Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Milyen alaplapot vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:11:21

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#94601) viperabácsi válasza Milka 78 (#94582) üzenetére


viperabácsi
addikt

Helyette alternatívának jó amit nemrég mondtál ? ( ASUS TUF B450M-PLUS GAMING )
Ő tud natívan 2.0-t. Árban még jóbb is .
(#94584) Dißnäëß



[ Szerkesztve ]

Az Űr veszélyes hely , főleg , ha a két füled között van !

(#94602) viperabácsi válasza Dißnäëß (#94584) üzenetére


viperabácsi
addikt

Kicsüsztam a szerkesztésből az elöbb.
Így átmegy a 4K 60hz HDR ?

Az Űr veszélyes hely , főleg , ha a két füled között van !

(#94603) Paxker315 válasza Ambrosio (#94600) üzenetére


Paxker315
addikt

miért ezeket nézted? Amúgy a Pro4 B450-est korábban nagyon kedveltem, de a 3.xx sorozatú biosokat szépen kiherélték . : |

A B450M Pro4-et választanám, vagy a GB B450m DS3H-t. Keret mennyi?

https://dynotech.hu/ - Új, kultúrált környezet, könnyen megközelíthető : )

(#94604) Dißnäëß válasza viperabácsi (#94602) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Persze, hogy átmegy :) Egyik vége DP, másik vége HDMI 2.0, ilyen kábel kell és gyönyörűen megy. Én laptopon mókoltam így, nem érdekelt, hogy HDMI 1.4-e van az Intel CPU miatt, mert volt egy dedikált nvidia 1050Ti is benne, ahhoz egy Display Port kimenet, a dedikált nvidia tudta a HDMI 2.0-t, így a DP porton keresztül kitoltam a 4K60Hz-et lazán a tv-re egy ilyen 3 méteres kábellel.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#94605) Ambrosio válasza Paxker315 (#94603) üzenetére


Ambrosio
csendes tag

A választás oka:
4db memória foglalat (most 2x4, később +2x4gb vásárlása),
2db M2 foglalat, tudom az egyik csak sata,
a vga slot felett legyen az x1 slot, a másik x16 slotba lehet beletennék egy hangkarit, vagy a wifit. Kellene az opcionális +2 pci-e bővítési lehetőség egy RX570/580 helyigénye mellett. Olyan lapot nem találtam, amibe belemegy egyszerre a VGA+2 egyéb kártya és microATX.
Van type-c, bár jelenleg nem létszükség.
Húzva, biztos hogy nem lesz.
Szeretném minél olcsóbban megúszni, ha itt tudok x ezret megtakarítani, azt beleölhetem prociba/memóriába/bármibe.
A jövőbeni fejleszthetőség nem nagyon izgat, 4-5 év múlva úgy is egyben kell majd mindent cserélni... Ezért nézem a B350-es lapokat is. A B450 csak a StoreMI-vel tud többet :F

(#94606) Dißnäëß válasza viperabácsi (#94601) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Apropó, a többiek majd nyilatkoznak, de ha ennyire számít az a HDMI 2.0 képesség úgy, hogy amúgy DP is van rajta és azzal is ugyanez megoldható, akkor

ASUS TUF B450M-PLUS GAMING
helyett
ASUS TUF B450M-PRO GAMING

Szerintem. De majd a nálam okosabbak megszakértik, jót beszélek-e, csak azt látom, hogy a PRO CPU körüli kütyüi jobban fel vannak bordázva, mint a PLUS-é, ami nem mindegy szerintem. A különbség elhanyagolható, mindkettő kapható raktáron most pár helyen és a PRO csak 3400Ft-al drágább, mint a PLUS.

