Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Milyen alaplapot vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:11:21

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#93501) ridiculous válasza Hublot (#93500) üzenetére


ridiculous
aktív tag

EasyAC: Nem igazán mond ez nekem semmit.


..
Kérdés az az hogy fontos-e a pendrive-os módszer hogy rápakolom a legfrissebb BIOS-t a hivatalos oldalról és a BIOS-ból indítom a pendrive-ról a frissítést vagy elég ha leszedem a MSI Live Update 6 progit és azzal csinálom?

Kérdés még az is hogy frissíthetem a legfrissebbre a jelenlegiről?

[ [ [ Pain...Death...Nothing phases me ] ] ]

(#93502) Hublot válasza ridiculous (#93501) üzenetére


Hublot
senior tag

Én biosból frissitem az a biztos.

“ A pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt!”

(#93503) Paxker315


Paxker315
addikt

Én MSI Bios frissítésre ezt használnám: MSi flash tool

Ezzel pl. "downgrade" is lehetséges, ami pl. kifejezetten baráti Pinnacle Ridge tulajoknak, ha gyárilag valami új, Zen2 optimalizált BIOS van a deszkán. Ezzel amúgy hosszabb idő update-elni, utána újra be kell állítani a wifit, eltűnnek az elmentett profilok, az előző verziókat le is radírozza talán. DE, szerintem megbízható.

https://dynotech.hu/ - Új, kultúrált környezet, könnyen megközelíthető : )

(#93504) szasanyi válasza bartos96 (#93498) üzenetére


szasanyi
félisten

Igen, kimaradt... nem egyeznek meg pontosan a VRM típusaik, de ugyanazt nyújtják.

metrion: bár az inkompatibilitás lehetősége még mindig nem 0 azért jelentősen javult tehát csekély a valószínüsége (az a G.SKILL tuti menni fog hibátlanul ;) )
De ilyen esetben érdemes a döntés, vásárlás előtt felhasználói tapasztalatokat szerezni a különböző topikokból.

(#93505) palfitom válasza Ringman (#93490) üzenetére


palfitom
félisten

Szia,

Azt az A320-as lapot felejtsd el! Egy ilyen kaliberű lap egy Athlon alá OK, esetleg egy 4 magos APU alá is mehet, de egy 8 magos, 16 szálas proci alá NE!
A Mortar pedig az egyik legjobb B450-es mATX-es lap, nyugodtan veheted (de még jobb lenne a Mortar MAX).

Az alaplapok QVL listája csak irány-mutató, természetesen nem szerepel bennük az összes, piacon kapható ram. Az Aegisekkel jellemzően nincs gond, minimum 2933-on kell működnie, de Zen2 mellett gyakori a gyári órajel feletti, 3200-as érték is.

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#93506) takimester01


takimester01
csendes tag

1. Mennyit szánsz az alaplapra? max 35e Ft
2. Milyen hardverek alá szeretnéd? Ryzen 3600, Ram: 16 GB KIT (2x8 GB) 3200 Mhz CL 16
3. Milyen méretű lapot szeretnél? mATX
4. Milyen bővítőhelyekre van szükséged? (USB,SATA,PCI,PCI-E,...) 4 USB, 4 SATA és PCI-E
5. DVGA-t vagy IGP-t szeretnél használni és utóbbi esetben milyen kimeneten csatlakoztatnád a monitorodhoz (HDMI,DVI,DP) ? igen HDMI vagy DP
6. Szeretnél tuningolni vagy nem? egyenlőre nem később minimális OC
7. Használt, vagy új alaplap? új
8. Fontos e a lap kinézete (színe,design,rgb,...) nem
+1: Esetleg szeretnél CF/SLI-t? nem

Sziasztok.

A fenti kritériumokhoz keresek lapot.
A memória típusa még nincs eldöntve attól is függ mit támogat a majdani alaplap. Fontos lenne hogy tudja a fenti sebességet lehetőleg állítgatás nélkül.
A VGA sem biztos még de nvidia GTX 2060 vagy AMD RX 5700 kategória van tervben.
Köszi a segítséget előre is.

(#93507) szasanyi válasza takimester01 (#93506) üzenetére


szasanyi
félisten

MSI B450 Mortar MAX teljesen megfelel a támasztott követelményeknek. Viszont a Ryzen G nélküli CPU-k egyikében sincs IGP, úgyhogy ezekkel a lapon lévő videókimeneteket nem lehet használni.

(#93508) metrion


metrion
aktív tag

Üdv!

