Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#36551) cigam válasza sellerbuyer (#36550) üzenetére


cigam
félisten

Akkor egy gpareted fotót mutass róla! Ez elég bizarrnak tűnik.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#36552) sellerbuyer válasza cigam (#36551) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Jelenleg sajnos ott tartok, hogy egyáltalán be sem bootol az Ubuntu. Az is egy raid1 partíción van (ssd-k). Egyelőre nem tudom, mi lehet a gond. Ha így fog szenvedni ezzel a raid vezérlővel a Linux, akkor meg leszek lőve rendesen. :( Vadonat új Z390-es alaplap...
Jelenleg a boot loadernél nem jutok tovább.

[ Szerkesztve ]

(#36553) sellerbuyer


sellerbuyer
őstag

Érdekes, a Win telepítő látja ugyan az 5.5TB-ot, de csak két részletben. :F

[ Szerkesztve ]

(#36554) Doky586 válasza sellerbuyer (#36553) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Nyilván úgy mutatja ahogy telepítene rá. Eszerint legacy (bios) módban bootoltál a win telepítőre.
Ha UEFI: ben bootolsz a pendrivera akkor egybe mutatná.
De nem javaslom hogy bármilyen rendszert ide/raid módban telepíts 2020-ban. Arra az AHCI való..

(#36555) Frawly válasza sellerbuyer (#36552) üzenetére


Frawly
veterán

Szerintem húzd fel rá újra az Ubuntut elölről. Ha kész, akkor nézz rá újra terminálban az fdisk -l kimenetére. Esetleg egy lspci parancs is lefuttatható, hogy látja-e egyáltalán a RAID vezérlőt.

Az, hogy Z390-es az alaplap, azzal nem sokra megyünk, mivel a RAID vezérlő nem a chipsettől, hanem a gyártótól, laptól függ, hogy milyen RAID vezérlőt rakott az alaplapra. Úgyhogy az alaplap pontos típusa is jó lenne.

(#36556) Frawly


Frawly
veterán

Ja, és ne képként tegyed be a parancsok kimenetét, hanem jelöld ki egérrel, és vágd ki szövegként, azt illeszd ide be, gyorsabb, rövidebb, könnyebben olvasható.

(#36557) duo válasza duo (#36536) üzenetére


duo
őstag

Megcsináltam!

apulse és paprefs csomag kellett és ott a multiple channelt bepipálni a legutolsó fülön. majd a vlc-t elindítva a pavucontrolban az interfészra kattinva a multiple outputra átállni.
a vlc-t újraindítva van hang. a részletes hangbeállításokban a forced surround keresést kikapcsoltam, és a sztereo audio kimenetet sztereóra állítani. (van ott automatikus meg sokpontegy is.) debianon és xubuntu 19.10-en is kipróbáltam.

Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

(#36558) sellerbuyer válasza Doky586 (#36554) üzenetére


sellerbuyer
őstag

UEFI módban indítottam, nem itt lesz a gond.
Ha AHCI-ben telepítek, úgy hogyan lesz folyamatos, állandó backupom a rendszerről?

(#36559) sellerbuyer válasza Frawly (#36555) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Nem Ubuntu szinten lesz a probléma. Az Ubuntu szépen felment a rendszer partícióra. Az más kérdés, hogy most nem indul. HWInfo telepítés után halt be, szerintem az vágta haza.

Az alaplap MSI Z390-A PRO.

(#36560) sellerbuyer válasza Frawly (#36556) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Ez a probléma egy teljesen másik gépen van, mint amiről netezek, erről a gépről nem szeretnék bejelentkezni a Prohardverre. Ha a szövegmásolás lett volna a legegyszerűbb megoldás, akkor azt választom, így azonban a screen shot is bajos, ezért fotóztam. Ez volt a leggyorsabb, legegyszerűbb.

(#36561) cigam válasza duo (#36557) üzenetére


cigam
félisten

Gratula!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#36562) Doky586 válasza sellerbuyer (#36553) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Szerintem az MBR linuxon is MBR meg win alatt is.. neked meg GPT kéne 2TB felett.. Rejtély miért nem állítod át.

[ Szerkesztve ]

(#36563) Doky586 válasza sellerbuyer (#36558) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

"Ha AHCI-ben telepítek, úgy hogyan lesz folyamatos, állandó backupom a rendszerről?"

Csak nehogy az alaplap hibásodjon meg, mert akkor egy se lesz.. (teszteld le másik géppel) :B
Ezért vannak olyan alaplapok ahol két sata vezérlő van. Egyik az os alatt ahci a másik lehet raid. Ha csak egy vezérlős az alaplapod akkor inkább Nvme ssd-re kerüljön az os, mert az független ezektől.

(#36564) sellerbuyer válasza Doky586 (#36562) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Hol állítsam át? Egyszerűen létrehoztam az alaplapi vezérlővel a raid1 tömböt, ennyi. Nincs rajta partíció, semmi egyebet nem nyúltam hozzá. A Linux már telepítéskor "fizikailag" ennyinek látja a méretét. Nincs itt lehetőség semmilyen állítgatásra.

(#36565) sellerbuyer válasza Doky586 (#36563) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Szerintem te még mindig összekevered a dolgokat. A rendszer tömbömmel az ég világon semmi gond nincs. Itt nem a rendszerről van szó, hanem egy adattároló raid1-ről. Egyelőre nem érdekel, hogy mi van a rendszerrel, ami össz-vissz 240-es ssd-ken van, amit simán kezel a Linux, semmi baja nincs ennek. A 2x6TB-os hdd-ket nem látja jól raid-ben, ez itt a gond.

Egyébként több helyen találtam azt utánaolvasással, hogy a Linux maga nem kezeli a 2TB felett meghajtókat alapból, kernelt kell fordítani hozzá, hogy vigye. Az LVM egészen biztosan nem kezeli és a Gparted ugyan lát GPT-t, viszont szintén cseszik kezelni a 2TB feletti meghajtókat. Egyre inkább úgy néz ki, hogy ez lesz a gond. Most komolyan nem fogok tudni összehozni emiatt egy Linux szervert? Na az érdekes lesz...
Egyébként a 6TB-os vinyókat most is látja az Ubuntu simán, csak a raid tömbbel gyűlik meg a baja.

[ Szerkesztve ]

(#36566) Doky586 válasza sellerbuyer (#36564) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Linuxon nem tudom.
Winen lemezkezelő, ha nincs rajta partíció akkor lemezen jobb egérgomb, konvertálás GPT lemezzé.. ennyi.

Egyébként win pro és felette van lehetőség dinamikus lemezen raid tömb létrehozására mindenféle alaplapi segítség nélkül, és még az ahci is működne. A linux is tud ilyet (és mégcsak nem is kell dinamikusra konvertálni). Felesleges az alaplapi ide-raid mód használata.

[ Szerkesztve ]

(#36567) sellerbuyer válasza Doky586 (#36566) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Ja igen, erre még valóban nem reagáltam, pedig már előzőleg is írtad: soha nem csinálunk oprendszerrel tömböt. Ez alap. Brutál lassú, agyonterheli a procit és legalább annyi a meghibásodás esélye, mint raid vezérlővel. Játszadozásra jó otthon poénból, de komolyabb felhasználásra nem. Na akkor ezt is megbeszéltük. :)

Ha már itt tartunk, alaplapi raid vezérlővel sem csinálunk tömböt szerverben, de itt most egy low budget projektről van szó, ahol ez van és kész, nincs miből válogatni sajnos.

[ Szerkesztve ]

(#36568) sellerbuyer válasza Doky586 (#36566) üzenetére


sellerbuyer
őstag

GPT lemezzé konvertáltam rálógatva egy Win-es gépre és semmi. Ugyan annyinak látja utána is a Win-es gép is.

(#36569) lev258 válasza sellerbuyer (#36565) üzenetére


lev258
veterán

Nem tudom, hol olvastad, de szerintem az már nagyon régen volt.
A GPT pont ezt oldja meg.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36570) Doky586 válasza sellerbuyer (#36567) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

- "soha nem csinálunk oprendszerrel tömböt."
- "alaplapi raid vezérlővel sem csinálunk tömböt"

OK eszerint te nem is csináltál se így se úgy. Tehát minden rendben. :)

(#36571) sellerbuyer válasza Doky586 (#36570) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Amikor még játszottam anno csináltam mindkettőt, felesleges itt kekeckedni. Ubuntu helpért jöttem ide, te jöttél a Windows-on "elsajátított" nevetséges dolgokkal. Másik kollégának mondanám, ha valami "régen volt" az az, hogy oprendszerrel "gyártottunk" raidet... mint az állatok.

Ezt a jelen problémát most adott viszonyok közt kell megoldanom, mert nincs félmilka csikkzsebből raid vezérlőre, ami az egyetlen normális megoldás lenne. Szóval ehhez alkalmazkodom. Linux topic... hahó!... Rémlik miért vannak itt emberek?

