Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#36251) Cucuska2 válasza I02S3F (#36250) üzenetére


Cucuska2
őstag

Ez azért nem ajánlgat, csak videót lejátszani képes, még belépni sem tudok a fiókomba a feliratkozásaimat nézni.

[ Szerkesztve ]

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#36252) I02S3F válasza Cucuska2 (#36251) üzenetére


I02S3F
őstag

Értem! Ezt sajnos nem tudtam róla!

Én ezért nem dobom a Linuxot. Kíváncsi vagyok, hogy ez probléma műszaki-e, vagy emberi, jogi, gazdasági, stb. (Írom ezt a hardver gyorsított videólejátszás hiányosságára)

Bár olvastam róla cikket és a nem megfelelő driver az oka (fejlesztési szempontból).

[ Szerkesztve ]

(#36253) ubyegon2 válasza Cucuska2 (#36251) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Smtube?

Minitube amúgy is mindig valami API gonddal küzd.

(#36254) SP4C3 válasza ubyegon2 (#36253) üzenetére


SP4C3
veterán

Nem nyert.

-JNA- Yugoslav National Army // ⍟T-34-85⍟ // MSI H81M-P33 / Intel Xeon E3-1220 v3 @ 3.5GHz / 16GB DDR3 @ 1600MHz / Gigabyte RX470 4GB. sp4c3.speedtestcustom.com

(#36255) ubyegon2 válasza SP4C3 (#36254) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem ugrik be, hogyan kell kigyomlálni ezt a tonvid oldalt, hogy ne azzal induljon, de mivel abban keresel......szóval felül írd át a linket youtube-ra, utána be is tudsz lépni a profilodra.

[ Szerkesztve ]

(#36256) samujózsi


samujózsi
tag

Csinált közületek valaki olyat, hogy 16.04-ről (16.04.6) do-release-upgrade segítségével upgrade-elni 18.04-re?

Működik gond/hiba nélkül? Vagy ha ilyesmire szánom el magam, akkor jobb ha backup-gyalu-install-restore változattal csinálom?
Nekem valahogy túl nagy falatnak tűnik ahhoz, hogy korrekt eredménye legyen, különösen notebookon a desktop változásai miatt. (unity->gnome)

Bónusz kérdés: vajon miért mondja a do-release-upgrade -c hogy "No new release found."?

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36257) SP4C3 válasza samujózsi (#36256) üzenetére


SP4C3
veterán

Az én szavazatom a backup - gyalu - clean install kapja meg.

-JNA- Yugoslav National Army // ⍟T-34-85⍟ // MSI H81M-P33 / Intel Xeon E3-1220 v3 @ 3.5GHz / 16GB DDR3 @ 1600MHz / Gigabyte RX470 4GB. sp4c3.speedtestcustom.com

(#36258) Sonja válasza samujózsi (#36256) üzenetére


Sonja
veterán

Ha így csinálod sorrendben, akkor frissülni kell 18.04-re. Én 14.04-ről váltottam, de nem így, hanem friss installal.

sudo apt update
sudo apt upgrade
sudo apt dist-upgrade
sudo apt autoremove
sudo apt install update-manager-core
sudo do-release-upgrade

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#36259) Cucuska2 válasza SP4C3 (#36254) üzenetére


Cucuska2
őstag

Ez jó, itt még mindig nem ajánl, de vannak subscriptionök, van mp4, és lehet lejátszót választani.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#36260) Frawly válasza SP4C3 (#36248) üzenetére


Frawly
veterán

Félre ne értsd, Linux alatt támogatott a hardveres dekódolás, az mpv és a VLC pl. tudja. Csak a böngészőfejlesztők ilyen lusták, hogy nem implementálják.

(#36261) RBJ


RBJ
addikt

Hirtelen nem találok semmit arra ,hogyan tudok dvd ből iso mentést csinálni.
Most kezembe került a régi lagzis dvd hát menteném valami értelmes formátumba.
Brasero t próbáltam de nem boldogul.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#36262) SP4C3 válasza RBJ (#36261) üzenetére


SP4C3
veterán

Avi?
Mp4?
Azok hamarabb értelmes formátumok, mint a dvd.