Elvetettem az Asus B450-F Strix alaplapot és erősen elgondolkodtam egy MSI B450 TOMAHAWK MAX-on. Kérdésem, hogy a G.SKILL F4-3200C16D-16GTZR memóriákkal jó lesz? Van tapasztalat vele?

(#93509) Milka 78 válasza metrion (#93508) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Ryzen topik, memory qvl mind a lap, mind a memória gyártójának oldalán ;)

(#93510) metrion válasza Milka 78 (#93509) üzenetére


metrion
aktív tag

Köszi, G.SKILL QVL listában benne van a lap.

(#93511) Milka 78 válasza Piftuka (#93484) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Azt konkrétan nem és nem is nagyon van vele tapasztalat. Én utoljára z370-et próbáltam tőlük, de a bios miatt repülnie kellett, borzasztó faék volt. Viszont ez nem jelent semmit, hisz tök más platform...
A pci csati miatt érdekes választás lehet.

(#93512) takimester01 válasza szasanyi (#93507) üzenetére


takimester01
csendes tag

Ha ezt a lapot vásárolom meg akkor kell kérnem bios frissítést rá vagy ezek már fel vannak készítve a 3000-es ryzen procikra?
Én nem tudom frissíteni mivel nincs régebbi ryzen CPU-m mert jelenleg intelt használok.

(#93513) Piftuka válasza Milka 78 (#93511) üzenetére


Piftuka
veterán

"Azt konkrétan nem és nem is nagyon van vele tapasztalat."

Semmi gond. Az egyszerű BIOS talán nem probléma, mert nem akarok tuningolni.

Így viszont "megmenthetem" a hangkártyámat, és a DTT2500 hangfalszettemet.

Vagy ez lesz, vagy az általad is ajánlott MSI lapok egyike. :K

Már csak egy kérdés van:

- Milyen különbség van a "Pro Max", a "Tomahawk Max", és a "Gaming Plus Max" lapok között?

Én végignéztem mindegyiknek az adatlapját, de azon kívül, hogy más a dizájn, és a VRM-ek hűtőbordái, valamint a "Pro Max" audio csatlakozói nem aranyozottak, én nem látok felszereltségben különbséget. :F

Még árban is gyakorlatilag megegyeznek szinte mindegyik üzletben...

"Aquila non captat muscas."

(#93514) szasanyi válasza takimester01 (#93512) üzenetére


szasanyi
félisten

A MAX jelzésű lapok újak, nem kell BIOS Update a Ryzen 3000 CPU-khoz.

(#93515) Szinyák válasza Szinyák (#93483) üzenetére


Szinyák
őstag

Vki erre ??

Szinyák

(#93516) metrion válasza szasanyi (#93514) üzenetére


metrion
aktív tag

BIOS chipek is elvileg nagyobbak.

(#93517) csiga8 válasza metrion (#93508) üzenetére


csiga8
senior tag

Családban ilyen memóriával ( 2X16GB) +ilyen lappal +3700x raktam össze gépet.
A memória a Toma Max-ban hibátlanul megy a mai napig, de egy fikarcnyi tuning nem jön ki belőle, alapon viszont beton stabil. Érdekességképp ugyanez a memória az én lapommal el sem indult... ( Samu B-die)

Ugyanez a típusú memória, ( pár hónappal előbbi vásárlás) de Hynixes, viszont repül az én lapomban is...

(#93518) szasanyi válasza metrion (#93516) üzenetére


szasanyi
félisten

Igen, ettől új. Mivel a régiek kicsik voltak nagyobbra kellett cserélnie az MSI-nek, hogy az új CPU-kat támogató - és nagyobb méretű - BIOS-ok ráférjenek. És ha már új, akkor nyilván nem 2 éves, hanem új BIOS került rájuk gyárilag Ryzen3000 támogatással. Ezért nincs szükség BIOS frissítésre a MAX lapok esetében.

(#93519) Milka 78 válasza Piftuka (#93513) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Nagyjából annyi mint amit irtál. Felszereltség és a design, na meg a vrm hűtőborda. Ezen felül maga a táp rész felépítése ugyan az.
Igen azért a bios bakik inkább akkor jönnek elő, ha elkezdesz belemerülni, de egy stock felhasználás álltalában gond nélküli. Ha a Biostart választod akkor írhatnál pár sort akár priviben is, mert érdekel, hogy muzsikál (hőfokok, boost órajel, stb).

(#93520) Milka 78 válasza Szinyák (#93483) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Talán a Gigát választanám. Elég jól muzsikál oc alatt még 3900-as alatt is és a vrm is hatékonyabb, hűvösebb...mondjuk egy 3600-as alá bármelyik megfelel.

