Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#46301) Szalmakutya válasza pacman_123 (#46300) üzenetére


Szalmakutya
tag

Na, szóval két dologról van itt szó.

Az egyik hogy a bütü felé tízszeres a folyadékvesztés, emiatt reped a rönk, de a palló még inkább. Ezt lehet bekenéssel ellensúlyozni, illetve a súly is megállítja (a keresztlécen gyakran nem megy át a repedés).

De itt a másikról van szó. Arról, hogy a szíjácsnak, a gesztnek meg a bélnek más a nedvességtartalma, ezért a száradás miatti összehúzódása is. A bél húzódik össze a legkevésbé, a szíjács a leginkább. Ergo, ha úgy hagyod a rönköt, akkor a szíjács, de a geszt is iszonyú erővel ráfeszül a bélre. És szétreped. Itt nincs apelláta, ilyen erőket nem bír ki semmilyen fa. Főleg ha gyorsan szárítják. Van, hogy nem is látod a repedést, csak a fa mélyén van hasadás. Ez a legrosszabb bútor meg szobor szempontból is, mert nem tudsz vele előre számolni.

Elvileg ha kivágod a belet, akkor sokkal-sokkal kisebb erők fognak ébredni a fában, és ha kíméletesen szárítod, nem reped meg.

Gyakorlatilag, ezzel kettévágtál egy amúgy se bika méretű rönköt.

Van aki azt csinálja, hogy felvágja az anyagot, kap egy hagyományos szárítast, és aztán újra ragasztják. De sajnos ahhoz nem kell mikroszkóp, hogy ez látsszon (mert igenis így is vetemedni fog, amit ki kell belőle gyalulni), és igazából ellene megy a fának mint egységnek. Láttam olyan szobrot, ahol rájátszanak erre a hatásra ahelyett hogy megpróbálnák elrejteni, és szép is volt.

A legtöbb faszobrász azt mondja, hogy a repedés része a fának, csókolom. Ez is igaz. Van aki ilyen relief vágást csinál hátul a szobron, ahol nem látszik, ami kiveszi a feszültséget a rendszerből.

Kb ennyit értek ehhez. Nem sokat.

[ Szerkesztve ]

(#46302) Szalmakutya válasza pacman_123 (#46300) üzenetére


Szalmakutya
tag

A lekérgezéshez meg, én nem tudom hogy télen, mínuszban is támadnak e azok a bogarak, vagy kushadnak szépen csöndben. Mindenesetre lekérgezem, abbol nem lesz baj.

(#46303) Szalmakutya válasza thyeby (#46297) üzenetére


Szalmakutya
tag

Az egyik helyen a tulaj utánam vágott négy nagy dió gyökérdarabot, amit kint hagyott 3 évig a szabadban, nap szítta, bogár rágta, eső verte. Lepucoltam és ugyan van benne pár járat, de maga a fa anyaga nem repedt szét. Nagyon szép, könnyű anyag. Csak azért írom, hogy a dió tényleg nem egy repedékeny fajta.

(#46304) thyeby válasza Szalmakutya (#46302) üzenetére


thyeby
őstag

Télen, mínuszban is támadnak.
Sőt! Télen, ugye, ha nagy hidegben leli magát, ahol nem fog kitartani a fehérjespájz, beljebb fogja rágni magát.
A kéreg alatt érzi jól magát, de ha hidegebb, mint finom, elköltözik - akár a holdra.

Szóval kéreggel lefele! :K

Több fa van, mint asztalos!

(#46305) Winner_hun válasza Szalmakutya (#46291) üzenetére


Winner_hun
félisten

No akkor a gemininél voltál:):)

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#46306) Szalmakutya válasza Winner_hun (#46305) üzenetére


Szalmakutya
tag

Igen :)

(#46307) Winner_hun válasza Szalmakutya (#46306) üzenetére


Winner_hun
félisten

Jövőre elvileg kapok mintadarabokat, kíváncsi leszek rá. Lesz olajozva, lazúrozva meg a'la natúre, aztán megy az udvarra érni pár évet.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#46308) Szalmakutya válasza Winner_hun (#46307) üzenetére


Szalmakutya
tag

Én is kíváncsi vagyok, jövőre fel akarok húzni egy kis teraszfélét (12nm) a kerti famunkához kint, és eddig vörösfenyőből terveztem rakni, de most elgondolkodtam a termomodifikált kőrisen vagy akár borovin. De tavaszig úgyse lesz ebből semmi. Meg igazából lehet, hogy elég egy nagy állandó asztal oda (mondjuk 1x4 méteres), amire fel tudom tenni a körfűrészt, gyalut stb, és le tudom takarni az eső elől egy erős ponyvával, alul meg fű, azt kész. Mert ha terasz, akkor beton, stb, stb. Második esetben az asztal lesz valamelyikből a fenti kettő közül.. kérdés, melyik bírja jobban az idő vasfogát, a vörösfenyő vagy a termós fa.. az már világos hogy hiába termo, az UV-től ez is beszürkül, ha nem kap felületkezelést. Tapintásra a termós fa elég kemény és nyilván törékenyebb is, ami nem tudom egy asztal összerakásánál mekkora akadály lenne, mondjuk hogy egy csavarhoz hogyan viszonyul. Szóval töprengek kényelmesen.

Annyit láttam, hogy a termomodifikált kőris már olaj nélkül is nagyon szép.

(#46309) thyeby válasza Winner_hun (#46307) üzenetére


thyeby
őstag

Láttam már ilyet (néhány éveset) kezeletlenül kültérre kirakva köztéren. (Nyíregyháza-Sóstó, Debrecen - Agóra)

Meglepően jól bírja, meglepően egyenes marad. De az is meglepett, hogy ami viszont görbült, az meglepően nagyon görbült. És az is meglepett, hogy amikor ráhullott az avar, vizesen, hát az különbül csúszott, mint egy jégpálya. Ekkor határoztam el, hogy nem lesz ebből a lépcsőm. Dekoratív, ütős látvány. Csúszik a műkő is nagyon, amikor ráesik a hó, de akármilyen ronda, marad. (Jó lenne pedig találni valamit, ami nem csak jól néz ki, hanem nem is csúszik. Eddig nem sikerült.)

Több fa van, mint asztalos!

(#46310) Szalmakutya válasza thyeby (#46309) üzenetére


Szalmakutya
tag

De ez meg van marva, ahogy a teraszdeszkát szokták, vagy sima a teteje?

(#46311) Grizzlu válasza thyeby (#46309) üzenetére


Grizzlu
tag

Sóstó :) Egy időben udvaroltam Nyíregyházára egy nagyon-nagyon szép lánynak. 440 kilométert zavartam le érte egy találkozóért oda, és 440-et vissza. Sokat voltunk Sóstón :K

[ Szerkesztve ]

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#46312) thyeby válasza Szalmakutya (#46310) üzenetére


thyeby
őstag

Mart.
Direkt nem tettem be közelibb képet, amin nagyon látszanak, hogy mennyire nem egyenesek azok a nemvetemedő deszkák, mert én így is annyit kapok a fejemre itt azért, mert túl igényes vagyok - hátha más nem jár így. Megosztán jönnek az ünnepek. Legyek ünneprontó?

Több fa van, mint asztalos!

(#46313) thyeby válasza Grizzlu (#46311) üzenetére


thyeby
őstag

A szerelem nem ismer távolságot. ;)

Több fa van, mint asztalos!

(#46314) Grizzlu válasza thyeby (#46313) üzenetére


Grizzlu
tag

Dehogynem. Kiköltözött Angliába, az már elég volt távolságnak :DDD

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#46315) thyeby válasza Grizzlu (#46314) üzenetére


thyeby
őstag

Hhaátt?
Meraz nem naccerelem, hanem csak küs kücsüke. :U

Több fa van, mint asztalos!

(#46316) oserenella


oserenella
csendes tag

Sziasztok!

Létezik olyan lapszabászat valahol Budapest és környékén, ahol Google Sketchup modell alapján levágják a lapokat?
Köszi előre is a választ!

(#46317) Winner_hun válasza oserenella (#46316) üzenetére


Winner_hun
félisten

Beküldöd a bútort és ők majd kiírják a méreteket, kitalálják hogy hova milyen élzárást szeretnél?:DDD

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#46318) thyeby válasza oserenella (#46316) üzenetére


thyeby
őstag

Listát kell készítened, amin szerepel minden alkatrész mérete mm-ben, hogy szálára, vagy keresztbe vágják a mintát, és hogy melyik élre kérsz milyen élzárást - ha kérsz élzárást is.
Így érdemes.
Mert kiszámolnak neked mindent SU rajz alapján, de ezért a számításért, olyan felárat kell fizetni, ami csak a butáknak éri meg.

Ne felejtsd számításkor az élfólia vastagságát belekalkulálni, mert úgy járhatsz, hogy az ajtópáros nem záródik be!

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#46319) mdk01 válasza oserenella (#46316) üzenetére


mdk01
addikt

A világon nincs ilyen és nem is lesz. :)

(#46320) Grizzlu


Grizzlu
tag

"Jó lenne pedig találni valamit, ami nem csak jól néz ki, hanem nem is csúszik. Eddig nem sikerült."

