Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1501) vzoltan válasza levi.hungary (#1486) üzenetére


vzoltan
aktív tag

ez a parancs nalam nem jo, termeszetesen megfelelo behelyettesitessel.

(#1502) PistiSan válasza vzoltan (#1499) üzenetére


PistiSan
addikt

Attól hogy kikapcsolod a grafikus felülete még nem lesz több ramod, a /boot ban lévő start.elf határozza meg mennyi memóriával gazdálkodhat a gpu és a rendszer. Próbáld ki úgy hogy nagyon minimális memóriát adsz csak az xbmc-nek, ha úgy is lefagy akkor továbbra is a tápot tartom gyengének.

(#1503) vzoltan


vzoltan
aktív tag

tomzi1

beirtam, letoltott ujabb 10megat kb, es ugyan ugy kifagyott.

PistiSan
azert lepek ki guibol hogy lassam fagyaskor mivel szall el, kulonben csak nem mozog az eger es abbol nem sokat tudok...

amugy a tap:
iPhone: output 5V 1A
iPad: output 5.3V 2.1A

mit kossek ra? eromuvet?:)

-------------------------

amugy ami a raspberry.orgon van debian azon pl grafikus ( X ) feluleten siman ment a transmisson, vigan seedelt es toltott. csak ugye azon semmi mediat nem tudtam lejatszani....

ui: most iPad toltovel eppen nem akar kifagyni....

[ Szerkesztve ]

(#1504) vzoltan válasza vzoltan (#1503) üzenetére


vzoltan
aktív tag

szoval hogyan lehet lementeni imagebe az sd tartalamt ha eppen cserelni szeretnem a rendszert?

[ Szerkesztve ]

(#1505) vzoltan


vzoltan
aktív tag

Out of memory: Killprocess 1046 (rtorrent) score 42 or sacrilce child
Killed process 1046 (rtorrent) total-vm:73932k8, anon-rss:128k8, file-rss:8544B

kaptam ilyen errort is...

(#1506) D@reeo


D@reeo
aktív tag

Üdv

sudo apt-get autoremove parancs után az alábbi hibát kapom:

Reading package lists... Error!
E: Write error - write (28: No space left on device)
E: IO Error saving source cache
E: The package lists or status file could not be parsed or opened.

Van erre valami megoldás, hogy több helye legyen a rendszernek? Rasbmc

(#1507) levi.hungary válasza vzoltan (#1504) üzenetére


levi.hungary
tag

"sudo dd if=/dev/sdX | split –d –b 2000m - image.split" ezzel lementhetjük az sd tartalmát. Mehet a distro csere-bere akár egymás közt is.

(#1508) levi.hungary válasza D@reeo (#1506) üzenetére


levi.hungary
tag

A Raspberry Magazin júniusi számában : http://www.themagpi.com/ tárgyalják, ki, hogyha az sd nagyobb mint 2 GB, akkor a gparted programmal, hogyan tudod átpartícionálni, hogy nagyobb adat partíciód legyen.

(#1509) vzoltan válasza levi.hungary (#1507) üzenetére


vzoltan
aktív tag

elobb is erre irtam hogy ezzel nem mukodik

(#1510) levi.hungary válasza vzoltan (#1509) üzenetére


levi.hungary
tag

Pedig a magazinban ezt írják:

sudo - allow permissions to write to the SDCard device
dd - disk-to-disk program
if - input file or source drive
of - output file or target drive
bs - size of blocks to use during copy (1M is fine)

Advanced Tip: You can also use dd to backup your SDCard:
sudo dd if=/dev/sdX | split –d –b 2000m - image.split
To restore the split image (splitting avoids oversized files):
sudo cat image.split* | dd of=/dev/sdX bs=1M

(#1511) azbest


azbest
félisten

a kötőjel és gondolatjel különbség is lehet az oka...

(#1512) D@reeo válasza levi.hungary (#1508) üzenetére


D@reeo
aktív tag

Köszönöm, megnézem

Más: Nem akarom elkiabálni, de a Transmission most nem fagy le, pedig semmit se változtattam. Más vagy 10 perce megy

(#1513) PistiSan


PistiSan
addikt

Valakinek sikerült már Archlinux alatt, webszervert készítenie php-val?
Ez alapján csináltam de a sajnos nem jön össze a php.

