Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#45951) kavalkád válasza balmag (#45939) üzenetére


kavalkád
aktív tag

így, de érjen az asztallaphoz és ahhoz is rögzítsd.

(#45952) epmd válasza Levat (#45950) üzenetére


epmd
tag

Én azt mondom,ha van rá lehetőséged próbálj ki egy pár gépet,utána döntsd el mit akarsz venni az igényeidhez mérten.Egy melóhoz megvettem a legnagyobb,legdrágább Makita dekopírfűrészt,de nagy csalódás volt,nem is tartottam meg.Nyugodt szível váltam meg tőle,és lecseréltem egy Festoolra,ez legalább hozza az elvárásaimat,másnak meg lehet hogy egy csúcsgép a Makita a régi dekopírjához képest. :)

(#45953) Levat válasza epmd (#45952) üzenetére


Levat
csendes tag

Sajnos nincs lehetőségem (bár lenne), ezért pörgök a virtuális térben. :)
Egy festool-t használtam keveset, de nem voltam elájulva a vágás minőségétől, talán a lap már nem volt éles benne.

(#45954) Levat válasza thyeby (#45947) üzenetére


Levat
csendes tag

Annyival kiegészíteném, h a pontos járás alatt szerintem érthetjük a motorvezérlést, hisz ah szóba került a felsőmarónál a konstans vezérlés, itt is lehetséges, h állandó fordulatszámot tartson a gép. Ehhez ellenállás hatására meg kell növelnie a motoráramot, de ha be is lassul, legalább azt tartsa közel fixen.

Kértem ajánlatot egy Würth merülőre (sín nélkül nettó 150e), ott a műszaki mókus aszondta semennyire nem lassul be a gép. (Bosch gyártmány)

(#45955) thyeby válasza epmd (#45952) üzenetére


thyeby
őstag

Mesélj még!

Én meg a Fesool-ban csalódtam. És abban gondolkodtam, hogy megveszem a legnagyobb Makitát.
Mit nem abszolvált jól?

Több éve várom, hogy valaki beszámolna erről a Makitáról, de senki.
Már alig van gép, amit még nem próbáltam ki. A kis Makitában occósága ellenére én nagyon kellemesen csalódtam. A fiamnak lőttem játszani/tanulni egy tízesért a jófogáson, és van olyan feladat, amihez azt veszem elő szívesebben mint a drága gépeket. Egyedüli hátránya számomra csupán a kis löketmagasság. Az sem zavar, hogy nincs szerszám nélküli lapcsere.

Több fa van, mint asztalos!

(#45956) thyeby válasza Levat (#45954) üzenetére


thyeby
őstag

Nem úgy van, hogy ráteszem a Makita sínre, és már pontos is.

Ha megveszed a drágábbat, és nem jön be, hát eladható. Ha a jófogáson nézel ki egy újszerű gépet, akkor meg bukás nélkül tudod továbbadni. (Már többször láttam kereken 100-ért szép állapotú használt Festool-t sínnel.)
Szerintem a Würt túlárazta. 150-ért már válogathatsz a jobbak közül sínnel is. Egyszer néztem egy tesztet. (Azt hiszem Festool - Mafell - DeWalt - Makita - Bosch verseny volt. A Mafell-t hozták ki győztesnek.)

A pontos sínek sem kompatibilisek egymással, és vannak különbségek közöttük.

Megjegyzem a szerintem legfontosabb tévhitet a merülő+sín kombókról:
Tud szélezni is. Prímán. Többen épp ezért ruháznak be rá. Hogy megveszik a szélezetlen borovi pallót, mert az olcsóbb is, szebb is, és majd leszélezik maguknak. Nna, erre nem való. Mert mire visszahozza az árát, addigra szét is rongyolódik bennük a méregdrága fogaskerékpár. Nem pótolhatatlan, de a cseréje deficitesbe borítja az elképzelés megvalósítását. Tartósság tekintetében mindenféle kézi körfűrész leggyengébb láncszeme ez a fogaskerék páros.

Bútorlap vágáshoz én nem univerzális lapot javaslok, hanem sűrű fogazású holkerest.

Több fa van, mint asztalos!

(#45957) Sterilzona


Sterilzona
senior tag

Sziasztok
Abraboro márkát ismeri valaki ?
[link]

(#45958) thyeby válasza Sterilzona (#45957) üzenetére


thyeby
őstag

Az Abraboro-t, mint márkát ismerem. Közép áron középszerű minőséget tapasztaltam tőlük. Ominózus fűrészlapjukat nem ismerem. Deh, nem kockáztatnék. Szintehogy ugyanennyiért vettem egy hónapja Freud hosszvágót itt - igaz, csak 300-ast. Az garantáltan prémium minőség.

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#45959) balmag válasza kapu2006 (#45946) üzenetére


balmag
csendes tag

Szia, drága a rétegelt lemez? Lehetséges, de nem sokkal mintha egyszerű bútorlapból csinálnám. Itt nálunk 7e egy 1.5m x 1.5m -es tábla 19mm-es vastagságban.
Jobban szeretem mint a bútorlapot akár megmunkálás, akár utókezelés szempontjából. Pácolhatom, lazúrozhatom, lakkozhatom és olyan lesz amilyennek elképzelem.

