Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#36401) ubyegon2 válasza Frawly (#36400) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nincs ezekkel baj, a snapd függőségeit kéne megnéznie valakinek, akinek Ubuntuja van, mert az akadályozhat akár. fstrim.service normál esetben hétfőnként fut le, a NetworkManager-wait-online.service viszont nem szükséges, amire gondolsz NetworkManager.service, az szükséges. apt-daily-upgrade.service nálam is lefut, az is kell szerintem, bár akár kilőhető is lehet.

Mint-en ez van HP-n:

ubyegon@ubyLMCin192HP:~$ systemd-analyze blame
1.007s apt-daily.service
933ms apt-daily-upgrade.service
887ms systemd-udev-settle.service
532ms upower.service
527ms systemd-journal-flush.service
502ms dev-sda2.device
318ms systemd-logind.service
313ms udisks2.service
255ms networkd-dispatcher.service
253ms ufw.service
235ms ModemManager.service
232ms lightdm.service
231ms plymouth-quit-wait.service
196ms networking.service
193ms ubuntu-system-adjustments.service
177ms NetworkManager.service
160ms lvm2-activation.service
156ms thermald.service
155ms iio-sensor-proxy.service
155ms accounts-daemon.service
151ms systemd-modules-load.service
147ms avahi-daemon.service
140ms bluetooth.service
lines 1-23

[ Szerkesztve ]

(#36402) #40553216 válasza Frawly (#36400) üzenetére


#40553216
törölt tag

+ubyegon2
No, snapd-t töröltem, Livepatch-hez és a Gimp 2.10-hez kellett. Ha a NetworkManager-wait-online.service-t kilövöm (mask), akkor a systemctl-analyze blame nem mutatja, de 18 sec alá így sem megy. Most unmask-oltam, így is 18 sec.
systemctl-analyze blame
NetworkManager-wait-online.service nélkül:
951ms rsyslog.service
813ms postfix@-.service
793ms fwupd.service
780ms keyboard-setup.service
368ms dev-sda5.device
340ms systemd-logind.service

NetworkManager-wait-online.service-szel együtt:
6.270s NetworkManager-wait-online.service
936ms rsyslog.service
757ms keyboard-setup.service
396ms postfix@-.service
372ms dev-sda5.device
355ms systemd-journal-flush.service
343ms systemd-resolved.service

Kis f.szom. Stopperrel mérem, eleve 12-13 sec, amíg a gdm bejön.
Mi a fene van itt?

(#36403) #40553216


#40553216
törölt tag

NetworkManager-wait-online.service nélkül:
~$ systemd-analyze time
Startup finished in 8.959s (kernel) + 2.932s (userspace) = 11.891s
graphical.target reached after 2.926s in userspace
Miközben a tényleges idő még ennél is hosszabb, lásd fentebb.

(#36404) ubyegon2 válasza #40553216 (#36402) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Fene se érti, nekem is volt egy 19-ről 19-2 re frissítésem a HP840p-en és egy ideig szürke háttérrel szuttyogott, majd villámgyorsan bootolt. (egyetlen Mint van csak fenn) Ezt az előzetes szuttyogást nem néztem, mert kevés időm volt, már nincs itt a gép. Mindenképpen hasznos volna a dmesg kimenet, pastebinnel linkelhetnéd, ott csak látszik, hol akad el az idő.

(#36405) #40553216 válasza ubyegon2 (#36401) üzenetére


#40553216
törölt tag

A browser.cache.memory.capacity-nek mennyit érdemes adni? MB? GB? Mennyit bír magától használni? 16 GB a RAM.

(#36404) ubyegon2
Pastebin
BTW melyik Mintet érdemes? Szerettem a Gnome 2-t, az XFCE-vel is jóban vagyok.

[ Szerkesztve ]

(#36406) ubyegon2 válasza #40553216 (#36405) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

browser.cache.memory.capacity integer értéket én mindig -1 értékre állítom, 16GB-nál jó az automatikus, de fogalmam sincs, mennyit használ ilyenkor, de ekkora memónál biztosan optimális a dolog, kár neked beállítani valamilyen értéket.

A Mate lenne neked jó, az Gnome 2-re épül és teljesen jó felület, persze aki a XFCE-t szereti, a Mint azzal is egész jó, a Xubuntu-nál fényévekkel jobban van összerakva Mint-tel.