Az msI-nek meg a jó édesanyját, hogy egy PRO alaplapot kiad ilyen szutyok raid vezérlővel, hogy két nap alatt két tömb esik szét teljesen magától, köztük a rendszer. Ez vicc. Ilyen fostos alaplapi raid vezérlőt már nagyon rég nem láttam. Ezt most valahogy sikerült nagyon faszán megcsinálni!

A 6TB közben megoldódott, most törhetem a fejem, hogy mi a frászt csináljak raid vezérlő nélkül (nem, nem csinálok oprendszerrel, mert az röhejes!). :W

(#36572) Frawly válasza sellerbuyer (#36558) üzenetére


Frawly
veterán

Arra vigyázz, hogy ha működik is a RAID, a RAID nem egyenlő a backup-pal, azt NEM váltja ki!!! A RAID bizonyos redundanciát ad csak, hogy ha valamennyi lemez kiesik, nem kell backupot visszahúzni. De ha a kelleténél több lemez esik ki, vagy user error miatt valamit törölsz, felülírsz, ransomware-t szívnál be legrosszabb esetben, akkor csak a backupra tudsz támaszkodni, ezek ellen a RAID nem véd.

Amit egyébként a kolléga mond, hogy AHCI módban telepítesz, RAID-nek meg szoftveres md RAID-et használsz, amiről a Linux kernele gondoskodik, nem az alaplap BIOS-a. De elvileg úgy is kéne menjen, ahogy most te próbálod. Az, hogy GPT vagy MBR megint nem kéne számítson.

A szoftveres RAID mitől lenne röhejes? Gondolod, ha az lenne, akkor a sok kernelfejlesztő fölöslegesen komolytalankodna vele? Nem azt mondom, hogy kötelező szoftveres RAID-et használni, csak azt nem értem, hogy ezt a lehetőséget miért ekézed élből le.

[ Szerkesztve ]

(#36573) samujózsi


samujózsi
tag

Ubuntu 18.04.3 szervert telepítenék, de vannak vele gondjaim.
Megváltozott az egész. Nincs rajta rescue mód, nem lehet live-ként bootolni (holott az ISO nevében is ott a live), nem lehet minimál installt készíteni, sőt, igazából ha jól látom, egyáltalán nem tudom kiválasztani, hogy mit rakjon fel, csak annyit, hogy pár számomra totálisan felesleges csomagot felrakjon-e vagy se.
Van mód rá, hogy minimal server menjen fel, ne fossa tele mindenféle konténeres szeméttel, meg egyébb, szerveren hótt felesleges hulladékkal?

Szerk: http://cdimage.ubuntu.com/releases/18.04.3/release/ - találtam egy ilyet. Ez eleve más menüvel indul, van benne Rescue. Csak azt nem értem, miért az a másik lett az alap, ezt meg miért dugták el?

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36574) #68216320 válasza sellerbuyer (#36571) üzenetére


#68216320
törölt tag

Azt a "röhejes" software-raid-et (raid1) 6 éve használom 7/24-ben, már a második alaplapon és 3x mentett meg kidöglő hdd miatt adatokat.

Szerintem semmi gond a linux sw-raid megoldással (mdadm/EFI)
Két hdd raid1-ben egyáltalán nem terheli a cpu-t, mivel nincs mit számolni.
Én 2x4TB-ot használok előbb egy AMD E350, most egy A4-5000 integrált APU-s miniITX lapban. Egyetlen eset amikor amikor több cpu-t fogyaszt, az a resync/rebuild, bár ott sem értem pontosan miért, nem kellene neki, hisz nincs paritás-bit egyszerű equal vizsgálat van. Bár lehet itt meg egyszerűen a full hdd sebesség/gyenge apu a hibás.

[ Szerkesztve ]

(#36575) #68216320 válasza #68216320 (#36574) üzenetére


#68216320
törölt tag

$ lsblk
NAME    MAJ:MIN RM  SIZE RO TYPE  MOUNTPOINT
sda       8:0    0  3.7T  0 disk
|-sda1    8:1    0  190M  0 part  /boot/efi
|-sda2    8:2    0  9.3G  0 part
| `-md0   9:0    0  9.3G  0 raid1 /
`-sda3    8:3    0  3.6T  0 part
  `-md1   9:1    0  3.6T  0 raid1 /hdd
sdb       8:16   0  3.7T  0 disk
|-sdb1    8:17   0  190M  0 part
|-sdb2    8:18   0  9.3G  0 part
| `-md0   9:0    0  9.3G  0 raid1 /
`-sdb3    8:19   0  3.6T  0 part
  `-md1   9:1    0  3.6T  0 raid1 /hdd

Mint látszik, nálam a root is raid1-ben van. A /hdd alá van mountolva egy darabban az adatpartíció szintén raid1-ben. A két hdd GPT partíciós sémát használ.

