Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Microsoft Excel topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-13 08:31:56

LOGOUT.hu

A Microsoft Excel topic célja segítséget kérni és nyújtani Excellel kapcsolatos problémákra.
Kérdés felvetése előtt olvasd el, ha még nem tetted.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#34201) Fferi50 válasza ReSeTer (#34199) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!

Az A oszlopban vannak az értékeid, a B oszlopba kerül a képlet:
B1 cellába 1
B2 cellába =HA(A2=A1;B1+1;1)
Ezt a képletet húzod lefelé.

Annyit kell tenned, hogy feltételes formázással kiemelni a 3-nál nagyobb értékeket (mivel valahogyan számolni kell 3-ig is..)

Vagy egy másik megoldás tömbképlettel:
=HA(MAX(HA(A:A=A1;DARABTELI(A:A;A1)))<3;"";MAX(HA(A:A=A1;DARABTELI(A:A;A1))))
Ezt lehet lehúzni. Minden olyan sorba beírja az előfordulások darabszámát, amely értékből 3-nál több ismétlődik egymás után.
A tömbképletet Ctrl+Shift + Enterrel kell bevinni és az Excel kapcsos zárójelbe teszi.

Üdv.

(#34202) ReSeTer


ReSeTer
senior tag

Köszönöm mindannyiótoknak!

[ Szerkesztve ]

(#34203) Kloden


Kloden
senior tag

Sziasztok, nem vagyok nagy Excel szaki, ezért kérném a segítségeteket az alábbi problémával:

Adott egy cella, ami 4-féle értéket vehet csak fel, ebben benne van az üres érték is. (legyen ez most A,B,C,0 érték)

Namost ezt a cellát nézi egy másik cella, méghozzá oly módon, hogy ha teszemazt A a cella értéke, akkor írjon ki 8-at, ha B az értéke, akkor 20-at, stb... ha meg üres a cella, akkor semmit ne írjon ki.

Egyelőre a HA-függvénnyel eljutottam odáig, hogy egyféle értéket megismer a cella, akkor működik is, de 4-féle értéket nem tudok ezzel kezelni, szóval gondolom összetettebb függvény kell ide.

"Ön fél a haláltól?" "Az élettől félek."

(#34204) lappy válasza Kloden (#34203) üzenetére


lappy
őstag

=HA(A1="A";8;HA(A1="B";20;HA(A1="C";50;" ")))

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#34205) Kloden válasza lappy (#34204) üzenetére


Kloden
senior tag

Szuper, meg is van köszi a segítséget! :R

"Ön fél a haláltól?" "Az élettől félek."

(#34206) ftt


ftt
tag

(Elnézést, ha volt már ez a kérdés)

Az Excel magyar nyelvű, 2013-as.

Nagy tömegű számla adatot kell rögzítenem.
Az adatbevitelt a termékeink törzsadat-állományára korlátoznám, ez kb. 450-500 soros állomány.
A legördülő listát sikerült is létrehoznom, de mivel ez több száz sor, nagyon kényelmetlen csúszkával választani belőle.

Az segítene, hogy amikor az adatbeviteli mezőbe elkezdem gépelni a termék cikkszámát, az első 2-3 karakter után a legördülő lista rögtön 4-5 sorra szűkülne.

Ezt nem tudom megoldani.

Köszönettel:
Tibi

[ Szerkesztve ]

(#34207) Delila_1 válasza ftt (#34206) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

A fejlesztőeszközöknél az ActiveX vezérlők közül tegyél be egy ComboBox-ot, A ListFillRangehez írd be a listádat Munka1!A1:A300 formában.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34208) 0P1 válasza Fferi50 (#34201) üzenetére


0P1
aktív tag

Szia, ez szerintem nem azt csinálja, amit ReSeTer kért (én legalábbis nem így értelmeztem)

Ez így ebben a formában az adott cellában szereplő érték összes előfordulás számát adja ki az oszlopban, ha az három vagy annál több.

ReSeTer szerintem úgy szeretné, hogy azt adja vissza, hogy hány olyan cellatartomány van, ahol háromszor vagy annál többször szerepel AKÁRMILYEN érték egymás után (vagyis nem üres).

"Azt számolja, hogy hányszor fordult elő az, hogy egy oszlopban egymás után 3 vagy több cellában is szerepel bármi (szöveg) megszakítás nélkül."

