Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#36601) growler válasza zolnagy (#36600) üzenetére


growler
őstag

Szia !
A kijelző beállításoknál nincs lehetőség a forgatásra ? (Nem Ubuntut használok)
[link]

(#36602) zolnagy válasza growler (#36601) üzenetére


zolnagy
őstag

Szia, kerestem, de ott nem találtam meg ( meg elég nehézkes fejjel lefele értelmezni a dolgokat :) ) Valahol biztos megvan, mindenesetre furcsa, hogy beforgatja. Most próbáltam linux minttel, ott minden rendben. Azért kiírtam még egyszer az ubuntut is, de ugyanaz...

[ Szerkesztve ]

(#36603) I02S3F válasza zolnagy (#36600) üzenetére


I02S3F
őstag

Emlékeim szerint nekem az xrandr - o normal oldja meg ezt a problémát.

(#36604) zolnagy válasza I02S3F (#36603) üzenetére


zolnagy
őstag

Köszi, kipróbálom.

Működik :R

[ Szerkesztve ]

(#36605) I02S3F válasza zolnagy (#36604) üzenetére


I02S3F
őstag

Azzal, hogy a helyreállított állapot végleges legyen, nem foglalkoztam. Ezért többször kiadtam már ezt a parancsot.
Azthiszem egyébként, hogy ezt egy frissítés (a 18.04-ben) orvosolta, mert nem volt rá szükség egy ideje.

(#36606) zolnagy válasza I02S3F (#36605) üzenetére


zolnagy
őstag

Hát nekem a legújabb a 19.10 produkálja. Mindegy, telepíteni nem akartam, csak egy jó pendrive rendszert, de arra jobb lesz a mint. Mostanában nem nagyon használtam linuxot, de régebben igen, és akkor ilyen parancsokat be tudtam írni a rendszerindításnál lefuttatottak közé. Már pontosan nem emlékszem, de a /etc/init.d alatt voltak ezek a lehetőségek.

(#36607) I02S3F válasza zolnagy (#36606) üzenetére


I02S3F
őstag

Nincs most előttem gép, de úgy rémlik (legalábbis ubin) van autostart gui. Oda parancsokat is be lehet írni. Mint-en sajnos nem tudom.

(#36608) gyulank


gyulank
addikt

Van olyan program, amivel lehet szabályozni a fényerőt? Vagy automatikusan szabályozza? És kompatibilis a redshifttel, vagy azt is helyettesíti?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#36609) growler válasza gyulank (#36608) üzenetére


growler
őstag

"Gammy" ? [link]
Vagy ha Gnome-Shell felületet használsz, nézd meg a kiterjesztéseknél
van-e "Qredshift"

(#36610) gyulank válasza growler (#36609) üzenetére


gyulank
addikt

Hát az utolsó lépésnél azt írja ki, hogy qt5ct: using qt5ct plugin
qt5ct: D-Bus system tray: yes, és így marad. Ha bezárom a terminált kilép, és eltűnik az ikon meg nem találja a menüben sem. Ha nem, így marad, meg villog, ha frissítek egy oldalt. Ubuntu Stúdió felületet használok. És van olyan, hogy offset, ha leviszem, akkor kiírja, hogy kevés a fény, mondjuk 29%, de pár másodperc múlva akkor is világos, hiába ír keveset. Azóta bővült. qt.qpa.xcb: QXcbConnection: XCB error: 3 (BadWindow), sequence: 4388, resource id: 9742995, major code: 40 (TranslateCoords), minor code: 0 Gondolom ez az előbb leírt dolgot írja le. Mindenesetre nekem olyan kéne amit nem kell mindig külön indítgatni.

[ Szerkesztve ]

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#36611) gyulank válasza gyulank (#36610) üzenetére


gyulank
addikt

Közben megtaláltam a mappáját, és beállítottam automatikusan indulónak, így úgy tűnik működik. Bár én az automatikus fényerőt valahogy a kékfénnyel összefüggésben gondoltam, hogy sötétben sötétebb legyen, ne csak pirosabb. De mit csinál az a lakat a max. fényerőnél?