Ennél a résznél akadtam el, mindent felraktam sorban, de ezt az fcgi fájlt sehol nem találtam find-el kerestem, de még csak .fcgi fájlok voltak sehol.

"bin-path" => "/path/to/rails/application/public/dispatch.fcgi"

(#1514) vzoltan válasza D@reeo (#1512) üzenetére


vzoltan
aktív tag

nekem is letoltott szepen 3 dolgot is transmission fagyas nelkul, bar kozben filmet nezni lehetetlen, mert szepen megall a kep.
szoval vagy-vagy :)
(sot szerintem en torrent kozben a raspbmc guibol ki is fogok mindig lepni)

mas:
amugy ajanlom top helyett htop -ot (sudo apt-get install htop)

[ Szerkesztve ]

(#1515) levi.hungary válasza D@reeo (#1512) üzenetére


levi.hungary
tag

Átpartícionáltad, vagy azt sem?

(#1516) levi.hungary válasza vzoltan (#1514) üzenetére


levi.hungary
tag

Meséljetek, miért megy már?

(#1517) vzoltan válasza levi.hungary (#1516) üzenetére


vzoltan
aktív tag

most bekuldtem 3szor10 anyagot neki (3oldalon azonos tartalom), es szepen egyesevel eloszor verifying local data (x% tested)
szoval alakul, kivancsi vagyok ha vegigert az osszesen birja majd a seedelest v sem.

amugy ha masnak is van sok anyag amit seedelni akar ezzel, es vegig szenvedi a verifikaciot, utana mentse le a:

/var/lib/transmission-daemon mappa tartalmat, hogy egy esetleges rendszer csere utan ne kelljen ujra vegig ellenoriznie rengeteg adatot!

nem tudom mitol javult meg. tul sok mindent csinaltam kozben. es nem akarom ramondani egyikre masikra h azert, nehogy az legyen h az csak placebo :) de az biztos hogy kozben filmet nezni xbmc feluleten nem lehet, sot az se baj ha kozben az xbmc nem is fut!

[ Szerkesztve ]

(#1518) vzoltan válasza levi.hungary (#1507) üzenetére


vzoltan
aktív tag

ezzel megy az image mentes

sudo dd if=/dev/mmcblk0 of=RaspBMC.img bs=1M

(#1519) azbest válasza vzoltan (#1518) üzenetére


azbest
félisten

ja hát ha beépített (nem usb) kártyaolvasó van a gépedben akkor mmcblk eszközként látszik és nem sdX-ként, ahogy egy külső olvasóval

[ Szerkesztve ]

(#1520) vzoltan válasza azbest (#1519) üzenetére


vzoltan
aktív tag

ahogy korabban is irtam, a kartya elereset termeszetesen atirtam a sajatomra, nem vagyok sik...

a splitel vannak gondjai a gepnek ezert hagytam ki...

es igy mukodik.

szoval a split helyettt en tomoritek

sudo dd if=/dev/KARTYA.ELERESE | gzip > raspbmc.gz

(#1521) levi.hungary válasza vzoltan (#1517) üzenetére


levi.hungary
tag

Na de mégis, hátha ki tudunk abból indulni...

(#1522) vzoltan válasza levi.hungary (#1521) üzenetére


vzoltan
aktív tag

removeoltam a transmission-t az rtorrent-et es a deluge-t
utana rakuldtem a locale beallitast mert zavart h sok error jott ezzel kapcsolatban,

Configure your timezone:
dpkg-reconfigure tzdata
Configure locale settings:
apt-get install locales
dpkg-reconfigure locales
Configure keyboard settings:
apt-get install console-data
dpkg-reconfigure console-data

majd ujra rahuztam a transmissiont,
szepen beallitgattam, majd ezt

vm.min_free_kbytes = 32768

beiram ide

/etc/sysctl.conf

iPad toltovel inditottam el (5.3V 2.1A)

szoval nem tudom h melyik szamitott barmit is, de most a transmission szepen megy, amennyiben xbmc grafikus resze EXIT-tel ki van leptetve. (ketto egymast lassitja, akasztja)
- - - - -

amugy szepen kiirtam az sd-t img.be es most eppen

Raspbian-t probalom [link] debian wheezy

[ Szerkesztve ]

(#1523) azbest


azbest
félisten

Egyébként, ha valaki kifejezetten terjesztésre készítene image-t, akkor érdemes lehet lementés előtt kinullázni a szabad helyet.

