Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Milyen alaplapot vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:11:21

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#94501) apszi válasza apszi (#94500) üzenetére


apszi
őstag

Vagy ez inkább a procin múlik, ha ez egy 4. generációs i5-ös?

(#94502) jokeph válasza apszi (#94501) üzenetére


jokeph
nagyúr

Nem a CPU-n múlik. Képes kezelni, az alap beállítás a normál DDR3-hoz az 1,5 Volt. Mivel a ramod 1,6Volt-os, előfordulhat hogy nem indul vele el a gép, ez esetben kell olyan ram, ami 1,5Volt üzemi feszültségű, azzal indítani majd irány a BIOS és felnyomni a feszt 1,6Volt-ra, úgy már mennie kell.
De akár szerencséd is lehet, hogy elindul simán vele, de ekkor is ellenőrizd le a BIOS-ban, hogy mennyit ad a ramnak, ha 1,5-öt, akkor emeld meg 1,6 Volt-ra. :K

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#94503) apszi válasza jokeph (#94502) üzenetére


apszi
őstag

Szia jokeph!
Nagyon köszi az ismételt segítséged, a válaszod tartalmának meg külön örülök :). Egyébként van egy harmadik ramom is, amivel nemrég küzdöttem, és te segédkeztél az ügyben, az egy 1.5V-os, szóval azzal elvileg el is tudom indítani, ha az 1.6V-ot nem szeretné. Akkor nem is agyalom túl a dolgot. Köszönöm még egyszer. :R

(#94504) ЯΞD válasza Milka 78 (#94493) üzenetére


ЯΞD
senior tag

Végül vettem egy nagy levegőt és Maximus XI Hero-t vettem.

Ebben a lapban is számít melyik slotba teszem a memóriákat? 2x8-at. Vagy csak az AMD-nél ajánlott a 2-4-be?

(#94505) palfitom válasza ЯΞD (#94504) üzenetére


palfitom
félisten

Nem AMD vagy Intel függő!
Meg kell nézni mindig az alaplap manuálját, s aszerint építeni be a ramokat! :K

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#94506) Milka 78 válasza viperabácsi (#94495) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Nincs. Nekik csak a ASUS TUF B450M-PLUS GAMING-jük van ami nem sokkal tud többet viszont az Asus felár az keményen rajta van.
ASRock B450M Pro4-F amit alternatívának lehet hívni.

(#94507) Milka 78 válasza bankjob (#94499) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Katt ide.

(#94508) ilyen_85


ilyen_85
senior tag

Sziasztok!

Szeretnék egy ryzen alapú gépet összerakni, ilyen itthoni mindenes lenne, ehhez kinéztem már alaplapot de ahogy látom nem lehet már kapni (mortar max). Ezért szeretnék segitséget kérni.

1. Mennyit szánsz az alaplapra?
max 60 eFt
2. Milyen hardverek alá szeretnéd?

jelenleg egy 3400g lenne benne (ezt kaptam ajándékba), és innen lépegetnék majd szépen feljebb, a végső cél majd egy 3600(x) + egy 5700 vagy 5600xt lenne (ha az ára lejebb ment).
De ami most aktuális az a 3400g, valamilyen 16 giga 3200-as ram, egy m2-es ssd a rendszernek és talán egy nagyobb olcsóbb változat cuccokat tárolni. Házat is majd az alaplaphoz vennék.
3. Milyen méretű lapot szeretnél?

Egyelőre nem tudom, hogy m-itx, m-atx, atx közül mit érdemes most venni. Van olyan ami ár - érték arányban jobb? (pl gondolom a m-itx drágább mert kicsi) Mivel kevés cuccot csatlakoztatnék, ezért gondolom m-atx lehet a nyerő. (ezért is néztem ki a mortar max-ot).
4. Milyen bővítőhelyekre van szükséged? (USB,SATA,PCI,PCI-E,...)

Alig lesz cucc a gépben, hdd például egy darab sem, az lenne a fontos, hogy az ssd(k) teljes sebességgel tudjanak menni, wifi ilyesmi nem szükséges, inkább egy jó gigabites lan jobban érdekel.
5. DVGA-t vagy IGP-t szeretnél használni és utóbbi esetben milyen kimeneten csatlakoztatnád a monitorodhoz (HDMI,DVI,DP) ?

