért kellett feltöni, mert pár nappal ezelött elémtettek 1 notebook-t, hogy telepítsek fel pár progit, de senki sem tudta a root jelszót és nem volt kedvem újratelepíteni az egészet.

[Szerkesztve]

(#3464) Vladi válasza vgergo (#3463) üzenetére


Vladi
nagyúr

Jól van. De mért nem ezzel kezted? Egész máshogy álltam volna a dologhoz.
:U

végül melyik módszert használtad?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#3465) dany27 válasza ngabor2 (#3453) üzenetére


dany27
őstag

Logitech Communicate STX Plus

A google egy olyant talál h viszi a linux de azt hogy hogyan kell életetlehelni bele azt nem !

(#3466) doc válasza dany27 (#3465) üzenetére


doc
nagyúr

pl: [link]
a megadott driverek közül valamelyiket letöltöd, a readme-jében biztos ott van a telepítés mikéntje, egyébként meg nem bonyolult
utána csak azt kell elintézni hogy a modul betöltődjön mindig

nekem életem első webcamerájának beizzítása a nulláról, guglival kb. 10 perc volt, szóval nem olyan ördőngősség az...

használni meg van egy csomó program, pl. Camorama, de akár egy sima xawtv is megteszi ha csak nézni akarod

(#3467) vgergo válasza Vladi (#3464) üzenetére


vgergo
aktív tag

szerencsémre a gurb-on nem volt jelszó
amúgy [link] jegyzetet használtam (68.oldal)

(#3468) dany27 válasza doc (#3466) üzenetére


dany27
őstag

nah köszi sikerült megoldani volt valami spca a synpaticban azt felraktam és elvileg megy! de skypeban nem találom h hol kell belőni vagy linuxoban nincs is?
mert aMsnben megy!

ezer köszi még1x :R

(#3469) birno


birno
addikt

Hi!

Xubuntu 7.04-nél ha a dvd meghajtó tálca nyitó gombját megnyomom ezt a hibát adja ki:

"/org/freedesktop/Hal/devices/storage_serial_291797" nem egy kötet vagy meghajtó.

De nem mindig és ilyenkor ha az "eject /dev/hdc" parancsot használom simán kidobja a tálcát.

(#3470) doc válasza dany27 (#3468) üzenetére


doc
nagyúr

sajna a linuxos skype olyat nem tud :(
pedig jó lenne ha megcsinálnák végre...

(#3471) Siriusb


Siriusb
veterán

Ubuntu alatt a pendrive-ot úgy vettem ki a gépből, hogy nem választottam le - miért, ne kérdezzétek, máskor mindig akkor húzom ki, ha már leválasztottam.
Így az a helyzet állt elő, hogy Ubuntu megismeri a pendrive-ot, viszont windows alatt nem tudom használni. A windows lemezkezelő látja, de nem rendel hozzá betűjelet. Formázni is próbáltam, illesztő programot is töröltem, de semmi változás.
Találkozott már valaki ezzel a problémával?
Leginkább azt nem értem, hogy a windows miért nem ismeri fel formattálás után??? :F

(#3472) doc válasza Siriusb (#3471) üzenetére


doc
nagyúr

a lemezkezelőben mit mond a vindóz? jó a partíció? ha kézzel akarsz neki betűjelet adni, mit lép? másik (vindózos) gépen próbáltad?

(#3473) Siriusb válasza doc (#3472) üzenetére


Siriusb
veterán

:R
Ezt nem hiszem el. Windowsban hozzárendeltem bötűjelet - látja. Eddig ezt nem akartam, mondván ossza ki automatikusan, de tényleg ez volt a járható út?
Miért nem adott neki betűjelet szerinted?

(#3474) doc válasza Siriusb (#3473) üzenetére


doc
nagyúr

nem tudom, de a betűjelezés, ami amúgy ritka barom egy ötlet, sosem ment a vindóznak :)
nálunk a cégnél pl. a H: az egyik osztott hálózati meghajtó. a notebookon, mikor még vindóz volt rajta, a következő meghajtók voltak:
C: (vinyó)
G:
H:
K:
stb., hálózati meghajtók

na ha ezek után bedugtam egy pendrive-ot, ráerőszakolta a H:-t, de persze mivel már volt ilyen meghajtó, nem tudtam ránézni a pendrive-ra.
de hogy miért nem adja neki a D,E,F,I,J valamelyikét, sosem sikerült rájönni :(
ez ilyen szar és kész :D

