Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:42:15

LOGOUT.hu

WLAN, WiFi, vezeték nélküli hálózat

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#55001) And válasza anglergab (#55000) üzenetére


And
veterán

"Honnan "tudja" a wifi chip/RF végfok hogy nagyobb nyereségű antenna miatt csökkenteni kell a Tx teljesítményt mivel az EIRP maximálizálva van?"
Természetesen nem tudja, amit a végfokozat lát, az egy jó esetben valós 50 ohm-os impedancia, nyereségtől függetlenül. De tényleg nem fogalmaztam egyértelműen, szóval egy gyárilag 5 dBi-s antennákkal szerelt router esetén nyilván maga a gyártó viszi lejjebb a betáplált teljesítményt, hogy az EIRP-limitet ne lépje túl. Létezik olyan típus, ami gyári támogatás szerint is többféle antennával (nincs rajta külső csatlakozó, de többféle tükörméret elérhető hozzá) látható el, de annál is rád van bízva, hogy mit állítasz be, melyik antennát választod ki a felkínált diszkrét nyereségértékek közül. A valós nyereség önálló kétpólusú méréssel nem állapítható meg, csak összehasonlítás alapján számítható.

[ Szerkesztve ]

(#55002) anglergab válasza And (#55001) üzenetére


anglergab
addikt

Köszi a választ!
Ezekszerint ha megveszem ugyanannak a gyártónak a hivatalos 8 dBi-s antennáit külön és használom a routerével aminek gyári antennája 5 dBi-s, akkor duplán túlléptem az EIRP-t (8-5=3 dB)?

Ez kicsit fura, hiszen hivatalos/gyári antennát csatlakoztattam. Tehát a gyártónak tudnia kell, hogy ha megveszik a termékét, akkor megsértik az EIRP limitet.

Vagy az EIRP limit-ben van ennyi "tolerancia"?

[ Szerkesztve ]

(#55003) And válasza anglergab (#55002) üzenetére


And
veterán

Való igaz: ha egy routeren nagyobb nyereségűre cseréled a antenná(ka)t és emellett nem limitálod az adóteljesítményt, akkor szükségszerűen átléped az EIRP-korlátot. De nem a gyártó az, aki kicserélte, hanem te, úgymond saját felelősségedre. Namost egy bizonyos szintig ennek nincs túl nagy jelentősége. Ha biztosra akar menni a gyártó, akkor nem leszedhető, vagy nyákon kialakított antennákkal tervezi az eszközét, de némi műszaki ismerettel ez is megkerülhető probléma, és nem kell hozzá atomtudósnak lenni.
Ilyen alapon nem szabadna 24 dBi-s grid-eket sem árulni, márpedig árulnak. Nem önmaga a router vagy az antenna okozza a túl magas EIRP-t, hanem a kettő együtt, a routert a gyártó pedig egy bizonyos nyereségű antennákkal adta el. A többi nem az ő gondja. Közhelyes hasonlat: szinte bármely ma kapható autó képes átlépni a 130 km/h-s sebességet, holott elvileg sehol nem közlekedhetsz ennél gyorsabban. Ha megteszed és elkapnak, téged büntetnek meg, nem a gyártót.

(#55004) gyulank


gyulank
addikt

Ubiquiti airGrid M5-re nem lehet csatlakozni, nem látszik. De villog a piros LED. Lehet valahogy javítani?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#55005) anglergab válasza And (#55003) üzenetére


anglergab
addikt

Köszi a választ! :R

(#55006) And válasza gyulank (#55004) üzenetére


And
veterán

Segítség a TFTP-s helyreállításhoz: [link], persze csak szoftveres hiba esetén hatásos.
Ubiquiti discovery tool (ha 'él' a LAN-on, ez megtalálja): [link]. Utóbbi futtatásához Java runtime kell, de a linkelt letöltési oldalon a discovery tool megtalálható Chrome app-ként is.