2 napja tértem át a fent nevezett PRO-ra amúgy, teszi a dolgát szépen + a BIOS már ismerte a 3000-es Ryzen-em, de ha sokat polcon állt darabot fogsz ki, abban még lehet régebbi BIOS és frissítést kell kérni helyben, ha 3xxx-es Ryzen-ed van. Az MSI esetén ilyen gond nincs, az alaplap képes frissíteni BIOS-t CPU, memória, VGA, minden nélkül csak úgy pucéron kitéve az asztalra. :) Marha jó, csak mindössze 1x esélyes, hogy használod az életben. Akkor persze sok bosszúságtól kímél meg, de valszeg pont emiatt a ritka 1x használat miatt döntöttek úgy többen, hogy nem tesznek hasonló képességet az alaplapjaikra. Mindensetre az MSI-től ez aranyos lépés, én pont a régi BIOS-al vettem még, meg se moccant, na mondom lássuk ... USB stick, laptop, weboldal, új BIOS rámásol, átnevez, alaplapba bedug, gomb megnyom, villog, vár, kész, megy. Ezt a többiekkel nem léped meg.

Hang: az MSI-men lévő hang hasonló volt a PLUS-on lévőhöz. A PRO-ban lévő 1200-as szériás Realtek codec-ű chip köré szerintem komolyabbnak mondható áramkör van téve, ma reggel kicsit lehallgatóztam hifin is (analógban), fülessel is és nüansznyival, de jobb a dinamika, olyan ütősebbek a mélyek főleg (Lenny Kravitz-en azonnal kijött, érdekes). Viszont a driver hülyülések miatt amit összeszívtam vele .. képtelen voltam feltenni és indítani a Realtek Audio Control-t (a Microsoft Store-ból), így W10 reinstall lett a vége, ezen instant pöcröff és csodásan szól most. PC-hez képest persze, sokan mondják, hogy külső DAC az igazi, amivel egyetértek, csak az nekem egy totálkülön Raspberry-Pi + Volumio rendszer, ezt csak analógban használom nagyritkán. De meglepődtem, mit hoztak össze egy egyszerű iparos megoldással. Valszeg a chip fém árnyékolása is hozzátesz (többek között). Ha így ezek számítanak valamit....

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#94607) Paxker315 válasza Ambrosio (#94605) üzenetére


Paxker315
addikt

A négy RAM modult nem erőltetném. Legyen egyelőre 2x4, később 2x8.

https://dynotech.hu/ - Új, kultúrált környezet, könnyen megközelíthető : )

(#94608) Milka 78 válasza Jorus (#94592) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Ha nincs úgyse oc tervbe akkor igen, bár hasonló árban a GIGABYTE Z390 AORUS PRO-t venném. Erősebb és főként hűvösebb vrm és az is tud SLI esetén pcie3 x8/x8-as kiosztást mint az Asus. Viszont 3 x16-ot nem értem, mert összevisz 24 pcie lane van amiből ugye 16-ot visz a vga a maradék 8 meg marad az vvme m2 ssd/bővítőkártyák részére, sőt az Asus-nál úgy látom x16 vs x8/x8 (ez lesz nálad) vs x8/x4/x4 üzemmódok közül választhatsz (szerintem a Gigánál is ugyan ez a helyzet).

(#94609) Milka 78 válasza viperabácsi (#94601) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Ha maradsz apu/kisebb Ryzen/lightos oc vonalon akkor igen, de gondolom htpc/apu vonalon mozognál.
A Pro kb annyiba jobb, hogy a kapott a vrm felső sora is egy bordát, de ezen kívül kb ugyan úgy gyengus és melegedő vrm van rajta csak megduplázták a tranyókat rajta. Ehhez képest az MSI vrm része elég masszív és még hűthető is, de mint fent mondtam ez egy "berakom azt megyen" felhasználásnál sok vizet nem zavar.

[ Szerkesztve ]

(#94610) TPimi


TPimi
csendes tag

Sziasztok!

PC építés előtt állok és egy kis segítségre lenne szükségem. Előre elnézést kérek ha buta a kérdés.
Az ASRock B450M Pro4-F alaplapot néztem ki, és a specifikációk nézegetése közben az alábbi leírásba ütköztem:
"AMD Ryzen sorozatú CPU-k (Matisse, Summit Ridge and Pinnacle Ridge)
- 1 x PCI Express 3.0 x16 Slot (PCIE2: x16 mode)*
- 1 x PCI Express 2.0 x16 Slot (PCIE3: x4 mode)
*NVMe SSD-k támogatása rendszerindító lemezként"

Ez azt jelenti, hogy NVMe SSD használata mellett a VGA nem "fogja tudni" a PCI Express 3.0 x16-ot?

