Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#46401) pacman_123 válasza lela (#46396) üzenetére


pacman_123
tag

"ahol akár falsot is szívhat."

Akár szívhatna, de hidd el, nem szív :) Anno erről is csináltam tesztvideót, milyen az amikor falsot szív, jó erős ledlámpával átvilágítva a ciklonos leválasztót, már menet közben is pontosan lehetett látni mikor nem áramlik jó irányba a por (mikor köt ki sok por a porszívóban). Tök látványos és tanulságos volt.

Azt nem mondtam hogy fahordót készíts, bár én eddig mindenkit bíztattam rá - egyrészt jó móka (egyáltalán nem kínlódás), másrészt nincs az a vákum ami összeroppantaná, ráadásul "antisztatikus". De ha már megvan a műa. hordó, akkor ezek okafogyott érvek :)

Nézd, ezen sokat nem érdemes rugózni, normál használat mellett nem fog eltörni. Ha nem annál fogva rángatod a műlyeben az egész leválasztót+hordót, sztem bármelyik jó. Én is csak amolyan biztos ami biztos alapon raktam oda a merevítőt.

De ha már törés miatt agódsz: pár összeroppant műa. és fémhordóról számoltak már be hirtelen eltömődött szívőcsőnél. Szóval vagy annak a belső merevítését nem úszod meg, vagy egy plusz szelepet iktatsz be. Valami hasonlót:
https://www.youtube.com/watch?v=zb-wHRYML7Y

Vagy bízol benne hogy sosem tömődik el az elszívócsöved - ez szerintem hiba lenne. Persze ha olyan anyagból van a hordód akkor párszor ki is lehet roppantani. De te tudod, majd eldöntöd.

Vagy van ilyen vicces megoldás is, de ez nálad nem játszik a hordó alak miatt:
https://www.youtube.com/watch?v=9Rm7H0ezelU

Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

(#46402) mdk01 válasza lela (#46384) üzenetére


mdk01
addikt

Nem foglalnék állást, nem ismerem őket, nagyjából egyformák apróságok döntenek, meg ami fontos a gari.
Ami viszont ne kerülje el a figyelmed az az 5,7mm-es kapocs szélesség, ami szinte nem is kapocs, hanem egy nagyobb fejű szegnek felel meg. Az a klasszikus kárpitozós kapocs, vagy amit hátfalazáshoz szokás használni legalább 10mm széles, de inkább még több.

(#46403) mdk01 válasza pacman_123 (#46386) üzenetére


mdk01
addikt

Itt is volt téma már párszor, és most látván a tied nem tudom hol tartunk vele és hogy valójában mekkora probléma ez.

(#46404) pali923 válasza lela (#46384) üzenetére


pali923
tag

Én megelégedéssel használok egy 8000 Ft-os Parkside tűzőgépet barkácsolós mennyiségű munkákra, de Egy griff nevű fórumtársunknak nem vált be. Itt meg is lehet nézni, hogy miért (a videó akár szórakozásnak is jó!). :) Meg az összehasonlítások miatt is tanulságos.
Szóval az olcsóbbakban van némi kockázat, de a garancia működik azoknál is.

[ Szerkesztve ]

A helyzet reménytelen, de nem komoly.

(#46405) kavalkád válasza fasyrt (#46399) üzenetére


kavalkád
aktív tag

áttolnám neked a marón szívesen, de sosem martam még bútorlapot, félek, hogy kipattogzik a széle. holnap le is tesztelem mit okoz vele.

(#46406) pacman_123 válasza kavalkád (#46405) üzenetére


pacman_123
tag

Ha kipattogzik, próbáld ki hogy megvágod fémvonalzó mellett snitzerrel vagy masszívabb de nagyon éles késsel a marási vonalon. Teljesen éles marókésnek elvileg nem szabadna szaggatni.

Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

(#46407) thyeby válasza indianjoe23 (#46387) üzenetére


thyeby
őstag

Atombunker?

Több fa van, mint asztalos!

(#46408) fasyrt válasza kavalkád (#46405) üzenetére


fasyrt
őstag

Köszönöm a választ, nem baj az se, ha kipattogzik, van egy 3 mm-es takarása a profilnak.
profil
polc

[ Szerkesztve ]

(#46409) indianjoe23 válasza indianjoe23 (#46393) üzenetére


indianjoe23
csendes tag

Megakadtam a vasalatok kiválasztásában. Létezik olyan geremdatartó vasalat, amibe a 10x10-es gerenda belemegy, és nem lóg túl a vasalat a gerenda szintjén. Olyat találok, hogy 100x140. Ilyenkor le kell flexelni a túlnyúló részt?

