Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:08:33

LOGOUT.hu

Okos Otthon összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#40501) Degeczi válasza gyuri81 (#40499) üzenetére


Degeczi
nagyúr

A Home Assistant egyik fő előnye pont az, h össze tud kapcsolni, rendszerben tud kezelni teljesen idegen, más gyártótól származó eszközöket. Pár napja még azt említetted itt, h föl is raktad a HA-t, így érthetetlen, miért nem az alatt próbálod megoldani a problémát.

(#40502) gyuri81 válasza Degeczi (#40501) üzenetére


gyuri81
veterán

Mert béna vagyok még hozzá. Ilyen egyszerű. :DDD
Ki kellene még jobban ismerni a HA-t.
eWelink-ben lévő gateway-t nem tudtam egyelőre hozzáadni a HA-hoz.

(#40503) nemethsza válasza gyuri81 (#40502) üzenetére


nemethsza
tag

Az a gw wifis vagy zigbees?

"Tanútt embernek párlya nincs!"

(#40504) gyuri81 válasza nemethsza (#40503) üzenetére


gyuri81
veterán

zigbee-s

(#40505) nemethsza válasza gyuri81 (#40504) üzenetére


nemethsza
tag

Nincs ilyenem, de a Sonoff cuccok a Sonoff integrációval mennek.

"Tanútt embernek párlya nincs!"

(#40506) zsamiatt válasza gyuri81 (#40502) üzenetére


zsamiatt
őstag

Rengeteg video van fent a neten amibol tudsz tanulni alapokat. Senki nem ugy kezdte hogy mindenhez IS ertett.
Visszont azzal is tisztaban kell lenni hogy ez nem kesz dobozos termek. Tanulni kell es idot raforditani. Igaz az eszkozokre is. Lesznel lyukra futasok, meg jo megoldasok. Mindenkinel mas valik be. Egyebkent 2-3 ora raforditassal mar alapveto dolgokat meg lehet azert oldani.

Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

(#40507) LouiS22 válasza zsamiatt (#40506) üzenetére


LouiS22
veterán

:C

Annyit hozzátéve, hogy nem feltétlenül a legjobb irány netes videókból tanulni a HA használatát (de legalábbis nagyon meg kell nézni, hogy mikor készült a video, mert lehet, hogy azóta már nem is úgy van az, amit a videóban magyaráznak).

[ Szerkesztve ]

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#40508) Degeczi válasza LouiS22 (#40507) üzenetére


Degeczi
nagyúr

+1
Amúgysem értem a videó használatát ilyesmire, nem is praktikus, nem áttekinthető, nem a saját tempódhoz igazodó, adott esetben az érthetőséggel is gond van, nem másolható ki belőle config-részlet, plusz valóban, gyakran már elavult is.

Videó olyasmire jó, amiben segít az egyes fogások látványa/hangja, mint pl. egy készülék javítása, de az okosotthon konfigurálás nagyon nem ilyen.

(#40509) LouiS22 válasza Degeczi (#40508) üzenetére


LouiS22
veterán

Maximálisan egyetértek.

Ráadásul - de ez csak személyes feketepont - termeled a megtekintéssel a pénzt a készítőnek. Aki az esetek többségében pont azért készítette, hogy ez történjen és nem azért, mert olyan jófej, hogy megossza a tudását. Ja, és 10-ből 9 alkalommal bújtatott (vagy nem is bújtatott) reklámot bámulsz.

Ráadásul a HA-nak egy kifejezetten jó, aktív hivatalos közössége van, pont azokkal az előnyökkel, amiket említettél (és amik a videókban nem tudnak megvalósulni).

[ Szerkesztve ]

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#40510) vkp válasza Degeczi (#40508) üzenetére


vkp
aktív tag

Ráadásul, mivel gyakran előfordul, hogy elavult a tartalma, csak azt generálja, hogy "szar az egész HA/Domo/akármi, mert a videóban ment, nálam nem megy, stb". Utána meg jön sírni az áldozat, hogy nem érti, meg ördögtől van, stb, oldjuk meg.

(#40511) Gabail válasza Speederer (#40475) üzenetére


Gabail
csendes tag

Igen, van napelem. És az pozitív/negatív értékeket jól mutatja a Shelly 3EM. Azonkívül persze hogy a villanyórához képest elmászik. Szóval lehet mégis jó irányba fordították nekem szerelők az áramváltókat függetlenül a rossz dokumentációtól? Vagy a pontatlanság oka lehet továbbra is az, hogy egyik-másik áramváltó rossz irányban van? Hétvégén azért benézek a kapcsolószekrény burkolata alá.

(#40512) zsamiatt válasza Degeczi (#40508) üzenetére


zsamiatt
őstag

Értem én, hogy bele kell kötni valamiben de az aki 0-ról indul valamerre el tud indulni vele. Persze lehet leírást is nézni, én mondjuk a videókat szeretem. A lényeg, hogy foglalkozni kell vele és Louis22 Best of: "Használd a keresőt"

[ Szerkesztve ]

Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

(#40513) LouiS22 válasza zsamiatt (#40512) üzenetére


LouiS22
veterán

Nem kötöttünk beléd, szerintem félreértetted. Arra hívtuk fel a figyelmet, hogy a videókkal probléma lehet az, hogy bennük szereplő tartalom már idejétmúlt, szemben egy hivatalos dokumentációval, ami - elvben - mindig az aktuális állapotot tükrözi.

[ Szerkesztve ]

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#40516) golya87 válasza Andras6800 (#40480) üzenetére


golya87
őstag

Tuyaconvert vagy valami milyesmivel lehet rájuk Tasmotát tenni. Onnan pedig már csak egy lépés az ESP home. Bontás nélkül. Egy ESP8266 kell hozzá. Nekem is így sikerült a konverzió kettőn is. (2 vagy 3 éve, így lehet, hogy már azóta rosszabbodott a helyzet.)

[ Szerkesztve ]

(#40517) LouiS22 válasza golya87 (#40516) üzenetére


LouiS22
veterán

Az vagy régen volt, vagy mázlista voltál és régi darabot fogtál ki. A TC legjobb esetben is próba szerencse mostanra. Persze ez csak akkor derül ki, ha ki is próbálja az illető (elerontani nem tudja).

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#40518) golya87 válasza LouiS22 (#40517) üzenetére


golya87
őstag

Jobban utána keresve már én sem találtam a leírást, amit én követtem, így lehet, hogy csak a régi tudott ilyet. Kár érte, pedig jól indult anno a BW ilyen téren.

(#40521) ojb válasza Rosep (#40489) üzenetére


ojb
tag

Nem ismerem a kisebbik CT specifikációit.
Nem igazán értem, hogy miért is kell ekkora CT-vel forgalomba hozni egy eszközt.
Kíváncsi lennék rá a lakossági felhasználók hány százaléka rendelkezik 3x100A feletti fogyasztási hellyel. :F
Viszont lehet, hogy egy próbát megérne a primer menetszám emelése először kettőre, majd akár négyre ( < 32A főbiztosíték esetén ). Ránézésre van akkora lyuk a 120A-es CT -n, hogy elférne benne négyszer is a 16mm2-es drót.

(#40522) LouiS22 válasza ojb (#40521) üzenetére


LouiS22
veterán

Azért lehet ekkora, mert a Shelly bevallottan ipari felhasználásra is szánja a 3EM-eket.

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#40523) Audience válasza ojb (#40521) üzenetére


Audience
aktív tag

Mivel az USA-ba is ezt szállítják és ott simán vannak 100A-es betápok a kisebb feszültség miatt ez egy egységesítés volt szerintem. A Sima egyfázisú cucc az megy a kisebb CT-vel is.

(#40524) gyuri81


gyuri81
veterán

Synology Nas-ra feltettem a HA-t Docker-be.
Hogyan tudom a Supervisor menü pontot előcsalogatni? Szeretnék a HA-ban addonokat telepíteni.

[ Szerkesztve ]

(#40525) ojb válasza gyuri81 (#40524) üzenetére


ojb
tag

"Hogyan tudom a Supervisor menü pontot előcsalogatni? "
sehogy...

[ Szerkesztve ]

(#40526) Degeczi válasza gyuri81 (#40524) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Dockerből ilyen nincs (hiszen maga a Supervisor is egy docker felügyelő rendszer, így azon kívül kell legyen), ez a NAS-ra telepítés hátránya. Persze mivel maguk az addonok is docker konténerek, így lényegében minden fölrakható önmagában, HA-tól függetlenül is, de sokkal nagyobb munka és érteni kell hozzá, ezért ajánlottabb dedikált gépre HassOS-t tenni, ami átveszi ennek a nyűgét.

(#40527) gyuri81 válasza ojb (#40525) üzenetére


gyuri81
veterán

Akkor Virtual Machine Maganer-el kell feltenni eselteg a NAS-ra.... talán az jó lehet

(#40528) BlackJack21 válasza ojb (#40521) üzenetére


BlackJack21
tag

50A-es áramváltó: íme:
:)

(#40529) Audience válasza BlackJack21 (#40528) üzenetére


Audience
aktív tag

A 3EM-nél gyárilag kalibrátlt CT-vel szállítják, nem egyszerű lecserélni az összejelölt kalibrált 3EM CT-ket. Az 50A-est nem támogatja.

[ Szerkesztve ]

(#40530) Olympia76 válasza gyuri81 (#40527) üzenetére


Olympia76
tag

Azt tudod, hogy milyen addon-t szeretnél telepíteni?
Ha igen, akkor ahogy Degeczi is mondta, keresd meg azt is a docker managerben és tedd fel onnan.

(#40531) gyuri81 válasza Olympia76 (#40530) üzenetére


gyuri81
veterán

eWelinket szeretném berakni a HA-ba, ennyi lenne csak.

[ Szerkesztve ]

(#40532) Steady74


Steady74
addikt

Megjött aliról a wled controller, nem felhőtlen az öröm. Kb 5 perc után az IR távirányító jelét nem vette, előtte igen. Kicseréltem az elemet a távirányítóban (sztem az előző is jó volt, telefonon megnéztem kamerában), de így sem csinál semmit. Nosza, mondom nyomok egy resetet, aztán beállítok megint mindent elölről, hátha így menni fog. Ott akad el a folyamat, hogy a wifi hálózatra nem a gyári wled-xxxx -szel jelentkezik fel a controller, hanem a WLED-AP-val, aminek persze nem jegyeztem meg a jelszavát. Nem gondoltam, hogy fontos lesz. Na most ott tartok, hogy nem tudom mit csináljak. Akinek van gyári kontrollere, megnézné esetleg, hogy mi az alapértelmezett jelszó? Hátha nálam is az, nem tudom, kipróbálom. Táv miatt kértem refund-ot, de így, hogy már a controller is rossz, kicsit ideges vagyok. Köszi a segítséget.

(#40533) ojb válasza BlackJack21 (#40528) üzenetére


ojb
tag

Ugyan az, mint a 120A-es csak kisebb a luk a közepén :)
( A 120-asból 120A-nél 800mV a kimeneti fesz, ennél 50A-nél 333.33mV)
Feltéve, hogy helyesen számolok...

(#40534) gyuri81 válasza Degeczi (#40526) üzenetére


gyuri81
veterán

Most rendesen megszívtam. :(
Synology Nas-ra, Virtual Machine Manager-el, fel lehet tenni a HassOs-t. Csak sajnos ott a bibi, hogy nem btrfs a fájrendszerem hanem ext4. Így ez a rész is megdőlt...

Docker-ben megtaláltam az eWelink Smart Home add-ont, de nem tudom, hogyan kell hozzáadni a HA-hoz.

(#40535) LLKobe


LLKobe
veterán

Üdv!

Az entities kártyán megoldható valahogy hogy ne egy kapcsolót mutasson így:

Hanem ahol a kapcsoló van, ott csak az írja hogy ON vagy OFF?

:R

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#40536) Gabail válasza ojb (#40521) üzenetére


Gabail
csendes tag

Viszont lehet, hogy egy próbát megérne a primer menetszám emelése először kettőre, majd akár négyre

Földi halandó nyelven ez azt jelenti, hogy hurkoljam at a fazisvezeteket 2x vagy 4x az aramvalton, osztva az eredményt ugyanennyivel, es igy pontosabb lehet a mérés?

[ Szerkesztve ]

(#40537) ojb válasza Gabail (#40536) üzenetére


ojb
tag

Igen.
Arra figyelve, hogy a CT közepében lehetőleg párhuzamosan fussanak a "menetek".

(#40538) LLKobe


LLKobe
veterán

Üdv!

Jól sejtem hogy egy Shelly Plug S-re ami 2500W-ot tud maximum papíron, nem ajánlatos rádugni egy mosógépet aminek a max fogyasztása 2100W? Vagy még belefér, nem fog megfeküdni? :R

[ Szerkesztve ]

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#40539) sambenez válasza LLKobe (#40538) üzenetére


sambenez
addikt

Én simán rádugnám. Nem fogyaszt huzamosabb ideig annyit gondolom.
Persze a felelősség a tied. :D

[ Szerkesztve ]

(#40540) Speederer válasza ojb (#40533) üzenetére


Speederer
senior tag

Az 50A-esnek nincs csatlakozó a végén, cserébe a sima Shelly EM-be meg bele se menne a 3EM-nek a csatlakozós kábele. Ergo mondhatjuk, hogy az 50A-est az EM-hez tervezték, a 120A-est pedig a 3EM-hez. Persze értem én, hogy ez nincs kőbe vésve és oda-vissza kompatibilisek, csak mégse az a plug&play.

