Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:42:15

LOGOUT.hu

WLAN, WiFi, vezeték nélküli hálózat

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51001) Soma01 válasza #68216320 (#50998) üzenetére


Soma01
veterán

Persze, ez biztató igen, ezt mondtam én is. Én amúgy csak a nyílásszögekre gondoltam, hogy lehet jobb a 15-ös, ugye vertikálisan 10 fok a 15-ös illetve "csak" 5 fok a 19-es, ez a különbség. De akkor miért ekkora az ár különbség? Van még valami? :F Szerintem mindkettő tudja azt a szabványt, ami neked kell. De inkább telefonálj egyet egy (szak)boltnak, mielőtt megveszed. De olyan helyre ahol értenek is hozzá.

(#51002) mezis válasza #68216320 (#51000) üzenetére


mezis
nagyúr

Mihez képest ?

Ha van mögötte egy nagy "lavór" (parabola antenna), akkor több km-es kapcsolatra is jó lehet...

mezis

(#51003) #68216320 válasza mezis (#51002) üzenetére


#68216320
törölt tag

Fal van mögötte, rajta pedig egy 3x akkora műanyag köpeny :)
Elméletileg dualband antenna, de ránézésre dipol megoldás. Persze nem látszik a zsugorcsövezés alatt.
Bár nem tudom hogy jön ki a két ekkora tag mérete. Nem negyed hullámhosszonként kellene egy tag?

5.8GHz ¼ wavelength 12.93mm
5.5GHz ¼ wavelength 13.61mm
5.2GHz ¼ wavelength 14.42mm

Mintha fél hullámhosszonként lenne.
Amúgy ez milyen lehet? 2dBi talán?

[ Szerkesztve ]

(#51004) mezis válasza #68216320 (#51003) üzenetére


mezis
nagyúr

Dipol vagy dual band egészen más dolog.

A dipol hossza csak első közelítésben "negyed hullámhossz". Lehet az egész hullámhosszú is (talán így működhet két sávos ként), de a környezet függvényében van még "rövidülési tényező" is.

Igen így magában kb 2dBi-s lehet.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#51005) #68216320 válasza mezis (#51004) üzenetére


#68216320
törölt tag

Dipol vagy dual band egészen más dolog. - Ezzel tisztában vagyok, arra utaltam hogy a dualband-et dipol-al oldották meg. Én eddig soho routerben 2.4GHz-re a réz szál szakaszonként csavart megoldásával találkoztam.

Mennyire lehet komplikált mondjuk megépíteni egy dipol antennát koax kábelből? Mondjuk 5.2GHz-re? Látom, hogy használnak valami fém gyűrűt, amit pontosan a megfelelő méretre lehet vágni. De nem tudom közte az illesztésnél mennyire kritikus és mi az ajánlott méret. Valaki csinált már ilyesmit? Gondoltam rá, hogy beltérbe csinálnék valami ilyesmi megoldással 3db antennát.

(#51006) krealon válasza #68216320 (#51005) üzenetére


krealon
Topikgazda

"Én eddig soho routerben 2.4GHz-re a réz szál szakaszonként csavart megoldásával találkoztam."

Dual-band-nal hogyan oldod meg, hogy a csavarasok a 2.4 GHz-nek megfeleleo helyen legyenek, de mashol ne, es az 5 GHz-nek megfelelol helyen is legyenek, de mashol ne.
Ezt ugy hivjak, hogy oximoron, azaz on-ellentmondas.

Nagy nyeresegu antanna csak 1 frekvenciasavon lehet uzemkepes.

"Gondoltam rá, hogy beltérbe csinálnék valami ilyesmi megoldással 3db antennát."

Belteren nincs ertelme a nagy nyeresegu antennanak, hiszen a visszaverodesek csak a zajt erositik, amivel a radio csatorna atviteli kepessege csokken.

Egyetlen esetben lenne ertelme, ha radiohullam-elnyelo anyagbol lenne minden fal, fodem es targy a lakasban, de ez nyilvan nem lehetseges.

[ Szerkesztve ]

(#51007) #68216320 válasza krealon (#51006) üzenetére


#68216320
törölt tag

Gondoltam két szál van egy műanyag alatt. :) Persze csak vicc, nem gondoltam tovább a dolgot.
Csak meglep ez a megoldás, mert egyelőre nem látom egyik sávra sem megfelelőnek. Annyira nem, hogy a router-től 5 méterre, úgy hogy rálátok az eszközre, tehát nem fal mögött, a szomszédok 5GHz-es AP-jai erősebbek vagy ugyanolyanok, mint ez. Ezt kicsit nehezemre esik feldolgozni.

