Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Milyen alaplapot vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:11:21

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#93151) palfitom válasza NGabi001 (#93149) üzenetére


palfitom
félisten

Tévedésben vagy, ez nem Intel.
B-s lapban is lehet tuningolni, és a non-X procikat érdemes, mert az X-esek már "gyárilag tuningoltak".

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#93152) Winne válasza szasanyi (#93146) üzenetére


Winne
nagyúr

Jah annak, hogy ott semmi különösebb oka nincs, csak ott volt minden a legolcsóbb és eddig nem volt velük bajom. :)

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#93153) NGabi001


NGabi001
lelkes újonc

Jó rendben bocsi, most regisztráltam.
Sziasztok!
Tudnátok segíteni a választásban? Egy Ryzen 2700x proci-hoz szeretnék alaplapot választani.
Full HD-ben ha nem is ultra, de legalább magas beállítások mellett akarok játszani, emellett netezésre és zenehallgatásra használnám a gépet.
(Amúgy az AMD-s procik az X-szel jelölt alaplapokkal tuningolhatóak igaz?)
Eddig ezeket az alaplapokat nézegettem:
- [link]
- [link]
- [link]
- [link]
- [link]
Még csak most nézegetek a tuningolásról videókat, de elég az x470-es chipset ahhoz, hogy oc-zhassam a procit, a ramokat és a videókártyát?
Melyiknek a jobb a VRM-je, annak hőelvezetése, Asus vagy Gigabyte a megbízhatóbb márka, melyiknek jobb a BIOS-a (mert valahol azt olvastam, hogy a Gigabyte-nak valamivel rosszabb)?
Ha az alaplap adatainál a memória sebességnél van 3600Mhz és beleteszek ebbe egy 3200Mhz-es ramot, akkor feltuningolható 3200Mhz fölé, esetleg 3600Mhz-re, vagy nem?
Eddig ezeket a ramokat nézegettem:
- [link]
- [link]
- [link]
- [link]
És ezek között a videókártyák között vacilálok:
- [link]
- [link]
- [link]
- [link]
Itt is: melyik jobb a Gigabyte vagy az Asus, melyiknek jobb a hűtése stb.?
Monitor, azért gondoltam ezt, mert van rajta g-sync, 144Hz képfrissítés és 1ms-os válaszidő (esetleg valaki nem tudja, hogy mennyi a g-sync Hz tartománya?):
- [link]
Látom, hogy nagyon hosszúra sikerült, de remélem tudtok segíteni.
Ja és nem biztos, hogy a pcx-től fogom megrendelni, csak itt találtam meg a legtöbbet.

(#93154) varmi2 válasza NGabi001 (#93153) üzenetére


varmi2
nagyúr

B-s lapban is lehet tuningolni, és x-es proci sem kell a tuninghoz.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#93155) NGabi001


NGabi001
lelkes újonc

Ha a legtöbbet ki szeretném hozni a gépem teljesítményéből stabilan, akkor melyik lenne jobb választás x-es vagy non-x-es proci, és b-s vagy x-es chipsettel rendelkező alaplap. Tehát mi a különbség az x-es és a b-s alaplapok között?

(#93156) varmi2 válasza NGabi001 (#93155) üzenetére


varmi2
nagyúr

Az x-es proci meg az x nélkülinek ugyan az a vége tuningban, b-s lap és x-es lap között sincs lényeges tuning különbség. Játékra jobban ajánlható egy ryzen 3600, mint a ryzen 2700x

[ Szerkesztve ]

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#93157) NGabi001


NGabi001
lelkes újonc

Akkor inkább ezt ajánlod igaz: [link] , mintsem ezt [link] vagy ezt [link] ? A nm számít? A 2700-as nem tudja elérni a 3600-as órajelét tuningban? Vagy miért? Ja és az alaplapoknál az x-es és b-sek között a VRM-ben lehet valami különbség, esetleg valami másban? Vagy ti se tudjátok?