(#93521) Piftuka válasza Milka 78 (#93519) üzenetére


Piftuka
veterán

Természetesen mindenképpen megosztom a részletes tapasztalataimat Veletek! ;) Akár a Biostar, akár az MSI lapok valamelyike mellett döntök.

"Aquila non captat muscas."

(#93522) Szinyák válasza Milka 78 (#93520) üzenetére


Szinyák
őstag

:R köszi igen vrm része + 12 fázis és tesztek alatt ~ 10 fokkal hűvösebb a vrm és a pcb is .. ez elég jo. + későbbi gen ,ha tervezek váltást egy nagyobbra több maggal akkor ezek jol jöhetnek ..

Szinyák

(#93523) Bubu0074


Bubu0074
csendes tag

Egy kis segítség a hozzá értőknek a lapok VRM támogatása így is lehet lapot választani. [link]

(#93524) Livius


Livius
őstag

Kicsit lehet, hogy off a kérdés, de talán inkább ide passzol és valaki jártas most a piacon kapható alaplapok terén.

Régen az Intel saját alaplapokat is csinált és nem egyszerűen, de azért be lehetett szerezni itthon is. Létezhet az, hogy most 1-2 éve az új chipseteihez már az Intel saját alaplapokat nem tervez, csak beszállítja a chipseteket? Az intel.com oldalukon már sehol se találok a termékeiknél saját alaplapot, csak linkelgetnek más gyártókét.

Gigabyte GA-Z170-D3H, Intel Core i7-7700K, Corsair Vengeance 2x8GB DDR4-3600MHz, Intel 545s 256GB SSD, EVGA GeForce GTX 1060 GAMING 6GB

(#93525) palfitom válasza Livius (#93524) üzenetére


palfitom
félisten

Már jó ideje nem találkoztam (kis hazánkban) Intel lapokkal.

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#93526) szasanyi válasza Livius (#93524) üzenetére


szasanyi
félisten

Nagyon drágák voltak azok a lapok, lehet nem volt versenyképes a többi gyártó termékével. Esetleg nem volt rentábilis, vagy az előző ok miatt nem fogyott eléggé.

(#93527) s.s.j.goku


s.s.j.goku
tag

Üdv,
Összeállítottam egy konfigo,ami alá keresek megfelelő alaplapot.
Proci: Intel Core i3-9100F Quad-Core 3.60GHz LGA1151 Processzor
Memoria: G.SKILL Aegis 8GB DDR4 3000MHz F4-3000C16S-8GISB
Cm690-es ház, SSD+HDD adott,Táp szintén, GTX 1050-es vga is.
Ehhez a géphez keresek megfelelő alaplapot.Se raid,se crossfire,nem kell semmi extra bele,
megbizható és olcsó legyen.
Alaplap: GIGABYTE B360M DS3H erre gondoltam,van ettől jobb alternativa számomra? ebben kérnék segítséget..

(#93528) palfitom válasza s.s.j.goku (#93527) üzenetére


palfitom
félisten

Szia,

Ha olcsóbban megúsznád, és nem lesz később proci fejlesztés, akkor Asrock B365M-HDV 24k.
Ha picit többet szánsz rá, és fejleszthetőség is fontos, akkor pl. Gigabyte B365M D3H 27k / Asrock B365M Pro4 27k
A BIOS-t ellenőriztesd bármely lap esetén! (bár a Gigához elvileg nem kell frissítés)

Ram: az 1x8-as single rammal "lábonlövöd a gépet", buksz teljesítményt. 2x4-es KIT-et vegyél, pl. Viper (az i3 mellett ez is csak 2400 MHz-en fog menni)

[ Szerkesztve ]

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#93529) Dan-szan


Dan-szan
senior tag

Üdv.

Már jártam itt egy Ryzen 7 3700x és Sapphire PULSE RX 5700XT 8GB alá kerestünk lapot akkor az ASRock X570 PHANTOM GAMING 4 lapjánál maradtunk.
Mostanában azonban sokat lett említve az MSI B450 GAMING PRO CARBON AC lapja és hát belémbújt a kisördög.
Árban minimális a különbség,szóval az nem befolyásol.
Szerintetek van lényeges különbség a lapok között ami billenti a mérleg nyelvét? Vagy bármelyiket is választom (pl szimpátia alapján) nem nyúlok mellé?