Köszönöm nektek a válaszokat, megfogadom a merevítőt és az asztallap alá fogom elhelyezni.

== Hobbi Barkács ==

(#45960) kavalkád válasza thyeby (#45956) üzenetére


kavalkád
aktív tag

félre ne érts, nem ellened kívánok beszélni, de az ilyen jellegű tesztekre nem alapoznék és senkinek nem javaslom, hogy ez alapján döntsön.
csináltak egy kézi sebesség tesztet, ami minden csak nem pontos, meg hogy mennyi idő alatt lehet lapot cserélni.
hogy a vágás egyenessége, merőlegessége milyen lett az számukra irreleváns ezek szerint és akkor még van ki tudja hány nézőpont amit figyelembe lehetett volna venni.
szóval ez nem igazán teszt, de még csak objektív összehasonlításra sem jó. szerintem.

(#45961) thyeby válasza balmag (#45959) üzenetére


thyeby
őstag

És ha mondjuk bük rétegeltet veszel, és lezárod az élt bükk élzáróval, a hatás tökéletes bükk tömörfa. (Gyönyörű!)

Több fa van, mint asztalos!

(#45962) kavalkád válasza balmag (#45959) üzenetére


kavalkád
aktív tag

a rétegelt 2-3-szor drágább mint a bútorlap, cserébe statikailag erősebb. a te asztalodhoz az is jó, bár akkor az asztallapot egy-két mérettel vastagabb anyagból készíteném.

[ Szerkesztve ]

(#45963) thyeby válasza kavalkád (#45960) üzenetére


thyeby
őstag

Maximálisan osztom a véleményem. :K

Ez a videjó szerintem a Mafell megbízásából készült kemény valutáért.

De ami a lényeg, nagyon jó, hogy felhívod a figyelmet: Teszt és teszt között óriási különbségek vannak/lehetnek.

Több fa van, mint asztalos!

(#45964) thyeby válasza kavalkád (#45962) üzenetére


thyeby
őstag

Taníts!

Mert én úgy tudtam, hogy statikailag léptékkel erősebb.

Több fa van, mint asztalos!

(#45965) thyeby válasza kavalkád (#45962) üzenetére


thyeby
őstag

Bocsi, elkapkodtam! :R

Valahogy sikerült úgy olvasnom, hogy statikailag gyengébb.

És igen, én is 22-esből készíteném.
Viszont kihagynám a merevítést, csupán egymással összefogatnám a két hátsó lábat.

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#45966) balmag válasza thyeby (#45961) üzenetére


balmag
csendes tag

Bükk rétegelt lemezzel még nem dolgoztam, de elgondolkodtató amit mondtál.
Eddig csak nyír rétegelt lemezt találtam itt a környéken ([link]), de körül fogok nézni :)

== Hobbi Barkács ==

(#45967) kavalkád válasza thyeby (#45965) üzenetére


kavalkád
aktív tag

nem kapkodtad el, az volt oda írva, csak azt a bútorlapra értettem, de félreérthető volt a megfogalmazás ezért átírtam.

(#45968) Sterilzona válasza thyeby (#45958) üzenetére


Sterilzona
senior tag

Köszönöm, már érdeklődtem is náluk ...

(#45969) Levat válasza kavalkád (#45960) üzenetére


Levat
csendes tag

Ez így van.
Mivel igen sok mindent elolvastam és megnéztem már, lejött, h nem mindig a munka minősége az elsődleges érv náluk.
Többször láttam, h egy dekopír jó minősítést kap, közben meg odaírják, h nem vág szépen. WTF?

A Mafell asszem drágább még a Festool-nál is.

Sínhez annyit, h ha meglesz a gép, fogok kölcsönkérni síneket, h melyikkel milyen munkát végez. Ha összejön, beszámolok az eredményről.

(#45970) Kiscsőke válasza Levat (#45969) üzenetére


Kiscsőke
aktív tag

A sín az semmilyen munkát nem végez azt a fűrész végzi, a lényeg, hogy hozzávaló sínt nézz mivel nem egyformák a különböző gyártók megvezetései és nem minden sín passzol az összes merülőfűrészhez. A sínek széle általában egy vékony gumilap amit az első vágásnál vág méretre maga a fűrész, így lesz pontos a vonal melletti vágás.

A remény hal meg utoljára! (meg a patkányok)

(#45971) kavalkád válasza Kiscsőke (#45970) üzenetére


kavalkád
aktív tag

nem mindegy, hogy milyen a sín minősége, ha a gumilap sz@r akkor a vágásod nem lesz merőleges. pont a belinkelt videóban látni, hogy 7:50-nél a Mafell megdől jobbra az addigi pozíciójához képest.

[ Szerkesztve ]

(#45972) Levat válasza Kiscsőke (#45970) üzenetére


Levat
csendes tag

Úgy tudom, h sok múlik a sínen, leginkább az a gumi a szélén, ami pl megakadályozza kipattogzást is. Nem véletlenül cserélhető minden csík a festool sínen.