(#51008) #68216320 válasza Soma01 (#51001) üzenetére


#68216320
törölt tag

Közben úgy döntöttem a 15s verziót veszem meg, amit ajánlottál. Elég érzékeny lesz szerintem az is. Majd beszámolok az mennyire vált be.

(#51009) Játékos


Játékos
addikt

Sziasztok!

Kettő kérdésem lenne hozzátok, előre is hálás vagyok a segítségért:

- ha két wifi eszköz már éppen egymás hatótávolságán kívülre kerülnek, és csak az egyiknek adunk erősebb antennát, akkor oda-vissza kommunikáció javulni fog? Vagy az antenna csak az adó oldalt erősíti?

- másik kérdésem, hogy azok a routerek, amik tudnak fogani USB-s 3G/4G modemeket, azokhoz speciális modem kell, vagy fel lehet rájuk telepíteni gyakorlatilag bármelyiket? Mert én PC-n használtam már sok félét, de mindnek volt driver/program, amiknek a telepítése nélkül nem lehetett volna használni az eszközt...

Köszi a segítséget! :R

Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

(#51010) mezis válasza #68216320 (#51005) üzenetére


mezis
nagyúr

"Mennyire lehet komplikált mondjuk megépíteni egy dipol antennát koax kábelből? Mondjuk 5.2GHz-re?"

Semennyire.
Jó hosszan (kb 60mm) visszahúzod az árnyékoló harisnyát aztán mm-enként térerőt mérsz, vágsz, megint mérsz, megint vágsz,... Mindezt visszaverő felületektől távol (Hortobágy közepén), de legalább egy torony tetején...

"Látom, hogy használnak valami fém gyűrűt, amit pontosan a megfelelő méretre lehet vágni. De nem tudom közte az illesztésnél mennyire kritikus és mi az ajánlott méret."

Én úgy gondolom, hogy a gyárak az elméleti méretezés, szimuláció után spéci célműszerekkel, kísérletezéssel állítják elő a végterméket. Hobbiként otthon el lehet szórakozni vele.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#51011) Soma01 válasza #68216320 (#51008) üzenetére


Soma01
veterán

Kíváncsi vagyok! Várjuk a "beszámolót". :)

(#51012) Gubek-Einste válasza Játékos (#51009) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

- ha két wifi eszköz már éppen egymás hatótávolságán kívülre kerülnek, és csak az egyiknek adunk erősebb antennát, akkor oda-vissza kommunikáció javulni fog? Vagy az antenna csak az adó oldalt erősíti?
Nem lehet biztosra mondani.
Milyen eszközök ezek?
Milyen antenna milyenre lenne cserélve?

- másik kérdésem, hogy azok a routerek, amik tudnak fogani USB-s 3G/4G modemeket, azokhoz speciális modem kell, vagy fel lehet rájuk telepíteni gyakorlatilag bármelyiket? Mert én PC-n használtam már sok félét, de mindnek volt driver/program, amiknek a telepítése nélkül nem lehetett volna használni az eszközt...
Vannak kompatibilis modemek de elég széles a használható eszközök listája. Az adott eszköz gyártói oldalán kell ellenőrizni a kompatibilitást de CFW használatával javítható ez a helyzet.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#51013) And válasza Játékos (#51009) üzenetére


And
veterán

"- ha két wifi eszköz már éppen egymás hatótávolságán kívülre kerülnek, és csak az egyiknek adunk erősebb antennát, akkor oda-vissza kommunikáció javulni fog? Vagy az antenna csak az adó oldalt erősíti?"
Elvileg javulni fog a kapcsolat mindkét irányban, mivel a megnövekedett nyereség oda-vissza érvényesül. Ha a hatásosabb antennával rendelkező eszköz éppen ad, akkor a partner vevő nagyobb jelet kap, utóbbi felől nézve úgy tűnik, hogy nagyobb teljesítménnyel adják felé a jelet (adó oldali EIRP-érték növekszik). Ha az állomás per pillanat vételen van, akkor is nagyobb jelet kap a hatásosabb antennától, ha az ellenállomás teljesítménye nem változik. De ebből pontos hatást, térerő / jelszint növekedést a gyakorlatban csak kültéri pont-pont kapcsolat esetén számíthatunk. Beltéren a helyzet nagyon változhat a reflexiók és az árnyékolások miatt.

[ Szerkesztve ]

(#51014) csabyka666


csabyka666
addikt

Üdv mindenki!

