Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#36701) c64fanhun


c64fanhun
tag

Sziasztok!

Van itthon egy kis fájlszerverem igazából működik rendesen, egy régi asus eee box, az lenne a problémám, hogy csak wifivel tudom használni, mert az ethernetet ide nem tudom lehúzni, és mindenhogy a maximum feltöltési sebesség az 2,8 mbit/s...ami fájlátvitelkor inkább 1,5, ami nem túl szerencsés, a szolgáltató pedig 10-et biztosít, és laptopomon ennyi is van. Próbáltam másik usb stickkel is, ugyan ez a helyzet, ha pedig egy puppyval vagy linuy minttel nézem, ott megvolt a 8,5-ös feltöltés. Mi lehet a baja az ubuntu servernek? Az fut rajt, hisz szerver, nem terhelem grafikus elülettel.

Köszööm a válaszokat!

(#36702) ubyegon2 válasza #40553216 (#36700) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Erre sajna tippem sincs, sosincs dVGA-m, viszont ez az nvidia-setting nálam benn van tárolóban, de nincs fenn alapból, amúgy is jóval kevesebb dolog van default az Ubuntuban, a helyedben végignézném az összes nvidia-hoz szükséges csomagot, hogy fenn van-e!

(#36703) ubyegon2 válasza c64fanhun (#36701) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Szervert nem ismerem, ha ezt még nem olvasgattad volna, mazsolázd, míg valaki nem segít.

WifiDocs/WiFiHowTo

Az oldal alján is elég sok hasznos link van, ahogy nézem.

[ Szerkesztve ]

(#36704) Formaster


Formaster
addikt

Sziasztok,

Ismét elakadtam, most SoftRaid témában. Adott 3db HDD + egy SSD, az SSD-re menne a rendszer, a HDD-k pedig RAID5-be.

18.04LTS alatt próbálom telepítéskor konfigurálni a RAID-et, már több tutort is átbújtam, de akárhogy konfigolom a telepítés a végén meghiúsul. A képfájl jó, RAID nélkül felmegy.

A partíciós tábla amivel legutóbb próbálkoztam:

[ Szerkesztve ]

(#36705) samujózsi válasza Formaster (#36704) üzenetére


samujózsi
tag

Az szándékos, hogy a 4TB-os diszkből csak 3GB van odaadva a RAID-nek?
És az, hogy nincs rajta fájlrendszer, ha jól látom?
(Arra a RAIDmd127-re nem kellen fájlrendszer?)

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36706) Formaster válasza samujózsi (#36705) üzenetére


Formaster
addikt

Nem, kicsit belekavarodtam annyi tutort néztem már :U

(#36707) samujózsi válasza Formaster (#36706) üzenetére


samujózsi
tag

Ismerős :C
És persze ahány tutorial, annyi variáció.
Első körben azt mondanám, hogy hagyd így, csak a raidmd127 kapjon fájlrendszert ÉS mount pointot próbaképp. Van valami halvány emlékem, hogy bugos a telepítő és a benne létrehozott eszközökkel van némi gondja, ha nem lesz mountolva a telepítés végén minden.
Persze a tévedés jogát fenntartom.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36708) #68216320


#68216320
törölt tag

A laptopomon sajnos picit nyögvenyelősen üzemel a 18.04 verzió. Egészen pontosan az nvidia-optimus kezelése nincs a toppon. Úgy tűnik, hogy ilyen szempontból talán a 19.10 egy picit jobban kezeli.
Ha mondjuk 19.10-et teszek fel és "belakom" rendesen, majd áprilisban a 20.04 lts-re váltanék, lesz valami nehézség a 19.10->20.04 lts update-nél? Vagy emiatt jobb talán hagyni a 18.04-et és azt frissíteni majd 20.04-re?

(#36709) Frawly válasza #68216320 (#36708) üzenetére


Frawly
veterán

Nem, nem lesz nehézség. Ugyanolyan simának kéne lennie 19.10-ről upgrade-elni 20.04 LTS-re, mint 18.04-ről.

