Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#36901) sonar válasza huliganboy (#36900) üzenetére


sonar
addikt

Szerintem fut a mosquitto. Ellenőrizd le:
sudo systemctl status mosquitto

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#36902) huliganboy válasza sonar (#36901) üzenetére


huliganboy
addikt

Szia!

Igen fut. Az első kérdésem kicsit félre ment. A Lényeg, hogy a mosquitto kap folyamatosan üzeneteket. Mindegyiket tudom honnan érkezik kivéve egyet...

Köszi

(#36903) sonar válasza huliganboy (#36902) üzenetére


sonar
addikt

Ahogy néztem tud loggolni, állítsd be ha még nincsen.Abból ki kell derülni, hogy honnan mi jön. A másik nehezebb/bonyolultabb út a wireshark-kal való monitorozás. (célszerű minél jobban specifikálni egy capture filter-t, hogy kevesebb adatot kelljen majd turkálni)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#36904) samujózsi válasza huliganboy (#36900) üzenetére


samujózsi
tag

A problémád nem teljesen tiszta számomra.
A gépeden fut az mqtt szerver?
Az üzenetek alatt a TCP csomagokat érted?
Ha igen és igen, én ránéznék wireshark vagy tcpdump segítségével, hogy a 1883-as TCP portra honnan érkeznek csomagok.
Ha lokális címről jönnek, akkor az audit segítségével tudod logolni a socket kommunikációt is, azzal ki lehet szedni.
Ha távoli gépről jön, akkor azon kellene az audit, ha megoldható.

Mindez csak akkor, ha jól értem a probkémádat.
Szerk: úgy tűnik jól... Nem láttam a későbbi kommented.

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36905) Teagol


Teagol
aktív tag

Sziasztok!
Van itthon egy Dell Inspiron 1018 mini, gondoltam használhatóvá teszem a gyereknek, Lubuntu 16.04-et tettem rá.
Telepítés után ez az üzenet fogad:
[kép]
Mi a teendő, hogy betöltsön a rendszer?

[ Szerkesztve ]

(#36906) lev258 válasza Teagol (#36905) üzenetére


lev258
veterán

Én Live-ban megnézném a S.M.A.R.T. adatokat. A "recovering journal" utalhat lemez/fájlrendszer problémára.
A másik üzenettel majd foglalkozunk azután. Az acpi=off-nál valami jobbat kellene találni rá.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36907) májkimiki válasza Teagol (#36905) üzenetére


májkimiki
őstag

Miért 16.04? Már lassan 1 éve unsupported!
Inkább 18.04-et.

(#36908) lev258 válasza májkimiki (#36907) üzenetére


lev258
veterán

LTS=5 év
Az más kérdés, hogy Lubuntu specifikus frissítést már nem kap.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36909) májkimiki válasza lev258 (#36908) üzenetére


májkimiki
őstag

Lubuntu-éknál máshogy megy a téma!
[link]

(#36910) lev258 válasza májkimiki (#36909) üzenetére


lev258
veterán

Ahogy már írtam.
Ugyanúgy kapja a rendes frissítéseket az Ubuntu tárolókból.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36911) growler válasza lev258 (#36908) üzenetére


growler
őstag

Azért azt nem ártana tisztázni hogy mik azok a "Lubuntu specifikus" dolgok
amelyekhez 3 év után már nem kap frissítést.

(#36912) lev258 válasza growler (#36911) üzenetére


lev258
veterán

Ezt nem tudom megválaszolni. De valószínűleg LXDE-hez vagy Lubuntura írt programokhoz (pl. fájlkezelő) kapcsolódó frissítések. Aki használja, az könnyebben kideríti.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36913) growler válasza lev258 (#36912) üzenetére


growler
őstag

Köszi ! Természetesen aki használja az tudna rá válaszolni.
Arra lennék kíváncsi, hogy napi használat közben valahogy tetten érhető-e
hogy ez-az 3 év után már nem frissül - lehet-e ennek valami hátulütője az
ezt követő 2 évben ?

(#36914) lev258 válasza growler (#36913) üzenetére


lev258
veterán

Nálam az egyik gépen Ubuntu Mate 16.04 van. Támogatást tekintve ugyanaz a helyzet. Eddig nem tapasztaltam semmi hátrányát.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36915) májkimiki válasza lev258 (#36910) üzenetére


májkimiki
őstag

Jó én ezt megértem. Mi van olyankor ha a 3év után az alap repóból jön valami dependencia vagy biztonsági path. Ami mondjuk érinti az LXDE-t, azt nem kéne hozzáreszelni és teríteni?
Elhiszem, hogy egy kis közösség csinálja, de ha nincs kapacitás a teljes LTS időszak direkt supportálására, akkor miért engedik tovább élni?
Nem használnám biztos, ha a kérdező helyében lennék.

