Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:42:15

LOGOUT.hu

WLAN, WiFi, vezeték nélküli hálózat

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#36801) akos86


akos86
aktív tag

Sziasztok!

TP-Link TL-ANT2414A kültéri antennáról valakinek valami konkrét véleménye/tapasztalata van e?
Néztem még Yagi antennát is, bár nem tudom hogy azok mennyire megbízhatóak.

üdv: Á!

3dfx, gone but never forgotten...

(#36802) And válasza akos86 (#36801) üzenetére


And
veterán

10..11 ezer forintért szerintem meglehetősen drága (az árgépen minimum ennyiért látni). Felettébb érdekes, hogy ennél még a TP-Link saját 24 dBi-s gridje is olcsóbb, de mindenképp vannak ennél jobb ár / érték arányú típusok is: [link]. Úgy tűnik, a gyártó némi felárat kér a márkanév ismertségéért. A konkrét tapasztalat meg ugyan jelenthet valamit, de annak csak úgy van értelme, hogy ha a felhasználó azt is hozzá teszi, hogy milyen körülmények között és miféle eszközökkel párosítva használja ezt az antennát, mivel önmaga az antenna nem határoz (mert nem is határozhat) meg olyan paramétereket, mint például a garantált összeköttetési távolság. Szerencsés esetben és jó feltételek mellett _akár_ kilométeres link is létrehozható ilyenekkel (persze nem úgy, hogy a 'túloldalon' csak egy beltéri router van a saját antennájával).
Yagi: léteznek normális típusok, de a választékot elnézve igen ritka az olyan. Az aukciós oldalak (Vatera, eBay) tucatkacat yagi-antennákkal van tele, amelyekre hihetetlen és épp ezért hamis nyereségadatokat adnak meg, de legalább olcsók. A valóságban - elfogadható méret és elemszám mellett - nem igazán képesek 17..18 dBi feletti nyereségre, és utóbbihoz is közel 1m-es gerinchossz és megfelelő számú direktor elem kellene. Ekkora nyereséget pedig jobb panelek is tudnak.

(#36803) akos86 válasza And (#36802) üzenetére


akos86
aktív tag

Nagyon szépen köszönöm a válaszod.

Az antennát a tetőre helyezném majd a padláson laptoppal szépen konfigurálnám.

Esetleg erről vélemény?

http://szamitastechnika.vatera.hu/halozati_eszkoz/antenna/wifi_yagi_antenna_1989401801.html

3dfx, gone but never forgotten...

(#36804) And válasza akos86 (#36803) üzenetére


And
veterán

"Az antennát a tetőre helyezném majd a padláson laptoppal szépen konfigurálnám."
Ok, csak épp az nem derül ki, hogy mire (milyen gyártmányú és funkciójú wifi eszközre: AP, kliens) csatlakozna és miféle, milyen hosszú kábellel, vagyis hogy egyáltalán milyen típusú és távolságú link kiszolgálására kellene. Konfigurálni meg ugye nem az antennát fogod, hanem a wifi-eszközt, amelyre csatlakozik.
"Esetleg erről vélemény?"
Semmilyen lényeges adatot nem közöl az eladó: nem tudjuk az antenna nyereségét (!), gyártóját vagy típusjelét, a kábelének fajtáját, csak azt hogy egy yagi, amelyre egy viszonylag vékony 5m-es koaxkábel csatlakozik, a másik végén meg egy RP-SMA dugó van (ránézésre, ezt helytelenül SMA-nak írta). A nyeresége a méretéből adódóan legfeljebb 15 dBi lehet, amihez a legjobb esetben is minimum 2,5..3 dB kábelveszteség társul, vagyis az effektív nyeresége alig üti meg egy filléres biquad szintjét, ahhoz képest meg nem olcsó és nyilván garancia sincs rá. Egy új, garanciás darab alig drágább (jelenleg ingyenes kiszállítási akció mellett hirdetve), és erről legalább tudni is valamit: [link]. Igaz, pillanatnyilag nincs készleten és ehhez nincs hosszú kábel, de annak a hosszát illetve veszteségét amúgy is illik minimális értéken tartani, vagyis a wifi-eszközt célszerű az antenna mellé telepíteni.

(#36805) jobesz


jobesz
tag

üdv!

asus n12 d1 és dell 5720 ( centrino 2230 300n wifi)

a köztük fennálló kapcsolatot 70 megabit felé nem nagyon tudom hozni

ha a routerben 20/40 re állítom az átvitelt a gépen fix 144 mbit en beállí a kapcsolat amiből 70 megabit marad meg

ha fix 40 mhz re teszem a routerben a beállításr van hogy a kapcsolat 300 mbit, de instabil, és alig megy fel 77 mbit ig

netem 100 as digi, kábelen 93 megabit tartós stabil net

milyen csatorna és sávszélesség mhz beállításokat javasoltok?