(#36710) #68216320 válasza Frawly (#36709) üzenetére


#68216320
törölt tag

Köszönöm az info-t.

(#36711) Pörp


Pörp
senior tag

Sziasztok!
Van valakinek leírása, hogy hogyan lehet Win10 alól Ubuntu 18.04 gépet LAN-on keresztül indítani? Tehát mit kell az Ubuntu gép BIOS-án kívül állítani?

(#36712) samujózsi válasza Pörp (#36711) üzenetére


samujózsi
tag

Wake on LAN?
Normális körülmények közt csak annyi kell, hogy a BIOS-ban engedélyezd az indítandó gépen ezt a funkciót, legyen a gépeden egy wol progran (ez akár egy Python script is lehet egyébként), tudd az indítandó gép MAC address-ét és közös switch-en legyenek (ez utóbbi nem biztos, hogy korrekt megfogalmazás, de az biztos, hogy a wol protokollja nem route-olható)

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36713) EQMontoya


EQMontoya
veterán

Sziasztok!

Ubuntuzok (es Debianozok) jopar eve, de most kifogott rajtam.

Ubuntu 18 szervert probalok telepiteni.
HP Gen8 Microserver, van egy SSD es egy raid tomb, ami egy "fizikai" (pci-e slotban lako) vezerlon van. Ezeket mind latja is a telepito szepen.

Manualis particionalas, az SSD-n letrehozok egy "/" es egy "/var" particiot, beallitom, hogy az legyen a boot disk. A tombot mountolom "/home"-kent.

Ezek utan reboot, majd feljon a grub, ami csak egy device-t lat a kettobol, azon is csak egy kotetet, tehat kb. eselytelen bebootolni. Ilyenkor mi a franc van?
Maga a gep (vezerlo, ssd, stb) rendben vannak, kulon-kulon mindegyikkel sikerult mar bootolni, csak Ubuntuval nem akar mukodni a telepites normalisan.

Oszinten nehez elhinni, hogy 2019-ben annyira szar egy telepito, hogy egy ilyen viszonylag privmitiv setupot nem lehet vele osszerakni, ez mar U14-en is siman ment.

Same rules apply!

(#36714) EQMontoya válasza EQMontoya (#36713) üzenetére


EQMontoya
veterán

Kiderult, hogy valamiert a nem boot disknel beallitott raid tombre is sikerult raknia egy grub particiot a telepitonek, ezert onnan probalt bootolni. :W
Hogy egy telepitesbol hogy kerult ket kulon lemezre/tombre ket kulon grub, azt nagyon szeretnem tudni.
Mindenesetre rendberaknom legalabb sikerult.

Same rules apply!

(#36715) szuszinho


szuszinho
őstag

Sziasztok,

16.04 esetén ismert probléma, hogy a Bay Trail processzoroknál a C stateket ki kell kapcsolni, mert fagy a rendszer. 18.04 esetén is fennáll még a dolog?

(#36716) Cucuska2 válasza szuszinho (#36715) üzenetére


Cucuska2
őstag

Szia!

Én azt tudom, hogy egy Z3785-ös rendszeremen a 19.04+ disztrókon nem kellett ilyennel foglalkoznom, és jelenleg fél év uptime-nál jár.

Nem csak esetleg újabb kernel kell?

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#36717) szuszinho válasza Cucuska2 (#36716) üzenetére


szuszinho
őstag

Megint utánaolvastam kicsit, és az 5.3-at már jónak mondják. Teszek is egy próbát.

(#36718) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

Ugyan Fedoram van KDE-vel, de ezt a topikot aktivabbnak latom. :D Ugy gondolom valamit driver szinten szurhatok el. Ha van ra megoldas Ubuntu alatt, akkor szeretnem ha megosztanatok velem, max. atkoltom Fedorara. :D

Beallitom itt az nvidia settings-ben a fenyesseget, erre alul irja, hogy "warning the color settings have been changed outside of nvidia-settings [...]":

Egyreszt a monitoron mar lejjebb huztam a brightness-t, de szeretek utana allitani az nvidia control paneljaban is.