34200-as válaszom ezt csinálja , de ha meg tudnád egy kicsit módosítani tömbfüggvénnyel, hogy ne legyen szükség egyáltalán segédoszlopra, az jó lenne :)

(#34209) ftt válasza Delila_1 (#34207) üzenetére


ftt
tag

Köszönöm szépen a javaslatot! Kipróbálni csak holnap tudom majd.

(#34210) Fferi50 válasza 0P1 (#34208) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!

Azt tapasztaltam, hogy az általad javasolt megoldás sem azt eredményezi. :(
Szerintem sajnos nem kerülhető el a számolás a segédoszlopban (legalábbis eddig nem sikerült olyan megoldást találnom).
Az általam adott tömbképletes formula csak akkor jó -arra, amit csinál -, ha nincsenek olyan ismétlődések, amelyek korábban már előfordultak :(

A számolásos formát felhasználva a két segédoszlop képlete:
Első: =HA(A1=A2;B1+1;1) a B2 cellába és ez végighúzva lefelé.
Második segédoszlop:
=HA(ÉS(B2>2;B2>B3);B2;"") a C2 cellába, majd végighúzva lefelé
Ezután bárhova:
=DARABTELI(C:C;">0") számolja, hány olyan cella volt, ahová érték került.

Üdv.

(#34211) samfishR válasza Delila_1 (#34190) üzenetére


samfishR
senior tag

Sziasztok,

Ennél a makrónál már így is sokat segítettetek, már csak a dátumot kellene áthozni az újonnan beszúrt sorba a következő sorból az idő-1mp mellett (ami már megvan). Tehát a 21-es sorban a következőnek kellene lennie:

A21: 2016.07.06 (a jelenlegi makróval ez sajnos nem változik, marad 2016.07.03)
B21: 00:29:59
C21: MUSZAK2

Ami most be van másolva excelbe (mindent megcsinált kivéve a dátumot az A oszlopban):

Sub Beszuras()
Dim usor As Long, sor As Long

usor = Range("C" & Rows.Count).End(xlUp).Row

For sor = usor To 3 Step -1
If Cells(sor, 3) <> Cells(sor - 1, 3) Then
Rows(sor).EntireRow.Insert
Cells(sor, 1) = Cells(sor - 1, 1)
Cells(sor, 2) = Cells(sor + 1, 2) - TimeValue("0:0:1")
Cells(sor, 3) = Cells(sor - 1, 3)
End If
Next
End Sub

köszönöm előre is!

[ Szerkesztve ]

(#34212) Krogoth válasza 0P1 (#34171) üzenetére


Krogoth
senior tag

Köszi sikerült, még egy kérdés. Vannak az alap doksiban egyesített cellák, de ugye a műveletek után már üres sor van a helyén. Van rá mód, hogy azok is maradjanak, vagy ilyen extra igényeim már ne legyenek?:)

(#34213) mckay


mckay
aktív tag

Sziasztok!
Én nagyon nem értek ehhez a témához, ezért fordulok hozzátok egy tömör, eldöntendős gyorstalpalóért.

Ugyanis segíteni szeretnék a sógoromnak, aki boltos, és szeretné kockás füzet helyett elektronikusan vezetni
- a törzsvásárlókat
- a vásárlásaikat pedig dátummal ÉS összeggel

És innentől nekem ez kicsit magas, mert bár többszáz excel fájlt csináltam már az irodában, de azok mindig oszlop-sor logikájúak. Tehát ebben az esetben logikusan törzsvevő a sor, és a vásárlás összege az oszlop. De akkor meg hova írom a dátumot? És ha a cella megjegyzésébe be is írom a dátumot, akkor meg nem lehet rá keresni, ugye?
:F

Innentől ez már adatbázis? És ha adatbázis, felejtsem el az Excel-t?
:U

És ha netán mégis meg lehet csinálni Excelben, akkor talán meg lehet csinálni OpenOffice Calc-ban is?
;]

Természetesen nem kódra és konktrét megoldásra vágyom.
Egyszerűen csak segítsetek eldönteni, hogy minek érdemes nekiállni.
Aztán, ha adatbázis kell, akkor úgyis kevés vagyok hozzá, azt rendelni/vásárolni kell...
:(((

Köszönöm a felvilágosítást előre is!
:R

(#34214) 0P1 válasza Krogoth (#34212) üzenetére


0P1
aktív tag

De, lehetnek nyugodtan extra igényeid, Excel 2016-ban minden megoldható :) Viszont látnom kéne annak az excel file-nak a szerkezetét, hogy meg tudjam mondani, hogy mi a megoldás. Meg tudod valahogy osztani ? Az adatokat törölheted, ha titkosak, de egy sor maradjon bent minden munkalapon, kicserélheted valami dummy adatokra.

