Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1851) Szenty válasza levi.hungary (#1824) üzenetére


Szenty
tag

Szerintem jó lesz, mert 2A a leadott áramerőssége 5 Volt feszültség mellett.

(#1852) balco


balco
aktív tag

Most visszatettem a legújabb Open-Elecet, de itt sem bírom belőni a CEC-et.
LG, Simplink kompabilitis TV.
Mi nem jó? Vakon vagyok? Se Raspbmcben, sem Openelecben nem megy.

(#1853) anglergab válasza Drótszamár (#1662) üzenetére


anglergab
addikt

(#1662) Drótszamár

Minden USB port max. áramerőssége 140 mA-re van bekorlátozva, tehát az Y-kábel sem segít, ha az is az RPi-re van kötve. Más eszközre meg nem érdemes, mert feszültségeltérés lesz, és további hibák (akár hardveres is!) történhetnek.
Powered hub kell, olyan, ami nem akar ~ 140 mA-nél többet kiszedni az RPi egy USB portjáról. Az se jó, ha a powered hub szolgáltat tápot uplink.

[ Szerkesztve ]

(#1854) raidx


raidx
őstag

Kaptam én egy mailt az RS-től (ott regisztráltama Málnáért) amibe közlik "Az Ön Raspberry Pi azonosító száma: xxx" és látogassam meg az oldalukat, hogy meg tudjam mikor tudok rendelni. Az a mai nap lenne de nem találom a lehetőséget. Aki rendelt már az RS-től (http://hu.rs-online.com) elmondhatná a menetét.

Aki nem próbálja meg a lehetetlent, az a lehetségest sem fogja elérni soha. (Goethe) RaidX

(#1855) fo_di válasza raidx (#1854) üzenetére


fo_di
őstag

[link]
itt azt írta a kolléga, hogy utána jött neki egy másik, amiben volt link a webshophoz

(#1856) Drótszamár válasza anglergab (#1853) üzenetére


Drótszamár
őstag

Szia!
Külön usb-s töltőre dugtam az Y egyik ágát, szerencsém volt, még működik.

Azóta próbáltam tápos hubbal is, ebbe csak az eszközöket dugtam be, raspi külön tápról ment, úgy sem volt jó. Bedugult az usb, elment a hálózat.

Külföldi fórumokon is előfordul a hiba, egyelőre megoldást még nem találtak rá.

Az usb-nek van valami zárt bináris drivere? Mert akár abban is lehet bug.

Remélem egyszer javítva lesz, és nem lesz elsunnyogva tápra hivatkozva.

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#1857) anglergab válasza Drótszamár (#1856) üzenetére


anglergab
addikt

a) Egyes powered USB hubok 140 mA-nél több áramot kérnek az RPi-től -> hibák lesznek
b) Egyes powered hubok feszültséget (és ezzel áramot) adhatnak az RPi-nek (uplink) -> hibák lehetnek

A powered hubomat nem szereti, (lehet azért) mert az magát nem képes árammal ellátni (a hub adaptere csak a hub perifériáinak biztosít feszültséget/áramot), bus-powered eszközként azt az RPi-től kéri magának (lásd az a) pontot). Lehet, hogy Y-kábel megoldaná ezt a problémát: a powered hubomat rákötném saját magára (csak áramot!) és ekkor el kellene vágni az 5V_bus-t az RPi fele, nehogy gond legyen a kicsit eltérő V_bus feszültségekből.
Értsd: a hub ellátná magát árammal (a perifériáin túl), viszont a hub kábelén az RPi fele nem folyhat áram. + a powered hub elláthatná az RPi-t is árammal, ha képes a hub adaptere megfelelően nagy áramot leadni.

[ Szerkesztve ]

(#1858) Alien83


Alien83
senior tag

Valaki tud mutatni neten konkrétan olyan USB HUB-ot ami neki bevált és használja is??? :F

(#1859) raidx válasza fo_di (#1855) üzenetére


raidx
őstag

Akkor várom, hátha nekem is meg jön. Egyébként a regisztrációm dátuma szerint kb. 12 hét mire megjön. Gondolom ez majd a rendeléstől lesz aktuális.

Aki nem próbálja meg a lehetetlent, az a lehetségest sem fogja elérni soha. (Goethe) RaidX

(#1860) azbest


azbest
félisten

Így készül az Allwinner A10 MK802 usb stick: [link]

(#1861) levi.hungary válasza raidx (#1859) üzenetére


levi.hungary
tag

Ha gondolod az én Raspberry Pi-m eladó.

