Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-03-03 22:50:33

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#27901) azbest válasza imibogyo (#27899) üzenetére


azbest
félisten

Én vettem kínából ilyen vágót, bár még nem próbáltam, mert nem kellett változtatnom mostanában.

(#27902) Flashback


Flashback
addikt

Melyik G-Code-al tudom levinni a fejet a Z-endstophoz?

Mert a firmware úgy van beállítva (HOMING_BUMP_MM) hogy amikor eléri a z-endstopot akkor visszamegy 2mm-t, és sajnos az enstopnál mintha megütné kicsit az asztalt.

[ Szerkesztve ]

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#27903) imibogyo válasza azbest (#27901) üzenetére


imibogyo
veterán

Nekem ilyenből van vagy 5-6 darabom. Mindig kaptam ehhez-ahhoz ajándékba amikor vásároltam TL-tól. :K

(#27904) kzkz válasza azbest (#27901) üzenetére


kzkz
őstag

Nekem is ilyen van, de már sikerült vele ferdén vágni :), mert tud mozogni benne a cső. Amit imibogyo linkelt, az viszont jobbnak tűnik, mert bedugod a csövet egy-egy lyukba, ami mindkét oldalt fogja.

[ Szerkesztve ]

(#27905) spacelab


spacelab
tag

Nem hagy nyugodni ez a szintezés/homorú dolog. Belőttem egy octoprintet bed visualizerrel, és ez az eredmény [kép] [kép] Ez szerintetek mennyire borzasztó? Bár teljesen kezdő vagyok 3D nyomtatás terén, de szerintem a vizualizált dolog alapján szintezés nem annyira rossz mint amennyire érződik.

(#27906) rokapet válasza Flashback (#27902) üzenetére


rokapet
tag

A HOME_BUMP_MM (M914) az a TMC StallGuard érzékenységét állítja. A StallGuard egy, a modernebb TMC driver-ek által támogatott feature-t, ami érzékelni tudja a stepper motorok működése közben, ha ellenállásba ütközik a motor (által mozgatott tárgy). Azaz érzékeli ha a nozzle eléri az asztalt, ezáltal kvázi szoftveres endstop-ként tud működni (Sensorless
homing/probing).

[link]
[link]

(#27907) azbest válasza spacelab (#27905) üzenetére


azbest
félisten

Minden zöld :D

(#27908) kzkz válasza spacelab (#27905) üzenetére


kzkz
őstag

Nekem 2-3x-os eltéréseim vannak a tiédhez képest, de a szoftver nyomtatás közben kompenzálja.

6x6-os mártixban mérem le, és két mért pont között még 10 pontra interpolálja az értékeket.

probe_count: 6,6
# For rectangular beds, this is a comma separate pair of integer
# values (X,Y) defining the number of points to probe along each axis.
# A single value is also valid, in which case that value will be applied
# to both axes. Default is 3,3.

mesh_pps: 10
# A comma separated pair of integers (X,Y) defining the number of
# points per segment to interpolate in the mesh along each axis. A
# "segment" can be defined as the space between each probed
# point. The user may enter a single value which will be applied
# to both axes. Default is 2,2.

[ Szerkesztve ]

(#27909) Flashback válasza rokapet (#27906) üzenetére


Flashback
addikt

TMC 2209-es driver van benne de a Sensorless homing nincs beaktiválva mivel a Sidewinderen induktívak az endstopok.
Szerintem te a #define SENSORLESS_BACKOFF_MM { 5, 5 } -ra gondoltál.

[ Szerkesztve ]

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#27910) rokapet válasza Flashback (#27909) üzenetére


rokapet
tag

Hopsz, igazad van. :))

Mozogni amúgy elvileg a G0 vagy G1 kódokkal tudsz.

[link]

[ Szerkesztve ]

(#27911) spacelab válasza kzkz (#27908) üzenetére


spacelab
tag

Akkor mi lehet az oka annak amit itt látni? [link] Egyébként ha papírral mérem akkor jókora eltérés van az asztal szélei és a közepe közt. Érezhetően homorú.

Egyéb kérdésem: Van ajánlott PLA? Kaptam egy fluoreszkáló Gembirdöt, volt a nyomtatóhoz pár méter + vettem egy fekete Crealityt, meg ehhez képest dupla áron több színben SmartPlastiqs (állítólag minőségi szlovákiai) PLA-t. Azt kell, hogy mondjam, hogy ezek közül a Creality tűnik a legjobbnak. A SmartPlastiqs valami borzasztó, a Gembirdöt még nem próbáltam.