20 mhz és 11 es csatona a legjobb mindkét oldalon?

Sonymdr cd550,,mdr-cd580 /AKG k371/ Az áram alatt lévő alkatrész ugyan úgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#36806) jobesz


jobesz
tag

A kérdéesm igazából az hogy a 144 mbit es fix átvitelből ki lehet e hozni 70-80 megabitet átvitelben, és ezekhez adó (asus n12 d1) és vevő dell 5720 ( centrino 2230 wifi) beállításaiban mhz, vezrtlőcsatorna stb esetében mi a javasolt

Sonymdr cd550,,mdr-cd580 /AKG k371/ Az áram alatt lévő alkatrész ugyan úgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#36807) Hegyirabló


Hegyirabló
veterán

Sziasztok!

Vettem, és üzembe helyeztem egy új telefont, Sony Z2-t, amivel akadt egy kis wifi problémám.

Az itthoni wi-fivel használhatatlan a telefon. Sőt. Ha itthon rákapcsolódok a wi-fire, használhatatlan a net. Mindenhol, az asztali gépen (kábel), lapotopon (szintén wi-fi).

Összegezve, a Z2 hazavágja itthon a netet, ha rákapcsolódok.

Ilyenkor nulla az adatforgalom, nincs mérhető sebesség, egy eszközön sem.

Ahogy leválasztom a Z2-t helyreáll a rend.

Eddig semmilyen probléma nem volt ezzel, pedig az elmúlt hónapban volt három különböző telefonom (LG, Nokia, Z1).

Kérlek segítsetek!

Előre is köszönöm!

Aquila non captat muscas.

(#36808) kali válasza jobesz (#36805) üzenetére


kali
legenda

szia,

a 100-as net - de még a digi 100-as hálója által adott maximum 93-94 megabit/sec - átviteléhez kábelen (wan <-> lan) is kevés az rt-n12 d1, ezért wifi útján (wan <-> wlan) pláne nem várható el több bő 70 megabit/sec sebességnél.
az ideális mind a két oldalon a 40 MHz és a 300-as kapcsolat lenne, a csatorna pedig az ottani környezeti tényezők alapján, tehát ellenőrizve, hogy milyen idegen hálózatok elérhetők, azok melyik csatornákon forgalmaznak, és szabad értéket beállítani a sajátnak, figyelembe véve, hogy a 40 MHz 300-as kapcsolat két csatornát használ.
próbáld ki a kapcsolatot más/minden csatornán, hátha találsz stabilabbat.
amennyiben a router erősebb hardverű lenne és többet tudna wan <-> (w)lan irányban, úgy sem sokkal lennél előrébb, legalábbis a maximum 93-94 megabit/sec nem férne át a 2.4 GHz 300-as kapcsolaton, ahhoz mát 5 GHz javasolt.

[ Szerkesztve ]

(#36809) jobesz válasza kali (#36808) üzenetére


jobesz
tag

Köszönöm a részletes és érthető választ, de mivel tudom ellenőrizni a csatornák foglaltságát, és számomra előnyösségét?

létezik valami program, ami a közelben haznált wifi hálózatok csatornáit kiírja?

váltogatni szoktam, jelenleg 2 es csatornán 70 mbit, eddig stabilnak tűnik, esténként picit leesik talán a sok netező és a wifi-k telítődése miatt

Sonymdr cd550,,mdr-cd580 /AKG k371/ Az áram alatt lévő alkatrész ugyan úgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#36810) mezis válasza jobesz (#36809) üzenetére


mezis
nagyúr

Pl InSSIDer.

mezis

(#36811) kali válasza jobesz (#36809) üzenetére


kali
legenda

wifi képes eszközön ellenőrizheted ezzel az alkalmazással; link

(#36812) czgabi76


czgabi76
tag

Visszatérnék ehhez: [link]

Ha a 3 méteres árbóc helyett 4 vagy 5 métereset raknák fel szerintetek változna valamit a jelerősség?

[ Szerkesztve ]

A felhasználó nevem csak kitaláció!

(#36813) Gyurka6 válasza czgabi76 (#36812) üzenetére


Gyurka6
őstag

Szevasz!

Attól eltekintve, hogy szabálytalan a kéményhez rögzíteni (tudomásom szerint), ez csak
speciálisan akkor jelenthet javulást, ha valamilyen tereptárgy belógását meg tudod szüntetni.
Pl. egy közeli tetőgerinc fölötti ellátást megoldja. Gyakorlatilag egy 2-3m-es léccel ki tudnád
próbálni.

Gyurka

(#36814) czgabi76 válasza Gyurka6 (#36813) üzenetére


czgabi76
tag

értem,hogy érted azt hogy szabálytalan hogy a kéményhez rögzítem?

A felhasználó nevem csak kitaláció!

(#36815) akos86 válasza And (#36804) üzenetére


akos86
aktív tag

Köszönöm!
Tp link 741nd routerre lenne csatlakozva az antenna kb 1m kábellel ez venné a jelet, majd a routerhez egy másik router (tp link 841n) kábellel csatlakozna és szórná a jelet tovább a házban.

Jelenleg is így van csak az 5dbi antenna nagyon vérszegény ezért is szeretném egy erősebbre cserélni.

üdv,Á!

3dfx, gone but never forgotten...

(#36816) Gyurka6 válasza czgabi76 (#36814) üzenetére


Gyurka6
őstag

Hali!
[itt találni], külön megemlítve a tv antennát, bár gyengítést ír, a szerkezeted meg körbefogja....

[ Szerkesztve ]

Gyurka

(#36817) petyus80


petyus80
csendes tag

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni az alábbi témában. Van egy DI-524-es router alapból, amihez szeretnék hozzácsatlakoztatni egy DIR-300-as routert, mert ha több gép használatban van a családban, már nem lehet csatlakozni a hálózathoz az egyik szobából. Gondoltam azáltal, ha egy másik routert beiktatok a hálózatba, ez a probléma megoldódik és mindenki megfelelően tud netezni. Hogyan tudom mindezt kivitelezni? Muszáj a két routert kábellel összekötni? Nincs tapasztalatom ezügyben... Előre is köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#36818) Lesliegold


Lesliegold
tag

Sziasztok,

Adott egy TP-Link TP WR841nd N-es router, mely PCIEX1-es slotba dugott TL-WN881nd -el kéne, hogy együttműködjön. A WIFI vevő sosem volt az igazi, pedig antennát is cseréltem rajta, így megérett a cserére. Mivel nem tudom, nem e a slot volt a ludas, most USB-t vennék.

Melyik most a bestbuy termék olcsó kategóriás USB-s vevő tekintetében? (N-es a router, a vevő is legyen ilyen) Vagy mivel váltanátok ki? 100/50-es netem van, melyből ha 20/10-et tudnék a vevő oldalán, már elégedett lennék, csak a jelet jól vegye...(Most 5/7Megát tudok, de időszakosan (napi 2-3X) újra kell indítani a gépet, mert lemegy 1Megára a sávszélesség, majd teljesen nullára...)

Köszi a segítséget!

Xiaomi Redmi 3

(#36819) Soma01


Soma01
veterán

netreg!

Itt kiszámolhatod, hogy mennyivel (mekkora táppal) kell megküldeni a kábelt, hogy a végén is az elvárt érték jöjjön ki, és nem kell hozzá, csak amit linkeltem (a párszáz forintos táp feladó): [link]

[ Szerkesztve ]

(#36820) Soma01 válasza Soma01 (#36819) üzenetére


Soma01
veterán

Ha meg már megvan a switch, ezt láttad már? [link]

(#36821) mezis válasza Lesliegold (#36818) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Először tájékozódj az éteri viszonyokról: InSSIDer. Aztán majd meglátjuk...

mezis

(#36822) mezis válasza petyus80 (#36817) üzenetére


mezis
nagyúr

A DIR-300-at csak UTP kábellel tudod csatlakoztatni. Úgy általában amíg van rá mód, addig kábellel célszerű megoldani a csatlakozást.

Megoldható ? (14 mm-es lyukon a csatlakozó is átfér.)

mezis

(#36823) Gubek-Einste válasza Lesliegold (#36818) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

A PCI-E adapternek a hátránya, hogy a gép ház árnyékolja, ki kell vezetni, hogy rendes vétel legyen. Emiatt lehet, hogy nálad ez okozza a gondot, érdemes lenne ezt kizárni mert ha ez a helyzet akkor elég egy kivezetett antennára cserélés is. Antennából 2 db TP-Link TL-ANT2405C vagy TL-ANT2408C kellene rá.
USB-s adapterből a TP-Link TL-WN8200ND legyen.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#36824) Winne


Winne
nagyúr

Sziasztok!

Dual bandes routernél, ha nem feltétlenül kell az 5GHz-es sáv, akkor érdemes azt kikapcsolni? Elképzelhető, hogy ha csak az a 2.4-es van aktiválva, akkor nagyobb jel jöhet ki a routerből? Az, hogy ugyanazt az antennát használja ebbe nem szól bele?

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#36825) petyus80 válasza mezis (#36822) üzenetére


petyus80
csendes tag

Köszönöm, majd kipróbálom!Bár elég nagy a két router közti távolság,remélem így jó lesz.

(#36826) Lesliegold válasza Gubek-Einste (#36823) üzenetére


Lesliegold
tag

2 db antenna, ugyanannyiba kerül, mint egy TL-WN722NC (3e Ft).
2 antenna és próba, vagy inkább egy biztos Új eszköz?

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi 3

(#36827) mezis válasza petyus80 (#36825) üzenetére


mezis
nagyúr

Kb 100 m-es lehet egy UTP kábel. (Hajlítási sugárra figyelni !)

mezis

(#36828) Gubek-Einste válasza Lesliegold (#36826) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Ez jó kérdés, helyzet függő, hogy melyik jobb.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#36829) kozicsd válasza Gubek-Einste (#36774) üzenetére


kozicsd
tag

Szia
Egy másik, ugyan ilyen típusú adapterrel is lepróbáltam, ugyan azt a hibát produkálja, pedig ez új.
Esetleg más dolog, amire gyanakodhatok :F

(#36830) beleszólok


beleszólok
senior tag

Help! Ésszerű magyarázatot keresek, segítsen valaki! :DD
Évek óta tologatom ide-oda a routerem által használt csatornákat, mert mindig jött újabb szomszéd, aki az addig használt csatornára telepedett, akkor még ingyen volt az inSSIDer, láttam, hogy sokan lettünk, hát picit odébb mentem. Végül talán egy vagy két éve kikötöttem a 13-as csatornán, mert azt viszonylag kevés router éri el, viszont tomato alól gond nélkül megy. Úgy két hete vagy még annyi sem, "kedves" szomszéd is benevezett a UPC-hez, ráült a 11-es csatornára (*) és úgy nézett ki, miatta kifeküdt a saját wifim.
Konkrétan hallom, ahogy járkál a lakásban, onnan tudom többnyire, hogy itthon van és ilyenkor szokott iszonyatosan belassulni a saját, eddig tökéletesen működő wifim. Értsd: 50Mbps sávszélből úgy 1-5Mbps marad, mire a notebookomig ér a jel.
Az előbb túrni kezdtem a netet és valahol azt olvastam, hogy ha nem az 1,6,11 csatornák valamelyikét használjuk, akkor katasztrofálisan gyér performanciával szembesülhetünk. WTF? Nekem eddig mindig gyönyörűen működött, ha volt legalább két csatorna a sajátom és az erősebb jelszintet produkáló szomszédok közt. Na mindegy, vesztenivalóm semmi, átraktam 11-re, ahol az a bizonyos új, valószínűleg UPC-s eszköz van. Nem mondom, hogy tökéletes, mert régebben 300Mbps-en csatlakoztam a routeremre, most meg jó, ha 150-160 hazudik a windows, viszont a speedtest.net, pusztán attól, hogy átmentem a 11-es csatornára, hirtelen 40-45Mbps-t produkál a korábbi 1-5 helyett...
Na ezt valaki el tudná magyarázni úgy, hogy én is megértsem? Miért nem mindegy a rádióhullámoknak az a pár száz MHz ide vagy oda?
Mint látható, nagyon nem értek hozzá, szóval tőmondatokban, ha szabad kérnem! ;)

* = a jelerősség alapján úgy saccolom, az engedélyezett 100mW többszörösével :) ) - hogy az övé, azt onnan tudom, hogy a saját nevét adta a routernek, a MAC address (vagy minek hívják wifi esetében - BSSID? Na mindegy, szóval az a hexa, egyedi azonosító) alapján ez valami számomra ismeretlen gyártmányú router, amit a UPC osztogat mostanában.

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#36831) And válasza beleszólok (#36830) üzenetére


And
veterán

"Az előbb túrni kezdtem a netet és valahol azt olvastam, hogy ha nem az 1,6,11 csatornák valamelyikét használjuk, akkor katasztrofálisan gyér performanciával szembesülhetünk. WTF?"
Ez ebben a formában nem fedi a valóságot (de finoman írtam ;]), vagy csak félreértelmezted. Arról van szó, hogy a wifi-rádiócsatornák az analóg TV- és rádiócsatornákkal ellentétben 'átfedik' egymást, mivel a wifi-csatornák közötti távolság (5 MHz) csak közel ötöde az egyetlen wifi-hálózat által elfoglalt spektrumnak (802.11b/g: 22 MHz). Vagyis mindössze három darab tiszta, átfedés nélküli csatorna létezik a 2,4 GHz-es sávon (az n-es wifi képes 40 MHz-es sávszélt is foglalni, akkor még annyi se). Tehát az amerikai elrendezés alapján, amely eleve csak 11 csatornát ismer, ez a 3 csatorna az 1-es, 6-os és a 11-es. Ezek nem valamiféle 'kitüntetett' csatornák, csak így jön ki a lépés. Nálunk lehetne 1, 7, 12 is, illetve bármely más elrendezés, melyekben a csatornák közötti különbség minimum öt. Ez egyben azt is jelenti, hogy ha valaki a közelben csak a 3-as csatornát használja, és a többi tiszta, akkor neked a 8-as számú lehet az ahhoz legközelebbi átfedés nélküli csatornád. De ha a 10-est (vagy akármit a 8-as felett) választod, ugyanaz lesz az eredmény. Tehát ismét: az 1, 6, 11 nem valami szentírás eredménye, és abszolút nem azt jelenti, hogy a többi ab ovo szar lesz.
" = a jelerősség alapján úgy saccolom, az engedélyezett 100mW többszörösével"
Ezt szinte ki is zárhatod: szolgáltató biztosan nem osztogat szabálytalan EIRP-értékű routereket. Te pedig meg nem mondhatod onnan, hogy az biztosan túlzott teljesítményű, mivel ez erősen lehetetlen feladat. Egyszerűen túl közel van, ennyi lehet az oka az erős jelnek.

(#36832) beleszólok válasza And (#36831) üzenetére


beleszólok
senior tag

Megtaláltam újra: http://superuser.com/questions/443178/is-it-better-to-use-a-crowded-2-4ghz-wi-fi-channel-1-6-11-or-unused-3-4-8
A "Cisco tested this" kezdetű válasz volt az.
Egyébként nem kizárt, hogy valamit k.ra félreértelmezek. Minél többet olvasgatok wifi témában, annál kevésbé értem. :)

Túl erős jel: tomato-val mérhetően többet ki tudok hozni (már amennyire az androidos programocskám megbízhatóan működött anno), mint a megengedett. Konkrétan 0-ra állítva állítólag valamiféle hardveres default értékre áll be, de ezzel valami extrém erős jelet mértem, úgyhogy sürgősen vissza is tettem 100-ra, azzal kb. annyit is mért a programom (sajnos már nincs meg nem tudom, mivel méregettem :(( )
Ezen felül ott a gond, hogy a lakás egyik végében vagyok én, a másikban a routerem.
Ahol vagyok, ott erősebb jelet produkál a szomszéd routere, mint amit az enyém, 100mW-ra állítva, ha ott vagyok tőle egy-két méterre. Egyébként a sajátom egy Asus RT-N16, aminek úgy tudom, még elég jók az antennái is, a rádiója is.

[ Szerkesztve ]

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#36833) beleszólok válasza And (#36831) üzenetére


beleszólok
senior tag

Egyébként úgy fest, véletlen egybeesés volt csak, pont akkor szűnt meg az immár szokásosnak mondható zavarás, amikor átraktam magam a 11-esre. Mert most bárhová teszem a felső 6 csatornán (7-13, 40MHz, upper control), nincs az az embertelen lassulás.

Viszont az érdekes, hogy az 1-4 csatornákon a routerem szerint szinte nincs is forgalom (a látható routerek jelerőssége -80dBm környékén van szerinte és összesen két-három látszik csatornánként), mégis használhatatlan az a tartomány. Még úgy is, ha odaülök a szobába, a routerem mellé...

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#36834) And válasza beleszólok (#36832) üzenetére


