Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Microsoft Excel topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-13 08:31:56

LOGOUT.hu

A Microsoft Excel topic célja segítséget kérni és nyújtani Excellel kapcsolatos problémákra.
Kérdés felvetése előtt olvasd el, ha még nem tetted.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#34151) cekkk válasza m.zmrzlina (#34149) üzenetére


cekkk
veterán

Köszönöm!

F oszlopban vannak de kijavítottam így:
=LEFT(F3;LEN(F3)-2) & "90" és csak annyit írki, hogy #Név?

(#34150) Fferi50
Köszönöm! Működik, remélem a számlázó is megeszi majd. :) :R

(#34152) Fferi50 válasza cekkk (#34151) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!

Mert a magyar Excelben BAL és HOSSZ a két függvény neve :) .

Üdv.

(#34153) ngyk90


ngyk90
újonc

Sziasztok!

2010-es magyar nyelvű Excelt használok. Egy olyan szabályt, függvényt vagy bármit szeretnék, ami ha "B" betűt írok az összetartozó cellák bal alsó sarkába akkor szürkére, ha "T" betűt akkor fehérre színezi a cellákat a képen látható módon:

Tudna valaki esetleg ebben segíteni? Próbálkoztam feltételes formázással, de nem tudom, hogy adhatnám meg neki, hogy az egész táblára érvényes legyen a szabály anélkül, hogy minden egyes összetartozó cellákhoz külön kijelöléssel beállítanám a szabályt..

Köszönöm előre is!

Üdv

(#34154) huan


huan
őstag

Sziasztok!
Tudnátok abban segíteni, hogy az alábbi táblában:
- amíg az A-oszlopban azonosak a számok
- a D-oszlopban a mai naptól számított "távolság" =MA()-C2 -ok közül az
- E-oszlopba csak a legkisebbre van szükségem
(azonos A-oszlop számok-on belül a piros számok kellenének)
Függvénnyel szeretném, nem makróval.
https://data.hu/get/10316552/aaa.xlsx

Köszönöm előre is!

(#34155) Juditta_56 válasza huan (#34154) üzenetére


Juditta_56
aktív tag

aaa.xlsx
A K2 cellában (segédoszlop) a képlet:
=HA(AZONOS($A2;$A1);"";1)
Ezt elrakhatod bárhová, csak akkor az E2 cellában lévő képletben
=HA(AZONOS($K2;1);MIN(INDIREKT(CÍM(SOR();OSZLOP($D$1))):INDIREKT(CÍM(HOL.VAN(1;$K3:$K1000;0)+SOR()-1;OSZLOP($D$1))));E1)
módosítsd az összes K-t a megfelelő betűjelre. Utána persze húzd végig az E oszlopon. Arra figyelj, hogy a K oszlopban lévő képletet egy sorral tovább húzd, mint ahány adat van az A oszlopban.
Biztos fogok kapni, hogy miért az INDIREKT függvényt használom, de nekem bevált. :W

[ Szerkesztve ]

"You may say that I'm a dreamer But I'm not the only one"

(#34156) Fferi50 válasza ngyk90 (#34153) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!

Pedig ez feltételes formázás lesz.

"ami ha "B" betűt írok az összetartozó cellák bal alsó sarkába akkor szürkére, ha "T" betűt akkor fehérre színezi a cellákat "

Mit értesz összetartozó cellák alatt? Egyesített cellákat? Hogy írod a bal alsó sarkába a betűket, mert a képlet ettől függ?
A fehér cellát szerintem nem kell színezni, mivel alapból olyan színű :) (legalábbis a képen ez látszik.

Feltételes formázásnál megjelölheted az érvényességnél az egész munkalapot is akár.

Üdv.

[ Szerkesztve ]

(#34157) huan válasza Juditta_56 (#34155) üzenetére


huan
őstag

:DD :C :R tenkjú!

(#34158) Juditta_56 válasza huan (#34157) üzenetére


Juditta_56
aktív tag

Szívesen, máskor is! :B

"You may say that I'm a dreamer But I'm not the only one"

(#34159) ngyk90 válasza Fferi50 (#34156) üzenetére


ngyk90
újonc

A példánál maradva, a képen összetartozó cellák alatt a B21:C22-re gondoltam egyszer, annak kellene "automatikusan" szürke színűnek lenni, ha a B22-be "B" betűt írok! Másik ilyen a B37:C38, aminek fehérnek kellene, hogy legyen, ha a B38-ba "T" betűt írok! Azért kell a fehér is, mert minden szürke cellának van egy párja is annyi különbséggel, hogy "T" betű szerepel ott és, ha begépelem a szürke tartalmát és átmásolom akkor szürke marad, de ha a "B"-t "T"-re változtatom lehetne fehér és nem kellene "manuálisan" változtatni vissza!

Nem tudom mennyire érthető a dolog így ebben a formában! A cellák nincsenek egyesítve, a szürke és a fehér részen belül is 4db külön álló cella található!

(#34160) 0P1 válasza huan (#34157) üzenetére


0P1
aktív tag

Kicsit egyszerűbb és kevésbé nyakatekert megoldás, (és akkor segédoszlop sem kell) ha E2-be csak ennyit írsz, és ezt húzod le:

=MINHA(D:D;A:A;A2)

Ez viszont csak Office 2016-on vagy Office 365-ön műxik.

[ Szerkesztve ]

(#34161) 0P1 válasza 0P1 (#34160) üzenetére


0P1
aktív tag

Másik megoldás (Bár nem annyira szép, mint az előző, de még mindig jobb, mint a segédoszlopos) : 

Ezt írd E2-be , és utána nyomj Ctrl+Shift+Entert :

=MIN(HA(A:A=A2;D:D))

És utána ezt a képletet húzd le. (Ctr+Shift+Enter leütése után megjelenik egy kapcsos zárójel - {} a képleted körül, mert array function.

ez nem igényel Excel 2016-ot, vagy 365-öt, akár Excel 2003-on is működnie kell, viszont ez tömbfüggvényes megoldás, ami annyira nem szép, inkább használj naprakész excelt :)
 

[ Szerkesztve ]

(#34162) Fferi50 válasza ngyk90 (#34159) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!

Próbáld meg a következő képletet a feltételes formázásban (feltételes formázás, a formázandó cellák kijelölése képlette - értékek formázása ha a képlet igaz):
=Vagy($B1="B";$B2="B") a kitöltés szürke.

Az érvényessége pedig az egész B:C oszlop, ameddig adatod lesz.

Üdv.

Ps: használd lsz. az alul levő Programkód vagy Konvertálatlan gombot, hogy ne legyenek hangulatjelek a tartomány jelölőkből.

[ Szerkesztve ]

(#34163) Krogoth


Krogoth
senior tag

Hali.

Adott egy excel sok-sok füllel. Minden fülön van 8 oszlop (dátum, szöveg, összeg, stb) formailag hasonló az összes lap. Megoldható-e, hogy az összes fülön levő adatot egy másik táblázatba/fülre másolja az összesről és nem laponként kelljen?

(#34164) Dr V


Dr V
őstag

Sziasztok!

Egy táblázatban az idei év dátumait szeretném betölteni, de csak a hétfőtől péntekig terjedőket, szombat vasárnap nem kell. Ezt hogy tudnám a legegyszerűbben megoldani?
Köszi :)

(#34165) Delila_1 válasza Dr V (#34164) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Írd be az összes dátumot.

