Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Microsoft Excel topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-13 08:31:56

LOGOUT.hu

A Microsoft Excel topic célja segítséget kérni és nyújtani Excellel kapcsolatos problémákra.
Kérdés felvetése előtt olvasd el, ha még nem tetted.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#52001) lanszelot válasza Fferi50 (#52000) üzenetére


lanszelot
addikt

Először is köszönöm szépen a választ.

Elég bonyolultan írtad le, és nem értem amit írtál.
De megtaláltam, hogy az adott példámban a 24/7+dátum cella
Felveszi a hozzá adott cella formátumát, és emiatt a 24 az 24 napot jelent, nem 24 órát.

(#52002) forráskód


forráskód
lelkes újonc

Sziasztok!
Szükségem van az excel profik segítségére.
A megoldandó feladat, hogy véletlenszámot kell generálni, de pontosan megvan adva hogy melyik szám hány százalékban legyen előfordulva.
pl:
0 12,5%
1 37,5%
2 37,5%
3 12,5%

Addig jutottam (de lehet tévedek), hogy össze kell adjam az összes valószínüséget és abból kell valahogy kiszámolni és generálni, de konkrét függvények és megoldás nem jut eszembe.

[ Szerkesztve ]

(#52003) karlkani válasza lanszelot (#52001) üzenetére


karlkani
aktív tag

5:00+(24/7) esetén a 24/7 nem 24 napot jelent. 5:00-t beírva (0,208333333), majd átformázva dátum formátumra az eredmény 1900.01.00 5:00 lesz, ha hozzáadod a 24/7-et (3,428571429), akkor pedig 1900.01.03 15:17 (0,208333333+3,428571429=3,636904762). Ebből a 3-at (egész számot) veszi napnak, a tört részt időnek (0,636904762=15:17:19).

(#52004) Fferi50 válasza lanszelot (#52001) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!
A dátum/idő formátumban az egész szám (egész rész) mindig a napok számát jelenti és a tört rész az időt (órát,percet stb.).
Tehát ahogyan Karikari is írta 24/7 = 3,428571 , azaz 3 nap és 0,428571 pedig az idő.
Ha szögletes zárójeles időformátumot ( [ó]:pp:mm ) használsz, akkor pedig a 3 napot is átszámolja órába igy 3*24=72+ a törtrész adódik hozzá az eredeti idődhöz.
Üdv.

(#52005) forráskód válasza forráskód (#52002) üzenetére


forráskód
lelkes újonc

Közben rájöttem hogyan kell, már nem aktuális a kérdésem!
Be kellett kapcsolnom az excel bővitményeket és van statisztikai bővitmény véletlen szám generátorral.

(#52006) lanszelot válasza Fferi50 (#52004) üzenetére


lanszelot
addikt

Nagyon szépen köszönöm a segítséget. :R
Ezt nem igazán értem.
Legjobb, ha dátummal nem számolok. Majd kiszámolom én, vagy szám formátumban adom meg.

(#52007) föccer válasza lanszelot (#52006) üzenetére


föccer
nagyúr

A lényeeg, hogy az excel a cella értékében egy számot tárol és dátumként formázza azokat az adatokat, amit dátumként, időként látsz. A szám értéke az a 1900. jauár 01. 0:00:00-től eltelt idő. 1 egész az 1 nap. Tehát 1 óra az 1/24, azaz 0,0416666. stb.

Ha egy dátumhoz házzáad 1-et, akkor az +1 nap. Ha két dátumot kivonsz egymásból, és az eredmény kereken 7, akkor a két dátum között pont 7 nap volt.

Ez alapján kell kialakítani, hogy mikor, milyen művletet kell megadni és/vagy mennyivel kell eltolnod a dátumot.