Sínt adnak hozzá, sajnos 2 db-ból állót, ezért fogok kipróbálni több sínt, amire passzol, de ezek már elméleti fejtegetések, ki kell próbálni!

(#45973) Kiscsőke válasza kavalkád (#45971) üzenetére


Kiscsőke
aktív tag

Az nem a gumilap miatt dől meg, hanem valószínűleg nem volt sík a felület a sín alatt.
Ezen képen a felső gumilap amit méretre vág magának a fűrész, ez közvetlen a fűrészlap mellett van, ez miatt nem tud billegni vágás közben, ha jól van felragasztva.

(#45972) Levat
A kipattogzást elvileg megakadályozza, gyakorlatilag az inkább a fűrészlapon, valamint a a fűrész tolási sebességén múlik. Valamint a színén vágod vagy "fonákon" azaz ha a látszódó felületet alulra fordítod akkor szebb a vágásképed mintha a fűrész kilépő oldalán, tehát felül van.
De a bútorlap vágáshoz ez sem elég mindig.

[ Szerkesztve ]

A remény hal meg utoljára! (meg a patkányok)

(#45974) thyeby válasza balmag (#45966) üzenetére


thyeby
őstag

Ugorj be ide érdeklődni. (A második tétel az bükk, húszasig.) Debreceni út, ÖMV kút megett.

Több fa van, mint asztalos!

(#45975) Levat válasza Kiscsőke (#45973) üzenetére


Levat
csendes tag

Igen, ezek is mind befolyásolják, ezért gondolkodom rendszerben, és abban mi változtatható.

Viszont, a tett halála a gondolkodás, megrendelem a gépet ma egy választott fűrészlappal, figyelembe véve a tanácsaitokat. :) Köszönöm!

(#45976) thyeby válasza Kiscsőke (#45973) üzenetére


thyeby
őstag

Na meg a kipattogzást a Festool merülőn pölö egy gépbe integrált bizbasz nehezíti.

Több fa van, mint asztalos!

(#45977) Kiscsőke válasza Levat (#45975) üzenetére


Kiscsőke
aktív tag

Viszont a pénztárca halála a meggondolatlan vásárlás! Azért ezt ne feledjük el!
Ha fentebb tekersz van 2 fénykép egy ládáról, ahhoz az anyagot a Parkside merülőfűrésszel vágtam, szinte 0 kipattogzással. Pedig ennek is lehetne jobb a vezetője meg újra kellene ragasztani a gumi lapját csak még nem tudom milyen ragasztóval. Alsó részen nincs kipattogzás

[ Szerkesztve ]

A remény hal meg utoljára! (meg a patkányok)

(#45978) kavalkád válasza Kiscsőke (#45973) üzenetére


kavalkád
aktív tag

ja, azért is lehet, sosem fogjuk megtudni ebből a tesztből.

(#45979) eax1650


eax1650
aktív tag

Nem vagyok iparos! Csak néha-néha barkács célra kellene!

Na de ez tényleg ilyen: [link]

Bocsáss meg az ellenségeidnek, de jegyezd meg a rohadékok nevét.

(#45980) pacman_123 válasza thyeby (#45956) üzenetére


pacman_123
tag

"Megjegyzem a szerintem legfontosabb tévhitet a merülő+sín kombókról:
Tud szélezni is. Prímán. Többen épp ezért ruháznak be rá. Hogy megveszik a szélezetlen borovi pallót, mert az olcsóbb is, szebb is, és majd leszélezik maguknak. Nna, erre nem való."

Tibi, nem kötekedésképp, de akkor mire? :) Mi a különbség akkor, amikor pl nem szélezek vele 30mm-es pallót hanem elvágom hosszban/keresztben? Vagy felosztok X m2-nyi bútorlapot? Akkor nem terhelem a fogaskerekeket? OK, nyilván nem erre gondoltál - csak megpróbálom megérteni, miért nem arra való (mi a különbség a 2 vágás között).

Abban igazad van, hogy az egyik legkényesebb pontja a fogaskerés-áttétel. Nade egy merülővel (a hossz- és keresztvágások mellett) indíthatsz belülről is vágást, sőt ez az egyik különleges feature ennél a fajta fűrésznél. És ennél jobban semmi nem terheli sztem ezt a fogaskerék-áttételt - és mégis arra használod amire való.

Nemcsak azért elmélkedem ezen, mert én már széleztem merülővel, hanem hogy a fenti kijelentésedet szerintem kicsit tompítani kellene. Mert ez így önmagában, egy egyszerű kijelentő mondatban - nem igaz.

Innentől már nemcsak neked, hanem Levatnak is válaszolnék, inkább egy hosszabb poszt mint 3 kicsi.

A minőségi vágás valóban nem Festtool privilégium. Ahogy nagyon helyesen le lett írva: a pontos sínmegvezetés (pontos futás a sínen), ÉS (!) a jó minőségű, az anyaghoz megfelelő fűrészlap, és nem utolsósorban: a talphoz képest pontosan beállított fűrészlap (ld lejjebb DeWalt eset) Ez a minimum kritérium, bármelyik merülőfűrészt is nézed. Levat, linkeltél egy Freud lapot. Olvasd el a vélemyényeket róla. Mindenki lelkendezik, az is aki bútorlapot vágott vele (no chipout - nincs kiszakadás). Nagyon nem lőhetsz mellé. Egyrészt mert Freud, másrészt meg dicsérik.