Hogy lehetne azt elerni, hogy a beallitott ertekek reboot utan is megmaradjanak? Jelenleg minden egyes ujrainditas utan kezzel kell beallitanom. Ha veletlenul ujbol megnyitom a control panelt, akkor ujbol. Ez a problemam Ubuntu alatt is megvolt egyebkent.

Koszi!

Udv. core2

[ Szerkesztve ]

(#36719) gyuri.sza


gyuri.sza
tag

Sziasztok!
Kezdő vagyok linux terén, az a helyzet, hogy van egy Asus AC66U_B1 router-em, melyhez egy WD merevlemez van USB-vel hozzákötve NTFS fájlrendszerrel. Erre a merevlemezre szeretnék egy torrent klienssel pl. qbittorrent filmeket letölteni.

A gépemen egy Kubuntu 19.10 van telepítve, pl. FTP-vel elérem a merevlemezt és tudok is rá másolni, viszont a torrent kliensben nem tudom beállítani, hogy ide mentsen le bármit, ezért gondoltam, hogy mount-olni kellene egy mappába a merevlemezt és akkor már be lehetne állítani a torrent kliensben útvonalként.

Ezt próbáltam több módszerrel (pl. ntfs-3g, de az csak elvileg lokálisra jó), ami működött az a következő parancs:
sudo mount -o soft,intr,rsize=8192,wsize=8192 192.168.1.1:/tmp/mnt/Elements/HD_movies /home/gyuri/Downloads/elements
Ekkor viszont read-only a mappa, nem tudok rámásolni semmit (próbálkoztam beállítani ennek a parancsnak attribútumokat, de nem sikerült úgy sem).

Mi lenne a megoldás erre a problémára? (Ha más nincs, akkor formázni kellene ext4-re a HDD-t esetleg? Ezt el akartam kerülni, mert jelenleg nincs hova kimenteni róla a cuccokat)
Köszi a válaszokat!

(#36720) Pörp válasza gyuri.sza (#36719) üzenetére


Pörp
senior tag

sudo chmod -R 777 /tmp/mnt/Elements/HD_movies /home/gyuri/Downloads/elements

(#36721) gyuri.sza válasza Pörp (#36720) üzenetére


gyuri.sza
tag

Próbáltam ezt is, az a vicc, h a mappára minden jog meg van adva, tehát ha megnézem terminálban akkor ezek a jogok vannak a mappán (és az abban lévő összes fájlon) drwxrwxrwx és mégsem tudok root-ként sem semmit belemásolni, illetve a te parancsod sem fut le, mert írja, hogy írásvédett fájlrendszer, illetve pl. tulajdonost sem tudok állítani root-ként.

[ Szerkesztve ]

(#36722) Cucuska2 válasza Pörp (#36720) üzenetére


Cucuska2
őstag

Ne 777-eljünk semmit hosszú távon, veszélyes.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#36723) samujózsi válasza gyuri.sza (#36721) üzenetére


samujózsi
tag

Amennyit én látok a történetből, annak alapján a router oldalán kellene módosítani valamit...
Mondjuk beállítani egy user-jelszó párost a megosztáshoz, amivel írni is lehet oda.
Nincs előttem a router admin felülete, bővebbet így nem tudok mondani.

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36724) gyuri.sza válasza samujózsi (#36723) üzenetére


gyuri.sza
tag

Van beállítva user/pass, minden be van lőve, windows-os gépről gond nélkül megy.

(#36725) samujózsi válasza gyuri.sza (#36724) üzenetére


samujózsi
tag

De az windows.
Itt azt sem tudom, hogy ezzel a mounttal samba-t vagy nfs-t használsz. A mountnál kért usernevet és jelszót?
Mert nekem nagyon úgy tűnik, hogy a routered vendégként kezel és meg van neki engedve az olvasás.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36726) gyuri.sza válasza samujózsi (#36725) üzenetére


gyuri.sza
tag

Értem, hogy windows, csak azért írtam, hogy a router oldal valszeg be van lőve jól, ha más rendszer eléri, akkor a linux oldalon van a hiba gondolom.
Itt nem kért user/pass-t, viszont próbáltam ezzel a paranccsal is:
sudo mount -cifs -o username=asd,password=pass,soft,intr,rsize=8192,wsize=819
2 192.168.1.1:/tmp/mnt/Elements/HD_movies /home/gyuri/Downloads/elements
Ez meg nem csinált semmit, se hiba, de nem is mountolta...
Samba, nfs, ftp is be van állítva a router-en

