Hirdetés

2024. május 30., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-05-05 18:35:36

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. április

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#85827) dkess válasza Veron (#85819) üzenetére


dkess
őstag

Szuper. Most délután voltam húgoméknál (náluk is Digi ONT a router, de még egy régebbi nagyobb méretű) és ott is voltak ilyen sebességbeszakadások. Speedtest.net -el mértük - dönget a WiFi pl. 750/275 Mbps -el (AX50 AP módban mobileszközökkel). Aztán időnként mértünk ilyen 40/230 Mbps körülieket. AX és AC -s eszközök vegyesen dögivel és mindegyiken időnként előjött ez. Ez a Digi ONT saját WiFi -jével (2.4 GHz N -es) azért nem feltűnő, mert eleve 60/80 Mbps a nagyon max. ... Úgyhogy tényleg lehetnek ilyen beszakadásos történetek ... Nálam a Digi ONT újabb típusú (kisebb méretű) és bridge módban is van - nem tapasztaltam ilyeneket (sőt az AX50 nálam is volt egy-két hétig - semmi ilyesmi nem volt). Igaz, én ilyen lefelezős sebességeket sem találkoztam, amiket így mostanában sokan igen ...

Egyébként néztem, hogy muzsikál a dolog szabadtéren. Jó nagy telkük (840 nm) van - kisétáltam a legszélére (több, mint 20 méter lehetett a ház falától, router házon belül) és még simán mértem 230/100 Mbps -et az 5 GHz -es sávra ...

Amúgy is lehet kérdéses, hogy a NAS miatt illetve a leendő rengeteg okoseszköz miatt is érdekes lehet-e az, hogy kívülről elérd ezeket a dolgokat. Ebben az esetben előnyös lehet saját router (ebből a szempontból lehet kár volt megszabadulni a korábbi kettő valamelyikétől).

Persze saját routerként majd valamikor a jövőben egy AC57U v3 lehet megdobná a dolgokat. Akkor egy node -unk felszabadulna - amit akár el is lehetne adni vagy éppen az emeletre egy második node -nak befogni :) . A gigabit -es vezetékes uplink elbírná, de ugye ahhoz "rendezkedni" kéne mivel a mostani node "szerencsétlen" módon eléggé pont középen van a lépcsőfeljáró rajzon lefelé eső oldalán (konkrétan akár bevinni az egyik nappali felett levő szobába kábelen). OK, ez csak elmélkedés ...

Visszatérve az okoseszközökre. Ugye írtad, hogy van már egy pár, de úgy igazából majd a jövőben fognak "elburjánzani" Nálatok. Nem tudom - band steering -et (a 2.4 és 5 GHz -es sávok összevonása) állítottál? Amikor már szabad szemmel is észrevehető mennyiségű okoseszközöd lesz WiFi -n, akkor esetleg érdemes lehetne a két sávot különvenni. Az okoseszközök kapnák a 2.4 GHz -et (jelenleg a legtöbbjük amúgyis csak 2.4 GHz -en N -es WiFi -t tudó eszközök) és a minden más (pl. PC, laptop, mobiltelók, tabletek) kapnák a 5 GHz -es sávot. A másik sávot nem is kell ismerjék ... Ilyenformán a rengeteg "ilyen-olyan" WiFi -t tudó okoseszköz nem a gyors kapcsolatot megháláló eszközök 5 GHz -es sávjára "rabolnának rá" ...

@hárásó,

Ami még ott rögtön ki is derült, hogy a jóember AC65P -jéről készült az a képernyőkép ... Ugye már a 4 CPU mag és a 256 RAM is gyanús lehetett a képen ... :)

Úgy egyébként, ha jól láttam panasz nem volt az eszközre semmi. Amennyiben jól értem, akkor Arnee01 -nek is tetszik a mutatvány ...

@Som@,

Amennyiben pont a lefedettség a gond, akkor adná magát, hogy több WiFi -s eszközben és Mesh rendszerben (a C5v4 körülbelül itt esett ki a versenyből) gondolkodni.

Mesh rendszer üzemeltetés terén a kábeles backhaul a járható út. Egy gondolat erejéig visszatérve a 'Router gondok' topikra - korábban nem jártam még ott, most elolvastam 3 oldalnyit az utóbbi időből. Hát van ott minden, mint a jó bucsúban: eleve hibás koncepciók/elgondolások, user error -ok user error -ok hátán és olyan megfogalmazással sok esetben, hogy élből "lesült az agyam" (lehet kellett volna némi akklimatizációs időszak :) ).

Namost itt olvashattunk olyanokat dögivel, hogy "berakok két routert a két szintre és közte WiFi, azt de jó lesz" jellegű felkiáltásokat. Aztán mindegyiknek kőkemény sírás lett a vége. Kivétel nélkül ...

Szerintem már sejtheted mire szeretnék kilyukadni. Kellene egy kábel az emeletre ... Ajánlott módon UTP, de akár beszélgethetünk áramról, koax -ról, optikáról - ami csak van a két emelet között.

Persze beszélgethetünk olyanokról, hogy lehetne próbálkozni egy db AX92U -val (az árára azért keress rá) és lehet jó lesz. Persze az is lehet, hogy nem ... Nomeg fele árból olyan Mesh rendszert rakunk össze, ha gondolod, hogy a tíz ujjadat megnyalod a végeredményt látván.

Apróság: az ilyen TV meg hasonszőrű dolgokat is érdemes lenne kábelvégre kapni amennyiben lehetséges.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.