(#3475) Atti1112


Atti1112
aktív tag

Sziasztok ! Megtaláltam a kezdőknek való topicot :)
A kérdés : Feltelepítettem az ubuntut azután a kubuntut azután a xubuntut , de semelyiken nem volt netem :( Tvnetwork-ös vagyok és LAN NET van, van egy FIX IP címem + egy user név + egy password-öm) Megpróbáltam a következőket mindhármon : ALT+F2 és ide beír sudo pppoeconf , erre nem történt semmi.Azután route add default gw 192.168.1.0 Ezt valamelyik hozzászólásban olvastam. A fő gond hogy az IP-met ugye tudom ,de a gateway-ra panaszkodik : írjam be. Kérdem én : honnan szopjam ki ? Hívtam a tvnetwork-ösöket = ők csak windózba tudnak segíteni....Az én egyszerű kis fejemben a static IP-re kell gondolnom,ha fix IP-m van ,nem ? A sima automata dhcp nem csinál semmit.Úgy próbáltam ki ,hogy van-e netem , hogy elindítottam az ubuntuban a FF-ot és azt írta hogy nincs host, ill. nem találja az oldalt és sárga 3szögem van.Ebből azt találtam ki hogy nincs net :) Ha valakinek van ötlete ne kíméljen !

Segítsetek, ha tudtok ! Köszi !

(#3476) Atti1112


Atti1112
aktív tag

Az előző hozzászólásomnál rosszul írtam : nem host-ot nem talál ,hanem server not found-hibát ad ,de a lényeg az hogy nem bírom beizzítani a netet ubuntu alatt, ugyanakkor XP alatt simán megy egy kapcsolat készítéssel és user+pass beírással.Itt (ubuntu) ilyen lehetőség nincs ?

Segítsetek, ha tudtok ! Köszi !

(#3477) Brutforsz válasza Atti1112 (#3475) üzenetére


Brutforsz
aktív tag

"Megpróbáltam a következőket mindhármon : ALT+F2 és ide beír sudo pppoeconf , erre nem történt semmi."

Mehet az Alt + F2-es variáns, de akkor pipáld ki a Terminálban fusson opciót, vagy simán nyiss egy terminált, és ott add ki a sudo pppoeconf parancsot. (Gyakorlatilag ugyanoda jutottál.) Kérni fogja a rendszergazdai jelszót, aztán jön az adataid megadása fejezet.

Te sejted, kik vagyunk, mi tudjuk, ki vagy.

(#3478) Sianis válasza Brutforsz (#3477) üzenetére


Sianis
addikt

"Kérni fogja a rendszergazdai jelszót"

Ho-hó! Felhasználói jelszót fog kérni!

Sianis

(#3479) Atti1112


Atti1112
aktív tag

Sziasztok !Feltettem a Kubuntu 7.04-et és sikerült 6 óra alatt rá netet faragni :)
Nem volt egyszerű ,de sikerült.Ezután update-teltem az egész Kubuntut a netről.Le is töltött mindent valami 118 frissítést vagy mit telepített.
2 kérdésem lenne : ( egyenlőre:))) .A felbontásomat visszatette 640*480 ra
és nem tudom mit tegyek mert nem engedi visszaállítani 1024*768-ra mivel semmit nem lehet állítani.Ő csak a 640*480 at láttatja.A driverre is azt írja ki hogy VESA.Na most letöltöttem az ATI oldaláról a linuxos drivert de nem tudom miért nem futtatja le. Illetve lefut de valami binary text ablakot dob fel ami Kate felirattal végződik.Ezt nem értem.Segítsetek lécci.

Segítsetek, ha tudtok ! Köszi !

(#3480) Vladi válasza Atti1112 (#3479) üzenetére


Vladi
nagyúr

"most letöltöttem az ATI oldaláról a linuxos drivert"

Öreg hiba. Nem csak most, mindig.
Linuxra ati drivert repobol telepítünk. Szaladj fel az ubuntu.comra leírják szépen, hogyan.

"Ezt nem értem."
Ezt én sem. De nem is fogom amíg le nem írod. Vagy képet nem raksz róla. De a füstjeleket is egész jól megértem. :))

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#3481) Koocka


Koocka
tag

Üdv all!

A helyzet az h rájöttem h amit mostanában win alatt csinálok, az linux alatt is menne, meg amúgy is érdekelne a dolog szóval úgy döntöttem h váltok.

Volt már suse-m, (asszem 9.0 volt az akkori legújabb belőle), de mivel sokan aztmondják h debian a legjobb, azzal próbálkoznék most. Tudom h a telepítése/konfigja nem a legegyszerűbb, de annyira nem vok lamer, remélem nem fog gondot okozni.