Én is dicsérnék egy lapot, ebben a rövid összehasonlításban olvashatsz róla, ott ott a link is hozzá. Röviden: k...ajó lap.

Titan merülőfűrész: nekem sem volt a kezemben még. Levat, nem tudom miért bízol jobban egy külföldi (jelen esetben Screwfix árulta) barkácscuccban, aminek a gariját sem tudom hogy fogod érvényesíteni, mint egy itthoniban - ami szintén barkács, csak még érvényesíthető garis is. Csodák nincsenek. Ez a Titan kb egy árban van az általad nagyon barkácsnak minősített Parksideddal (amit egyébként itt is, és más fórumon is dicsértek már), meg pl egy Scheppach merülővel. Természetesen szíved-joga azt gondolni, amit. De írtad hogy nem feltétlenül anyagi oka van annak hogy Titant veszel, vehetnél Makitát is - ezért nem teljesen vili miért a kizárólag külföldi bakácscucc a cél. Van egy sanda gyanúm, hogy ezt te sem tudnád pontosan megfogalmazni ("csak" :) ) De just do it, én szurkolok hgy a Titannal se legyen baj és jó szolgád legyen.

Márkás gép = nagyon jó, barkács = olyan amilyen. Tessék, egy márkás (DeWalt) merülőfűrésszel egy tapasztalat. Saját tapasztalat :) Természetesen a használati útmutató sem utal arra, hogy ezt ellenőrizni kellene. De az hogy olyan mértékű volt a ferdén összeszerelés, hogy amiatt megszorult pár cm vágás után - azt azért egy DeWalt-tól nem várja az ember. Még akkor sem, ha a gyári melós egy 3 napos, átfüvezett Ozora-party után áll a szalag mellé. Érdekes, nekem a Makita merülőm párhuzamos volt a vezetősín-núttal. Sőt, eszembe se jutott hogy ezt megnézzem. Egy lengyel gyerek mutatta még egy videón, hogy ezt érdemes megnézni indítás előtt, amúgy pont egy Makita SP6000-en. Ha nem az, rögtön el is ba**hatod a vezetősíned gumiját, ha épp passzosra állítottad a sínfutás, és mondjuk elsőre egy vastagabb anyagot vágsz. Szóval Levat, akármit is veszel, nézd ezt majd meg. Tolómérővel, ugyanazt a fogat mérve a merülő talpán végigfutó núthoz képest. Sajnos most nem talállom azt a lengyel videót ahol ezt megmutatják. Ehhez a témához még ld a fentebbi összehasonlítós linkemet. Woodstar (most már Scheppaqch márkanéven fut), egy relatíve jó (24 fogas Pilana) lappal is elfogadható vágásképet produkált (ha nem nézed a leeső oldalt. Azt sajnálom nagyon, hogy nem tettem fel a 48 fogas Maki lapot a Woodstar-ra :( úgy lett volna korrekt az összehasonlítás.

Levat, Festool-lal volt rossz tapasztalatod: de ugye ettől a Festool még nem rossz gép? :) Plusz nem lenne baj ha részleteznéd, miért nem voltál elájulva tőle. Tudom van egy nagy "hibája": drága. Igen, lehetett tompára kopott fűrészlap, és/vagy rosszul beálított gép. Olvasgass sokat fórumon, egy-egy márka adott típusára keresve. Garantálom hogy mindegyik márkáról fogsz anyázó posztot találni,. Amit azért érdemes mindig fenntartásokkal kezelni, mert nem tudod ki vágott a cuccal, életéban akkor először, hogy volt beállítva a gép, le volt-e ellenőrizve, stb.

Sín: Levat, ahogy más is megjegyezte: attól hogy egy barkács gép alá Makita sínt teszel, nem lesz jobb/szebb a vágásod. Errefelé ne gondolkodj.

Lapszabászat = minőségi vágás. Tibi: na, ezt is lapszabászata válogatja.

Egyes példa. No komment. Ja, és olvassuk el rendesen: egyszer már korrekt minőségben vágtak neki. Most meg úgy ahogy látod. Most akkor mi van? Ajánljuk azt a lapszabászatot vagy sem?

Kettes példa: öcsém vágatott a Praktikerben (? vagy OBIban? nemtom) plusz polcokat a nemrég vásárolt nagy tükrös hálószoba-szekrényhez. Mert összesen kettőt adtak gyaárilag, még 4 db-ot kért. Talált megfelelő (olyan mint a gyári) bútorlapot a kínálatban, megadta a méreteket, levágták (mondta hogy látta hogy "olyan függőleges lapszabász géppel". Azt is elmondta hogy olyan lett a vágás minősége mintha részegen ő vágta volna el, dekopírral. Szanaszét kipattogva a vágás széle. Azért nem reklamált, mert belső polcok, 2 nagy tolóajtó takarja. Nade ... ha kinti polcok lettek volna?? "Lapszabászat", nesze neked.