üdv, fg

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#52008) karlkani válasza lanszelot (#52006) üzenetére


karlkani
aktív tag

Nem kell túlbonyolítani. A4 cellában 5:00 szerepel. A5-be beírod ezt a képletet, majd lehúzod. =A4+24/7/24

(#52009) GabN73 válasza Delila_1 (#51998) üzenetére


GabN73
addikt

& föccer

Köszönöm, 3 perc alatt kész is volt egy kis tisztogatással :C

(Cserébe kaptam egy 70k soros táblát mert mé' ne, közöltem hogy akkor el lehet küldeni nyugodtan valami f*sza excel meg powerbi képzésre :DDD)

(#52010) lanszelot válasza karlkani (#52008) üzenetére


lanszelot
addikt

Először is köszönöm szépen mindenkinek a segítséget.
Kezd összeállni a kép.

24/7/24 = 1/7 :)
Értem, hogy azért írtad úgy, hogy megértsem a logika menetét :R
Csak matematikailag bizerálta a szemem :D

(#52011) dm1970


dm1970
tag

Üdv a Fórumtársaknak!

Boldog új évet!

Két dologban kérnék egy kis segítséget, emlékeim szerint az elsőre egyszer már rájöttem egy egyszerűbb megoldásra, mint a képletben történő hivatkozások cseréje.
Van egy mappában 2 fájl, az egyik sablonból létrehozva, benne hivatkozásokkal a másikra (segéd.xlsx).
Hogy lehetne a legegyszerűbben megoldani azt, hogy a sablonból megnyitott fájlt új mappába mentve az abban a mappában szereplő segéd.xlsx fájlra hivatkozzanak a képletek.
A másik, amivel nem boldogulok az a nézet beállítás. Az egyik munkalapfülön 30+ oszlopot használok, aminek általában a középső oszlopaiban dolgozom. Ezeket kijelölve, a kijelölt rész nagyításával csak azt látom, amiben dolgozni szeretnék. Be tudom azt valahogy állítani, hogy pl. az A1 cellába ugrás után a vízszintes gördítősávot teljesen jobbra húzva az általam előzőleg kijelölt cellákat lássam? Lehet így nem túl egyértelmű. Kijelölöm a AU-BU oszlopokat, majd a kijelölt rész nagyításával kapok egy százalékot. Azt szeretném, hogy pl. egy CTRL+Home után a vízszintes gördülősávot jobbra húzva a monitor jobb oldalán a BU oszlop legyen.

Köszi dm

(#52012) Delila_1 válasza dm1970 (#52011) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Szia, BÚÉK!
1.

majd

2. elrejted az előtte lévő oszlopokat (érdemes az A oszlopot meghagyni láthatónak).

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#52013) dm1970 válasza Delila_1 (#52012) üzenetére


dm1970
tag

Szia!

Köszönöm!

Az első tökéletes.
Bár egy kicsit megbonyolította a lapvédelem.
A második is jó, csak próbálni kell, hányszor kell felfednem az elrejtett oszlopokat, ha esetleg valamit ott kel megnézni.

(#52014) Delila_1 válasza dm1970 (#52013) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Könnyedén készíthetsz egyéni nézeteket.
Elrejted, amit kell, utána a Nézet | Munkafüzetnézetek | Egyéni nézetek ablakban Hozzáadás, és ellátod egy névvel.
Másik elrejtések, hozzáadás.
Ugyanitt ki tudod választani az éppen szükséges nézetet.

Az Egyéni nézetek ikonon jobb klikk, hozzá tudod adni a gyorselérési eszköztárhoz. Akkor még nem is kell keresgélned a menüszalagon.