(#1862) Alien83 válasza levi.hungary (#1861) üzenetére


Alien83
senior tag

mennyiért, valamint mennyire lakol esetleg mohács-pécs-től?

[ Szerkesztve ]

(#1863) levi.hungary válasza Alien83 (#1862) üzenetére


levi.hungary
tag

Miskolcon van és még nem tudom mennyiért. Várom az ajánlatokat, hogy mennyit adnának érte...

[ Szerkesztve ]

(#1864) Alien83 válasza levi.hungary (#1863) üzenetére


Alien83
senior tag

jah értem, csak azt hittem személyessen el tudom hozni mert nem akartam nagyon postázgatni.
amúgy 8k körül gondoltam...

(#1865) fo_di


fo_di
őstag

készülget a chromium os is a raspberryre
ha jól értelmezem, azért még messze nem végleges vagy praktikusan használható változat (mellesleg a srác elvileg google gyakornok, szóval kaphat talán belső segítséget is)

(#1866) levi.hungary válasza Alien83 (#1864) üzenetére


levi.hungary
tag

100 dollár körül kezdődnek az ebayen, de én olyan drágán nem adnám.

(#1867) Alien83 válasza levi.hungary (#1866) üzenetére


Alien83
senior tag

ja az nagyon sok nekem, az egész gépre meg amiket akarok hozzá, hub+memoria nem akarok ennyit kiadni. :(
nem tudtam hogy ilyen drágák...:S

(#1868) fo_di válasza Alien83 (#1867) üzenetére


fo_di
őstag

farnelltől is alsó hangon 12ért kapod meg, kereslet viszont van rá annyi, hogy alig használt gépeket is új ár felett lel lehet nyomni (első naposak 2-500 dollárért is elmentek ebayen)

(#1869) Alien83 válasza fo_di (#1868) üzenetére


Alien83
senior tag

12 ért?

én kiszámoltam az árat amit nekem mutattak, lehet RS árat néztem az 9500-9700 FT.

(#1870) PistiSan válasza Alien83 (#1869) üzenetére


PistiSan
addikt

A cucc maga kb 8000ft erre jön a szállítás kb 1400 meg az adó 2600 körül, nagyságrendileg ilyen árakkal kaptam meg anno.

(#1871) vamzi válasza Alien83 (#1869) üzenetére


vamzi
őstag

Nekem 12700Ft-ba került mire kézhez kaptam :) Szóval a 12K még olcsó is :P

(#1872) Alien83 válasza PistiSan (#1870) üzenetére


Alien83
senior tag

Jah akkor az adó az amit nem írt nekem a honlap...így már értem.
Cucc+Szállítás-t vettem alapul.

De fullmindegy.
Tőlem lehet akármilyen ritka ez a cucc, nem bántásként de nem fogok 22-23ezret kiadni használtan meg még postát fizetni, csak mert valaki eladná és előbb megszerezném.
Akkor annyira nem fontos inkább várok a soromra és féláron csomagba megveszem bontatlanul...gondolom megérti néhány ember...még ha kicsit pökhendi hozzáállásnak is tűnik.

[ Szerkesztve ]

(#1873) Komplikato válasza fo_di (#1865) üzenetére


Komplikato
veterán

Mozzila Gecko esetleg nem lesz?
Én jelenleg egy darab teljesen kész OS-el is beérném RPi-re.

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#1874) anglergab


anglergab
addikt

Fogyasztás:
- aktiv Ethernet, mas eszkoz nincs csatlakoztatva.
- 850 mA-es adapterrel
- adapternel (konnektor felol) merve digitalis fogyasztasmerovel (tehat az RPi fogyasztasa kevesebb)
- masik adapterrel mas lehet az ertek (fugg a hatasfokatol)

atlag 2.0 W, neha 2.5 W
nagyreszt uresjaratban

(#1875) maddark


maddark
csendes tag

Sziasztok!

Akit érdekel az RPI és akar vásárolni annak néhány hasznos tanács saját tapasztalataim alapján!!!!

Ha akarsz vásárolni ilyet, semmi esetre se tedd meg vaterán, tesz-vesz, ne adj isten ebay. Ezeken az oldalakon lehúzzák az embereket főleg ebay-en!! Többszörös áron adják!
Ebay a legpofátlanabb ilyen tekintetben, ott forintba mérve 30-40eFt-ért adják azt amit 12,5ért vettek!
A magyar oldalak mint vatera stb. is lehúzás a legtöbb esetben. Meg hirdetik, hogy beszerzési áron adják 15eFtért...miközben tudom nagyon jól, hogy 12.500Ft-nál postával se kerül többe a hivatalos forgalmazóktól!!
Nem sok a haszon de akkor is átverés.
Ha türelmetlen vagy, akkor vásárolj vaterán vagy ilyesmi, de ha nem akkor mindenféleképp megéri megvárni amíg a hivatalos forgalmazóktól tudsz rendelni!
Én személy szerint nem vásárolom meg máshol, csak a forgalmazónál mert ugyan páran eladják itt országon belül és tény, hogy csak pár ezrest raknak rá, de akkor is jobb..és persze olcsóbb is akárhogy nézzük.

