Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dbius

    veterán

    Sziasztok!

    Kb. két hete én is összeraktam egy RPI4-en futó HA(OS) renszert, amibe elkezdtem minden itthoni cuccot integrálni, mert már kezdtem unni, hogy mindennek saját, külön applikáció kell és nem tudok mindent egy helyen látni, esetleg kezelni.

    Ezek egyébként főként tuya wifis okoskonnektorok, izzók, hőmérséklet és páratartalom mérők, napelem rendszer Huawei inverterrel, Shelly 3EM fogyasztásmérő, klíma, slimmelezer+, valamint Computherm e400RF termosztát, smart tv-k.

    A tuyás cuccok egyelőre maradtak a felhőn, de működnek szépen, az automatizációkat is sikerült adoptálni, egyelőre jónak tűnnek.

    Shelly 3EM szintén gond nélkül ment, magától felismerte. Ezzel kapcsolatban meglepődtem, mert a mérő által küldött adatokat a HA sokkal pontosabban logolja, mint a Shelly saját felhője. Ez alatt azt értem, hogy a shelly által a felhőbe felküldött adatok és a HA által logolt adatok az egyes fázisok esetében akár jelentősen is különböznek, a felhőben rendszeresen kevesebb pl. az egyes fázisok esetében mért és összegzett visszatáplált energia mennyisége. Kiderült végül (lásd lentebb), hogy a HA által logolt adatok a jó értékek (egyeznek a slimmelezer által a villanyórából küldött adatokkal)

    Ezeknek az adatoknak az összevetéséből kiderült az is, hogy a shelly által mért fázis feszültségek - legalábbis esetemben - 99%-ban megegyeznek a villanyóra által is mért és a slimmelezer által küldött adatokkal, csupán abból van eltérés, hogy a shelly nem csak 10 másodpercenként küld adatokat, hanem gyakrabban (általában 1-5 másodpercenként) így a shelly értékei ebből a szempontból még részletesebbek.

    Huawei inverter integrálása csak felületesen ment, ez még várat magára, ugyanis nem rendelkezem telepítői jogosultsággal, ezért csak a fusionsolar kiosk módjával sikerült az adatokat integrálnom, nem pedig ezen leírás szerint (a cél ez lenne).

    Klíma integrálásával sem volt probléma, szépen látja és kezeli, mint egy hőszivattyút.

    Van egy Computherm e400RF wifis termosztát itthon, amiről azt olvastam, hogy ez valójában egy BEOK márkájú termosztát, így eljutottam ehhez a github projecthez és ezzel sikerült ma reggel ezt is integrálnom. Látja, kezeli, úgy tűnik az eddigi rövid teszt szerint jó lesz.

    Slimmelezer+: úgy látom itt már többen használják és a netes keresések alapján is népszerű eszköz. Mielőtt megrendeltem privátban kértem egy ph-s kollégától véleményt napelemes topikból, utána döntöttem úgy, hogy megrendelem.

    Furcsa lehet, hogy miért, ha már van egy Shelly 3EM. Azért, mert a shelly által a felhőbe logolt adatok valahogy nem stimmeltek a villanyóráról leolvasott értékekkel és nem tudtam miért.

    Fentebb már olvashattátok, hogy a HA használata során kiderült, hogy a shelly a felhőbe - nem tudom miért - valahogy nem jól küldi vagy a felhő nem regisztrálja rendesen a beküldött adatokat, de a pillanatnyilag mért különböző értékek jónak bizonyultak.

    Ezért először úgy gondoltam, hogy regisztrálok az eon távleolvasó portálra, hogy a villanyóra által beküldött adatokat egyeztetni tudjam a shelly által logolt adatokkal. Azonban idén január 1-től Opusz Titász területről már nem lehet sajnos regisztrálni, csak ipari fogyasztóknak :W
    Ez nem jött össze.

    Mivel mindenképp össze akartam vetni az adatokat és látni akartam milyen adatokat továbbít a mérő, ezért adott volt, hogy a P1 port által nyújtott lehetőséget használjam erre. Mivel nem értek az elektronikához, nem tudok forrasztani, ezért kész megoldásban gondolkodtam és jutottam el a slimmelezer+ termékhez. Volt egy másik jelölt, a Homewizard P1 wifi meter, de nem tudom már a sok oldal közül hol, de azt olvastam, hogy a slimmelezer jobban testre szabható és több adatot tud kinyerni, ezért ezt választottam.