And
veterán

Ok, az illető valóban valami ilyesmit említ ("The result is that if you use an overlapping channel (anything other than 1,6,11), you get terrible performance and you make everybody else's performance worse."), csakhogy ez szerintem állja meg a helyét. Egyrészt - szerencsére - nem mindenki csak e három csatorna valamelyikét használja, másrészt egy hálózat jelének spektrális eloszlását sem úgy kell elképzelni, hogy a közepétől egy csatornával távolabb is ugyanakkora teljesítménysűrűséget generál, mint 3-4 csatornával odébb. A névleges csatornától távolodva a jel erőssége csökken, az átfedés egyre kisebb lesz, de csak öt csatornányi távolságban tűnik el teljesen. Tehát ha nem találsz átfedéstől teljesen mentes csatornát (ami sűrűn lakott helyen, többszintes társas- illetve panelházban nem ritkaság), akkor jársz a legjobban, ha a választott csatornán illetve közelében az idegen hálózatok térereje gyenge, vagy legalábbis gyengébb, mint más csatorna környezetében. Ha az idegen wifi-k egyformán fedik a sávot, minden csatornán kábé azonos térerővel, akkor persze lényegtelen, hogy melyik csatornára teszed a saját AP-det, mindenképp átfedésbe kerülsz másokkal. A sávszélességed lehetséges csökkenése egyébként nem csak a térerőtől függ, hanem attól is, hogy az idegen hálózatokon mekkora adatforgalom zajlik, de egyrészt ezt egy inSSIDer nem fogja neked elárulni, másrészt ez az időben nyilván nem állandó.
Tehát továbbra sem értek egyet azzal, hogy az említett 'átfedés nélküli' csatornáknak minden helyzetben kitüntetett szerepe lenne, mert a valóságban nincs két egyforma környezet, a spektrum sosem egyformán foglalt. Vagyis a környezet erősen megszabja, hogy melyik az ideális csatorna. Némely router automatikusan képes ráállni egy szabad csatornára, persze a trükk sikeressége függ attól, hogy mennyire van még szabad csatorna a környéken. A sáv szélei a zavartatás szempontjából jobbak lehetnek (hiszen ott csak a spektrum 'egyik oldaláról' lóghatnak be idegen hálózatok, viszont láttam már olyat, hogy a sávszéleken gyengébben teljesít egy hálózat még akkor is, ha egyébként a spektrum tiszta. Ez nyilván eszközfüggő, és normális esetben nem szabadna előfordulnia.
Mod @36833: "Viszont az érdekes, hogy az 1-4 csatornákon a routerem szerint szinte nincs is forgalom (a látható routerek jelerőssége -80dBm környékén van szerinte és összesen két-három látszik csatornánként), mégis használhatatlan az a tartomány."
A sávot nem csak a wifi használhatja. Előfordul, hogy az adat, amire te alapozol, nem valós. Többször említettem már, hogy attól, hogy az inSSID-er vagy a router hálózatkereső funkciója nem lát valahol hálózatokat, még nem jelenti azt, hogy ott nincs is semmi. Hálózatkeresésnél gyakran még a rejtett SSID-vel konfigurált AP-k sem tűnnek fel, hát még azok az eszközök, amelyek nem wifi-k. A kliensek és hálózatkereső programok nem valós spektrumanalizátorok, a wifi-n kívül más jel észlelésére és értelmezésére nem képesek. Márpedig egy ISM-sávról beszélünk, amelyet egy csomó más kis teljesítményű eszköz igénybe vehet, lásd például: bluetooth.

[ Szerkesztve ]

(#36835) mezis válasza beleszólok (#36830) üzenetére


mezis
nagyúr

"akkor még ingyen volt az inSSIDer"

Van az még most is: InSSIDer

[ Szerkesztve ]

mezis

(#36836) beleszólok válasza And (#36834) üzenetére


beleszólok
senior tag

Amit elmondtál (és bár kértem, hogy anyámat ne sértegessétek.... :DDD) és fel is fogtam belőle, az nagyjából az, ahogy én is elképzeltem az egészet és épp ezen értetlenkedek. Hogy ha úgy van ahogy te is mondod, meg én is gondolom, akkor mégis miért lehetett az amit a superuser-en említett a srác, meg amit én is tapasztaltam.
Előbbire nincs magyarázatom, utóbbi úgy fest, véletlen egybeesés volt, hogy pont akkor hagyott abba valaki valami letöltést, amikor váltottam.

Egyébként van valami kis linuxos programocska, ami hasonlít funkciójában az inSSIDer-re, csak ingyen van és talán valamivel többet tud, mint az inssider2 tudott. Két szépséghibája van: nem jut eszembe a neve és egy live linuxot kell hozzá bootolni a gépemen. :)
Azon pl. látszott, hogy melyik csatornán milyen forgalom volt. (nem egy közismert darab azt hiszem, merő véletlenségből találtam vagy a CentOS vagy az Ubuntu repoban)

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#36837) beleszólok válasza mezis (#36835) üzenetére


beleszólok
senior tag

Maradjunk annyiban, hogy az az inssider, ami nem a metageek.com/inssider.com/meg talán inssider v. metageek.net oldalakról tölthető le, az számomra nem létezik. Bizalmatlan vagyok.
(nekem valahol van egy 2-esem, csak az a baj, hogy olyan rendszeren van a telepítője, ami vírusgyanú miatt lett legyalulva :) )

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#36838) mezis válasza beleszólok (#36837) üzenetére


mezis
nagyúr

Ezért kell archíválni a jól használható programokat. Én is lehetőség szerint tiszta forrásból töltök. InSSIDer-t talán tavaly nyáron szereztem be Metageek-éktől. Azóta a DVD-mről töltöm le.....
Van egy Linux-os verzió is. Sajnos már kivették az Ubuntu könyvtárából, így kissé nehézkesebb a telepítése.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#36839) And válasza Winne (#36824) üzenetére


And
veterán

(Ha már privátban is kérdezted:)
A két sávnak elvileg nincs ráhatása egymásra. Ha az 5 GHz-et nem használod (vagyis nincsenek 5 GHz-en működő klienseid), akkor lényegében olyan, mintha ott sem lenne. A kliensek nem vesznek róla tudomást, és az 5 GHz-es fokozat működése a 2,4 GHz-es jelre sem hat vissza. Ettől a router 2,4 GHz-es tulajdonságai nem változnak akkor sem, ha kétsávos antennái vannak (egyébként ez csak kívülről tűnik egyetlen antennának, valójában az tokozaton belül a két sávhoz tartozó rezonáns elemek fizikailag nem ugyanazok, lásd pl. itt: [link]). Ha nincs 5 GHz-es forgalom, mindegy, hogy kikapcsolod-e, mivel akkor a router 5 gigán csak nagyon rövid időtartamú adatcsomagokat továbbít, azokat is viszonylag ritkán. Akkor már inkább energiaspórolás okán kapcsold ki, bár túl sok plusz teljesítményt valószínűleg nem fogyaszt e miatt.