(#46410) indianjoe23 válasza thyeby (#46407) üzenetére


indianjoe23
csendes tag

Miért? Túlterveztem? Nem szeretném, ha az unokám alatt összaszakadna. Már két gerendát kivettem a tervből.

(#46411) mdk01 válasza pali923 (#46404) üzenetére


mdk01
addikt

Parkside: Nem tolta vissza a levegő a beütőszeget, mert a tömítőgyűrűje elhasználódott/elszakadt stb. Azért engedte át a levegőt. Lehet az állástól is, hogy elöregszik és elszakad, vagy nem jó olajjal volt kenve ami megölte a tömítőgumit.
Azért írom csak mert eléggé le lett húzva, és ettől még lehet használható. :)

(#46412) mdk01 válasza indianjoe23 (#46410) üzenetére


mdk01
addikt

Hova gondoltad a gerendatartót?
Akartam írni, hogy a szerintem a gerendák úgy jók voltak, én a rárakott lécek vastagságát csökkenteném 20-22mm-es hajópadlóra. A behajlás ellen jó ha sűrűn van, viszont járófelületnek nem kell 40mm-es.(kb. ennyinek rajzolhattad)

(#46413) lela válasza pacman_123 (#46401) üzenetére


lela
aktív tag

Igen van benne valami, hogy meghorpad a hordó ha nem elég vastag a fala.

(#46402) mdk01: Érdekes amit mondasz mert a Prebenához 6mm es kapcsot ír, lehet hozzá csak a prebena a jó, mert akkor az szívás...
Másrészt a kisebb 20mm es kapcsokhoz van egy elektromos gépem ami széles kapcsot is tud, az a farostlemezt simán odafogja, annak elég a 15-ös kapocs.

(#46404) pali923 Köszönöm a videót, bár jó lenne valami hasonló ahol több gépet is megmutatnak.

(#46406) pacman_123 : Ez nem jó rá? Egyébként számtalan videóban láttam már de nem tudom milyen néven fut.

[ Szerkesztve ]

(#46414) thyeby válasza indianjoe23 (#46410) üzenetére


thyeby
őstag

Atomstabil.
Nem jó szó, hogy túltervezted. Abból soha semmi baj nincs. Az szok lenni a baj, ha alultervezik.

Nem ördögtől való dolog a csapolás. Ha már ennyire adsz az anyaghasználatra, szebb megoldás volna nem vasakkal tákolni. Sokféle oldható csapolás létezik. Babrásabb, de nekem mindig szebb megoldás. (Azért szoktam földre borulni a japánok előtt, mert rengetegféle csapolást használnak, és azt eszméletlenül pontosan valósítják meg.)
Ha pl a kartámaszokat rovod, nagyságrendekkel stabilabb a mezei csavarkötésnél, és csak icipici plusz munka.

Nem fontos kivenni a gerendákból (nem is túl nagy pénz van abban), ahogyan mdk01 jelezte, nekem is a pallódeszkákon akadt meg a szemem. Elég oda inkább valami szép első osztályú hajópadló, nem lesz gyenge.

Több fa van, mint asztalos!

(#46415) pacman_123 válasza lela (#46413) üzenetére


pacman_123
tag

"Ez nem jó rá? Egyébként számtalan videóban láttam már de nem tudom milyen néven fut."

De igen, sőt. Azért nem akartam írni mert ez nem alapszerszám, pedig kívánom mindenkinek hogy legyen egy otthon. Rohadt jó cucc. Mondjuk .. nem sok minden nem az, ami tőlük jön. Van aki megcsinálja, a listában van görgős jelölő készítése is, nem is egy.

Veritas® Micro-Adjust Wheel Marking Gauge a böcsületes neve. Én itt vettem. Ugyanitt látható a "kétlábú" tesója is.

Nem olyan mint a lidliben bedobni a kenyér és liszt mellé egy fúrószár-készletet, meg ott a 10 eurós szállítási díj is (DHL). Ilyenkor szoktam mondani, amit az indexes fórumon meg is játszottunk már többször is: hogy ösze lehet időnként fogni többen, és oszlik a postaktsg. Nem tudom itt szoktatok-e ilyet csinálni de ügyes logisztikázással megoldható hogy ne legyen több plusz költség.