(#93158) varmi2 válasza NGabi001 (#93157) üzenetére


varmi2
nagyúr

Így van, játékra jobb a 3600, nem csak az órajel előnye miatt, hanem ipc-ben is erősebb.
Természetesen az alaplap vrm-ben van különbség a lapok között, de egy jobb b450-es lapban is mehet akár 3800x is.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#93159) Paxker315 válasza NGabi001 (#93157) üzenetére


Paxker315
addikt

:( Tudják a topiklakók, nyugi!

A 2700 nem tudja elérni még OC-al sem a 3600 egymagos-egyszálas teljesítményét, illetve, a jobb IPC miatt is előnyben van a 3600 olyan körülmények közt, ahová hat mag elég)
2700 | 3600

Ha teheted, a 3600-ást válaszd. A VRM kérdésre: kezdj itt, jó tájékozódási alap
Általánosságban amúgy, 6 maghoz kb. minden elég jó, kivéve a "csupasz" tápkörű lapokat. 8 maghoz már középkategóriás B450 ajánlott.

Attól, hogy egy lap X-es chipsetet kapott, nem feltétlenül van rajta effektívebb VRM hűtőborda, pl. az MSI B450 Carbon Pro, Tomahawk MAX, Gaming Plus MAX v Mortar MAX VRM hűtése kimondottan jó, ideális alap 3700x manuális OC-jára is. Ha nem zavar a mikroATX méret, a Mortar nagyon jó ár:érték arányban!

szerk:
#93158 varmi2 :R :K

[ Szerkesztve ]

https://dynotech.hu/ - Új, kultúrált környezet, könnyen megközelíthető : )

(#93160) szasanyi válasza NGabi001 (#93153) üzenetére


szasanyi
félisten

Semmi gond, kizárólag az átláthatóbb post érdekében szóltam. ;)

Winne: kábé addig vannak jó áraik, amig beteszed a kosárba és személyes átvételt kérsz. Mert ha nem, hozzáad még 3-4 szolgáltatást és költséget amivel megnövelve máris drágább lehet mint máshol (pld. Compker, ahol se kérni se fizetni nem kell azért, hogy normálisan becsomagolva küldjék ki). A garijukat meg ne teszteld ha lehet, mert beleőszülsz. ;]

(#93161) NGabi001


NGabi001
lelkes újonc

Először is a 3600x is overclockolható igaz? Ha igen, akkor gondolom nagyobb teljesítmény hozható ki belőle, mint egy overclockolt sima 3600-ból? Ha a 3600x képes a nagyobb teljesítményre, akkor erre esik a választásom.
Megnéztem azokat az alaplapokat, amiket írtatok. Az lenne a kérdésem, hogy ezeken milyen jó a hangkártya, tehát jól lehet vele zenét hallgatni és hangcsevegni játékokban? Valamint milyen a BIOS-uk? És úgy láttam, hogy csak MSI-t ajánlottatok, a Gigabyte és az ASUS rosszabb vagy miért csak ilyeneket írtatok?
Esetleg nincs olyan lap 40-50 ezer Ft körül, amin van I/O shild, tuningra tökéletes, jó hangkártyája(vagy hangchipje) van, jó a BIOS-a, van megerősített videókártya slotja, jó a VRM-e és annak hűtése tuningra, valamint aránylag jó a kinlézete is(ez csak másodlagos).
Másik kérdés, ha az alaplap memóriasebesség adatánál van 3444 vagy 3600 Mhz, és veszek bele 2x8 GB 3200 Mhz-es CL16-os késleltetésű ramot, akkor azt alapból 3200 Mhz-re állítja be az alaplap vagy oc-zni kell, hogy elérjük ezt az értéket vagy legalábbis a közelébe érjünk? Ha viszont 3200 Mhz-re állítja azonnal, akkor az még oc-zható pár 100 Mhz-cel vagy nem?

(#93162) totyak


totyak
aktív tag

Üdv!