(#36840) Winne válasza And (#36839) üzenetére


Winne
nagyúr

Van több 5 GHz-es eszközöm, de nincs szinte semmilyen másik hálózat a közelben, interferencia szinte semmi, viszont a ház másik felében már az 5 GHz-es elfárad és átvált a 2.4 GHz-esre, így meg nem látom sok értelmét, azért kérdeztem csak. :)

A ház lehető legrosszabb helyén van a router, mert az egyik sarkában van elől, tehát a lefedettség nagy részét élvezhetik a madarak a ház előtt a bokorban...

TL-WDR4300 van egyébként most éppen.

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#36841) beleszólok válasza mezis (#36838) üzenetére


beleszólok
senior tag

De ki a fene gondolt rá, hogy egy hobbi projekt, ingyenes verzióját egyszerűen eltüntetik, merthogy ők már ebből élnek?
Annyit nem ér a program, amennyit elkérnek érte, ha nem ebből élsz.
A fórumukon meg az egyik készítőnek volt egy olyan arrogáns beszólása, hogy a továbbiakban akkor sem érdekelne, a ingyen adnák újra :(
(valaki reklamált, hogy az ügyfelei szerették használni, de most nem tud nekik mit mondani, mert fizetni nem akarnak/tudnak a programért, mire a metageekes gyerek visszaírt valamit, hogy ne is az ügyfelek vegyék meg, vegye meg a reklamáló és a megvásárolt szoftver segítségével orvosolja - természetesen jó pénzért - a bajukat, hiszen a profik ebből tartják fenn magukat.

Nem tudom, milyen nemzetiségű lehetett akinek ezt írták, de gondolom, nem csak itthon vannak nagyon szűk keretből gazdálkodó vállalkozások. Szóval nagyon nem tetszett a hozzáállása. :(

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#36842) netreg


netreg
tag

Tisztelt publikum!

Erre valaki tudna valami bátorítót?

Már bogarászom pár napja a nagy teljesítményű, nem SOHO kategóriás WiFi AP-ket. Ubiquiti, Meru, Rukfus, Amped, Trendnet, Meraki, Linksys. Nagyon ígéretesek, nagyon drágák és a felhasználói/telepítői tapasztalatok is vegyesek. Melyiket válasszam?

Fontos lenne az aktív POE 802.3af/at szabvány. Sokan nyomatják a 802.11ac-t a jövő miatt, de drága és értelmét nem nagyon látom a jelenlegi kapcsolat miatt sem. A DSL 7Mbites, nem biztos, hogy lehet jobb, de ha javul is, 15Mbitnél jobbat nem láttam még a környéken. Viszont van belőle kettő:D

Kiegészítésképpen:
Az egyik főépület 2 szintes (fsz+em), közepén a földszinten van a DSL kapcsolat. Innen mindkét irányba megy egy-egy folyosó, oldalra nyílnak a szobák. Ez egy kb. 100m hosszú épület. Ha a folyosóra, a plafonra be tudnék kábellel kötni 3 erős AP-t, az megszórná a szobákat és valszeg a felette lévő szintet is. Vagy egy AP középen és két RE mindkét oldalon, akkor minimálisat kell kábelezni. Bár az előzmények után inkább bíznék a kábelben.

A másik épület 3 szintes ill. közepén van egy torony, amihez oldalt két földszintes szárny csatlakozik U alakban elnyúlva. Alul van a DSL a torony földszintjén. A toronyban az 1. és 2. szinten van csak élet. A szárnyakban a földszinten. Szárnyanként 1-1 és a toronyban az 1. szinten kétoldalt 1-1 brutál AP talán elég lehet.

Mit javasoltok?

[-o--o-> ......................<VOLVO 4 Life>..........................................................

(#36843) Soma01 válasza netreg (#36842) üzenetére


Soma01
veterán

Tehát a powerline kilőve, mert megbízhatatlan? Gondolom a kötések miatt.
UTP kábelt fogsz vinni végig a folyosón? A padláson nem tudod vinni a kábelt?