A dd minden korábbi fájl szemetét lementi, így az üres hely pont olyan tömörítés szempontjából mintha tele lenne a kártya. Ez egyben azt is jeleni, hogy a korábban például fényképezésre használt kártyán is rajta lehetnek még a képek, attól hogy le lett formázva, csak néhány okos program kell a visszaállításhoz.

A legegyszerűbb ha futtatunk egy ilyet amikor a kártya particióján állunk a terminálban
dd if=/dev/zero of=zerofile bs=1M
ez majd úgy ér véget, hogy elfogy a hely és ekkor simán töröljük a fájlt
rm zerofile

Egy 4GB-os openelec kártyán próbáltam ki, amin korábban jártak tesztvideó fájlok is. 3.3 GB szabad hely volt elvileg a kártyán.Tar.gz tömörítettem a két mentést:
- szemetesen: 2.1GB
- szabad helyet nullázva: 0.09GB
Hehe.. hát nem kicsi a különbség, ahhoz képest hogy a hasznos tartalom ugyanaz, a többi pedig a régi de már törölt fájlok szemete.

Ha valahonnan máshonnan származó mentés dd-zünk a kártyánkra, akkor az ő korábban törölt fájljait is feltesszük rá, ha nem takarította le... lehet keresni a családi fotókat a letölthető rendszerképekben ;]

Hogy biztosak legyünk abba, hogy kényes dolgok nem kerülnek ki a korábban használt kártyánkról, úgy azt használatba vétel előtt dd if=/dev/zero of=/dev/sdX bs=256k módon letörölhetjük teljesen. Elég csak nullákkal törölni, nem kell random-mal.

(#1524) levi.hungary válasza vzoltan (#1522) üzenetére


levi.hungary
tag

/etc/sysctl.conf ne ez oldotta meg? Gyönyörűen megy a torrent. De az xbmc nem indul el már nekem. Neked megy? Bár én még egy firmware frissítést is csináltam,lehet az rontotta el.

(#1525) levi.hungary válasza levi.hungary (#1524) üzenetére


levi.hungary
tag

Na újratelepítettem a Raspbmc-t, és most nem fagy a torrent, tehát a telepítés:
1. http://karuppuswamy.com/wordpress/2010/09/26/torrent-downloads-with-web-based-client-transmission-for-headless-download-server/
[link]

2. Beírni: 'vm.min_free_kbytes = 32768" az "/etc/sysctl.conf" fileban
3. Illetve még beírtam "/etc/transmission-daemon/settings.json" fileba ezt:
"cache-size-mb": 1, (ide tényleg kell az idézőjel és a vessző is)

[ Szerkesztve ]

(#1526) D@reeo válasza levi.hungary (#1515) üzenetére


D@reeo
aktív tag

Nem, én semmit nem csináltam vele, minden ugyan az mint volt.
Habár hazudok... csináltam egy gyorsírótár ürítést és kb ennyi. Most, hogy hazajöttem a Samba megosztás is frankón működik, amivel 3 napot sz*ptam. Szóval öröm van :)

(#1527) moli.hu


moli.hu
őstag

(#1528) levi.hungary válasza D@reeo (#1526) üzenetére


levi.hungary
tag

Sambat írd le hogy raktad fel, légyszí.

(#1529) fo_di válasza azbest (#1523) üzenetére


fo_di
őstag

tudsz esetleg olyan usb tunerről, ami tud dvb-t és analóg adást is fogni és működik a raspivel is? (ráadásul nem túl drága)

(#1530) PistiSan válasza D@reeo (#1526) üzenetére


PistiSan
addikt

Ne aggódj, ma elment vele fél napom hogy a lighttpdt és a php-t össze configoljam archlinux alatt, mondom havernak aki kicsit jobban benne van mint én, hogy nézze már meg hogy mi lehet a baja mert nem értem. Adok neki linnket, azt mondja hogy minden jól megy. Mondom az lehetetlen, na mi vol? na mi? A böngésző gyorsító tárazta az oldalt, és az első hibás próbálkozást mentette. 10x csináltam végig a telepítést törtést, és kiderült hogy jó volt az, csak egy cache ürítés híja volt. :DD

(#1531) D@reeo válasza levi.hungary (#1528) üzenetére


D@reeo
aktív tag

Ez alapján ment a samba
gatid helyett nano-val

(#1532) vzoltan válasza D@reeo (#1526) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Na samba megosztast leirhatnad mert nem birom rendesen osszehozni csak toldozva foltozva es hol ez hol az nem jo benne...