Az alaplapba egy Ryzen 1600 AF kerülne, 2x8 GB RAM, 1 SATA SSD, és késöbb egy NVMe SSD. Tuning nem lesz, ha később bővítés lenne akkor is maximum egy 8 magos proci kerülne bele. Ha esetleg van jobb ajánlat a fent említett alaplapnál 25 ezer környékéig, akkor azt is szívesen hallgatom :)
Köszönöm előre is a segítséget. :R

(#94611) Milka 78 válasza TPimi (#94610) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Egy nvme ssd bekerüléséig nem lesz baj a második ilyen behelyezésénél kezdődnek az ilyen jellegű gondok (gyártótól függően vagy felezi az m2 sebességét vagy a pcie csati ugrik x8-ra, esetleg sata csatikat tilt le). Érdemes átolvasni a gyártó oldaláról letölthető manualt.
Gondolom az zavart meg, hogy a lap APU/integrált vga-s proci esetén a pcie3 x16-os sávszélt lefelezi x8-ra.
Ha nem lesz oc akkor simán elég lesz a lap (bár azt nem mondtad, hogy milyen 8 magosra gondoltál) és 25-ért nem is van nagyon más alternatíva.

(#94612) Milka 78 válasza Ambrosio (#94600) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Mivel nem fogsz se turkálni, se oc-zni a biosban nyugodtan mehet a B450-es Pro4 vagy Pro4f (az F-en kevesebb/más usb3 csatik és ventillátor csati viszont újabb és picit olcsóbb).
A Ryzen 3600 esetén sanszosan kérni kell egy bios frissítést, vagy legalább nézesd meg velük, hogy menni fog e a választott procid a lapban.

(#94613) Ambrosio válasza Milka 78 (#94612) üzenetére


Ambrosio
csendes tag

B350-es verzióról mi a véleményed? StoreMI-n kívül veszítek vele valamit? (Ha mondjuk találok használtan, garival.)

(#94614) viperabácsi válasza Milka 78 (#94609) üzenetére


viperabácsi
addikt

Költség hatékonyság vonalaon maradva lehetne a Gigabyte B450M DS3H lapnak , és bele egy 3200g vagy 3400g 2x8 gb 3000mhz rammal?

[ Szerkesztve ]

Az Űr veszélyes hely , főleg , ha a két füled között van !

(#94615) Milka 78 válasza Ambrosio (#94613) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Gyengébb terméktámogatás és memória kompatibilitás, én már nem vennék 300-as lapot újonnan.

(#94616) TPimi


TPimi
csendes tag

Köszönöm szépen a gyors és hasznos választ, sokat segítettél :)
"Az M2_2 és SATA3_3 osztozik a sávokon. Ha bármelyik használatban van, a másik kikapcsol."
Ha jól értelmeztem akkor a 2. M.2 slot csak satát tud és abban az esetben a SATA3 3. porját tiltja le. Mindenesetre nem terveztem csak 1 db NVMe SSD-t, és procit is csak akkor váltanék ha eltelne felette az idő.
Az még megkérdezhetem, hogy melyik az a jelenleg kapható "legnagyobb" processzor, amit tuning nélkül játék közben még ki tudna szolgálni ez az ASRock alaplap?

(#94617) Milka 78 válasza viperabácsi (#94614) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Simán, még az S2H is megfelel erre a célra, ha már költséghatékony vonalon mozgunk. A vrm és annak termikus jellemzői is ugyan azok, csak más a pcb és 2 memória slott van csak rajta.
Viszont biost ellenőriztetni/frissítetni kell rajta, ha csak nem alapból f40 vagy újjabb bios van rajta.

(#94618) Milka 78 válasza TPimi (#94616) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Elméletileg elketyeg egy alapon üzemelő 3900x-el is max megkéne a vrm részt pluszba hűteni/jól szellőző közegben kéne használni és sanszosan nem lenne olyan boost órajel sem mint egy drágább társába, de inkább azt mondanám, hogy egy alap 3700x/3800x-el még vígan ellenne. Ott kezdenek elfogyni a lapok ha oc-ra vagy komolyabb bios mókolásra kerül a sor, ilyenkor hamar kiderülnek a gyengeségek.