(#36727) samujózsi válasza gyuri.sza (#36726) üzenetére


samujózsi
tag

A windowst csak azért írtam, mert amennyire még emlékszem, az atküld user nevet, jelszót.
Ez a parancs biztosan így nézett ki?

mount - t cifs -o ... kellene neki.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36728) gyuri.sza válasza samujózsi (#36727) üzenetére


gyuri.sza
tag

-t -vel bad UNC hibát ad, address formája nem stimmel ahogy látom, de nem tudom, h kellene megadni akkor, : helyett /-rel is próbáltam

(#36729) samujózsi válasza gyuri.sza (#36728) üzenetére


samujózsi
tag

Bocs, kicsit máshol jártam lélekben: windowson is így hivatkozol a megosztott könyvtárra?
Mert amennyire még g vissza tudok emlékezni, valahogy úgy kellene, hogy
mount -t cifs -o opciók //192.168.1.1/share_neve /mount_point

Szóval a szerver után csak egy név kell, nem teljes elérési út. De tévedhetek.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36730) gyuri.sza válasza samujózsi (#36729) üzenetére


gyuri.sza
tag

Windows-on grafikusan lett anno létrehozva a hivatkozás, úgyh ott csak IP-t meg user/pass-t kellett beleírni egy mezőbe.

Ha //ip_cím/név írok, akkor No such file or directory hibát ad, nem tud, hogy kellene rá hivatkozni, a router oldal így néz ki

(#36731) samujózsi válasza gyuri.sza (#36730) üzenetére


samujózsi
tag

Hát ha nem lesz más, később keresek egy usbs diszket és megnézem, hogy működik, mert a jelek szerint itt sem követtem a fejlődést.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36732) gyuri.sza válasza samujózsi (#36731) üzenetére


gyuri.sza
tag

Köszi szépen, én is túrom addig.

(#36733) samujózsi válasza gyuri.sza (#36730) üzenetére


samujózsi
tag

Na, csak megvan:
mount -o vers=1.0,user=usered-neve //192.168.1.1/share-neve /mount-point

A share-neve az Elements alatti név (pl. Android), nem a teljes útvonal.
De egyébként ha jót akarsz, akkor vagy felraksz egy merlint és konfigurálod rajta rendesen a sambát, vagy beüzemelsz e célra egy külön gépet, mert az asus szoftvere... hát nagyon finoman fogalmazva is sz@@@@@ar... :(
(pl. felveszek rajta új könyvtárat, webes felületen megosztom, a samba meg nem tud róla, ráadásul a v1-es protokollt már rég kivonták a forgalomból, viszont az alapértelmezett protokoll verzióval nem hajlandó működni)

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36734) samujózsi válasza gyuri.sza (#36730) üzenetére


samujózsi
tag

Már nem tudom szerkeszteni: [link] - ha ezt meg tudod csinálni és működik, akkor ez sokkal jobb megoldás, mint az enyém.

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36735) gyuri.sza válasza samujózsi (#36734) üzenetére


gyuri.sza
tag

Köszi, este megnézem, ahogy hazaértem :) a routeren egyébként merlin van fent

(#36736) gyuri.sza válasza samujózsi (#36733) üzenetére


gyuri.sza
tag

Sajnos erre is azt írja, hogy nincs ilyen mappa :( próbálgattam, beleraktam az Elements-et stb. de nem ette meg sehogy sem sajnos.

(#36737) gyuri.sza válasza samujózsi (#36734) üzenetére


gyuri.sza
tag

Itt azt nem vágom, hogy oké hozzáírom azt a két sort és aztán mivan, h csatlakozom? Vagy vmi samba client guide-nak kellene utánanézni lehet, nem vágom.

