Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-23 16:02:28

LOGOUT.hu

FIGYELEM, ez nem politika topik, ennek megfelelően ide nem kérünk a rezsicsökkentéshez kapcsolódóan sem ilyen posztokat, linkeket. Amit várunk, ötletek, tapasztalatok a spórolással kapcsolatban, praktikus javaslatok az energia megtakarításhoz.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10401) asdf_ válasza leslieke (#10384) üzenetére


asdf_
veterán

Ezt az 1990 előtti részt kivehetnék belőle...

Portfolio: A jelenleg több mint 4,5 milliós hazai lakásállomány több mint 80 százaléka épült 1990 előtt (3,6 millió lakás)

Ezt figyelembevéve, jól van az úgy. 20e felújításra lesz elég a pénz, az meg édeskevés a fenti többmilliós szám tekintetében.

(#10402) leslieke válasza asdf_ (#10401) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Tudom én is, csak én így pont kiesek belőle,. Mindegy, ez van.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#10403) amargo válasza axioma (#10400) üzenetére


amargo
addikt

hogy lehet ezeket a kedvezményeket megszerezni, ha nem tervezek menni? Velux redőnyt vennék éppen.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#10404) axioma válasza amargo (#10403) üzenetére


axioma
veterán

ceg weboldalan v uzletben - de ha kuldesz nekem privatban adatokat es emailt ahova kuldessem, kerek neked a helyszinen arajanlatot, es abban tuti benne lesz, eleve sokszor kesobb kuldik es 1-2 hetig ervenyes szokott maradni
[azert nem minden cegnel olcsobb igy erdemben, de ennyi probalkozast meger]

[ Szerkesztve ]

(#10405) amargo válasza axioma (#10404) üzenetére


amargo
addikt

Köszönöm, írtam.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#10406) Elemental


Elemental
addikt

Én már átálltam hűtésére.
Hőszivattyú hűtés módba állítva, mennyezeti szelep kinyitva, padló elzárva, termosztátok hűtés módban, 24 fok beállítva.

(#10407) balojazz válasza Elemental (#10406) üzenetére


balojazz
tag

Gázkazán még téli üzemmódban, de persze hetek óta már nam kapcsol be. Ha ebben a hónapban a tavalyi 43 m3 alatt leszek, benézek az évi 500 m3 alá. A klímák maradnak áram nélkül.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#10408) MM válasza kory24 (#144) üzenetére


MM
őstag

Sziasztok, ez továbbra is így van?

(#10409) asdf_ válasza MM (#10408) üzenetére


asdf_
veterán

Kb. annyiba telt volna felmenni az MVM oldalára és megnézni, mint itt megkérdezni, de igen, továbbra is így van.

(#10410) MM válasza asdf_ (#10409) üzenetére


MM
őstag

Köszönöm!

(Neked is csak fele annyi idő lett volna a válasz, ha megspórolod a mondatod első felét...) :DDD

(#10411) MrCsiT


MrCsiT
addikt

Sziasztok!

Segítsetek kérlek értelmezni az alábbi szövegezést a havi átalánydíjas (azaz "egyenletes részszámlázás") fizetési módnál:

"Az MVM Next 2024 áprilisától ügyfelei érdekében automatikusan módosítja az egyenletes részszámlázás esetében a rezsicsökkentett árú kedvezményes földgázmennyiség kiosztását.

A megújult kedvezmény kiosztási mód szerint a kedvezményes évre járó rezsicsökkentett árú gázt a szolgáltató ezentúl naparányosan osztja el a részszámlákban az év minden napjára. Az idei – 366 napos – évben ez napi 173,9 MJ-nak (legalább kb. 4,96 m3-nek) felel meg, amit a havi számlában a szolgáltató megszoroz az elszámolt napok számával.
Az adott hónapban ezen gázmennyiség erejéig számláz rezsicsökkentett áron, a fölött pedig a magasabb, világpiaci költségeket tükröző áron."

(forrás: a hivatalos MVM oldal a témában.)

1., Tehát akkor, decemberben ha pl. (legyen kerek szám mind a példában) 200 m3 a fogyás, de a keret a cca. 5 m3/nap -al kerekítve 31 nap x 5 m3 , azaz 155 m3-ig lenne a kedvezményes áron, akkor tehát 45 m3-t kiszámláznak majd piaci áron?!