-JNA- Yugoslav National Army // ⍟T-34-85⍟ // MSI H81M-P33 / Intel Xeon E3-1220 v3 @ 3.5GHz / 16GB DDR3 @ 1600MHz / Gigabyte RX470 4GB. sp4c3.speedtestcustom.com

(#36263) Frawly válasza RBJ (#36261) üzenetére


Frawly
veterán

Pedig a Brasero-nak, K3b-nek kéne tudnia. Esetleg dd paranccsal terminálból.

De ha az én DVD-m lenne, akkor ffmpeg-gel áttenném átkódolás nélkül .mpg konténerbe, maradna MPEG-2 videó. Igaz így menük, felirat, stb. nem marad meg, de mivel esküvői DVD-ről van szó, ezért gondolom ilyen extrák eleve nincsenek rajta.

(#36264) RBJ válasza Frawly (#36263) üzenetére


RBJ
addikt

k3b boldogul. Köszi.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#36265) RBJ válasza RBJ (#36264) üzenetére


RBJ
addikt

Mégse, 50% nál eldobja.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#36266) cigam válasza RBJ (#36261) üzenetére


cigam
félisten

Avidemux
Megnyitot vele a dvd első vob fájlját.
Megkérdi töltse-e hozzá a többit? -»Igen.
Ezután a videó/hang codec-eket "copy"-n hagyva kiírod mkv konténerbe.
Minőségromlás nélkül lemásoltad a DVD-t.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#36267) SP4C3


SP4C3
veterán

Fejlemény: 390-es (prop, tested) driver-t kiválasztottam, keresztbeszorítottam az újjam és rebootot nyomtam.
VAN KÉP, tehát ezúttal sikerült gond nélkül felhányni a gpu driver-t.
VLC használja is a kis GT 630-as decoder-jét:

Már csak egy olyan böngésző kellene, ami ugyanerre hajlandó YouTube videókkal....

-JNA- Yugoslav National Army // ⍟T-34-85⍟ // MSI H81M-P33 / Intel Xeon E3-1220 v3 @ 3.5GHz / 16GB DDR3 @ 1600MHz / Gigabyte RX470 4GB. sp4c3.speedtestcustom.com

(#36268) bodnar10261


bodnar10261
aktív tag

Sziasztok!

Új vagyok a témában, én most teszt jelleggel a következő Ubuntu verzió bétáját használom. A gép egy laptop pontosabban egy ThinkPad R400 Amin egy Windows 10 volt. Nos sokkal jobb mint a Windows, igaz a gépezett nem a mai darab de célnak megfelel. Az Ubuntu 19.10 beta eddig teljesen jól szuperál.

Nos nem tudom ellenzitek e vagy sem az ssd bővitést illetve a cd író kivételét majd egy második merevlemez betételét.

3 gb rammal használom a gépet.

Van aki teszteli a 19.10 Ubuntut?

Bodnár Dávid

(#36269) Cucuska2 válasza bodnar10261 (#36268) üzenetére


Cucuska2
őstag

Az 5.3 kernelt nagyon tesztelem, de a snap programokat nem lehet mountolni, ez pedig undorító.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#36270) bodnar10261 válasza Cucuska2 (#36269) üzenetére


bodnar10261
aktív tag

béta még nekem 2 összeomlásom volt eddig

Bodnár Dávid

(#36271) growler válasza bodnar10261 (#36268) üzenetére


growler
őstag

Szia !
Kb. 2 hete telepítettem az Ubuntu 19.10-et Mate felülettel.
Azóta, sok frissítést kaptam hozzá - most ott lehet ahol a frissen
kiadott Beta. Nálam, nem adódott vele semmiféle probléma.
3 GB RAM-hoz neked is inkább a Mate felületet javasolnám
kevesebb a rendszerigénye, és a kezelőfelülete is "barátságosabb"
egy Windows-ról jövőnek mint pl. a Gnome felület.
Gondolom azt tudod, hogy a 19.10 csak 9 hónapig támogatott !

[ Szerkesztve ]

(#36272) bodnar10261 válasza growler (#36271) üzenetére


bodnar10261
aktív tag

Természetesen igen. Amúgy az Ubuntu Mate az milyen? Tervezem kb 6 gb ramig vagy a maximum 8 gb ig bőviteni. Használtam Linux Mintet (Az másik merevlemezen van)
A Mate amugy milyen?