[ Szerkesztve ]

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#52015) gozso


gozso
senior tag

sziasztok

gyermekem házi feladatában tudnátok segíteni?
sajnos az én excel tudásom már megkopott :B

[ Szerkesztve ]

fél vese eladó..., szivárványhártya ugyanitt

(#52016) lappy válasza gozso (#52015) üzenetére


lappy
őstag

Dobd fel mi a feladat

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#52017) lappy


lappy
őstag

Sorszámozast kellene megoldani olyan táblázat esetén ahol bizonyos sorok össze vannak vonva es ide nem kell sorszám de a következő sorban folytatódik a számozás
Esetleg van vmi egyszerű megoldás erre
Köszönöm

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#52018) ttmk.lac


ttmk.lac
csendes tag

Sziasztok!
Egy tartományt szertnék formázni egy nagy táblázatban, ami úgy nézne ki, hogy pl.A2-től egy adott oszlop(pl Q) utolsó soráig átállitóm a betütipust. Gondolom ezt meglehetne csinálni kényelmesebben is minthogy egérrel húzom és scrollozok mint egy vesszett mókus. Hogy lenne célszerübb megoldani?

(#52019) lappy válasza ttmk.lac (#52018) üzenetére


lappy
őstag

Shift+End+nyilak esetleg

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#52020) ttmk.lac válasza lappy (#52019) üzenetére


ttmk.lac
csendes tag

Sajnos ezt ismerem, de ez ott nem megoldás ahol pl. van 20000 sor meg 15000 oszlop. Olyasmire gondoltam ahova beirom a tartományt és ő kijelöli. Pl.: A2 : (Q:Q). És tolhatom a jobb klikk, formázást.

[ Szerkesztve ]

(#52021) Fferi50 válasza ttmk.lac (#52020) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!
Esetleg: Feltételes formázás - új szabály - a formázandó cellák kijelölése képlettel - a képlet lehet pl. =A1<>"" . Megadod a kívánt formázást.
Utána: Feltételes formázás - szabályok kezelése - ez a munkalap - érvényesség: itt módosítod az általad kívánt területre.
FONTOS, hogy az első menetben - a szabály megadásakor - a formázandó terület első celláján állj!
Üdv.

(#52022) Emod válasza ttmk.lac (#52020) üzenetére


Emod
kezdő

Ctrl+shift+nyilakkal a végére ugrik.
Másik opció a név mező. Bal oldalt a függvény mellett van, ha belekattintasz egy cellába írja is a számát. Ide lehet tetszőleges tartományt írni , pl A1:N5932. Illetve el is menthető.

(#52023) Kasya


Kasya
nagyúr

BUÉK!

Adott egy oszlopnyi "szűrt lista", amit szeretnék a "nagy listában" szűrten megjeleníteni.
Ehhez a Szűrés opciót választottam a "nagy listában", de ott csak egyesével lehet beírni, vagy manuálisan kijelölgetni a tételeket. Nincs erre egy egyszerűbb megoldás?

Gondolok itt ilyenre, mint (Tétel1)OR(Tétel250) és a "nagy listában" csak ez a kettő lesz leszűrve. Az OR parancs sajnos nem működik itt. Több száz tételt szeretnék kijelölni, szűrni a "nagy listából".

(#52024) bela85 válasza Kasya (#52023) üzenetére


bela85
aktív tag

Búék!
Pivot tábla esetleg? :B

[ Szerkesztve ]

(#52025) Kasya válasza bela85 (#52024) üzenetére


Kasya
nagyúr

Az eredeti táblának minden elemét, oszlopát, jelöléssel szeretném megtartani. Abból csak szűrni szeretnék. A pivot az külön kimutatást, új táblát készít (amennyire tudom).

(#52026) ttmk.lac válasza Fferi50 (#52021) üzenetére


ttmk.lac
csendes tag

Fferi50 és Emod, köszönöm, este kiprobálom mindkettö tippet.

(#52027) Delila_1 válasza Kasya (#52025) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Táblázattá alakítod az adataidat (Beszúrás |Táblázat). Állsz a táblázatban, Táblázatkezelés | Eszközök | Szeletelő beszúrása. Egy ablakban megjelennek a címsoraid, bejelölöd az(oka)t, ami(ke)t szűrni akarsz, OK.
Bejelölöd az ikont a többszörös kijelölés lehetőségére a megjelenő szeletelőben, ahol egyszerűen kijelölheted a látni kívánt tételeket.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#52028) Kasya válasza Delila_1 (#52027) üzenetére


Kasya
nagyúr

Köszönöm szépem, nézem! Bár már 2 oraja dolgozik a szeletelőn egy oszlopra :/.