(#34215) 0P1 válasza mckay (#34213) üzenetére


0P1
aktív tag

Hát az tény, hogy eredetileg nem adatbáziskezelésre találták ki az Excelt, de ma már elég jól használható ilyen célra is.
Oszlop/sor logikát felejtsd el.
Amit még felejts el: ne használj range-eket, cellahivatkozásokat.
Minden adatod legyen táblába szervezve (Beszúrás -> Tábla) , és strukturált hivatkozásokat használj.
Jó, ha Excel 2016-od van (esetleg Excel 2010 vagy 2013, powerquery bővítménnyel)
Nem, OpenOffice-t felejtsd el, az teljesen alkalmatlan ilyen célra, csak MS Excel jöhet szóba. És MS Excelből is csak a teljes, Windows-os verzió.
Butított excelek, (Mac-es, tabletes (iOS, Android) , office online-os és UWP-s) nem támogatnak ilyen feature-öket.
64 bites legyen lehetőleg, főleg, ha nagy tömegű adattal dolgozol.

(#34216) mckay válasza 0P1 (#34215) üzenetére


mckay
aktív tag

Értem, köszi.

Illetve dehogy értem. Hogy felejthetném el az oszlop/sor logikát? Egy ilyen turbósított profi excel tábla nem úgy néz ki?

De azt a részét persze értem, hogy ez csak asztali és modern excelben valósítható meg.

(#34217) 0P1 válasza mckay (#34216) üzenetére


0P1
aktív tag

Úgy értem, hogy a hagyományos oszlop/sor logikát és közvetlen cellahivatkozásokat felejtsd el.

Természetesen adatbázis táblákban (Excel táblákban) is vannak sorok és oszlopok, csak ott rekordoknak és mezőknek hívjuk, és egy kicsit máshogy működnek a dolgok ;)

Használj táblákat és strukturált hivatkozást :

Link

VLOOKUP-ot (FKERES-t) és hasonló őskövület függvényeket (SZUMHA, DATRABTELI és társai) szintén felejtsd el, használd az excel 2016 beolvasás/átalakítás funkcióit (Lekérdezések egyesítése/összefűzése, Csoportosítás, stb) .

[ Szerkesztve ]

(#34218) 0P1 válasza 0P1 (#34214) üzenetére


0P1
aktív tag

Megkaptam a filet.

Akkor még tedd be e következő lépeseket .

1. Miután összefűzted a táblákat, kattints az Átalakítás / Első sor használata fejlécként gombra.
2. Felvétel időpontja oszlopra tegyél be egy szűrőt ( nem egyenlő Felvétel időpontja - ezt ki tudod választani is a legördülőlistából, nem kell begépelned) és nem egyenlő null (ahogy látom, van, ahol van üres sorod)

3. Elszámolás tényleges időpontja (ahol egyesített celláid vannak) oszlopra kattint, majd Átalakítás -> Kitöltés -> le

Ennek persze az a hátránya , hogy természetesen nem fogja tudni az excel, hogy azért null valahol az érték, mert cellát egyesítettél, vagy azért, mert nincs is elszámolás.

Megoldás: ne használj cellaegyesítést (ha dolgozni is szeretnél a táblával, nem csak kinyomtatni) Én személy szerint rácsapnék mindenkinek a kezére, aki cellát egyesít, teljesen ellentétes minden logikával.

(#34219) mckay válasza 0P1 (#34217) üzenetére


mckay
aktív tag

Ó, hát ez tényleg elegáns.
Még azt sem tudtam, hogy lehet ilyen hivatkozásokat, le voltam ragadva a dolláros és dollár nélküli abszolút és relatív hivatkozásoknál.
Köszi.

Mindazonáltal még továbbra sem esett le a tantusz, hogy hogyan lehet akkor kereshető formában a vásárlás összege És dátuma is.
De talán mindegy is, mert ezek szerint meghaladja a táblázatos képességeimet.