Pont ez izgat. Egy kültéri döntött létrát szeretnék csinálni a majdani faszárító padlásomnak. Milyen anyagot érdemes ráfogatni\ragasztani a fokokra, hogy a lehető legtöbb védelmet biztosítsák csúszás ellen?

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#46321) Szalmakutya válasza Grizzlu (#46320) üzenetére


Szalmakutya
tag

Ha ráesik a hó, és ráfagy, akkor csúszni fog minden anyag, akármit csinálsz. Ha ettől eltekintünk, a gumi pl nem csúszik, de az UV hosszú távon árt neki. Szerintem realisztikusan a teraszdeszka, vagyis a mart felület marad.

(#46322) Szalmakutya válasza mdk01 (#46319) üzenetére


Szalmakutya
tag

Szerintem kicsit negatívak vagytok itten. Bármilyen értelmes asztalosnak odaadja, az megcsinálja neki. Csak nem ingyen. Láttam is lapszabászatot Óbudán, ahol direkt írták, hogy küldj nekik egy skeccet, átbeszélik veled és megcsinálják. De persze ennek ára van.

(#46323) Szalmakutya válasza Szalmakutya (#46322) üzenetére


Szalmakutya
tag

Abban viszont igazuk van, hogy ha ezt mással csináltatod meg, akkor hogyan tanulod meg te?

(#46324) oserenella válasza Szalmakutya (#46322) üzenetére


oserenella
csendes tag

Köszi mindenkinek a választ!
És nem tudod pontosan, hogy melyik Óbuda lapszabászat volt ahol ilyet láttál?

Köszi!

(#46325) mdk01 válasza oserenella (#46324) üzenetére


mdk01
addikt

A helyzet az, hogy ők is az alapján tudják kiírni a szükségletet amit te mondasz nekik. Akkor már miért ne írd ki te? Megméred az alkatrész méretét és leírod, majd megjelölöd, hogy hol akarsz élzárást.
Ha már 90%-ban megvan akkor abból ők már át tudják konvertálni az ő megszokott anyagkiírásukra.
A normálisabb lapszabászatoknak a honlapján fent szokott lenni a megrendelőlap amit ki tudsz tölteni.

(#46326) BlackBird válasza mdk01 (#46218) üzenetére


BlackBird
újonc

Elolvastam és alapvetően egy véleményen vagyunk.

(#46327) Szalmakutya válasza oserenella (#46324) üzenetére


Szalmakutya
tag

Talán a lapszabászat.hu-n láttam ilyesmit. De arra vigyázz, hogy semmit se tudok róluk. Lehet hogy tökjók, lehet hogy kutyaütők..

(#46328) jimy_l


jimy_l
tag

Boldog karácsonyt, finom bejglit, jó bort,
és sok ajándékot, mindenkinek! :))

Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

(#46329) Grizzlu


Grizzlu
tag

Boldog Karácsonyt minden aktív, és read only fórumozónak is! :)

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#46330) TriplaB


TriplaB
csendes tag

Kellemes Karácsonyi Ünnepeket. A karácsonyfát nem feldolgozni :)

[ Szerkesztve ]

(#46331) generatoros


generatoros
tag

Áldott Karácsonyt Mindenkinek.

(#46332) Szalmakutya


Szalmakutya
tag

Boldog Karácsonyt.

(#46333) eax1650


eax1650
aktív tag

Boldog Karácsonyt és vidám ajándékbontást!
Feliz Navidad (spanyol) = Boldog Karácsonyt

Molek 8 éves: [link]

[ Szerkesztve ]

Bocsáss meg az ellenségeidnek, de jegyezd meg a rohadékok nevét.

(#46334) SchumiBácsi válasza eax1650 (#46333) üzenetére

Üdv all! Boldog karácsonyt mindenkinek :D

Miközben fogynak a sütemények és a töltött káposzta, egy kis szakmai segítség kellene.

Otthon szeretnék jellemzően 100x50cm méretig alakzatokat kivágni. Ez az érték ritkábban 160x50cm méretre kúszhat, de megfelelő géppark esetén nem látom akadályát.

Kérdés mi a megfelelő géppark?

Ha asztali körfűrészre építek a magam szintjén ezt gondolom a legjobb megoldásnak.

Ha jól értelmezem a leírását akkor módosítás nélkül 92x72cm a legnagyobb felület az ami pontosan leszabható vele az eljárási táv és vágási szélesség párhuzamos ütközőn alapján. Ha a gép túloldalán kialakítok egy stabil felületet amire "felkúszik" a tábla akkor elméletileg lehetséges 92centinél hosszabbat is vágni? Feltéve ha baloldalt ezeket le tudom teljesen szedni.