Az igazság csak nézőpont kérdése ! ** Xiaomi Mi MIX 3 ** "Mert játszani jó!" #csakaHONDA

(#93530) s.s.j.goku válasza palfitom (#93528) üzenetére


s.s.j.goku
tag

Lehetőleg egy boltbol rendelek majd mindent és akkor figyelünk a Bios ellenőrzésre,ami gondolom azért fontos hogy csak frissitéssel fog menni a 9.generációs proci..
A Ram azért érdekes mert nem akartam ilyen gépbe 16gb-ot venni még, gondoltam elég a 8gb is, max később bővítem de akkor ezt még átgondolom.
KÖszi a segitséget

(#93531) hattila1979


hattila1979
csendes tag

Sziasztok!

Gyors kérdésem lenne az MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon, tudja alapból kezelni az i5-9400F-et? Vagy kérjek hozzá a rendelésnél bios frissítést a biztonság kedvéért? (majd később megy bele komolyabb processzor, de ez már megvan)

Előre is köszönöm a válaszokat!

Attila

"Bomba jó a duma!"

(#93532) palfitom válasza hattila1979 (#93531) üzenetére


palfitom
félisten

Ellenőriztetni kell, mert ha R0 szteppinges procit kapsz, akkor ahhoz elvileg friss BIOS kell.

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#93533) hattila1979 válasza palfitom (#93532) üzenetére


hattila1979
csendes tag

Köszönöm! :R

"Bomba jó a duma!"

(#93534) Milka 78 válasza Dan-szan (#93529) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Az ASrockon erősebb a vrm és az jobban is hűthető, viszont a Carbon talán jobban felszerelt. Mindkét lap megfelel egy 3700x alá. Pl szasanyi fórumtárs pont egy Crabon&3700x szettet hajt, és írt is róla pár sort a Ryzen 3xxx topikba amiben elégedettségét fejezte ki.

[ Szerkesztve ]

(#93535) Dan-szan válasza Milka 78 (#93534) üzenetére


Dan-szan
senior tag

Igen tőle olvastam a sok pozitívumot a lapról aztán néztem jobban utána.
A lényeg hogy mindkettő nyugodtan vásárolható.
Köszi.

Az igazság csak nézőpont kérdése ! ** Xiaomi Mi MIX 3 ** "Mert játszani jó!" #csakaHONDA

(#93536) ooszi


ooszi
senior tag

Sziasztok ilyen alaplapom van: ASRock H370M-ITX/ac

Az első kérdésem az lenne, hogy kezel-e 4 TB-os lemeznél nagyobb lemezt PL: 6-8 TB-os?
A második kérdésem: ha az alaplapba rakok egy nvme ssd-t, akkor a 6 sata csatiból csak 5-t tudok használni?
Előre is köszönöm válaszotokat.

BY ooszi

(#93537) szasanyi válasza ooszi (#93536) üzenetére


szasanyi
félisten

(#93538) ooszi válasza szasanyi (#93537) üzenetére


ooszi
senior tag

:R SORRY :R
:R THX :R

BY ooszi

(#93539) Fluke


Fluke
tag

Hello!

Melyik lenne jobb? Gigabyte B450M DS3H vagy ASROCK B450M-HDV
Az asrockba csak az nem tetszik hogy csak kettő ram foglalat van. És hát azt szokták javasolni hogy 2x4 gb legyen ha pl 8 giga ramot akarunk, mondjuk jobb lenne persze a 2x8giga de az meg 32ezer lenne, vagy amugy ugy se lenne külömbség ha egy darab 8gigást vennék és akkor lenne még szabad foglalat?

[ Szerkesztve ]

(#93540) VGNGR válasza Fluke (#93539) üzenetére


VGNGR
senior tag

[link]
vagy
[link]

[ Szerkesztve ]

(#93541) D33pack


D33pack
újonc

Sziasztok, lenne egy olyan kérdésem, hogy van-e valaki akinek Asrock z390 Taichie van, és hogy biost updatelt-e már? Mivel azt írják a hivatalos oldalon, hogy nem lehet vissza rakni a régi biost, ezért félve frissíteném, oc miatt is meg a meltdownos javítgatások mennyire befolyásolják a teljesítményt, választ előre is köszönöm.

(#93542) szasanyi válasza D33pack (#93541) üzenetére


szasanyi
félisten

Nincs a lapnak saját topikja? Ha nincs, akkor ide.