A problémám annyi, hogy nemnagyon ismerem a parancsokat, stb... Itt kérném a segítségeteket : Ha valaki gyorstalpalóban leírná (vagy linkelne) hogy mit tegyek, h eljussak addig h grafikus felületen tudjak böngészni, onnan már megoldanám magamtól :)
Előre is köszi! :)

(#3482) Koocka válasza Koocka (#3481) üzenetére


Koocka
tag

Esetleg ha van vhol egy kezdők számára is érthető, szájbarágós, "mi-mért","mivel is kezdjünk" leírás amiben le van írva pár dolog (gondolok itt a package telepítésre, tömörített állományok kitömörítésére, különálló progik telepítésére, esetleg upgradelésre), egy arra mutató linket is nagyon megköszönnék :)

(#3483) Brutforsz válasza Koocka (#3482) üzenetére


Brutforsz
aktív tag

Hogy tudj olvasgatni addig is, amíg ideérnek a Debian-guruk, egy hasznos link.

Te sejted, kik vagyunk, mi tudjuk, ki vagy.

(#3484) Sianis válasza Koocka (#3482) üzenetére


Sianis
addikt

Tudod ez is olyan dolog, hogy valakinek a Ferreri jön be, valakinek a Lamborghini. Linux disztribúciók között sincs olyan, hogy legjobb. Felhasználók számán, támogatottságon lehet tanakodni, de a legjobb vita soha nem fog eldőlni, mert olyan nincs is.

Néhány dokumentáció. Amúgy meg meglepő, de pl a Gnome súgója is elég jól használható, csak ugye sokan lusták kipróbálni. :W

Sianis

(#3485) #25954560 válasza Koocka (#3481) üzenetére


#25954560
törölt tag

vannak szempontok, ami alapjan a debian a legjobb. viszont ezek nem a most linuxra atallo emberek szempontjai. nezz inkabb vmi grafikus, automatikus, csillivilli disztro-t es abban majd kiserletezz:
rakluttyintasz vmire, kozben nezed mi is tortenik (ps -ef), aztan beirod shell-be es kiprobalod, stb. szoval sztem ubuntu, suse, akarmi es ha majd megy minden (pl. dpkg, apt, vi :D) parancssorbol is, akkor tegyel fel debiant, ha tovabbra is ugy erzed, hogy annak a logikaja szimpatikusabb.

(#3486) doc válasza Sianis (#3484) üzenetére


doc
nagyúr

tény, hogy nincs "legjobb disztró"
jelen pillanatban szerintem az abszolút nyerő - sokféle értelemben - az Ubuntu, szeretem és használtom is, de nekem akkor is a Slackware a kedvenc :C
Az Ubuntu mellett szól még, hogy Debian alapú, így ha a mutatós grafikus felület mellett/alatt megtanulod kezelni konzolból, hardcore Debian alatt sem lesz gondod ;)
amúgy olyan sok különbség nincs az egyes disztribúciók között, a lényeg mindben ugyanaz. mondjuk a Süsü kicsit önfejű ,meg tényleg nagyon click-clik-orientált, ahhoz képest egy Debian pont az ellenkező véglet

(#3487) Sianis válasza doc (#3486) üzenetére


Sianis
addikt

Ellenkező végletnek inkább a Gentoo-t mondanám. Na ott aztán kell heggeszteni rendesen. :)

Sianis

(#3488) Koocka


Koocka
tag

Köszönöm a válaszokat! Mondjuk utólag elgondolkodtam rajta, és teljes mértékben egyet értek veletek mind a "legjobb disztro", mind a "debiannal kezdés" ügyében :) szóval marad vmelyik kattkatt cucc... így elsőre a süsü felé húz a szívem mert 1. csak azt használtam eddig 2. akkor nem nagyon volt gond vele...

viszont közben felmerült 1-2 új kérdés bennem... az egyik a helyi háló 2 gép között... másikon XP... megoldható? (ha igen, nagyon kavarós? mert annyira azért nem fontos :) )

másik... minden adatom NTFS-es partikon van... mikor utoljára susem volt akkor még hozzá sem tudott szagolni ahhoz... van vmi megoldás rá, h a drága linux is lássa ezeket?