Néhány esetben kivágások is kellenek egy-egy táblába. Erre ilyen dekopírt szánok. Azért ilyet mert van ugyanilyen akkus konstrukcióban csavarbehajtóm/fúróm és jónak tűnik. A töltők és akkuk mindkét géphez jók - ez így egy szempont.

Kézi körfűrészre építve elméletileg tetszőleges hosszban vághatok, feltéve ha tartozik hozzá vezetősín. Ilyen fűrészt gondoltam ha kézzel szabnék, elvileg opcióban van sín is 1400mm de máshol 2x700mm van feltüntetve. Utóbbi esetben hogy áll össze stabil egységes egésszé? Mert ha jól összeállna akkor talán nem kellene a nagy és drága asztali fűrész.

Barkács topikból jövök, ott még felmerült a felsőmaró témaköre. Ez akkor lett volna nagyon fontos ha dekopírral vágnék viszonylag durva vonalon, illetve fontos volna ha csapolnék bizonyos helyeken például. Vele kellene kimarni a csapok helyeit. Milyen felsőmarót vegyek?

Miért ez a sok gép hirtelen? Elmehetnék szabászatra de sztem minden méretet nem fognak levágni amit szeretnék. Asztalos kevés van a környéken, akit ismerek az is alig ér rá ilyesmivel foglalkozni, igény meg van a fa cuccokra. Most azonnal kb. 100-150K összköltségű meló lenne, ha vállalná. Így a beruházás pár év alatt megtérülne mert nyilvánvaló hogy egyéb dolgokat is csinálnék ezzel a felszereléssel itthon.

A kérdés az hogy ezek a gépek jók e, ha nem mik a jók? És az asztali körfűrészre vagy a kézi merülőfűrészre építsem a darabolás fázisát - ez talán a legfontosabb. Felsőmarót azt ajánlani kellene, dekopírt csak akkor ha az akkus terv még se jó. 16-19mm a jellemző megmunkálandó anyagvastagság.

Köszi ha elolvastad és segít valaki.

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#46335) thyeby


thyeby
őstag

Békés karácsonyt!

Több fa van, mint asztalos!

(#46336) thyeby válasza SchumiBácsi (#46334) üzenetére


thyeby
őstag

Nem merek addig semmit válaszolni, amíg nem tudom, csak sejtem:
Szóbanforgó méretek okés, de bútorlap, vagy tömör fa?

Több fa van, mint asztalos!

(#46337) SchumiBácsi válasza thyeby (#46336) üzenetére

Bútorlap és MDF, egyéb nem fontos melókra deszka laminált parketta.
A tömör fa valószínűtlen anyag, de járható ha a tolási sebesség erősen lelassul?

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#46338) pacman_123 válasza SchumiBácsi (#46337) üzenetére


pacman_123
tag

Szia, és Neked is Boldog Karácsonyt!

Bocsánat, de nem teljesen világos némely összefüggés a történetedben:

"A tömör fa valószínűtlen anyag, de járható ha a tolási sebesség erősen lelassul?"

Hmm?? Tömörfát IS vághatsz a felsorolt fűrészekkel, pont. Nyilván a megfelelő fűrészlappal - hosszvágásra hosszvágót, keresztvágásra keresztvágót. Bár mind a kettővel lehet mind a kétféle vágást csinálni, de nem véletlenül találták ki őket. Szóval ha a valószínűtlent azért írtad, mert nem akarod használni, akkor OK, az a te választásod. De fűrészelni azt is lehet ezekkel :)

Nade, ha jól értem a történet egészét: csinálnál munkákat, leginkább bútorlapból/MDF-ből, de a képletből kivonnád a lapszabászatokat (én nem tudom mi az a méret amit nem vágnak le, de ha jól tudom íves vágást is vállal jónéhány, nemcsk X x Y méretű téglalapokat, nyilván jó pénzért)

Tehát megveszed a bútorlap táblát, mondjuk egy ilyet. Vagy egy MDF táblát, mondjuk ilyet. Az egyik 95 kiló, a másik "csak" 71. Én megpróbálom elképzelni az első vágást, ahogy ráteszed ezeket a súlyokat ARRA a Bernardora. Aztán végig pontosan a vezetőnek tolva tolod őket. Szó szerint nehéz elképzelni :) Legalábbis pár méternyi saját gyártású etető- és fogadóasztal nélkül. Állványos görgők sztem felejtősek ilyen súlyú táblánál (vagy nem? többiek?)