ASRock B450M Steel Legend lett a kiszemelt lap egy Ryzen 2700-as mellé. Kérdésem, hogy elég nekem egy mATX verzió is belőle, vagy a sima ATX kellene? Mi a különbség közöttük a méretükön kívül? Most is mATX lap van a gépemben (igaz, hogy anno még szart vettem, de méret az ugyanaz).

Köszönöm

(#93163) Milka 78 válasza totyak (#93162) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Ha pusztán a vrm részt nézzük akkor semmi, csak méretbeli és az emiatt felmerülő különbség van...talán az matx-hez nincs m2/ssd hűtő borda.

[ Szerkesztve ]

(#93164) varmi2 válasza NGabi001 (#93161) üzenetére


varmi2
nagyúr

A 3600 és a 3600x között nincs különbség a tuningban, mind a kettőnek ugyan ott a vége.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#93165) totyak válasza Milka 78 (#93163) üzenetére


totyak
aktív tag

Köszönöm a választ. Tehát nem járna semmi hátránnyal, ha a matx-et venném, ami amúgy pár ezressel olcsóbb? Már így is a keretem határait feszegetem. M2 ssd nincs tervben mostanában, talán sosem lesz. A pc házam elég nagy, elférne benne az atx lap is, de igazából most is matx van benne. Nem értek hozzá.

(#93166) Milka 78 válasza totyak (#93165) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Nyugodtan veheted a matx változatot :K

(#93167) totyak válasza Milka 78 (#93166) üzenetére


totyak
aktív tag

Hálásan köszönöm a segítséget és a válaszokat, természetesen mindenkinek.

(#93168) Milka 78 válasza NGabi001 (#93161) üzenetére


Milka 78
nagyúr

3600 vagy 3600x-oc-hoz tökéletes választás az MSI B450 Tomahawk MAX. Minden kritériumnak megfelel, igaz a hangkártya rajta nem nagy eresztés. Maximum megveszed és ha nem tetszik szerzel egy ASUS Xonar SE-t újonnan vagy használtan (8-14 ropi).
Esetleg megpillázhatod az ASrock X570 Phantom Gaming4-et. Azon van egy elfogadhat Realtek 1200-as hangkari (viszont csak 3 csati van rajta nincs optikai/digitális kiment rajta) és vrm téren se rosszabb mint a Tomahawk MAX. oké ezen nem burkolt az i/o, de a vrm borda szépen betakarja.
Ha van egy kicsit több pénz akkor akkor az általad feljebb linkelt Giga X570 Aorus Elite több mint megfelelő a feladathoz, minden kritériumnak megfelel és ebbe nyugodt szívvel berakhatsz egy oc-s 3900-as procit is ha később fejleszteni akarnál, bár ennyiért már képbe kerül az Asus X570 TUF Gaming is. Hozzáteszem mindkét utóbbi lap bőven túlteljesíti egy 3600-as Ryzen igényeit...viszont a jó alaplap sosem árt.
Memóriát a kiválasztott alaplap gyártói oldalán lévő memória kompatibilitási listából válassz és/vagy kérdezz be a memóriás vagy akár a Ryzen 3xxx topikba.
Ha egy 3200-as szettet veszel akkor sanszosan 2133-on fog elindulni és lehet neked kell azt beállítani xmp 3200-ra és igen sanszos, hogy tudsz ezen felül még valamit húzni rajta, de az oc-ra nincs garancia, megy amennyit megy...viszont ez már nem ennek a topiknak a témája, ahogy sem a videokártya és a monitor.:N Erre van mindennek külön topikja, de ha komplett gép lesz tudom ajánlani EZT a topikot és ajánlom figyelmedbe.

Ui: Van ám válasz gomb, légy szíves használd, mert azzal, hogy mindig új hozzászólást indítasz eléggé kaotikussá teszed a topikot és ez bizony nem chat szoba ;)

[ Szerkesztve ]

(#93169) _kovi_


_kovi_
aktív tag

Sziasztok!