(#36738) samujózsi válasza gyuri.sza (#36736) üzenetére


samujózsi
tag

Az smbclient -L -N 192.168.1.1 lát valamit?

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36739) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Sziasztok! Nemrég felraktam a Peppermint 10-t a HP 250 G5 Notebookra, de aksiról kb 15 percet bír, majd kikapcsol, tavaly év végén még több órán keresztül is elvolt (régi Peppeprmint-el HDD-n) ha nem nyúltam hozzá, de használva is 1-2 óra között működött. Azóta kicseréltem a HDD-t SSD-ra és kapott +4 Gb ramot. Felmerülhet esetleg valami bug.

(#36740) gyuri.sza válasza samujózsi (#36738) üzenetére


gyuri.sza
tag

Igen, látja, ez az eredmény:

(#36741) cigam válasza teleahocipöm (#36739) üzenetére


cigam
félisten

Ha nem tekeri a CPU-t, akkor könnyen lehet hogy csak elfáradt az akkumulátor, ideje cserélni. Próbaképpen próbáld ki USB-ről másik live distro-val, pl. mx-linux.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#36742) teleahocipöm válasza cigam (#36741) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Nem tekeri 3-4%-on van, ha csak böngésző megy. Hogy nem jutott eszembe egy live linux,. Köszi :R kipróbálom, van is egy valahol.

(#36743) samujózsi válasza gyuri.sza (#36740) üzenetére


samujózsi
tag

Már csak találgatni tudok:
mount -t cifs -o user=root //192.168.1.1/Filmek /mnt
Esetleg a -o mellé még egy vers=1.0
Illetve ha a routeren kicserélted a root usert másra, akkor persze usernek azt kell megadni.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36744) Victoryus


Victoryus
addikt
LOGOUT blog (1)

Arra tudtok megoldást, hogy az Ubuntu 19 használható legyen VirtualBoxon? Telepíteni nem lehet, mert kifagy fekete képernyővel, live módban meg kb. 2 perc után indulás után szintén kifagy.
A hiba kb. tavaly okótber óta ismert, de nem nagyon történt előrelépés, vagy én nem találom. A 19-es szerver verziója viszont stabilan fut rajta, ott meg a 18-as verziókkal van gond telepítésnél.

[ Szerkesztve ]

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#36745) lev258 válasza Victoryus (#36744) üzenetére


lev258
veterán

A leírásod alapján ez inkább Virtualbox probléma, szóval nem sokat tudunk kezdeni vele. Más megoldás nem jöhet szóba (KVM, VMware)?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36746) growler


growler
őstag

Feltételezem, érdeklődésre tarthat számot:
[link] [link]

(#36747) lev258 válasza growler (#36746) üzenetére


lev258
veterán

Az első oldalt jobb elkerülni.
Egyébként meg igen, találtak hibát a sudo-ban. Viszont csak bizonyos sudo verziókat és bizonyos rendszereket érint (mivel egy speciális beállításra is szükség van).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36748) I02S3F válasza lev258 (#36747) üzenetére


I02S3F
őstag

Tudomásom szerint a 18.04-et nem érinti.

(#36749) cigam válasza lev258 (#36747) üzenetére


cigam
félisten

Olvassam el a hup-n angolul? (Nem tudok külföldiül), a PH meg sem említi, akkor hol?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#36750) lev258 válasza cigam (#36749) üzenetére


lev258
veterán

Lehet, hogy 1-2 napon belül majd írnak róla a PH-n is. Egyébként meg inkább Google fordító, mint pcfórum.
Ha találok neked értelmes magyar linket, majd megadom.
Röviden: ha jelszó beírásnál *-ok jelennek meg, akkor sebezhető lehet a rendszer (ha a sudo verzió is stimmel). Ha nem jelenik meg semmi, akkor biztonságban vagy. Állítólag a Mint és az Elementary használ ilyen beállítást, tehát azok sebezhetőek lehetnek (de gondolom már javítás is érkezett).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.