(#36916) lev258 válasza májkimiki (#36915) üzenetére


lev258
veterán

Ilyen szinten nem szoktak belenyúlni. Egy random ppa-nak nagyobb a kockázata.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36917) growler válasza lev258 (#36914) üzenetére


growler
őstag

Eddig úgy tudtam hogy a Lubuntu LTS lóg ki a sorból a 3 éves támogatásával
de tényleg, a Mate is ilyen ! :)
" ne ess pánikba! 2021 áprilisáig a rendszer továbbra is olyan biztonságos lesz, mint az Ubuntu bázis, de kérjük, ne feledje, hogy egyes csomagjai és alkalmazásai már nem kapnak frissítéseket." [link]

(#36918) májkimiki válasza lev258 (#36916) üzenetére


májkimiki
őstag

A random PPA-nak ettől függetlenűl nagy a kockázata.
Mindegy, én nekem ez nem szimpatikus. Nem is használok ilyen disztrókat.

(#36919) lev258 válasza májkimiki (#36918) üzenetére


lev258
veterán

Random alatt én most bármelyt értettem, nem pedig ismeretlent (nevenincset).
Én inkább úgy látom ezt, hogy aki átlátja a dolgot, az a helyén tudja kezelni.
Csak megjegyzem, hogy amikor én kezdtem, akkor még az Ubuntu LTS-re is csak 3 év volt.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36920) Cucuska2


Cucuska2
őstag

Én vadul használom a Lubuntut egyik gépemen, de nagyon utálom, viszont a nyögvenyelős és nehézkes telepítés miatt nem szívesen piszkálom.

Sok helyen nagyon fapados a rendszer, nekem az egyik legmegrázóbb élményem az volt vele, hogy elütöttem a wifi jelszót, és nem lehetett módosítani a rendszerrel csomagolt grafikus eszközzel, hanem vagy ki kellett törölni a konfig fájlt, vagy feltenni egy nagyobb funkcionalitású wifi managert.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#36921) Teagol válasza Cucuska2 (#36920) üzenetére


Teagol
aktív tag

Köszönöm a hozzászólásokat, majd próbálom intézni, csak állandóan rajtam lóg a gyerek.
Próbáltam a lubuntu 18.04-et is.
Tök mindegy, arra kell, hogy életet leheljek a régi gépbe, mert a 2,8 éves fiam nagyon nézegeti apa laptopját
Ha valamin a youtube/nándimese (játékautók elmegy, már rendben vagyok, frissítés egyelőre nem annyira szempont.

(#36923) Cyrin válasza #20749568 (#36922) üzenetére


Cyrin
addikt

nem egészen, csak nem netezésre kell használni.
az én fiam kb ilyen netbook-on nézte a meséket. letöltöttem, rámásoltam, erre tökéletes volt.

nemrég vertem szét egy ilyen inspiron 1018 netbook-ot, hogy kiszedjem belőle az egyetlen valamit is érő alkatrészt a HDD-t, xbox bővítéshez tökéletes.
de addig is használható volt chrunchbang++ futott rajta...

(#36925) Cyrin válasza #20749568 (#36924) üzenetére


Cyrin
addikt

ne legyen, youtube-ról is le lehet tölteni a dolgokat ezerféleképpen. ezek az smtube meg minitube is működőképesek lehetnek, ha éppen működnek, vagy nem fagynak ki...

(#36927) Cyrin válasza #20749568 (#36926) üzenetére


Cyrin
addikt

egy 3 éves gyereknek reális, nem néz olyan sok féle dolgot. kicsit dolgozni kell vele.

én egy 320 Gb-os HDD-t töltöttem tele mesékkel a gyereknek, és még anno sokszor ilyen rapidshate meg megaupload helyekről anno, sok részletben várakozásokkal.

(#36929) #40553216


#40553216
törölt tag

Sziasztok! Napok óta szenvedek 51 GB-nyi fotó, videó pendrive-ra másolásával. Asszony akarja pendrive-ra rakni ezeket a gépéről. Egyéb problémák miatt (a fájlkezelőknél volt mappa és annak tartalma, amit nem akart másolni) terminálból cp-vel másoltam mindent. Megcsinálta, de pendrive-ról a legtöbb képet nem tudom megnyitni, terminálból indítva az eog-mal „Not a JPEG file: starts with 0x00 0x00” hibaüzenettel nyílik az eog. Amit nem tudok megnyitni, ahhoz bélyegképet sem tud csinálni. Mi lehet a baja? A HDD-ről minden fájl megnyílik rendesen.