Jött hozzám egy ASUS noti, ami pár percenként eldobja a WiFi kapcsolatot. Egyik napról a másikra jött elő a hiba, Windows (Win10 x64) frissítés utoljára jóval a probléma megjelenése előtt volt. A speedtest-et futtatva hektikus eredményeket kapok - ugyanaz az atomstabil 10 megás ADSL vonal 3-tól 9 megabitig teljesít, van, hogy a tesztet nem tudja befejezni, mert eldobja a WiFi-t. Érezhetően lassú is a böngészés. A kártya egy Realtek RTL8723BE, és a hibára keresve többen panaszkodnak ilyenre. Microsoft supporját hiába nézem, csak a sablon szöveget tolják, szerintem még egyetlen probléma sem oldódott meg ott.

Újratelepíteném a rendszert, de nem vagyok benne biztos, hogy megoldja. Amit próbáltunk: csatornaváltás, router csere, driver újratelepítés. Szerintem kuka lett a WiFi adapter...persze ki nem tudom cserélni, mert garis még a gép, nem szedhetem szét.

Találkoztatok már a jelenséggel?

Köszi a segítséget előre is!

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#51015) mezis válasza csabyka666 (#51014) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

- Szomszédok közel ? Távol ? [link]

- Próba egy Live Linux-al.

- Vezeték nélküli egeret, fülest,..., használsz a közelben ?

mezis

(#51016) csabyka666 válasza mezis (#51015) üzenetére


csabyka666
addikt

Üdv!

Falun vagyunk, nincs más WiFi a levegőben, vezeték nélküli eszközök sincsenek. Végülis vettem egy külső adaptert, mert szerintem az eredeti adta meg magát. Azóta jó a gép. Garis még, de amíg megyünk utána...inkább letiltottam.

[ Szerkesztve ]

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#51017) #68216320 válasza Soma01 (#51011) üzenetére


#68216320
törölt tag

Csak egy gyorsteszt volt még a MikroTik mANTBox 15s-el. Egyelőre jónak tűnik. Van térerő rendesen és a kívánt helyen sikerül 12-15MB/s TCP alapú fájl átvitelt mérni. Gondolom 19-es antennával még jobb lenne, de azt hiszem ez így már elég lesz.

(#51018) Soma01 válasza #68216320 (#51017) üzenetére


Soma01
veterán

Örülök, hogy sikerült és hogy ilyen jó és stabil a sebesség is. Milyen széles csatornán próbáltad? Mert azzal még szerintem mehetsz feljebb, 80, 160 MHz.
Nem tudom, a 19-es pontosan mivel tudna többet. Úgy tűnik nekem, hogy csak az antenna más rajta.

Ja és köszi, hogy leírtad a tapasztalatodat!

[ Szerkesztve ]

(#51019) SwissAirplan


SwissAirplan
aktív tag

Sziasztok!

Memoriakezeléssel kapcsolatban HP alaplapon hol tehetném fel a kérdésemet? Nemtaláloma passzoló topicot!

(#51020) kali válasza SwissAirplan (#51019) üzenetére


kali
legenda

Szia,

Alaplap kapcsán itt érdemes kérdezni: Link

(#51021) #68216320 válasza Soma01 (#51018) üzenetére


#68216320
törölt tag

Max. 80MHz sávszélt tud, de jelen esetben nincs különbség a 40 és 80 között AC klines esetében. Gondolom itt már azért a szomszédos épületekről visszaverődés, szomszéd AP-k, növényzet megteszi a hatását.
Viszont el tudom képzelni, hogy egy üres területen rálátással simén menne ez feljebb.
De a lényeg, hogy ez most nagyon rendben van már így :)

(#51022) Soma01 válasza #68216320 (#51021) üzenetére


Soma01
veterán

Kellene, hogy legyen különbdég de ez a klienseken is múlik már.
Az a lényeg, hogy elégedett vagy a választott termékkel! És nagyon jó, hogy leírod a tapasztalataidat ide. :)

(#51023) Játékos válasza Gubek-Einste (#51012) üzenetére


Játékos
addikt

Köszönöm szépen neked is, meg AND fórumtársnak is a választ. :R

A gyors rajz magyarázata:
egy nyílt térről van szó, a két hlyiség között kb. 15 méter távolság van, közös LAN-ra van szükség, a sebessége nem kell, hogy nagy legyen. Az ápületek 10 méter magasak, és mindkét helyiség a földszinten van, olyan az egész, mint egy doboz, magas falakkal.
A két eszköz valami TP-Link *.ND, aminek cserélhető az antennája, hogy szükség esetén lehessen erősíteni a jelen...

Íme a rajz:

Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

(#51024) Gubek-Einste válasza Játékos (#51023) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Ilyen környezetben a legideálisabb két darab panel antenna egymásra állítva és kültérre szerelve.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#51025) handbrake


handbrake
csendes tag

Sziasztok!

Segítségeteket kérném.