(#55007) gyulank válasza And (#55006) üzenetére


gyulank
addikt

Mit kell a keresőbe írni? Mert csak úgy a működőt sem látja(bár routeren át van kötve). A nem működőt meg ha bedugom, olyan mintha nem dugtam volna be.

[ Szerkesztve ]

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#55008) uriember válasza anglergab (#54999) üzenetére


uriember
aktív tag

Árnyékolás van, az elég.

Értem, hogy gőzgép, de mi hajtsa?

(#55009) And válasza gyulank (#55007) üzenetére


And
veterán

Nem árt, ha azonos címtartományban vannak az eszközök. A keresőbe nem kell írni semmit, az csak a találati lista szűkítésére szolgál.
"A nem működőt meg ha bedugom, olyan mintha nem dugtam volna be."
Hát ha már a switch-en sem mutatja a vivő meglétét a led, mikor csatlakoztatod, akkor könnyen lehet, hogy nem szoftveres eredetű a hiba..

(#55010) Sörike


Sörike
tag

Sziasztok. Lecseréltem a laptopom egy asztali gépre, de mivel tetőtérben vagyok és a kábel a földszintre van csak behúzva, így ott van lent a wifi is. Kábeles netet így nem tudtam megoldani, tehát vettem egy TP-Link Archer T6E típusú hálókártyát. A problémám az lenne, hogy hiába 5Ghz-es a routerem, csak a 2.4Ghz-et lát a gép, ha meg arra csatlakozok játék közbe elég sűrűn felugrál a pingem 600-700ra, de van amikor 6000re is. Valahogy meglehet ezt oldani? A legjobb az lenne ha rátudnék menni 5Ghz-re, de már lassan a 2.4Ghz-el is beérném, csak legyen normális és stabil...

(#55011) cech19960320 válasza Sörike (#55010) üzenetére


cech19960320
tag

valszeg azért csak a 2,4-et látja, mert az 5ös nem ér fel a földszintről.. annak jóval kisebb a hatótávja

(#55012) mezis válasza Sörike (#55010) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.! Cseréld be egy USB-s WiFi stick-re (kétsávosra, + USB hosszabbító kábel) vagy antenna hosszabbítókkal hozd ki az antennákat a "sötétből".

mezis

(#55013) Sörike válasza cech19960320 (#55011) üzenetére


Sörike
tag

Xiaomi Mi 9 SE látja az 5Ghz-eset is.

(#55014) gyulank válasza And (#55009) üzenetére


gyulank
addikt

Így villog.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#55015) littlerock válasza Gubek-Einste (#54954) üzenetére


littlerock
aktív tag

Köszönöm, a leírás alapján összeraktam. :)

Új probléma adódott...

A TV látja a WD 900 HDD-jét, abban látja a mappákat is, de annak tartalmát, illetve az egyik mappát nem.
Ha telepítem a TV-re a VLC player-t akkor a Public mappa is látható,abba be is tudok jutni, de a belső mappák esetén felhasználónevet ésjelszót kér. Az nincs beállítva, nincs mit megadni... Ha a WD-ben beállítok jelszót a HDD-hez, akkor azt sem fogadja el...

A TV közvetlenül kapcsolódik UTO-vel a WD-hez.

A TV egy Philips9002/12

Erre lenne setleg ötleted?

Magyarok vagyunk, nekünk mindenből a fele elég, az sem baj, ha kétszer annyiba kerül...

(#55016) anglergab


anglergab
addikt

Sziasztok!

Adott egy TP-Link TL-WR1043ND v2-es wifi router (3x3:3 MIMO-s, 3 cserélhető antennával). A kliens eszközeim 2x2:2 MIMO-sak 2 antennával.
A routernek gyárilag 3x 5 dBi-s külső antennája van. Vettem 2x gyári 8 dBi-s antennát, és a két szélső gyári 5 dBi-set lecseréltem azokra, viszont a középső maradt az eredeti 5 dBi-s.