A cellák formátuma legyen nnnn. Szűrd a tartományt úgy, hogy egyenlő szombat, vagy egyenlő vasárnap. jelöld ki, és töröld a szűrt sorokat. A megmaradt sorok formátumát visszaállíthatod kedved szerintire.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34166) Roxy27


Roxy27
tag

Sziasztok,

Egy hasznos segítségre lenne szükségem... sajnos makrót nem tudok írni, de szerintem egy rövig progival megoldható lenne az elképzelésem.
Adott egy excel, sok-sok lappal... (kb. 200 és bővül folyamatosan)
Lehet egy Access-be kellene inkább betenni, de az első gondolatom ez volt.
Az első lap a kereső és infó lap
A többin az adott programnevek illetva a lapon a lista. A lényeg, hogy most úgy működik a keresés/összehasonlítás, hogy az első fülön linkelve vannak a programok, odaugrik a fülre, onnan kimásolom a listát az elsőre. Majd a máűsik keresett listát is, és beillesztem az első lap 2. Program részbe.
Így autamatikusan kizöldezi az egyező számokat.
Lehetne ezt úgy, hogy a Program1 ill. 2-es rész mondjuk egy legördülőmenüből simán ki lehetne választani az adott számot, és az automatikusan be is húzná/másolná az adott fülről, vagy eleve csak az egyezéseket írná ki.

Vállalja nekem ezt valaki..?? :B :K

Így néz ki most:

A Program1 ill. 2 részbe kell bemásolni most manuálisan...
Így néz ki egy fül:

A file-t is el tudom küldeni, mert nem titkos :U

Előre is nagyon köszönöm!!! :R
Zsolt

Hogy egyszerűbb legyen...Megbízhatóságom: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=roxy27

(#34167) Delila_1 válasza Roxy27 (#34166) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Feltöltöttem ide egy fájlt.

A Munka1 lap E2 és F2 cellájában választhatod ki a két lapot. A lapok nevét a H oszlop tartalmazza egy bővíthető táblázatban. Az érvényesítés forrása a Lapnevek tartomány.

Az E2-ben kiválasztott lapnév A oszlopa a laphoz rendelt makró hatására a Munka1 lap A-oszlopába kerül, az F2-é pedig a C-be. A bemásolás előtt az előző A, ill. C oszlop tartalma törlődik.

A feltételes formázást add meg az A és C oszlopra.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34168) 0P1 válasza Krogoth (#34163) üzenetére


0P1
aktív tag

Hello,

Azt nem írtad, hogy milyen excel verzió, makrós, vagy makró nélküli megoldás érdekel?

Ha 2016 vagy O365, akkor megoldható néhány egérkattintással VBA makró nélkül is, úgy, hogy automatikusan frissüljön a cél munkalap, ahogy a források változnak.
Ha korábbi verzió, akkor makró nélkül egy kicsit macerásabb, de azért megoldható úgy is ( bár egy pár soros VBA makróval egyszerűbb)

(#34169) Krogoth válasza 0P1 (#34168) üzenetére


Krogoth
senior tag

Van 2003, 2010, 2013 és 2016 is :)
Ez érdekelne: "Ha 2016 vagy O365, akkor megoldható néhány egérkattintással VBA makró nélkül is, úgy, hogy automatikusan frissüljön a cél munkalap, ahogy a források változnak."
Hogy merre kezdjek neki? :R

(#34170) apataki75


apataki75
újonc

Sziasztok!

Hogyan tudok egy munkalap (pl. Orders) A1 cellában megadott értéknek megfelelően dolgozni A vagy B munkalap adataival?

pl.
A1 cella értéke: A (munkalap neve)

D2= 12* (A munkalap D2 cellája)

Ha
A1 cella értéke: B (munkalap neve)
D2= 12* (B munkalap D2 cellája)

Köszi a segítséget!