Tavaly összehoztam egy egész "jól" működő, stabil rendszert.
3 db Ubiquiti Nanostation 5 antennával.
A lényege, hogy A helyről B helyre és B helyről C Helyre lőtte a netet. ( távolság légvonalban 200 - 300 méter )
Müködött a rendszer szépen úgy, hogy a B-ben 1 antenna volt csak ( az vette a jelet A-tól és lökte tovább C-be úgy, hogy közbe B helyen is neteztem). Így C-helyen igen gyér volt a sebesség, illetve a böngészés is néha néha belassult B és C helyen. ( 40 mhz kommunikáltak, 108 Mbps maximummal, 5 ghz)

Idén sikerült vennem egy 4-ik antennát, ami Nanostation 5M ( újabb típus), dupla UTP. Amelyet be is állítottam a B helyre és UTP-vel összekötve a már ott lévőt ami innentől kezdve csak C adatforgalmával foglalkozik.

Meglepődve tapasztaltam, hogy az A helyen lévő "régi" Nanostation 5 AP WDS-ben 40 mhz-re állítva sugároz, a B-ben lévő ÚJ Nanostation 5M nem látja. Mind a két helyen az antennán a jelerősség fullos. Csak akkor ha A helyen lévőt 20 mhz sugárzásra állítom 54 Mbps maximum sebesség.
Ilyenkor minden flottul megy, a böngészés villámgyors, viszont a letöltési sebesség 20-25 Mbps maximum. ( Tudom, hogy a WDS bridge miatt felezi és nem is lehet ennél nagyobb).

A kérdés az, hogy a fenébe lehet, hogy nem látja a Nanostation 5M a Nanostation 5 által sugárzott 40 mhz jelet? :W

Vagy antenna csere A helyen is egy újabb fajta Nanostation 5M-re?

A cél az lenne, hogy lehetőség szerint az A helyen lévő 100 Mbps- ből 50-60 átjusson legalább a B helyre.

Köszönöm a segítséget!

(#51026) Soma01 válasza handbrake (#51025) üzenetére


Soma01
veterán

A pontos típusokat leírhatnád, mert amiket eddig írtál, olyanokat én nem találtam. A modulációk egyeznek? (802.11 xx vagy airMAX ...)

(#51027) handbrake válasza Soma01 (#51026) üzenetére


handbrake
csendes tag

Amit most sikerült szerezni:

- NSM5 ezen az FW XM.v6.1.6.32290.180307.1650.bin V.6.1.6

[link]

A másik
- NS5 ezen a FW XS5.ar2313.v4.0.4.5074.150724.1344.bin V.4.0.4
[link]

[ Szerkesztve ]

(#51028) Soma01 válasza handbrake (#51027) üzenetére


Soma01
veterán

Ahogy én látom a leírásuk alapján, össze lehet őket hozni. De a kapcsolati sebesség 108 Mbps fölé nem fog menni. Az új eszközt (NSM5) is 802.11a-ra kell állítani, nem airMAX-ra.

(#51029) handbrake válasza Soma01 (#51028) üzenetére


handbrake
csendes tag

Hazaérek kipróbálom! Köszönöm! :C

[ Szerkesztve ]

(#51030) handbrake válasza Soma01 (#51028) üzenetére


handbrake
csendes tag

Szia!

Kipróbáltam, nem volt bekapcsolva. Az NS5M nem lehet állítani az IEEE 802.11 mode-ot, az A/N mixeden van és inaktív.

Megpróbáltam fordított beállításokkal is:

NS5 - STATION WDS
NS5M - AP WDS

Eredményt nem hozott.

Amennyiben az NS5 - AP WDS , NS5M - Station WDS ---20 mhz szépen megy, csak ugye 25 Mbps megy át a netből. :W

(#51031) ferun53


ferun53
csendes újonc

Sziasztok !
Szeretném a lakásomon levő wifi routerem jelét továbbítani
a kb 20 km-re levő telkem házának teraszára továbbítani.
Optikai rálátás rendben.A lakásom 7.-emeleti ablaka a telkemen levő ház
terszára néz.
Hány dBi :(( -s parabola antenna tud ilyen távolságot? 25 dBi tudja?

(#51032) handbrake válasza ferun53 (#51031) üzenetére


handbrake
csendes tag

5 Ghz szerintem 2 db Nanostation 5 megoldja a problémádat. Azzal át tudsz lőni ennyit szerintem.

(#51033) rekop válasza handbrake (#51030) üzenetére


rekop
senior tag

Nem is fog menni, csak 20Mhz-en. Ez valami kompatibilitási probléma a két rádió között. Lehet érdemes lenne lecserélni NSM5-re minden eszközt.