Egyelőre IGP és HDMI kéne, mert szeretném rákötni a tv-re is. Ha esetleg ez nem megoldható, akkor maradjon a DP és ha lesz benne DVGA akkor az majd megoldja a problémát
6. Szeretnél tuningolni vagy nem?

nem
7. Használt, vagy új alaplap?

használt is lehet, ha valami nagyon jó, de inkább újat szeretnék most
8. Fontos e a lap kinézete (szín, dizájn, rgb,...)

nem
+1: Esetleg szeretnél CF/SLI-t?

nem

(#94509) Yeffy válasza Yeffy (#94497) üzenetére


Yeffy
veterán

senki? :(

ha az rgb-s reszhez nem is, a tobbihez hozza tudna valaki szolni? vrm, bios milyen ezeken?

Big girls ride harder. ヅ || Kondi powaa'!

(#94510) Milka 78 válasza Yeffy (#94509) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Én már adtam ajánlást, nem véletlenül nem ajánlottam Asus és Giga lapokat.
A Gaming Pro Carboon jó kis lap és jól szuperál 3700x-el, bár csak 128kb-os bios chip van rajta ami már most kevés a Ryzen 3-as biosok számára ezért egyes funkciók ki vagy ki fognak maradni, esetleg elveszt bizonyos eddig meglévő kompatibilitást. Az említett deszka méletileg Ryzen 3000 ready, de ellenőriztesd a biost, hogy valóban olyan bios van e rajta, mert ellenkező esetben bios frissítést kell kérned, vagy saját felelősségre van egy flash tools progija amivel proci nélkül elvégezheted.
Ezen felül elsiklottunk felette, de nekem lövésem sincs a kinti árakról, itthon meg forintba meghatározva annyiba kerül a Carboon, hogy annyiért már X570-et is lehet kapni.
A rgb-nek alárendelni egy alaplap, vrm és bios jellemzőit meg számomra értelmezhetetlen, olyan mint amikor az egyszeri nő elmegy venni egy piros autót (bár ezt jelezted, hogy az rgb már nem téma).

(#94511) Milka 78 válasza ilyen_85 (#94508) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Biztos nem lehet? Elméletileg a formax-nál van raktáron a PCland és a bluechip-nél rendelhető., de ha még 2 hetet várni is kellene rá én inkább várnék.
Ellenkező esetben, mivel úgy sem tuningolnál, elég lehet neked egy "gyengébb" vrm-el és biossal rendelkező lap is.
ASRock B450M Pro4-F (puritánabb felszerelés, viszont egész jó vrm és nincs rajta dp) vagy ASRock B450M Steel Legend ha kell az rgb vagy egy picivel bővített bios (oc alatt van inkább értelem).
Esetleg ha kimaxoljuk a lehetőségeket akkor mehet az ASRock X570M Pro4, de ez lehet overkill lenne, mert ebbe bizony egy 3900x-et is bátran bepattintanék, kb mindenre elég még oc-val is.
A fentiek matx méretre vonatkoznak, de ha jó az atx méret akkor sokkal egyszerübb az élet...
MSI B450-A PRO MAX, MSI B450 GAMING PLUS MAX (31 a PCX-nél ami jó deal), MSI B450 TOMAHAWK MAX (picit drágának tartom és alig különbözik a másik kettőtől), felszereléstől függően.
Szintén overkill ajánlatok az ASRock X570 Phantom Gaming 4 vagy Pro 4 és az ASUS PRIME X570-P.

(#94512) ralfee106 válasza Yeffy (#94509) üzenetére


ralfee106
tag

én a helyedben megfontolnám, hogy az előlapi usb kivezetéseknek és az rgb-nek tulajdonítsak-e ekkora jelentőséget. Ha ezeket elengednéd véleményem szerint jobb lehetőségeid lennének. Egyébiránt RGB: szalagot/(RGB ventiket) külön vezérlővel lehet kapni.USB: ha pedig 4 usb kivezetést szeretnél egy lapon amin csak 2-nek van alaplapi csati, akkor a másik kettőt rá lehet dugni usb2-es aljzatokra, csak a sebesség lassabb lesz. Megfontolnám mi a fontos, hogy stabilan működjön később gond nélkül az újabb procikat is bele lehessen pattintani, vagy hogy pendriveról gyorsabban másoljon :) vagy a szívárvány minden színében pompázzon. :R

[ Szerkesztve ]

Nem a győzelem a részvétel, hanem a fontos!