Így első pillantásra nem látni semmi rendkívülit a dmesg-ben, de elég lassacskán épül fel az egész, majd megnézegetem összevetve az enyémmel, de itt nem nagyon lesz semmi érdekes, HP8570p-n ez az utolsó sor, utána már csak nagy értékek vannak, de akkor már túl van a boot-on

[ 10.390461] IPv6: ADDRCONF(NETDEV_CHANGE): wlo1: link becomes ready
[ 2157.818815] perf: interrupt took too long (2636 > 2500), lowering kernel.perf_event_max_sample_rate to 75750
[ 3457.729709] perf: interrupt took too long (3314 > 3295), lowering kernel.perf_event_max_sample_rate to 60250
[ 4206.813447] perf: interrupt took too long (4196 > 4142), lowering kernel.perf_event_max_sample_rate to 47500
[ 4742.618284] nf_conntrack: default automatic helper assignment has been turned off for security reasons and CT-based firewall rule not found. Use the iptables CT target to attach helpers instead.
[ 6697.288693] perf: interrupt took too long (5292 > 5245), lowering kernel.perf_event_max_sample_rate to 37750
[ 7057.049813] EXT4-fs (sda5): mounted filesystem with ordered data mode. Opts: (null)
[ 9124.558813] perf: interrupt took too long (6668 > 6615), lowering kernel.perf_event_max_sample_rate to 29750
[16531.309177] perf: interrupt took too long (8564 > 8335), lowering kernel.perf_event_max_sample_rate to 23250
[29641.172793] perf: interrupt took too long (10807 > 10705), lowering kernel.perf_event_max_sample_rate to 18500

Desktopot kéne összeraknom, azon jobban tudom ezeket a dolgokat nézegetni.

[ 27.101904] random: crng init done

Ez a búnös amúgy, de most nem ugrik be semmi, mi a fenét csinál ez ott. Ezt nézegesd meg, hátha a haveged vagy más ötlet segít.

[ Szerkesztve ]

(#36407) Frawly válasza #40553216 (#36403) üzenetére


Frawly
veterán

A systemd-analyze csak kb.re méri a bootod, a valóságban nem annyi, ezt nem akarta elhinni nekem sem ubyegon.

Ne add fel, haladsz azért, 25 mp.-ről eleve lementél 18-ra. Arra viszont nincs tippem, hogy ebből hogy kéne faragni, de tuti lehet még, hogy 10 alá menjen. Ha nagyon tippelni kéne, akkor nálad is a random seed tartja fel a bootot, sajnos a haveged sem mindenható. valamennyit gyorsít rajta, de teljesen nem tudja annyira visszagyorsítani, mint random seed nélkül voltak a régi rendszerek.

(#36408) #40553216 válasza ubyegon2 (#36406) üzenetére


#40553216
törölt tag

Köszi.
Azt írják: At boot, the kernel waits for mouse movements to initialize the random number generator.
Az első két válasz úgy látszik, működő megoldás. Nekem a második elegánsabbnak és szakmaibbnak tűnik. No, megcsinálom és visszajövök.
A második hiába, mert nekem ugyanaz az UUID mindkét fájlban. Így csinálom az elsőt. Ugrik a majom. :DDD

(#36409) #40553216 válasza Frawly (#36407) üzenetére


#40553216
törölt tag

Csessze meg ez a szar! Egyik sem működik. 18 s alá az istennek sem megy.
Amikor a bootnál rányomok az enter-re, már ott hezitál legalább egy másodpercet.
Lehet, tényleg kipróbálok egy Mintet.

(#36410) ubyegon2 válasza Frawly (#36407) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A systemd-analyze csak kb.re méri a bootod, a valóságban nem annyi, ezt nem akarta elhinni nekem sem ubyegon.

Dehogynem, csak éppen nem tudtál meggyőzni, mert nekem mindig ugyanaz jön ki, igaz én 4-5 sec körül szoktam kapni az eredményeket, így nem jöhet ki igazán sok különbség. Nem beszélve a régebben kapott 2,7s Antergos és 3,2s Debian Wheezy bootidőről! :Y

(#36409) tomtyi

Mint.....na ez egy okos ötlet volt! ;)

[ Szerkesztve ]

(#36411) #40553216 válasza ubyegon2 (#36410) üzenetére


#40553216
törölt tag

Pár éve már próbáltam, de mintha valami karakter (kiosztás) mizéria lett volna és nem tudtam begépelni a kretén jelszavamat, így hagytam.