(#93543) joseph66


joseph66
csendes tag

Hali!
Váltáson gondolkodom a jelenlegi i7-4790k-ról. Ez ugye 4 mag és 8 szál. Főleg full HD videók kódolásához használnám, ahol a sok mag (vagy szál) a nyerő. Ha már váltok, akkor szeretném, ha időtálló lenne a következő alaplap. Gondolkodom nagyon az AMD-n, egyelőre a Ryzen 7 3800X-en. Szerettem volna a legújabb, x570-es lapokból venni, de mindegyiken ventilátor hűti a chipet, tehát aktív a hűtés. Én egyedül a Gigabyte oldalán találtam erre vonatkozó infót: golyóscsapágyas ventilátor, legalább 60.000 üzemórával.

Mi a véleményetek, szabad aktív hűtésű alaplapot venni hosszabb távra? Írja az MSI, hogy nagyobb teljesítményhez nagyobb hűtés is kell.
Ha x570, akkor az MSI MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI alaplapra gondoltam. Jó választás?

[ Szerkesztve ]

(#93544) Milka 78 válasza joseph66 (#93543) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Hosszab távra nem tudok jósolniA
az Asuson kívül meg minden gyártó ventije szabályozható.
Azt az MSI-t meg tessék elfelejteni, mert árához képest kifejezetten melegedős vrm rész van rajta. Hozzáteszem a hang is elég relatív, de olyan sok hazai Asusos sirámot sem halottam még. Aki Prime-P/Pro vagy TUF lapot hajt azt mondja nem vagy csak alig halható a venti.
Ennyiért Giga X570 Aorus Pro vagy Asus X570 Prime Pro-t kapni amik mérföldekkel jobb lapok tőlük. Az Alzában 80 ropiért most van Asus Rog Strix X570-F ajándék A-Data 256gb-sm2 nvme ssd-vel ami elég jó deal ;)
Ha olcsóbb lap kell,de még mindíg x570 akkor az Asus X570 Prime-P, Giga X570 Aorus Elite körül nézelődnék vagy esetleg az ASrock X570 Pro4/Phantom Gaming 4 (ök azért oc alatt szeretnek melegedni, kell nekik a szellős közeg) ha budget kategóriába nézelődünk.
Ha meg nem akarod szénné oc-zni a procit és elhatárolódsz az aktív hűtéstől akkor egy MSI B450 Tomahawk MAX is megfelelő lehet számodra.

[ Szerkesztve ]

(#93545) joseph66 válasza Milka 78 (#93544) üzenetére


joseph66
csendes tag

Köszönöm a választ! Nem a hang bajom az aktív hűtéssel, hanem az, hogy hány évig bírja egy ventilátor. Az MSI lappal igazad van, most olvastam, hogy gyenge a proci tápellátása. A Giga X570 Aorus Pro-n gondolkodom egyet.

(#93546) MZsoltee válasza joseph66 (#93543) üzenetére


MZsoltee
veterán

Ha nincs OC és nagyon sok PCI-E sáv sem kell akkor B450-es és elég a 3700X-es is, nem éri meg a 3800X.

A tökéletes nő süketnéma, nimfomániás, és az apjának kocsmája van.

(#93547) varmi2 válasza joseph66 (#93545) üzenetére


varmi2
nagyúr

Úgy teszel, mintha a pc világba ez lenne az első aktív hűtés. A cpu, vga, táp, házhűtés, mind ventivel történik, még sem nyavajogsz azon, hogy megadja magát.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#93548) metrion


metrion
aktív tag

Sziasztok!

Az MSI B450 Tomahawk Maxon vannak hőérzékelők?

(#93549) SP!T


SP!T
addikt

Sziasztok! Tudtok esetleg valami pro kontra érvet felhozni a két lap közüli választáshoz? :) 3600 OC van tervezve vele.

ASRock X570 Extreme4
ASUS ROG X570-F

Mindkettőt kb egy áron, relatív "olcsón" tudom beszerezni 10k-t fizetve a B450 Gaming Pro Carbon AC lapomra. Gondoltam ennyit rááldozok. Bár aminek nem örülök hogy hűtőbordával szerelt RAM-om van és itt mindkettő lapon egy nagy hűtőborda van, amitől nem fogom tudni felrakni. :F

[ Szerkesztve ]

There's a device that I've been using called a whoop.

(#93550) varmi2 válasza SP!T (#93549) üzenetére


varmi2
nagyúr

Miért váltod le? Semmivel nem leszel előbre az x570-el. Én x370-ben tolom a Ryzen 3600-at, hiba nélkül all core 4200Mhz-n, egy lapban sem menne jobban. Te pénzed, te döntésed, de felesleges pénz kidobás.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Milyen alaplapot vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.