A kérdés: olvastam, hogy nem lehet egyszerre eltérő nyereségű antennákat használni egy routeren, nálam pedig ez a helyzet.
Okozhat ez problémát? Sajnos csak 2 db 8 dBi-s antennám van.

[ Szerkesztve ]

(#55017) paavoo


paavoo
aktív tag

Sziasztok!
Egy Asus RT-N12D1 routernek a jelét szórnám tovább RP-AC53 jelerősítővel. Fel is állt az erős jel, viszont pár nap után a telefon amivel fel szeretnék az erősített jelre (xxx_RPT ssid-vel) csatlakozni, azt írja, hogy nem lehet lekérni az IP címet, ezért felcsatlakozik de net nincs. Ilyenkor újraindítottam a jelerősítőt is helyreállt.
A routeren ugye DHCP megy, a jelerősítőn nem lehet sok mindent állítani, csak annyit hogy automatikus lekéri a LAN IP címét.
Hogyan lehetne elkerülni ezt a problémát?
Köszi.

(#55018) Gubek-Einste válasza paavoo (#55017) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szomszédok) van használva az eszközök?
Ezek közül kellene az egyikkel csinálni egy mérést a helyi viszonyokról és képernyőmentés berakni a 2,4/5 GHz-s csatorna képről.
Az SSID/jelszó csak angol abc betűi és/vagy számok?

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#55019) paavoo válasza Gubek-Einste (#55018) üzenetére


paavoo
aktív tag

A jeleroseggel nincs gond, itt valami beallitasi problema lesz az IP cim kiosztassal. Egyszeruen nem tud IP-t lekerni a telefonnak ha a jelerositon keresztul kapcsolodok?
Viszont ha ujrainditom manualisan utana par napig megint jo.

Ja most latom szerintem ez egyel feletti hszhez szolt. :)

[ Szerkesztve ]

(#55020) And válasza anglergab (#55016) üzenetére


And
veterán

Antennák,MIMO, diversity gain: [link].

(#55021) anglergab válasza And (#55020) üzenetére


anglergab
addikt

Köszönöm! :)

- azt honnan lehet tudni, melyik az alapcsatorna a routeren? azaz melyik antennájával kommunikál az egyantennás kliensekkel?
- azt honnan lehet tudni, hogy működik/működhet-e egyáltalán a diversity azzal a klienssel, amivel nincs MIMO?

A wifi phy konfigban láttam egy hexa 7-est az antenna opciónál, gondolom ez azt jelenti, hogy 3 RF láncról/csatornáról tud a szoftver (1+2+4, növekvő 2 hatványok összege).

[ Szerkesztve ]

(#55022) And válasza anglergab (#55021) üzenetére


And
veterán

Erre szerintem nincs egységes recept. Gondolom az egész attól függ, hogy a wlan-chipset (illetve annak RF-frontend része) milyen konfigurációkat támogat, az aktuális firmware ezekből mit tud kihozni, illetve milyen beállításokat hajlandó elfogadni. Ha a kliens egyantennás, akkor ugye nem épülhet fel MIMO-s link, a router elméletben akár az összes 'feleslegessé váló' antennáját képes diversity-re használni. Vagy a három közül csak kettőt. Ha van antenna diversity, akkor már nincs értelme alapantennáról beszélni, hisz a diversity-ben résztvevő antennák egyenrangúak, ez is az oka annak, hogy egyforma nyereségű kivitelben működnek a legjobban. Ilyen mélységű infót nem feltétlenül lehet megtalálni a chipset-ről, viszont teszteléssel sok mindent ki lehet deríteni róla, lásd pl. az #54980-ast.

(#55023) anglergab válasza And (#55022) üzenetére


anglergab
addikt

Olvastam, köszi.
Ugyanolyan routeren én is a két szélső portra tettem a nagyobb nyereségű gyári antennákat. A legtöbb kliense telefon, egy antennával.