Ha nem ruházol be egy jó többmillás (használtan lehet hogy olcsóbban is hozzájutnál) lapszabász táblafelosztóra, mint azt a lapszabászatok teszik, akkor marad - szerintem - a merülőfűrész. És akkor abból már egy jobbfajta - ha "pénzes" (valami megtérülésről írtál) munkákat akarsz vele csinálni, ne ezen spórolj. Annak fényében főleg ne, hogy belinkeltél egy 330K HUF-os asztali fűrészt, meg vennél egy szintén nem olcsó dekopírt. Akkor ne az egész terved legfontosabb komponensét alapozd egy barkácskat alsó vonalára. Szerintem :)

Én magam egy Makitát használok (SP6000J), és nagyon szeretem. Járt hozzá alapból egy 1.4m-es sín, meg vettem hozzá egy 1.9m-est meg egy ilyen síntoldót. Neked egy olyan csomagot javallanék, ami jó egy bútorlap tábla hosszvágására síntoldás nélkül is:

Gép
3m-es sín
Vezetősín rögzítő

A sínrögzítő néha nagyon hasznos szolga. Nem feltétlen egy 3m-es vágáshoz, mert ezek a sínek a tapadócsíkok miatt nagyon szépen a helyükön maradnak. Nekem nagyon jól jött pl öcsémnél mikor lépcsőt burkoltam, egy ilyen vágásnál. De szinte az összes rövid keresztvágásnál használtam, mert fontos volt a nagyon pontos vágás. Szóval sztem ezt ne hagyd ki a csomagból. Jó sokszor, az esetek többségében nem fog kelleni. De amikor kell, akkor nagyon jó hogy van, és ahhoz képest nem drága.

Felmerülhet benned a kérdés (jogosan), hogy miért vetetném meg veled a 60e Ft-os 3m-es sínt, ha ott az 1.9m-es sín 28-ért, plusz 12 a síntoldó, az 40, spóroltál 20e-et és még hosszabb is a síned így mint 3m. Ez szép gondolatmenet, de ... melyikben bízol jobban hogy MINDIG tutira EGYENES lesz? A toldott vagy az egyben kiöntött (húzott, mittomén hogy készül). Ez nem kérdés gondolom. És te NAGY táblákban gondolkozol, ha jól értettem a történetet. Kérdés: megér-e neked 20e ft-ot a tudat, hogy majd 3m-en is tutira egyeneset (és szépet!) vágsz majd. Az most mindegy, hogy milyen méreteket írtál, elsőre lesz olyan hogy 2800x1000-est vágsz majd a nagy táblából, aztán azt vágod fel 1600-as szeletekre. Vagy fordítva, mindegy, de lesz pár hosszú vágásod. Jó a logikám igaz? Már az alapján amit írtál, hogy nem akarsz lapszabászathoz menni, de bútorlap - akkor meg kell venned a 2800x2070-es táblát ...

Én itt használtam egyszer a síntoldást, nem nagyon láttam benne görbületet, de ennél a műveletnél nem volt fontos a 3m-es nyílegyenes vágás. Rádbízom melyiket választod :) Én nem szoktam bútorlappal dolgozni ,de ha ilyen nagy táblákkal szeretnék dolgozni mint te, akkor biztos az egyben 3m-es sínt választanám.

Kérdezted hogy áll össze 2 ilyen sín stabil egésszé: kb így ahogy ebben a videóban is mutatják, pont 2 Maki sínt toldalnak össze az általam is használt síntoldóval. Elsőre nem esett le miért 2 darab, a vékonyabb és egy vastagabb acélrúd kell egy ilyenhez, aztán könnyű belátni, hogy jobb ha a hernyócsavar nem a puha alusínnnek feszül és hagy nyomot benne, hanem annak a vékonyabb acéllapkának.

Felsőmaró: itt ez szintén megkavar kicsit, nem értem az összefüggést:

"Ez akkor lett volna nagyon fontos ha dekopírral vágnék viszonylag durva vonalon"

Hogy a szaggatott vágást azzal igazítod ki? Vagy ahelyett? Nem értem na :)
Mindenesetre, itt is ha nagyjából jól értem az összképet (pl a csapolások) akkor elsőkörben kézből szeretnéd használni. Bár a csapolással kapcsolatban szintén meg vagyok zavarodva kissé, mert írtad hogy bútorlap - én végigjártam a lakás összes bútorlapos bútorát, a tiplin kívül nem sok "csapolást" látok bennük, hacsak nem a kivetőpánt helye, de azt megint nem felsőmaróval szokás kimarni, hanem leginkább 35-ös Forstner fúróval. Azt el tudom képzelni, hogy az élzárásodat azzal kerekíted le, mondjuk egy R2-es kerekítő marófejjel. Ahhoz elég lenne egy kicsi élmaró is. Szóval milyen csapolást és milyen anyagba?