INAKTÍV ACCOUNT

(#1876) PistiSan válasza maddark (#1875) üzenetére


PistiSan
addikt

:)) :DD :C

(#1877) Alien83 válasza maddark (#1875) üzenetére


Alien83
senior tag

Tudom jót akarsz leírod hogy más is figyeljen oda.

De ha ezt egy éppeszű embernek mondani kell hogy ne vegyen 2x-3x-4x-es áron egy terméket használtan akkor csak sajnálni tudom...

Aki kb ugyanannyit kér érte viszonteladásra még megértem de 100 dolláros meg 30-40 ezres csávókat irány a sósav.

[ Szerkesztve ]

(#1878) fo_di válasza Komplikato (#1873) üzenetére


fo_di
őstag

egyelőre sajnos várni kell, hogy elegendő os-portolóképes ember rákapjon a raspira portolásra :(
az androidot is olyan készíti, aki megunta a várakozást, de sajnos nincsen sok tapasztalata :(

(#1879) GyéBen


GyéBen
tag

Szerintetek ezzel rá lehet kötni a Pi-t egy VGA csatlakozású monitorra?

[ Szerkesztve ]

(#1880) Alien83 válasza GyéBen (#1879) üzenetére


Alien83
senior tag

Mivel a PI-n csak HDMI kimenet van.
Ezért ezzel a kábellel soha...

(#1881) PistiSan válasza GyéBen (#1879) üzenetére


PistiSan
addikt

Ki lett tárgyalva ez a téma rendesen pár hozzászólással ezelőtt, olvass vissza.

(#1882) GyéBen


GyéBen
tag

Alien83:
hivatalos weboldal, idézet: "There is composite and HDMI out on the board"
A kompozit pedig tudomásom szerint megegyezik az RCA-val.

PistiSan:
Igen, de az a HDMI-VGA-ra vonatkozott... Ha jól tudom, mind az RCA, mind a VGA analóg.

[ Szerkesztve ]

(#1883) vamzi válasza Alien83 (#1880) üzenetére


vamzi
őstag

Van rajta kompozit kimenet is, de azzal a kábellel tényleg nem fog menni.

GyéBen:
A komponens és a kompozit nem összekeverendő
[link]

[ Szerkesztve ]

(#1884) Alien83 válasza GyéBen (#1882) üzenetére


Alien83
senior tag

Igen ezt akartam írni amit vazmi, hogy az 3 csatiból áll olyan nincs rajta.

Sárva rca-t láttam de nem figyeltem micsoda. De ahogy egy sima rca kábel kell, amit a TV-n lévő ugyanilyen rca (sárga) helyre dugjuk, de azon mit látnék 408p-ben? :)

Vajon az müködik?

Próbálta már valaki???

(#1885) GyéBen válasza vamzi (#1883) üzenetére


GyéBen
tag

Hmm, ezt benéztem...

(#1886) anglergab válasza GyéBen (#1882) üzenetére


anglergab
addikt

Analóg videojelek:
Kompozit (összetett videojel) -> 1 RCA-kábel (CVBS, line level, 75 Ohm), composite sync
Komponens: -> 2 RCA-kábel vagy S-Video (luma + chroma, line level, 75 Ohm), composite sync a luma-n
-> 3 RCA-kábel, YPbPr (luma + 2 chroma, line level, 75 Ohm), composite sync a luma-n (zöld színű csatlakozó)

-> 3/4/5 RCA-kábel, vagy VGA-csatlakozó, RGB (R + G + B), composite sync külön kábelen (ekkor: R + G + B + S), H és V sync külön kábeleken (ekkor: R + G + B + H + V), ez az utóbbi van a VGA esetében (vagy ritkán a sync lehet az egyik színhordozóra modulálva is).

Az utóbbi 2 komponens (YPbPr és RGB) nem kompatibilisek. Az RPi az 1 RCA csatlakozóján kompozit jelet ad (lásd az első pontot). Tehát semmilyen komponens videojelet nem ad. Tehát S-Video, YPbPr, RGB (VGA) kimenet nincs, csak kompozit.