Ubiquiti-ra szavazik, mert arról hallottam eddig a legtöbet. Őszintén szólva nem nagyon ismerem a többit. (Na jó, Cisco, Linksys) Olcsóbb kategória még a Mikrotik (eszközök: routerboard.com) LEGO feeling. :DDD

Most új eszközöket akarsz venni? Most mik vannak? Milyen AP-k? A powerline miatt szakad, vagy az AP-k sem biztosítanak elég lefedettséget?

A két TL-WA7510N gondolom működik rendesen.

(#36844) beleszólok


beleszólok
senior tag

Másik hülye kérdésem is lenne, hasonlóan megbízható forrásra alapozva, mint az előző. Szerettem volna 5GHz-re váltani, de mind a router, mind az állandó tartózkodási helyem adott, így köztem és a router között van kb. 30m, benne három vasbeton fal, plusz a konyhai zavarkeltő és árnyékoló eszközök (mikro, hűtő stb.)
Vettem egy wdr-4300-as dobozt, de sem a gyári firmware-rel, sem openwrt-vel nem tudom használni, mert nagyon gyenge a jele. 2.4GHz-en is az épphogy kategória, az 5GHz már felejtős. Szakad, lassú, szóval használhatatlan. Korábban többen állították a tplink topikban, hogy más routerrel sem lenne jobb, de 2.4GHz-en az Asusom sokkal jobb volt a tegnap vázolt probléma megjelenéséig. A napokban meg láttam egy tesztet, ami alapján úgy tűnt, talán mégis lehet remény, mert a tesztelt (csak a hazai boltokban nem létező) routerek közt 5GHz-en is óriási eltérések voltak - igaz, ők valami nagy irodában vagy raktárban, a routerrel közös légtérben teszteltek. Olyan eltérésre gondoljatok, hogy 25-30m távolságból a leggyengébb router, az eredeti teljesítményének jó, ha a 10%-át hozta, míg a legjobb valahol 70% körül maradt. (dBm, sebesség stb. alapján)
Csakhogy... nem zárható ki, hogy tesztnek álcázott reklám volt és természetesen nem találom. :(
Szóval a kérdés mindössze annyi, hogy szerintetek van-e rá esély, hogy mondjuk egy asus rt-n66u v. ac vagy bármilyen, hasonló kategóriájú eszköz lényegesen jobban teljesít a leírt körülmények közt, mint a tplink vagy törődjek bele, hogy 5GHz-t nem használhatok?

Off: gigabites utp kábel (cat6??) milyen hosszú lehet? 20-25m belefér? Ha igen, akkor van rá egy minimális esély, hogy áthelyezzem a routerem.

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#36845) mezis válasza beleszólok (#36844) üzenetére


mezis
nagyúr

Nincs.
Törődj bele. Az elektromágneses hullámok tudják a fizikát !
UTP kábellel vagy repeaterrel vidd közelebb a WiFi-t. Az utóbbi esetben se számíts arra, amit a dobozára írtak.

mezis

(#36846) mezis válasza beleszólok (#36841) üzenetére


mezis
nagyúr

Szerintem is jobb reklámnak, beetetésnek elérhetővé tenni egy jóval korábbi, vagy tényleg csak a "konyhai" használatra butított változatot. Itt a fórumon volt reklámjuk rendesen. A 30 napos verzió nem elég ?

mezis

(#36847) Soma01 válasza beleszólok (#36844) üzenetére


Soma01
veterán

Ha 30 méterre vagy, akkor miért nem kábelezel oda?
Lehet kísérletezgetni, de semmi nem garantált. Sok fal, sok zavaró körülmény.
Ezek a soho routerek inkább nagy terület leküzdésére vannak építve, mint nagy távolságra. És egy sima antenna csere nem is biztos, hogy elég. Más frekvencia ideálisabb lenne, pl. 1GHz alatti, de úgy tudom olyan elérhető eszköz nincs. (biztosan létezik valami, pl. mobiltelefon adó, de az más téma) Az nem wifi, meg nem is tudom van-e.
Húzz oda egy kábelt, tegyél le egy AP-t és rendben leszel.

[ Szerkesztve ]

(#36848) beleszólok válasza Soma01 (#36847) üzenetére


beleszólok
senior tag

Mert a párom többé nem állna szóba velem, ha "a szar számítógép" miatt át kéne építeni a lakást. ;)
(Többek közt a konyhabútor eltakarja az egyik falat, nem lehet a falhoz férni a szekrény szétbontása nélkül, meg ehhez hasonló akadályok vannak)

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#36849) beleszólok válasza mezis (#36846) üzenetére


beleszólok
senior tag

Most elég, de nekem úgy tűnt, azt is eltüntették...

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#36850) beleszólok válasza mezis (#36845) üzenetére


beleszólok
senior tag

Reméltem, hogy az antennák minősége sokat számít. ;)

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.