(#51031) ferun53
Ehhez nem lesz jó a router. Én 20km-re legalább egy 30dBi nyereségű antenna plusz Rocket 5AC párosítást használnék.

Eladó dolgaim: https://tinyurl.com/5n7jmuvj

(#51034) handbrake válasza rekop (#51033) üzenetére


handbrake
csendes tag

Felvettem a kapcsolatot a Ubiquitival, ők azt mondták, hogy állítsam a NS5M AP módban simán, nem WDS-el a NS5 pedig Stationba szintén WDS nélkül.

Letesztelem, de vagy az lesz, hogy a NS5 szerzek egy 2 UTP-st, vagy az lesz, hogy NS5M szerzek mégegyet......

(#51035) Soma01 válasza handbrake (#51030) üzenetére


Soma01
veterán

Akkor lehet, hogy a WDS miatt nem tudja. Mint ahogy írták is, nem egyezik a két chip és a WDS elég érzékeny az ilyesmire. WDS nélkül meg lehet megy minden szépen. :) ...próba! :)

(#51036) Csaby25


Csaby25
senior tag

Sziasztok!

Adott egy linksys router és usb-s wifi kártya.
Linksys EA6500 AC1750 Dual-Band Wi-Fi Router
Linksys WUSB6300 AC1200 Wireless-AC USB Adapter
A probléma az, hogy a kártya nem látja az AC-s hálozatot, csak az N-est. Két Windows 10 64 bit-es gépen volt próbálva. Az érdekes, hogy a laptop N-es wifi-je látja az AC- hálózatot, de az usb-s kártya nem.
Még csak annyi, hogy habár a kártya usb 3.0-s, csak usb 2-es portban volt lehetőség kipróbálni.
Ez lehet gond?

Köszi!

[ Szerkesztve ]

A kis emberek más emberekről beszélnek, a középszerű emberek eseményekről, a nagy emberek pedig ötletekről beszélnek.

(#51037) Gubek-Einste válasza Csaby25 (#51036) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Gyártói/chipset driver van használatban?

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#51038) tortilladude


tortilladude
újonc

Sziasztok! Jobb "Wifit" szeretnék otthonra.

Most van:
Telekom 30 Mbps előfizetés (mert 'aszondták ez a kiépíthető maximum), ZTE Speedport Entry 2i szolgáltatói modem (csak 2ghz, nincs USB), 3 teló, 1 laptop, 1 PC.

A tervem az hogy a PC-hez vásárolok egy ASUS USB-AC68 AC1900 vezeték nélküli USB hálózati adaptert mert jókat olvastam róla, az én igényeimet kielégíti, és szeretném a lakáson végigdobott kábelt elfelejteni.

A kérdés:
Ha a kaksi modem mögé bedugok egy routert passthrough üzemmódban akkor a logikám szerint a lakáson belül lesz 5ghz, a 3 teló, laptop, PC jóval gyorsabban fog egymással kommunikálni. Erre a célra egy TPLink Archert (C5 v1, v2, vagy C7) szeretnék a kedvezőbb ára miatt ( TPLink TL-WDR4300-om volt és szerettem). Néha szeretnék USB-vel merevlemezt kötni a routerbe hogy minden eszközről képeket lehessen rá másolni. Szerintetek létezik ennél "jobb" megoldás? (a lefedettség az mindegy, jelen körülményekkel is van mindenhol jel, az eszközök egymással való kommunikációját szeretném gyorsítani). Illetve a modem és router közötti (kábeles) kapcsolattól nem lesz túl nagy a "ping"? (játéknál).

Már annyit olvastam a dolgokról hogy szétrobban a fejem. Ezért fordultam hozzátok, hátha valaki rábólint hogy szerinte is jó, vagy van-e nagyon rossz tapasztalat.

Köszönöm szépen előre is!

[ Szerkesztve ]

(#51039) Soma01 válasza tortilladude (#51038) üzenetére


Soma01
veterán

Archer C5-re gondoltál? Az jó lesz erre. De ha nagyobb sebesség kell Wifi-n, akkor C7.

Ez a kérdés amúgy inkább a "Milyen routert?" témába tartozik.

(#51040) tortilladude válasza Soma01 (#51039) üzenetére


tortilladude
újonc

Igen, eredetileg C7re, de a srácok esküsznek a C5 v1-re. De az ASUS USB cucc a C7-et jobban ki tudná használni. És igen, nézegettem (olvastam vagy 1000 hozzászólást) a router témát is, de inkább arra voltam kíváncsi hogy valaki rámondja-e hogy "hú ne ASUS-t vegyél mert a TP-Link USB Wifi adapterével sokkal jobban kommunikál a TP-Link C7" vagy ilyesmi. Úgy érzem nem a routeren van a hangsúlyom hanem azon hogy belső eszközök Wifi kommunikációja "jobb" lesz-e.
És kösz szépen a hozzászólást!

