Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1601) balco


balco
aktív tag

Tegnap volt a postaládában, hogy már 29-én hozta a posta, és hogy hagytak is értesítőt persze (ami nyílván nem igaz, decemberben az Eon 2x küldött vissza pénzt, csak az egyikről kaptunk ismételt értesítőt). Persze szombaton nincs nyitva a posta... :O

Ideje beszerezzek egy nagyobb testű postás-vadász-kutyát. Elmennek ezek a ....

(#1602) zeli válasza balco (#1601) üzenetére


zeli
aktív tag

Mikor rendelted? Én március 9-én rendeltem és még semmi infót nem kaptam. Annyi jött még régebben, hogy június végéig biztosan kiküldik. Mondjuk már ebben se hiszek.

Everybody repeat after me... We are all individuals.

(#1603) MiZY válasza zeli (#1602) üzenetére


MiZY
tag

En is marcius 9en adtam le az igenyem az RSnel, mult heten kaptam kodot, megrendeltem, a lovet szinte azonnal levontak! 8 hetes kezbesitest igertek, azert remelem hamarabb ideer! :)

(#1604) szabi__memo


szabi__memo
nagyúr

Tudtok egy jó/olcsó és linux és win alatt is biztosan működő kártyaolvasót ajánlani?
Túl nagy a választék.
Köszi

(#1605) balco válasza zeli (#1602) üzenetére


balco
aktív tag

Valamikor március elején rendeltem, 24-én vonták le a lóvét és elvileg 29-e óta a Posta ül rajta. Hétfő délután asztalborogatás lesz...

(#1606) zeli


zeli
aktív tag

Érdekes, akkor lehet írok a Farnellnek, hogy mi a tök van. Március óta 'folyamatban' van a rendelés, de pénzt sem vontak még le, semmi visszajelzés.

Everybody repeat after me... We are all individuals.

(#1607) PistiSan válasza balco (#1605) üzenetére


PistiSan
addikt

Milyen érdekes, van ahol nem kézbesítik ki, van ahol meg csak úgy bele tömik a ládába.

(#1608) zeli válasza zeli (#1606) üzenetére


zeli
aktív tag

szerk.: Na, csak meg kellett említeni, most vonta le a pénzt. :D

Everybody repeat after me... We are all individuals.

(#1609) vzoltan válasza zeli (#1606) üzenetére


vzoltan
aktív tag

en marcius 4en rendeltem meg.

a penzt nem vontak le egeszen addig amig meg nem kaptam! kezbesites utan vontak le!

majus 25en penteken jelzett a rendszer (farnell) hogy postazva lett
hetfon 28an punkosd volt, ezert 29en kedden kopogott a postas es hozta a cuccot.

amugy ne irj nekik, hivd fel, ingyenes 0680as szamuk van, gyorsabb lesz az ugyintezes.

-----------

majd kaptam ticketet ide http://authenticate.rsdelivers.com/ (meg marciusban iratkoztam fel pre-orderre) es havernak meg is rendeltem majus 30-an, na ok bizony azonnal levontak, es igereteik szerint 6 heten belul erkezik a cucc.

[ Szerkesztve ]

(#1610) Csarlee válasza vzoltan (#1600) üzenetére


Csarlee
tag

Mennyire mennek a filmek így? Egy méretesebb BRRip-pel elboldogul? Ha jól gondolom a Debian alapból nem támogatja a GPU-t...

(#1611) PistiSan válasza Csarlee (#1610) üzenetére


PistiSan
addikt

Valaki használ még valami plusz hűtést az RP-re "azbest"-en kívül?
Érzem én is hogy jó meleg a cpu, meg a gpu is, de nem tudom ez mennyire vészes, gondolom ha átment a teszteken akkor nem tud annyira felmelegedni hogy gondot okozzon.

(#1612) azbest válasza PistiSan (#1611) üzenetére


azbest
félisten

Jön a 30+ fok, esetleg később házba is kerül. Ártani nem árt :) Legszívesebben az usb hub/lan chipre is tennék, mert az is forró. Ha egy kupacban többen is rendeltetek rpit, akkor a bordákat együtt is rendelhetitek és úgy 130 forintra jön ki darabja a 8as csomagból.

Drágább boardok is hűtés nélkül jöttek hozzánk, aztán jópár óra veszendőbe ment azzal, hogy olyan szoftverhibát debuggoltak a srácok, ami nem is volt hiba, csak túlmelegedés.