(#27912) kzkz válasza spacelab (#27911) üzenetére


kzkz
őstag

Pontosan milyen gcode fut le a nyomtatás elején? Használja is nyomtatás közben a mért értékeket?

(#27913) spacelab válasza kzkz (#27912) üzenetére


spacelab
tag

G90 ; use absolute coordinates
M83 ; extruder relative mode
M104 S[first_layer_temperature] ; set extruder temp
M140 S[first_layer_bed_temperature] ; set bed temp
M190 S[first_layer_bed_temperature] ; wait for bed temp
M109 S[first_layer_temperature] ; wait for extruder temp
G28 ; home all
M420 S1 Z2 ;
G1 Z2 F240
G1 X10 Y10 F3000
G1 Z0.28 F240
G92 E0
G1 Y190 E15 F1500 ; intro line
G1 X10.3 F5000
G92 E0
G1 Y10 E15 F1200 ; intro line
G92 E0

Próbáltam már G28 után G29-et is, hogy mérjen végig nyomtatás előtt, de nem lett jobb akkor sem.

(#27914) izisz válasza spacelab (#27913) üzenetére


izisz
senior tag

A G29-et ebben a kódban pontosan hova szúrtad be, mikor próbáltad?
Mert ha az M420 elé, akkor nem sok hatása van a G29-nek, hisz ha van valid mesh tárolva, akkor az M420 azt olvassa be. De a valid mesh már nem biztos, hogy valid egy újabb felmelegítéskor is.
Ha nem így próbáltad, akkor a G28 után G29 és az M420-at egyelőre felejtsd el. És mesélj, milyen.
Plusz azt is kipróbálnám a helyedben, hogy előre felmelegítem az asztalt, hagyom 5-10 percig nyugodtan, hogy átmelegedjen. S csak utána indítani az egész kódot (persze itt is M420 nélkül vagy max M420 Z2, de ha a FADE height-t belövöd fixre FW-ben, akkor nem is kell külön ez a parancs).

[ Szerkesztve ]

(#27915) spacelab válasza izisz (#27914) üzenetére


spacelab
tag

Úgy csináltam, hogy G28 után ment a G29. Nem lett változás. Aztán most próbáltam, hogy G29 helyett M420 S1 Z2. Ugyanaz.
Olyat nem csináltam, hogy G29 és M420 együtt.

(#27916) izisz válasza spacelab (#27915) üzenetére


izisz
senior tag

hát akkor x, passz így látatlanban. 1x volt a kezemben pár éve ilyen táccs játék (nem eredeti), megmakkant, kuka. Azóta se igyekeztem pótolni.
Szvsz kód szinten nincs gond, g28+g29-nek tennie kell(ene) a dolgát, ha jó a szenzor és z offset beállítás, mindez meleg asztalnál (és hideg nozzle se ártana, lsd. pl. az induktív szenzorok hőérzékenységét; lehet a táccsot is befolyásolja, ha felmelegszik a hotend mellett.)
Mi lenne ha kipróbálnád, hogy csak az asztalt melegíted elő. X tengelyed felküldöd magasba, hogy minél kevesebb hő érje.
Ha az asztal átmelegedett, akkor nyomnád a g28+g29 párost és a többit?

(#27917) spacelab válasza izisz (#27916) üzenetére


spacelab
tag

Megpróbálhatom, bár szerintem ez a 3d touch csoda lesz a hunyó és fals értékeket ad. Biztos vagyok benne, hogy homorú az asztal, ezért szeretnék valamilyen bed levelt. Ha bemérem a négy sarkát papírral úgy, hogy egy nagyon picit szoruljon, majd beküldöm a hotendet az asztal közepére akkor ott a papírlap teljesen szabadon mozgatható. Ha szerencsém van akkor péntekre itt az eredeti BL touch, és megpróbálom azt. Vagy lehet addig fordítok egy manual mesh bed levellel ellátott firmwaret, és megnézem, hogy úgy mi a helyzet. Bár azt kézzel, g kódokkal kellene megoldani, mivel a firmware nem fordul le ha engedélyezem azt, hogy a kijelzőről irányítsam a manual mesh levelt. És nem igazán vágom még itt a g kódokat.