Írtad hogy MDF is szerepel a terveidben. Pontosan mit csinálnál? Mondjuk mart frontokat, pl ilyet?

https://www.youtube.com/watch?v=uoFcKBx4nTE

Ilyenkor érdemes lepuskázni a "nagyokat" (de az a mókus a fenti videóban legalábbis nemcsak magának készít frontokat, Anyu megrendelésére, úgy gondolom). Szóval ami jó neki, az jó lesz neked is :)

Amíg nem vili hogy mit szeretnél a maróval csinálni (lehet hogy kiderül, nem is egy maró lesz a célszerű), addig mit ajánljak? Mondhatnám hogy van egy Tritonom, egy ilyen (csak én még az uni-maxtól vettem, de ők nem árulják már, nemtom miért ...) kurvajó, kurvanehéz ezért asztalba van építve. Meg van egy kicsi DeWALT "élmaróm", egy ilyen szett. Én még a Megatoolnál vettem 8xe Ft-ért, de ott most mocsokdrága. Jó lenne ő a Zákánytól is, gondolom. Imádom, és nem véletlen az idézőjel mert nagyon nem csak élmarásra jó. Így annyi infóból amit leírtál, akár jó is lehetne neked. Jópár ilyen csapot, vagy a hozzávaló csapfészket, de nem egy ilyen lebegőpolc vasalatsüllyesztésen is túlvagyok már vele. Meg egyszer ennek a hintalónak igazítottam ki a "hintaívét", ami elsőre nem lett túl optimális (legalábbis a "főnök", öcsém kisfia első tesztelése alapján :) ) - egy rétegelt lemez sablon, plusz felsőcsapágyas tisztítómaró, plusz a DeWALT. Ezt csak azért, hogy eloszoljon az a tévhit hogy az élmaró csak élmarásra jó. Jó az sok mindenre, csak kisebb kompromisszumokkal.

Nyilván nem akarsz egy ilyennel 20mm széles és 20mm mély nútot egyben kimarni, mert 8-as szárral inkább ne, de ilyet is ki tudsz marni, több menetben. Nyilván akkor érdemes egy bika, 12mm-es marón elgondolkodni, ha ilyen munkából van nagyon sok, és nem mindegy mennyi időt töltesz el vele. VAGY: ha világossá teszed hogy mit akarsz majd az MDF-fel csinálni, mert ha marni is akarod, ahhoz már kellhet a nagyobb maró (ld a videóban). Jópár jó véleményt hallottam már pl a Makita MT 3600-ról, egyszer egy ismerős asztalos révén a kezembe is fogtam. Tényleg egy brutális állat, én úgy vélem falat is lehetne vele bontani. Engem csak egy dolog zavar benne: a fix 22 ezres fordulatszám ... most akkor ebbe sosem fogok be egy 89mm-es plattolómarót? Amit max 12 ezres fordukatra javall a gyártója? És nem, nem akarok külső fordulatszám szabályozókkal szenvedni (mikor ég az le, mennyi erőt veszít vele a maró, stb). Viszont a márkás, "nagy" (12mm-es szárt is fogadó) és fordulatszám-szabályozós gépek 100e Ft-tól indulnak (vagy lemaradtam vmiről). Szóval ezért kellene tisztázni mi újság azzal az MDF-fel, mit és hogyan akarsz belőle csinálni. Meg hogy szeretnéd-e (kell-e) asztalba is építeni a marót.

Dekopír: na abba nem szólok bele, nem ismerem a Milwaukee cuccait csak hallottam hogy elég jók. Írtad hogy van már akkus Milwaukee szerszámod, tök logikus lépésnek tűnik az akkuval kompatibilis fűrész beszezése, főleg ha nem napi 200m-t akarsz vele vágni.

Még valami: bútorlap. Elvágod. Élzárás? Majd a többiek elmondják mennyire lehet ezt szépen megoldani otthoni műhelyben. Én életemben egyszer vasaltam rá egy élzárót kb másfél méter hosszon, de állítólag az ma már nem "menő". Annyit tudok hogy ABS, de hogy azt hogy lehet szépen felragasztani, meg szépen eldolgozni otthon - majd a "bútorlaposok" elmondják.

Még valami, MDF: mivel kezeled le? Ennek a szép festése egyáltalán nem triviális feledat. MDK01 kolléga nemrég árulta el, hogy Székesfehérvárról egész Miskolcig eljönnek, hogy minőségi MDF festést kapjanak (ja még meg sem köszöntem azt a posztodat mdk01 :) szóval köszi!) . Az otthoni vákumfóliázás sem tűnik életszerűnek. Ezekről semmit nem írtál hogyen tervezed megoldani, de erre is gondolni kell.