(#1613) PistiSan válasza azbest (#1612) üzenetére


PistiSan
addikt

Találtam egy nagyobb bordát itthon, még régi gépből! Csodákra képes egy vasfűrész és én. :)
Vágok rá megfelelő méretű bordát, a rögzítés jól gondolom hogy nem igényel különösebb mutatványt. Gondolom csak szokás szerint egy minimális mennyiségű hővezető paszta, és egy jól elhelyezett borda kell csak. A cpu mindenképpen kap hűtést, a másikra chipre is rakjak hűtést, az is elég meleg szokott lenni. Jobbra a cpu-tól.

[ Szerkesztve ]

(#1614) PistiSan


PistiSan
addikt

Van a Pi-ben hőmérséklet mérő szenzor?
Készen vagyok a bordákkal, le szeretném méri bordával és nélküle mennyi a maximum hőmérséklet.
Még nem rögzítettem fel a bordákat, csak a kép kedvéért raktam oda őket :).

[ Szerkesztve ]

(#1615) azbest válasza PistiSan (#1613) üzenetére


azbest
félisten

Arra vigyázz, hogy nehogy zárlatot csináljon a borda... nehogy leessen/lecsússzon. Ami nekem van, azon gyárilag van egy ragacs, ami stabilan a helyén tartja.
Hirtelen felindulásból két routeremet is megsünöztem. Nem is gondoltam, hogy a wifi chipjük kézégető forró, amikor forgalom megy rajta. A maradék sün pedig jó lesz a kollegáknak.

(#1616) azbest válasza vzoltan (#1600) üzenetére


azbest
félisten

sajna az omxplayer nem kezeli a divx-et. Ellenben mplayer segítségével jól megy. 70% alatt volt általában a ph tesztvieók közti divx lejátszása teljesen szoftveresen.
mplayer -vo sdl -ao sdl fájl.avi
debian és raspbian rendszeren próbáltam. A hangot modprobe-bal be kell kapcsolni.
Grafikus felületen nagyon gyatrán megy a vlc szegény, mert nincs gyorsítva a rajzolás.
A külön omxplayer is jól megy, végülis az openelec xbmc is azt használja :)

Raktam bordát az usb hub chipre is, eléggé forró tud lenni az is. Itt már a biztonság kedvéért leszigeteltem a sün túllógó részét.

(#1617) balco


balco
aktív tag

Na végre megjött! :C
Próbáltam feltenni Openelecet egy Wiki alapján, de nem nagyon sikerült.

Mi a legegyszerűbb amit fel lehet tenni?

(#1618) fo_di válasza balco (#1617) üzenetére


fo_di
őstag

ha nagyon egyszerű kell, akkor a kész debian image, amit letöltesz, 443 mega, aztán win32diskimagerrel kiírsz az sd kártyára windows alól is

de az openelec sem nehéz, letöltöd a fájlokat és egy linux alatt megpartícionálod a kártyát egy fat32 meg egy ext4 részre (ez lehet a fenti debian image alatt egy usb meghajtóból vagy virtuális gépben valami icipici linuxszal, vagy valami live cdvel is)
ez alapján próbáld meg

azbest: és jobb lett a bordákkal?

[ Szerkesztve ]

(#1619) azbest válasza fo_di (#1618) üzenetére


azbest
félisten

a bordák melegek, gondolom hasznuk is van... talán kevésbé forró a nyák és a környező csatlakozók... de nincs hőmérőm, hogy egzakt értéket mondhassak.

Openelec esetén van telepítő szkript is, már volt szó róla az utóbbi 1-2 héten ha jól emlékszem :)

Tegnap éjjel buildeltem saját gépen openelec-et, ubuntu 12.04-gyel is megy, a wiki oldalukon lévő leírás segített, hogy milyen csomagok hiányoztak róla korábban. Nem tudom meddig tartott, mert nem írattam ki az időt... hmm fájl dátum alapján talán 3-4 óra lehetett a core2duo notin, ha jól emlékszem mikor indítottam. Francba, pont tettek fel frissebbet utána :D

[ Szerkesztve ]

(#1620) balco válasza fo_di (#1618) üzenetére


balco
aktív tag

Ennél a sornál elakadok bárhogy próbálom:
sudo cp build.OpenELEC-RPi.arm-devel/bcm2835-driver-*/boot/arm128_start.elf /media/System/start.elf

Ha felrakom a debiant az elindul, csak nem tudok belogolni, mert ami USB billt hoztam a cégtől haza az lehet hogy túl sok áramot vesz fel... :(

Nincs valahol valami .img file openelecből, vagy raspbmcből?