(#94619) Jorus válasza Milka 78 (#94608) üzenetére


Jorus
nagyúr

Köszi szépen! A 3 PCI-E 16x-et elírtam, PCI-E 3 16x lett volna. :)

''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

(#94620) TPimi válasza Milka 78 (#94618) üzenetére


TPimi
csendes tag

Wow, nem gondoltam volna, hogy a 3800x is elmenne vele. Ez nagyon jó hír, köszönöm :)
Eredetileg amúgy egy MSI B450M Mortar MAX-ot néztem ki, de azt egy kicsit overkill-nek éreztem az én felhasználásomhoz.

(#94621) attiati


attiati
veterán

Hasonló kérdésem lenne:

Tomahawk max-nál mit jelent az alábbi spec. a gyakorlatban? Nem értek hozzá.

Beletennék egy második nvme m.2 ssd-t PCIe bővítő kártyával.
2600x és 1660super/ti menne mellé (+2x16 DDR), később fejleszteném mindkettőt.
2 nvme ssd +1 hdd megy bele

1 x PCIe 3.0 x16 slot (PCI_E1)
1 x PCIe 2.0 x16 slot (PCI_E4, supports x4 mode)
3 x PCIe 2.0 x1 slots
PCI_E4 will run x2 speed when installing devices in PCI_E2/ PCI_E3 slot.

2 x SATA 6Gb/s ports
1 x M.2 slot (Key M)
Supports PCIe 3.0 x4 or PCIe 3.0 x2 and SATA 6Gb/s
Supports 2242/ 2260 /2280/ 22110 storage devices
SATA5 and SATA6 ports will be unavailable when installing a M.2 device in M.2 slot.

[ Szerkesztve ]

(#94622) viperabácsi válasza Milka 78 (#94617) üzenetére


viperabácsi
addikt

Köszi mindenki segítségét. akkor a Gigabyte B450M DS3H lesz a befutó itt is van HDMI 2.0b natívan .Van itthon egy R5 2600 azzal tudok biost frissíteni ha kell ?

[ Szerkesztve ]

Az Űr veszélyes hely , főleg , ha a két füled között van !

(#94623) jokeph válasza attiati (#94621) üzenetére


jokeph
nagyúr

B450 Tomahawk MAX ?
Ebbe 1 db M2 -es slot van. :U (NVMe/SATA).
Amibe ha dobsz egy SSD-t (mindegy hogy NVMe vagy SATA), akkor tiltja a SATA5/6 portokat (mivel az M2_1 és a SATA 5/6 port is a CPU-ba van bedrótozva).
Marad a 4 db SATA port, amit a B450-es chip tud. :K

[ Szerkesztve ]

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#94624) attiati válasza jokeph (#94623) üzenetére


attiati
veterán

Igen, b450, bocs lemaradt.

"Beletennék egy második nvme m.2 ssd-t PCIe bővítő kártyával"

Ilyen módon menne bele a második nvme ssd.

Ezt a részt nem értem:
PCI_E4 will run x2 speed when installing devices in PCI_E2/ PCI_E3 slot.

Úgy nézem, hogy a PCIe nvme bővítő kártyák az x4 slotot használják.

Ezen kívül marad még 2db X1 slot, de ha azokba teszek bármit, akkor az x4 (-ben lévő nvme ssd) felé sebességgel működik? Ezt jól értem?

Magyarul nem marad egyetlen PCIe slot sem szabadon? (Értelmesen)

Mi szokott menni az x1 és x4 PCIe-be?
Miről mondok le így?
Sli nem érdekel.

(#94625) jokeph válasza attiati (#94624) üzenetére


jokeph
nagyúr

így már más. :K
Igen, jól érted. :K
Nem tudom számít-e, de a használni kívánt 2. x16-os slot (fizikailag) a B450-es chip-be van kötve, méghozzá x4 2.0 -ás sávokkal, azaz bőven gyorsabb a SATA-nál, de nem fog maxon menni az ide bővítővel bedugott NVMe SSD.
A leírás alapján az utolsó x1-es slot szabad marad, abba mehet pl. WI-FI adapter, Hangkártya....