Oke, nem gorgettem vegig :)

[ Szerkesztve ]

(#1533) D@reeo válasza vzoltan (#1532) üzenetére


D@reeo
aktív tag

Arra figyeljetek, hogy a vírusíró ne blokkoljon semmit és ha Windows 7 es gépen akarjátok elérni a Pi-t, akkor a hálózatfelderítés legyen bekapcsolva. Én ezzel sz*ptam 1-2 napot :) Ha nincs bekapcsolva, és nem is lehet bekapcsolni, mert visszaáll a kikapcsolt állapotra, akkor a szolgáltatásoknál kell elindítani párat. Ha valakinek nem menne, írjon és megpróbálok segíteni. Ha már én szenvedtem, nektek ne kelljen

Üdv

(#1534) azbest válasza fo_di (#1529) üzenetére


azbest
félisten

Hát még rendes linux alá se nagyon tudok analóg tunert :(

(#1535) vzoltan


vzoltan
aktív tag

Tetszik ez a htop :) (tetszik h nformativ, es hogy a kivalasztott sort egyszeruen ki lehet loni)

Jelen esetben xbmc kileptetve, es transmission eppen ellenoriz rengeteg adat mennyiseget, ilyen az eroforras [eloszlas:]

[ Szerkesztve ]

(#1536) fo_di válasza azbest (#1534) üzenetére


fo_di
őstag

ez nagyon kár :(
mert most van egy hibrid tunerem, csak az a baj, hogy linux alatt még a digitális fele sem támogatott (gigabyte u8300 hybrid)

(#1537) azbest válasza fo_di (#1536) üzenetére


azbest
félisten

elvileg a kernel tartalmazza a chipset támogatását, de csak kevés ilyen chipsetes kártya definícióját tartalmazza. [link]
Találtam példát egy másik kártya támogatásának hozzáadásáról [link]
A linux kernel ezen részén (és gondolom a dvb-usb részen is) található [link]

[ Szerkesztve ]

(#1538) fo_di válasza azbest (#1537) üzenetére


fo_di
őstag

na igen, ez a rész, amihez már kevés vagyok :(
és sehol nem találtam hozzá működőképes drivert semmilyen formában sem :(
amit találtam, az két nagyfelbontású kép a tuner mindkét oldaláról, lehet, fel kéne dobni a linuxtv wikire, hátha akkor valaki összerakna egy drivert

(#1539) vzoltan


vzoltan
aktív tag

Csak seed 10% es 20% kozott hasznalja a procit

(#1540) MiZY válasza vzoltan (#1539) üzenetére


MiZY
tag

A kerdes, hogy mennyi torrentet futtatsz, a masik meg hogy milyen klienst.

Transmission es rtorrent kozul melyik eszik kevesebb eroforrast? rtorrentet eleg sokat hasznaltam, csak sose neztem mennyi eroforrast fogyaszt, mert mindig allt rendelkezesre eleg, Transmission meg mindig csak ilyen SOS tema volt... Probalni meg nem tudom, mert 6-8 hetet igertek a szallitasra, igy probalok puhatolozni, melyik iranyban induljak el, ha megjon. Normal PCn Deluget, hasznalom, de nem sok eselyt latok arra, hogy Arpi szeretni fogja. :D

(#1541) D@reeo


D@reeo
aktív tag

POE, azaz Power over Ethernet nem megoldható amúgy? Csak kíváncsiságból....