(#51041) woodworm válasza tortilladude (#51040) üzenetére


woodworm
veterán

Tp-link C5v1-est használtan kaphatsz, gyakorlatilag egy átmatricázott C7-es, egy kis ügyeskedéssel átszoftverezhető. De ez csak a v1-esre igaz.

(#51042) tortilladude válasza woodworm (#51041) üzenetére


tortilladude
újonc

Köszönöm szépen az infót! Igen tudom, tájékozódtam, a v1.2 átförmverelhető meg ánlokkolható. Inkább az a kérdés hogy Asust vegyek mellé vagy TPLinket. Szokott-e olyan jelentkezni, hogy az azonos márkajelzésű dolgok jobban végzik a kommunikációt egymással? Pl: TP-Asus ledobja a jelet néha, de TP-TP nem. Vagy valamilyik eszköz úgy förmverelhető hogy ultrastabil jele lesz vagy megtriplázódik a hatótávja meg egyéb ábrándságok. Tudjátok, kevés pénznek sok a helye :) és minden részletre kíváncsi vagyok. Amúgy a kevés pénz alatt a kozépkategóriát értem, szerintem amit kinéztem az az. Csak hogy tudjam milyen elvárásaim lehetnek az adott készülekekhez.

(#51043) MasterMark válasza tortilladude (#51042) üzenetére


MasterMark
titán

Ha normális wifit akarsz, akkor az ilyeneket el kell felejteni szerintem. Egy Unifi AP mindenben jobb.

szerk.: Merevlemezt nem a routerre kell kötni, mert nem erre való. Egy normális NAS-sal szintén jobban jársz.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#51044) MaCS_70 válasza MasterMark (#51043) üzenetére


MaCS_70
félisten

Igénye válogatja. Ezt a felhasználónak a saját helyzete alapján kell tudnia eldöntenie -- jó esetben jó tanácsok alapján.

Én elég sok emberkét ismerek, akiknél rossz tanács lett tolna a NAS-ra rábeszélés, mivel tökéletesen elég nekik a router+HDD.

Az anyagi lehetőségek sajnos komolyan súlyozzák a beszerzési költségeket mint vásárlási tényezőt. :(

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#51045) tortilladude válasza MasterMark (#51043) üzenetére


tortilladude
újonc

Kösz az olvasnivalót MasterMark! Tulajdonképpen az a kérdés hogy a 23ezer +- forintomat hogy költsem el egy wifi eszközre mert a PC tuti kap egy usb-s cuccot, vagy Asus vagy Tplink, és a kérdéses összeg pedig arra vár hogy valamit a modemem mögé dugjak. A hdd ritkán lenne a hálózaton, ezért én inkább egy routert választanék, arra rádughatok kábellel gépeket ha muszáj, vagy akár betehetem a modem helyett is (ha jól tudom), szerintem verszitilisebb. Ha jól vettem ki akkor ez a hubos dolog, a Unifi AP amit írtál, arra pl. nem lehet hdd-t kötni, biztos van olyan modell amire lehet de ezek meghaladják a költésre szánt összeget. A NAS-okkal szintén így vagyok, és említettem hogy ahhoz képest ritkán tenném rá a cuccra az USB-s külső HDD-t. Segítségeddel eldöntöttem hogy routert veszek, köszi. Még azon gondolkodni fogok hogy milyet de annak van másik topikja úgyhogy oda fogok menni.

(#51046) rolko válasza ferun53 (#51031) üzenetére


rolko
őstag

Biztos 20km?
Ekkora távra 80as Grante HPA/ Jirous 29/ MikroTik Mant30/Rocket Dish ajánlott + pl. UBNT Rocket/MikroTik Rb 912/Netmetal/Basebox, etc. Ezek mind 68-70-80cm átmérőjű tükrök. Az ajánlott eszközökkel 5GHz-n optimális esetben 100mega körül átvihető. Ha nagyobb sávszélesség kell akkor az már zsebbenyúlósabb, bár egy ilyen link is 150-200e Ft + szerelék anyagok (masszív tartó kell neki).

(#51047) MasterMark válasza tortilladude (#51045) üzenetére


MasterMark
titán

Az AP az csak AP, de annak csak az a dolga is. (Hálózati szempontból egy bridge, nem hub.)

A router pedig nem lehet modem.