Ryzen 2600 procihoz, milyen alaplapot ajánlotok? Később lehet hogy lesz majd 3600-as proci.
Ezeket néztem ki:
-Asrock B450 Pro4
-ASUS PRIME B450-PLUS
Köszi!! :)

(#93170) szasanyi válasza _kovi_ (#93169) üzenetére


szasanyi
félisten

Éppen előtted voltszó róla: ha olcsóbb de jó la kell, akkr MSI B450 TOMAHAWK MAX. Ha a hangkártya fontos - de nincsenek túlzott elvárások - akkor ésszerűbb választás a MSI B450 Carbon Pro AC. Nagyon jó hangja van és a Realtek helyett IntelLAN + AC WiFi viszonylag csekély felárért cserébe. ;)

(#93171) _kovi_ válasza szasanyi (#93170) üzenetére


_kovi_
aktív tag

A hangkártya nem fontos abszolút. :)
MSI-t nem szeretnék. 28ezer körül néztem max, azért volt az a két nagy méretű atx lap kiválasztva.
Az ASUS-t preferálom, minimális tuning lehet hogy lesz később.
Ezért 3200-as ramot veszek, mert később lehet egy 3-as szériás Ryzen lesz majd.
Viszont az Asrock-ot is sokan dícsérték. VRM miatt esetleg az Asus lenne jobb?

(#93172) szasanyi válasza _kovi_ (#93171) üzenetére


szasanyi
félisten

Ajánlom figyelmedbe - ha az összefoglalót még nem olvastad - ezt. Ezen kívül jó ha figyelembe veszed RAM választáskor, hogy a Ryzen 3000 CPU-k optimális igénye DDR4-3200 CL14 és DDR4-3600 -CL16 RAM [link]
bár nyilván más is jó, de ez az ideális a teljesítmény optimalizáláshoz. ASUS lapot nem igazán tudok ajánlani ilyen árban, és több problémát írtak le. Véleményem továbbá, hogy ~70k-s CPU alá nem fele annyiba (se) kerülő lap illik (de objektíven más oka is van). :(

[ Szerkesztve ]

(#93173) _kovi_ válasza szasanyi (#93172) üzenetére


_kovi_
aktív tag

Köszi a sok segítséget! :R
Hát az hogy nem illik, az nem egy megerősített tény. Ez majd 30ezres lap(Asus B450), azért az nem olcsó belépőszintű. Nem fogom szénné húzni a procit benne, csak most amire én használom nem látom értelmét a 60000 ftos CPU-nak. Jelenleg 2600 Ryzen menne bele. De később 1-2 év múlva ha lemegy az ára akkor majd szeretnék egy 3600-ost. Nagy tuning nem lesz, s azért gondoltam, hogy most veszek egy jobb ramot, hogy később ne kelljen cserélni ha meglesz a 3600-os proci.
Amúgy szerintem teljesen felesleges, csili-vili led-es tarka lemezzel díszített lapokat venni, azokért az extrákért nem fizetek 10-20 ezerrel többet.

(#93174) kecso2009


kecso2009
tag

Egy olyan kérdésem lenne még, így utolsó hajrában, (elég primitív, de most csinálom először) hogy Crucial 16GB KIT DDR4 3200MHz CL16 Ballistix Sport AT -t vennék egy MSI B450 Gaming Plus max hoz, ryzen 2600x mellé. A sima gaming plus támogatási listáján a ramot nem találom, de szerintetek kompatiblis a lappal?

Illetve a kérdésem az lenne még hogy ehhez a laphoz, SAMSUNG HD502IJ HDD és egy TOSHIBA DT01ACA100 kompatibilis-e? Ezek előző konfigból maradtak meg. Köszi!

(#93175) szasanyi válasza kecso2009 (#93174) üzenetére


szasanyi
félisten

Nem tesztelnek teljeskörűen, ezért nincs minden laphoz csatlakoztatható hw felsorolva ami szintén jó hozzá. RAMoknál előfordulhat kompatibilitási probléma, de szinte biztosan jó lesz. Viszont ha most fogod megvenni - és tutira akarsz menni -, akkor vagy a támogatott típusok közül vagy fórumban leírt tapasztalatok alapján lenne érdemes választanod. HDD-k nem igazán számítanak amennyiben hibátlanul működik és a lapon van megfelelő - típusú és számú - csatolófelület hozzájuk.
Ami még nem mindegy az a konfig fogyasztása, és ebből adódóan a kiszolgálására hivatott tápegység (teljesítmény és minőség együtt, de ezt gondolom tudod).