[ Szerkesztve ]

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#36612) szucstom


szucstom
őstag

sziasztok ismét

VLC helyett tudnátok egy jó videolejátszó progit ajánlani linux alá? Win10nél a PoTPlayert használom, de annak sajnos nincs linuxra átirata. Nekem meg meló közben néha jól jön, ha szól valami a sarokban.

szerk.: lehetőleg olyan kellene, amit ki tudok tűzni minden ablak felé, bármit nyitok meg.

[ Szerkesztve ]

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#36613) I02S3F válasza szucstom (#36612) üzenetére


I02S3F
őstag

Smplayer a másik nagy név!

(#36614) szucstom válasza I02S3F (#36613) üzenetére


szucstom
őstag

az SMplayer tudja az előző hsz-ben szerkesztett dolgot?

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#36615) I02S3F válasza szucstom (#36614) üzenetére


I02S3F
őstag

_Szerintem_ ezt minden alkalmazásnak tudnia kellene. Legalábbis Gnome alatt én ezt tapasztaltam.

(#36616) samujózsi


samujózsi
tag

Ért itt valaki openssl-hez?
Van egy tutorial, amit szerettem volna végigcsinálni, de nagyon nem akar működni egy bizonyos ponton. Ki tudtam javítani, csak az okára lennék kíváncsi.
Ugyanis 16.04-en még simán lefut, 18.04-en hibázik.

https://jamielinux.com/docs/openssl-certificate-authority/create-the-root-pair.html - itt indul
https://jamielinux.com/docs/openssl-certificate-authority/create-the-intermediate-pair.html - ez az, ami valahol... már meg nem mondom, pontosan hol, melyik parancsnál, elakadt azzal, hogy nem talál index.txt.attr fájlt.

O.K., a javítás egyszerű: touch index.txt.attr és ettől kezdve működik.
Viszont érdekelne, hogy miért tud lefutni a 16.04-en ugyanez parancssorozat az .attr file nélkül is. (linux haladóban nem találtam korábban sem SSL-hez értő embert)

Ha van aki tud segíteni, elő tudom kaparni, hogy pontosan hol akad el, de ahhoz újra kell építeni az egészet, aminek most nem örülnék. :)

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36617) szucstom válasza I02S3F (#36615) üzenetére


szucstom
őstag

Nem tudja a VLC. PoTPlayernél ha benyomok egy kombót, akkor kitűzi legfelülre magát, így betakarva minden ablakot, amit utána megnyitok. Vlc-nél nem találtam ilyen opciót...

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#36618) ubyegon2 válasza szucstom (#36617) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

VLC felső sávon jobbklikk, a többi egyértelmű. Cinnamon DE alatt legalábbis, de ezért nincs sok értelme úgy a kérdésnek, hogy Linux alatt hogyan működik valami, ha GUI-s programról van szó. ;)

[ Szerkesztve ]

(#36619) samujózsi válasza samujózsi (#36616) üzenetére


samujózsi
tag

Márcsak azért is furcsa, mert most kipróbáltam archlinuxon, openssl 1.1.1d verzióval (Ubuntun sima 1.1.1 van), ott is gond nélkül lefut, szóval valami a 18.04 openssl csomagjával nem stimmel. :(

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36620) szucstom válasza ubyegon2 (#36618) üzenetére


szucstom
őstag

Köszi:) erre nem gondoltam... :W :DDD ez kellett nekem

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#36621) ubyegon2 válasza szucstom (#36620) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit! Én se gondoltam, vagyis nem használom sose, filmet se nézek, de vaktyúkistalálszemet alapon pár pillanat alatt ráhibáztam! Magában a VLC-ben egyből megtaláltam a vonatkozó beállítást, de az nem akart működni (Nézet - Mindig felül opció), hogy mérgemben beugrott az ablakkeret meg a jobbgombos menü!

A legbosszantóbb, hogy ilyenkor tényleg pillanatok alatt megvan a megoldás, de ha valamit magamnak kéne megoldani, akkor sose. :N

I02S3F jól írta, mert ez programfüggetlen, ami GTK alapú, azokkal múködik így a rögzítés, a WM oldja meg a dolgot, ezért nem múködött talán a programon belüli beállítás.....

[ Szerkesztve ]

(#36622) szucstom válasza ubyegon2 (#36621) üzenetére


szucstom
őstag

A legbosszantóbb, hogy ilyenkor tényleg pillanatok alatt megvan a megoldás, de ha valamit magamnak kéne megoldani, akkor sose. :N
Ezzel nem vagy egyedül :D :D :D

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#36623) ubyegon2 válasza szucstom (#36622) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezzel nem vagy egyedül

Mondjuk sejtettem! :D De legalább nem vagyok totál defektes, ha többen is így működünk. (vagy mindannyian azok vagyunk) :DDD

(#36624) szucstom válasza ubyegon2 (#36623) üzenetére


szucstom
őstag

Most, hogy egyetemista lettem, jobban elkezdett érdekelni a zubuntu, jó lenne egy linux rendszergizda speckót összehozni, szóval számíthatsz még hasonló kérdésekre :D :DDD

[ Szerkesztve ]

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#36625) ubyegon2 válasza szucstom (#36624) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Rendszergizda az nem használ ilyen nokedli GUI-s programokat, szóval jobb ha felkészülsz ezek elhagyására és mehetsz Mordorba (Haladó topik) kérdezgetni! ;] Amúgy az Ubit/Gnome-ot még annyira sem ismerem szerintem, mint Te, de ez nem szokott visszatartani attól, hogy belevauzzak.
(szerencsére sokan ismerik azért)

Egyébként ha nem az Ubuntu kezdett volna érdekelni, akár a Debiant is javasolhatnám, azzal lehet alapokat tanulni, legalábbis régebben főleg alkalmas volt arra. Nekem az Ubuntu a Gnome felülettel egy megkényelmesített Debian, de erősen kiherélve, hogy szegény user ne tudjon magának mattot adni és ott a vonal másik felén a Mint, amivel viszont semmit nem tudsz tanulni, nagyanyámnak felrakom és max annyit mond, hogy deqrva gyors lett ez a Windóz és használja ezerrel!

Azért ha Debianra rápróbálsz, a stable ágon szopó lesz az ax wifi szerintem, de pont ettől lesz szép a dolog. Anno úgy kezdett velem is az első Debianom, hogy nem ismerte fel a hálókártyát a gépben, a rendszer install közben kiírta, hogy tegyem be másik meghajtón a drivert. Nulla Lunixos tudással megtetszett a dolog, na az nem egy 6 perces telepítés volt, mint a mostaniak.

[ Szerkesztve ]

(#36626) szucstom válasza ubyegon2 (#36625) üzenetére


szucstom
őstag

na igen, azt tudom, hogy amit most próbálgatok az édes kevés linux rendszergizdasághoz, de előbb szeretném jobban kiismerni ezt a rendszert :D Aztán át debianra.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#36627) samujózsi válasza ubyegon2 (#36625) üzenetére


samujózsi
tag

Azért azt tudod, hogy ez a GUI-s dolog nagyon nem igaz? ;)

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36628) ubyegon2 válasza szucstom (#36626) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ubuntun semmit nem fogsz kiismerni, ezt valódi laikusként mondom, 6 éve Win7-ről szenvedtem át magam Linux-ra és második héten ugrottam neki a Debian 7-nek a Linux Mint után/mellett. Ha valamennyi rálátásom lett minimálisan is a dolgokra, az a Debiannak köszönhető kizárólag. ;)

(#36627) samujózsi

Nem tudom, amíg el nem mondod, mi nem igaz abban, amit írtam. ;) 10 éves rendszergizdai háttereddel úgy látod, lassan a GUI-s dolgokkal is megbarátkoztál? :P Ennek csak örülök egyébként, de kicsit konkretizáld, mire gondolsz!

Különben nálad jobb példa nem is kell, mennyire nokedlik a rendszergizdák a GUI-s dolgokhoz. :K

[ Szerkesztve ]

(#36629) samujózsi válasza ubyegon2 (#36628) üzenetére


samujózsi
tag

Bocs, az, hogy nem hackelem szarrá a GUI-t, nem egyenlő azzal, hogy nem is használom. Vannak olyan szoftverek, amiket nem is tanácsos parancssorból piszkálgatni... ;)

Na mindegy, én most maradnék az openssl rejtélyeinél, mert ilyesmivel sosem volt dolgom és rengeteg dolgot nem értek, csak senkit sem találok, aki értene hozzá :D

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36630) I02S3F válasza samujózsi (#36629) üzenetére


I02S3F
őstag

Angol fórum?

(#36631) samujózsi válasza I02S3F (#36630) üzenetére


samujózsi
tag

De melyik?
Mert az általam ismert fórumokat már átnéztem és még ahol kifejezetten a "miért"-re vonatkozott a kérdés, ott is elintézték azzal, hogy "touch index.txt.attr", nem mondta meg senki, hogy miért hiányzik.
És tisztességes tutorialt sem találok már hetek óta. (Ahol md5-t, 1024 bites kulcsot emlegetnek, azok lejárt szavatosságú oldalak)

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36632) ubyegon2 válasza samujózsi (#36629) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Bocs, az, hogy nem hackelem szarrá a GUI-t, nem egyenlő azzal, hogy nem is használom.

Okosan teszed, egyes DE-knél annyira egybe van drótozva a rendszerrel az alapzat, hogy meg is nyeklene az egész, ha hekkelnéd.

Na mindegy, én most maradnék az openssl rejtélyeinél, mert ilyesmivel sosem volt dolgom és rengeteg dolgot nem értek, csak senkit sem találok, aki értene hozzá

Én konkrétan a kérdéseke sem értem, amiket felteszel, de úgy látszik a gurukon is kifog vagy csak nem tudják pár odanyögött szóval leírni. Sajna másra nem nagyon hajlandóak/képesek, tisztelet a kivételnek.

Viszont szomorú vagyok, mert leírtad, hogy nincs igazam, de hogy miben, ahhoz már nincs kedved...... brühühüüüü

(#36633) samujózsi válasza ubyegon2 (#36632) üzenetére


samujózsi
tag

Abban nincs igazad, hogy rendszergazda nem használ gui-t.
Azt hagyjuk, hogy munkahelyen a windows (az is GUI) megkerülhetetlen, de linuxon is rengeteg enterprise cucc van, amit jobb nem buzerálni parancssorból :)

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36634) ubyegon2 válasza samujózsi (#36633) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Abban nincs igazad, hogy rendszergazda nem használ gui-t.

Aham, no látod, igazad van most, hogy nem volt igazam. Rendszergizda is sokféle van, speciel, aki előző cégemnél volt, mikor megkérdeztem tőle, mennyire ismeri a Linuxot, annyira őszinte baromarcot vágott, hogy nem hittem a fülemnek. Aszondta, hogy hallott már róla, hogy van olyan.

Maradjunk annyiban, hogy én nem Windowsos rendszergizdára gondoltam, hanem tiszta Linux alapúra, de igazán erről sincs sok fogalmam. ;)

(#36635) samujózsi válasza ubyegon2 (#36634) üzenetére


samujózsi
tag

Én mixed vagyok. Ha tehetem, kerülöm a Windowst úgy is, mint munka tárgyát és úgy is, mint eszközét. Ezen kívül jöhet bármi :)
De nem lehet mindig elkerülni.
Pl ha a céges levelező Exchange és mindenki a legfrissebb Office .doc formátumát használja, akkor egyszerűen nem fér bele a linuxos bohóckodás.
De mondom, windows-mentes munkák esetében is sok olyan feladat van, amit jobb GUI-n (többnyire webes(?)) megoldani...

Ui: most nézem, ez nem az offtopic topic, ha még folytatni akarod, menjünk oda!

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36636) szucstom


szucstom
őstag

valaki tudna adni egy linket, ahonnan debian-t le tudnék tölteni? :D

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#36637) Doky586


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

.

(#36638) Doky586


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

...

(#36639) ubyegon2 válasza samujózsi (#36635) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

most nézem, ez nem az offtopic topic, ha még folytatni akarod, menjünk oda!

Tényleg ideoffoltunk egy csomót, ez nem helyes! Na akkor majd az OFF-ban foly.köv.

(#36636) szucstom

Tényleg érdekel a Debian vagy csak segítesz nekünk offolni? ;] Mert ugye a főoldalt egyből megtalálod, viszont próbálj kiválasztani egy neked megfelelő iso-t, az az első vízválasztó kezdőknél. Ha kiválasztasz egyet, megmondom, hogy jó választás volt-e. A DE-t mindenképpen csak Te tudod, mi tetszik leginkább.

[ Szerkesztve ]

(#36640) szucstom válasza ubyegon2 (#36639) üzenetére


szucstom
őstag

ha nem érdekelne, nem írkálnék róla :D
[link]
Erről a linkről szedtem le a DVD-1 iso-t.