(#36412) ubyegon2 válasza #40553216 (#36411) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Karaktermizéria? Ja sejtem mi lehetett, még a telepítés első fázisában, mikor bootolt a telepítő. Ilyenkor terminalban le fell futtatni a setxkbmap hu parancsot vagy nem ilyen gondod volt? A net elérése miatt mindenképp ezzel kell kezdeni.

[ Szerkesztve ]

(#36413) Frawly válasza ubyegon2 (#36412) üzenetére


Frawly
veterán

A setxkbmap hu nem elég, mert az csak onnantól működik, hogy fut a X.org server. Előtte konzolban (konzolban utána sem), meg bootolás közben (pl. LUKS jelszó) nem működik. A /etc/vconsole.conf fájlba kell ezt beírni, ha magyar kiosztást akar az ember:
KEYMAP=hu

Így már bármikor begépelhetők az ékezetes jelszavak is. Egyébként ez világosan le van írva az Arch Wikiben, ezért kéne ubuntusoknak, minteseknek, debianosoknak is olvasnia a Gentoo Wiki-vel egyetemben. Persze a Debian Wiki is hasznos néha, főleg ha valamihez drivert (Wi-Fi kártya, nyomtató) keres az ember, volt, hogy már nálam is életet mentett… Archon!

(#36414) #40553216 válasza Frawly (#36413) üzenetére


#40553216
törölt tag

Szoktam volt az ArchWikit nézegetni, igaz, ilyen problémám az Ubuntuval sosem volt. A 12 évnyi ubuntuzás utolsó legalább 5-6 évében már ellustultam, mert nem nagyon kell matatni.
Amúgy most frissül a Tina Mate VBoxban. Hát csessze meg, az villámgyorsan felállt! :DDD Nem mértem, de a systemd-analyze time 7 sec-e elég valósnak tűnt.

(#36415) Frawly válasza #40553216 (#36414) üzenetére


Frawly
veterán

Ha nagyon rövid a bootidő, akkor igen, a systemd-analyze mérési hülyesége nem annyira jön ki, közelebb esik a valós bootidőhöz. Ellustulni meg azért nem kell. A Linux lényege amúgy is az, hogy szét tudod hekkelni, nem úgy, mint Windowsnál, hogy csak azokat állítani, amit a MS megenged, meg amihez drótozott be beállítási lehetőséget (vagy GUI-ra vagy registrybe).

Linux alatt VBox helyett ajánlott inkább QEMU KVM-et használni. Nem kell hozzá mindenféle kernelmodult hegeszteni és stabilabb is

Amúgy b3×4rok, a boot közbeni egérmozgatást most én is kipróbáltam, és mintha egy kicsit nálam is gyorsítana. Ekkora f4×ságot beletenni, hihetetlen. Ennyi erővel úgy is megcsinálhatnák, hogy valami dinamós kurblit kötök a gépre USB-n keresztül, hogy előtte feltekerem, hogy legyen elég extra áram a bootoláshoz :W

(#36416) ubyegon2 válasza Frawly (#36413) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Biztosan igazad van, de Mint-en mégis az működik, amit írtam, párszáz alkalommal próbáltam már. Amikor a pendrive-ról bootol a telepítő, akkor az kell, amit említettem. De szerintem próbáld ki, ne csak beszélj róla! Mikor telepítettél Mint-et utoljára? ;)

Amúgy én olvasok időnként Archwikit, ha ez megnyugtat, 10 esetből 8x azt olvasgatom. Akkor nem olvasom, ha már rutinból is megoldom valamit, remélem ez nem akkora nagy bűn! :P

(#36414) tomtyi

Te már akkor elhiszed, hogy jobb Mint-et felrakni, mint Ubuntu-t....... :) Én már tapasztaltam, mennyivel kevesebb lassító dolog van benne, például ez a csoda snap!

[ Szerkesztve ]

(#36417) Frawly válasza ubyegon2 (#36416) üzenetére


Frawly
veterán

Nincs mit rajta kipróbálni. Azért van „x” parancs nevében, mert csak X.org alatt működik. Próbáld ki, hogy váltasz egy konzolra (nem terminál, hanem pl. Ctrl+Alt+3-ra megnyitott karakteres felületű, nem grafikus), és meglátod, hogy ott nem lesz hatása. Wayland alatt sem működik, de ott van helyette más, általában a kompozitorba van beépítve egy libinputot használó modul, ami tudja ugyanezt.

Minten azért működhet a telepítő alatt, mert már a telepítő maga is X.org-on fut. Igaz ez az Ubuntura is, igaz ott talán Wayland-alapú Mir van, de annak is tuti van hasonló megoldása a kiosztás kezelésére. De ha pl. Debian minimal netinstall meg Arch alatt próbálod, ott nem fog működni, ki fogja írni, hogy nincs telepítve a xorg-server vagy xorg-utils csomag, vagy nem fut épp X.org server.

Egyébként ez a vconsole.conf sem működik mindenhol, pl. GRUB vészkonzolban nincs hatása, mert még a kernel betöltődése előtt vagyunk.

(#36418) ubyegon2 válasza Frawly (#36417) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értelek én, de egyedül Mint alatt tapasztaltam, hogy hiába választom ki boot alatt a nyelvet, később kell ez a terminal parancs, Debian és Ubuntu alatt nem kell, ha jól emlékszem.
Mivel a kolléga Mint-et akart felrakni és ott ez gond, megemlítettem neki, biztosan örült volna, ha a Arch meg Gentoo és Debian wikikből idézek, de nekem, mint mezei kezdőnek inkább az egyszerűbb dolgok mennek csak. :P

Szerintem azért nem raksz fel Mint-et, mert ez a mindennapos szopás teszik neked, amivel az Arch állandóan megörvendeztet! :DDD

[ Szerkesztve ]

(#36419) baloo79 válasza Frawly (#36417) üzenetére


baloo79
tag

Konzolban
loadkeys hu
parancs nem működik?

(#36420) Frawly válasza baloo79 (#36419) üzenetére


Frawly
veterán

De, az is jó. De pl. mikor a bootkor titkosítás feloldásához kér jelszót a rendszer, akkor nem tudod még ezt beírni. De amúgy ugyanazt csinálja, mint a vconsole.conf beállítása, valóban. Sőt, inkább ezt fordítva érdemes használni, vconsole.conf-ban KEYMAP=hu, ha pedig mégis vissza kéne váltani angolra, akkor ott a konzolban kiadni loadkeys us parancsot.

Kár, hogy olyan beállítás nincs, aminél valami billentyűkombóval váltani lehet a kiosztást. setxkbmap-nál meg waylandes/libinput-os megoldásoknál van toggle opció. Vagyis vconsole-nál ott van a KEYMAP_TOGGLE= opció, de nincs dokumentálva, hogy mivel vált kiosztást.

Azt is meg kell jegyezni, hogy az egész initrendszertől is függ. A vconsole/loadkeys a systemd megoldása, openrc-s és egyéb rendszereken teljesen más megoldások vannak.

(#36421) I02S3F válasza #40553216 (#36405) üzenetére


I02S3F
őstag

Másik kernellel próbálkozni? Nem olvastam az előzményeket, de amikor hosszú lett a boot idő, akkor nem volt valami változás?

(#36422) #40553216 válasza I02S3F (#36421) üzenetére


#40553216
törölt tag

Mindig ennyi volt, vagyis inkább a legrövidebb mindig. Két éve még sokkal hosszabb, ott volt valami, gyorsan orvosolt gebasz. Megnézem.
Még lassabb. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#36423) I02S3F válasza #40553216 (#36422) üzenetére


I02S3F
őstag

Driver, hardver oka nem lehet a problémának? A hardver alatt az adott hardver működését értem Linux alatt.

[ Szerkesztve ]

(#36424) #40553216 válasza I02S3F (#36423) üzenetére


#40553216
törölt tag

Bármi is, a logokban látszana.

(#36425) I02S3F válasza #40553216 (#36424) üzenetére


I02S3F
őstag

Igaz!

(#36426) RBJ


RBJ
addikt

THunar ba miért csak kuka ba helyezést találok, miért nincs törlés lehetőség?:
Tárgytalan. Megvan. :DDD

[ Szerkesztve ]

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#36427) Victoryus


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Ubuntura van Yast-hoz hasonló megoldás?

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#36428) I02S3F válasza Victoryus (#36427) üzenetére


I02S3F
őstag

Halgass meg más véleményeket is. Szerintem egyszerűbb adott dolgot adott programmal (Hello Unix filozófia!) elintézni terminálon, esetleg konfig fájl szerkesztéssel.

Én nem bízok meg ezekben a tweak tool-okban.

(#36429) Cucuska2 válasza Victoryus (#36427) üzenetére


Cucuska2
őstag

A beállítások menü, gnome-tweak-tools? Mit szeretnél konfigolni?

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#36430) BLC


BLC
tag

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni.