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#94626) Daggorr


Daggorr
újonc

Sziasztok!

Összeraktam 1 konfigot már, de folyamatosan kékhalál az eredménye. ( MACHINE CHECK EXCEPTION)
A szervízben is csak szenvednek vele, cseréltek már minden hardvert.
Itt ovlasgatva nekem elég gyanús, hogy az alaplappal lesz valami gond, mivel azon igyekeztem spórolni.
Jelengleg ezekből áll a gép:

-Gigabyte h310m s2v 2.0
-Intel i5 9600 kf
-2x8gb Kingstone 2666 ram
-Kingstone A400 480 gb SSD
-Gtx 1660 Ti OC Gigabyte-tól
-Chieftec ECO 600W táp

Mint írtam a szervízben már mindent (is) cseréltek egyesével, de! az alaplapot egy másik ugyan ilyennel helyettesítették. AZ alaplap gyárói oldalán kompatibilisnek írják az említett processzort illetve ezt az órajelű ramot, így nem gondoltam hogy probléma lehet belőle.
Fontos leszögeznek, hogy nem volt semmi oc egyik hardveren sem!

Ti mit gondoltok? Mindenképp az alaplapot cseréljem? Mert feleslegesen nyilván nem szeretnék venni egy másikat. :S
És ha igen, akkor gondolom ide is a már "párszor" ebben a topicban említett lapok jöhetnek szóba, mint B360 vagy Z390-es cuccok.

A választ előre is köszönöm!

Ui.: Belegondolva, lehet hogy picit off... Remélem belefér.

(#94627) attiati válasza jokeph (#94625) üzenetére


attiati
veterán

Köszi, akkor ez elég sok áldozattal jár.

SSD-s topikban egyébként is arra jutottunk, hogy az NVME vs. Sata csatában az nvme megoldásnak csak akkor van előnye a gyakorlatban, amikor nagyon nagy méretű fájlok másolása történik. Na most akkor pont ebből a sebességből veszítene PCIe-s nvme megoldás?

Szerintem így nem éri meg B450-hez két nvme SSD-vel bohóckodik.
1. eleve drágább az nvme SSD
2. bővítőkártyát venni
3. foglalja a slotot (x4 + 2 db x1-et)
4. lekorlátozza a bővítőkártyás megoldás az nvme sebességét, ami pont a lényege lenne (bár nem tudom, hogy mennyire?)
5. elveszítek két x1-es slotot (így ha jól értem, akkor wifi adapter és hangkártya nem mehet egyszerre, hacsak nem usb-s wifi adapter lesz)

Hát nem tudom...

(#94628) maigret válasza palfitom (#94591) üzenetére


maigret
csendes tag

Igaz!
Jelenleg DVI a fontos, de lehet cserélve lesz a moncsi egy HDMI-sre!

(#94629) palfitom válasza Daggorr (#94626) üzenetére


palfitom
félisten

Yayy. Ilyen hitvány konfigot szerencsére ritkán látni errefelé. :(((
Kerüld el a jövőben jó messzire azt, aki ezt a konfigot javasolta, összerakta neked!
Legyen erős CPU + VGA, a többiből pedig a lehető legolcsóbb. Na így nem szabad gépet építeni!
Az a szerencsétlen, fapados alaplap egy irodai gépbe való, nem pedig egy szorzózármentes, 6 magos proci alá.

Ha cserélnél alaplapot, akkor az Összefoglaló kérdéssorára válaszolva add meg az infókat, mert így azt sem tudjuk, hogy mekkora alaplapot fogad a házad!