Első hsz.-edben azt írtad, hogy jó wifit akarsz. Ilyen routerekkel pedig maximum elfogadható lesz.
Már belegondolva, hogy azért a 20 ezerért annak egyszerre kell routernek, switchnek, AP-nak, NAS-nak is lennie, akkor adódik, hogy nem lehet mindenben jó.
A NAS-t azért írtam, mert azokra is lehet USB-n rádugni valamit, viszont jóval stabilabb, és többmindent tudhat. De ha csak ilyen ritkán lenne egy vinyó megosztva, azt mi értelme a routerre dugni? Bármelyik PC-be be lehet dugni, és megosztani.

Egyébként egy ilyen router valóban sokmindent tud, de egyikben sem tökéletes.

Switch Tax

(#51048) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

AP-ket tervezek cserélni és/vagy szaporítani egy vidéki házban és megint felütött a dilemma, hogy "minőségibb" fajtából kevesebbet, vagy olcsóból többet (a kábelezés nem feltétlenül probléma, sok helyen most is lóg UTP a falból, bár nem feltétlenül pont AP-nek ideális helyen, de ez is függ attól is, hogy mekkora területet kéne fednie egy-egy AP-nek...).

A rugalmasság (későbbi újrahasznosítás más helyen, vagy eladhatóság használt-piacon) vagy pusztán a jellemző árazások miatt inkább otthonra szánt router-eket gondoltam venni, mint specializált kiscéges AP-kat (bár jól ismerem pl. a Mikrotik-ot). Legjobb lenne, ha OpenWRT/LEDE is futna rajtuk, de nem kritikus, ha tud a gyári szoftver is normális AP módban futni.

Durva közelítéssel úgy írható le az épület, mint három nagy négyzet egymáson, aminek a közepe minden szinten egy lépcsőház+átjáró, körülötte szobákkal, kivéve hogy a padláson már nincsenek válaszfalak, és a földszinthez még hozzá van toldva egy melléképület (aminek a ház felőli első szobája még gépekkel lakott, a többi már csak garázs).

Jelenleg egy ASUS N66U van az 1. emeleti lépcsőházban (a középső szint kb. síkbeli közepén), ami kvázi tökéletesen fedi az egész emeletet 5GHz-vel (stabil ~122Mbps sávszélt kapok egy 40MHz 1x1:1 képes telefonnal minden szoba minden sarkában, bárhogy forgatom), 2.4GHz-el szinte tökéletesen fedi a padlást is (segít a falak/bútorok hiánya) és még elfogadhatóan fedi a földszintből az 1. szint lenyomatát, bár ott pár szobában már láthatóan ingadozik a sebesség, főleg a kis készülékeken (nem mindegy hova teszem le a telefont, és max 25-35 MBps jön össze 20MHz 1x1:1 telóval, nem 50-55, ami egy készülékre persze elég, de ha sok a vendég és mind egyszerre videózna minden szobában...), a melléképület viszont már szürke zóna (normális használatra lassú és szakadozó, de interferencia szinten még számít a freki-osztáshoz), ezért ott van egy TP-Link WDR4300, ami 5GHz-en le tudja fedni azt az egy szobát (de az ASUS-al szemben ez egyetlen falat sem visz át 5GHz-en használhatóan, csak interferencia szinten egyet).

Sok kliens tud már AC-t, de a legtöbb csak 1 spatial stream-et (ironikus módon kihaltak a 3 antennás AP-k mellől a 2+ stream-es notik, és van helyettük sok kis 1 antennás vacak, amiből egyre több AC-s, de még nem feltétlenül MU-MIMO, sőt google-el ki se derül sokról, hogy tudna-e MU-MIMO-t, csak itthon derülne ki ha olyan AP-m lenne...). Viszont néhány kliens kizárólag 2.4GHz-t tud, de azt 40MHz-en, míg más kliens csak 20MHz-re hajlandó 2G-n, és csak 5G-n tud 40+ módot (szóval igazi katyvasz, de emiatt minden AP-t minél szélesebb freki tartományra érdemes tenni, ha lehet és mindenhova kell 2 és 5G is, ha megoldható...).