[ Szerkesztve ]

(#1887) Alien83 válasza GyéBen (#1885) üzenetére


Alien83
senior tag

Hogy ne kavarodj bele, a lényeg:

Composite:

1 sárga (video), 1 fehér (L audio), 1 piros (R audio)

Componens:
1 zöld +1 piros +1 kék (ez a 3 egyben a video), 1 fehér (L audio), 1 piros (R audio)

Componens kábelnél a 2 audio-t, vagyis a 2 hang kábelt ritkán csatolják hozzá, 90%-ban csak a 3 video kábelt szokták adni és külön kell venni egy stereo RCA kábelt.

***********************
1 fontos dolog van!
***********************

TÖKMINDEGY a kábel milyen színű.
A szín csak a KÉSZÜLÉKEN számít, vagyis ha van a TV-n egy Composite csatlakozó, meg mondjuk a PI-n akkor te BÁRMILYEN szinű RCA csatival összekötheted, mert mindegyik egyforma csak a szine más, csak a könnyebb eligazodás érdekében más a szinük, de felcserélhetőek!!!

[ Szerkesztve ]

(#1888) Ruuwa


Ruuwa
tag

Ha nincs se HDMI-vel, se RCA-val rendelkező megjelenítő kéznél, akkor még meg lehet próbálni, hogy PC-be rakható TV tuner kártyának az RCA bemenetét használod. Én például egy WinFast TV2000 XP Global kártyát használok erre a célra. Nem a legjobb az így kapott kép, de több mint a semmi. Egy tuner kártya meg még mindig olcsóbb, mint egy TV/monitor.

Valami tréfás, humoros, mégis mélyenszántó gondolatokat magában hordozó, rövid, velős mondat, mely egyéniségem rendkívüli sokszínűségéről tesz tanúbizonyságot.

(#1889) Alien83 válasza Ruuwa (#1888) üzenetére


Alien83
senior tag

Jah hogy megvettem ezt a kis kütyüt és akkor hogy lássam vegyek mellé egy nagy pc-t is? :)
Végülis az tény hogy a monitoron így látni fogod...:D

(#1890) PistiSan


PistiSan
addikt

Megtüskéztem én is a Pi-t :)
Kép

[ Szerkesztve ]

(#1891) azbest válasza PistiSan (#1890) üzenetére


azbest
félisten

Figyeltél arra, hogy ne okozzon zárlatot az usb chipen túllógó része? Én tettem szigszalagot arra a részére, ahol rálóghat az ellenállásokra, kondenzátorokra.

(#1892) PistiSan válasza azbest (#1891) üzenetére


PistiSan
addikt

Én is tettem alá szikszalagot :) Privátban beszéltük, emlékszem még :)

(#1893) s4tch


s4tch
veterán

Sziasztok,

feliratkoztam én is a Farnell hírlevélre, minap kaptam is egy mailt előrendelésről. Nektek is 35 angol fontba került a cucc?

Van egy teljesen noob kérdésem is, amire tulajdonképp a topik sem ad teljesen egyértelmű választ. Szerintetek egyszerű médialejátszó funkciókra megfelelő lesz? Arra gondoltam, hogy feldobom a falra szekrény mögé, HDMI kábellel összekötöm a tévével, valahogy ráerőszakolom az XBMC-t, aztán azt meg tabletről lehet irányítani. 720 soros filmjeim vannak, nem full HD a tévé, a wifi sávszél lakáson belül elég, a kérdés, hogy a kütyü bírja-e ezt a gyűrődést. Megér ez egy próbát?

(#1894) azbest válasza s4tch (#1893) üzenetére


azbest
félisten

Nemrég volt róla szó, hogy 12 ezer forint körüli összegbe lerül egy Pi (szállítás + áfa dobja meg az árat). Ugye ehhez jön még tápegység és esetleg más kiegészítők, pl wifinál van ami csak aktív usb hubbal működik, de erről vannak infók az elinux.org-on.

Az openelec buildjei ígéretesek, de még vannak problémák. Sima dvdrip avi videók kapcsán a divx támogatás is hiányzik még belőle.
Ha tényleg csak és kizárólag videózni kell, akkor lehet egyszerűbben megúszod egy allwinner a10-es androidos kütyüvel.