(#94513) bankjob válasza Milka 78 (#94507) üzenetére


bankjob
tag

Nekem a (GIGABYTE B365M H) 23.000Ft-os lap fér bele. Még annyi, hogy amit már bios frissíteni kell, ilyen árban van jobb alaplap, ami jobban megéri?

(#94514) toto76 válasza Milka 78 (#94485) üzenetére


toto76
tag

Körül néztem alaposabban és azt láttam, hogy ha "időt állóbb" dolgot akarok, akkor lehet, hogy GIGABYTE X570 AORUS ELITE ebben a kategóriában kellene nézelődnöm :F
Tudnál ajánlani ebből a kategóriából egy-két típust? Vagy itt már nincs különbség minőségben?

Köszi

(#94515) attiati


attiati
veterán

nem tudom ismeritek e: 260+ darab AM4-es alaplap összehasonlító excel tábla

11. sort kijelölve és utána bal felül a tölcsérre kattintva "ideiglenes szűrőnézet létrehozása" és utána lehet szűrni bármire a 260 alaplapból (a 11. sorban a három vonalakra kattintva)

[ Szerkesztve ]

(#94516) Dzsuri89


Dzsuri89
őstag

Lecseréltem az MSI B450 Gaming Plus lapot egy MSI MPG X570 Gaming Plus lapra, amibe egy új Ryzen 5 3600 proci is került. Minden frankó a lappal, jobb az elrendezés, meg amiért cseréltem az az RGB mizéria, mert A-RGB szettes házat raktam össze. Nem néztem, illetve nem rémlik már, hogy a B450-es lapnál milyen hőfokokat mutatott az Aida 64, de az új lapnál a PHC dióda indul 40 fokról, majd sima netezés, telepítéseknél olyan 60-70 fok között van.

Mennyi a normális hőfoka ennek a PHC-nek?
Jól szellőző házam van, egy CM H500M, plusz raktam bele ventiket.

(#94517) Milka 78 válasza bankjob (#94513) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Nem kell, mert az alap bios kezeli a procidat.
Ennyiért nincs ezért az árért sajna full fapad jár. 26-ért a Giga B365d3h most elérhető az szerintem megéri a +3 ropit.

(#94518) Milka 78 válasza toto76 (#94514) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Maga az Elite volt az ajánlás, de mellétenném az Asus x570 TUF Gaminget pusztán azért, mert a legjobb "budget" X570 kb minden szakértő szerint és még olcsóbb is mint az Elite.

(#94519) Milka 78 válasza Dzsuri89 (#94516) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Alaplapos kérdések topik ;)

[ Szerkesztve ]

(#94520) Milka 78 válasza attiati (#94515) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Köszönöm, átnyálazom:R

(#94521) attiati válasza Milka 78 (#94520) üzenetére


attiati
veterán

Nincs mit, azt hittem volt már. Tomshardware-ről van, ha kell, akkor a linket is bedobom, ahol a guide van hozzá. Bár az excel fejlécének címére rákeresve második találat googliban.

csak 1 kérdés még:

Mennyire fontos a 256Mb-s bios méret majd a ryzen 4xxx kompatibilitáshoz?
Múlhat ezen az időtállósága?
Vagy kizárólag ilyen szempontból tök felesleges pénzkidobás olyan alaplaphoz ragaszkodni

(a lista szerint kizárólag a MAX végződésű MSI lapokban van 256-os bios, B450 vonalon)

[ Szerkesztve ]

(#94522) Milka 78 válasza attiati (#94521) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Nézegettem már régebben, de elkevertem valahová, most pont jól jött. :)
Ez egy jó kérdés és a külföldi fórumokon már fejtegették. Mint látható már így is volt némi csonkítás a helyhiány miatt ( bár nem életbevágó funkciók kerültek ki) és ki tudja mit hoz még a jövő. Lehet beáldozzák a régebbi procik kompatibilitását, de a fene sem tudja. Szerintem biztonságosabb már növelt méretű bios chipes lapot választani új vásárlás esetén, de meglévő lapot csak ezért nem cserélnék ezért is kettős ez a helyzet.

(#94523) Paxker315 válasza attiati (#94515) üzenetére


Paxker315
addikt

Én azt hittem, ez mindenkinek konyvjelzo. hasznos :R

https://dynotech.hu/ - Új, kultúrált környezet, könnyen megközelíthető : )

(#94524) attiati


attiati
veterán

nem tudok dönteni az alábbiak közül. Mi a jelentős különbség?

MSI B450M MORTAR MAX
MSI B450 TOMAHAWK MAX
MSI B450 GAMING PLUS MAX
MSI B450-A PRO MAX

Fractal Design Meshify C házba megy (Állítólag csak az oversized ATX lapok nem mennek bele, mert ez egy kicsi atx ház)

Ryzen 2600 / 2600x / 2700 / 2700x közül valamelyik (de inkább a hosszútávú cpu csere érdekel, lap csere nélkül. Nem szeretnék szerelni meg Windowst újrahúzni a nulláról :) )

M2 érdekes lehet, egyedül a mortaron van 2db, de a második úgysem teljes értékű, nem?
Mortar mATX formátumával veszítek bármit? Szellőzés, teljesítmény, bármi egyéb?
Gpu, usb, sata csatlakozók nem fontosak.

(#94525) Paxker315 válasza attiati (#94524) üzenetére


Paxker315
addikt

A három ATX lap ezek közül nagyon hasonló, a mikroATX-nek semmilyen hátránya nincs, csak "nem szép" egy nagy házban. Szerintem a Gaming Plus MAX nagyon jó vétel most ~31.5k-ért PCX-ről pl.

szerk: árukeresőn 31450ft-ot ír rá, de pcx oldalán már 35ezer fölött látom. :(

[ Szerkesztve ]

https://dynotech.hu/ - Új, kultúrált környezet, könnyen megközelíthető : )

(#94526) Yeffy válasza Milka 78 (#94510) üzenetére


Yeffy
veterán

Én már adtam ajánlást, nem véletlenül nem ajánlottam Asus és Giga lapokat.
vilagos, nem tudtam, h a naaaagy Anusz marka, meg a Giga sem ajanlott, legalabb is ebben a kategoriaban.

A Gaming Pro Carboon jó kis lap és jól szuperál 3700x-el, bár csak 128kb-os bios chip van rajta ami már most kevés a Ryzen 3-as biosok számára ezért egyes funkciók ki vagy ki fognak maradni, esetleg elveszt bizonyos eddig meglévő kompatibilitást.
olyan picike? :Y mondjuk nem tudom, mekkora pl a Toma MAX vagy a masik MAX-osnak a BIOS chio merete, de ha egyes funkciok nem mukodnek, vagy nem ugy, ahogy kene, pl PBO, akkor nem hiszem, h ezt a lapot fogom valasztani. csak biztam benne, h mar ebben az arkategoriaban ez nem problema. :(
termeszetesen BIOS ellenoriztetes lenne, ha ezt valasztanam, vagy flash-eltetnem. bar nem tunik bonyolultnak, ha magam kivitelezem.

Ezen felül elsiklottunk felette, de nekem lövésem sincs a kinti árakról, itthon meg forintba meghatározva annyiba kerül a Carboon, hogy annyiért már X570-et is lehet kapni.
ezzel nincs is semmi baj, nekem meg az otthoniakrol nincs, nem tudtam, h otthon ilyen draga. itt, ahogy latod, nem sokkal dragabb, ezert is tetszett meg, de ha gyengebb a BIOS vagy a VRM, akkor nem fog erdekelni.

A rgb-nek alárendelni egy alaplap, vrm és bios jellemzőit meg számomra értelmezhetetlen
felreertesz. pont azert kerdezek itt, mert megvan a "skillset", amit keresek, hozza egy tol-ig arkategoria, aztan osszehasonlitom az aktualis kinalatban levo deszkakat - mint ebben nem otthonosan mozgo, en csak a muszaki parametereket tudom nyilvan -, de ha valami az alapveto dolgokban hibadzik, vagy nem eri el a korabban kinezett tipusokat, akkor skippelem. csak azert biztam ebben, mert h ez is MSI, meg a B450-ben kb ez a teteje, plusz nekem elsore eleg osszeszedett lapnak tunik.

[ Szerkesztve ]

Big girls ride harder. ヅ || Kondi powaa'!

(#94527) Yeffy válasza ralfee106 (#94512) üzenetére


Yeffy
veterán

én a helyedben megfontolnám, hogy az előlapi usb kivezetéseknek és az rgb-nek tulajdonítsak-e ekkora jelentőséget.
tudom, h jobb lehetosegeim lennenek, de mivel sem a deszkat, sem a hazat (foleg utobbit) nem tervezem huzamosabb idon belul cserelni (5+ ev), ezert akarom most megtalalni a leheto leg"jovotallobb" kombinaciot.

Egyébiránt RGB: szalagot/(RGB ventiket) külön vezérlővel lehet kapni.
en ugy latom, h nem mindegyiket. vagy rosszul ertelmezem? :D

ha pedig 4 usb kivezetést szeretnél egy lapon amin csak 2-nek van alaplapi csati, akkor a másik kettőt rá lehet dugni usb2-es aljzatokra, csak a sebesség lassabb lesz.
ezt is tudom, de akkor mi ertelme a USB 3 kivezetesnek, ha nem tudom kihasznalni? nekem az USB 2.0 mar rohadt lassu. de ahogy errol mar volt is szo, bovitokartyaval meg tudom oldani. ahogy a wifi-t is. az ARGB amire meg nem talaltam nagyon utolagos megoldast, amit a kozponti app-rol/alaplaprol tudnek vezerelni.
mindegy, kutatok tovabb.

Megfontolnám mi a fontos, hogy stabilan működjön később gond nélkül az újabb procikat is bele lehessen pattintani, vagy hogy pendriveról gyorsabban másoljon :) vagy a szívárvány minden színében pompázzon.
pontosan ezert kerdezek itt, szagertoktol, h nehogy ugy jarjak mondjuk, h van f.sza ARGB-m, de nem megy ugy a PBO, vagy gyengebb a VRM/PBO, mint a korabban ajanlottakkal osszehasonlitva. ;)
nem mondtam, h ezeket meg is veszem, csak kerdezem, mik a velemyenek, esetleges tapasztalatok.

Big girls ride harder. ヅ || Kondi powaa'!

(#94528) ralfee106 válasza attiati (#94515) üzenetére


ralfee106
tag

huhh, ez igen, sztem beteszem háttérnek itthon :D

KÖSZI :R

Nem a győzelem a részvétel, hanem a fontos!

(#94529) Yeffy válasza attiati (#94515) üzenetére


Yeffy
veterán

hahh, ez nagyon jo, koszi! :C

Big girls ride harder. ヅ || Kondi powaa'!

(#94530) ralfee106 válasza Yeffy (#94527) üzenetére


ralfee106
tag

Értem, nekem az RGB csak egy felesleges dolog, ez ügyben nem akarok nyilatkozni, teljesen szubjektíven mondom, hogy inkább használnék rgb ledes ventiket/és vagy szalagot, minthogy az alaplapválasztásnál ez szempont legyen.

Nem a győzelem a részvétel, hanem a fontos!

(#94531) Yeffy válasza ralfee106 (#94530) üzenetére


Yeffy
veterán

kinek mi. :B
nekem sem 24/7-ben kell, meg nem karacsonyfaeffekt, csak 2 ilyen hosszabb LED szalag, meg _esetleg_ memoria. de meg az sem biztos. az ilyen elvilagitas/vekony csikvilagitas tetszik.

Big girls ride harder. ヅ || Kondi powaa'!

(#94532) ilyen_85 válasza Milka 78 (#94511) üzenetére


ilyen_85
senior tag

Köszönöm az ajánlást!

Egyelőre google spreadsheetben konfigokat állitok össze és kiderül mi legyen.

Ha m-atx akkor maradok a mortar-nál, mert szeretném ha később nem kéne még alaplapot is cserélni.

Ha atx akkor még nem tudom, de ahogy javasoltad a MSI B450 GAMING PLUS MAX vagy a Tomahawk

Az x570-esek ára egy picit húzós, de igy lenne a legidőtállóbb...

