Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Microsoft Excel topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-13 08:31:56

LOGOUT.hu

A Microsoft Excel topic célja segítséget kérni és nyújtani Excellel kapcsolatos problémákra.
Kérdés felvetése előtt olvasd el, ha még nem tetted.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#48001) Delila_1 válasza lappy (#48000) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Tényleg! :C

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#48002) F34R válasza lappy (#47997) üzenetére


F34R
nagyúr

Es ezt meg lehet csinalni megadott szamu random valasztasi lehetoseggel? amolyan poll szeru dolgot csinalnek bothoz hasonloan..

(#48003) Delila_1 válasza F34R (#48002) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Ilyen nagy mennyiségnél (150-et írtál) más módszert javasolnék.
A C2 érvényesítését a képen látod, a D2 képlete a szerkesztőlécen van.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#48004) modflow


modflow
veterán

Azt be lehet állítani, hogy a cellába csak egész szám legyen beírható?

Tehát nem azt, hogy az excel hány tizedesjegyet mutasson, hanem ne is engedjen begépelni tört számot, csak egészet.

(#48005) Fire/SOUL/CD válasza modflow (#48004) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Adatok fül/Adateszközök/Érvényesítés Ez itt 1 és 10 közötti egész számokat engedélyez csak.

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#48006) modflow válasza Fire/SOUL/CD (#48005) üzenetére


modflow
veterán

Köszönöm szépen a gyors választ. :R

(#48007) F34R válasza Delila_1 (#48003) üzenetére


F34R
nagyúr

Nem teljesen erre gondolok.. A lista csak ket tenyezos.. abbol kellene 150 random valasztast csinalni es csak az utolsot kilistanzi. Attol felek, hogy ilyet nem tud. Olyan mint mikor megy a szavazas csak itt emberek helyett egy randomizaloval szeretnem megoldani.

(#48008) Delila_1 válasza F34R (#48007) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Ennek így nem sok értelmét látom. Ha csak az utolsó véletlent kell kiírni, az pontosan annyit ér, mintha csak egyszer szavaznál.
Írtam egy kis makrót arra, hogy 150 választás közül azt írja ki, amelyikre többen szavaztak.
Sub Szavazas()
    Dim x As Integer, veletlen As Integer
    Dim almaDb As Integer, korteDb As Integer
    
    For x = 1 To 150
        Randomize:  Calculate
        veletlen = Application.WorksheetFunction.RandBetween(1, 2)
        Select Case veletlen
            Case 1: almaDb = almaDb + 1
            Case 2: korteDb = korteDb + 1
        End Select
    Next
    If almaDb > korteDb Then
        Cells(1) = "alma = " & almaDb & " db"
    Else
        Cells(1) = "korte = " & korteDb & " db"
    End If
End Sub

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#48009) Delila_1 válasza F34R (#48007) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Nem értettem, hogy "csak az utolsot kilistanzi". Nem lehet 1 adatot kilistázni. Azt hiszem, arra gondolsz, hogy a 150 szavazat végrehajtása után jelenjen meg a 150 eredmény.
A mostani makró ezt az A oszlopba írja ki, majd a B1 cellába beírja az egyik választás darabszámát, a C1-be a másikét.

Sub Szavazas()
    Dim x As Integer, veletlen As Integer
    Dim almaDb As Integer, korteDb As Integer
    
    For x = 1 To 150
        Randomize:  Calculate
        veletlen = Application.WorksheetFunction.RandBetween(1, 2)
        Select Case veletlen
            Case 1: almaDb = almaDb + 1: Cells(x, 1) = "alma"
            Case 2: korteDb = korteDb + 1: Cells(x, 1) = "körte"
        End Select
    Next
    Cells(1, 2) = "alma " & almaDb & " db"
    Cells(1, 3) = "körte " & korteDb & " db"
    Columns("A:C").EntireColumn.AutoFit
End Sub

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#48010) lappy válasza Delila_1 (#48009) üzenetére


lappy
őstag

Szerintem azt szeretné, hogy 150 x futna le, ismételné ez lenne egy tömb és az utolsó eleme kellene neki
amit megírtál és ha tudja az excele akkor azt lehet helyettesíteni VÉLETLENTÖMB függvénnyel

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#48011) Delila_1 válasza lappy (#48010) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Abban mi a listázás? Mi szükség van a 150 választásra, ha csak az utolsó érdekes?