(#1621) levi.hungary válasza balco (#1620) üzenetére


levi.hungary
tag

Rasbmc telepítése ubuntu alatt:
1. http://download.raspbmc.com/downloads/bin/ramdistribution/installer-testing.img.gz [link]
2. Terminal elindítod, odalépkedsz a könyvtárhoz, ahova letöltötted
3. sudo su
4. gunzip -c installer-testing.img.gz | dd of=/dev/sdX (x helyére amelyik az sd kártya, általában b)
5. Ezután egy darabig dolgozik, várd ki, majd kész.

Openelecet így tudsz a legkönnyebben installálni:
1. Openelecet letöltöd innen: http://sources.openelec.tv/tmp/image/openelec-rpi/ [link]
2. pl. ubuntu alatt kicsomagolod
3. Beteszed az SD kártyát a gépbe, amire menni fog a rendszer
4. Terminálban ellépkedsz a kicsomagolt könyvtárig, ahol a create_sdcard file található
5. Terminálban lefuttatod ezt: "sudo sh create_sdcard /dev/sdX" (az sd kártyád az sdX ami általában sdb, de vigyázz nehogy másik partíció legyen, mert TÖRLI!!!!) Kész.

[ Szerkesztve ]

(#1622) fo_di válasza balco (#1620) üzenetére


fo_di
őstag

de nem kell buildelned az openelecet sem: innen letöltöd a legutóbbi buildet, azt kicsomagolod (bunzip2 for windows), és a partícionált sd kártya fat32 partíciójára másolod a fájlokat: a SYSTEM-et ugyanilyen néven, a KERNEL-t kernel.img néven, a többit ugyanúgy (start.elf, bootcode.bin, loader.bin), és a leírás szerint csinálsz egy cmdline.txt fájlt

(#1623) balco válasza levi.hungary (#1621) üzenetére


balco
aktív tag

Kösz, de így sem bootol be.
Eddig sikerült rasbiant és debian6ot elinditani, de ezeket sehogy sem tudom.

Mit rontok el?
Mennyi idő alatt jelenik meg valami a képernyőn?
Alapból megy a hdmi?
Bill nélkül el kell indulnia?
Hálókábel legyen bedugva?
stb?

(#1624) fo_di válasza balco (#1623) üzenetére


fo_di
őstag

a bekapcsolás után rögtön megjelenik a kép a kijelzőn, kb 1 perc alatt használható
a hdmi akkor megy, ha bekapcsolás előtt be van dugva a kábel, különben a komponens kimenetet használja
nem kell semmi bedugva, natúr egy sd kártyával és tápkábellel is működik (se monitor, se hálózat, se semmi nem kell neki, de nem sok értelme van)
a debianban az ssht külön kell aktiválni

(#1625) balco válasza fo_di (#1624) üzenetére


balco
aktív tag

Most elindul a az Openelec 10-ei buildje, de folyamatosan újraindul.
Valami nem faja.
Kösz a segítséget, mára ennyi.

(#1626) vitezlejszlo


vitezlejszlo
őstag

Sziasztok

1: a raspbmc-nel az eger mozgasa nallatok is kb 2 fps-es? :) eleg gany.. ellenben nem tudom tudtatok-e, van android-ra egy remote xmbc-s program,amivel mitn egy taviranyito lehet tekergetni a raspi-s bmc-t :) nagyon klanya :)

2: feltettem a bordakat en is. Homersekletek 26.7 fokos szobaban:

CPU idle: 44.5 fok, load: 52.4
ETH chip idle: 49.5, load: 51.3

Bordakkal:

CPU idle: 39 fok, load: 45
ETH chip idle: 42 load: 44

Ne vegyetek tul tudomanyosnak am ereseket, egy eleg kis gagyi merovel csinaltam, de latszik, hogy melegek a bordak, tehat a hot atveszik, tehat mukodik az eljaras :)

az idle adatok azok valojaban kb 70%-os cpu terhelesen vannak merve, BNC alatt ugyanis ennyin porog a felulet szerint a cpu, amikor semmi sem tortenik a feluleten :)

Laca

(#1627) PistiSan válasza vitezlejszlo (#1626) üzenetére


PistiSan
addikt

Köszi a méréseket, végül nem mertek vállalni a kockázatot a saját készítésű bordákkal, rendeltem én is öntapadósat, majd megjön amikor ide ér :).
A 44-52,4-es loadot mivel sikerült elérni? Nem maradt le a 0 az elejéről? (0,44-52,4)

(#1628) vamzi válasza PistiSan (#1627) üzenetére


vamzi
őstag

A load itt terhelést jelent, nem a system loadja :)

(#1629) szabok512


szabok512
csendes tag

Hali,

Na látom még mindig nincs teljesen jó működő op.rendszer, ami R_Pi-re szabott és
minden hardvert kihasznál az R_pi-n. Még nem baj hogy várok.