Nekem egyedül elég a mai állapot, de ha sok a vendég, már jönnek a panaszok. Mondjuk az engem is zavar, hogy friss gyári firmware-el kb. hetente újra kell indítani az N66U-t (nem fagy le teljesen, de valami zavar van és pl. eltűnik a hálózatról a nyomtató), backport-os merlin-fork firmware-el pedig mint ha az új klienseken kiszámíthatatlanabb lenne a sebesség: a leggyengébb pontokon, ahol az elvi sávszél kb. fele jön már csak ki, ott jobban ingadozik, de igazából mindenféle firmware-el és beállítással ingadozik ott (nem egészen értem miért, de talán az ASUS dinamikus txpower szabályzása miatt, mert az elvileg már a régi firmware-el is olyan, hogy beírhatok bármit a txpower mezőbe, később magának skálázza fel/le... "AI Radar" vagy mifene... szóval lefojtani se tudom, ha sok gyenge AP-t szeretnék...). Így ha egyedül nyugisan körbemérem, minden OK, de gyakorlatilag mégse, néha szintetikus teszttel is látni apró anomáliákat. Ami még fura, hogy ahol lassul a kliensre letöltés az N66U 2G-jéről, ott az apró antennás telefon sokkal gyorsabban tud feltölteni (ami netezéshez nem épp ideális állapot és mindenképp érdekes).

Tehát már az N66U-t sem feltétlenül akarom megtartani (nagyon jó cucc volt, de lehet hogy eljárt felette az idő ilyen igények mellé).
A régi TP-Link pedig mindig egy vicc volt, 1 szobára jó 5GHz-re és szomszédos szobákra 2GHz-n, de persze interferencia szinten zajoskodik az messzebb is, csak nagyon lassul és szakad a kapcsolat olyan jelszintekkel, amikkel az ASUS jól boldogul, szóval ezt már rég szívesen kukáztam volna. Ez az ASUS vs. TP-Link tapasztalat az, amiért félek a sok gyenge AP-től ugyan annyi pénzből, mint kevesebb jobbtól.

Az alsó szint síkbeli közepére szinte lehetetlen kábelt vinni (több falat vagy födémet kéne átfúrni, vagy falba vésni hosszan), illetve a külső sarkokba is kidobott pénznek tűnik egy AP, mert a szomszéd házából nagyobb falatot fed, mint itthonról, ugyanakkor nincs végtelen sok legális csatorna 5GHz-n se, főleg nem 80MHz-es AC-hez...

Szóval...

Az ASUS AC58U van legalább olyan jó minőségű és stabil, mint az N66U (volt új korában)? Elég lehetne ebből összesen kettő (a mostani gyenge AP-t közelebb mozgatva a melléképületből a ház közepe felé az alsó szinten, a másik helyét megőrizve).

Vagy több esélyem lehet 3-4 db TP-Link Archer C5-el? (2db AC58U árából kijön 4db C5...) Mennyire gagyik ezek, ha csak 1 falat kell átvinni 5GHz-n és kettőt 2GHz-n?

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#51049) Gubek-Einste válasza janos666 (#51048) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Az ASUS AC58U van legalább olyan jó minőségű és stabil, mint az N66U (volt új korában)? Elég lehetne ebből összesen kettő (a mostani gyenge AP-t közelebb mozgatva a melléképületből a ház közepe felé az alsó szinten, a másik helyét megőrizve).

Vagy több esélyem lehet 3-4 db TP-Link Archer C5-el? (2db AC58U árából kijön 4db C5...) Mennyire gagyik ezek, ha csak 1 falat kell átvinni 5GHz-n és kettőt 2GHz-n?
Ez leginkább csak helyszíni teszt során fog kiderülni.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#51050) janos666 válasza Gubek-Einste (#51049) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

A gond szerintem ott jönne, hogy sok kliens csak akkor szokott AP-t váltani, ha már szinte teljesen megszakad a kapcsolat, egyébként lóg tovább a régin akkor is, ha elvándorolt a gép (nem érdekli, hogy átrendeződött a lehetséges AP-k jelszint aránya, miközben lemászott az MCS szintek aljára a régivel --- bár az is jogos, hogy sok rádiót látványosan lassít a background scan, illetve nem mindig észrevétlen az AP váltás). Ez most is megjelenik néha 2 és 5GHz váltással is (a jobb antennás noti még a vasalt födémen át is látja az 5G-t épp annyira, hogy még pont nem szakad le, de mai multimédia igényekre használhatatlanul lassú, 2G-n 10-20x fürgébb lenne és használható, de csak szenved tovább).

Emiatt gond egyrészt, hogy az N66U-n gyakorlatilag nem lehet manuálisan beállítani fix txpower-t, illetve ezért félek a rossz minőségű rádió erősítőktől, mert pont azokra jellemző, hogy messziről is látszanak, de már féltávról is gyorsan esni kezd a kliens felé a sebesség, gondolom az erősítési zaj miatt (már viszonylag alacsony txpower mellett is túl sok zajt köpnek ki).

Ezekben a mai kütyükben ki felel a rádió erősítésért? Teljesen integrált a chipset-el "csomagként", vagy a késztermék gyártó pakolja a chipset köré? (Tehát pl. egy Archer C5-nél a TP-Link felel érte, vagy a Qualcomm)?

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.