Olyat is írtak már sokan, hogy go lapszabászat, 50 x YY cm -es darabok, egyik 50.3, másik 49.8 széles lett... hogy van ez?

Ezt csak azért, hogy nyilván van olyan lapszabászat ami mindenkor konstans JÓ minőséget (vágáskép, pontos méret) produkál, a kérdés akkor csak az: melyik az?

Bocsi a hosszú posztért, de sok olyan kijelentés volt merülőfűrész témában az elmúlt napokban ami tévútra vezethet egy kezdőt, vagy túlságosan általánosít. Az alapján merészeltem ezeket leírni, hogy volt kezemben barkácsgép, és kétféle "márkás" gép is, a Makita azóta is boldogan és készségesen szolgál, szélez, hosszvág, pontosan vág, szépen vág. Imádom. Konkrétan annyira, hogy ha csak egy fűrészt tarthatnék meg az összes közül, ő lenne az.

[ Szerkesztve ]

Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

(#45981) Winner_hun válasza pacman_123 (#45980) üzenetére


Winner_hun
félisten

Az a bútorlapos kipattogzás szerintem nem a vágás miatt lett, akkor sokkal több kipattogzás lenne (és nem is ekkorák).

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#45982) thyeby válasza eax1650 (#45979) üzenetére


thyeby
őstag

Igen! :K

És szégyen a Makitára nézve. :U
(Talán ha a lidi lekoppintaná, harmadáron korrektebbre sikeredne.)

Több fa van, mint asztalos!

(#45983) Grizzlu válasza eax1650 (#45979) üzenetére


Grizzlu
tag

Én sem. De már nagyon régen vágyom egy tiplizőre.

Ha a százezres Makita ilyen, nem hiszem, hogy a barkácsmárka sokkal jobb lenne. Sajnos - vagy szerencsére - mindig arra a konklúzióra jutok, hogy inkább spórolok még a fejlesztési alapba vagy egy évet, és Festool Domino lesz a végállomás. Akármennyire is fáj nekem, hobbistának az ára. Arról nem olvasni rosszakat, csak az árától kap sikítófrászt mindenki.

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#45984) Levat válasza pacman_123 (#45980) üzenetére


Levat
csendes tag

Kösz a hosszú magyarázatokat, ilyenekre van szükségem. :)

A Freud lap a befutó, legalább meglesz egyszerre minden. Szimpi a Makita lap is, 15e-ért már legyen is jó. :)

Vmiért a Scheppach nem szimpatikus (érzés), egyszerűbb lenne a szerszámoutletben megvenni, ez tény.
Amikor összehasonlító videókat néztem, figyeltem a hangját a motornak, hogyan áll le, stb...a scheppach egyikben sem szerepelt rosszul (persze az olcsókban nincs motorfék). A csapágyakról is árulkodik a hangja.
Néztem Holzmann-t is, ha már gyárt komoly gépeket, kb 65e-ből megvan 1,4 m-es sínnel, de a hangja olyan volt, mintha épp tönkrementel előtt állna. Elvetettem, mert úgy gondoltam, h csak a név miatt kérnek többet érte, amúgy tök ugyanaz, mint bármelyik abban az árkategóriában. (van tőlük lamellózóm, az is egy átcsomagolt, név miatt magasabbra értékelt cucc)
Megkérdeztem a forgalmazót a garanciáról, elvileg problémamentes, de ami a lényeg, h hiszem, h jó választás lehet.

Van aki német prémiumok autókra porcosodik...én azokért nem adnék pénzt.

Köszi a linket a sínes problémához.
Egy eladó woodstar volt 1,4m-es sínnel, de lecsúsztam róla, akkor kezdtem az érdeklődést ezek felé.

Nem gondolom, h rossz a Festool, mert attól nem ájultam el, de mivel nem érzem, h be kéne ruháznom olyan kategóriára, így kiesik az érdeklődésemből egyelőre. Remélem lesz olyan, h már azokban fogok gondolkodni. :)

Tudom, h az előítélet elhagyásával a PS-t sem kéne leírnom, de nincs kedvem annyira kísérletezgetni.

Lapszabászat:
Bp-en Szilfa Kft, egész jó árak, nagyon szépen vágtak nekem bútorlapokat, de a tulajok ordenáré bunkók.

(#45985) Kiscsőke válasza Grizzlu (#45983) üzenetére


Kiscsőke
aktív tag

Én beruháztam egy Workzone-ra a héten, aztán vissza is vittem amikor egyik fórumtárs rámírt, hogy kottyan a megvezetője, nem is gondoltam, hogy megnézzem. Simán visszavették, ideadták a kezembe az árát. Ami még volt náluk raktáron az is kottyant. Átmentem egy mási Aldiba, ott találtam még 4-et ebből 1 nem kottyant, haza is vittem, kipróbáltam, nekem otthonra elég pontos . Évente 4-5 bútort összerakni szerintem ki fog bírni.
(#45984) Levat
Hát a Ps csak akkor vehető amikor éppen akciós a Lidl-ben, tehát ha nincs időd hónapokat várni akkor kiesik, viszont ha netalán mégis olyat veszel akkor tudok a beállításában segíteni, én már túl vagyok rajta.