Agyalok...

Köszi, hogy adtál ajánlást atx-re és x570-es alaplapokra is, nagyon jól jön! :R

(#94533) Milka 78 válasza Yeffy (#94526) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Értelem szerűen MB csak birka vagyok :B
Itt nem is a gyártó a rossz legalább is nem általánosan. Pl x570-ből az Asus nagyon jónak tűnik, míg a Giga X570-ből szintén frankó, de x470 és B450-ben nem túl acélos...akár csak a Z370 alatt, de kb a legjobb Z390-eseik nekik vannak. Minden gyártónak vannak jó és kevésbé jó szériái.
Mint mondtam a Carboon egy jó kis lap és nálatok nincs is úgy túlárazva (itt azért nem ajánlott, mert irgalmatlan ára van). A bios chip mérete meg...na ja, még a saját gyártója is kiafdta valamiért a MAX szériát, tehát van némi alapja ennek a sztorinak. viszont mint mondtam van aki nagy megelégedéssel használja OC-s 3700x-el és nincs semmi baja a biosnak sem. A VRM rész egy picivel még erősebb is mint a Tomahawk-on találhatóak és valóban bőségesebb a körítés rajtuk, szóval nem vetném el ezt a lapot sem.

Mondjuk van ilyen vélemény is róla...

"Ha Ryzen 3000-el akarjátok használni, MEG NE VEGYÉTEK!
Megvettem, mert nagyon jó értékelései voltak a kétezres szériánál. Viszont a háromezernél egy hulladék.
3600-at vettem, és eszem ágában nem volt 570-es alaplapot venni hozzá 75. 000-ért úgy, hogy a proci került 65-be. Ami 75-öt alatt van 570-ből, egyszerűen szemét.
A dobozára rácsaptak egy matricát, hogy "ryzen 3000 ready" Na, ehhez képest bebootolni sem akart, amíg nem flash-eltem rá a legújabb bios-t. Az is akkora nyűg volt, hogy hihetetlen. Csak olyan pendrive-ról megy, ami 16gb alatt van, MBR-ben és fat32-ben van. Ebből csak a fat32-őt írták le, a többit az MSI comment szekciójából kellett megtudni.
De akkor ezzel ennyi, ugye? Hát nem. Ezek után is, minden indulásnál felvillan a cpu hiba led, és csak egy-két másodperc után tér magához és boot-ol. Ha egyáltalán bebootol, mert elég gyakran úgy marad, aztán mehet a hard reset. Ennek az értékelésnek a megírása előtt is 4-szer kellett resetelnem mire beröffent. Persze nincs rajta clear cmos gomb, hogy megkönnyítse a helyzetet. Az MSI pedig nem sieti el a dolgot. Megvan ez a lap bő két hónapja, ezalatt kijöttek egy úgy bios-al, de persze az sem oldotta meg a gondot.
"

Persze lehet ez hibás lap, user error vagy a csillagok rossz együttállása, de érdemes róla említést tenni, hogy ilyen is van.

[ Szerkesztve ]

(#94534) Rol4ndd_


Rol4ndd_
újonc

Sziasztok!
Új gépet tervezek építeni, és már rögtön az elején elakadtam.

Szóval... egy Ryzen 7 2700X procit tervezek venni. A kérdésem a következő, bele merjem ezt rakni egy teljesen alap, 15-20k-s lapba?
Nem tervezem húzni, semmi tuning, nem is értek az ilyesmihez, nekem csak annyi kéne, hogy működjön.

A válaszokat előre is köszönöm! :DD

(#94535) Paxker315 válasza Rol4ndd_ (#94534) üzenetére


Paxker315
addikt

szia
a legolcsóbb ajánlható alaplapok ahhoz a procihoz:
GigaByte B450M DS3H [link]
Asrock B450M Pro4 [link]

ezek alá nem mennék. Az A320-asokat max athlon alá tenném.

[ Szerkesztve ]

https://dynotech.hu/ - Új, kultúrált környezet, könnyen megközelíthető : )

(#94536) attiati válasza Milka 78 (#94522) üzenetére


attiati
veterán

"Ez egy jó kérdés és a külföldi fórumokon már fejtegették"

így logikusan végiggondolva, ha a B450 chipset lesz a 4. generációs ryzen akadálya, akkor az MSI B450 sem fogja támogatni. 256-os bios és MAX modell ide vagy oda.