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#94630) Daggorr válasza palfitom (#94629) üzenetére


Daggorr
újonc

Köszi a választ!
Ennél jóval nagyobbat is tud, de pontosan csak otthon tudom majd megmondani. Jelenleg a legfontosabb kérdés, hogy okozhatja-e ez a fent említett kékhalált? (machine check exception)

[ Szerkesztve ]

(#94631) VGNGR válasza Daggorr (#94630) üzenetére


VGNGR
senior tag

Elég egy gagyi alaplap, de Windows-ban azért illene elkocognia a 9600-al. Mikor fagy ki, csak terhelés hatására, vagy már a windows futtatása közben is elszáll? Hőfokokat tudsz mérni? A táp is volt már cserélve?

(#94632) attiati válasza jokeph (#94625) üzenetére


attiati
veterán

SSD topikból jövök vissza.
Állítólag nem a bővítőkártya a gond, hanem a b450 chipset sávszélessége nem bírja el a 2 db nvme meghajtó sebességét?

Ez az info egyébként honnan van?

(#94633) Daggorr válasza palfitom (#94629) üzenetére


Daggorr
újonc

1. Mennyit szánsz az alaplapra?

40-50

2. Milyen hardverek alá szeretnéd?

I5 9600kf

2x8gb 2666ram

Gtx 1660 ti oc (hosszú, 3 ventis)

Sata-s ssd

3. Milyen méretű lapot szeretnél?

Majdnem hogy mindegy

4. Milyen bővítőhelyekre vanszükséged? (USB 2/3,SATA 2/3,PCI,PCI-E,...)

Sata 3.0., usb3.0, 1 vga slot

5. DVGA-t vagy IGP-t szeretnél használni és utóbbi esetben milyen kimeneten csatlakoztatnád a monitorodhoz (HDMI,DVI,DP) ?

DVGA (már ha ez dedicated vga-t jelent)

6. Szeretnél tuningolni vagy nem?

Késöbb igen, de nem túl sokat

7. Használt, vagy új alaplap?

Új

8. Fontos e a lap kinézete (színe,design,rgb,...)

Nem

(#94634) Milka 78 válasza Daggorr (#94626) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Távgyógyítani sajna nem tudok, de az a deszka kb Celeron,i3 szint. Egy 6 magoshoz legalább egy GIGABYTE B365M D3H vagy ASRock B365M Pro4 való...nem is értem azt a 310-es chipsetet :F
Persze ettől még lehet más baja, de ettől függetlenül az egy full fapad/irodai deszka.

(#94635) Paxker315 válasza Milka 78 (#94634) üzenetére


Paxker315
addikt

a bolti prebuilt cuccok rendszeresen ilyenek. A320 Prime-K és 2700x? nem probléma! :W

https://dynotech.hu/ - Új, kultúrált környezet, könnyen megközelíthető : )

(#94636) Milka 78 válasza attiati (#94632) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Ráguglizol és meglesz a válasz. ;)
Ha 2db nvme m2 ssd kell akkor x470 vagy x570. B450-be csak kompromisszumos futtatás lehetséges (fentebb már tárgyaltuk).
Megoldás az MSI X470 Gaming Plus MAX és igen ez a legalja árban.

(#94637) Daggorr válasza VGNGR (#94631) üzenetére


Daggorr
újonc

Táp vadi új, 600W-os. Volt visszatéve a régi is, ami szintén 600 W-os.
Volt hogy 20 percig ment az AIDA64 stressz teszje, ekkor 71-72 fokig ment a cpu, de én állítottam le, mert simán bírta... Máskor meg megnyitok indítás után egy fájlkezelőt és annyi volt... Nincs túlmelegedve. Még gépház is volt cserélve, mert azt mondták, hogy előfordulhat, hogy rövizáras.

(#94638) donchicco


donchicco
tag

Sziasztok!

Időközönként felmerül bennem a cserevágy...
Szerintetek megérett a váltás már?

ASUS Prime Z270-A -ról ----> ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING
i7-7700K 4,2 GHz --------------> INTEL Core i9-9900K 3.60GHz 1151 300 BOX

ARMA 3 Exile-al játszom leginkább...(Arma ugye procizabáló...)
Árkategória ez kb.
Minden egyéb cuccom az aláírásban szerepel.
Köszönöm!

Nincs tuningolási vágyam, de hátha lesz :-D
Ezért szeretném a lehetőséget fenntartani...
AMD-t határozottan kizárom!