[ Szerkesztve ]

A remény hal meg utoljára! (meg a patkányok)

(#45986) Levat válasza Kiscsőke (#45985) üzenetére


Levat
csendes tag

Ha van kedved, privátban leírhatnád, miket állítottál be.

(#45987) Grizzlu válasza Kiscsőke (#45985) üzenetére


Grizzlu
tag

Biztosan nem rossz.

Egyrészt én sokkal többet használnám ennél, még ha csak hobbista is vagyok. Másrészt a Domino jóval sokoldalúbb. Szóval marad az :K

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#45988) thyeby válasza pacman_123 (#45980) üzenetére


thyeby
őstag

"Mi a különbség akkor, amikor pl nem szélezek vele 30mm-es pallót hanem elvágom hosszban/keresztben? Vagy felosztok X m2-nyi bútorlapot? Akkor nem terhelem a fogaskerekeket?"

De nem ám! A bútorlapnak gyakorlatilag semmi ellenállása ahhoz képest, amikor egy (kivált palló méretű) természetes fa épp összefele zár. Nna, ez kurvagyorsam meggyilkolja a fogaskerék párt.
És ez csak az egyik. Nem igazán erre céloztam én, hanem arra, hogy nem mindegy, hogy felosztasz 10 táblányi bútorlapot, vagy leszélezel egy m³-nyi pallót. Tippelek: 3 m³ palló szélezés után a legprémiumabb merülőfűrész is minimum agonizálni fog. Amikor még az árának a harmadát sem kereste vissza. Tippelek másikat. Egy merülő (éles lappal, szakszerű használat mellett) zokszó nélkül feloszt 50 tábla bútorlapot.

Lapszabászat:

Nagyon helyesen hívtad a figyelmet fel erre.
Mert valóban különbség van lapszabászat és lapszabászat között. (ahogyan étterem és étterem között is)
Hova vigyük, honnan tudjuk, hogy ha egyszer már jól dolgozott, akkor mégegyszer jól fog?
Először is bemégy. Nem is sunnyogva megsasolsz magadnak néhány ordibáló dolgot. Úgymint:
- Nem egy leharcolt őskövülettel dolgoznak?
- Rápillantasz a készárujukra. Egy pillantás is lebuktatja őket, annyi ezer árulkodó jel figyelmeztethet.
- Támasztják a gépet a seggükkel, vagy dolgoznak rajta?
- Hogyan tárolják az alapanyagot, a készárut. (Ha simán lekúrják a betonra, mint az obiban, sarkon fordulsz, vissza se nézel, és a rohattéletbe vissza nem mégy hozzájuk.)
- Megnézed kifele menet, hogy a kuka nincs-e teli piásüvegekkel.
- Az udvaron ott lesz a hulladék. Azon kedvedre babrálhatsz, túrkálhatsz. Ugyanolyan kifogástalanok a leeső darabok, mint a kész leszabott áru?

Fogd fel így: Ha egy lúzer lapszabászatot nyit, ott csak egy másik lúzer fog pénzt hagyni. (Ha valaki kitesz egy TAXI táblát a rozsdás kispolszkija tetejibe, be fogsz ülni abba a kocsiba?)
Egy jó lapszabászgép 4-5 millió. Nem mondom, vannak, akik megvásárolnak nyolcszázezerért egy kidobott, kiszolgált, 15-20 éves gépet, és vállalkozásban gondolkodnak vele. Sokan közülük még azt is tudják, hogy nem lehet versenyben lenni vele egy jó géppel szemben. Maguk is igénytelenek, és tudatosan a hasonszőrű igénytelenekre pecáznak.

Végül itt a válasz arra, miként védem én azt ki, hogy ahol már egyszer kifogástalan munkát kaptam, ott sose baxxák el nekem. Megrendelés előtt megkérdezem tőlük:
- Ha égett lesz az él, lépcsős, vagy kipattogzott, újracsináljátok nekem ingyé'? Ha kisebb lesz a lap 1 mm-el, mint amit megrendeltem, becserélitek jó méretre?
Egy korrekt lapszabászatban erre az a válasz, hogy természetesen.
Így kivédtem azt, hogy a mesterúr lusta kicserélni az elővágót, lusta azt csere után beállítani, és lusta újrakalibrálni a stellert. Mert ha ezek megvannak, garantáltan hibátlannak és méretpontosnak kell lennie minden vágásnak.

Több fa van, mint asztalos!

(#45989) pacman_123 válasza Levat (#45984) üzenetére


pacman_123
tag

Örülök ha hasznos volt :)

Közben próbáltam keresgélni azt a lengyel Makita beállítós videót. Nos azért nem találtam, mert nem lengyel, hanem spanyol (vagy van lengyel is csak most nem találom .. mindegy is). Ha nem is értesz spanyolul, látható hogy mit csekkolt és állított be az úr:

https://youtu.be/EmEuA8TnMbc?t=80

Annyi, hogy úgy illene hogy ugyanazt a fogat forgatod át a másik végére a méréskor. Filctollazz be egyet, akkor nem "veszíted el" melyiknek a távolságát méricskéled.