Most 70.000 db gyártása kezdődik meg, na abból már kell nekem is.

Chris

(#1630) vitezlejszlo válasza vamzi (#1628) üzenetére


vitezlejszlo
őstag

Igen, a load az egy Iron Maiden - Flight 666 BD-vel sikerult csinalni :)

A rendszer laod-jat nem neztem kozben....

laca

(#1631) D@reeo


D@reeo
aktív tag

Boot idő csökkentése:
Statikus ip beállításával DHCP helyett rengeteg időt spórolhatunk.
Raspbmc-n:
ssh-z be
sudo nano /etc/network/interfaces
Módosítsd a konfigurációs fájlt ezek szerint:

#DHCP kikapcsolása
#auto eth0
#iface eth0 inet dhcp
#DHCP kikapcsolva

#Statikus IP kiosztása
# The loopback interface
auto lo
iface lo inet loopback

# The first network card - this entry was created during the Debian installation
# (network, broadcast and gateway are optional)
auto eth0


iface eth0 inet static
address 192.168.1.1XX (Pi-nek szánt ip cím)
netmask 255.255.255.0
network 192.168.1.0
broadcast 192.168.1.255
gateway 192.168.1.1
#Statikus IP kiosztva

sudo /etc/init.d/networking restart ( opcionális, nem kötelező)

iPhone (ipad/ipod) távirányító-nak az ingyenesOfficial XBMC Remote tökéletes

(#1632) vitezlejszlo válasza D@reeo (#1631) üzenetére


vitezlejszlo
őstag

Szia

Nekem a swap aktivalasnal allt nagyon sokaig a boot...

De ha mar igy beleszaladtal.. :) ssh-nal mi az user/jelszo? Nem talalom sehol a wikiben sem :(

Laci

[ Szerkesztve ]

(#1633) PistiSan válasza vitezlejszlo (#1632) üzenetére


PistiSan
addikt

Ugyan az mint amit a belépéshez használsz :)

(#1634) D@reeo válasza vitezlejszlo (#1632) üzenetére


D@reeo
aktív tag

User: pi
Pass: raspberry (ha jól emlékszem, mar rég megvaltoztattam de a hivatalos oldalán fent van. )
És a swap aktivalasi időt lehet csökkenteni? Habár nekem így mar elég gyorsan betölt, inkább a feleslegesen futó dolgokat kapcsolnám ki ha tudnam mi nem kell illetve azt a fránya sambát csinálnám meg rendesen :(

[ Szerkesztve ]

(#1635) balco


balco
aktív tag

Ezt csinalja az Openelec utolso 2 buildje nekem:
[link]

Miert csinalja?

(#1636) fo_di válasza balco (#1635) üzenetére


fo_di
őstag

biztos elég jó a tápod?
más sd kártyával esetleg próbáltad? (vagy más disztró megy arról a kártyáról?)

(#1637) balco válasza fo_di (#1636) üzenetére


balco
aktív tag

most mar 2 fele tappal probaltam mindketto 1 Amperes.
Egy iPhone tolto es egy masik.

SDm nincs masik.

(#1638) fo_di válasza balco (#1637) üzenetére


fo_di
őstag

és másik disztró jól megy ezen a kártyán?

(#1639) balco válasza fo_di (#1638) üzenetére


balco
aktív tag

Eddig csak rasbiant es a debian6-ot sikerult elinditani, de egyikbe sem sikerult belogolni meg, valahogy nem erzekeli a billentyuket.

Az SD egy 8 GB Kingston.

(#1640) fo_di válasza balco (#1639) üzenetére


fo_di
őstag

a debiant próbáld meg sshn keresztül:
a boot_enable_ssh.rc fájlt nevezd át boot.rc -re, utána be tudsz jelentkezni sshn billentyűzet nélkül
én ezt az openelecet használom: OpenELEC-RPi.arm-devel-20120603125323-r11212.tar, ez jól megy nálam

de az a táp gyanús, ha a billentyűzetet sem viszi (billentyűzet nélkül esetleg tovább jut?)
meg szerencsés lenne egy másik sd kártyát is kipróbálni azért (openelecnek kb 256os/512es kártya is elég lehet, ha egy akkorát esetleg találsz egy fényképezőgépben)

(#1641) balco válasza fo_di (#1640) üzenetére


balco
aktív tag

Most elindult valami egy masik tapkabellel, billenytu nelkul.
Most eloszor latom hogy vilagit a LAN.