[ Szerkesztve ]

Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

(#46416) kavalkád válasza pacman_123 (#46415) üzenetére


kavalkád
aktív tag

> hogy ösze lehet időnként fogni többen, és oszlik a postaktsg. Nem tudom itt szoktatok-e ilyet csinálni de ügyes logisztikázással megoldható hogy ne legyen több plusz költség.

volt rá kisérletem az ebay-es rendelésekhez, de sok köszönet nem volt benne, csak okoskodást kaptam.

(#46417) indianjoe23 válasza mdk01 (#46412) üzenetére


indianjoe23
csendes tag

Azt gondoltam, hogy ilyen a gerendatartó:

És akkor ilyeneket csavaroznék fel a két, fal melletti vizszintes gerendákra, és ezekbe helyezném bele a keresztbe futó gerendákat, így egy szintben lennének egymással, mint csapolás esetén. Csak nem értem, miért ilyen magas?
A hajópadlót értem, akkor áttervezem, pallók helyett hajópadló lesz, és akkor marad az eredeti mennyiségű keresztgerenda.

(#46418) indianjoe23 válasza thyeby (#46414) üzenetére


indianjoe23
csendes tag

Nem vagyok járatos a csapolások kialakításában, tanulmányoznom kéne a lehetőségeket, most elsőre nem is értem, mit jelent az, hogy
Ha pl a kartámaszokat rovod,
Az albérlet tőlem kétszáz km-re van, úgy kell előkészítenem mindent, hogy csak össze kelljen rakni, ezért gondoltam a vasalatokra, bár ahogy számolgattam, csak a vasalatok, egyszerű facsavarokkal kb húszezer forint, ami még beleférne a költségvetésbe, de, ha lehet csökkenteni az összeget, az nem lenne ellenemre.

(#46419) thyeby válasza indianjoe23 (#46418) üzenetére


thyeby
őstag

Az ácsok is úgy dolgoznak nagyon sokszor, hogy a helyszínen már csak össze kell rakni.
Ennyi szerszám kell hozzá:
- illesztőfűrész
- véső
- ráspoly
- kalapács
Maga a kötés ingyen van, csak ugye dolgozni köll vele.
Szerintem ebből mindent megértesz.

Több fa van, mint asztalos!

(#46420) indianjoe23 válasza thyeby (#46419) üzenetére


indianjoe23
csendes tag

Köszönöm, tanulmányozom.

(#46421) mdk01 válasza indianjoe23 (#46420) üzenetére


mdk01
addikt

Sztem is csapold össze. Elegánsabb, jobb, szebb, olcsóbb és még tapasztalatod is lesz.
Ha beszerzel egy kézi körfűrészt a felsoroltak mellé még szinte el sem fáradsz.
Ki is rajzolhatod , mert látom az megy és akkor már elrontani sem tudod.

(#46422) Szalmakutya válasza thyeby (#46419) üzenetére


Szalmakutya
tag

Ez hasznos link, kösz szépen, elmentettem.

Amúgy egyetérek, egy szép csapolás erőt sugall.. és nem az jut eszembe róla, hogy majd mikor fárad el a vas, mert a fa tartja magát.

[ Szerkesztve ]

(#46423) kavalkád válasza Szalmakutya (#46422) üzenetére


kavalkád
aktív tag

akkor csak faházba költözz, ha aggaszt a "vas" elfáradása :)

(#46424) Szalmakutya válasza kavalkád (#46423) üzenetére


Szalmakutya
tag

Ilyen gerendánál, ahol csavarral rögzítenek vasat, és az tartja, igen, eszembe jut. Mert végső soron a csavar tartja. Ha a gerenda a gerendán ül, becsapolva, akkor a csavarnak csak az a dolga, hogy ott is maradjon a fa, ami persze sokkal kisebb munka, a tartást a fa csinálja.

Amúgy nem kell úgy felvágni a vasra, egy vasszerkezet tűz esetén sokkal veszélyesebb tud lenni, mint az azonos faszerkezet. Mert a vas kilágyulhat és összerogyhat. A fa meg szép lassan elég, és ha jól van kezelve, akkor az tényleg lassú, vagy akár el se ég.

(#46425) kavalkád válasza Szalmakutya (#46424) üzenetére


kavalkád
aktív tag

növessz humorérzéket...
vagy ne.