2., Mégis honnan tudná a Gázművek a december havi fogyasztást? :F
2., Ha évente 1x van csak elszámoló számla, akkor
- utólag számlázza majd a decembert is magasabb áron 155 m3 fölötti 45 m3 részre?
- hogyan számlázhat világpiaci áron, ha a keretbe még benne leszek azzal a decemberi +45 m3-el is? :F

Hogy van ez? :F

[ Szerkesztve ]

"Nekem a "link" egy hivatkozás legyen, ne egy ember ?!" - by Mr.CsiT

(#10412) asdf_ válasza MrCsiT (#10411) üzenetére


asdf_
veterán

Ne foglalkozz vele, eddig volt rosszul, most lesz jól. Csak egy év kellett hozzá, hogy rájöjjenek.

(#10413) MrCsiT válasza asdf_ (#10412) üzenetére


MrCsiT
addikt

Nem tudok nem foglalkozni vele, mert jelenleg havi diktálós jelleggörbés vagyok, és mivel sikeresen ideb*sztak egy 40e-s számlát tavaly novemberben, azon gondolkodtam, hogy átállnék havi átalányra (amit részszámlázásnak hívnak) de ha - amellett, hogy elvileg meg se tudja az MVM a havi fogyasztást, így nem is értem, mi a francot írtak le fentebb, azért kérdeztem rá?! - tehát, ha egy téli hónapra megint ide tudnak adni egy 40e-s számlát (és nem érdekel, hogy köv. 1,5 hónapban 0 Ft a számlám, mert beszedték előre?!) akkor semmi értelme az egésznek, mármint, hogy foglalkozni ezzel.

Arról már nem is beszélve, hogy ahol meleg vizet készítenek nyáron HMV-vel, ott rohadtul nem elég a nyári jelleggörbés 16,2 m3/hó (jún-aug hónapokra) keret, tehát a jelleggörbés történettel lehet hazudozni a fogyasztásról még akkor is, ha az 1729 m3 éves kedvezményes keret alatt van egyébként valaki.
Nonszensz az egész ebben a formában. :W

..de mit jelent, amit fentebb írnak? :DDD

[ Szerkesztve ]

"Nekem a "link" egy hivatkozás legyen, ne egy ember ?!" - by Mr.CsiT

(#10414) asdf_ válasza MrCsiT (#10413) üzenetére


asdf_
veterán

Majd leirom, mert bonyolult, csak most tablet van csak előttem. De csak azokat érintette, akiknek előbb volt az éves leolvasásuk, mint az augusztus elsejei rezsicsökikeret-forduló. Nem kell parázni az átalánytól, jó az, fixen kapok 90% csökkentettet meg 10% piacit és csók. Amilyen "nincs globális felmelegedés" telünk volt a mostani szezonban, még ez a +10% piaci is felesleges, mert bele fogunk férni bőven a keretbe, nem lesz szükség a piacinak hazudott lehúzóáras mennyiségre.

(#10415) MrCsiT válasza asdf_ (#10414) üzenetére


MrCsiT
addikt

..de minek fizetnék akár 1 m3 piacit is, ha évesben a limit alatt vagyok?? Ez már megint egy marhaság.. :F

Kíváncsi leszek, mit tudsz írni, ami tisztázza ezt az egészet.

Előre is köszönöm. :R

"Nekem a "link" egy hivatkozás legyen, ne egy ember ?!" - by Mr.CsiT

(#10416) Tapsi


Tapsi
addikt

MVM gáz. Éves átalány, és van 60 ezer túlfizetés. Az appban betickeltem, hogy kérem vissza, de nincs sehol egy mező, ahol megadhatnám, hogy hova. Amúgy csekkel fizetnek muttiék. A postás hozza majd a lóvét?

(#10417) asdf_ válasza MrCsiT (#10415) üzenetére


asdf_
veterán

Mert én nem vagyok limit alatt. Azért leszek, mert a tél érdeklődés hiányában elmaradt.

(#10418) balojazz válasza MrCsiT (#10413) üzenetére


balojazz
tag

"Arról már nem is beszélve, hogy ahol meleg vizet készítenek nyáron HMV-vel, ott rohadtul nem elég a nyári jelleggörbés 16,2 m3/hó (jún-aug hónapokra) keret, tehát a jelleggörbés történettel lehet hazudozni a fogyasztásról még akkor is, ha az 1729 m3 éves kedvezményes keret alatt van egyébként valaki."

Nálam a fűtési idényen kívül a hmv átlag 8 m3 gáz 5 főre, és 4-12 közt szóródik: meleg hónapokban 4-5, novemberben meg áprilisban 10-12. A dolog nyitja az átfolyós vízmelegítés (nincs tároló, amit melegen kell tartani), a víztakarékos zuhanyfejek és a csak gépi mosogatás.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#10419) emre válasza MrCsiT (#10413) üzenetére


emre
veterán

hmv-vel nem készítenek meleg vizet :DDD

Mondjuk amilyen víz díjak lesznek a választások után, lehet inkább melegítés nélküli vízzel fogunk fürödni a hideg fürdőben hogy ne fogyjon el annyi. :U

[ Szerkesztve ]

A stabil diktatúra ugyanúgy társadalmi alku eredménye, mint a stabil demokrácia, csak az alku logikája más.

(#10420) headhunter válasza Tapsi (#10416) üzenetére


headhunter
addikt

[link]

Túlfizetési nyilatkozat
Túlfizetési nyilatkozat módosítása.

"Nyilatkozat túlfizetésről
Hozzájáruló nyilatkozat - Hozzájárulok, hogy beszámítsák az éves túlfizetésemet a következő számlámba (számláimba). Ha nem járul hozzá, akkor a következő évtől nem számítjuk bele az éves túlfizetést a számlába, hanem visszautaljuk Önnek."

Csekknél, szerintem a postás viszi a "túlfizetést."

[ Szerkesztve ]

(#10421) cappa72 válasza asdf_ (#10412) üzenetére


cappa72
nagyúr

Szerintem kettő év... ;]

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#10422) MrCsiT válasza emre (#10419) üzenetére


MrCsiT
addikt

Jó, hát a nagymamám mondta mindig, hogy "Értsd jól!" :DDD

A lényeg átment, ahogy a válaszod értettem. :)

Mindenkihez: végül és összefoglalva: lehet abban bízni, hogy egy kiválasztott éves (mondjuk legyen 1500 m3) fogyasztás értéket átalány jelleggel megadva, a T. Szolgáltató képes lesz 12 db egyenlő részletben kiszámlázni a vonatkozó kedvezményes díjat anélkül, hogy lenne közte egy 40-400e - ig terjedő fals számla próbálkozás, vagy ez esélytelen és maradjunk a - kényelmetlen és a random havi fogyasztható vegyes profilos limitértékek miatt rossz vicc kategória - diktálásnál mégis? :F

"Nekem a "link" egy hivatkozás legyen, ne egy ember ?!" - by Mr.CsiT

(#10423) balojazz válasza MrCsiT (#10422) üzenetére


balojazz
tag

Azt ígérik, hogy mostantól jól lesz elszámolva az átalány. Szerintem ez azt jelenti, hogy továbbra is szarul. A helyedben hagynám, hogy mások kipróbálják, majd pedig áttérnék átalányra, ha már tényleg jó, de olyan időpontban, ami a legkevesebb hibát generálhatja. Vagy megpróbálnék beférni a nyári 16 m3 alá, és diktálnék továbbra is.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#10424) axioma válasza axioma (#10400) üzenetére


axioma
veterán

Visszavonom. Construma osszement, es gyartok vannak tulsulyban, meg importorok. Reneo nagyon megy, D-bol paran ki is szorultak, de a Construma ossz az A-t se toltotte meg [regen 3-4 epulet + kulter].
Azt remeltem covid utan most mar jo lesz. En jokat beszelgettem, infot szereztem, de csak ahol bele tudtam kerdezni szakmai reszletekbe [nem a marketingesen felakadni]. A kedvezmenyek esetenkent vannak, de nem olyan kiemelt, mint pre-covid.

(#10425) Elemental


Elemental
addikt

MVM next appal másnak is van gondja? Nem tudok fizetni appon keresztül régóta hozzá adott bankkártyával.
Szerk.: webes felületen sem engedi.

[ Szerkesztve ]

(#10426) dobolan válasza Elemental (#10425) üzenetére


dobolan
senior tag

Most fizettem. Semmi gondom nem volt vele.

(#10427) cappa72 válasza Elemental (#10425) üzenetére


cappa72
nagyúr

Ha droidon használod, akkor próbáld meg az app cache-t kiüríteni, (esetleg felhasználói adatokat törölni, ám ekkor újra meg kell adnon mindent; szóval először cache törlése javasolt).

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#10428) balojazz válasza Elemental (#10425) üzenetére


balojazz
tag

Kedvedért hamarabb befizettem én is telefonról, simán átment. Droidról.

[ Szerkesztve ]

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#10429) Tapsi válasza headhunter (#10420) üzenetére


Tapsi
addikt

Közben kiderült, hogy a postás hozta a pénzt. Azért félreérthető, mert ahogy te is bemásoltad, a szövegben visszautalás szerepel.

(#10430) bugizozi


bugizozi
őstag

Sziasztok!

Egy ilyen 35 éves vegyestüzelésű kazánhoz lehetne valahogy huzatszabályzót applikálni?

Köszönöm! :R

VCP7-DCV, CCNA ||| Ami működik, ahhoz nem szabad hozzányúlni!

(#10431) Elemental


Elemental
addikt

Köszi, srácok, akkor nem tudom.
Kipróbálom, hogy törlöm a kártyát és újra hozzáadom, hátha.

(#10432) Elemental válasza Elemental (#10406) üzenetére


Elemental
addikt

És már vissza is álltam fűtésre :)

(#10433) cappa72 válasza Elemental (#10432) üzenetére


cappa72
nagyúr

Szintúgy.
Kellett is, gázzal toltam egy kis alapfűtést, aztán kandalló...
Állatok is fáztak, kicsit bejöhettek, mindegyik a kandalló mellett kötött ki.

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#10434) amargo válasza Elemental (#10432) üzenetére


amargo
addikt

Szintén :K

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#10435) asdf_


asdf_
veterán

Csináltam topikot az új Otthonfelújítási támogatáshoz, ha valakinek még nem jött szembe, hogy lesz egy ilyen is, ott vannak (egyelőre nem végleges) infók:

Otthonfelújítási program (2024.)

(#10436) balojazz válasza Elemental (#10432) üzenetére


balojazz
tag

Még (már) nem megy a fűtés, napközben 22-23 volt, most este lement 21.7 fokra, ez még teljesen jó. Reggel meglátjuk. De ha ilyen marad az idő, mint ma volt, nem fog beindulni.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#10437) pjen válasza balojazz (#10436) üzenetére


pjen
félisten

Én reggel kinyitok ajtót, ablakot negyed órára aztán indul a fűtés.

(#10438) cappa72 válasza asdf_ (#10435) üzenetére


cappa72
nagyúr

Ez egy jó ötlet volt! 👍

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#10439) balojazz válasza pjen (#10437) üzenetére


balojazz
tag

Nálunk éjjel-nappal az ablakok többsége résszellőzésen, a fürdők nappal bukón, így nem kell külön szellőztetni.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#10440) Dorian válasza balojazz (#10439) üzenetére


Dorian
félisten

És nincs huzat?

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#10441) amargo válasza balojazz (#10439) üzenetére


amargo
addikt

de várjál, hogy lehet nappal 22-23 fok a házban (bár itt kérdés, hogy ez hol van mérve?), ha nem megy a fűtés, kint 3-5 fok van (legalább is felénk, de tegnap nappal már volt kb 10-12) és még az ablakok is résszellőzőn vannak? Mi fűti a lakást?.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#10442) Catman válasza amargo (#10441) üzenetére


Catman
aktív tag

Nálunk a télikertben 30 fok fölött is szokott lenni, ha nem nyitjuk ki az ablakot. :)

(#10443) dobolan válasza amargo (#10441) üzenetére


dobolan
senior tag

Én esténként pár órára bekapcsolok 1 klímát, pont elég ahhoz, hogy a 22 +/-1 fok tartva legyen 24 órára. Ma reggel 4 fok volt kint, de napközben bőven 10 felé megy. 110nm szigetelt ház.

[ Szerkesztve ]

(#10444) amargo válasza dobolan (#10443) üzenetére


amargo
addikt

Értem, tehát klímát kapcsolsz az úgy érthető is. :K de itt arról van szó, hogy milyen körülmények között melegszik a ház, nálunk tegnap és ma van először napos idő és most már 12 fok is van kint, tegnap is ment fel 12-ig, de előtte 3 napig 4-6 fok volt.

Catman: igen, de ott azért más is a kialakítás és erre van tervezve :)

[ Szerkesztve ]

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#10445) balojazz válasza amargo (#10441) üzenetére


balojazz
tag

Őszintén szólva nem tudom, miért ilyen meleg, nem fűtünk. Bp, 110 nm, délelőtt besüt a nap, az biztos melegít. Most takarítunk, és bukón van pár ablak, a teraszajtó is nyitva egy órája, most lement 20.2-re a földszinten, emeleten 21.5, ott 5 ablak résszellőzésen. Ha majd résre megy a földszint, visszamelegszik. Hogy ma meddig, azt meglátjuk. Huzat nincs.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#10446) amargo válasza balojazz (#10445) üzenetére


amargo
addikt

Ha jellemzően azért, ha napos idő volt felétek, akkor is érthető. Felénk nem volt és pl reggelre (avg, 6 db hőmérő átlaga) 21 - 21.5 is volt a földszinten és leginkább a hidegebb padló volt a zavaró, de mi ilyen kényesek vagyunk :B

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#10447) dobolan válasza amargo (#10444) üzenetére


dobolan
senior tag

Csak azért írtam, mert minimál fűtéssel is (tegnap este 2 órát ment 23 fokra állított 1 darab split, mert a gyerek fázott) tartható a 22, szóval olyan hideg nincs már. Aki bírja a 19-20 fokot bent, az szerintem nem fűtött emiatt a hidegfront miatt, mivel előtte meg átlag 22-25 fok volt napközben. Én már márciusban kikapcsoltam a kondi kazánt.