[ Szerkesztve ]

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#36641) samujózsi válasza szucstom (#36640) üzenetére


samujózsi
tag

[link] - egy példa. A bme tükrét elcseszhették. Vagy a dvd változatot en bloc.
De van debianos topic is.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36642) ubyegon2 válasza szucstom (#36640) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az amd64 verziók lennének jók inkább, nem a sources verziók. De megpróbálhatod a kolléga által javasolt netinstall verziót is, bár szerintem az akkor jó már, mikor......végül is ugyanazokat kell választani, csak karakteres felületen, nem GUI-ban, de lassabb így a telepítés szerintem. Ha már azzal kapcsolatos kérdéseid vannak, tényleg a saját topikjába érdemes átballagni vagy a Kezdő Linuxosba is akár. Ott is ugyanúgy lebzselünk, ez ne tartson vissza.

[ Szerkesztve ]

(#36643) szucstom válasza ubyegon2 (#36642) üzenetére


szucstom
őstag

köszi a linket :D

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#36644) ubyegon2 válasza szucstom (#36643) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit, lehet, hogy a forrás verzióval elbíbelődtél volna egy darabig. ;] Mondjuk én még nem próbáltam soha, de gondolom mindent fordít forrásból. Tudod már, melyik asztali felülettel fogod felrakni? Mert ez a 3 dvd-s verzió mindet tartalmazza. Vannak külön DE-s verziók is, ha már.....de nem tudtam, mi kell majd. Azt jól látod, hogy a 2-3. dvd-re nincs szükség.

(#36645) szucstom válasza ubyegon2 (#36644) üzenetére


szucstom
őstag

halvány lila gőzöm sincs, majd délután fogok eljutni odáig, hogy elkészítem az usb telepítőt.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#36646) ubyegon2 válasza szucstom (#36645) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Rengeteg időd lesz még akár az összeset kipróbálni, de azzal való ismerkedéshez, ami a motorház alatt van, tök mindegy, melyik DE-vel rakod fel. Amit jó tudni még, hogy minden DE alapállapotban megy fel Debianra, semmi külön csicsázás nincs, például az XFCE felület halál fapadosnak tűnik egy Manjaro XFCE vagy akár az MX 19 után és maguk a DE verziók is régebbiek, főleg amíg stable vonalon maradsz.

Az első linken KDE verzió van, arra is ugyanígy érvényes a dolog, talán még inkább.

(#36647) szucstom válasza ubyegon2 (#36646) üzenetére


szucstom
őstag

Hm.... ez hasznos volt köszi :D elolvastam a Manjaro féle linket, lehet azt fogom kipróbálni elsőnek.

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#36648) ubyegon2 válasza szucstom (#36647) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit, épp azért is raktam be a linkeket, hogy lásd, mikből választhatsz még. Manjaro másik vonalat képvisel, mint a Debian/Ubuntu, Arch alapú és rolling, de nagyon jó, számomra néhány qrva bosszantó hibával persze, ami miatt mindig le is szedem a gépről, de ez tégen nem fog most még érinteni.

Az MX Linux viszont Debian alapú, ez ritka kezdő disztróknál. Ami a lényeg, hogy a totál tuti Linux Mint Cinnamonról egyetlen szót nem ejtettem, sajna a bemutató cikk sem fog már soha elkészülni. (legalábbis részemről)

(#36649) szucstom válasza ubyegon2 (#36648) üzenetére


szucstom
őstag

olvastam ezt az új MX Linux-ot, szerintem a későbbiek folyamán ki fogom próbálni. Szerencsémre 2x250-es ssd van a gépbe, így szabadon kontárkodhatok linux disztróval anélkül, hogy a win-t tönkretenném. (Ha az egyik bekrepál, még ott a másik :D )

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#36650) growler válasza szucstom (#36649) üzenetére


growler
őstag

Szerintem, kezdésnek sokkal jobban jársz az MX Linuxal mint a nyers Debiannal.
Lányegesen kezdő-barátabb - később, ha már rájössz a Linux logikájára, bármikor
válthatsz Debianra. ... Vagy Linux Mint Cinnamonra. (Ha a géped is tolerálja) :)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.