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#48012) lappy válasza Delila_1 (#48011) üzenetére


lappy
őstag

mert a statisztika igaz azt mondja 50-50% lenne az esély de nem feltétlenül

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#48013) Delila_1 válasza lappy (#48012) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Párszor lefuttattam, egyszer sem lett fele-fele az eredmény.
Mi van az utolsót kilistázni-val?

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#48014) lappy válasza Delila_1 (#48013) üzenetére


lappy
őstag

neki csak egy eredmény kell, nincs szüksége segédoszlopra

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#48015) Delila_1 válasza lappy (#48014) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Szóval annyi kell szerinted, hogy a végén írja ki, hány egyik, és hány másik eredményt adott a 150 választás?

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#48016) lappy válasza Delila_1 (#48015) üzenetére


lappy
őstag

neki csak a 150. elem kell másra nincs szüksége

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#48017) metaldog


metaldog
aktív tag

Sziasztok

Egy olyan gondom van hogy office 2007-ben akármit csinálok a doksik nem töltik be a makrókat. Megjelennek a mezőben de inaktívak a makrós mezők és hiába telepítettem újra az office-t.

Esetleg valakinek van ötlelte?

(#48018) Fferi50 válasza metaldog (#48017) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!
Engedélyezve vannak a makrók a biztonsági - adatvédelmi - beállításokban?
Üdv.

(#48019) metaldog válasza Fferi50 (#48018) üzenetére


metaldog
aktív tag

Szia

Igen engedélyezve van. Még újratelepítésnél a profilt is töröltük. De csak ezen az egy gépen nem akarja az igazságot. Egyszerűen hihetetlen.

(#48020) Fferi50 válasza metaldog (#48019) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!
Sajna nincs több ötletem.
Üdv.

(#48021) nokri válasza lappy (#48000) üzenetére


nokri
csendes tag

Köszönöm!

(#48022) Mauzes


Mauzes
őstag

Sziasztok! Azt valahogy meg tudom csinálni az excel-ben, hogy egy formula írja ki nekem (számmal), hogy a hivatkozott cellában lévő szám érték az hanyadik legnagyobb szám egy hivatkozott cella range-en belül?
Tehát pl A2:A98 szekcióban különféle számok vannak, ezeket nem akarom sort-olni. A B2:B98-be azt akarom látni, hogy a soron belüli A cellában található szám az hanyadik legnagyobb az A oszlop összes száma közül. Vagy ennek egy advanced verziója is jó, miszerint nem egy "hanyadik legnagyobb" eredményt ad a formula, hanem "hanyadik percentilisbe" esik.

(#48023) lappy válasza Mauzes (#48022) üzenetére


lappy
őstag

=SORSZÁM(A2;$A$2:$A$98;0)
a kérdés második felében mit is szeretnél?

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#48024) Mauzes válasza lappy (#48023) üzenetére


Mauzes
őstag

Köszi a függvényt.
A másik output vágyam az lenne, hogy a formula azt adja eredményül, hogy az adott szám a teljes számsorozat hanyadik decilisébe tartozik. Tehát mondjuk ha a formula eredménye 8, az azt jelenti, hogy az adott szám az összes szám 70%-ától nagyobb, de 20%-ától kisebb. (azért írtam percentilist, mert gondolom decilis helyett ide elvileg bármilyen percentilist be lehet helyettesíteni)

(#48025) Fferi50 válasza Mauzes (#48024) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!
Nézd meg légy szíves a SZÁZALÉKRANG függvényt.
Üdv.

(#48026) Geryson


Geryson
addikt

Sziasztok! Ismét nekifeküdtem a SZUMHATÖBB függvénynek, úgy gondolom, hogy már egy csomó mindent megtanultam a kritériumok megadásánál de egyszerűen nem tudom, hogy egy tömbre, vagy külső listára a kizárásoknál hogyan tudnék hivatkozni?

Ez a képletem, amivel próbálkozom (nem működik így): =SZUMHATÖBB(Forrás!C:C;Forrás!A:A;B3;Forrás!B:B;"<>Kizárt!A1:A17")*1000

A <> után 17 kritérium van felsoroval, amit eddig egyesével adtam meg, de nyilván ennél van jobb megoldás. Mi lenne az szerintetek? :R

Rinderkennzeichnungsfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz

(#48027) lappy válasza Geryson (#48026) üzenetére


lappy
őstag

Tömbképlet kell majd valószínűleg

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#48028) Fferi50 válasza Geryson (#48026) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!
Nem lenne egyszerűbb a "fordítottját" számolni és kivonni a teljes összegből? A 17 kritérium túl soknak tűnik.
Ha szöveges feltételekről van szó, akkor próbálkozhatsz a helyettesítő karakterekkel ( csillag és kérdőjel) esetleg, hogy kevesebb legyen a kritériumok száma.
Üdv.

(#48029) Geryson válasza lappy (#48027) üzenetére


Geryson
addikt

És leírod kérlek a javaslatod?

Fferi50: A másik oldalon kb. 200 összeszámolandó változó van, szóval a 17 cellaérték kivonása számomra egyszerűbbnek tűnik. Ahogy írtam, most meg van írva a képlet mind a 17 kritériummal, de ha valahogyan egy tömbre tudnék hivatkozni, akkor innentől fogva azért csinosabb lenne az a SZUMHATÖBB (szerintem). Sajnos a csillag és a kérdőjel nem járható, ahhoz mind a 17 cellaértéket át kellene írnom egy programban és ha nem muszáj, akkor nem tenném.

Rinderkennzeichnungsfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz

(#48030) Fferi50 válasza Geryson (#48029) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!
Így ismeretlenül számomra elképzelhetetlen amit írsz... :( Elhiszem, hogy így van, de biztos Excelben kell ezt megcsinálni?
Részösszeg függvény és szűrés használata nem lenne célravezetőbb, mivel megfelelő függvény használatával a kiszűrt tételek nem kerülnek be az összesítésbe?
Esetleg kimutatás és annak szűrése?
Talán mutass egy egyszerűbb példát, hogy mire szeretnéd használni, hátha akkor jobb ötleteink születnek.
Üdv.

(#48031) Fire/SOUL/CD válasza Geryson (#48029) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

17 kritérium? Aham... Ott gebasz van. (Én matekos vagyok, felejtsd el...) :N
Van egy olyan érzésem, hogy amit szeretnél, azt "nagyon egyszerűen" meg lehetne oldani, aztán, lehet, hogy tévedek... :R

[ Szerkesztve ]

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#48032) Geryson válasza Fire/SOUL/CD (#48031) üzenetére


Geryson
addikt

Én nem vagyok sem matekos, sem túl nagy Exceles, pont ezért kérdezek.

Így néz ki kb. a képlet:

SZUMHATÖBB(Forrás!C:C;Forrás!A:A;B5;Forrás!B:B;"<>VAGAS 2. GEP";Forrás!B:B;"<>VAGAS 3. GEP";Forrás!B:B;"<>VAGAS 4. GEP";Forrás!B:B;"<>VAGAS 5. GEP";Forrás!B:B;"<>FUVARKOLTSEG";Forrás!B:B;"<>HULLADEK";Forrás!B:B;"<>ANYAGMOZGATAS";Forrás!B:B;"<>RAKLAP/ALATET";Forrás!B:B;"<>HASZNALATI DIJ";Forrás!B:B;"<>MEGMUNKALAS";Forrás!B:B;"<>INGATLAN";Forrás!B:B;"<>JEGYZŐKÖNYV";Forrás!B:B;"<>PERKOLTSEG";Forrás!B:B;"<>BERLETI DIJ AFA";Forrás!B:B;"<>DARABOLT ACÉL";Forrás!B:B;"<>U-ACEL*")*1000

A Forrás! C oszlopban vannak az értékek ugyebár
A Forrás! A-oszlopban a dátum
Az aktuális lap B5 cellában szintén ennek megfelelően a dátum
A Forrás! B oszlopban vannak a cikkszámok, amelyeket össze kell adni, kivétel a leírtak.

Az egyik megoldás az lenne (szerintem), hogy a szűrendő cikkszámok mindegyikét átírom magában a számlázó programban (ahonnan kimásolom az adatokat, hogy az Excel összeadja őket), mondjuk teszek elé egy "+" jelet és utána a képletet átírom ennek megfelelően (azt hiszem "<>+*). Így maradna egy szűrési kritériumom. Így viszont tizenx cikkszám múltját kitörlöm és amúgy meg szép hosszú idő lenne. Ezért gondoltam, hogy nem lehetne egy külső felsorolásra hivatkozni a SZUMHATÖBB függvénynél?

Rinderkennzeichnungsfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz

(#48033) Fferi50 válasza Geryson (#48032) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!
Bocs, de a számlázó program nem tudja összeadni ezeket az értékeket?
Ha ennyire sok adatod van, akkor ki lehetne tenni a kivételeket egy segédoszlopba.
Esetleg a segédoszlopban jelölni, hogy melyik cikkszámot kell összeadni és akkor egy két feltételes SZUMHATÖBB függvénnyel (DÁTUM, Cikkszám kell-e oszlop) össze tudod adni.
Üdv.

(#48034) lappy válasza Geryson (#48026) üzenetére


lappy
őstag

=SZUM(SZUMHATÖBB(összegtartomány;kritériumtartomány;kizárások))*1000
Ctrrl+Shift+Enter
a kizárások szintén egy tartományban vannak megadva
ezt próbáld meg

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#48035) Fire/SOUL/CD válasza Geryson (#48032) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Nekem csak a "A másik oldalon kb. 200 összeszámolandó változó van" + 17 kritérium keltette fel a figyelmem. (Változó alatt 200 oszlop értendő?)
Ha igen, akkor nyilván ez egy igen összetett táblázat kell, hogy legyen, és mint olyan, (ráadásul egy számlázóprogi is képben van), hibának helye nincs.

Segítséget vagy akár megoldást is jó eséllyel fogsz kapni(mint, ahogy már írtak előttem(lappy megközelítése járható útnak tűnik)), csak azt nagyon ellenőrizd le, hogy tényleg azt csinálja, amit szeretnél.

A legjobb megoldás az lenne - amit Fferi50 is említett- , hogy magával a számlázóprogival megoldani, már ha alkalmas rá.
(Modernebb, szabványos adatbázis-alapú(Access, Dbase, Paradox stb stb) számlázókban az ilyen feladatokra vannak lehetőségek, pl. lekérdezések, adatbázismezők frissítése/törlése stb stb, egy lekérdezéssel (cikkszám alapján) mindenféle összesítés elvégezhető)

[ Szerkesztve ]

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#48036) eszgé100


eszgé100
őstag

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy tudnátok ajánlani néhány hasznos Excel tanfolyamot?
LinkedIn, Udemy, vagy akár youtube-csatornák amire érdemes feliratkozni?
VBA-t még könnyebben megértem, de jó lenne azt is nem olyan alapszinten csinálni, mint ahogy idén és hasznos lenne mélyebben elmerülni benne, valamint az általános Excel funkciókkal alaposabban megismerkedni, mert sajnos még egy sima táblázatrajzoláshoz is hülye vagyok, a képletekhez meg pláne. Minap akartam csinálni egy speadsheet-et az idei befektetéseimről, és rájöttem, hogy megint kezdhetem előről a kérdezősködést, ha normálisan akarom csinálni.

Jó dolog a guglizás meg a fórumozás, de azért mégiscsak az lenne a legtutibb, ha nem csak egy-egy dologba ugranék bele randomszerűen, hanem az alapoktól építeném fel a tudásom, és így könnyebben tudnék boldogulni már rövid távon is.

Előre is köszönöm

"-Meddig tart a játék? -Amíg mindenkinek ki nem verik a fogát..."

(#48037) lumpy92


lumpy92
aktív tag

Sziasztok!
Vannak 2 oszlopban adataim. Ezeket kijelölöm és beszúrok "pont vonalakkal és jelölőkkel " diagramot. Ilyenkor automatikusan az első (bal oldali) oszlop adatait veszi "X adatsor" adatainak és a második oszlop adatait "Y adatsor" adatainak.
Az a kérdésem, hogy van erre valami jó praktika, hogyan tudom gyorsan megcserélni ezt a kettőt? A sor-oszlop váltásával csak szétbarmolja. Minden más általam ismert metodika némileg időigényes.
Van valami egyszerű, gyors módszer arra, hogy ezt a kettőt felcseréljem?! :U

"never send to know for whom the bells tolls; it tolls for thee"

(#48038) lappy válasza lumpy92 (#48037) üzenetére


lappy
őstag

Cseréld meg a két oszlopot :C

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#48039) lumpy92 válasza lappy (#48038) üzenetére


lumpy92
aktív tag

Nem akarom. :D

"never send to know for whom the bells tolls; it tolls for thee"

(#48040) Fferi50 válasza lumpy92 (#48039) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!
A diagramon jobb egérgomb - adatok kijelölése. A megjelenő párbeszéd panelen szerkesztés.

Ezután a megjelenő újabb párbeszédpanelen felcseréled az x és y adatsort:

Arra figyelj, hogy az elején ne maradjon ott az általa előszeretettel automatikusan beírt =1 érték.
OK és máris megcserélődött az x és y adatsor.
Üdv.

(#48041) mdk01


mdk01
addikt

Sziasztok, van arra mód, hogy a fenti dátum cellákból elhagyjam a relációs jelet és beépítsem a függvénybe?
Először próbáltam függvényen belül >=C2 és <=D7 de idézőjelbe rakta és akkor neten találtam ezt a jelenlegi megoldást ami működik, de nem "hülyebiztos" és nem szép.
Függvényt nem találtam rá.
Makróval nem próbálkoznék annyira nem lényeges. :)
Köszönöm

[ Szerkesztve ]

(#48042) Mr. Y


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Jó reggelt mindenkinek!

Van egy több ezer soros excel táblázatom, felhasználói adatokkal. Azonban a futárcég visszajelzése alapján több, mint 600 felhasználónál hibás a telefonszám (vagy a formátum, vagy a hossz, stb).
Meg szeretném nézni, hogy kik azok, hogy tudjak e-mail értesítést küldeni nekik. Erre keresek egy lehetőséget, hogy kilistázza csak a hibás telefonszám-formátumokat.
Pl: +36 vagy 06 elfogadott kezdet, más nem. 20, 30, 70 elfogadott szolgáltató, más nem. Továbbá ezt szigorúan 7 karakternek kell követnie. Van erre lehetőség?
Helyes: 06201234567 vagy +36201234567
Helytelen: 059012345678

Előre is köszönöm a segítséget!

But who is watching the guardians?

(#48043) lappy válasza Mr. Y (#48042) üzenetére


lappy
őstag

Segedoszlop segítségével lehetne vizsgálni az egyes kritériumokat.
- +36
- 0620, 0630, 0670
- hosszú (karakterek száma)
Ha mindhárom igaz akkor jó a telefonszám formátuma.

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#48044) Mr. Y válasza lappy (#48043) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Értem, de hogyan lehet ezt megcsinálni? Nem értek az excelhez :)

But who is watching the guardians?

(#48045) Delila_1 válasza Mr. Y (#48044) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Vegyük, hogy a telefonok az A oszlopban vannak, A2-től lefelé. Ezek szövegesen vannak eltárolva.

A B2-ben ellenőrizzük a számok elejét.
=VAGY(BAL(A2;4)="0620";BAL(A2;4)="0630";BAL(A2;4)="0670";BAL(A2;5)="+3620")

C2-ben vizsgáljuk a hosszat.
=VAGY(HOSSZ(A2)=11;ÉS(BAL(A2;1)="+";HOSSZ(A2)=12))

Végül D2-ben írjuk ki az eredményt.
=HA(ÉS(B2;C2);"Jó";"Hibás")

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#48046) Mr. Y válasza Delila_1 (#48045) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Köszönöm szépen

But who is watching the guardians?

(#48047) Delila_1 válasza Mr. Y (#48046) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Szívesen. :)

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#48048) lappy válasza Mr. Y (#48046) üzenetére


lappy
őstag

az első képlet egy kicsit hibás, mert csak a +3620 ra ad igaz értéket, ha +36 -al kezdődik
ott vagy kiegészíted a többi szolgáltatóval vagy csak a +36 -ot vizsgálod
....BAL(A2;5)="+3620")

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#48049) Delila_1 válasza lappy (#48048) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Ott figyel a képlet végén az általad felvetett feltétel. :)

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#48050) lappy válasza Delila_1 (#48049) üzenetére


lappy
őstag


azt akartam mondani hogy nem teljes, így egy kis javításra szorul a képlet :D

Bámulatos hol tart már a tudomány!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Microsoft Excel topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.