Ha pedig a 256 MB lesz a 4.gen ryzen feltétele (és mondjuk chipset feltétele nem lesz), akkor az MSI fog rendelkezni az egyetlen 256MB-os biosú lappal B450-es vonalon.
Vajon fognak ők csak erre a termékvonalra biost írni?
Úgy, hogy ők lesznek az egyetlenek a piacon B450-es 4th gen ryzen támogatású lappal.

És ebben az esetben nagyon felértékelődnek hirtelen az MSI B450 Max végződésű lapok.
Mert a 4th gen ryzen támogatáshoz a következő belépőszint az X470 és X570 lehet legolcsóbban (ugyanis csak ott van 256-os bios)

Én szkeptikus vagyok abban, hogy előáll egy ilyen kombináció (chipset feltétel nincs, de 256-os bios kell)

[ Szerkesztve ]

(#94537) jokeph válasza attiati (#94536) üzenetére


jokeph
nagyúr

X470 is csak 128 Mbit-es BIOS-al bír. :D
Kivéve az MSI X470 akármi MAX lapjait. ;) Azokon 256 Mbit szintén a BIOS chip kapacitása. :K
Szerintem valószínűbb lesz az amit az X570-nél már bevezettek, nevezetesen a BIOS nem tartalmazza az 1xxx és az Athlon-ok microcode-jait. Itt majd max lehet hogy a 4xxx-es sorozat támogatásához szükséges BIOS-ban ki esnek a 2xxx-es sorozat microcode-jai. :U

[ Szerkesztve ]

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#94538) attiati válasza jokeph (#94537) üzenetére


attiati
veterán

Azt a gondolatmenetet próbálom vinni, hogy msi b450 vonalon mennyire érdemes a MAX modelleket venni kizárólag az időtállóság szempontjából.

Ha bios csonkítás lesz a gyártók válasza, akkor szintén mindegy, hogy 256 vagy sem.
Mert akkor a többi gyártó úgy oldja meg a B450 támogatást, hogy kisebb biost ír a 128-as lapokhoz is. Ebben az esetben az MSI is kénytelen lesz ezt meglépni a nem MAX végződésű B450-es lapjaihoz.

Logikusan nem látok olyan forgatókönyvet, hogy B450 vonalon a MAX végződés előnyt jelentene a 4th gen zen-hez.

Bocs, ha nagyon bonyolult az okfejtés. És árak szempontjából nincs is akkora jelentősége, mert kb egy árban van a max és nem max változat. Csak használt esetén mondjuk lehet, hogy nyugodtabban lehet venni a nem max vonalat is.

"X470 is csak 128 Mbit-es BIOS-al bír"
Nem igaz, X470 vonalon van három gyártónak (msi, asus, asrock) sok lapja 256-os biossal.

[ Szerkesztve ]

(#94539) Yeffy válasza Milka 78 (#94533) üzenetére


Yeffy
veterán

semmi gond, megesik, h a lo is elesik. :)

ez vilagos, h mindegyik gyartonak vannak jo es rossz szeriai, csak a szoras mikentjet nem ertem. plane, ha gazdagabban felszerelt, vagy magasabb kategoriasnak velt deszkakrol jonnek a tapasztalatok, h milyen gagyik. mindegy.

na ez az, emiatt bosszanto csak, h csak nem poenbol adtak ki a MAX vegzodesu lapokat, nekem is ez ultette el a bogarat a fulembe.
de, ha az altalanos tapasztalatok jok, akkor, ahogy irtad, nem vetem el ezt a lapot sem.
a ket Giga-ert viszont kar, azok nagyon jo ar/ertekunek tunnek, de igy nem merek rajuk menni. foleg, h az egyik oclsobb is itt par fonttal a Toma MAX-tol.

mindenesetre koszi a kiegesziteseket, ha megszulom vegre, melyik haz legyen, akkor szerintem a deszka is meglesz hozza hamar! :C

Big girls ride harder. ヅ || Kondi powaa'!