Bodnár Dávid

(#36273) I02S3F válasza bodnar10261 (#36272) üzenetére


I02S3F
őstag

"A Mate amugy milyen?" - nézz szét youtube-on, vagy live-ba próbáld ki.

(#36274) bodnar10261 válasza I02S3F (#36273) üzenetére


bodnar10261
aktív tag

Ubuntu Máté :D de jó neved van, én most nem szeretném cserélgetni a disztribuciókat egyenlőre maradok a beta 19.10 Ubuntun

Bodnár Dávid

(#36275) bodnar10261


bodnar10261
aktív tag

Megy fel az Ubuntu Mate :) kiváncsi leszek milyen lesz :)

Bodnár Dávid

(#36276) lev258 válasza bodnar10261 (#36275) üzenetére


lev258
veterán

Ez elég hirtelen jött.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36277) bodnar10261 válasza lev258 (#36276) üzenetére


bodnar10261
aktív tag

Kiváncsi vagyok milyen :DD

[ Szerkesztve ]

Bodnár Dávid

(#36278) bodnar10261


bodnar10261
aktív tag

Ez hatalmas!!!!!! Eszeveszett jól néz ki nagyon tetszik. Köszönöm az ötletet

Bodnár Dávid

(#36279) Tutu7030 válasza bodnar10261 (#36278) üzenetére


Tutu7030
veterán

Üdv a klubban! :DDD

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#36280) bodnar10261 válasza Tutu7030 (#36279) üzenetére


bodnar10261
aktív tag

feltetted a 19.10 beta Ubuntu Mátét?? :D

Bodnár Dávid

(#36281) Tutu7030 válasza bodnar10261 (#36280) üzenetére


Tutu7030
veterán

Én csak LTS-ben játszom. :) 18.04

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#36282) Frawly válasza bodnar10261 (#36268) üzenetére


Frawly
veterán

Az SSD-vel bővítés mindig ajánlott, régi gépnél is. Az is nagyon általános, hogy a CD meghajtó helyére tesznek HDD-t, mivel CD-t ma már senki nem nagyon használ, így ezzel az upgrade-del sem lehet vitatkozni.

Viszont ha új vagy a Linux világában, akkor ne béta disztrót használj. Ha valami probléma van vele, akkor nem fogod tudni megoldani. Próbálj stabil vagy LTS kiadásokat használni.

A Mint Mate teljesen jó arra a gépre, Ubuntu LTS alapú, és a Mate se sok annak a régi, C2D-ós laptopnak. Egyébként meg eltaláltad, a Mate-t csomóan tévesen „mét”-nek ejtik az angol anyanyelvűek között is, pedig egy teatípusról kapta a nevét, így a Mate felületet az amerikai készítők szándéka szerint „ma té” vagy „mö té” formában kell ejteni, ami annyira nincs is messze a Mátézástól.

Esetleg ha sebességre nem lennél megelégedve a Mate-tel, akkor Mint Xfce-t is feltehetsz helyette. Vagy Lubuntu-t, amin LXQt van.

[ Szerkesztve ]

(#36283) bodnar10261 válasza Frawly (#36282) üzenetére


bodnar10261
aktív tag

Köszönöm az instrukciókat. Jelenleg Az Ubuntu Mate van igen fenn. A későbbiekben gondolkozok felturbózni az írt laptopot. Amire kell nekem arra tökéletes, irodai felhasználásra, filmnézésre és internetezésre.
Igen a CD/DVD meghajtó elavult mamár azért gondolkoztam a HDD keret( Ebbe egy max 320 GB Merevlemez) és egy 120 GB SSD. Irták hogy az ssd telepítéskor lehetnek állítólag gondok. a mate meg sokszínű kb mint a mint. MInd 2 tetszik amugy a Lubuntu nem. :))

Bodnár Dávid

(#36284) ubyegon2 válasza bodnar10261 (#36283) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Irták hogy az ssd telepítéskor lehetnek állítólag gondok

Kik írták? Milyen gondok? Ilyen általános marhaságokat írsz ide, de erre nem udunk itt mit mondani. :D Milyen gondokat írtak? Komolyan kérdezem.

a mate meg sokszínű kb mint a mint. MInd 2 tetszik amugy a Lubuntu nem.

Kicsit valami alapozónak neki kéne ugranod, mert ez így jajjjjaj nagyon. Itt és a Linux Kezdő topikban is van Összefoglaló, át kéne futnod őket.