(#27918) kzkz válasza spacelab (#27913) üzenetére


kzkz
őstag

G29 makró:
G28 X Y
G1 X180 Y200 F8000
G28 Z
G1 Z15 F8000
BED_MESH_CALIBRATE

G1 X100 Y10 F6000
G1 Z20
G92 E0 ; set the current filament position to E=0
G1 E30 F300 ; extrude 30mm of filament
G92 E0 ; set the current filament position to E=0

Bár ez klipper, nem marlin, de nálam ez van:
Homeolom az x es y-t.
Beviszem az asztal közepére, ott homeolom a z-t.
Kicsit megemelem a fejet, és indítom a mesh kalibraciot.

Utána más lényeges nincs, csak kinyomok egy kis anyagot a fejből és kezdem a nyomtatást.

Meg persze a z offsetet kell beállítani, hogy a szenzor mennyivel van magasabban, mint a fej vége. Ezt beállítottad?

Nekem indukciós szenzorom van, de úton van a bltouch, a kínai legolcsobb fajta.

[ Szerkesztve ]

(#27919) tvamos válasza imibogyo (#27897) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nagyon szepen koszonom a segitseget!

Azt hiszem, rendelek is 2 BL touchot. Az egyik csak megerkezik, es enni nem ker, ha van.

Azt a plasztik dolgot meg megprobalom kinyomtatni itthon az enderrel, akkor a fiamnak csak a kezebe adom az alkatreszeket, meg a videot, o meg osszeszereli.

Azt nem nagyon ertettem, hogy a video kozepen miert szedi szet a gepet, azt hittem, hogy a firmware frissites ugy megy, hogy a file-okat felmasolom egy SD kartyara, es bekapcsolom a nyomtatot. No mindegy, ha muszaly, szetszedjuk.

Mostmar csak az kell, hogy a husveti szunetben raerjunk hobbizni egyutt.

A hetvegen egyedul nyomtatott a Genius-szal, en csak Teamviewerrel segitettem neki blenderben, meg a curat kezelni. Nagyon jo volt.

Csodalatos, hova eljutott ez a technologia. Emlekszem, hogy 8 eve, amikor megvettuk a cegnel az Ultimaker 2-t, rengeteg kint lattunk vele. Ezt a gepet meg osszerakta a fiam, beszintezte, es a 3. nyomtatas mar szinte tokeletes volt.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#27920) LógaGéza válasza kzkz (#27918) üzenetére


LógaGéza
addikt

Marlinban nincs BED_MESH_CALIBRATE parancs.

spacelab
M500 volt?

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#27921) spacelab válasza LógaGéza (#27920) üzenetére


spacelab
tag

M500 nem volt. A menüben volt save configuration. Vagy ez nem elég?

(#27922) Saccco válasza LógaGéza (#27920) üzenetére


Saccco
nagyúr

Ezért felrakni a Klipper-t. :))

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#27923) imibogyo válasza Saccco (#27922) üzenetére


imibogyo
veterán

Meg építeni egy Voront, az lemaradt...

;] :P

(#27924) Saccco válasza imibogyo (#27923) üzenetére


Saccco
nagyúr

A 4MAX-on is klipper van nekem. :))

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#27925) LógaGéza válasza Saccco (#27922) üzenetére


LógaGéza
addikt

Egy ideje már használom, sokkal jobban kézre áll nekem, mint a Marlin, jók az online dokumentációk is hozzá. Cserébe elvesztettem a kijelzőt, de mindent el tudok intézni telefonról.

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#27926) kzkz válasza LógaGéza (#27925) üzenetére


kzkz
őstag

Miért vesztetted el? Valami spéci kijelző, amit nem kezel?

(#27927) Norbi46


Norbi46
aktív tag

Sziasztok!
A képen látható [link] hogy összeérnek a vonalak viszont annyira letapad hogy 26 C tálcánál se bírom leszedni kézzel a "nyomatot". Ez a fúvóka magasság jó lenne mert így nem válik föl a tálcáról. Az lenne a kérdésem hogy mit csináljak hogy le is tapadjon de kézzel leszedhető legyen. 1. Vagy így hagyom a fúvóka magasságot és bed hőt leveszem 50-ről mondjuk 30-ra.
2. Hagyjam a bed-et 50 C-on és fúvókán emeljek 0.1 mm vagy mondjuk 0.05 mm.
Szerintetek mi a megoldás?