(#34171) 0P1 válasza Krogoth (#34169) üzenetére


0P1
aktív tag

2016-on:

Adatok/ Új lekérdezés / Fájlból/ Munkafüzetből
Váaszd ki az excel filet, több elem kijelölése pipa be / jelöld ki az összes munkalapot / betöltés helye : csak kapcsolat létrehozása (szedd ki szerintem az adatok hozzáadása az adatmodellhez checkboxot, az felesleges) - > Betöltés

Utána Adatok / Új lekérdezés / Lekérdekéses kombinálása / Összefűzés
Három vagy több tábla radio button , add hozzá az összes rendelkezésre álló táblát, -> OK
Bezárás és betöltés

Ezután Jobb egér -> frissítéssel tudsz frissíteni (vagy Adatok / Frissítés)

Ha a frissítést be akarod állítani, akkor állj rá a táblára , Adatok / Kapcsolatok/Tulajdonságok / Kapcsolat tulajdonságai, és beállíthatod a frissítési szabályokat.

(#34172) Delila_1 válasza apataki75 (#34170) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

=INDIREKT(A1 & "!D2")*12

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34173) 0P1 válasza 0P1 (#34171) üzenetére


0P1
aktív tag

Azt elfelejtettem írni, hogy ennek a megoldásnak az egyetlen hátránya, hogy konkrét hivatkozást hoz létre az excel filera, vagyis ha áthelyezed a filet máshova, akkor újra be kell állítani a lekérdezés adatforrását.

HA ezt ki akarod küszöbölni, hogy az elejét nem úgy csinálod, ahogy írtam, hanem rálépsz egyenként mind a nyolc mezőre (csak egyszer kell) és Adatok/Beolvasás/Táblázatból) . Ilyenkor mindegyik lekérdezésnek az adatforrásai az adott excel file táblái lesznek (nem külső adatkapcsolatként kezeli)
Aztán a vége ugyanaz, ahogy írtam (Egyesítés) .

(#34174) Krogoth válasza 0P1 (#34171) üzenetére


Krogoth
senior tag

Lekötelezett :) :R

(#34175) 0P1 válasza Dr V (#34164) üzenetére


0P1
aktív tag

2016-ban :

Adatok/Új lekérdezés/Üres Lekérdezés
A szerkesztősávba írd be, hogy List.Dates , aztán meghívás , írd be a start date-et (2016.01.01) , és a napok számát (365) count-ba, step: 1

Átalakítás - > Táblázatra, OK, Oszlop hozzáadása , egyéni oszlop -> egyéni oszlopképlet: Date.DayOfWeek( és válaszd ki a dátumot tartalmazó oszlopot.

Utána tegyél be egy szűrőt az új oszlopra (számszűrők , nem egyenlő 6 és nem egyenlő 0 )
Oszlop eltávolítása -> Bezárás és betöltés

(#34176) 0P1 válasza 0P1 (#34173) üzenetére


0P1
aktív tag

Bocs, ezt egy kicsit elkapkodtam mert siettem, természetesen nem "mind a nyolc mezőre lépsz rá", hanem mindegyik munkalapon a nyolc mező közül akármelyikre

(#34177) samfishR


samfishR
senior tag

Sziasztok,

A csatolt excel táblában műszakok vannak felsorolva dátumokkal. Azt szeretném, hogy minden műszakváltásnál (pl 11-->12-es, 20-->21-es sor, stb...) egy új sort szúrjon be, ami még az előző műszak nevével szerepel, de a következő műszak kezdetét megelőző 1 mp-es idővel. Tehát pl a 12. és 13. sor a következő lenne (ahol a 12-es sor lenne az újonnan beszúrt sor):

2016.07.03 0:24:59 MUSZAK1
2016.07.03 0:25:00 MUSZAK2
....folytatódik a következő műszakváltásig, majd ismét egy új sor beszűrása következik.

A tábla több ezer soros, rengeteg váltással, van, ahol egy műszakhoz csak 1 sor tartozik, de ugyan úgy be kell illeszteni elé a + sort... Tudnátok adni kérlek erre valami egyszerű megoldást?

Segítségeteket előre is köszönöm!!

(#34178) 0P1 válasza samfishR (#34177) üzenetére


0P1
aktív tag

Szia,

Szokásos kérdés , Excel 2016 / Office 365 vagy korábbi excel?

Mert ha előbbi, akkor pár egérkattintással megoldható ez is, ha korábbi verzió, akkor ehhez makró kell

(#34179) Dr V válasza Delila_1 (#34165) üzenetére


Dr V
őstag

Szia!

Nem pont így csináltam, de köszi, mert csodásan sikerült :)
:R

(#34180) Roxy27 válasza Delila_1 (#34167) üzenetére


Roxy27
tag

Atyaég... nekem ez most megváltás! (működik... természetesen) :R :R
TE vagy az Ász! :K :C
Köszi!!!

Hogy egyszerűbb legyen...Megbízhatóságom: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=roxy27

(#34181) Delila_1 válasza samfishR (#34177) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Modulba tedd a lenti makrót.

Sub Beszuras()
Dim usor As Long, sor As Long

usor = Range("C" & Rows.Count).End(xlUp).Row

For sor = usor To 2 Step -1
If Cells(sor, 3) <> Cells(sor - 1, 3) Then
Rows(sor).EntireRow.Insert
Cells(sor, 1) = Cells(sor - 1, 1)
Cells(sor, 2) = Cells(sor - 1, 2) + TimeValue("0:0:1")
Cells(sor, 3) = Cells(sor - 1, 3)
End If
Next
End Sub

Dr V és Roxy27: szívesen. :)

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34182) samfishR válasza Delila_1 (#34181) üzenetére


samfishR
senior tag

nem működik sajnos :(

ahogy csináltam: alt+f11, jobbgomb a munkafüzetre, insert --> module, ctrl+v, save, majd a munkafüzetet elmentettem .xlsm-ként.

@0P1: excel 2013-at használok.

(#34183) Delila_1 válasza samfishR (#34182) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

A bemásolás után állj az Excelben a kérdéses lapodra. Alt+F8-ra megjelenik a Makró párbeszéd ablak, ott el kell indítanod a Beszuras makrót.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34184) 0P1 válasza Delila_1 (#34181) üzenetére


0P1
aktív tag

Cells(sor, 2) = Cells(sor - 1, 2) + TimeValue("0:0:1")

Én úgy értelmeztem, hogy a user úgy szeretné, hogy a következő műszak kezdőidejéből vonjon le egy másodpercet , ne az aktuális végéhez adjon hozzá egyet.

(#34185) Delila_1 válasza 0P1 (#34184) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Igazad van. A kérdéses sor a makróban

Cells(sor, 2) = Cells(sor + 1, 2) - TimeValue("0:0:1")

[ Szerkesztve ]

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34186) Delila_1 válasza samfishR (#34182) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Nézd meg a 34184-es és 34185-ös hsz-t!

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34187) samfishR


samfishR
senior tag

Delila_1 és 0P1: köszönöm szépen, működik!!!! ezer hálám! :R :R :R

(#34188) Delila_1 válasza samfishR (#34187) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Szívesen. :)

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34189) 0P1 válasza Delila_1 (#34188) üzenetére


0P1
aktív tag

Delila: Maradt még egy kis apró bug a makroban ;)

(#34190) Delila_1 válasza 0P1 (#34189) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

For sor = usor To 3 Step -1

A 2. sorig működő ciklus megduplázta a címsort.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34191) Juditta_56 válasza 0P1 (#34160) üzenetére


Juditta_56
aktív tag

Köszi :R , ma is tanultam valamit, ez a MINHA függvény eddig nem került a szemem elé...