Gabail: légyszi számolj majd be az eredményről, ha megcsinálod a többszörös átfűzését a vezetékeknek.

[ Szerkesztve ]

A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

(#40541) LLKobe válasza sambenez (#40539) üzenetére


LLKobe
veterán

Nemtom, én neccesnek érzem. LEhet veszek két Shelly1 PM-et, az tud 16A-t.

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#40542) Rosep válasza Audience (#40529) üzenetére


Rosep
senior tag

Azt nem tudtam, hogy ezek össze is vannak kalibrálva. De árulják külön is az áramváltót. Ha cserélni kell valamiért és veszel egy újat, az hogy lesz kalibrálva?

Viszont azt én is láttam, hogy az 50-esen nincs csatlakozó. Valahogy át lehetne mókolni a nagyobbikét talán. De ha megveszed a PRO 3-at, meg veszel még mellé 4 db 50-es CT-t, már majdnem 100e Ft-nál jár a projekt.

Én fel akarom még bővíteni 3x32A-ra, és 10-es vezetékre menne. Azért azt 50-es CT-vel használva, szerintem lényegesen pontosabb lehetne. Jól gondolom?

[ Szerkesztve ]

(#40543) LouiS22 válasza Steady74 (#40532) üzenetére


LouiS22
veterán

Gondolom a google használata ismeretlen. Ellenkező esetben 5 másodperc alatt kiderült volna, hogy a megfejtés wled1234.

(Bocs, csak tényleg érthetetlen, hogy egy ilyen triviális problémára miért itt keresed a megoldást, ahelyett, hogy a wled password kulcsszóval megtaláld magadnak...)

Gondolat2: elkövettél egy firmware frissítést is gyorsan, ugye?

Ha igen, akkor elmaradt a leírás tüzetes átolvasása is, ellenkező esetben találkoztál volna ezzel:

Note:

Official WLED firmware does't support Sound Effective and Default infrared HEX Codes does not match our Remote control properly, Upgrade Official firmware will lose Sound Effects and IR functions. To build your own firmware please reference source code of our version on Github.

https://github.com/athom-tech/Sound-Reactive-WLED

[ Szerkesztve ]

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#40544) vkp válasza LLKobe (#40538) üzenetére


vkp
aktív tag

Kolléga is vett nagyobbat, mert annak ellenére lekapcsolgatott, hogy max 2100W-os volt a motyógép. Van Shelly Plug, ami 16A-es.

(#40545) Steady74 válasza LouiS22 (#40543) üzenetére


Steady74
addikt

Hátbakker, totál másként kerestem a jelszót, nem találtam, köszi, és elhiheted, hogy nem egyből ide írtam, hanem kerestem, azt hittem beragadt az a wifi ap jelszó, ami elvileg beállítható, de üresen hagytam. Természetesen az fw frissítés is megvolt, szóval totál zsákutcába futottam. Köszi azért, hogy időt szántál a válaszra.

(#40546) LouiS22 válasza Steady74 (#40545) üzenetére


LouiS22
veterán

Bocs, ha erős voltam, csak ebben az esetben tényleg ott volt (van) a megoldás a wled doksijának elején, illetve a termék adatlapján is.

Szerencsére megvan mindkét megoldás, és a fw compile is felkerül a tudáslistára (jó móka amúgy) :)

[ Szerkesztve ]

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#40547) Audience válasza Rosep (#40542) üzenetére


Audience
aktív tag

Csak a nullára árulnak külön. A support-tal volt egy menetem, őket idézem: Kalibrálási funkció jelenleg csak az N-re rakott clamp tekintetében érhető el a többi áramváltó gyárilag kalibrálva van, a szoftverben lévő funkció ezeknek a kalibrálására nem alkalmas. Talán majd egyszer lefejlesztjük.

A pontosság tekintetében nem gondolom, hogy lényegesen jobb lenne a kisebb áramváltóval. A 10-es vezeték beleférne az nem gond. A gyári 1% pontosságot amúgy én nem hiszem el, az EON fogyasztásmérőjével összenézve is rosszabb és különösen kis áramoknál ha kapacitív a fogyasztó akkor teljesen vad dolgokat is tud mérni akár negatív teljesítmény tényezőt is ami csak visszatáplálásnál lenne lehetséges.