(#1542) balco válasza D@reeo (#1541) üzenetére


balco
aktív tag

Egy ilyet átalakítva biztos meg lehet oldani, figyelj arra hogy hosszabb kábelen ilyen alacsony feszültségen sok lesz a veszteség, tehát emelni kell a feszt, de ha túllövöd akkor meg az a baj ugye. Óvatosan:
[link]

[ Szerkesztve ]

(#1543) azbest válasza D@reeo (#1541) üzenetére


azbest
félisten

Lehet kapni olyan eszközt, amivel feladható és levehető a tápfesz... viszont külön gondoskodnod kell arról, hogy 5V legyen a pi tápbemenetén. Az nem garancia, hogy 5V-ot adsz fel, mert a kábel és a távolság függvényében esik a feszültség.

szerk: na már válaszéték is van :D
Szerintem valami áramkör kell a pi felöli végén, ami 5V-ot állít elő a bemenő másmilyen feszültségből. dc-dc regulator

[ Szerkesztve ]

(#1544) balco válasza azbest (#1543) üzenetére


balco
aktív tag

Végülis egy Zener-diódával el lehet fűteni a felesleg tápot, hogy biztosabbra menj.
(poén hogy ugyanazt az oldalt linkeltük)

(#1545) D@reeo


D@reeo
aktív tag

Samba
Csak számomra elkeserítően lassú?
Pi-re kötött HDD-ről másolás a Laptopomra: 307kbyte/sec kb.
FullHD film elindítása a Pi-re kötött HDD-ről a laptopomon: Diavetítés
XBMC-ben hozzáadtam a laptopom megosztott mappáját (smb://laptopneve/megosztott mappaneve) video libraryba, de ha rákattintok lefagy... Vagy hát legalábbis a gui megfagy, SSH-n még lehet kommunikálni vele...

Felépítés:
Laptop (Win7) - WI-Fi -> TP LINK TL WR741ND 150Mbps wireless router <- Wi-Fi -TP LINK AP client - UTP kábel - Pi
Vizuális típusoknak gyönyörűen lerajzolva: [link]

Ez ilyen borzasztóan használhatatlan alapból, vagy nálam van valami probléma? Ennek nem kéne kicsit gyorsabbnak lennie?

(#1546) PistiSan válasza D@reeo (#1545) üzenetére


PistiSan
addikt

Nekem 6-8mb-al másol, viszont én ext3 fájlrendszert használok a vinyón. Másolás közben mekkora így is 88-97% között megy a processzor használat, te mit használsz? NTFS-el biztosan lassabb.
A kép aranyos :)

(#1547) vzoltan válasza MiZY (#1540) üzenetére


vzoltan
aktív tag

31seed. persze nem mind a 31tol veszik egyszerre a byteokat:)

(#1548) vzoltan válasza MiZY (#1540) üzenetére


vzoltan
aktív tag

--duplazas--

[ Szerkesztve ]

(#1549) vzoltan


vzoltan
aktív tag

AirPlay

mas is eszrevette hogy ha airplayen keresztul streamelem mondjuk a youtubot a raspbmc-re akkor a kep es a hang is szepen jon, lathato hallhato. (composit video, analog-jack audio)

de ha mondjuk CSAK audiot streamelek airplayen, pl barmelyik mp3, vagy egyeb mondjuk raido appok,

akkor hangot nem hallok, pedig lathato hogy a raspbmc veszi a hangot, mivel a hangra mozgo kis szines oszlopocskak tancolnak utemre:)

Erre tudtok valamilyen megoldast?

nem hdmi! azt nem tudom kiprobalni.

(#1550) vzoltan


vzoltan
aktív tag

kaptam egy ilyen kerdest privatban:

Szia
Megtudod mondani hogy csináltad meg az AirPlayt?
iphone 4 5.1.1 JB-s telón sehol se találom az airplay funkciót. Ha jól tudom, telefonon külön nem kell bekapcsolni, hanem pl a youtube videónál vagy a képeknél ott kéne lennie annak az opciónak.
Raspi-n az XBMC-ben bekapcsoltam az Airplayt de mást nem állítottam.
Raspbmc distrubot használok. Egy hálózaton van mindkettő, de sehogy se sikerül előcsalogatni ezt a funkciót. Köszönöm a segítséget.
Üdv

Gondoltam masnak is hasznos lehet,

azon tul hogy bekapcsolod raspbmc ben a network settings alatt
meg ki kell adni ezt a parancsot is terminalban:

sudo apt-get install avahi-daemon

utana menni fog, a telefonon nem kell semmitsem ki be kapcsolni, azonos halozaton rogton ott lesz a kis ikon a lejatszo vezeroln.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.