Ezt mindenképp érdemes lecsekkolni majd a Titan merülődön is. Ha a fűrészlap eleve szögben áll a núthoz képest -> könnyen kitalálható, hogy nem úgy fog vágni ahogy azt arra tervezték. És jó esetben "csak" ennyi lesz a problémád. Durvább esetben - ld a DeWalt-os sztorit. A DeWaltban egyébként a síne tetszik, pont középen fut a gerinc, amire ráülteted a fűrészt - így kétoldalas sínt kapsz, 2 gumicsíkkal, illetve ritka esetben hasznos lehet hogy nem kell a sínt forgatni, ha odébb mész a vágással. Cserébe: jó eséllyel a DW sín nem kompatibilis semmilyen más fűrésszel (nem láttam ugyanilyen megoldású más márkájú fűrészt) . Ami nem tetszik benne, hogy nagyon erős a rugója, a Maki sokkal lágyabban billenthető. Plusz a "hülye" (bocsánat: egyedi) billenőmechanika - bár páran ezt előnynek írják le. Nekem nagyon fura érzés volt lenyomni.

[ Szerkesztve ]

Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

(#45990) kavalkád


kavalkád
aktív tag

nemrég én is ebbe a problémába futottam bele.
van ennek a letörésnek az elkerülésére valami mód, anélkül, hogy egyik oldaláról a másikra át kelljen forgatni az anyagot?
(a ne dolgozz fenyővel nem elfogadható válasz)

[ Szerkesztve ]

(#45991) kavalkád válasza pacman_123 (#45989) üzenetére


kavalkád
aktív tag

portugál :)

(#45992) thyeby válasza Grizzlu (#45983) üzenetére


thyeby
őstag

"csak az árától kap sikítófrászt mindenki"

Nem barkácsoló szemmel:
Az ár/érték aránya kitűnő. Az én megfogalmazásomban pedig: Legolcsóbb és legjobb.
Azért szólok: Lehet ezt a gépet is elbaxni, és lehet ezzel a géppel is elbaxni. (Nem úgy múkod teljesen, hogy beletettem fiftinmillion dollárt, és jöhet a sültgalamb futószalagon.)

Fontos megjegyeznem:
A Domino-ba cca 10 ezer HUF egy marófej. Hát ezt a bútorlap elég hamar megeszi. Nekem tíz év alatt tisztán fába furkálva (több tízezerszer!) még a tartalék kést sem kellett elővennem.
És azt is fontos megjegyeznem, a kekszes kötés a kötés megcsúfolása egy domino dübelhez mérten. A keksz odaigazít, ott tart (már ha pontos), de azt én kötésnek nem nevezném. Biggyesztés. Ha a dominoval készre csinálok egy kötést, hát verd szét, ha tudod.

Több fa van, mint asztalos!

(#45993) thyeby válasza kavalkád (#45990) üzenetére


thyeby
őstag

Szinte kikerülhetetlen.
Ez fahiba. Veszel másik szál deszkát, mert ez valószínűleg végig ilyen, és kezded előről. Marógép visítson, lassan kis fogással marsz. Inkább égjen (majd megcsiszolod), mint törjön.
Megelőzhető biztosra: Három rétegből/stafniból ragasztott deszkával dolgozol.

Több fa van, mint asztalos!

(#45994) Grizzlu válasza thyeby (#45992) üzenetére


Grizzlu
tag

Csak fával "dolgozom" :K

(Ilyen szempontból sokkal szerencsésebbnek tartom magam, mint egy megélhetési asztalos. Már rég Ausztriában élő, asztalos végzettségű tesóm sírta el nekem nagyon sokszor, hogy inkább dolgozik kint akárhol nem asztalosként, mint itthon, mert elege lett abból, hogy a fa szeretete miatt választotta a szakmát, aztán szerelhetett évtizedeken át préselt, műanyaggal bevont fahulladékot, mert mindenkinek az kellett. Rendes fára alig kapott megrendelést.)

"a kekszes kötés a kötés megcsúfolása egy domino dübelhez mérten. A keksz odaigazít, ott tart (már ha pontos), de azt én kötésnek nem nevezném. Biggyesztés. Ha a dominoval készre csinálok egy kötést, hát verd szét, ha tudod."

Na, ez itt a lényeg. Pont ezért spórolok egy Dominora :K

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#45995) pacman_123 válasza thyeby (#45988) üzenetére


pacman_123
tag

"Nna, ez kurvagyorsam meggyilkolja a fogaskerék párt."

Meg az is ha nem gondolkodunk el azon, mi való nagyobb vastagságú hosszvágásra (szélezésre), meg a jó (szinte gyalult) minőségű, nem kipattogzós vágásra. Néha érdemes cserélgetni a lapokat:

Plusz az összezárás miatti szorulást is lehet egy egyszerű faékkel csökkenteni, majd 0-ra redukálni. Ez barkácsszinten szerintem belefér.
Bár nekem nem kellett a 32mm vastag, 3 m hosszú vágáshosszon a borovi fenyőt ékelgetnem, egyáltalán nem szorult a Maki a közepén, és végén sem. OK, nem 50mm-es palló volt. De ha arról lett volna szó: lehet ám azt is 2 lépésben szélezni, egy jó sínnel ez nem lehet probléma -> az nem igazán mozog el sehova, ha jó a csúszásgátló felülete. Egyszer bevágsz 25mm-t (nem zár össze), majd még 25-öt -> minimális lesz az összezárás miatti erőlködés.