    Nos miután megérkezett out of the box nem működött, az alábbi hibaüzenet köszönt vissza:
    [E][dsmr:152]: Error: telegram larger than buffer (1700 bytes)

    Keresgélve itt találtam rá, hogy a slimmelezer.yaml-hoz adjam hozzá az alábbi sort:
    dsmr:   max_telegram_length: 3000

    Megtörtént, ezt követően elkezdte küldeni a slimmelezer az adatokat a HA-nak, addig is küldte, de nem jelzett értéket sehol a HA.

    A villanyórám egy Sanxing SX631, Eon/Opusz Titász területen.

    Az óra használati utasítása szerint (19-20. oldal) a mérő a porton keresztül sokkal több adatot küld, mint amit jelenleg a slimmelezer továbbküld és a HA regisztrál.

    Ebben esetleg tudna valaki segíteni? Hogyan kéne módosítani a yaml fájlt a használati utasításbam megadott OBIS kódok, adatok alapján, hogy minden olyan adat elküldésre és logolásra kerüljön, amit maga a mérő szolgáltat?

    Jelenleg az alábbi adatokat küldi és ezeket logolja a HA:
    12:44:14    [D]    [sensor:126]    'Energy Consumed Luxembourg': Sending state 553.70898 kWh with 3 decimals of accuracy
    12:44:14    [D]    [sensor:126]    'Energy Consumed Tariff 1': Sending state 239.04601 kWh with 3 decimals of accuracy
    12:44:14    [D]    [sensor:126]    'Energy Consumed Tariff 2': Sending state 314.66299 kWh with 3 decimals of accuracy
    12:44:14    [D]    [sensor:126]    'Energy Produced Luxembourg': Sending state 480.54001 kWh with 3 decimals of accuracy
    12:44:14    [D]    [sensor:126]    'Energy Produced Tariff 1': Sending state 404.78601 kWh with 3 decimals of accuracy
    12:44:14    [D]    [sensor:126]    'Energy Produced Tariff 2': Sending state 75.75400 kWh with 3 decimals of accuracy
    12:44:15    [D]    [sensor:126]    'Power Consumed': Sending state 0.00000 kW with 3 decimals of accuracy
    12:44:15    [D]    [sensor:126]    'Power Produced': Sending state 4.49800 kW with 3 decimals of accuracy
    12:44:15    [D]    [sensor:126]    'Voltage Phase 1': Sending state 244.50000 V with 1 decimals of accuracy
    12:44:15    [D]    [sensor:126]    'Voltage Phase 2': Sending state 250.89999 V with 1 decimals of accuracy
    12:44:15    [D]    [sensor:126]    'Voltage Phase 3': Sending state 231.20000 V with 1 decimals of accuracy
    12:44:15    [D]    [sensor:126]    'Current Phase 1': Sending state 5.00000 A with 1 decimals of accuracy
    12:44:15    [D]    [sensor:126]    'Current Phase 2': Sending state 7.00000 A with 1 decimals of accuracy
    12:44:15    [D]    [sensor:126]    'Current Phase 3': Sending state 5.00000 A with 1 decimals of accuracy
    12:44:15    [D]    [text_sensor:067]    'DSMR Identification': Sending state 'AUXxxxxxxxxxxxx'

    Sajnos hiába keresgéltem, nem találtam olyan, már kész konfigurációt, ami ehhez a mérőhöz opusz titász területen készült volna. Egyelőre most ezt szeretném helyre rakni, ennek a megoldását keresem, ezért is jelentkeztem be ide, hátha valaki tudja a megoldást. :K

    Tudom, hogy én ezekkel eddig csak a felszínt kapargatom, de nincs ezzel baj, majd jön a többi dolog is, csak egyelőre még nagyon ismerkedünk és próbálom megismerni a HA felépítését, működését, testreszabhatóságát.

    Van még itthon Amazon echo dot, valamint google home mini, de ezekkel még nem foglalkoztam. Egyelőre az itthoni vpn szerverre csatlakozva érem el "kintről" a rendszert, ez jelenleg elég arra, hogy rálássak az eszközökre.

    Az egymásra épülő lehetséges automatizációk pedig már gondolatban készülnek, de mindent lépésről lépésre.

    Na jó hosszú lett kezdésnek :B

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés