Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Microsoft Excel topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-13 08:31:56

LOGOUT.hu

A Microsoft Excel topic célja segítséget kérni és nyújtani Excellel kapcsolatos problémákra.
Kérdés felvetése előtt olvasd el, ha még nem tetted.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#34501) 0P1 válasza joysefke (#34496) üzenetére


0P1
aktív tag

Hello,

{=MAX(HA(HIBÁS(SZÖVEG.TALÁL(Alapadatok!L:L,Edzésnapló!G4)),HAMIS,Alapadatok!N:N))}

Tömbképlet, tahát Ctrl+Shift+Enterrel vidd be. A kapcsos zárójeleket nem kell bemásolnod, azt az excel automatikusan kiteszi Ctrl+Shift+Enterre

Megjegyzés: így, hogy egész oszlopban keresel, ez elég lassú lesz, de nem tudom, meddig terjed a tartományod az alapadatokban. Javaslom módosítsd vagy tartományhivátkazosra, (természetesen abszolút hivatkozással ), de sokkal célszerűbb táblává alakítani a tartományt, és tartományhivatkozás helyett strukturált hivatkozást használni , valahogy így:

{=MAX(HA(HIBÁS(SZÖVEG.TALÁL(Útvonal[Útvonal],[@Út])),HAMIS,Útvonal[Szint]))}

Így nem kell bajlódnod a függvénymásolgatással, és azzal, hogy meddig terjednek a tartományaid, így lesz a teljesítmény is optimális, és a képlet is átlátható és strukturált.

[ Szerkesztve ]

(#34502) joysefke válasza föccer (#34500) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

kicsit kínai amit mondasz, de úgy veszem ki a szavaidból, hogy az egy nem automatikus hanem manuális megoldás lenne., amit szeretnék elkerülni...

Nekem itt olyasmi kéne mint SQL-ben egy join: A két táblázatot az útvonal megnevezés mentén (ami az útvonalak táblázatban kulcs) joinolja és szinteket összegezze minden 14 egymás után következő sorban (minden napra két sor jut)...

(#34503) joysefke válasza 0P1 (#34501) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Köszi!!

csak most látom, mindjárt megnézem!

(#34504) 0P1 válasza joysefke (#34502) üzenetére


0P1
aktív tag

Igen, lehet ilyet Excel 2016-ban, úgy hívják, hogy beolvasás/átalakítás funkció (Adatokban) és Összevonás/Lekérdezések egyesítése
tud left outer joint, right outert, innert, lefta antit, right antit és full outert is .

CSakhogy te nem ilyet szeretnél, mert szövegrészletre keresnél, ilyet nem tud az SQL sem , és az Excel Beovasás/átalakítása sem (az egyébként tud mindent, amit az SQL is, sőt annál többet) . Ehhez az előbb általam írt tömbképlet szükséges . Más megoldás legalább is hirtelen nem jut eszembe. (vagy makró, de az még csúnyább megoldás)

(#34505) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

A fentit még parsolom :)

Addig is egy kérdés: Függöleges tömbkonstansot létre tudok hozni: ={1; 2; 3} +CSE
de ha vízszinteset próbálok (pontosvessző helyett vesszővel) akkor szintaktikai hibát kapok. Miért??

(#34506) 0P1 válasza joysefke (#34505) üzenetére


0P1
aktív tag

nem tudom, én nem kapok semmilyen szintaktikai hibát vízszintes tömbkonstans esetén sem . Mi a konkrét példád, fel tudod valahova tölteni?

(#34507) joysefke válasza 0P1 (#34506) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

kijelölök három egymás melletti cellát vízszintesen, majd a képlet sorba beírom, hogy:
={alma, körte, gamma} +CSE és a képen látható hibát kapom

számokkal:
={1, 2, 3} +CSE

ugyanez a hiba

(#34508) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Köszi mindenkinek (föccer, OP1) a tippeket a szintösszegzéshez. Végül nem sikerült összehozni amit OP1 írt, tehát egyszerűsítettem a problémát: Az útvonal megnevezésnek pontosnak kell lennie, és FKERES-sel fogom az alapadatok lapon található táblázatból a szintértékeket behelyettesíteni az Edzésnapló soraiba.

Na erre van egy működő megoldásom, de szeretném szebbé tenni.

Tehát az FKERES feltölt nekem egy oszlopot számokkal és #HIÁNYZIK hibákkal melyeket összegezni szeretnék, értelemszerűen csak a számokat. Ez megy a =SZUMHA(X5:X28;">0") képlettel, de én a SZÁM(...) függvényt akarom használni. Ezt hogyan kell?

A =SZUMHA(X5:X28; SZÁM(X5:X28)=IGAZ) nullát dob ki (pedig vannak benne pozitív számok). Miért? Esetleg a SZÁM(X5:X28)=IGAZ kiértékelése azonnal megtörténik a teljes tartományra és HAMIS-at ad eredményül és ez a SZUMHA összes lépését leállítja?

Hogy kéne a SZUMHA-t és a SZÁM-ot kombinálni, hogy jó legyen?

[ Szerkesztve ]

(#34509) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Sziasztok!

Volna arra igény, hogy a ph-ra fájlokat lehessen feltölteni? Szerintem ez ebben a topikban nagyon jól jönne.
Nekem kicsit kényelmetlen a felhős megoldás.

Ha úgy gondolod, hogy igen kérlek jelezd itt.

(#34510) Delila_1 válasza joysefke (#34508) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

A szerkesztőlécen látszik az Edzésnapló lap H2 cellájának a képlete.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34511) Delila_1 válasza Delila_1 (#34510) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Ui.: az Edzésnapló A oszlopában minden cellában szerepel a hétszám, de többnyire háttér színű a karakter.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34512) joysefke válasza Delila_1 (#34510) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Te jó ég, köszönöm! :)

(#34513) Delila_1 válasza joysefke (#34512) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Szívesen.
A heti összegzést beírhatod az Edzésnapló I oszlopába.
Ezen a lapon az B és C oszlop teljes dátum, csak a formátumuk különböző.

[ Szerkesztve ]

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34514) 0P1 válasza joysefke (#34507) üzenetére


0P1
aktív tag

={alma, körte, gamma} képlettel természetesen hibát kapsz, mivel nincsenek ilyenek definiálva a névkezelőben. De ugyanígy hibát fogsz kapni pontosvesszővel is.
Vagy akkor is, ha egyszerűen, tömbképlet nékül azt írod be, hogy =alma
Ha a stringeket akarod megadni a tömbnek, akkor idézőjelbe kell tenned: ={"alma","korte","alma"} +CSE
Viszont az ={1, 2, 3} + CSE -nek nem kéne hibára futnia. Biztos, hogy így írtad be?

(#34515) joysefke válasza 0P1 (#34514) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Viszont az ={1, 2, 3} + CSE -nek nem kéne hibára futnia. Biztos, hogy így írtad be?

igen!

(#34516) joysefke válasza 0P1 (#34514) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

(#34517) 0P1 válasza joysefke (#34515) üzenetére


0P1
aktív tag

Hát, sajnos tényleg nincs több ötletem, nem tudom, mi lehet nálad, nekem nincs semmi hiba:

(#34518) lappy válasza joysefke (#34516) üzenetére


lappy
őstag

={1,2,3} ja és persze Shift+Crtl+Enter
Nem több szóköz van benne mint kéne?

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#34519) 0P1 válasza joysefke (#34508) üzenetére


0P1
aktív tag

"Végül nem sikerült összehozni amit OP1 írt,"

Hát nem, tudom, hogy miért nem, pedig műxik (valszleg ugyanazért, amiért a másik kérdésedben szereplő ={1, 2, 3} tömbkonstans megadása sem jött össze, valami gond lehet azzal módszerrel, ahogy te beviszed a tömbképletet.

"tehát egyszerűsítettem a problémát: Az útvonal megnevezésnek pontosnak kell lennie"

Nem kell leegyszerűsíteni a problémát, a fenti működik az útvonal nem pontos egyezése esetén is. Viszont én eddig úgy értelmeztem, hogy az Alapadatokban törzsadatok szerepelnek, vagyis nem szerepelhet ugyanaz az út többször is (ezért adtam meg MAX-ot, így többszörös találat esetén a maximálisat adta vissza, ami ugyanaz volt értelemszerűen, mint az egyetlen találat) .
Ha viszont többszörös előfordulás is lehetséges , és ilyenkor összegezni akarod a találatokat, akkor csak cseréld ki a MAX-ot SZUM-ra:

{=SZUM(HA(HIBÁS(SZÖVEG.TALÁL(Alapadatok[Útvonal],[@Út])),HAMIS,Alapadatok[Szint]))}

Megosztottam a mintát (amíg nincs PH-s fájlmegosztás, marad a OneDrive ;) :

[link]

"A =SZUMHA(X5:X28; SZÁM(X5:X28)=IGAZ) nullát dob ki (pedig vannak benne pozitív számok). Miért? Esetleg a SZÁM(X5:X28)=IGAZ kiértékelése azonnal megtörténik a teljes tartományra és HAMIS-at ad eredményül és ez a SZUMHA összes lépését leállítja?"

Nem, nem ezt történik. A SZÁM(X5:X28) függvény kiértékelése akkor és csak akkor lesz IGAZ, ha az X5 szám (függetlenül attól, hogy mi van X6:X28 tartományban). A probléma az, hogy SZUMHA függvénynek csak értéket, vagy operátort tudsz megadni, függvényt nem (legalább is ebben a formában nem, csak tömbképletezéssel).

De nem is lenne semmi értelme, mert a SZUMHA eleve csak akkor adja a számokat, ha azok számok ;)
Így - ha csak teljes egyezést akarnál vizsgálni, és összegezni - akkor elég lenne egy SZUMHA függvény, ahogy Delila is írta (többszörös feltétel esetén SZUMHATÖBB kellene, de ilyenről nem volt szó az eredeti problémafelvetésedben)

Ha pedig csak teljes egyezést akarsz, és nem szerepelhet az alapadatokban ugyanaz az út többször, akkor elég egy egyszerű FKERES, (szummázásra semmi szükség ), többszörös feltétel esetén INDEX + HOL.VAN kombináció.

Ha pedig szövegrészletre keresés, akkor meg az általam írt módszer működhet. Keresés esetén (1:n kapcsolat ) a MAX-os, összegzés esetén (n:m kapcsolat) a SZUM-os verzió. Természetesen szükség esetén ennek is meg lehet adni korlátlan számú feltételt.

De az ilyen jellegű feladatokra egyébként sokkal elegánsabb az Excel 2016 Beolvasás/kiértékelés funkcióját használni, mint akármilyen függvényeket (különösen, ha komplikáltabb dologról van szó) .

(#34520) Delila_1 válasza 0P1 (#34519) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Az eredeti képen az Edzésnapló lap D:G tartományában szerintem csak látszólagos a cellák összevonása. Sajnos a sorazonosítók alig látszanak, de a bevitt adatok erre utalnak. A márc. 8-as és márc. 14-es dátumoknál látszik ez jobban, ahol 1-1 adat van a G, ill. az F oszlopban.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34521) 0P1 válasza Delila_1 (#34520) üzenetére


0P1
aktív tag

Hát elég nehéz képek alapján kitalálni, mit szeretne pontosan a kérdező, ezért is lenne jó, ha mindenki feltöltené valahova a filet.

Nekem mindenesetre az sehogy sem jött le az ábrából, hogy az alapadatokban is lenne "hét" oszlop, és az alapján is kellene összesíteni.

(#34522) Delila_1 válasza 0P1 (#34521) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Persze, hogy nem jött be :DD , én tettem bele. A hetenkénti összegzéshez kell.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34523) RAiN91


RAiN91
őstag

Sziasztok

Van 3 cellám, amibe számokat tudok írni, illetve egy eredmény cellám. Szeretném azt a számkombinációt a 3 cellába, amelyek az eredmény cellába a legmagasabb értéket adják. Solverrel ezt meg lehet csinálni, vagy sok neki? Köszi.

(#34524) föccer válasza RAiN91 (#34523) üzenetére


föccer
nagyúr

Mi a matematikai függvény? Szerintem ez inkább matematikai feladat.

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#34525) RAiN91 válasza föccer (#34524) üzenetére


RAiN91
őstag

Mire gondolsz? (elég sok adat van az excel táblában, a függvényeknél csak HA ÉS függvényeket használok)

Ide kell a maximum: "=SZUM(I:I)-SZUM(J:J)"

I és J cellák értékei függenek a módosítandó 3 cella tartalmától.

[ Szerkesztve ]

(#34526) föccer válasza RAiN91 (#34525) üzenetére


föccer
nagyúr

A 3 cella értékeiből hogyan jön ki az a függvény, aminek a maximumát keresed?

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#34527) nightzone


nightzone
aktív tag

Sziasztok Van egy 10 sorból álló Excel tábla amiből pl csak az 1.2.5.6.10. sort szeretném átmásolni másik táblába. Ha kijelölöm az adott sorokat majd jobb klikk másolást nyomok, akkor az egészet (tehát az 1-10-es sort) másolja át. Van erre vmi megoldás hogy csak a kijelölt sorokat másolja?

[ Szerkesztve ]

(#34528) föccer válasza nightzone (#34527) üzenetére


föccer
nagyúr

tartsd nyomva a CTRL-t és egyneként jelöld ki a sorokat.

üdv, föccer

[ Szerkesztve ]

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#34529) nightzone válasza föccer (#34528) üzenetére


nightzone
aktív tag

így feldob egy ablakot nekem:"Ez a parancs többszörös kijelölésre nem hajtható végre"

[ Szerkesztve ]

(#34530) #65388800


#65388800
törölt tag

Üdv!

Lineáris interpoláció függvény van a magyar excelben? Videón láttam az angolban, de magyarban nem találom.

(#34531) Krogoth válasza nightzone (#34529) üzenetére


Krogoth
senior tag

Nálam ezt akkor csinálja, ha a különböző sorok kijelöléshez eltérő oszlopszám van.

1es sorban a és b oszlop
3as sorban a, b és c oszlop.

Ha van cellaegyesítés, akkor minden sorban annyi cellát kell kijelölnöd, hogy az fedje az egyesített cellák tartományát.

[ Szerkesztve ]

(#34532) joysefke válasza 0P1 (#34519) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

{=SZUM(HA(HIBÁS(SZÖVEG.TALÁL(Alapadatok[Útvonal],[@Út])),HAMIS,Alapadatok[Szint]))}

Köszi!

letöltöttem az Excel mintádat és kipróbáltam: működik. Azóta persze megcsináltam már pontos egyezéssel és FKERES-sel.

Nem nagyon értek az Excel-hez meg annak a szintaxisához sem, ezért elmagyaráznád, hogy mi történik a fenti függvényben (SZUM-mal illetve MAX-szal), illetve mit csinál a '@' operátor(?)? Illetve Az [Útvonal] meg az [@Út] milyen hivatkozások? Szeretném megérteni...

Kimásolva ezt a képletrészletet: SZÖVEG.TALÁL(Alapadatok[Útvonal],[@Út]) egyébként hibát kapok...

Előre is köszi!

(#34533) lappy válasza #65388800 (#34530) üzenetére


lappy
őstag

Keress rá itt

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#34534) #65388800 válasza lappy (#34533) üzenetére


#65388800
törölt tag

Néztem de nincs benne .

2016-os office-m van

[ Szerkesztve ]

(#34535) nightzone válasza Krogoth (#34531) üzenetére


nightzone
aktív tag

Köszi megnéztem, de az oszlopok száma ugyan annyi (ABCD), és cellaegyesítés sincs sehol egyik sorban sem. Szóval egyforma a kijelölt cellál mennyisége minden sorban. Nem értem mi a gondja, Office 14-es fut.

[ Szerkesztve ]

(#34536) lappy válasza #65388800 (#34534) üzenetére


lappy
őstag

Akkor esetleg megirod az angol fuggveny nevet es ugy talan tudunk segiteni

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#34537) #65388800 válasza lappy (#34536) üzenetére


#65388800
törölt tag

Youtubeon láttam.

Interpolation ez volt a neve. Sokat kerestem de lehet valami kamu volt

(#34538) föccer válasza #65388800 (#34537) üzenetére


föccer
nagyúr

Vagy csak egy saját makró.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#34539) pigster


pigster
senior tag

Sziasztok!

A SZÁM.BETŰVEL (https://hu.excel-translator.de/szam-betuvel/) függvény használatához kérek segítséget. A cellába beírva a függvényt felismeri, de összesen két paramétert kér (legalább). Akárhogy bűvölöm, mindig valami hibát kapok. Ismertetőt, leírást sajnos nem találok sehol. Hogyan kell használni ezt a fv-t?

FIGYELEM! A többszázezres Samsung okostévék kéretlen reklámokat tolnak az arcodba.

(#34540) Richard


Richard
őstag

Azt hogy tudom megoldani, hogy amennyiben az egyik cellába beírom, hogy 195000, úgy egy másik cellába automatikusan beírja, hogy 195.000 ?

Köszönöm

(#34541) Delila_1 válasza Richard (#34540) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

=egyik_cella_címe, és a képletet tartalmazó cellánál beállítod a megfelelő formátumot.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34542) Richard válasza Delila_1 (#34541) üzenetére


Richard
őstag

Nem lesz jó, mert körlevéllel olvastatom ki az adatot és az csak a cella nyers tartalmát viszi át, tehát magát a formátumot nem. (195000) Vagy a formátum is átvihető valahogyan?

[ Szerkesztve ]

(#34543) Delila_1 válasza Richard (#34542) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Szövegfüggvényekkel megoldható. Viszonylag bonyolult, ha nem azonos számú számjegyekből álló összegeket kell átalakítani.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34544) Richard válasza Delila_1 (#34543) üzenetére


Richard
őstag

Akkor egyelőre kezdjük 6 számjeggyel. Úgy mit adok meg és hova? Soha nem használtam még a SZÖVEG fgv-t. Gondolom a többi már egybe ágyazott HA függvényekkel menne?

[ Szerkesztve ]

(#34545) Delila_1 válasza Richard (#34544) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Vegyük, hogy a számod a C3 cellában van, a körlevélbe pedig a D3 cellát akarod átvinni.
A D3 képlete:

=bal(c3;3) & "." & jobb(c3)

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34546) Delila_1 válasza Richard (#34544) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Egy megoldás

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#34547) pigster válasza Richard (#34542) üzenetére


pigster
senior tag

Körlevélben (Word) is lehet számformátumot megadni:
{ MERGEFIELD EZ_ITT_A_SZAMOD \# "#.##0,00" \* MERGEFORMAT }
Sajnos a 4 számjegynél rövidebbekre is - az elején - kiírja a "."-t (pont), szóval nem minden esetre jó.Pl.: 123.456 <- jó, de .123 <- nem jó! Wordben hozzáértőbbek talán tudnák erre is megoldást.

[ Szerkesztve ]

FIGYELEM! A többszázezres Samsung okostévék kéretlen reklámokat tolnak az arcodba.

(#34548) pigster válasza pigster (#34547) üzenetére


pigster
senior tag

Upsz, benne maradt a végén a két tizedes kiiratása, mert én így használom...

FIGYELEM! A többszázezres Samsung okostévék kéretlen reklámokat tolnak az arcodba.

(#34549) Richard válasza pigster (#34547) üzenetére


Richard
őstag

Ez lesz az, köszönöm!

(#34546) Delila_1: Köszönöm neked is!

[ Szerkesztve ]

(#34550) pigster válasza Richard (#34549) üzenetére


pigster
senior tag

További információk:

Mezőkódok beszúrása és formázása a Word 2010 alkalmazásban:

https://support.office.com/hu-hu/article/Mez%c5%91k%c3%b3dok-besz%c3%bar%c3%a1sa-%c3%a9s-form%c3%a1z%c3%a1sa-a-Word-2010-alkalmaz%c3%a1sban-7e9ea3b4-83ec-4203-9e66-4efc027f2cf3?ui=hu-HU&rs=hu-HU&ad=HU

Sajnos az MS oldaláról ilyen ökör linket lehet csak kimásolni.

FIGYELEM! A többszázezres Samsung okostévék kéretlen reklámokat tolnak az arcodba.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Microsoft Excel topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.