[ Szerkesztve ]

(#46426) Szalmakutya válasza kavalkád (#46425) üzenetére


Szalmakutya
tag

Aha. Ja, mégse.

[ Szerkesztve ]

(#46427) thyeby válasza Szalmakutya (#46424) üzenetére


thyeby
őstag

Ha ütnek, se tudom megmondani, hogy jön ide 2001 szeptember 11.
Talán mert mindenféle humorérzék nélkül, ott pontosan az történt, amit írtál.
Módi most, hogy mérnöki ácsolásról beszéljünk, ami jobb a hagyományosnál. Ennek számomra tisztán marketing szaga van. Nem jobb. Csak drágább sokkal, és gyorsabb. És bizony láttam én már nem egy olyan "mérnöki" megvalósítást, hogy tényleg a csavar nyírószilárdságán múlott a stabilitás. Mit mondjak? Hogy vannak hülye mérnökök?

Egyébként az ácsok sincsenek meg vas nélkül. Ma pláne, de az ácskapocs nem újkeletű szakszó.
Említettem a japán tradíciókat - ott valóban csak akkor van az "ács" kezében vas, amikor fűrészel. Nekem ebben ez (is) a lenyűgöző, míg abban, hogy telelőjük szeggel, meg csavarral a fát, inkább arról szól a dal, hogy legyünk meg hamar, és legyen jósok pénzünk.

Több fa van, mint asztalos!

(#46428) bim válasza indianjoe23 (#46417) üzenetére


bim
veterán

Ez egy fos. Hozd egy szintbe a gerendázatot a közbensőket bélcsappal kösd be amibe csapolsz azt az oszlopoknál a sarkon vágd gérbe a szélső gerendákkal, és az oszlopra készíts L alakú csapot majd a könyökfát nyomd be valami ilyesmivel A végén zsebeld be az elismerést. A képen látható kötést egy számomra ismeretlen ács művelte. ( ;] )

[ Szerkesztve ]

(#46429) Szalmakutya válasza thyeby (#46427) üzenetére


Szalmakutya
tag

Hát, én nem vagyok statikus, az egy külön tudomány és nem értek hozzá.

Ezt a vas-szerkezetes dolgot meg a tüzet is csak olvastam, igaz, több helyen. És az a gyanúm, hogy ha fából van az a torony, és belerepítenek egy nagy adag lángoló kerozint, hát az is szarrá ég.

Az viszont biztos, hogy láttam már olyat, hogy komolyabb terheket szó szerint pár csavar tart és nem volt jó érzés.

Szeretném megtanulni ezt a csapolás dolgot rendesen egyszer. Eddig egyszer csináltam komolyabbat, 10x10-es gerendát, és jól megszenvedtem vele (azt ahol átdugod az egyik gerendát a másikon úgy hogy a másik oldalon át is menjen). A lukkal volt a baj: toltam mindent neki, vésővel, fúróval, a végén már dekopírral is, és nem lett szuper pontos. Pedig a youtube videókon olyan flottul megy..

(#46430) thyeby válasza Szalmakutya (#46429) üzenetére


thyeby
őstag

"jól megszenvedtem vele"

Minden tudás így kezdődik. Az ember agya előbb-utóbb rááll, hogy jó vinklit fűrészeljen, a gyakorlat meg hozza, hogy hogyan könnyű elbaxni, aztán az ember már érzi, hogy mikor hol kell igazítani.
És ennek az egyetlen titka, hogy amikor valami nem sikerült olyan jól, akkor utána kell lépni, hogy mit is kellett volna másképp csinálni. Gyakran vagyok olyan megszállott, hogy megcsinálom újból.
Ahol megelégszünk azzal, hogy: Hát ez így sikerált - nna, ott is marad a tudásunk plafonja.
Tudod, hányszor hallottam én már munka közben, hogy hagyjam már, jóvanazúgy? Ha ezekre nem úgy válaszolnék, hogy jól egy lóf@szt, akkor maradnék ott, hogy csak ilyen jóvanazúgy munkák jönnének ki a kezem alól.

Több fa van, mint asztalos!

(#46431) Winner_hun válasza indianjoe23 (#46417) üzenetére


Winner_hun
félisten

Vas nélkül
Fecskefarokkal össze lehet rakni, akkor még szét se akar csúszni.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#46432) Szalmakutya válasza Winner_hun (#46431) üzenetére


Szalmakutya
tag

Itt a bal oldali függőleges gerenda egy darab vagy két palló van összeragasztva? Nem tudom kivenni a képről..