Gigabyte B650 Gaming X AX (AM5), AMD Ryzen 5 7600X, KINGSTON FURY BEAST DDR5 16GB 5600MHz CL40, MSI 3080 Gaming X Trio, EVGA 750W, Kingston M.2. 500GB SSD, Asus TUF VG27AQ1A, (+1TB SSD-k,+5TB HDD-k)

(#94639) jokeph válasza attiati (#94632) üzenetére


jokeph
nagyúr

A gyártó oldaláról származik. Alaplap esetében mindig onnan informálódok. :K

(#94636) Milka 78: X470-ből se tudja mindegyik a dupla M2 x4 3.0-át, vannak olyan X470-es lapok, ahol a 2. M2 x4 2.0-ás drótozású (bár ez részletkérdés, de legalább megvan a 2 db fizikai M2 csati). B450-ből is van dupla M2-es csatolós lap, csak ott a 2. M2 x2 3.0-át tud , ez egyezik az x4 2.0-val sebességben. :D
Abszolút fullos sávszélt 2 db M2-ön kb. csak a flagship X-es lapok tudnak.

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#94640) palfitom válasza Daggorr (#94633) üzenetére


palfitom
félisten

Gigabyte Z390 M
Gigabyte Z390 M Gaming
MSI Z390M Mortar

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#94641) attiati válasza jokeph (#94639) üzenetére


attiati
veterán

és ott mit nézzek?
Feltüntetik a chipset bandwith-et és adjam össze 2db nvme ssd max adatsebességét?

(#94642) bambano


bambano
titán

Üdv!

Terminálszervert kellene csinálnom, de még minden paraméter nagyon képlékeny. :) Ehhez kellene alaplap, proci és ram ajánlat, a háromra egy fél gurigát lehetne szánni. Kivételesen nem zárnám ki az amd-t. linuxos lenne.

A 6-8 magos asztali prociknál több kellene, de 24 magot már nem akarunk kifizetni.

Kérdések:
- milyen alaplapot, procit, ramot javasoltok?
- nekem tetszene [link] Asrock X470D4U2-2T, de ez csak x470-es, erről mi a vélemény?
- guberáljak még zsetont és próbálkozzunk trx4-en threadripperrel?

légyszi írjatok személyes tapasztalatokat.
kösz előre is.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#94643) Milka 78 válasza jokeph (#94639) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Ezért írtam, hogy b450 csak kompromisszumos... viszont az X470 Gaming Plus sem tudja a pcie3 x4-et mindkét slotton...basszus ezzel a pcie2 x4-al baromira be lehet menni a málnásba, mi a bánatért nem lehet írni, hogy pcie3 x2...vicc :(

[ Szerkesztve ]

(#94644) attiati válasza Milka 78 (#94643) üzenetére


attiati
veterán

Az alaplap leírásában minimum az alábbit kellene látni, hogy két nvme SSD teljes értékűen menjen?
M2_1 [by CPU]: PCIe3.0 x4 (32Gb = 4GB)
M2_2 [by CPU]: PCIe3.0 x4 (32Gb = 4GB)

Összesen a lenti 5 db alaplap tudja ezt a képen (X570-nél gyengébb kategóriában).
Minden más lap esetén nincs (még elméleti) értelme (sem) a második nvme ssd-nek?

Asus ROG Crosshair VII Hero (+ wifi változat)
Asus ROG Crosshair VI Extreme
Asus ROG Strix B450-E Gaming
Asus ROG Strix B450-F Gaming

De ha jól értem (?), akkor ezekből a lapokból az alsó kettőnél csak x8-ban megy a videókártya, ha az m2_2 használatban van. Magyarul felejtős.
A felső háromnál pedig nem megy a két GPU-s megoldás, ha használatban van az m2_2 ?

Nvme ssd kb. 3,4 GB/s sebességet tud.
Ennél lassabb csatlakozó a PCIe2.0 x4 (20 Gb = 2,5GB) és PCIe 3.0 x2 (16 Gb = 2GB) is.
Igazából nvme SSD esetén még az is jobb, ha az M2_2 csatlakozó PCIe2.0 x4, mintsem PCIe 3.0 x2 ?
(A sata ssd pedig 6Gb/s sebességre képes.)