(#10448) amargo válasza dobolan (#10447) üzenetére


amargo
addikt

Én is minimálisan fűtök, de érted az attól még fűtés, még ha csak 1-2 órára is kapcsolt a kazán. Az én kérdésem az volt, hogy fűtés nélkül. Én HO-ban dolgozok plusz a kicsi is itt van.

Most látom, hogy már 17-én is 10 fok felett volt nálunk kint, akkor csak 1 nap volt hideg.. de napot tegnap meg ma láttunk :)

[ Szerkesztve ]

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#10449) dobolan válasza amargo (#10448) üzenetére


dobolan
senior tag

Én értem, de lehet korlátlan ideig is ellenni fűtés nélkül, mert max. környezeti hőmérsékletre hűl le az ingatlan. :) Ő csak annyit írt, hogy nem fűt.
Ha nem fűt, akkor nem fűt. Ha a benti hőmérséklet nem változik, vagy emelkedik nála, akkor jó a kérdésed :)
Bármilyen is a szigetelés, ha nem fűt, akkor a hőmérséklet csökken addig, míg kint hidegebb van. ;]

(#10450) balojazz válasza dobolan (#10449) üzenetére


balojazz
tag

Fűtés nélkül sem feltétlenül csökken a hőmérséklet a kinti értékig lakott ingatlan esetében. Gyanítom, hogy az emberek és a gépek miatt áll be ez a 20-22 fok, akármilyen hideg van kint. 5-en vagyunk, HO laptop, pécé, tévék, töltők, mosogató-, mosó-, szárítógép, kávéfőző stb, stb. A 30 cm ytong 20 cm szigeteléssel, 3 rétegű ablakokkal már tudja ezt. Más magyarázat nincs.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#10451) axioma válasza balojazz (#10450) üzenetére


axioma
veterán

De. A szerkezet hotarolo kepessege (vagy ha ugy nezed, a teljes epulet hotehetetlensege).
Ertelemszeruen ha a 300m3 levegot cserelned csak, akkor is hul a sok tonna beton-tegla, de kimerhetetlen mertekben. A benne eles az mas nyilvan, van bevitel is (erre szoktak emlegetni, hogy a PH-ban az 1/2-es legcseret nem feltetlen azert viszik fel vendegsegben mert a levegominoseg esik, hanem a homerseklet no:) (Az ember onmagaban partiz wattos futotest.)
Ha egy hoszigetelobol (csak) epitett haz lenne ugyanilyen egyutthatokkal, akkor sokkal gyorsabban (persze me'g mindig nem azonnal) ki tudna hulni. Konnyuszerk. haz ha a padlo-plafon is betontol befele hoszigetelt, sokkal kevesbe csillapitja a homerseklet-valtozast, hiaba ugyanaz a hoszigetelesi ertek korbe mindenhol (termeszetesen a valosagban ez nem igaz, egy csomo szerkezet van me'g ott is ami hotarolo meg a butorzat stb. is kozrejatszik, de azert van kulonbseg a futesenek szabalyozasaban).

[ Szerkesztve ]

(#10452) balojazz válasza axioma (#10451) üzenetére


balojazz
tag

Öööö. Nem tudom, mit szerettél volna mondani. :) Vagy hogy miért ezt.

[ Szerkesztve ]

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#10453) axioma válasza balojazz (#10452) üzenetére


axioma
veterán

"Mas magyarazat nincs" kijelentesedre reakcio. A jo hoszig nem minden [amugy persze hogy az az elso, csak nem egyetlen tenyezo].