(#46433) kavalkád


kavalkád
aktív tag

ha valaki ilyenre vágyik akkor itt a lehetőség.

(#46434) lela válasza kavalkád (#46433) üzenetére


lela
aktív tag

Jó ez a gép? Nem inkább egy optima? Olyan gyengécskének tűnik számomra ez a műanyag ház...

(#46435) Winner_hun válasza Szalmakutya (#46432) üzenetére


Winner_hun
félisten

Kettő van összeragasztva. Belet hagyjam benne hogy tekeredjen?:N

[ Szerkesztve ]

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#46436) thyeby válasza lela (#46434) üzenetére


thyeby
őstag

"Nem inkább egy optima?"

Dede! :K

Ha ezt újonnan kínálnák nyócvannyóc év garanciával, és ennek a 75 ropinak a négyzetgyökéért, nekem azt hiszem, akkor sem lenne vonzó ajánlat.
Biztosan jól kikapok ezért Tőletek most, de ez van.
Nem a műanyag házban nincs nekem bizalmam, hanem úgy az egészben. Agymenéses innovácijó.

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#46437) kavalkád válasza lela (#46434) üzenetére


kavalkád
aktív tag

passz, sosem volt még a kezemben, csak review-kat láttam/olvastam róla.
én vennék ilyet, ha lenne keretem rá, agyf@szt kapok az ékszíjas verziótól.

(#46438) indianjoe23 válasza bim (#46428) üzenetére


indianjoe23
csendes tag

No, erre vártam.
A képen látható kötést persze, hogy ismeretlen ács művelte, mert én voltam. Ez egy fos, ezt értem, a többit nem. Nincs mit bezsebelni, mert saját förmedvény lesz. A könyökfát is értem.
A többi nekem kinai, bocs, annyira szakmai, hogy nem tudom értelmezni.
Nagyon megtisztelnél, ha szájbarágósabban, még egyszer, vesszőkkel elválasztva az egyes gondolatokat, leírnád, mi a teendőm.
Nagyon köszönöm, előre is.

(#46439) kavalkád válasza indianjoe23 (#46438) üzenetére


kavalkád
aktív tag

szerintem félreértés esete forog fenn, a kollega arról a képről beszélt amit belinkelt, amin a fakötés látható, nem pedig a te tervrajzodról. vagy én nem értem a történetet már :)

[ Szerkesztve ]

(#46440) Szalmakutya válasza kavalkád (#46437) üzenetére


Szalmakutya
tag

Nekem ilyenem van, 80-ért vettem újan. Az én szintemen szerintem jó gép, de 80-at talán nem ér. 75-öt 2.5 évesen meg főleg nem.

A lézer kicsit félre van állva, ami kár, ha már van. Van hosszabb fafúrószár, amit nem tudok imbolygás nélkül befogni (aztán találgathatok hogy a szárral vagy a befogással van baj). De állítható a sebesség, konstanson tartja, a függőleges befogás és eresztés intuitív és gyors. Az a malomkerék az oldalán, a szokásos karok helyett, ahhoz hozzá kellett szokni. Fel lehet kapni egy kézzel és kivinni a kertbe, ami nekem nagy plusz, és ezért is ezt vettem meg.

(#46441) pacman_123 válasza thyeby (#46436) üzenetére


pacman_123
tag

Tibi, tőlem ugyan nem kapsz ki, több okból sem, viszont ... :)

"hanem úgy az egészben. Agymenéses innovácijó."

"#46434 lela - Olyan gyengécskének tűnik számomra ez a műanyag ház..."

Én ilyenkor olyan jókat mosolygok. Megpróbálom a fóbiátokat (és nem csak a tiéteket) kicsit viccesen tálalni:

(I)"Némá. Itt egy oszlopos fúró .. ez vmi marslakó? Azért zöld? Soem láttunk még ilyet .... A franc se próbálja ki .. különben is, műanyag a háza .... brrrrrr .....(/I)

(I).... Basszus, nem kell rakosgatni ékszíjat, na ne már .. amúgy is, egy kefés motoros mi a f***t keres itt?? Ilyet egy gyártó sem csinál .... Az a hülye konstans elektronika meg tuti vmi politikus humbug lehet! /szerk: nem az ...!./(/I)

(I)... ja meg van rajta vmi lézeres jelző (a szerkesztő megjegyzése: meglepően pontos), meg ne már .... van rajta digitális fúrásmélység kijelző (a szerkesztő megjegyzése: az is pontos). Mindennek tetejébe még valami Bosch felirat is van rajta, zöld (!!!!!) házon??? Meg 90mm munkahossz ... Na ne szivassatok ----> ez így együtt csak az ördög műve lehet!"(/I)

Bocsi a kicsit szarkasztikus kalandozásért. De nagyon úgy tűnik úgy mondotok valamiről véleményt, hogy nem is ismeritek.