A Telegram alkalmazást telepítettem Telegram oldalárok (tsetup.1.8.15.tar.xz), szépen fel is ment. Ezután esett le a tantusz, hogy a GNOME "szoftveráruházban" is fent van. Természetesen az is külön telepíthető. (Nem ezzel van a bajom)
Az általam telepített programot, melyet a hivatalos oldalról szedtem le, sajnos nem tudom eltávolítani. Tudtok tanácsot adni, hogy milyen módon van lehetőség törlölni,"uninstallálni"?

Válaszaitok előre is köszönöm.

(#36431) ubyegon2 válasza BLC (#36430) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Ha jól látom amit leszedtél, az kitömörítés után csak egy végrehajtható fájl lesz, nem települ sehová, azt a fájlt törlöd és kész. Viszont az jóval frissebb, mint a tárolóban lévő, miért nem használod azt, ha már ott van?

(#36432) BLC válasza ubyegon2 (#36431) üzenetére


BLC
tag

Szia ubyegon2!

Igazad van, csak sajnos a Telegram nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. (-Nem találtam az a chat szobát amire kíváncsi voltam.)
Bagatell dolog, de "optikailag" zavar. :W :O

(#36433) BLC válasza BLC (#36432) üzenetére


BLC
tag

Megoldottam :DD

(#36434) Frawly válasza BLC (#36430) üzenetére


Frawly
veterán

Ez attól függ, hogy hogyan telepítetted. Ugyanúgy kell leszedni, ahogy telepítetted, ugyanazokat a lépéseket kell csinálni, csak fordítva.

Ez a tsetup tar.xz két bináris fájlt tartalmaz, ezeket elég törölni abból a mappából, ahova bemásoltad őket. Aztán mehet fel a disztró hivatalos tárolójából az ott lévő változat.

Linuxnál mindig alapszabály, hogy ha egy mód van rá, akkor a hivatalos tárolókból telepítsünk, és ne külső weboldalról. Sajnos windowsos berögződés, hogy a kezdő linuxosok weboldalról akarják összeszedni a telepítőket, ahelyett, hogy a csomagkezelőt, szoftveráruházat, szoftverközpontot használnák. A Linux ebben az iOS-sel és az Androiddal egyezik meg, ott is Store-ból telepíted az appokat, és nem külső weboldalakról szeded össze.

Mindig a tárolóból kell telepíteni, mert az tesztelt változat, meg kompatibilis a fent lévő többi csomaggal, és a csomagkezelő frissíti is, ha kijön az adott progiból új verzió.

Az, hogy nem találsz egy chatszobát, az nem az alkalmazás hibája. De lehet nem is a tiéd, azóta be is zárhatták.

(#36435) BLC válasza Frawly (#36434) üzenetére


BLC
tag

Köszönöm a válaszod.
Pont az általad leírt metodikával oldottam meg a problémát.

Most kezdtem el barátkozni az Ubuntuval, macOs-t használok, ami nem is olyan távoli rokon ;) . Egy régi All-in-One Pc-t próbálok felturbózni a család számára napi használatra.
A Telegram tapasztalatom alapján sajnos Mo.-on nem egy elterjedt közösségi "hír" csatorna, chat-szoba gyűjtő. Így amit kerestem, nagy valószínűséggel az érdeklődés hiányában felszámolták.

(#36436) #40553216


#40553216
törölt tag

Hát, ma megléptem. Közelebbi kapcsolatba akartam kerülni vele, ezért magamévá tettem Tinát.
Olyan régen volt már a Gnome 2, hogy rohadtul elszoktam tőle.
Azért nem volt minden sima. Az elsőre beállított jelszóval bejelentkezni tudtam, de sudo-zós jelszónak nem fogadta el. Hirtelen felindulásból újratelepítettem, akkor már elfogadta.
Másik: vinnék be karaktert Alt Gr-rel, de ha nem azonnal engedem el, akkor felugrik a 60-tól visszaszámláló leállítóablak. Ezt a „jó” tulajdonságot hogy a fenébe lehetne kikapcsolni? A Gyorsbillentyűk beállítási lehetőségnél természetesen nincs ilyen billentyű beállítva, így kiszedni sem tudom.

(#36437) lev258 válasza #40553216 (#36436) üzenetére


lev258
veterán

Biztos, hogy ebbe a topikba akartál írni?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36438) #40553216 válasza lev258 (#36437) üzenetére


#40553216
törölt tag

:DDD Linux Mint Mate Tina. Nincs messze. ;)

(#36439) BLC


BLC
tag

Szeretném megkérdezni a rendszerbeállítás-vezérlőpultot, hogy tudom a leggyorsabban elérni. A telepített alkalmazásosokból elérem, de szeretnék egy gyorsabb lehetőséget.
Az "alap" beállításokban lévő választások igen korlátozottak.

