Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#36801) sonar válasza hcl (#36800) üzenetére


sonar
addikt

Február 4.-én kellett újra hangolni minden mindigTV-s STB-t [link]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#36802) hcl válasza sonar (#36801) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nekem ez maradt ki :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#36803) ooszi válasza sonar (#36799) üzenetére


ooszi
senior tag

Köszönöm válaszotokat, próbálkozom, gyakorlok.

BY ooszi

(#36804) svili


svili
tag

Sziasztok! Kipróbáltam live módban az Ubuntu 19.10 verzióját, sajnos a szoftverközpontban igen kevés programot találtam.. pl. A Gimp is hiányzott, ami nekem fontos lenne. Ahhoz hogy teljes értékűen használhassam a szoftverközpontot telepítenem kell az Ubuntut?

''A konyak a szocializmusban a nép itala, amit választott képviselői útján fogyaszt!''

(#36805) lev258 válasza svili (#36804) üzenetére


lev258
veterán

LTS verziót válassz. A Szoftverközpont az elérhető programoknak csak egy kis szeletét tartalmazza, a Synaptic-ban vagy Terminálból jóval nagyobb a választék. Egyébként lehet, hogy Live módban nem kérte le a rendes listát.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36806) svili válasza lev258 (#36805) üzenetére


svili
tag

Köszönöm, próbáltam a legújabb Linux Mint-et is, (19.3) ott nem tapasztaltam ilyet.

''A konyak a szocializmusban a nép itala, amit választott képviselői útján fogyaszt!''

(#36807) Dhampir válasza svili (#36806) üzenetére


Dhampir
félisten

A Mintet szinte azonnali felhasználásra alkották meg, az alap Ubuntut meg mindenféle jogi, plusz ki tudja még, hogy milyen civódás miatt kicsupálva pakolják a netre.

[ Szerkesztve ]

(#36808) cigam válasza svili (#36804) üzenetére


cigam
félisten

Ez nagyon fura. Rá volt köve az internetre? 18.04.4 alatt simán listázza a live rendszer:

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#36809) svili válasza cigam (#36808) üzenetére


svili
tag

Persze, volt internet, kipróbáltam a 18.04-essel is, és ha rákerestem a Gimpre, akkor pontosan a tiédhez hasonló képernyőkép fogadott... :U

''A konyak a szocializmusban a nép itala, amit választott képviselői útján fogyaszt!''

(#36810) celafat


celafat
tag

Sziasztok! Feltelepítettem életem első linuxát. Másoltam pár fontosabb dolgot a gépre és ott hagytam kb fél órára. Ezen idő alatt lezárt a gép és csak jelszóval engedne vissza, de emlékeim szerint ilyet nem is állítottam be. Bejelentkezéskor nem kért semmit. Hogy tudnék valahogy belépni? Kikapcsolni sem tudom a gépet, mert ahhoz is a jelszót kéri.

(#36811) lev258 válasza celafat (#36810) üzenetére


lev258
veterán

A telepítéskor meg kell adni jelszót, szerintem anélkül nem is enged tovább. Persze ettől még állíthattad automatikus bejelentkezésre. Sajnos ha nem kapcsolod ki a Képernyővédő beállításaiban, akkor egy idő után így zárolja a gépet.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36812) celafat válasza lev258 (#36811) üzenetére


celafat
tag

Még a múlt héten telepítettem, ha meg is adtam valamit, akkor fogalmam sincs mi volt az. Nem lehet ezt valahogy resetelni?

(#36813) lev258 válasza celafat (#36812) üzenetére


lev258
veterán

A felhasználóváltásra kattintva visszajutsz a bejelentkező képernyőre. Ott a sarokban le tudod állítani. Viszont idővel mindenképpen szükséged lesz a jelszóra.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36814) celafat válasza lev258 (#36813) üzenetére


celafat
tag

Nem engedi lekapcsolni sem a gépet jelszó nélkül. Visszaszámol 60 sec-től, majd megint kéri a jelszót.
A power gombbal leállítottam a gépet, utána újraindítás után már simán beengedett.