(#27928) fboldog válasza imibogyo (#27923) üzenetére


fboldog
senior tag

Nálam "Ender3"-on van Klipper, nem a Voron kiváltsága. :)

üdv.: Boldog Ferenc

(#27929) pistiku válasza Norbi46 (#27927) üzenetére


pistiku
csendes újonc

Kalibráltad az extrudert? A teachingtech oldalon csináld meg a kalibrációkat. Szerintem még messze van mehet közelebb. PLA-val nyomtatsz? Nekem üveglapon kell 50 fok.

(#27930) Norbi46 válasza pistiku (#27929) üzenetére


Norbi46
aktív tag

PLA-val nyomtatok igen. Nem kalibráltam.
De egyenlőre nem is szeretném annyira el állítani a gépet, meg ha ilyen gondok lennének akkor csúnyábbnak kellene lenni a nyomatoknak nem jól gondolom?
De a Benchy is tök jó lett sztem!

(#27931) Reggie0 válasza Norbi46 (#27930) üzenetére


Reggie0
félisten

Ender 3? Endertol ez egy szep nyomat. Nalad is megvan a vizszintes csikozodas.

[ Szerkesztve ]

(#27932) Norbi46 válasza Reggie0 (#27931) üzenetére


Norbi46
aktív tag

Nem. Cr 10S Pro V2.

(#27933) Reggie0 válasza Norbi46 (#27932) üzenetére


Reggie0
félisten

Mekkora retegvastagsaggal nyomtattad?

(#27934) Norbi46 válasza Reggie0 (#27933) üzenetére


Norbi46
aktív tag

0.2 mm

(#27935) Joshi válasza Norbi46 (#27930) üzenetére


Joshi
titán

Ha mindenféle állítgatás nélkül ilyen tárgyat tudsz nyomtatni, akkor egyelőre ne nyúlj hozzá. Viszont a Benchy egy dolog, lesz majd olyan tárgy ami sokkal tagoltabb és ott már lesznek gondok. Nem feltétlenül a nyomtató beállítására/kalibrálására kell gondolni, inkább a szeletelő progira.

(#27936) Norbi46 válasza Joshi (#27935) üzenetére


Norbi46
aktív tag

Csak tálca szintezést csináltam. Se PID tuning se extruder kal. Cura alap beállításon lett ilyen a benchy. Talán a sebességet vettem még visszább semmi mást nem állítottam.
Hő fokokat is szépen tartja 1 C-os különbséggel tehát nincs 5 vagy 10 C-os különbség.

Ez a felválás a tálcáról illetve a másik véglet zavar most amikor konkrétan le kell vésni a tárgyat.

[ Szerkesztve ]

(#27937) Tikakukac válasza Reggie0 (#27931) üzenetére


Tikakukac
titán

DD-re átállással ez mondjuk nálam is kicsit rosszabb lett. De pont nem érdekel még inkább legyen ilyen, mintsem szívjak a nonstop kevés anyag-sok az anyag bulival.

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#27938) LógaGéza válasza kzkz (#27926) üzenetére


LógaGéza
addikt

Pontosan, DWIN T5UID1 kijelző van hozzá. Nem annyira új, mert ilyen van az érintős Crealityken is (CR-10S Pro/Pro V2/Ender 5 Plus), viszont azokat se támogatja hivatalosan a Klipper. Van hozzá egy fork, amiben benne van, de a fenti 3 nyomtató ATMEGA alapú, az E3-v2 pedig STM32, ennyire meg sajna nem értek hozzá, hogy ezt portolni tudjam.

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#27939) azbest válasza Norbi46 (#27936) üzenetére


azbest
félisten

Túlzott ragadás kapcsán esetleg próbálj picit alacsonyabb hőmérsékletet. Ha a szeletelőben magasabb az első réteg hőmérséklete most, mint a többi, akkor esetleg ott is tudsz visszább jönni még.

Vagy pár századdal magasabb nozzlet :D

[ Szerkesztve ]

(#27940) Reggie0 válasza Tikakukac (#27937) üzenetére


Reggie0
félisten

Szerintem ennek az az oka, hogy a DD meg precizebben nyomja ki az anyagot, mivel nincs benne annyi rugalmas energiatarolo, mint a bowdenesben, igy amit kap parancsot azt ki is paszirozza magabol. De ez csak masodlagos ok. Ezeket a vonalakat vizsgalva latszik, hogy mind a ket XY dimenzioban konzisztensen vagy vastagabbak a retegek vagy vekonyabbak, ami csak attol lehet, hogy a retegvastagsag (z iranyban) pontatlan. Ha feltetelezzuk, hogy a terfogataram pontos marad mindvegig, de mivel egy teljes reteg egysegesen vekonyabbra vagy vastagabbra sikerul, formatol es merettol eltekintve, igy ez szinte biztos, ha nem igy lenne, akkor retegen belul valtozna a hiba. Meg nem volt lehetosegem mikroszkop alatt megmerni, de meger egy miset. A Z pozicionalas valamilyen hibaja okozhatja(esetleg talca megmozdul a rugok miatt, a fej gorgoi mashogy futnak, stb.).