(#36931) #40553216 válasza #20749568 (#36930) üzenetére


#40553216
törölt tag

Zsírúj, ráadásul kettőre is próbáltam: egy 128 GB-s és egy 2 TB-s. Ettől persze még lehet. Miképp kell(ene) ezt megtenni? Fájlrendszert? Valami mást?
Lecsatolni engedte, de most I/o hibát írt ki, a pendrive-ot pedig üresnek mutatja. Lehet, hogy még mindig írt rá, holott az iotop már réges-rég nem mutatott semmi aktivitást?

[ Szerkesztve ]

(#36933) #40553216 válasza #20749568 (#36932) üzenetére


#40553216
törölt tag

De vannak olyan képek, amiknek van bélyegképe és azokat meg is nyitja. Ha egy bélyegkép nélkülit akarok megnyitni a Ristretto-val, akkor nem nyitja meg, de amikor be akarom zárni, akkor „biztos, hogy be akarom?” kérdés jön. Vagyis jött, mert most semmi nem jelenik meg.
Közben megy a dosfsck. Majd megláttyuk.

(#36935) sonar válasza #40553216 (#36933) üzenetére


sonar
addikt

Ha van kéznél win akkor H2testw-t eressz rá a pendrive-ra. Vagy badblocks ha már linux.
Illetve én azt javaslom, hogy fájl kezelőből másold és normálisan válaszd le. Lehet, hogy látszólag már nem ír, de valójában igen.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#36936) Tim82 válasza sonar (#36935) üzenetére


Tim82
nagyúr

Vagy f3write és f3read, még kompatibilis is a Win-es H2testw-vel. [link]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#36937) #40553216 válasza sonar (#36935) üzenetére


#40553216
törölt tag

Köszi. Így próbáltam elsőre, de ott problémázott a fájlkezelő, nem csak a pendrive-val, hanem a külsőleg felcsatolt merevlemezzel is, így hagytam. Aztán jelentős idő elteltével (az utolsó fájl másolása után legalább egy órával később) gondoltam, ránézek a lemezkezelővel, ott a hdd-t le tudtam csatolni, azután a fájlkezelőben a pendrive-ot is.
A dosfsck egy jó ideje ezt mutatja:
sudo dosfsck -a -v /dev/sdb
fsck.fat 4.1 (2017-01-24)
Checking we can access the last sector of the filesystem
0x41: Dirty bit is set. Fs was not properly unmounted and some data may be corrupt.
Automatically removing dirty bit.
Boot sector contents:
System ID "MSDOS5.0"
Media byte 0xf8 (hard disk)
512 bytes per logical sector
65536 bytes per cluster
34 reserved sectors
First FAT starts at byte 17408 (sector 34)
2 FATs, 32 bit entries
8191488 bytes per FAT (= 15999 sectors)
Root directory start at cluster 2 (arbitrary size)
Data area starts at byte 16400384 (sector 32032)
2047749 data clusters (134201278464 bytes)
63 sectors/track, 255 heads
0 hidden sectors
262144000 sectors total
/101_0613
Contains a free cluster (770582). Assuming EOF.
Reclaiming unconnected clusters.

A nyolc prociszálból egyet mindig 100%-on pörget 40 perce. Kilőjem?

(#36936) Tim82
Nézem majd ezt is.

(#36938) Cucuska2 válasza #40553216 (#36931) üzenetére


Cucuska2
őstag

Honnan van 2 TB-os pendrive-od?

Megpróbálhatod rsynckel is, az sok egyebet tud, szerintem még visszaellenőrizni is.

[ Szerkesztve ]

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#36939) ubyegon2 válasza #40553216 (#36929) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem először azonosítsd be az lsusb ID alapján, hogy az-e, ami. 2 TB-os pendrive.....ajaj, gondolom nem itthon vetted. Igaz lehet kapni, de ki vesz ilyet?

(#36940) sonar


sonar
addikt

@Timi82- kösz, ezeket még nem ismertem.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#36941) Tim82 válasza sonar (#36940) üzenetére


Tim82
nagyúr

Férfi vagyok, nincs ott semmi extra "i" betű, amúgy a monogramomból van a nicknév... :)

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#36942) sonar válasza Tim82 (#36941) üzenetére


sonar
addikt

:R Sorry, nem szándékos volt

[ Szerkesztve ]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#36943) RaZroX


RaZroX
addikt

Sziasztok!
Ide is bedobnám a kérdésemet, több szem többet lát alapon. Előre is köszönöm a segítséget! :R

This is the way

(#36944) Frawly válasza #40553216 (#36931) üzenetére


Frawly
veterán

Az lesz, amit írnak. Ha Kínából vett pendrive, akkor nagy valószínűséggel fake. Ezek jó nagy pendrive-nak látszanak az eszközkezelőben, akár 2 terásnak is, de valójában egy 16-64 gigás pen, amiben a trükkös ki-ci ki-na-i oc-có-é átütötte a firmware-t, és emiatt 1-2 terásnak látszik, de ahogy elkezdesz írni rá nagyobb mennyiségeket, hibába futsz, meg nem olvasható vissza.