A Mate egy DE, asztali kezelőfelület, a Mint pedig egy Ubuntu alapú disztribúció, így van Mate felülettel is, látod már mennyire értelmetlen a mondatod első fele így?

Szóval kezd neki, ha érdekel a Linux.

Kezdetnek:

Mik azok a disztribúciók, mi a rolling és az LTS kiadások közötti különbség, milyen csomagkezelést alkalmazó disztrók vannak......

Mik azok a DE-k, WM-mek, milyen fajtái vannak, mi alapján célszerű ezeket kiválasztani......

Melyeket célszerű kezdőknek választani hardverezettség és felhasználási célok és felkészültségi szint alapján......

Nem kedved szegni, éppenhogy ellenkező céllal írtam ezeket, mert ha nem vagy tisztában fentiekkel és elakadsz valamiben, igen nehezen tudsz majd segítséget kérni.

Nincs olyan, hogy Mint van fenn vagy Mate-t használok, ebből csak a Látóasszonyok topikjában tudnak mit mondani! Azt kell írnod, hogy Linux Mint 19.2 Cinnamon rendszert használok. Fontos a disztró pontos megnevezése, verziójának száma és a használt DE is! ;)

Ubuntu esetén a default felület a Gnome3, itt elég annyit írnod, hogy Ubuntu 18.04, de a többi felületnél ki kell írnod, hogy Ubuntu 18.04 Budgie. Van Ubuntu más ízben is, de az XFCE felülettel szerelt az nem Ubuntu XFCE, mint a Mint XFCE, hanem Xubuntu, KDE felülettel nem Ubuntu KDE, hanem Kubuntu. A Lubuntu L betűje jelzi az LXDE felület meglétét.

[ Szerkesztve ]

(#36285) bodnar10261 válasza ubyegon2 (#36284) üzenetére


bodnar10261
aktív tag

Rendben átfogom futni. Folyamatosan amikor van időm olvasok. A Linux mint Magyar forumon kérdeztem mi a helyzet ssd terén.

:)

Bodnár Dávid

(#36286) I02S3F válasza bodnar10261 (#36285) üzenetére


I02S3F
őstag

Az újabb Ubuntu-k már automatikusan bekapcsolják a trimet, a noatime nodiratime kapcsolók lehetnek még érdekesek, meg a swapiness állítása.

[ Szerkesztve ]

(#36287) ubyegon2 válasza bodnar10261 (#36285) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Linux mint Magyar forumon kérdeztem mi a helyzet ssd terén.

Értem és ott mondták, hogy lehetnek gondok telepítéskor.......elég komoly szaktanácsok hangzanak el ott is. :)
Nekem anno az ottani főtudor kötött bele az SSD-s blogomba, persze a kekeckedés vége felé azt is mondta, hogy majd azért utána fog nézni, mert még sosem használt SSD-t. :U Azóta pár havonta nézek be csak oda.

A linkelt írás eleje friss, de átnézheted, hogy konkrétabban tudj kérdezni, ha valami nem tiszta, de max azt a pár ellenőrzést érdemes elvégezni, már régóta minden gond nélkül használjuk az SSD-ket Linux alatt.

(#36288) Frawly válasza bodnar10261 (#36285) üzenetére


Frawly
veterán

Semmi helyzet nincs SSD-k terén. Ubuntun, Minten alapból megy a TRIM. Arra figyelj, hogy a BIOS-ban a vezérlő ne IDE módban, hanem SATA/AHCI-n legyen. Más teendő nincs vele, anomália és hekkelés nélkül mennie kéne az SSD-nek.

Elvileg még az fstab-ban lévő discard opció sem érdekes, mert a Mint, Ubuntu alapból fstrim systemd service használ 1 hetente lefuttatva. Ennek a bekapcsoltságát terminálban így tudod ellenőrizni:
sudo systemctl status fstrim.timer

De alapból be kéne legyen kapcsolva.