[ Szerkesztve ]

(#27941) Tikakukac válasza Reggie0 (#27940) üzenetére


Tikakukac
titán

Passz, Prusa ilyen parát nem csinál, itt inkább úgy az alapokkal lesz megint a gond.

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#27942) azbest válasza Reggie0 (#27940) üzenetére


azbest
félisten

nem feltétlen... az adott rétegben lévő többi figura is sokat számít. Ugyanis nem mindegy, hogy mekkora lesz a nyomás a nozzleban.

Amíg a szeletelő program nem csinál nozzle nyomásra is becslést és azt nem kalkulálja bele a gcode-ba, előre tervezve pár másodpercet és a flowt aszerint változtatgatva, addig lesznek ilyen vonalak. A linear advance lényegében már valami ilyesmi azt hiszem a gcode feldolgozó oldalon.

A másik meg a "magic numbers", amikor a Z lépésekhez igyekeznek ideális rétegvastagsággal optimalizálni, mert nem teljesen egyformák a microsteppek. Anno számolgattam és a kisebb - 2mm- meredekségű rodnál pont jól jön ki a 0.1 és 0.2 is. A 8mm meredekségű, elterjedtebb fajta rodoknál jön ki jobban egész stepre ha más rétegvastagság megy az alap helyett.

[ Szerkesztve ]

(#27943) tvamos válasza Norbi46 (#27936) üzenetére


tvamos
nagyúr

En raftot szoktam ala nyomtatni, akkor jol is tapad, meg konnyen le is jon. (Csak + ido, + anyag...)

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#27944) Reggie0 válasza azbest (#27942) üzenetére


Reggie0
félisten

En ugy vettem eszre, hogy a figuraktol fuggetlenul vekonyabb/vastagabb lesz egy retegben a fal, sot akar ket egyforma egymas folotti retegnel is. Az pedig nem lehet a nyomaskulonbsegtol, ha ugyan azt a palyat jarja be a fej egy reteggel feljebb.

Amugy pont ezert kerdeztem ra, hogy mekkoraval nyomtatta a 0.2mm az magic number.

[ Szerkesztve ]

(#27945) imibogyo válasza Saccco (#27924) üzenetére


imibogyo
veterán

Nem is azért írtam, csak úgy hiányzott... Tőled... :B Én is a napokban terveztem a Klipperezést kipróbálni, mert olyan "elmaradottnak" érzem magam a gyári FW-el az X1-en...

fboldog: persze tisztában vagyok a Klipperrel úgy nagyjából, meg az Octoprint, MainsailOS stb.-vel is olvasás szintjén, csak még én konkrétan nem foglalkoztam velük saját gépen. A Voron-t csak azért említettem meg viccből, mert ebben a topikban Sacco a Voron prókátor és hiányérzetem volt a mondatával, mert tőle valami ilyesmit vártam, hogy "Ezért (kell) felrakni a Klippert... és építeni egy Voront..." Szóval csak viccnek szántam. :B

(#27946) Saccco válasza imibogyo (#27945) üzenetére


Saccco
nagyúr

Voron

:P ;]

Jah a kell szót jól kihagytam...

[ Szerkesztve ]

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#27947) Norbi46


Norbi46
aktív tag

Köszi mindenkinek!
Na tettem egy próbát 30 C-os tálcával nem vált fel, de nem is tudom kézzel leszedni!
Szóval marad a fúvóka emelés!

(#27948) consono válasza Norbi46 (#27947) üzenetére


consono
nagyúr

Tedd be a fagyasztóba egy kis időre!

"In God we trust. All others must bring data"

(#27949) Norbi46 válasza consono (#27948) üzenetére


Norbi46
aktív tag

Nincs akkora fagyóm hogy beférjen a 300x300 tálca. :))

(#27950) tvamos válasza Norbi46 (#27949) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ha az enderen rafujok az alkatreszre fagyaszto spray-vel, van, hogy 10 cm magasra ugrik. Nem mondom, hogy helyes ez a modszer, de nagyon vicces.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.