(#10454) balojazz válasza axioma (#10453) üzenetére


balojazz
tag

Jaaa. De bizony, az a minden. Ha életvitelszerűen laknak benne, akkor az az alfa és az ómega. Mert az életvitel hozza magával a bútort, hőtermelő háztartási gépeket, 37 fokos testmeleget. Most ez egy évi 500 m3 gázt evő ház, amiből olyan 80-150 lehet a hmv, a maradék meg a fűtés. Gépi szellőztetés meg napelem meg hőszivattyú nem kell, a légkondik (tudom, azok is hőszivik) évente max 24 órát mennek, de csak hűtésre, így aztán nem kell H tarifa sem . Amiből az következik, hogy 30-40 cm szigetelés vagy izmosabb falak esetén már ott tartunk, hogy passzívház nulla gépészettel, jelenleg csak BB, nulla gépészettel. Szóval de, a szigetelés a minden. A mechanikusan résszellőző ablakok meg maguktól gondoskodnak a légcseréről meg a penészmentességről (persze néha zárásra vagy bukóra kell manuálisan tenni őket). Lehet, hogy az építészek meg a gépészek a fogukat szívják, ha ezt olvassák, de ez empirikusan igazolt tény: ennél egyszerűbben és olcsóbban, vagyis hatékonyabban nem lehet leszorítani a költségeket és növelni a komfortot. Innen már minden hajszálnyi komfortnövelés sokmilliós tétel. Ami persze akkor igaz, ha nulláról építesz. Meglévőt finomítani már kicsit más eset lehet. (Pl 2 rétegű műanyag ablak cseréje, 10 cm szigetelés cseréje nagyobbra stb már nem biztos, hogy megérős, ott bejönnek a képbe a kifinomultabb megoldások.)

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#10455) axioma válasza balojazz (#10454) üzenetére


axioma
veterán

Utolso reszemrol ebben a thread-ben.
Resszellozes vagy mukodik, vagy nem: ha a jellemzo legmozgas iranyaban csinalod [ergo: van magatol nyomaskulonbseg ket szemkozti fal kulso oldala kozott], akkor 'ingyen' mozog a levego. Ha egy katlanban vagy fak/bokrok es mas epuletek kozott, vagy tuzfal[ak] vannak a szelirannyal nagy szogben, akkor nem.
Raadasul ilyen szigeteltseg mellett gazfutest fenntartani dragabb, mint barmi mast [40e Ft eves gazdij, 15-20e alapdij, normal evben a 2M-s rendszer 100e tokekoltseg ha vilageleteben hibatlan marad, es me'g legyel otthon eves ellenorzeskor stb.] Mondjuk nekem eleve sehol ne jojjon be -10 fokos fustszag/buz a szomszed ramatyegeto futesebol, amikor leulok az ablaknal, ha mar komfortminimumrol beszelunk.
Passziv csak szigetelessel sose lehetne, ott kotelezo a legtomorseg olyan foka, ami utolag megoldhatatlan [pl. villanyvezetek csovezesbe tomites, ablak beepites gumiszalaggal stb].
Energiatanusitvany a papiron szepen nez ki, de a puding probaja hogy mire ertekeled elsosorban mint bentlako, masodsorban a piac.

[ Szerkesztve ]

(#10456) balojazz válasza axioma (#10455) üzenetére


balojazz
tag

Az elmélet egy dolog: vagy működik, vagy nem. A tapasztalat eldönti. Gázfűtést fenntartani nem költség: nincs éves ellenőrzés, és hmv is arról megy, 3-4 év alatt terheled le a kazánt és az egész gépészetét a kéményig annyira, amennyire egy évre van méretezve. Ahogy a légkondikat se kell évente "karbantartani", ha csak jóformán megjáratod őket: portalanítod a szűrőket és készen van. És mifelénk nem égetnek szart a környéken: gáz van meg elektromos meg távhő, nincs fa, szén vagy vegyes sehol, ez nem nógrád meg baranya vagy egyéb csizmaégető megye. Passzívházat csak az eredményre írtam, tökmindegy, hogyan éred el, a legkevésbé a villanyvezetékek légtömörsége számít, ha működik a dolog. Eredmény alatt meg nem a tanúsítványt, a tervezést vagy a képleteket értem, hanem a rezsit, amit be kell fizetni.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#10457) axioma válasza balojazz (#10456) üzenetére


axioma
veterán

Pest megyeben jon sokaknak a csizmaegeto szag... sot bent Bp-en egyetemistak vettek hasznalhato csak nem szep szekrenyt-polcot a benne levo butorlap aranak toredekeert, elfuteni... nem kell ehhez Nograd, orulj ha nalad jobb a helyzet.
A futes reszt nem kommentalom.