Es kozben bebootolt. :C

(#1642) fo_di válasza balco (#1641) üzenetére


fo_di
őstag

akkor a tápod nem bírja el a billenytűzeted, ezért levágja az usb/lan buszt

(#1643) azbest válasza fo_di (#1642) üzenetére


azbest
félisten

nem feltétlen a tápja... ha a billentyűzete sokat fogyaszt, akkor az is bezavarhat... mert az usb csatlakozókon is van korlátozás.

tegnap próbáltam egy nagyon gagyi aktív usb hubbal tv tunert és billentyűzetet .. és közben láttam, hogy az smsc hub ethernetje nagyon panaszkodott, valószínűleg a gagyi hub meg a két eszköz együttes fogyasztása kavart be.. lehet nem volt elég a hub saját tápja hanem usb-n is felrátott magának.. na a lényeg, hogy egy rendes hub és rendes táp a hubnak feltétlen szükséges... és akkor már a pi is mehet róla. A héten remélem megjön az új hub-om és akkor majd beszámolok a tapasztalataimról.

Minden esetre kiadhatnák már az 1 usb-s olcsóbb változatot is, mert a beépített hub nem tűnik túl használhatónak. Persze vezetékes hálózat jó ha van, de 3 dolcsiért lehet usb ethernet-et rendelni kínából. Az aktív hub pedig az idióta áram korlátozások miatt úgyis szükséges. Egyre többször érzem azt, hogy idiótán tervezték meg a brittek a pi nyákját.

[ Szerkesztve ]

(#1644) kisspepe


kisspepe
tag

Sziasztok!

Én is rendeltem Raspberry Pi-t. Még nem érkezett meg. Venni kellene hozzá egy adaptert, mire ideér, de nem tudom hány mA-set vegyek. Nézelődtem, 1000 mA-s adapternél nem találtam nagyobbat egyenlőre.

Lenne rákötve valószínűleg egy HDD előbb utóbb kb 1 Tb külső laptop hdd, meg szeretném oldani Lirc-el távirányító használatot, XBMC és Torrent lenne rajta.

Elég lenne ehhez az 1000 mA vagy nagyobbat vegyek?

(#1645) PistiSan válasza kisspepe (#1644) üzenetére


PistiSan
addikt

Én azt látom hogy kell egy táp az rp-nek, 700mA-eset használok hozzá. Meg kell egy külön a vinyónak is, ehhez egy aktív usb hubot használok 1A-eset. Viszont nem értem mire kell ennyi amper, legutóbb lemértem műszerrel mindent, és a töredékét használta csak a kívánt áramerősségnek.

(#1646) balco válasza PistiSan (#1645) üzenetére


balco
aktív tag

Először is köszönöm a segítséget levi.hungary & fo_di kollegáknak.

A tápra elég allergiás a kicsike, próbálgassátok másik kábellel, másik táppal. Ha nagyobb áramfelvételű cuccot dugsz rá azt mindenképpen külön tápláld! (nekem is valószínűleg jók voltak az imagek és a táp volt szar)

Mikor méred az áramfelvételt? Inditás közben, vagy később?

[ Szerkesztve ]

(#1647) MiZY válasza kisspepe (#1644) üzenetére


MiZY
tag

En az RStol rendeltem egyet, az RPival egyutt. Azt ajanlottak hozza (1200mA-es), gondolom nem akarjak atvagni az embereket. Igaz meg nem jott meg, igy nem tudok rola semmit sem mondani.

(#1648) kisspepe válasza balco (#1646) üzenetére


kisspepe
tag

Nézelődtem, ezt a tápot találtam:

[link]

Ez gondolom jó lesz hozzá. Az USB kábelt azt gondolom nem adnak hozzá, külön kell megvenni.

(#1649) Warter válasza kisspepe (#1648) üzenetére


Warter
őstag

Ebayen találsz olcsóbban is.

(#1650) vitezlejszlo


vitezlejszlo
őstag

Sziasztok

En Nokia AC-10E tapot vettem hozza, kb 2500 ft, 1200mA-es, nekem ezzel gond nelkul mukodik.

Laca

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.