[ Szerkesztve ]

(#36576) samujózsi válasza sellerbuyer (#36550) üzenetére


samujózsi
tag

Ott valami nagyon nem kerek. Amit te mutogatsz, az nem a fizikai eszköz, hanem egy logikiai valami mérete. Első körben azt kellene tudni, hogy a /dev/mapper/ alatt az a *Felho* eszköz mi akar lenni és hogyannlett ténylegesen létrehozva? Szerintem mindössze annyi történt, hogy gyártottál egy fizikailag 2x6TB-os diszk csomagra egy jóval kisebb, tükrözött kötetet.
Hacsak nem hagytam ki valamit itt a nagy olvasgatásban.

Megjegyzem, ez mindenképp szoftveres raid, hacsak az elmúlt tíz évben nem történt valami változás az alaplapi controllerek működésében: ha ez hardveres raid lenne, akkor nem látszana linux alól az sde és sdf eszköz külön-külön.
Szerintem egyszerűen sikerült létrehozni valamilyen módon egy szoftveres raid-félét, aminek a logikai mérete kisebb a rendelkezésre álló tárhelynél.
Esetleg nem fényképen, hanem karakteresen kimásolva kaphatnánk egy listát a rootként futtatott
pvs ; vgs ; lvs
kimenetéről?

Szerk: ja, látom, "megoldódott", hát akkor ez már nem fog kiderülni.

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36577) Ablakos


Ablakos
őstag

Ubuntu 19.10 serverre feltettem egy mate core desktopot. Hiába állítom magyarra a nyelvi támogatást, angol marad a felület nyelve. Hogy lehet beállítani magyarra?

(#36578) cigam válasza Ablakos (#36577) üzenetére


cigam
félisten

Hol/hogyan állítottad magyarra?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#36579) Ablakos válasza cigam (#36578) üzenetére


Ablakos
őstag

Control center -> Personal/Language support
"Language for menus and windows" helyre magyar nyelvet tettem.
Semmi. :(

[ Szerkesztve ]

(#36580) cigam válasza Ablakos (#36579) üzenetére


cigam
félisten

Meg is jelent a menüben hogy ezentúl magyar lesz? Ki/bejelentkezés megvolt?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#36581) Ablakos válasza cigam (#36580) üzenetére


Ablakos
őstag

Újraindítás, a teljes felület angol marad.

(#36582) cigam válasza Ablakos (#36581) üzenetére


cigam
félisten

Hm... A locale parancs mit mond? Esetleg próbáld meg parancssorból:
sudo apt update
sudo apt install language-pack-hu-base language-pack-hu

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#36583) I02S3F válasza cigam (#36582) üzenetére


I02S3F
őstag

Az nem vinne előrébb, ha ezt a nyelvválasztót terminálból indítaná a kollega? Hátha kiír valami hiba üzenetet. Ill. ha ez sem, akkor én is a terminálos telepítést és configurációt próbálnám!

(#36584) Ablakos válasza cigam (#36582) üzenetére


Ablakos
őstag

Igen, így megmagyarosodott. Köszönöm. :R

(#36585) cigam válasza I02S3F (#36583) üzenetére


cigam
félisten

nyelvválasztót terminál? Azmiaz?

Ablakos
Nm.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#36586) Orgi


Orgi
őstag

Sziasztok,

érdeklődni szeretnék, hogy Ubuntu alatt van vmi egyszerű mód az androidos telók háttértárként elérésére? Ha rádugom a telót kábellel a laptopomra, érzékeli hogy történt vmi, de nem látom a fájlkezelőben, holott megjelenik egy üres meghajtó, illetve egy HiSuite nevű ikon... Előre is köszi!

(#36587) Frawly válasza Orgi (#36586) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, van. Telepíted a gvfs-mtp csomagot, ha még nem lenne telepítve alapból. Utána automatikusan érzékelni fogja, ha rádugtál egy MTP átvitelre állított androidos telót, és automatikusan fel is csatolja, a fájlkezelőkben külön meghajtóként fog látszani.