(#10458) pjen válasza axioma (#10457) üzenetére


pjen
félisten

Most szedtem szét két bútorlap szekrényt. Ha Tudsz valakit aki fűteni vagy bármely egyéb célra.elvinné megírhatnád. Ingyenes. :)

(#10459) axioma válasza pjen (#10458) üzenetére


axioma
veterán

Golyataboros forras, nev nincs. De en elvbol nem adnam futoanyagnak, pont mert visszszennyez teged! A szemetszallitod vagy telephelyen atveszi [mindig] vagy valamelyik stilusu lomtalanitassal leadhato [adott teruletre meghirdetett altalanos, vagy hazhoz jovo ha azzal helyettesitik].

[ Szerkesztve ]

(#10460) balojazz válasza axioma (#10457) üzenetére


balojazz
tag

2 év alatt egyszer fordult elő, hogy amikor kiléptem, megcsapott valami autóbűz, de mire hazaértem, eloszlott, és egyszer olyan égett faszag volt, hogy azt hittem, tűz van, körbejártam a szélirányos szomszéd utcát, de semmi: gondolom, bográcsoztak vagy valami avarégetés volt. Ennyi az összes kalandom a büdössel. A villanyvezetékről még eszembe jutott, hogy itt földkábel van, így a kábelcsatornákban szobahő van. Panelban van olyan, hogy a dugaljon átjön a szomszéd hangja, cigifüstje egy kis huzattal, de itt ilyen nincs. A digi jön légkábelen, 3-4 cm műanyag csőben, azt kívül-belül ledugózhatnám, de eddig lusta voltam hozzá, mert akarok még kábelezni ott. A légkondik közül az egyik csöpögött, mert a vízelvezető cső rosszul volt illesztve, de ezt csak a második nyáron észleltük, annyira nem kellett használni őket. Itt pazarlás lenne az évi ellenőrzés, ha meg elszökik a gáz belőlük, azt észreveszem akkor, ha nem hűt rendesen, ha bekapcsolom egyszer. A kazán és a padlófűtés ellenőrzését is végiggondoltam: a nullkilométeres rendszerbe 2 év alatt beleraktunk kb 1000 m3-t, csak bírják az évi 2000-t is, ráér majd idén ősszel vagy jövő tavasszal átnézetni, vagy akár kövi ősszel. Tudom, hogy ez könnyelműségnek vagy hanyagságnak tűnik, de nem nagyon tetszik, hogy az alig használt dolgaim "karbantartására" ellocsoljak évi 100-120 kilót vagy többet, mert az már annyi, amennyibe közel 2 év üzemeltetés kerül. Ez olyan volna, mintha az autómat olyan éves átvizsgálásokra küldeném, ahol mondjuk (évi 500 ezres benzinköltséget feltételezve) minden évben 1 misi lenne a vizsgálgatás. És lehet, hogy erre gondoltál, amikor azt írtad, hogy nem éri meg a gázkazán egy új házba, nem tudom. De akkor mi éri meg, ahol kb ugyanennyi a telepítési költség, az üzemeltetési költség, és alig van szerviz(költség)igénye? Vagy másképp: ha egyszer lerohad a rendszer, mire cseréljem az egyszerű és olcsó kazáncsere helyett?

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#10461) Dorian válasza balojazz (#10460) üzenetére


Dorian
félisten

Nekem kazanos mondta, h technikailag bőven elegendő 2 evente karbantartani (3-mat mar neccesnek mondta), persze a gari időszakban evente a gari miatt.

Klímakat is 2 evente tartatom karban klímassal, köztes evekben csak a beltérieket befújom a tisztítócuccal, kitörölgetem, es a szűrőt mosom ki.

[ Szerkesztve ]

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#10462) asdf_ válasza Dorian (#10461) üzenetére


asdf_
veterán

Nekem kazanos mondta, h technikailag bőven elegendő 2 evente karbantartani (3-mat mar neccesnek mondta), persze a gari időszakban evente a gari miatt.

Úgy 15 év alatt talán(!) háromszor látta valaki a kazánunkat.
Ezen kívül volt egy meghibásodás, akkor lehet, hogy csináltak mást is, egyszer én savaztam, meg kb. háromszor kiporszívóztam az égéstér tálcáját. Egyszer lehet, hogy még a szikráztatót is megsimogattam smirglivel.

Disclaimer: ez még nem kondenzációs, arra állítólag sűrűbben kell ránézni.

(#10463) amargo válasza asdf_ (#10462) üzenetére


amargo
addikt

Nálam (is) nyílt égésterű van (pincében, van szénmonoxid jelző, stb), bevallom 6 éve nem látta szerelő és én sem igazán nyúltam hozzá.. idén kezdett el rakoncátlankodni, már nem jelzi ki a hőfokot és többszőr is elaludt az őrláng.. idén már kihívok hozzá egy szakit aki látott még ilyet :B
Mindig az volt a cél, hogy ez cserélve lesz, de aztán sikerül úgy automatizálni, hogy a cserével komfort növelés nem tudok elérni, csak fogyasztás megtakarítást..