(#52029) Delila_1 válasza Kasya (#52028) üzenetére


Delila_1
Topikgazda

Bevittem 1.150 adatot. Villámgyorsan hozta a szeletelőt.

Programozó: hibás programok megírására és kijavítására kiképzett szakember. Többet ésszel, mint ész nélkül.

(#52030) morgusz


morgusz
csendes tag

Sziasztok! BUÉK!

Makróval frissül egy táblázat.
A táblázat "A" oszlopában van egy szám, ami a következő 3 oszlopban levő adatok aznapi keletkezési időpontját jelenti (egész órában, két számjeggyel általános formátumban ). Hogy tudok egy, a sorában v. valahol levő cellában a forrásfájl aktualizálásra figyelmeztetni, ha azóta több mint egy óra eltelt (pl. 15:30 óra van). A MOST függvénnyel próbálkoztam eddig, de nem boldogultam a szám formátumokkal.
A makró nem indulhat automatikusan, mert előtte a forrásfájlt kell a helyére másolni kézzel.

(#52031) Kasya válasza Delila_1 (#52029) üzenetére


Kasya
nagyúr

Mea culpa, kicsit sok üres mezot jelolt ki a ctrl-a. :R

(#52032) Fferi50 válasza morgusz (#52030) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!
E3 cella képlete:
=HA(ÓRA(MOST())-A3>1;"Az adatok nem frissek";"")
Üdv.

(#52033) morgusz válasza Fferi50 (#52032) üzenetére


morgusz
csendes tag

Szia!
Köszönöm szépen!
Még nem értem hogy hogyan, de működik!

(#52034) karlkani válasza morgusz (#52033) üzenetére


karlkani
aktív tag

Az ÓRA(MOST()) NEM a pontos időt adja meg, hanem 1900.01.óra* 0:00-t.
* 8 óra elmúlt, az érték 1900.01.08 0:00 (általános formátumban 8).

Számoláskor ebből vonja ki, ami az A oszlopban szerepel. Ha a kapott érték 1-nél nagyobb, akkor megjelenik Az adatok nem frissek figyelmeztetés, ellenkező esetben a cella üres.

(#52035) morgusz válasza karlkani (#52034) üzenetére


morgusz
csendes tag

Köszönöm szépen!

Az ÓRA(MOST()) eredménye nem volt tiszta nekem. A számolást értettem.

(#52036) dellfanboy


dellfanboy
senior tag

most jott szembe egy video YT-n, hogy letezik Excel vilagbajnoksag. nem tudtam. valaki esetleg nevezett innen? tapasztalatok? pontosan, hogy mukodik? mert nem halottam arrol, hogy lett volna akar eb, orszagos bajnoksag, talan kozepiskolaban volt oktv de az is informatikara kihegyezve nem pedig excelre.. vagy vmi lasvegasi vagany szervezett egy excel kupat es elnevezte vb-nek?

eladó dolgok:mondd az árát és vidd http://hardverapro.hu/tag/dellfanboy#aprohirdetesei