(#36440) #40553216 válasza BLC (#36439) üzenetére


#40553216
törölt tag

Ablak gomb, utána elkezded gépelni a program nevét.

(#36441) BLC válasza #40553216 (#36440) üzenetére


BLC
tag

Bocsánat, lehet rosszul fejeztem ki magam. Cinnamon-settings.py -ra gondoltam. (rendszerbeállítások-vezérlőpult)

[ Szerkesztve ]

(#36442) growler válasza BLC (#36441) üzenetére


growler
őstag

A menüben jobb katt. a "Rendszerbeállítások"-ra. A legördülő menüben
kiválaszthatod hogy az indítóikont a
- panelra
-asztalra
vagy a
- kedvencek közé rakja
[link]
(Nálam a kedvencek között van - balra fent.)

(#36443) ubyegon2 válasza growler (#36442) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nekem úgy van, ahogy a telepítő felrakta, felülről a 3.

No de a kolléga igencsak vicces ravasz egy állampolgár ám, mert tegnap még határozottan GNOME rendszerközpontot emlegetett itt az Ubuntu topikban. :D Most meg már Cinnamonról ......na jó, feladom.

BLC

Megtennéd, hogy most vagy a következő kérdésed alkalmával beraksz egy inxi -Fxxx terminal kimenetet nyitásként? De kifejezetten kijelölve és Programkód gombbal átkódolva a szöveget!
Hadd ne kelljen már a kérdésed után még a Látóasszonyok topikjában is látogatást tennünk!

[ Szerkesztve ]

(#36444) Zsötie


Zsötie
tag

Sziasztok!
Xigmanas-ban lévő Virtualbox-n futtatok egy Ubuntu szervert, amin néhány naponta a képen látható hibák jelennek meg. Elérhetetlenné válik. HDD-t már cseréltem alatta, de a hibák mindig elő jönnek egy-két nap vagy egy-két hét után. Most ZFS fájlrendszeren van, tükörben.
Simán újra tudom indítani ezek után és működik megint pár napig.

(#36445) lev258 válasza Zsötie (#36444) üzenetére


lev258
veterán

Ha másik lemezzel már próbáltad, akkor gyanús, hogy tápellátási gondok vagy hibás kábel állhat mögötte. Remélhetőleg nem az alaplap haldoklik.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36446) Zsötie válasza lev258 (#36445) üzenetére


Zsötie
tag

HP Microserver Gen8-n fut a Xigmanas. 4db HDD van benne.
Azt a két HDD-t más célra is használom, amin a VM fut.
Más hibajelenséget nem tapasztalok.
A Xigmanas hetek óta megy hibátlanul. Minden teszi a dolgát.
HA adatbázisa, torrent, stb. hiba nélkül, csak ezzel az eggyel van gondom.
Nem zárom ki a hardver hibát, de pl. a négyből akkor három kábelnek lenne baja.?
Memóriákat már kicseréltem.
Ha tényleg hardver hiba, akkor vagy táp, vagy alaplap. A táp még nem is, inkább az alaplap lenne nagy baj.
De akkor máshol hiba miért nem jelentkezik?
Valamint ha egyszerűen csak újra indítom a VM-t, akkor miért indul el minden gond nélkül, fsck meg minden nélkül?

(#36447) #30610944


#30610944
törölt tag

Sziasztok,
Van itt valaki aki chromebook-on használ Ubuntu-t?
Esetleg lecserélte a Chrome OS-t teljesen Ubuntu-ra?

(#36448) ooszi


ooszi
senior tag

Sziasztok szeretnék segítséget kérni
A pc re fel raktam az Ubuntu 18.04 - t egy ssd re, most leformáztam egy 500GB hdd t EXT4 re, beraktam a gépbe de nem tudom használni, megjelent, látni látom, de nem tudok adatokat másolni rá, olyan mintha usb pendrive ként látná.

BY ooszi

(#36449) ubyegon2 válasza ooszi (#36448) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Gparted? Kéne rá szerintem partició. ;)

(#36450) ooszi válasza ubyegon2 (#36449) üzenetére


ooszi
senior tag

Igen Gparted, szerintem csatolási és jogosultsági probléma van.

BY ooszi

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.