Fogok keresni egy fiatalt, aki nem túl drágán megoldja sql-be, böngészőbe.
Köszi!
:R

(#34220) Delila_1 válasza mckay (#34219) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Dehogy fizetsz ilyesmiért!
Elég hozzá egy régebbi Excel is. A SZUMHA függvény először a 2007-es verzióban jelent meg.

Az első adatsor (A2:C2) bevitele után táblázattá alakítod az A1:D2 tartományt, majd a D oszlopba beírod a megjegyzésben látható képletet. Ez minden egyes vevőnél az eddig elköltött összeget adja. A képen kiemeltem 2 vevőt, ellenőrizheted az összegeket.

Az egyes oszlopokat szűrheted. Pl. megnézheted egy kiválasztott vevő vásárlásait, vagy a dátumok szerint-, esetleg a költött összegek szerint szűrhetsz.

[ Szerkesztve ]

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34221) Delila_1 válasza mckay (#34219) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Vehetsz fel még egy oszlopot a táblázatba, ahova szövegesen beírod, mit vett a vásárló.

Az előbb rosszul írtam, a SZUMHA már régen megvan, a 2007-esben a SZUMHATÖBB függvény volt az egyik újdonság.

[ Szerkesztve ]

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34222) 0P1 válasza Delila_1 (#34220) üzenetére


0P1
aktív tag

Ezek a nevek , LOL. már csak a Bekre Pál és a Füty Imre hiányzik a sorból :)

(#34223) ngyk90 válasza Fferi50 (#34162) üzenetére


ngyk90
újonc

Szia!

Már majdnem jó, köszönöm a segítséget! Annyit kellene még változtatni, hogy ne csússzon el a képen látható módon:

Tehát, ha "B" betűt írok akkor ne az alatta lévő cellákat színezze be, hanem a hozzá tartozókat!
A fenti szabályt úgy hoztam létre, ahogy mondtad, B és C oszlop kijelölve teljesen és beírtam, amit ajánlottál!

Köszönöm!

Üdv,
Krisz

(#34224) mckay válasza 0P1 (#34222) üzenetére


mckay
aktív tag

jaja, öt perce csak ülök és nyerítek az irodában...
:DD

(#34225) mckay válasza Delila_1 (#34220) üzenetére


mckay
aktív tag

Kipróbáltam, működik!
Köszönöm!
Már mától boldogabb ember vagyok!
;-)

Hanem, ahogy próbálgatom, azon áll vagy bukik, hogy sikerül-e pontosan bepötyögni Genov Éva nevét (és most temesd kezeid közé kedves arcodat: ezt az egy szópoént nem is értem, a többi persze megvan). Mert ha nem sikerül pontosan bepötyögni, akkor nem adódik össze a szumha oszlopban.

Esetleg azt is meg tudnátok mondani (persze tudom, a gugli a barátunk, de olyan segítőkészek vagytok..), hogy hogyan lehet azt megcsinálni, hogy egy másik munkafüzetlapon mondjuk vezetjük a vevők nevét, nagy odafigyeléssel, és akkor ezen a füzetlapon, ahol a vasárlásokat írjuk, ott az A oszlopban már csak választani lehessen azon nevek közül? Úgy biztosan nem pötyögik el...
:-)

Köszi!!!
:R

(#34226) Delila_1 válasza mckay (#34225) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Egy másik lapra beviszed a neveket, ahogy a képen látod. Az A1-ben állva táblázattá alakítod. Kijelölöd az A2:A14 tartományt, majd ahol a képen most Táblázat3 látszik, beírsz egy nevet, pl. Vevők, Enter.

Az eredeti táblázat A2 celláján állva Adatok | Érvényesítés menüpont, Beállítások fül. Megengedve: Lista. A Forrás mezőben állva F3-ra előjön(nek) az elnevezett tartomány(ok), rákattintasz a Vevők névre, OK. Ezt másolod a többi sorba.

Ha az eredeti táblában nem a név az első oszlop, hanem pl. a dátum, akkor újabb sor bevitelénél az érvényesítés is másolódik, nem kell külön foglalkozni vele.

Szerk.: létezik Genovéva női keresztnév. :)

[ Szerkesztve ]

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34227) Krogoth válasza 0P1 (#34218) üzenetére


Krogoth
senior tag

:R :R

Egyébként azon kívül, hogy ilyenkor szopat a cellaegyesítés más hátránya is van?

(#34228) Fferi50 válasza ngyk90 (#34223) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!