(#52037) elttiL válasza Jarod1 (#51922) üzenetére


elttiL
senior tag

Szia. Bocs de nem vettem észre hogy válaszolt valaki.... Kösz, hogy válaszoltál. Lehet hogy félreérthetően fogalmaztam. Nem az a gond, hogy nem frissült a cella tartalma, hanem a hivatkozás képlet akármi helyett maga az érték szerepelt. Pedig képlet hivatkozás akármi került előzőleg abba a cellába. Képzeld el ha csinálsz egy Szumma fuggvenyt de észre veszel valamit az egyik munkafüzetben, valtoztatsz, de mivel már nem Szumma függvény van a cellában, hanem egy egyszerű szám, már bukó van. 10-50-100m-es ajánlatokat készítek, van közbeszerzés is, nem kellene bennük hibáznom. 3x ellenozzok mondjuk mindent. Hibásak a kiadott excelek is többször, a legjobb amikor beszurnak sort a Szumma sor fölé de ha nem javítasz bele a Szumma sorba, akkor a beszurt értékek nincsenek benne az összegben. De már rutinos vagyok, keresem ezeket az elcseszéseket.
Mostanaban nem tapasztaltam a nyavajámat. Úgy tűnik a xls ből xlsx be hivatkozásból adod(hat)ot. Mindenesetre érdekes volt.

(#52038) n42


n42
tag

Sziasztok,

Egy nagyon egyszerű: "HÉT_SZÁMA" függvény az egy számjegyű heteket úgy jeleníti meg, hogy "1", hogyan lehet elérni, hogy "01" legyen.

Ez azért volna fontos, mert így ha sorba rendezem a kapott értékeket, akkor első hét után a 11, 12, stb.. következik, 2 hét után pedig a 20. hét...

Van erre megoldás?

(#52039) Fferi50 válasza n42 (#52038) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!
Azért van ez, mert valamilyen okból szövegként van a cellákban a hét száma és nem számként. Nézd meg a cella formátumot és állítsd át általánosra vagy számra 0 tizedessel. A számokat megfelelően rendezi.
Az is megoldás, ha egyéni számformátumot állítasz be: 0# , így az egyjegyű értékek elé beteszi a 0-t.
Üdv.

(#52040) Lasersailing


Lasersailing
senior tag

Sziasztok,

(Excel365, VBA)
A makró korábban napi szinten le lett futtatva és működött, most nem akar működni. Nem emlékszem, hogy bármit változtattam volna ami ezt eredményezhetné:

Egy makró első pár sorát kivágtam, a legalsó látszó sornál elakad és kiírja a fenti hibát. Mit jelent ez a hibaüzenet?
szándékom szerint ha a 15. oszlopban nem az szerepel, hogy "nyomtatva", és a 7 oszlop ki van szinezve, akkor kinyomtat egy oldalt.

Mi lehet a gond?

köszönöm előre is!

szerk:
valószínűleg az SOBvel lehet a gondja, de az constansként meg van adva, hogy mi a sheet neve (elírás nincs) (mert más soroknál is megakad, ahol ez szerepel)

[ Szerkesztve ]

(#52041) Lasersailing válasza Lasersailing (#52040) üzenetére


Lasersailing
senior tag

Bocsánat, hogy magamnak válaszolok, de úgy tűnik, hogy ez a megoldás:
[link]

Tools / references / AccessibilitycplAdmin 1.0 type admin-t kellett kiválasztani.
(Lehet hogy ezen a gépen én még nem futtattam ezt a makrót és azért nem volt itt kiválasztva?)

(#52042) ace05


ace05
senior tag

Sziasztok segítséget szeretnék kérni.
Hogy tudnék egyik munkafüzetből a másikba adatok átvinni?
Van vagy húsz oszlopom (munka 1), ebből 5-töt kiválasztok és a címsorát átmásolom egy másik munkafüzetbe (munka 2). Azt hogy tudnám megoldani, hogyha munka 2-ben az a1-es cellába beírom a munka 1 a45-ös cella tartalmát, akkor a maradék oszlopokba írja bele a h45, i45, j45, n45 cellák tartalmát?

(#52043) föccer válasza ace05 (#52042) üzenetére


föccer
nagyúr

oszloponként kijelöléssel? Esetleg az INDEX függvénnyel is ki lehet zárni komplett oszlopokat.