(#3489) #25954560 válasza Koocka (#3488) üzenetére


#25954560
törölt tag

helyi halo ha vki osztja a cimeket, akkor dhcp es kesz. ha csak a ket gep van, akkor ha rendesen konfigolod fel (ip-cim, netmaszk) akkor nem lehet akkora gond, de az autentikaciora kivancsi vagyok, arrol lovesem sincs. xp-re mondjuk teszel egy putty-ot es ssh-val be tudsz csattogni a linukcra. sot, teszel fel Xming-et is es meg X-es ablakaid is lehetnek :)

ntfs-t mar gyonyoruen lehet mountolni. akar magaban is (-t ntfs) vagy felteszed az ntfs-3g-t es orulsz :) (akkor azzal mountolsz es irsz/olvasol. de olvasni biztosan)

(#3490) Koocka válasza #25954560 (#3489) üzenetére


Koocka
tag

Köszi! :)

Amúgy a hely háló routeren keresztül van megoldva, de semmi DHCP hanem fix IP-vel. De azon már eligazodok. az authtal meg majdcsak kezdek vmit ha már látja egymást a két gép :)

(#3491) ngabor2 válasza Koocka (#3488) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ha esetleg később deb felé is akarsz nyitni (imho felesleges), akkor suse helyett az ubuntut ajánlom. semmi baj nincs a suse-val, azonkívül, hogy elég "egyedi" a felépítése. akármelyiket is választod, sok sikert.

(#3492) Koocka válasza ngabor2 (#3491) üzenetére


Koocka
tag

Köszönöm! :) Egyébként visszaolvasgatva a hsz-ek között, valószínűbb az ubuntu mostmár :) vagy Kubuntu .. a süsüs KDE emlékek miatt.. bár úgyis újra hozzá kell szoknom szal lehet marad a sima ubuntu. :)

De tök furcsa h kezdő topik aztán mégis aki kezdőnek vallja magát itt írkálja a mindenki számára egyértelmű parancsokat... csak én vagyok olyan noob h grafikus felületén kívül nem láttam még linuxot? :DDD (értsd : konzolból nemtudnék loginolni sztem ;] De mind1 majdcsak szülök vmi doksit :U

(#3493) Felhasznalo9 válasza Koocka (#3492) üzenetére


Felhasznalo9
tag

pedig le is irtad, login ;]

Amugy varjal meg par napot, es openSuse 10.3 (napokban fog megjelenni). Kezdesnek tokeletes.

(#3494) ngabor2 válasza Koocka (#3492) üzenetére


ngabor2
nagyúr

csak én vagyok olyan noob h grafikus felületén kívül nem láttam még linuxot?

nem, csak te az egyszerűbb, de kevésbé messze vivő utat választottad. aki belemegy a parancssorba, annak lényegesen nagyobb átlátóképességet kell fejleszteni, hogy megértse a dolgokat. aki csak kattingatni akar, előbb-utóbb az is eléri a célját, ha talál hozzá megfelelő frontendet.

(#3495) doc válasza Koocka (#3488) üzenetére


doc
nagyúr

nekem is ilyen otthoni hálóm van (az én linuxos gépemen vannak samba-val megosztott könyvtárak, ezeket tudom használni a párom w98-as gépéről és a notebookon xp/linux alól)
simán be kell lőni a fix ip-címeket, megosztani a könyvtárakat samban (süsüben biztos van vmi egyszerű kattintgatós felület hozzá), oszt' jóvan

(#3496) ragazzo válasza Koocka (#3492) üzenetére


ragazzo
őstag

Nem vagy egyedül. Én is örök kezdő vagyok. :)

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#3497) zsoi válasza doc (#3495) üzenetére


zsoi
senior tag

jaja, samba-val, megy.
csinálja nyugodtan, úgyis adunk helpet. :)

A PC olyan mint a nő: nem lehet kiszámitani hogy reagál 5 perc múlva... :)

(#3498) #25954560


#25954560
törölt tag

hali,

mit hasznaltok proci/vinyo/memo-hasznalat grafikus kijelzesere? (perfmeter)

koszi,
&rew

(#3499) Brutforsz válasza #25954560 (#3498) üzenetére


Brutforsz
aktív tag

Én Ubuntu alatt a Rendszerfigyelőt használom. Az alsó panelre felvettem két rendszerfigyelő elemet, a baloldali a hálózatot mutatja, a jobboldali a merevlemezt.

Ezeket lehet beállítani kijelzésre: processzor, memória, hálózat, lapozófájl, terhelés, merevlemez.

Te sejted, kik vagyunk, mi tudjuk, ki vagy.

(#3500) Siriusb válasza #25954560 (#3498) üzenetére


Siriusb
veterán

A Screenlet-hez is vannak ilyen kijelzők, de a Desklet-é is jó.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.