Szóval én használom, szeretem de helyén kezelem ezt a cuccot!

(#40548) Speederer válasza Audience (#40547) üzenetére


Speederer
senior tag

Pont a héten vettem egy 4. lakatot is a nullára, az előbb pedig be is üzemeltem.
A jelenlegi webes felületén nekem úgy tűnik, hogy ha már van egy működő kalibrált lakatod, akkor annak a beállításait tudod másolni bármelyik újonnan beszerzett lakatra, nem csak arra amit az N-re raksz:

Tehát a 2 legördülő listából mind a 4 kiválasztható (A, B, C, N).

És így néz ki a helyzet amikor kalibrálás után a nullára is van lakat rakva:

Ha jól értem, akkor alul a 2 RMS közötti eltérés jelentené, hogy valami nem oké. Mondjuk ennél azért tudott nagyobb különbséget is mutatni, de átlagban pariban van a 2 érték.

Na de hogy miért egy facebook bejegyzésből kell ennek a beüzemelését megtudni?! Ami amúgy így hangzik:

"Neutral clamp calibration:
1. Connect the clamp to N input for current transformers.
2. Lock neutral clamp closes around one of the other clamps (A, B or C)
3. Check to what phases both transformers are connected.
4. Use TRANSFORMER CALIBRATION in Settings to calibrate it.
Usage:
After calibration, you should lock the transformer to the neutral wire.
Determine the difference between the total current passing through the three phases and that of the neutral wire. You can bet this number in NEUTRAL CURRENT MISMATCH.
If the difference gets bigger you will see the deviation in the interface. This can mean:
1. Unbalanced phases
2. Leak or malfunction in the installation
3. Theft of electricity
ATTENTION: Use only 120A Shelly clamps for correct measurement. Using third party clamps can destroy the device."

Forrás: [link]

Ha már ennyi negatív élmény/tapasztalat van ezzel az eszközzel, akkor felteszem a kérdést, hogy mit használnátok helyette? Gyári okos mérőt milyen feltételek mellett raknak fel? 3x32A-nél? Vagy csak napelemnél?

[ Szerkesztve ]

A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

(#40549) ojb válasza Rosep (#40542) üzenetére


ojb
tag

"Én fel akarom még bővíteni 3x32A-ra, és 10-es vezetékre menne. Azért azt 50-es CT-vel használva, szerintem lényegesen pontosabb lehetne. Jól gondolom?"
Sajnos a Shelly 50A-es áramváltó trafójával nem lesz pontosabb!!!
Az adatlapjuk szerint mindkét áramváltó 1%-os pontosságú, ergo hiába cseréled ki a 120-ast 50-esre, mivel mindkettőnek ugyan az a pontossága és az áttétele is (transzformálási arány)
a kapott végeredmény is ugyan az lesz. lsd: #40533]
Lefordítva a közepükön ~ 1,2A-es átfolyó áramnál mindkettő CT esetében ( A 120-as és az 50-es is ) ~ 8mV AC feszültség mérhető a kapcsain 20 Ohm-mal terhelve.
Na ezt -- vagy ez alatti -- pici feszültséget kellene precizen digitalizálni, ami már csak 5%-os pontossággal fog menni a Shelly-nek állításuk szerint. Az a probléma, hogy egy átlagos magyar háztartás alapjáraton fázisonként nem nagyon fogyaszt többet a jelzett 1A-nél, hacsak nem mos süt főz vasal vagy fűt stb.
A Shelly nagyon pontosan ( 1% körüli hibával ) megtudja mérni a több kW fogyasztást, de a hosszan tartó alacsony fogyasztásnál picit elvérezhet.

A fenti okfejtés szigorúan elvi alapú.
Sajnos nem volt lehetőségem fizikailag részletesebben elemezni a 3EM (Pro) működését.
Félreértés ne essék nem fikázni szerettem volna a Shelly ezen eszközét, csak a topikon megjelent tapasztalatok és a Shelly által közzétett információk alapján szerettem volna rávilágítani, hogy mi is okozhatja az eltéréseket a Shelly és a villanyóra által mért adatok között, amit nagyon korrektül a gyártó vállal is!

(#40550) LouiS22 válasza Speederer (#40548) üzenetére


LouiS22
veterán

Ha a gyári okosmérő alatt a DSMR-es villanyórát érted, akkor azt a megfelelő összeg kicsengetése után felszerelik neked bárhol és bármikor.

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.