Ez az ábra kicsit más, mint amit a kérdésben korábban mutattál :) (Pl. a B betűs cella máshol van...)
Légy szíves mutasd meg ismét, pontosan mit szeretnél elérni képen (nyilván nem a feltételes formázást használva, hanem az eredményt).
Jó lenne látni a feltételes formázási szabályt megadó képernyődet is, mert nekem nem sikerült ilyen színezést létrehozni.

Üdv.

[ Szerkesztve ]

(#34229) Delila_1 válasza Krogoth (#34227) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Az Excel megengedi, de nem tudja 100%-osan kezelni az összevont cellákat.

Az adatokat nem olyan táblázatos formában tárolja, ahogy a lapokon látjuk.
Úgy tudod elképzelni, hogy folyamatosan, egyetlen sorban helyezi el az adatokat. Az azonos sorban lévő cellák adatai pontosvesszővel választja el, az egyes sorokat enterrel.

2007-es verziótól kezdődően a hosszú sorban van 16.384 adat pontosvesszővel elválasztva, majd jön egy Enter jel, és a következő 16.384 megint pontosvesszős elválasztással. Na most gondold el, milyen zavarba hozod szegényt, ha összevonod mondjuk a D3:D6 tartományt!

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34230) Delila_1 válasza ngyk90 (#34223) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Ha jól értem a "hozzá tartozás"-t, akkor a feltételes formázás 2 képlete

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34231) Fferi50 válasza Delila_1 (#34230) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!

Nem üres a másik cella az eredeti kérdés szerint....

Üdv.

(#34232) Delila_1 válasza Fferi50 (#34231) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

A képen nem látszanak az összevonások. Úgy saccoltam, hogy a B5:C5, majd a B6:C6.

Mi kerül a B6-ba (esetleg az összevont B6:C6-ba)?

[ Szerkesztve ]

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34233) Fferi50 válasza Delila_1 (#34232) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!

Nincsenek összevont cellák, csak keretezés miatt látszik úgy. De várom a feltett kérdésemre a választ.

Ez az első kérdésfeltevés

Üdv.

[ Szerkesztve ]

(#34234) Delila_1 válasza Fferi50 (#34233) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Fehér helyett zöld hátteret választottam, úgy jobban látszik.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34235) KaliJoe


KaliJoe
csendes tag

Sziasztok,

Egy szavazás eredményeit rögzítem egy táblázatban. Kijön a szavazás eredménye %-ban, melyeket egy származtatott táblázatban nagyságrendi sorrendbe állítok a NAGY függvénnyel. A NAGY függvény értékétől függően visszakeresem az adatrögzítő táblából a jelölt nevét.

Eképpen:
=INDIREKT(CÍM(2;HOL.VAN(NAGY($B$23:$I$23;1);$A$23:$I$23;0);1;1);1)
=INDIREKT(CÍM(2;HOL.VAN(NAGY($B$23:$I$23;2);$A$23:$I$23;0);1;1);1)
=INDIREKT(CÍM(2;HOL.VAN(NAGY($B$23:$I$23;3);$A$23:$I$23;0);1;1);1)
stb., növelve a NAGY függvény 2. argumentumát.

A problémám ott kezdődik, amikor szavazategyenlőség van. Hiszen a NAGY függvény helyesen találja meg, hogy az egy "másik" az előzővel azonos eredmény, viszont a név visszakeresésekor ugyanazt a nevet kapom vissza, nem pedig a másik azonos szavazatot szerzett jelöltét. Hogy lehet úgy megoldani, hogy akár több azonos szavazat esetén is működjön a sorrend?

Milyen ötletetek van erre?

Ui.: Arra is gondoltam, hogy a szavazás eredményének rögzítése után Adatrendezést hajtok végre szavazatok száma alapján balról-jobbra csökkenő sorrendben, és utána kérem a visszakeresést, akkor - vélhetően - szavazatazonosság esetén is, egymás után elhagyva balról az oszlopokat vissza tudom keresni a KÜLÖNBÖZŐ neveket. De, ha lehet úgy szeretném megtartani a táblázat adatait, ahogy azt felvették, rendezés nélkül, ugyanis így hitelesebbnek tűnik az ellenőrök számára. :C :Y

Minden megoldás érdekel... :D

[ Szerkesztve ]

Frazeológiám: Az ember nem kávéra, nem is kávéházra vágyik, az ember lelke barátra vágyik, a kávé csupán ürügy... :-) ;)

(#34236) 0P1 válasza KaliJoe (#34235) üzenetére


0P1
aktív tag

Szia, ezt worksheet függvénnyel csak rendkívül körülményesen tudod megoldani.