[ Szerkesztve ]

(#36815) lev258 válasza celafat (#36814) üzenetére


lev258
veterán

Na, addig nem próbáltam végig. Hát ez tényleg kellemetlen. Akkor valószínűleg csak a kikapcsológomb marad. Azt kell hosszabban lenyomva tartani.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36816) celafat válasza lev258 (#36815) üzenetére


celafat
tag

Ha a setting-power menüben a blank screent neverre rakom, az megoldja a problémámat?

(#36817) lev258 válasza celafat (#36816) üzenetére


lev258
veterán

A képernyőkímélő beállításaiban van egy zárolással kapcsolatos opció. Neked az kell.
De mint írtam, hosszú távon szükség lesz még arra a jelszóra. Átírni (cserélni) viszont egy kissé technikás, mivel nem ismered. Mindjárt keresek egy jobb leírást.
[link]

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36818) celafat válasza lev258 (#36817) üzenetére


celafat
tag

Köszönöm. A jelszócsere annyira nem lényeg, mert pár nap alatt egy kicsit kiismerem a rendszert, kipróbálok pár programot és akkor szerintem újrarakom azokkal, amit végleg meghagyok.

(#36819) hcl válasza celafat (#36818) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A recovery mód a barátod ;)
Igazából ha fizikai hozzáférésed van a géphez, és nincs jelszavazva a GRUB+esetleg titkosítva a winyó, akkor simán csak valahogyan hozzá kell férned a /etc/shadow-hoz, vagy recovery módba bootolni, és rootként átütni a usered jelszavát, vagy chrootolni egy másik (pl. Live CD) OS-ről és onnan átütni...

Mutogatni való hater díszpinty

(#36820) samujózsi


samujózsi
tag

Valami furát látok: ubuntu 18.04
A szokásos update-ek már fenn vannak (apt-get update && apt-get dist-upgrade), de van egy Ubuntu Software nevű alkalmazás, amit soha életemben nem használtam (narancs színű bevásárló szatyor, rajta egy A betűvel az ikonja) és most ő értesített, hogy van két update-em:
Egy Latitude E5x60 System Update (eleve 5570-es gépem van :F ) és egy TPM 1.2 System Update, ami 5.81.0.0 -> 5.81.2.1 upgrdae lenne, de mellékesen megjegyzi, hogy "Initial release"

Tudja valaki, hogy mik ezek és miért nem a hagyományos úton érkeztek?

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36821) stopperos válasza samujózsi (#36820) üzenetére


stopperos
senior tag

Ezek az fwupd projekt keretein belül bios és egyéb firmware frissítések. Én a service tag alapján rákeresnék a gépre a dell honlapján és megnézném, hogy tényleg vonatkoznak-e rád.
Nekem a Latitude 5490-hez ezt a bios listát adja. Bár innen még nem frissítettem.

[ Szerkesztve ]

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#36822) samujózsi válasza stopperos (#36821) üzenetére


samujózsi
tag

Köszi, a dell oldaláról naprakészen tartom a gépet, amennyire lehet.
Ezért is furcsa.
De közben találtam pontosan ugyanezekre a verziókra vonatkozó kérdéseket 2017-ből... :U
Mi a bánatot akar velük? :( Na mindegy.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36823) hcl válasza samujózsi (#36820) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az nem a szoftverbolt lesz?
Csomagnévre guglizz, akkor kiderül, mi az.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#36824) samujózsi válasza hcl (#36823) üzenetére


samujózsi
tag

Nem, az egy harmadik. Itt nincs igazi csomagnév, se info arról, hogy ki ez, honnan jön, hogy tudnám elhallgattatni legalább... (A honnant megírta stopperos)

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36825) cigam válasza samujózsi (#36824) üzenetére


cigam
félisten

Egy képernyőfotó sokat segítene a beazonosításban.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#36826) samujózsi válasza cigam (#36825) üzenetére


samujózsi
tag

A lényeg ott van a #36821-ben, ezért nem is fárasztottam magam ilyen részletekkel.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36827) Lajosacs


Lajosacs
csendes újonc

Sziasztok! A mai napon a következő problémába futottam. Xubuntu 18.04-et használok, és kíváncsiságból az XFCE-t 4.14-re frissítettem. A frissítés és újraindítás után több alkalmazásban (pl. Chromium, Chrome, Synaptic) a görgetés iránya megváltozott. Ha a beállítások menüben kipipálom a "görgetés irányításának megváltoztatása" négyzetet, akkor az említett alkalmazásoknál helyreáll, de a többinél megfordul. Ebben szeretnék segítséget kérni, előre is köszönöm.