(#94540) jokeph válasza attiati (#94538) üzenetére


jokeph
nagyúr

+1.
Asus, MSI és főleg Asrock X470-ből tényleg van jó pár 256Mb-es BIOS-os lap. :B
Gigabyte-ot néztem, annak nem nagyon akad.... még a flagship X470 Aorus Gaming 7 Wifi is csak 128 Mb-es. :(
BIOS kurtítás már most is élő dolog B450-nél is, de ez igazából csak az MSI lapjainál szembetűnő, mert ennek áldozatul esett pl. a Click BIOS 5 felület. A többi gyártó B450-es lapjainak BIOS-a közel hagyományos felépítésű, színesebb köntösben.

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#94541) toto76 válasza Milka 78 (#94518) üzenetére


toto76
tag

Köszönöm a segítséget.
Azt hiszem maradok a GIGABYTE X570 AORUS ELITE-nál

(#94542) Ra's al Ghul


Ra's al Ghul
senior tag

Sziasztok!

Érdeklődni szeretnék, mi a véleményetek az ASUS PRIME X570-P lapról?
Több ismerősöm is dicséri viszont olyat is hallottam, hogy nem valami jó mert sok mindent lespóroltak róla, illetve az aktív hűtést is szidják.
Egy 3800X, 16GB RAM, 2080 Super mellé lenne használva.
Gondolkodtam még egy MSI B450 Tomahawk Max-on vagy egy ASUS ROG Strix X470-F. Ezekről mi a véleményetek?

[ Szerkesztve ]

Theatricality and deception are powerful agents to the uninitiated.

(#94543) Milka 78 válasza Ra's al Ghul (#94542) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Teljesen jó lap az aktív hűtés, meg bár nem hangos viszont nem szabályozható, ezen felül a vrm a maga kategóriájában a legjobb. Ha nem tervezel túl nagy oc-t akkor a Tomahawk MAX is megteszi. Az Strixet meg talán hanyagolnám, mert jó kis lap, de a Ryzen 3xxx-es biosuk kap hideget-meleget.

(#94544) cettlee


cettlee
őstag

hali!
az uj r5 1600af-hez keresek valami lapot hosszutávra.
30 körül szánok a lapra és jo lenne kihozni szükség esetén 4ghz-t a procibol majd később.
b450 eseket néztem, de találtam x370es giga ds3-t. mATX is lehet

(#94545) Milka 78 válasza cettlee (#94544) üzenetére


Milka 78
nagyúr

MSI B450 A Pro MAX (aqua).
A bios tökéletes all core oc-ra, a vrm is erős a maga kategóriájában.
Azt a Gigát meg engedjük inkább el :N

[ Szerkesztve ]

(#94546) cettlee válasza Milka 78 (#94545) üzenetére


cettlee
őstag

köszi!!!

(#94547) ilyen_85 válasza Milka 78 (#94511) üzenetére


ilyen_85
senior tag

Köszi a segitséget!

Végül a mortar mellett döntöttem, még nem volt idő piszkálni, de eddig tetszik :)

[ Szerkesztve ]

(#94548) Otoky


Otoky
csendes tag

Én is MSI B450 Tomahawk Max-on és ASUS ROG Strix X470-F között vacillálok. 3800X-et fog hajtani és egyáltalán nem tervezek OC-t.
Phanteks Eclipse P400A házba fog lakni.

Alapvetően ebben a 30-40ezres kategóriában nézelődöm, de akár ASRock X570 Pro4-ig elmennék ha annyival future-proofabbá teszi a gépet.

Vélemények, észrevételek, segítség... bármi jöhet. Tanácstalan vagyok. És annyira nem is értek hozzá ^^

(#94549) Milka 78 válasza Otoky (#94548) üzenetére


Milka 78
nagyúr

A Toma bőven elég lesz egy "berakod oszt megyen" felhasználáshoz és ha elég egy nvme M2 ssd és pár sata-ás cucc akkor aztán végkép nincs értelme az X-es lapnak.

[ Szerkesztve ]

(#94550) MrChris


MrChris
nagyúr

Kinéztem még tavaly a GIGABYTE Z370P D3 alaplapot, de már nem nagyon lehet kapni, meg csak jóval drágábban. Ennek mi lenne az utódja, vagy milyet érdemes helyette venni? 9600-as proci...-hoz

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Milyen alaplapot vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.