(#55024) halhatatlan


halhatatlan
aktív tag

üdv! be biggyesztem ide is a problémámat
Antennás internetem van,de eltekerte sajnos a nagy szélvihar az antennát, (a torony 800 méterre van tőlem) így nem jön 100% -on a jel a toronytól.
Abban kérnék segítséget, hogy mien progit tudok feltelepíteni a sz-gépre amivel látom a jelemet hogy merre tekerjem az antennát? Vagy valami ping tester progi is jó lenne.Nem mobilnet,hanem mikrós. Köszi a választ

(#55025) mezis válasza halhatatlan (#55024) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!
Gondolom nem csak egy antenna van, hanem egy komplett kültéri egység. Mi annak a pontos típusa ?

Én 900m-re a kb 9dBi-s antennát "szemre" irányoztam be. Mivel a felhőszakadás esetét kivéve meg van a max fel/le, nem is foglalkoztam a pontosabb beállítással.

mezis

(#55026) halhatatlan válasza mezis (#55025) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

Az a a nagy helyzet,hogy típust azt nem tudok mondani, mert kedves darázs barátaink nem engedték hogy szétszedjem a dobozt ami a padlástérben van. :DD Viszont csináltam képet róluk így ahogy van.
Ha jól emlékszem az antenna az 10 decibel felett van, valami tp link cucc.

[ Szerkesztve ]

(#55027) anglergab válasza halhatatlan (#55026) üzenetére


anglergab
addikt

Ez hol van? Ki a szolgáltató?

(#55028) halhatatlan válasza anglergab (#55027) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

Bács kiskun megye, Selcom

(#55029) mezis válasza halhatatlan (#55026) üzenetére


mezis
nagyúr

Nem szoftver, hardver kell neked ! ;] :DDD

Ne higgy el mindent a reklámból, legyen menekülési útvonalad ! Fújsz, aztán futsz, mert támadni fognak !
Mindezt éjszaka, amikor már fészekben az egész banda, nincsenek éppen hazatérők.
? A fészkük messzebb lehet, csak erre vezet a "légi folyosó" ?
Téli program: az összes fészket, fészek kezdeményt leverni!

Olyan sejtésem van, hogy a dobozban valami csoda WiFi AP működik, kliens módban. Ennek típusát talán megkapod a WNetWacher programmal.

Kíváncsi vagyok a beltéri egységed típusára, eddig csak a D-Link DAP-1160-asról olvastam olyat, hogy 55C-Fok-ig üzemeltethető.

A beltéri egységed menüjében vagy van mód jelszint kijelzésére, vagy marad a sasszem, iránytű, saccográf.

mezis

(#55030) anglergab válasza mezis (#55029) üzenetére


anglergab
addikt

Ez wifi? Pont-pont kapcsolat?

(#55031) halhatatlan válasza anglergab (#55030) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

szerintem igen

(#55032) ÁdiBá válasza halhatatlan (#55026) üzenetére


ÁdiBá
addikt

Ez olyan villámfogonak nézki :D

[ Szerkesztve ]

ÁdiBá

(#55033) anglergab válasza halhatatlan (#55031) üzenetére


anglergab
addikt

Megnéztem, nem wifi, hanem MDSL.

(#55034) halhatatlan válasza mezis (#55029) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

Darázs irtás meglesz estére! :K :K :K
Igen valami Wifi AP van a dobozban mert már szedtem szét régebben és rémlik a neve! Meg az is hogy nincs rajta semmi kijelző amin nézném a jelet.
Viszont ez a progi nem sok mindent deritett ki WNetWacher

(#55035) halhatatlan válasza anglergab (#55033) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

ja jó :K :K :K :K
és mia Fakk az a MDSL ?

(#55036) viktorhu válasza mezis (#55029) üzenetére


viktorhu
veterán

Mi annak idején kiirtottuk a darazsakat kertes ház padlásáról - utána éveken át egyetlen gyümölcs sem volt a gyümölcsfáinkon. Aztán visszajöttek a darazsak, újra lett gyümölcs, és nem is bántottak soha senkit.