Ezek a fenti állítások / kérdések igazak? Csak szeretném megérteni.

Gyakorlatilag semmi értelme "reklámozni" a pcie extender kártyákat, mert még a gyári megoldások sem tudják a 2db nvme SSD-t X570 alatt.

[ Szerkesztve ]

(#94645) jokeph válasza Milka 78 (#94643) üzenetére


jokeph
nagyúr

Bezony, könnyű beleugrani. Már ha valaki a maximumra vágyik. :)

(#94644) attiati: :K
írtam is fentebb, hogy csak pár flagship X-es lap tudja a dupla fullos M2 NVMe-t. ;)

PCI-E sáv elméleti sebesség táblázat:

FORRÁS.

Igen, jól értelmezted mindegyiket. :K
Részemről szándékosan választott lap a jelenlegi Asus ROG Crosshair VI Extreme, - számomra érdekesebb, hogy 2 fulos M2 NMVe SSD-t tudok hajtani + 8 db SATA eszközt egyszerre. :D nem foglalkozok multi-GPU-s megoldással, régóta nincs igazából gyakorlati haszna, az egy erős VGA szinte mindig jobb. :K
VGA: x8 3.0 vs x16 3.0 - a neten számtalan teszt kering játékokkal vizsgálva, hogy az x8 3.0-ás sávval hajtott VGA nem produkál érdemben kevesebb képkockát az x16 3.0-hoz képest. :U
Extender kártyák: értelme akkor van, ha UEFI BIOS-os a lap, és valakinek NVMe SSD-re fáj a foga, és ehhez rendelkezésre is áll a szükséges pci-e sáv. Desktop fronton sajna elég fukarok a pci-e sávokkal... :(
Sok pci-e sáv még mindig szinte csak a HEDT platform "kiváltsága" (s2011, s2011v3, s2066 és TR4).
Az x2 3.0 elméletben ugyanazt a asebességet nyújtja mint az x4 2.0.
Nagy lassulás akkor lesz igazán, ha az user vesz egy x2 3.0-ás NVMe SSD-t (pl. Kingston A1000 series), és x4 2.0-ás M2-es slot van csak a lapon, na ez nem fog nagyon jobban menni egy SATA 6 Gb/s-s SSD-nél. :(

(#94646) Pano:
A következőt javaslom:
Megjön, rakd össze, teszteld le, megy rendesen ?
Ha igen, ne bántsd.
Béta BIOS-t én alapesetben blikkre nem tennék fel, ha minden normálisan működik. :K

[ Szerkesztve ]

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#94646) Pano


Pano
addikt

Sziasztok!

Holnap érkezik hozzám egy Gigabyte B365M D3H alaplap.
Látom a driverek között, hogy van egy F3c beta BIOS, mint a legfrissebb.:

"Workaround beta BIOS to improve Kingston DDR4-2666 stability concern on some specific memory chip suppliers"

Pont Kingston ramok mennének bele (HX426C16FB3K2/16).
Ti tudtok ennek a létjogosultságáról valamit? Nem tudom mennyire lehet érintett pont ez a memória modul, meg hogy most emiatt beta BIOS-t merjek-e rátenni.

(#94647) Milka 78 válasza Pano (#94646) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Próbáld ki, hogy működik e a gép. Ha nincs gond akkor nem foglalkoznék vele.

(#94648) Dißnäëß válasza Pano (#94646) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Két teljes évig is használtam Gigabyte beta BIOS-t, ha nincs gond vele, nem fagyogat a gép, stb, nyugodtan hagyd benne, max nyersz vele némi RAM stabilitást.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#94649) Pano válasza Milka 78 (#94647) üzenetére


Pano
addikt

+(#94648) Dißnäëß

Okés, köszönöm.
Megpróbálom.

(#94650) Milka 78 válasza bambano (#94642) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Én sajna desktop vonalon mozgok, nagyon idegen terület számomra...x3900 esetleg (12 mag 24 szál)?
TR-nek van külön topikja, talán ott van szerós felhasználó.

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Milyen alaplapot vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.