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#10464) asdf_ válasza amargo (#10463) üzenetére


asdf_
veterán

Nálam még ez az aggódás sincs, zárt égésterű.

(#10465) balojazz


balojazz
tag

Érdekesség: 2 órája elmentünk a Decathlonba, a macskáknak meg nyitva hagytuk a teraszajtót az árnyékos oldalon. Most van 21.1, változóan felhős/napos, néha esik.

Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.

(#10466) pjen válasza axioma (#10459) üzenetére


pjen
félisten

Azert írtam, hogy egyéb célra, b
árminek. Például zsalu anyagnak is kiváló lenne. Mivel ingyenes felajánlás gondolom nem számít birdetésnek.

(#10467) yahagyma válasza bugizozi (#10430) üzenetére


yahagyma
tag

Ez egy lengyel önttvas kazán, nekünk is ilyen van üzemben kb 12 éve lett szétszedve és újra összerakva. Azóta is jól üzemel, évente 2-szer kell takarítnai, főleg a pipákat, sztem elnyűhetetlen örök darab, maximálisan elégedett vagyok vele!

Évekkel ezelőtt az alsó levegőszívó ajtóra raktam huzatszabályzót, de az öntöttvas ajtót lemezre kellett cserélni mert a honeywell fr 124 huzatszabályzó nem tudta megemelni olyan nehéz volt az öntöttvas, a képen látszik, hogy a könnyebb ajtó van fenn jelenleg is, de a honeywell huzatszabályzó sok sok éve nincs üzembe (helyette egy hőfokmérőt építettem be), semmi értelme nem volt és nem működött megfelelően, zárt és nyitott de semmi értelmét nem tapasztaltam, felső ajtón levegőbevezető rigli folyamatosan nyitva van, alsó pedig kb 1 cm-re, mikor leégett tűz vagy felmelegedett az indirekt tartály akkor lezárom azt csumi.


A hátsó füstgázcsövön viszont van manuális huzatszabályzó, ezzel lehet valójában a huzatot rendesen állítani! nekem ez a tapasztalatom, kb 10 méter magas béleletlen tégla kéménynél.

A lényeg, hogy felülről kell begyújtani a kazánba, így lefele ég a tűz és kevés a füst, mert a fagáz ég, nemnagyon füstöl, hanem égetek, a felső ajtón a levegőszívó rigli nyitva van folyamatosan, az alsó ajtót a légbeszívást kb 1 cm-re nyitva hagyni, a huzatot pedig a hátsó vízszintes füstgázszabályzóval manuálisan állítani, begyújtás után 5-10 perc múlva a középállás alatt van eggyel.



Sokan akarnak örökké élni, miközben azt sem tudják, mit kezdjenek magukkal a következő hétvégén...

(#10468) AXisBOLD


AXisBOLD
addikt

Sziasztok,

Áram, EON, túlfizetés.
Szeptemberben szeretlék fel az órát, múlt héten volt az éves leolvasás, 2280kw fogyasztás volt rajta.
Kijött a számla 63000 forintról, amikben 491kw piaci áron van.
Én úgy tudtam, hogy éves szinten kell beleférni a 2523kw-ba, vagy havi szinten is kell tartani a 210kw-ot?
De ez a túlfizetős mennyiség sehogy se jön ki nekem...
Havi beállított általányt fizetek, nem diktálok, ezért pláne nem értem, honnan számítják ki, hogy melyik hónapban mit fogyasztottam a védett tarifa felett.

Aurea mediocritas

(#10469) AXisBOLD válasza AXisBOLD (#10468) üzenetére


AXisBOLD
addikt

egész pontosan (a B tarifás mérőt csak ez év március közepén szerelték fel):

Aurea mediocritas

(#10470) bugizozi válasza yahagyma (#10467) üzenetére


bugizozi
őstag

Szia!

Köszi a választ!
Azért szeretnék rá huzatszabályzót, hogy ne menjen fel túl magasra a hőfok. Volt már, hogy felkúszott 70-80 fokig a víz hőmérséklete, az már sok, le kellett menni elzárni, majd kis idő múlva kinyitni, közben félő hogy kialszik a tűz stb. Így ezt a le-fel mászkálást meg lehetne spórolni.

:R

VCP7-DCV, CCNA ||| Ami működik, ahhoz nem szabad hozzányúlni!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.