(#55037) anglergab válasza halhatatlan (#55034) üzenetére


anglergab
addikt

A DSL modembe kellene belépni a jelerősség és jelminőség ellenőrzéséhez, IP-je: 192.168.1.1 vagy 192.168.100.1 vagy 192.168.0.1

A mikró modemed bridge/switch módban működik, amire egy Asus wifi router van csatlakoztatva, ami route-ol és NAT-ol.

[ Szerkesztve ]

(#55038) anglergab válasza anglergab (#55037) üzenetére


anglergab
addikt

Amúgy a modem/antenna wifi frekvenciákat használ.

(#55039) halhatatlan válasza anglergab (#55037) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

igen valóban egy asus router-el van összedugva a nagy fehér doboz. . onnan kapja a gépem a netet.
de nekem nincs is semmi más, nincs dsl modem sehol.
Csak a saját routerem be tudok belépni.

[ Szerkesztve ]

(#55040) mezis válasza halhatatlan (#55034) üzenetére


mezis
nagyúr

Valóban nincs a listán. Esetleg az ASUS router menüjében a kapcsolatok listáján szerepel, de bizonyára csak MAC address, IP cím.

Kijelzőt, LED sort, varázs szemet ne keress, nem szokás ilyesmivel szerelni, nem Pacsirta rádió az.

A "fekete dobozod" beállító WEB-es felületéhez kellene kapcsolódnod, amit meg bizonyára az UTP kábelén keresztül fogsz tudni megtenni, ami meg jelenleg az ASUS routerbe lehet bedugva (WAN port ?).

De akkor is kell a típus, a nélkül inkább csak találgatni lehet.

Azt az UTP kábelt kell átdugnod a PC-be, laposba, az meg nem fog IP címet kapni, vagyi át kell tenni FIX IP-re a megfelelő tartományba. (Aztán meg vissza dinamikusra !)
(Pl.: 192.168.x.99)

[ Szerkesztve ]

mezis

(#55041) anglergab válasza halhatatlan (#55039) üzenetére


anglergab
addikt

A fehér dobozban van a modem.
Annak az IP címét az Asus tudja valószínűleg.

(#55042) halhatatlan válasza mezis (#55040) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

Most pont a router agyába turkálok hátha valahol megmutatja az a vackot

(#55043) halhatatlan válasza anglergab (#55041) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

ja értem! de hol keressem benne?

[ Szerkesztve ]

(#55044) anglergab válasza halhatatlan (#55043) üzenetére


anglergab
addikt

DHCP vagy WAN.

[ Szerkesztve ]

(#55045) mezis válasza halhatatlan (#55043) üzenetére


mezis
nagyúr

WAN kapcsolatnál van. :D

mezis

(#55046) halhatatlan válasza mezis (#55045) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

ez az srácok?

(#55047) halhatatlan válasza mezis (#55045) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

na most kihuztam a router ből és simán csak a gépbe dugtam át ami közvetlen a modemből jön, csináltam egy új kapcsolatot, név,jelszó stb... így is jó csak most kéne tudni hogyan szedjem ki az ip címet belőle!

(#55048) mezis válasza halhatatlan (#55046) üzenetére


mezis
nagyúr

ipconfig /all
de nem ez kell neked, hanem próbálkozz a korábban anglergab által ajánlott konkrét IP címekkel, mikoözben a PC-d nek FIX IP címet adtál.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#55049) anglergab válasza mezis (#55048) üzenetére


anglergab
addikt

PPPoE lesz mint a DSL-nél, mert az. :)
Ott nincs IP cím.

(#55050) halhatatlan válasza anglergab (#55049) üzenetére


halhatatlan
aktív tag

Igen az!
PPPoE -mert mikor uj kapcsolatot csinálok azt irja.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.