Javaslom inkább Excel 2016 Beolvasás és átalakítás funkcióját:

1 Jelöld ki A2:I23 tartományt, Beolvasás és átalakítás -> Táblázatból (táblázat rovatfejekkel)
2 Átalakítás/Első sor használata fejlécként ->Fejlécek használata első sorként
3 Átalakítás/transzponálás
4 Kezdőlap / oszlopk kiválasztása ->válaszd ki első és utolsó oszlopt
5 Ha akarod elnevezheted az oszlopokat tetszés szerint (jobb egér az oszlopon / átnevezés) pl Név-re és szavazatra
6 Rendezd csökkenő sorrendbe szavazat alapján ( a kis szűrő nyilacskával kattintva az oszlop fejlécén)
7 Beolvasás és betöltés adott helyre

Így a káposzta is megmarad és a kecske is jóllakik . Megmaradnak eredeti adataid is, sőt, ha az alapadat változik csak rá kell frissíteni (jobb egér -> frissítés) a lekérdezésre

[ Szerkesztve ]

(#34237) lappy válasza KaliJoe (#34235) üzenetére


lappy
őstag

A sorszám függvényt is megpróbálhatod.

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#34238) KaliJoe válasza 0P1 (#34236) üzenetére


KaliJoe
csendes tag

Szia OP1,

Excel2010-esem van. De... transzponálás nélkül is tudom rendezni... Hiszen a rendez függvény sorra és oszlopra is tud rendezni. Avval nincs baj. És úgy ki is tudom alakítani a származtatott táblát, hogy ne legyen benne ismétlődés.

Viszont én, ha csak egy mód van rá nem akarok változtatni az adatrögzítő tábla mostani - rögzítés közbeni - véletlenszerű elrendezésén. A segítség az, ha úgy tudsz mondani megoldást, ha az adatrögzítő tábla közben nem változik.

Köszönöm... a törődést (legalább). :R

[ Szerkesztve ]

Frazeológiám: Az ember nem kávéra, nem is kávéházra vágyik, az ember lelke barátra vágyik, a kávé csupán ürügy... :-) ;)

(#34239) KaliJoe válasza lappy (#34237) üzenetére


KaliJoe
csendes tag

Szia lappy,

Sajnos a SORSZÁM függvény sem jó megoldás. Annál a NAGY többet tud. A SORSZÁM csak megmondaná, hogy hányadik a sorban az adott szám..., de nekem az kellene, hogy a rendezetlen számsorban - ahol ráadásul 2 vagy több ismétlődés / azonosság is lehet - azt mondaná meg az alkalmazandó függvény, hogy hol van az az érték, amit éppen vizsgálok. Különösen akkor mondja meg helyesen, ha már találtunk egy vele egyező értéket korábban = ne ugyanazt találja meg, hanem az egyező "másik" értéket. :( :(((

Sajnos, erre a HOL.VAN függvény sem jött be nekem... vagy nem találtam ki a megfelelő képletet. :N :(

Más ötlet?

Frazeológiám: Az ember nem kávéra, nem is kávéházra vágyik, az ember lelke barátra vágyik, a kávé csupán ürügy... :-) ;)

(#34240) 0P1 válasza KaliJoe (#34238) üzenetére


0P1
aktív tag

"Viszont én, ha csak egy mód van rá nem akarok változtatni az adatrögzítő tábla mostani - rögzítés közbeni - véletlenszerű elrendezésén. A segítség az, ha úgy tudsz mondani megoldást, ha az adatrögzítő tábla közben nem változik."

Amit írtam, az pontosan olyan megoldás ;) De bővítmény nélkül csak Excel 2016-tól van bent ez a funkció
De ha 2010-esed van, akkor is megoldható PQuery bővítménnyel:

https://www.microsoft.com/hu-HU/download/details.aspx?id=39379

(#34241) Fferi50 válasza KaliJoe (#34235) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!