[ Szerkesztve ]

(#36588) Orgi válasza Frawly (#36587) üzenetére


Orgi
őstag

Köszönöm, rájöttem hogy hülye vagyok, ha nem "csak töltés"-t nyomok a telón, hanem átvitelt, akkor simán magától felcsatolja és látom és a belső tárhelyet és az sd kártyát is, szóval telepítve volt a csomag :)

(#36589) I02S3F válasza cigam (#36585) üzenetére


I02S3F
őstag

Debian és arch alatt a nyelvet még konzolon állítottam be. Ezt Ubuntu alatt nem lehet?

(#36590) cigam válasza I02S3F (#36589) üzenetére


cigam
félisten

De mit, hogyan? Ha nem mondod ki hangosan, hogyan találjuk ki, hogy te Debian és Arch alatt hogyan állítod be a nyelvet?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#36591) I02S3F válasza cigam (#36590) üzenetére


I02S3F
őstag

Emlékeim szerint ezeket a parancsokat használtam. Hivatalos wiki-ről néztem mind két disztro esetében. Csak sajnos összemosódtak az egyes parancsok.

dpkg-reconfigure locales

locale-gen

Még valamit a console setup-al is csináltam.

Sajnálom! Tudom, hogy nem lehet mit kezdeni azzal, amit írtam, mert nem pontos. Ez azért van, mertvan már 6 éve, hogy ezt csináltam!

[ Szerkesztve ]

(#36592) cigam válasza I02S3F (#36591) üzenetére


cigam
félisten

Ja.... Az nem csak a locale.conf-ot állítja be? Igaz nem írta meg a locale parancs kimenetét.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#36593) szucstom


szucstom
őstag

Sziasztok!

Nemrég új gépre váltottam és akadt egy kis problémám. Feltelepítettem a 18.04-es Ubuntu-t, ami szépen fel is ismert szinte mindent, kivéve a wifi drivert. Az Intel legújabb wifi adaptere van a laptopban, amit nem hajlandó működtetni a rendszer. Az intel honlapján meg is találtam az elvileg megfelelő telepítőt, de nem tudom működésre bírni.

Intel® Wi-Fi 6 AX201 <- erről lenne szó. betettem a /lib/firmware mappába, lement az update, upgrade, minden, ami eszembe jutott, de ugyanúgy hatástalan.

Tudna valaki segíteni?

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#36594) Sonja válasza szucstom (#36593) üzenetére


Sonja
veterán

Ez így nem is fog menni. A drivernek legalább 5.2-es kernel kell (Intel oldalán írja is), a 18.04.3-ban alapból 5.0 van. A legegyszerűbb, ha backportolt iwlwifi-et telepítesz. Hajtsd végre a következőt terminalban:

sudo add-apt-repository ppa:canonical-hwe-team/pc-oem-dkms
sudo apt update
sudo apt install backport-iwlwifi-dkms

Utána újraindítod a gépet, és elvileg már fel kell ismerni a wifi hardvert.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#36595) szucstom válasza Sonja (#36594) üzenetére


szucstom
őstag

közben találtam leírást a kernel update-hez, sikeresen invalid signature-t hoz töltéskor....

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#36596) szucstom válasza Sonja (#36594) üzenetére


szucstom
őstag

Egyébiránt köszönöm a leírást :D amint helyreállítom a rendszert meg is csinálom

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#36597) Ablakos


Ablakos
őstag

Mit kell a motd üzenethez beállítani, hogy ubiba be- ssh -zva is megjelenjen? Közvetlen terminálban vannak üzenetek, ssh-zva semmi. (csak egy last login)
Természetesen a /etc/ssh/sshd_config -ban a PrintmMotd = yes

[ Szerkesztve ]

(#36598) Ablakos válasza Ablakos (#36597) üzenetére


Ablakos
őstag

Ajjaj. A UsePam ki volt kapcsolva. Sorry. :B

(#36599) Ablakos


Ablakos
őstag

Időszinkronra most melyik szolgáltatást kell használni? (19.10) 14-es ubiban az ntp service-t használtam, de most timedatectl van. Az ntp is fent van de maszkolt. Most ennek mi értelme?

[ Szerkesztve ]

(#36600) zolnagy


zolnagy
őstag

Sziasztok,
ubuntu 19.10 pendriveról bootolva, mikor bejön az ablakozó felület, fejreáll a kép. A bootmenünél a “check disc for defects” semmi hibát nem jelez. Ugyanerről a pendriveról bootolva egy másik laptopon semmi probléma. Mindkettőben integrált intel chip van, mint videovezérlő. Mi lehet a probléma?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.