Pont ez a trükk, ha csak kevés gigát írsz rá, akkor jónak tűnnek ezek a pendrive-ok (aki nem ért hozzá, sokáig észre se veszi), de ahogy többet írsz rá, mint a fizikai valós mérete, akkor elkezd furcsa dolgokat művelni, felejteni, stb..

[ Szerkesztve ]

(#36945) #40553216 válasza Cucuska2 (#36938) üzenetére


#40553216
törölt tag

+ (#36939) ubyegon2
A zasszony vette neten.
Mostanra úgy néz ki, túlhaladott. Az fsck.fat órákig ment, eredmény nélkül, így leállítottam. Formáztam FAT32-re, elkezdtem mappánként, de legfeljebb pár száz MB-onként másolni, eddig úgy néz ki, hibátlan.
Fél millát biztos nem adott ki érte, vagy ha igen, akkor az nem a saját pénze volt (de nem is az enyém).

(#36944) Frawly
No, majd most kiderül. Köszi.

[ Szerkesztve ]

(#36946) Frawly válasza #40553216 (#36945) üzenetére


Frawly
veterán

De pont ez a trükkje, hogy a pendrive a mókolt frimware miatt nagyobbnak hirdeti magát, mint valójában, és amikor elkezdesz rá túl sokat másolni, akkor felülíródik ciklikusan, vagy eldobja az adatokat. Amíg keveseket másolsz rá, pár száz MB vagy pár GB, addig hibátlannak tűnik, ez a csel benne. Csak ahogy átléped a tényleges fizikai kapacitását, onnantól kezd el hibákat dobni. De ezt csak akkor tudod meg, ha kellően sokat írsz rá, igaz általában ez már későn szokott kiderülni, ki-ci ki-na-i is pont ezért röhög a markába, jól átvert, mire rájössz, addigra ő már hetedhét határon túl jár a pénzeddel. Mondom, kéne tudni, hogy pontosan milyen pendrive, gyártó, modell. Esetleg valami firmware-kiolvasó progival ránézni.

(#36947) ubyegon2 válasza #40553216 (#36945) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A zasszony vette neten.

:DDD Értem. Mivel kizárt, hogy vett volna ilyen méretben használható 2 terás pent a zasszony, mert az iszonyúan sokba kerül, így egyetlen program van, amit lefuttathatsz, az meg a sudo apt samukalapacs && sudo apt üss

Amúgy a zemberek 99%-ának fogalma sincs, milyen pendrive-ot szabad megvenni, ha sokat is akar rá másolni és nem egy hétig akarja ezt csinálni. Viszont a gyors pendrive-ok nagyon drágák, nem éri meg ilyeneket venni! Venni kell egy olcsóbb SSD-t meg külső 2,5" házat és kész.

Azt a félmilás pendrivet találtam példaként, biztosan van olcsóbb is, de 10 eft alatt nem nagyon.

Ha nem ilyet vett a zasszony, akkor hiába kinlódsz napokig, egy hét múlva vagy már másolás után újra bedugva majd azt látod, hogy adat nuku. Persze ez nem biztos, csak olyan 97%. ;)

[ Szerkesztve ]

(#36948) #40553216 válasza Frawly (#36946) üzenetére


#40553216
törölt tag

+(#36947) ubyegon2
Egy ilyen csodát vett.
Ahogy néztem, 10000 Ft környékén sem nagyon van, inkább többször 10000 Ft.
Nagyon valószínű igazatok van, a most másolt részlet után teszek egy próbát: kihúz, betol.

(#36949) ubyegon2 válasza #40553216 (#36948) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Húúú anyám, fémházas 2TB pendrive 5,43 euroért. Naív vételezésnek mondanám ezt. :D

USB 3.0, de ennyi a sebessége:

Az adatolvasási sebesség 5-15 MB / s, az adatírási sebesség 3-10 MB / s

Ez 2 terás eszköznél maga a halál, nem sebesség.

Ez egy 32GB-os pendrive, 5 éves 8eft volt PH-s eladótól, nézd a sebességet:

Már csak egy ilyen kell és megoldódik a gond:

[link]

(ja és nem a zasszonyhoz) ;]

[ Szerkesztve ]

(#36950) #40553216 válasza ubyegon2 (#36949) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nem is tudtam róla, hogy ilyet akar venni, én már csak akkor kerültem képbe, amikor nem lehetett megnyitni a rámásolt képeket.
Ubuntun egyébként van olyan progi, amivel a valós méretet lehet ellenőrizni?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.