Én használom már majd 3 éve. Meg még sokan mások is, és tanúsíthatom: 2 lábon járó emberek. Jópáran a fűszeres oszlopos fúrók után váltottak át rá.

Természetesen nem összehasonlítani akarom a 11 kg-os fúrót a többmázsás ipari fúrógépekkel, mert ugye ... almát az almával :) Persze a többmázsás, aszinkron motoros gépekkel szemben ezt nem napi 8 órányi furkálásra tervezték. De azokat nem is hajítom be a kocsiba ha kell (és 2-3 alkalommal már kellett).

Igazából egy nagy baja van: hogy ebben a kategóriában csak ő van egyedül alma, "kakukktojás". Ezért sokak szerint csak sz*r lehet, nincs kihez hasonlítani (jade, az árát. de hogy mit ad mellé ...)

Amit majd minden - így én is - PBD 40 tulaj megemlít, az az hogy (B)az oszlop lehetne mondjuk 1 mm-rel vastagabb(/B) anyagból. De hobbista célokra teljesen jó, sőt. Aztán a "hajókormány". Megszokás kérdése. Én fúrtam már vele majd 80mm mélyen, 32mm-es forstner fúróval, keményfában. Igenigen, (B)a 3 karos-gombos hajtókar optmálisabb(/B) - de erre is vannak megoldások, ráadásul garivesztés mentesen.

Nekem ennyi a véleményem a PBD 40-ről.

[ Szerkesztve ]

Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

(#46442) pacman_123 válasza pacman_123 (#46441) üzenetére


pacman_123
tag

Najó, addig szerkesztgettem, amíg olvashatatlanra sikerült formáznom :))
De értitek .... Tibi és Lela.

[ Szerkesztve ]

Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

(#46443) thyeby válasza pacman_123 (#46441) üzenetére


thyeby
őstag

Kellesz Te ide nagyon! :K
Jót röhögtem magamon. Korosodom? Járt utat járatlanért fel ne add... A ződbosnál nagyobbak is belebicsaklanak olykor a merészebb innovációkba, és szkeptikusan közelítettem a dologhoz.
Te vagy az első ismerős a láthatáron, akinek eltalálták a lézernyílábot - még lelket öntesz belém.

Teljesen igazad van, ha nem is próbáltam, mit szájalok itt? Az rosszabb, mint ha valaki kocka.

Több fa van, mint asztalos!

(#46444) thyeby válasza indianjoe23 (#46438) üzenetére


thyeby
őstag

A fos az a vaspapucs, elértetted. A könyökfa rovását nem Bim követte el, csak idedobott egy fotót, hogy ígyvalahogy. Nem ismeri az ácsot, aki készítette.

Menjünk mondatról mondatra, szóról szóra. És ott állj meg, ahol nem érted. Azt addig pattogtatjuk, míg el nem kapod. Bim mester nem szok hülyeségeket beszélni.

Több fa van, mint asztalos!

(#46445) pacman_123 válasza thyeby (#46443) üzenetére


pacman_123
tag

Nincs ezzel semmi baj :) Én nem tériteni akarok, csak elmondani pár saját tapasztalatot.

Itt van pl ez a kicsi gyalu, amit nemrég csináltam, a kést hozzá egy fórumtárstól kaptam ajándékba, amit saját maga csinált. Ekkor határoztam el hogy megcsinálom. A faanyag amaranth (bíborszív, purple heart, kinek hogy tetszik) központi furat 45mm átmérőjű, amit egy addig max. 3x használt forstner fúróval fúrtam ki, a PBD 40-en. Azt hittem beledeglek - maga a fúró egyszer sem állt meg, de amíg átfúrtam a kb 50mm vastag anyagot - leizzadtam 2x. Ez a fa olyan mint a beton :-O ... de a fúrón nem múlt. Valójában azért szeretem, mert a fordulatot tényleg tartani próbálja mnden körülmények között, könnyű, az én igényeimnek pontos. A digitális mélységkijelzésnek sokszor vettem már hasznát. Igen, az előtoló kereke ... nos azt át lehet alakítani. Én mondjuk még nem akartam.