(#1895) s4tch válasza azbest (#1894) üzenetére


s4tch
veterán

Köszi a választ! Xvid ill. H.264-es videóim vannak, divx elvétve. Az A10 egyrészt drágább, annyiért inkább veszek egy használt AcRyan Minit, ami egy wifi adapterrel mindent tud. A Piben elsősorban az XBMC tetszene (pár éve volt egy HTPC-m, azon nagyon szerettem használni), ezen kívül ha nem válik be videózni, csinálok belőle egy hálózati zenelejátszót, ami a meglévő squeezebox szerverről streamelne; a linuxban több erre a lehetőség, mint az androidban, és ha mákunk van, és lesz erre Win8, az további lehetőségeket jelenthetne. Ja, és a Pi olcsó, nagyot nem lehet rajta bukni, ha nem válik be semmiféleképp, beállítom családon belül valahová, vagy feldobom a hardverapróra. Röviden ezért húzok a Pi felé, de le tudsz róla beszélni. Szóval, megvennéd/megvennétek a helyemben?

(#1896) PistiSan válasza s4tch (#1895) üzenetére


PistiSan
addikt

Nekem nagyon bevált eddig a Pi, már 6-7 filmet láttam xbmc-vel rajta. Eleinte az OpenElec-el voltak gondok, nem nagyon játszott le nekem semmit, most már az összes letöltött videó anyagomat lejátssza. Szóval elégedett vagyok, viszont jó lenen a hdmi+cec-et is működésre bírni, jó volna a megszokott távirányítót nyomkodni.

(#1897) azbest válasza s4tch (#1895) üzenetére


azbest
félisten

Nekem már van :) Tanulni, kalandot keresni, kísérletezni remek. De azért a teljes ára, minden kellékkel együtt lényegesen magasabb mint 35 dollár. (táp, hub, wifi, memóriakárya, és valami ház sem ártana majd)
A h264 L4.1 -ig boldogul a hd-vel. Ahogy láttam váltottsorosság mentesítés még nincs, nem tudom hogy lesz-e egyáltalán, mert a laptopbba tett broadcom hd dekódernél sincs. Ez nem lenne hátrány mondjuk amikor dvb-t adás streamjét nézem rajta.

(#1898) anglergab válasza azbest (#1897) üzenetére


anglergab
addikt

1. Hogyan megy a DVB-T az RPi-n?
2. Melyik DVB-T chipseteket próbáltad?
3. Tudnál ajánlani DVB-T tunert RPi-hez?

[ Szerkesztve ]

(#1899) azbest válasza anglergab (#1898) üzenetére


azbest
félisten

Af9015 és rtl2832u chipsetes már használtam vele, arch linux rendszerrel. Az af9015 alapból támogatott vele, csak a firmware fájlt kell felmásolni rá. Az rtl2832u esetén pedig fordítani kell drivert hozzá. Más chipsetekhez sajnos akkor nem sikerül feltenni a v4l driver frissítést.
A Pi-n tvheadendet futtattam és az streamelte az adást a hálózatra. Egyszerre két tunerrel is próbáltam, úgy is jól ment. Rtl2832u chipsetes tunerből sokféle kapható a boltokban is, ebay-en 20 dolcsi körül vannak. Az it9135 chipsetest lenne jó beüzemelni rajta, mert az is elterjedt és 8 dolcsiért beszerezhető.

A streamelés még nem tökéletes, valami bug lehet a tvheadendben, ami a relatíve lassú Pi-n jobban kijön, mint az erősebb pécéken. Más progival nem próbáltam, de dvblast vagy mumudvb progi is elképzelhető, hogy menne rajta.

Ha kiforrottabb lesz az openelec, akkor elképzelhető, hogy az alá menüből telepíthetően is lesz ilyesmi, mert láttam, hogy más rendszereken most is támogat tunereket és tvheadendet.

Ja igen: természetesen aktív usb hub kell a tunerekhez, mert sok energiát fogyasztanak.

A tévé adását pedig úgy néztem vele, hogy egy pc-n futott a tvheadend és az openelec xbmc-je játszótta le a pi-n. Egészen jól ment.
Három problémát láttam vele:
- a zoom nem igazán működik, így nem lehet belenagyítani a letterboxos adásba
- deinterlace nem történik, így gyors mozgáskor fésűs hatást jelentkezik
- hangcsatorna váltáskor megakad az adás, újra ki kell választani.

[ Szerkesztve ]

(#1900) Komplikato válasza azbest (#1899) üzenetére


Komplikato
veterán

"- a zoom nem igazán működik, így nem lehet belenagyítani a letterboxos adásba"

Hát egy 14:9 beállítás legalább jó lenne. Tesó tévéjén nincs ilyen és elég gáz, mert vagy nézi ember a kis sávot TV közepén (hiába "szélesvásznú" a TV!) vagy széthúzza függőlegesen úgy meg ronda. Új készülékek bezzeg tudják. A deinterlace szintén fájdalmas pont.

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.