(#36828) Lajosacs


Lajosacs
csendes újonc

Közben visszaálltam a 4.12-re.

(#36829) ooszi


ooszi
senior tag

Sziasztok, van Ubuntu Server fórum külön?

BY ooszi

(#36830) thatsnomoon


thatsnomoon
friss újonc

Sziasztok! A következő lenne a problémám: egy projekthez Ubuntura van szükségem, de a gépem gyenge, ezért a külső ssd-ről bootolható linux mellett döntöttem. (SanDisk 64GB SATA3 SDSSDP-064G)
Kellemetlenül sokszor előfordul, hogy a rendszer összeomlik, egy villanásra eltűnik pár ikon, de nem az összes, de ha egy megnyitott alkalmazáshoz hozzáérek eltűnik az is. Kikapcsolás sem tudom ubuntun belül ilyen állapotban, semmit nem lehet csinálni.
Az összeomlás nem köthető semmihez, van hogy csak böngésző van megnyitva, van hogy egyszerre 10 dolog futott előtte órákig hiba nélkül és van hogy bootolás után rögtön jelentkezik.
A hiba, amit ír ilyenkor(infinite loopban): ext4-fs error ext4_find_entry:1530
Arra sem jöttem rá, hogy hogyan tudom a filesystemet checkolni, ha csak 1 partícióból áll az egész, szóval mindig mountolva van?
Ubuntu 19.10-et használok. Remélem valaki tud segíteni, mert így nem tudok haladni a projektemmel. :(

(#36831) samujózsi válasza thatsnomoon (#36830) üzenetére


samujózsi
tag

A gyenge gép és a külső ssd közt nem látom az összefüggést, de a legegyszerűbb megoldás erre az lenne, ha pendrive-ról bootolnál egy live rendszert és arról futtatnál egy e2fsck-t.
Mondjuk nem árt előtte egy mentés, mert van esély arra is, hogy valami javíthatatlan hiba került a fájlrendszeredbe.
És persze nem zárható ki, hogy hardver gond okozza...

Viszont éles rendszer alá én csak LTS változatot tennék (18.04)

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36832) sonar válasza ooszi (#36829) üzenetére


sonar
addikt

Nincs, de bonyeszabb kérdésekkel érdemes a Linux - haladóknak topikban bepróbálkozni.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#36833) hcl válasza thatsnomoon (#36830) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"A hiba, amit ír ilyenkor(infinite loopban): ext4-fs error ext4_find_entry:1530"
Az addig OK, hogy filerendszer/diszk hiba, inkább az a kérdés, mi okozza.

- memtestet futtass
- másik külső eszközről elindítani a gépet, úgy stabil-e (ezzel megtudod, hogy az USB rossz, vagy más)
- Másik USB alj, lehetőleg erősebb tápos.

Mutogatni való hater díszpinty

(#36834) FoxiestFox


FoxiestFox
félisten

Sziasztok!
Adott egy Lubuntu egy Thinkpad T61-esen.
Nem megy az alvó mód. A gép az alvás gombra /menüre elsötétíti a kijelzőt, megpróbál elmenni aludni, de a ledek égve, a ventik pörögve maradnak, ahogy a power led is.
Mi lehet a gond?

(#36835) hcl válasza FoxiestFox (#36834) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Érdemben nem tudom, de ACPI környékén Google-zz, esetleg boot paraméterként lehet próbálgatni az ACPI beállításait.

Mutogatni való hater díszpinty

(#36836) huliganboy


huliganboy
addikt

Sziasztok!

Van egy serial ubuntu 18.04 szerverem. Ebbe csatlakozik egy USB kábel ami egy eszköz serial portjára csatlakozik..

Lehetséges az, hogy a szerver az usb portot serial portnak vegye figyelembe?

Jelenleg ez a kimenet:

ssudo dmesg | grep tty
[   15.512333] usb 3-1: cp210x converter now attached to ttyUSB0

A ttyUSB0 helyett ttys1 kellene valahogy...