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#52044) Fferi50 válasza ace05 (#52042) üzenetére


Fferi50
őstag

Szia!
Feltétel: egyszerre kell nyitva lenni a két munkafüzetnek Ebben az esetben teljes hivatkozással megadva a képletet, lehet lehúzni. Az 5 oszlop első cellájának képletét kell megadni.
Megnézheted az eredményt a következőképpen:
= kezdéssel egérrel kijelölöd (ha szükséges tabokkal átugorva a forrás munkafüzetbe), majd enter. Ekkor fogod látni a képletet, ami kb. így néz ki:
='[forrásmunkafüzet neve]forrás munkalap neve'!$A$1
Ha a $ rögzítéseket kitörlöd, akkor a képlet húzható lefelé és oldalra is.
Az aposztróf (') arra kell, hogy pl a szóközöket, névben szereplő egyéb írásjeleket is figyelembe vegye. A szögletes zárójel pedig jelzi, hogy külső hivatkozásról van szó.
A képlet akkor frissül, amikor a forrás munkafüzet nyitva van.
A képleteket átalakíthatod értékké a másolás - irányított beillesztés értékként művelettel.
Üdv.

(#52045) Emod válasza ace05 (#52042) üzenetére


Emod
kezdő

=XKERES($A1;[Munkafüzet1.xlsx]Munka1!$A$A;[Munkafüzet1.xlsx]Munka1!H:H)

(#52046) Emod válasza ace05 (#52042) üzenetére


Emod
kezdő

Vagy az elsősorban a Munkafüzet1 oszlopainak első értékeivel, az első oszlopban a Munkafüzet1 sorainak első értékeivel, a két keresést egymásba ágyazva:
=XKERES($A2;[Munkafüzet1.xlsx]Munka1!$A$A;XKERES(B$1;[Munkafüzet1.xlsx]Munka1!$1:$1;[Munkafüzet1.xlsx]Munka1!$1:$1048576))

Ezt a B2- be másolva húzható oldalra és le is. Hátránya, hogy régebbi excelben nem működik.

(#52047) ace05 válasza Emod (#52046) üzenetére


ace05
senior tag

Köszönöm az xkeres jó lett, de mivel office 19-ben nem találtam meg, így google táblázatokat használtam.
Félreérthetően fogalmaztam, mert egy fájlom van és abba van több lap.

(#52048) Emod válasza ace05 (#52047) üzenetére


Emod
kezdő

:) Szuper, az a lényeg megoldódott. Mondjuk gsheets-et nem használok, de jó tudni, hogy ott is működik.

[ Szerkesztve ]

(#52049) karlkani válasza ace05 (#52047) üzenetére


karlkani
aktív tag

XKERES híján használhatod az FKERES vagy az INDEX és HOL.VAN párost.

=HAHIÁNYZIK(FKERES($A2;Munka1!$A$1:$T$21;B$1);"")
=HAHIÁNYZIK(INDEX(Munka1!$A$1:$T$21;HOL.VAN($A2;Munka1!$A:$A;0);B$1);"")

Az egyszerűség kedvéért az oszlopok nevei sorszámok, ezért hivatkozok oszlop_index (FKERES) és oszlopszám (INDEX) esetén a B$1-es cellára. Így a képlet húzható minden irányban. Gondolom nálad minden oszlopnál valamilyen név, megnevezés szerepel, a B$1 helyére az oszlop számát írd (8, 9, 10, 14 a mellékelt kép szerint). Ha az első sort megcsinálod, akkor húzható lefele.

(#52050) MZsoltee


MZsoltee
veterán

Sziasztok!

Kellene nekem egy olyan függvény, ami megmondja, hogy egy konkrét datum munkanap vagy sem. Létezik ilyen. Mindenféle kalkulációs függvényt találtam, de egy ilyen egyszerűt, aminek egy bemeneti paramétere van és a visszatérő érték egy true vagy false olyant nem.

A tökéletes nő süketnéma, nimfomániás, és az apjának kocsmája van.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Microsoft Excel topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.