Azért az elég ritka /tudom, neked nem, emlékszem a 3 m3 bükk rakatra az udvarodon :)/ hogy valaki ennyi fát dolgozzon fel vele. Tudom, szélezni szalagfűrésszel vagy mint pl Te, jó erős aszinkron motoros ácsfűrésszel "kell".

Abban igazad van hogy egy kefés motoros körfűrészben - mindegy hogy sima kézi körfűrész, vagy asztali körfűrész, vagy merülőfűrész - mindegyikben van fogaskerék-áttétel, így nem feltétlen arra való, hogy ipari mennyiségben "egyhuzamban" nyúzzuk. De ez nemcsak a szélezésre igaz. Az 50 tábla bútorlapot is szünetekkel "illik felosztani egy ilyen merülővel.

Én barkácsszemüveggel gondolkozom, mindent amit írtam így kéretik értelmezni :) Ha te arra írtad, hogy némely iparosok veszik ezt napi több köbméter szélezésére - akkor visszaszívtam mindent -> de ez meg legyen az iparos baja. Levat nem úgy tűnt hogy ipari léptékben gondolkodik.

Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

(#45996) Levat


Levat
csendes tag

Még egy tisztázó kérdésem van.
Mennyire fontos a hasítóék a merülőnél? A Titan-ban nincs, de woodstar/scheppach-ban pont van.

@pacman_123
Ha van rá igény, szívesen kölcsönadom a gépet tapasztalatszerzésnek.

[ Szerkesztve ]

(#45997) epmd válasza thyeby (#45955) üzenetére


epmd
tag

Mi nem tetszett rajta?Amikor jelölésig vágok,utána egy kicsit hátrahúzom a gépet nehogy tovább vágjak a kelleténél mire kikapcsolom a gépet oldalt.De a Makitán akkora játék van előre-hátra,hogy ott marad a lap,és ez idegesítő.68mm vastag borovifenyőbe akartam volna ívet vágni vele mert csináltam egy kétszárnyú ajtóhoz félköríves felülvilágítót,csak laza 3centit vágott alá a gép. :((( A Trtonnál ezt nem tapasztalom,főleg hogy jó vastag lapot is bele lehet rakni,azzal nehezebb eltérni a függőlegestől. :)

(#45998) pacman_123 válasza kavalkád (#45991) üzenetére


pacman_123
tag

Ohh jajj, bocsánat.

Tudom hogy a portugálok rém büszkék. Egyszer Lisszabonban töltöttem 3 napot, engem zavartak el az ottani irodába a levelezőrendszert meghekkelni. Sikerült egy nap alatt lerendezni az ügyet, így lett 2 szabadnapom. A taxis visz ki az "Április 25" hídhoz ("mini Golden Gate" híd), közben mondom neki hogy bocsánat, de a spanyol tudásom a "nagyon köszönöm"-re redukálódik, kérdezhetek-e angolul. Elég ferdén nézett rám, de ahogy látta a megnyúlt arcomat, elröhögte magát. Mondta hogy ebbe a hibába sok turista beleesik, mert "mink itt kéremszépen a portugál nyelvet beszéljük". Szó szót követett - persze már angolul, mit érdemes megnézni, mire vigyázzak, honnan jöttem:

- From hángári.
- Hángári??? Pi*a, ba**ás, cici, sör, köszönöm, ....

Stb, pár magyar szót mondott futószalagon, de meglepően jó akcentussal. Újabb megrökönyödött arcomat látva megint jót röhögött. Elmondta, hogy magyar barátnője volt, innen e fontos és hasznos szavak ismerete :D Plusz másik magyar "kötődése" a taxisnak a Benficán keresztül Fehér Miklós volt, aki ugye igen fiatalon a pályán halt meg egy bajnoki közben. Azt a sajtón keresztül is tudom, hogy nagy respektje van ma is a srácnak, de élőben tapasztalni más volt: a taxis igen meghatódva mesélte, hogy azt a meccset pont a tvből nézte végig, de a mai napig megkönnyezi az évfordulót.

[ Szerkesztve ]

Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

(#45999) yooccoo válasza Levat (#45984) üzenetére


yooccoo
aktív tag

kollégám egyik ismerőse vett használtan egy porschét, garancia nélkül
három hét múlva szétesett benne a motor
ettől nem gondolom, hogy a gyártó lenne a hibás, hanem a hülye felhasználó, aki nem ért hozzá és csak tolja neki amíg meg nem szakad
amennyiben egy bármilyen gép karban van tartva, meghálálja hosszú élettartammal és pontos működéssel

(#46000) epmd válasza Levat (#45996) üzenetére


epmd
tag

Fánál nem árt ha van benne.A Festool-ban is van gyárilag csak én nem használom. :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.