Köszi :R

(#36837) FoxiestFox válasza hcl (#36835) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Hát kiokisítottam magam ACPI témakörében, de arra nem jöttem rá, hogy az összes kipróbált Linux disztró (Puppy, Mint, Ubuntu, Lubuntu, Debian, AntiX) közül miért pont a Lubuntu nem képes abszolválni a lapos alvóba tételét és onnan visszahozását probléma nélkül. :DDD
Meg szeretném tartani, mert a kipróbáltak közül a leggyorsabb, de szükségem lenne a sleepre.

(#36838) growler válasza FoxiestFox (#36837) üzenetére


growler
őstag

systemctl suspend
Ez sem viszi alvó állapotba ?

(#36839) FoxiestFox válasza growler (#36838) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Hopp, ez működött. Nem ezt a parancsot adja ki, ha megnyomom a sleep gombot?

(#36840) growler válasza FoxiestFox (#36839) üzenetére


growler
őstag

Nem tudom hogy a sleep megnyomása mit futtat a háttérben.
De azért ne nagyon éld bele magad hogy így minden OK
Ha feléleszted, ellenőrizd le hogy visszajön-e pl. a net. kapcsolat
vagy hogy van-e hang.

(#36841) FoxiestFox válasza growler (#36840) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Visszajött, rendben van minden vele azóta is.

(#36842) growler válasza FoxiestFox (#36841) üzenetére


growler
őstag

Akkor csinálhatsz hozzá egy indítót - valahogy így: [link]
A "rakéta" helyére meg betehetsz egy általad a net.-ről kiválasztott/
letöltött ikont. (előtte ezt az ikont olyan helyre helyezd át ahol megmaradhat/
nincs útban.) Valószínű hogy az asztalon is, meg a menüben is megjelenik ez
az indítóikon. Ha nem tetszik hogy az asztalon van, onnan törölheted.

(#36843) FoxiestFox válasza growler (#36842) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Szép róka :D
Köszi, ez is lehet egy megoldás, de egyelőre próbálom kinyomozni, miért nem tud elmenni alvóba normál sleep gombra.
Így pl azt sem fogom tudni beállítani, hogy akkuról működve a kijelző lecsukásakor aludjon, vagy nyitva hagyva 15 perc után, stb

(#36844) Frawly válasza huliganboy (#36836) üzenetére


Frawly
veterán

Ez attól függ, hogy mi van rálógatva USB-re, ha felismeri a rendszer, hogy egy USB-Serial adapter, akkor tudja használni sorosportként. Ha nem, akkor ilyen ttyUSB-ként, de úgy is jó lehet szerverhez, miért kéne ttys1-nek lennie mindenképpen?

(#36845) cigam válasza huliganboy (#36836) üzenetére


cigam
félisten

Itt leírják hogyan tudod "átnevezni" az adott eszközt.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#36846) huliganboy válasza Frawly (#36844) üzenetére


huliganboy
addikt

és (#36845) cigam

Egy Python kiegészítő kiabál állandóan, hogy nem jó a konfig. Alap esetben "ip or serial" lehetne van is ott példának a ttys1. ttyusb0 esetén valamiért nem is működik. Egyébként egy soros portra csatlakoztatott eszközről van szó.

A linket átnéztem és megírom jó lett e.

Köszönöm

(#36847) FoxiestFox válasza FoxiestFox (#36843) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Magától megjavult. Hogy mitől, passz.
Telepítettem néhány programot, egy új témát, ujjlenyomat-olvasó drivert, és egy xfce4 power managert, ami ugyan működik, de nem indul el magától, és nem tudom, hogy kellene beállítanom.
Az akkuidő kijelzése miatt lenne szükségem rá, vagy valami programra, ami beül az óra mellé, és írja, mennyim van még akkuról.

(#36848) Dhampir válasza growler (#36842) üzenetére


Dhampir
félisten

Milyen szép! Milyen rendszert használsz?

(#36849) growler válasza Dhampir (#36848) üzenetére


growler
őstag

Ez még a régi Mint 18.3 Cinnamon. Alul a "Docky"-val, és rejtett (felső) panellel.
Újabb kiadásokra a Docky már nem elérhető. A 19.3-as Cinamonon a
"Plank"-al helyettesítettem. [link]

[ Szerkesztve ]

(#36850) Dhampir válasza growler (#36849) üzenetére


Dhampir
félisten

Köszönöm a tippet! :R

Szuperül néz ki. :)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.