Mondjuk mikor Bari beindította a kicsi Walter oszlopos fúróját, furkált vele párat és közben elmondta, hogy szártörés nélkül furkál <1mm furatokat vele - na az még egy igazi kis csoda, szinte orvosi műszer a fűszerboltosokhoz képest. Szóval nem vagyok én a "klasszik" oszlopos fúrók ellen, de amit ez a kis Bosch tud X összegért ... az szerintem nem rossz :)

[ Szerkesztve ]

Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

(#46446) bim válasza indianjoe23 (#46438) üzenetére


bim
veterán

Közben eszembe jutott hogy van teherbíró ám de szép vasalat is. sherpa . Elég macerás belemarni a bütübe de ha simán rácsavarozod és körbesaroklécezed is jó lehet. A többit felejtsd el. :DDD

(#46447) kavalkád válasza Szalmakutya (#46440) üzenetére


kavalkád
aktív tag

> 75-öt 2.5 évesen meg főleg nem.

a garancia hátralévő időtartama 2 és fél év, nem a termék kora. legalábbis az én olvasatomban. amúgy szerintem sem ér ennyit, de ha ennyiért adják és nincs alternatíva akkor sok választás nincs.

[ Szerkesztve ]

(#46448) kavalkád válasza bim (#46446) üzenetére


kavalkád
aktív tag

ennek a vasalatnak az a hátulütője, hogy mivel csavarokkal kell rögzíteni (hogy máshogy), így a statikailag pont ugyanoda jut vele mint ha összecsavarozná a két anyagot, csak megspórol egy raklap pénzt :)

(#46449) indianjoe23 válasza indianjoe23 (#46438) üzenetére


indianjoe23
csendes tag

Bocsánat, ezt valóban alaposan félreértettem, kezdem előlről.
Szóval a vasalatot vessük el, készüljek fel csapolásra.
A könyök felhelyezése a kép alapján világos, szerintem ezt meg tudom csinálni.
Most már tudom mi a bélcsapos kötés:

Attól tartok azonban, hogy nem fogom tudni beilleszteni a vizszintes, közbenső gerendákat a helyükre, mert nem lesz hozzá helyem, terem, mert a galéria faltól-falig megy, ez három méter, 10-10 cm lejön jobbról is, balról is a fal melletti tartó gerendák szélessége alapján, marad 280 cm, viszont a bélcsapos keresztgerenda, a csapokat, mondjuk 5-5 cm-el számolva, 290 cm lesz. Jól gondolom?
Arra gondoltam, hogy inkább rovással helyezném fel a keresztgerendákat, mert azt rá tudom emelni a fal melletti tartógerendákra.
Közben annyit módosítottam a szerkezeten, hogy a front oldalán a tartó lábak hosszabbak lesznek, mert azokra kellene valami korlátot szerelnem, meg bejáratot, amit elhúzható rendszerüre szeretnék csinálni. A két hosszú lábat összekötő gerendának pedig a lábakon olyan magasan csinálnék rovást, hogy egy szintben legyen a többi keresztgerendával.
Igy megoldható?

(#46450) thyeby válasza indianjoe23 (#46449) üzenetére


thyeby
őstag

Azt hiszem, értlek - legalábbis remélem, nem értettelek félre.

Agyalni fogok ma Neked rajta.

A dolog lényege a következő:
Az ember mindig olyan kötést válasszon, hogy a teherbírást ne befolyásolja nagyban. Hogy értsd: Ha például lapolva tesszük a tetejére a keresztgerendákat, máris elveszítettük a gerendát. Az statikailag annyi, mint ha két pallódeszkából építkeztünk volna. (Jó, hangyapucányival több.)

Úgy vettem ki a szavaidból, hogy képesnek érzed magad a könyök befaragására. Nos, onnan már csak egy tyúklépés fecskefarok illesztéssel betenni a felső keresztgerendákat, ahogyan Winner_hun is illusztrálta a fotón - bár a kötést épp nem látod, mert a lényege épp az, hogy nem látszik, amikor össze van rakva.

Skicceljek Neked SketchUp-al egy ilyen illesztést?

Több fa van, mint asztalos!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.