"You may say that I'm a dreamer But I'm not the only one"

(#34192) 0P1 válasza Juditta_56 (#34191) üzenetére


0P1
aktív tag

Talán azért, mert ez csak Excel 2016 óta van, és abban is csak a 2016 májusi update óta ;)
Egyébként más hiánypótló, régóta várt függvények is bekerültek azzal az update-tel, úgy mint :

TEXTJOIN (magyarul SZÖVEGÖSSZEFŰZÉS) - ezt már nagyon régóta vártuk, így már végre lehet megadni akár range-et inputként
CONCAT (FŰZ) - hasonló az előzőhöz, csak kicsit limitáltabb tudással
IFS (HAELSŐIGAZ) - IF több feltétellel, a magyarítása kicsit érthetetlen számomra
SWITCH (ÁTVÁLT) - végre nem kell többszörös feltétel vizsgálat esetén (különböző kimenettel) egy halom IF függvényt egymásba ágyazni

(#34193) ReSeTer


ReSeTer
senior tag

Helló! Egy olyan megoldásra lenne szükségem, hogy ha egy adott oszlopban egymás után előfordul három vagy annál több beírás egymás alá, akkor egy függvény ezt megszámolja, hogy mennyiszer fordult elő. Másik megoldás, hogy számolja meg azt, hogy egy oszlopban mennyi cella van beszínezve rossz színnel (rózsaszín), és amikor több cella van egymásután beszínezve, azt egynek vegye(ez itt nem fontos, de jó lenne)

[ Szerkesztve ]

(#34194) lappy válasza ReSeTer (#34193) üzenetére


lappy
őstag

darabteli függvényt nézd meg
a másik probléma pedig

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#34195) Juditta_56 válasza 0P1 (#34192) üzenetére


Juditta_56
aktív tag

Meg fogom kukkolni őket, akkor azért nem tűnt fel, mert csak egy pár hónapja kaptuk meg a melóhelyen a 2016-ot. Mégeccer, kösz! :R

"You may say that I'm a dreamer But I'm not the only one"

(#34196) Fferi50 válasza ReSeTer (#34193) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!

Az első kérdésedre a Darabteli függvény tud választ adni: =Darabteli(A:A;B2). Feltételes formázással megadhatod, ha 3-nál nagyobb az érték, legyen piros.
Második kérdésedre én azt a feltételt számolnám, aminek alapján rózsaszin lesz a cella kitöltése.

Üdv.

(#34197) ReSeTer válasza lappy (#34194) üzenetére


ReSeTer
senior tag

Nem jó, mert színezést nem figyeli

(#34198) 0P1 válasza ReSeTer (#34193) üzenetére


0P1
aktív tag

Egy kicsit pontosítanád a kérdést?

Tehát azt szeretnéd, hogy ha háromszor vagy annál többször szerepel közvetlenül egymás után akármilyen érték (vagy ugyanaz az érték ? - ezt is pontosítsd) egymás alatt egy adott oszlopban, akkor megszámoljon, de mit? Az olyan cellákat, amik megfelelnek a fenti kritériumnak, vagy az ilyen cellatartományokat (range-eket) ?

[ Szerkesztve ]

(#34199) ReSeTer válasza 0P1 (#34198) üzenetére


ReSeTer
senior tag

Azt számolja, hogy hányszor fordult elő az, hogy egy oszlopban egymás után 3 vagy több cellában is szerepel bármi (szöveg) megszakítás nélkül.

[ Szerkesztve ]

(#34200) 0P1 válasza ReSeTer (#34199) üzenetére


0P1
aktív tag

Hát ezt két segédoszlop igénybevételével tudom a legegyszerűbben elképzelni :

Ha pl az A oszlopban vannak az adataid, akkor B2-be írd be: =HA(ÜRES($A2),0,1)
és húzd le a képletet

C4-be meg, hogy =ÉS(SZUM(B2:B4)=3,SZUM(B1:B3)<3)
és húzd le ezt is

Aztán valahova írd be, hogy =DARABTELI(C:C,"IGAZ")

Persze durva tömbfügvényezéssel a segédoszlopok is kiküszöbölhetőek ;)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Microsoft Excel topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.