[ Szerkesztve ]

(#36289) bodnar10261 válasza ubyegon2 (#36287) üzenetére


bodnar10261
aktív tag

A leírásod elolvasom. Köszönöm a válaszokat. :)

Bodnár Dávid

(#36290) qwertly


qwertly
addikt

Sziasztok! Linuxmint 19.2 van a helyi gépen hálózatban van egy Sharp AR-M256 nyomtató.Sajnos ha nyomtatni akarok ezt a hiba üzenetedet kapom:
Error: PostScript printing not licensed for this printer.
Mit tudnék kezdeni a hibával mert igen csak zavaró? Köszönöm a segítséget előre is.

(#36291) Sonja válasza qwertly (#36290) üzenetére


Sonja
veterán

Azt találtam a hibára keresve, hogy ne a gyári Sharp driver-t használd, hanem "generic PLC6 driver"-t a listából. Itt írnak erről.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#36292) qwertly válasza Sonja (#36291) üzenetére


qwertly
addikt

Szia!Köszönöm a válaszodat :R az az érdekel énis erre gondoltam de amikor kellet választani milyen driver akarok telepíteni,nem engedte,hogy csak a szabad driver tegye fel.De akkor újra próbálkozom.

(#36293) Frawly válasza Sonja (#36291) üzenetére


Frawly
veterán

Ez nem csak a Sharpra igaz, hanem az összes nyomtatóra. Ha nem akar menni a saját driverével, vagy nincs hozzá linuxos driver, de a nyomtató tud valami általános leírónyelvet, PLC, PS, vagy hasonló, akkor az ahhoz a nyelvhez való generic drivert kell feltenni. Így nyomtatni lehet vele, igaz lehet néhány nyomtatóspecifikus, meg minőségállítós funkció nem lesz elérhető, de mégis több, mint a semmi.

(#36294) qwertly


qwertly
addikt

Sziasztok! Kiválasztottam a generic PLC6 driver így nyomtat is.De sajnos hiba van mert egy oldal helyet állandóan kinyomat még egy oldalt amelyre mást nem tudok mondani :F fejlécet nyomat ki: ezt

User name : unknown
File name : dfA319204-pc02
From : 172.16.1.5:1023
Printer : lp
Sajnos ezt minden nyomatáskor megteszi,nagyon zavaró mert a papír is fogy illetve időbe telik.
MÁS: beszeretném állítani,hogy a linux gépek egy meghatározott időpontba kikapcsoljanak pl. 16.30-kor hogy ha véletlenül elfelejtik kikapcsolni akkor ne menjek egész éjszaka vagy hétvégén hanem magától leálljon. Erre a win alatt találtam nagyon jó kis programot egy ilyet szeretnék használni a linux alatt is.

(#36295) I02S3F válasza qwertly (#36294) üzenetére


I02S3F
őstag

Terminálba man shutdown

(#36296) qwertly válasza I02S3F (#36295) üzenetére


qwertly
addikt

Köszönnöm :R

(#36297) I02S3F válasza qwertly (#36296) üzenetére


I02S3F
őstag

Olvasom, hogy több gép van. Ezt szerintem egy bash scriptbe mentve lenne a legjobb lefuttatni.

(#36298) KiberFox


KiberFox
csendes tag

Sziasztok!
Realtek RTL8111H hálózati kártyával mik a tapasztalatok?
MSI Z370-A PRO alaplapon szeretnék Ubuntu 18.04 LTS-t használni (illetve Virtualbox-ban régebbi Windows-okat).
Ha rákeresek az RTL8111-re külföldi fórumokon, régebbi (pár éves) topikokat találok amikben folyamatos szakadozásról meg ezen probléma borzasztó bonyolult megoldásáról írnak aminek a felét se értem (a Linux tudásom nem túl sok).
Tényleg ekkora szívás ez a hálókártya?

(#36299) I02S3F válasza KiberFox (#36298) üzenetére


I02S3F
őstag

Ha nem akarsz terminál-dzsúdózni, akkor választasz egy kártyát innen és örülsz. Olcsóbb, ha veszed a fáradtságot és telepíted a (nem open source) driver-t.

(#36300) Frawly válasza qwertly (#36294) üzenetére


Frawly
veterán

Ezt a generic PLC drivert CUPS-ban használod? Ha igen, ott meg kéne nézni milyen opciói vannak, hátha ezt az összefoglaló utolsó oldalt nem nyomtatja. De ahogy látom, ez egy hálózati nyomtató, lehet magán a nyomtatón kéne kikapcsolni, hogy ne nyomtassa ezt az utolsó összegző fejlécoldalt.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.