Próbáld meg lsz. az alábbi tömbképletet az O7 cellába:
=INDEX($B$1:$I$1;1;HOL.VAN(NAGY(($B$23:$I$23)-OSZLOP($B$1:$I$1)*0,0001;SOR()-6);$B$23:$I$23-OSZLOP($B$1:$I$1)*0,0001;0))

A tömbképletet a Ctrl+Shift+Enter billentyű kombóval tudod bevinni, az Excel kapcsos zárójelbe teszi.
Ezt a képletet húzhatod lefelé az oszlopon.

Ha átmásolod az eredeti tábládba, akkor a határokra figyelj légy szíves. A Nagy függvény második paraméterében a SOR()-6 esetében az előző sor számát kell levonni.
Trükk: Mivel a keresendő értéket és a táblázatot is módositjuk az oszlop* 0,0001 értékével, így nincs két egyforma eredmény.

Üdv.

(#34242) HREH


HREH
senior tag

Sziasztok!
Ilyet hogyan lehet Excelben?
Megoldható egyáltalán valahogy?
Lényeg az lenne hogy a második sor el legyen "tolva" az elsőhöz képest.

"Fun isn't something one considers when balancing the universe. But this... does put a smile on my face."

(#34243) 0P1 válasza Fferi50 (#34241) üzenetére


0P1
aktív tag

Hello,

Igen, valami ilyen tákolásra gondoltam én is a "rendívül körülményes" módszer alatt, de nem voltam halandó kiagyalni :R , főleg , hogy van ezerszer egyszerűbb és átláthatóbb megoldás is (Beolvasás/átalakítás) :) Régen valóban ilyenekhez kellett folyamodni ilyen feladatokhoz, (vagy VBA-hoz , az ilyen függvényezésnél még az is szebb megoldás ), de ma már hála istennek nem vagyunk rászorulva.

[ Szerkesztve ]

(#34244) 0P1 válasza HREH (#34242) üzenetére


0P1
aktív tag

Ez most valami vicc akar lenni ? :D
Igen, ott van sajnos a cellaegyesítés funkció (használata értelemszerű, nincs rajta nagyon mit magyarázni) . De ne csináld, könyörgöm! :)

(#34245) Delila_1 válasza 0P1 (#34243) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

"valami ilyen tákolásra gondoltam én is"

Fferi megoldotta. Nem mondanám tákolásnak.

[ Szerkesztve ]

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34246) Delila_1 válasza HREH (#34242) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Szegélyekkel megoldható.

[ Szerkesztve ]

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34247) 0P1 válasza Delila_1 (#34245) üzenetére


0P1
aktív tag

Na, azt hiszem félreérted. Ez nem Ferinek szólt. Ő csak készségesen befejezte, és olyan módon ahogy kérték. Amúgy elismerésem.

Hanem a kérdezőnek szólt, és annak a (valljuk be, eléggé elmebajos) ötletnek, hogy ezt a más módon amúgy pofonegyszerűen megoldható feladatot függvényekkel oldja meg, hátulról vakarva a fejét.
És annak, hogy ahelyett, hogy elolvasta / kipróbálta volna a felajánlott / valóban egyszerű és célszerű megoldást, inkább kioktatta látatlanban a választ adót. Hát ilyenkor nem biztatnám arra a felhasználót, hogy ragaszkodjon a butasághoz, hanem inkább rávezetném a helyes eszköz alkalmazására.
Mert persze meg lehet oldani szinte mindent, be lehet tekerni egy csavart késheggyel is, de minek, amikor feltalálták a csavarhúzót is?

Mert ez akkor is tákolás, nem más. De nem feltétlenül pejoratív értelemben, mert brainstormingnak érdekes, azt elismerem, Amúgy peace :)

(#34248) poffsoft válasza 0P1 (#34247) üzenetére


poffsoft
addikt

Arra nem gondoltál, hogy esetleg csak excel2010-e van? Esetleg nem rendszergazda? Esetleg nincs otthon a pivotban? ;)

[ Szerkesztve ]

(#34249) Delila_1 válasza 0P1 (#34247) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

A kérdező ezt írta: "ha csak egy mód van rá nem akarok változtatni az adatrögzítő tábla mostani - rögzítés közbeni - véletlenszerű elrendezésén."

Nem ismerjük a teljes feladatot, de biztosan oka van, hogy nem szeretné átrendezni a táblát.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34250) 0P1 válasza Delila_1 (#34249) üzenetére


0P1
aktív tag

Nem is volt a megoldásban átrendezve a tábla, :)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Microsoft Excel topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.