Szóval: kicsit több infóval jobb tippeket is kaphatsz, és ugyan jó hosszan kérdeztél, cserébe kaptál egy jó hosszú válasz. És még fogsz is kapni mástól is - de légyszi kevesebb dolgot hagyj a képzelőerőnkre :)

[ Szerkesztve ]

Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

(#46339) Grizzlu válasza pacman_123 (#46338) üzenetére


Grizzlu
tag

Megnéztem a "Ciklonos leválasztó" videód. 5:35-nél ordítva felröhögtem :DDD

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#46340) pacman_123 válasza Grizzlu (#46339) üzenetére


pacman_123
tag

Bendegúz? :)) Őt a régi csatornámon párszor elsütöttem, mikor visszanézve magamat felfedeztem egy-két ordas hibámat. Voltak akik bevallottan a Bendegúz nyaklevesre vártak minden videómban :D én barom, egy rossz pillanatomban töröltem :((

Amúgy tudod hogy bedurrant a karom mire kinyomtam a 40 csík ragasztót? Nem csoda hogy hogy akartam letenni a ragasztósflakont :U

Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

(#46341) Szalmakutya válasza pacman_123 (#46338) üzenetére


Szalmakutya
tag

Ezt rendesen odatetted.

Ma karácsony alkalmából kipróbáltam az új gagyi Fieldman FZP 2020-E elektromos láncfűrészem. 23e volt, de Oregon láncvezető meg lánc van rajta. Egész jól nyomja. Elvileg 2.4kW-os, olyan 1.5kW lehet is benne. Meglátjuk, a nyúzást hogy bírja.

Van egy info, amit a Stihl-esek se tudtak a szakboltban, úgyhogy ideírom okulásul. Láncfűrészhez van az a biztonsági nadrág, vagy kötény, amibe ha belekap a fűrész, akkor hirtelen eltömítik az anyag szálai és megáll, ergo nem vágja le a lábad, de még inkább, az artériádat nem vágja háromba, roncsolva. Na, szóval ez jó cucc, de elektromos láncfűrészhez ne vegyetek, mert nem működik vele. Annak ugyanis állandó a nyomatéka, és nem áll meg tőle.

Viszont otthoni használatra sokkal jobb az elektromos mégis. Nem őrül meg a szomszéd, mert sokkal halkabb, nem szívsz füstgázt, nincs karbantartás, fogod, azt bekapcsolod és megy. Őreg láncfűrészesek nyafognak, hogy a madzag veszélyes, hát, ha nem szoksz hozzá, akkor lehet. Mondjuk az erdőbe meg nem tudsz besétálni vele, és ámokfutás is csak ha egy komolyabb aggregátorral a hátadon tudsz szaladni..

(#46342) Grizzlu válasza pacman_123 (#46340) üzenetére


Grizzlu
tag

:K

Porszívód milyen márka, hány literes? Ez lesz a januári projektem ciklonostól, direkt azért nyitok majd bankszámlát, hogy tudjak rendelni egynéhányat Kínából.

Arra is gondoltam, érdemes lenne nagy tételben bevásárolni ciklonból, biztos elkapkodnák, sehol sem találok magyar oldalon.

[ Szerkesztve ]

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#46343) Grizzlu válasza Szalmakutya (#46341) üzenetére


Grizzlu
tag

"nincs karbantartás"

Láncot olajozni azért kell, nem? :U

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#46344) Szalmakutya válasza Grizzlu (#46343) üzenetére


Szalmakutya
tag

De, bele kell önteni olajat néha, meg persze ki is kell tisztítani időnként. De sokkal egyszerűbb, mint a benzines.

Mondjuk, ha igazi erő kell, még mindig egy nagy benzines nyer..

(#46345) pacman_123 válasza Grizzlu (#46342) üzenetére


pacman_123
tag

OBI sajátmárkás, NTS 25 típus, 25l-es tartállyal. Mivel folyamatosan előtte van a leválasztó+a 60l-es fahordó, majdnem mindegy mekkora a tartálya. Jól bírja a rákötött dolgokat is meghajtani, 2.4kW Triton, 2kW gérvágó, de régen a 2.2kW-os gyalut is ezzel próbáltam elszívni. Kevés sikerrel, de ez nem a porszívó hibája (nem erre való).

"Nagy" tételes kínai rendeléssel csak óvatosan. Illetve rendelhetsz de hamar átcsúszol a vámköteles értékhatáron. Én anno magamnak és egy fórumtársnak rendeltem egy-egy ciklonost. 56$ volt az érték, akkor tán 50 volt a határ, amiről én nem is tudtam. De semmilyen vámos értesítést nem kaptam. Utólag megértettem miért, először észre se vettem: kínai barátaink 20 (!) $-írtak a csomagra. Itthon meg "bevették". De erre alapozni meg nem lehet. Amúgy az ötlet maga nem rossz, biztos sokan vevők lennének rá, értelmes felárért, akik félnek aliról v egyáltalán a netről rendelni.

Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

(#46346) Grizzlu válasza pacman_123 (#46345) üzenetére


Grizzlu
tag

Való igaz.

Utána olvastam a dolgoknak, nem veszek nagy tételben. Már odafigyel a Posta a vámolásnál, nem veszik be a korábban bevált 20 Dolláros\Eurós trükköt, és nem a végösszeget szorozgatják az ÁFA-val és a vám százalékos rátájával, hanem ahány dobozban jön az áru, annyiszor szorozzák fel. Ha tehát öt dobozban jön a mondjuk minimálisan rendelhető 50 ciklon, tegyük fel összesen 100 Euróért, akkor 5x [(100 Euro*1,27)*1,05)] a képlet :((

[ Szerkesztve ]

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#46347) Winner_hun válasza Grizzlu (#46342) üzenetére


Winner_hun
félisten

[KLIKK]

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#46348) Grizzlu válasza Winner_hun (#46347) üzenetére


Grizzlu
tag

:R

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#46349) generatoros válasza pacman_123 (#46345) üzenetére


generatoros
tag

Nekem csak most lett ciklonom az ali-ról rendelve, 16.99 dolcsiért.Emlékszem amikor ez téma volt, meglepődtem amikor láttam az árát, remélem használható lesz ( elég vastag közel 3 mm a falvastagsága). A beüzemelés még várat magára, mert nem tudom eldönteni, hogy a porszívó és a ciklon között milyen vastag legyen a cső és lefolyó(szürke) vagy hajlékony ( pu) legyen?A felső maró(asztalba épített változat) előtt lesz egy y elágazás ez természetesen a flexi csővel és az elágazás uán is flexi csővel ami már 30mm környéke. Valahol azt olvastam, hogy mivel a ciklon is 50 mm csatlakozóval rendelkezik érdemes lehet az 50-es csöveket használni,aztán azt is olvastam, hogy mindenhol a 30 mm körüli cső a jó megoldás: ez a fő dilemmám.Lehet kísérletezni, de jobban szeretnék egy kipróbált megoldást , főleg az anyagi vonzat miatt.

(#46350) SchumiBácsi válasza pacman_123 (#46338) üzenetére

Köszi a rengeteg infót!

Akkor elsőnek egy korrekció, a csapolást eredetileg rosszul értelmeztem, mert valójában tiplizésről van szó. Egy furat ide-oda és közzé kerül az a hengeres dolog. Nem létfontóságú de opcióban jó lenne mert ha nem egy nagy dolog akkor adna egy határozottabb tartást az illesztéseknél. Elsősorban ezen furatok kiképzéséhez kellene egy ideális eszköz akkor. És az olyan vágott felületek elmunkálásához ahol valamiért nem körfűrésszel lett kivágva - hangszóró kivágások. Valamint 1-2mm élletörésekhez MDF anyagokon.

A Makita azzal az 1400mm egybe-sínnel nekem tökéletes lesz. Rövidtávon valszeg ez a legjobb. Hosszabb távon, időnként lehetséges sorozatgyártáshoz viszont elkelhet a Bernardo féle asztali fűrész is...

A bútorlap és MDF lap nem egyben jön el. A szabászatnak annyi feladata van hogy 4 egyforma részre vágja, vagy négy olyan részre ahol valamennyi levágott rész hosszabb éle megegyezik a kialakítandó dolog leghosszabb élével. Ez számítógépes tervezés a hulladékok minimalizálása mellett, így erősen változó adat és felosztás, de a lényeg hogy semmikép se egybe jönnek a táblák :D

A dekopír a leírtak szerint fixálható. Hozzáadott fűrészlapokban van különbség?

A megtérülés úgy értendő hogy ezek után közepes munkánál nem fogok asztaloshoz menni. Nagy munkánál igen, de kisebbeknél nem. Az élzáró vasalás nekem pálya minden olyan helyen ahol nem fekszik rajta a karom.

Jelenleg csak egyetlen eset van ahol ez a módszer csütörtököt mond (klaviatúra tartó), de annak a hosszútávú megoldása asztalost kíván majd. MDF-ből néhány hangdoboz épül majd. Némelyik festve némelyik kárpitozva lesz. Az elsőosztályú festés nem szempont. Aztán később minden olyan dolog amit még nem találtam ki.

Deszkából ritkábban dolgoznék, de hosszútávon megeshet.

A fűrészlap fajtája ha jól értem optimális esetben különbözik deszka és MDF/bútorlap esetén?

1ébként csak itthonra, magamra gyártanák a gépekkel.

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.