_kovi_ igazán nincs mit, de azért a lapválasztás objektív oldaláról nézd meg a VRM listát amit linkeltem. ;)

[ Szerkesztve ]

(#93176) Milka 78 válasza kecso2009 (#93174) üzenetére


Milka 78
nagyúr

A Toshiba tuti, de szerintem a Samuval sem lesz gond a Crucical oldalán meg kompatibilisnek állítják a fent említett lappal azt a szettet.

(#93177) Paxker315 válasza szasanyi (#93175) üzenetére


Paxker315
addikt

Úgy látom, a Tomahawk kifejezetten jó barát azzal a Crucial RAM-al. Nem hinném, hogy a Gaming Plusban problémát jelentene :C

más felhasználótól Asrock B450 Steel Legend lapban 2600 procival az a RAM 3600CL16-ot és 3400CL14-et is tudott. Meg lennék lepődve, ha nem működne.
(#33858) fudi2002

[ Szerkesztve ]

https://dynotech.hu/ - Új, kultúrált környezet, könnyen megközelíthető : )

(#93178) kecso2009 válasza Milka 78 (#93176) üzenetére


kecso2009
tag

Köszönöm mindenkinek a segítséget!

(#93179) szasanyi válasza Paxker315 (#93177) üzenetére


szasanyi
félisten

Én nem azt mondtam, hogy gond lesz és ha olvastad pont az volt az egyik javaslatom, hogy felhasználói tapasztalatokrahagyatkozva válasszon. Kvázi ezt neki kellett volna céloznod nem pedig nekem. ;)

(#93180) Paxker315 válasza szasanyi (#93179) üzenetére


Paxker315
addikt

Oooo, pontosan azért cimeztem Neked, mert ezt írtad
"vagy fórumban leírt tapasztalatok alapján lenne érdemes választanod"

És gondoltam, megosztom két felhasználó tapasztalatát, hogy látható legyen, jó választás. ;) tényleg csak alatamasztani, megerősíteni szándékoztam. (Sajnos sokszor van kommunikációval problémám, de ez független most)

[ Szerkesztve ]

https://dynotech.hu/ - Új, kultúrált környezet, könnyen megközelíthető : )

(#93181) kecso2009 válasza Paxker315 (#93180) üzenetére


kecso2009
tag

Már kérdeztme lehet valahol, de mi a különbség az LT és az AT -s ram ok között? Mivel az MSI oldala LT-s ramok támogatását írja, az AT-t nem :(

(#93182) Paxker315 válasza kecso2009 (#93181) üzenetére


Paxker315
addikt

Én hibáztam, hogy nem írtam az LT ramot is. CB kifejezetten ajánlja.
[link]

Off vége

[ Szerkesztve ]

https://dynotech.hu/ - Új, kultúrált környezet, könnyen megközelíthető : )

(#93183) Milka 78 válasza _kovi_ (#93171) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Az Asusban se fix vcore csak offset és elég faék az llc állítása ami vicces tud lenni egy all core/x mentes proci oc nál. A pbo-val esetleg lehet kicsit játszani (ahoz meg jobb egy X-es proci), de a vrm sincs a helyzet magaslatás és +1000ft-ért már alaplapot is lehet kapni MSI B450 A Pro MAX néven, amin egy deka led sincs.
Az ASrock-ban legalább van fix vcore és a vrm borda sem dísznek van rajta, bár manuális llc-ről nem beszélhetünk, de legalább nincs pofátlanul túlárazva.
MSI-nél meg nem a csili-vili ledekért fizetsz többet, hanem azért, mert jobb lap, erősebb vrm-el és normális bios-al ;)

[ Szerkesztve ]

(#93184) rodder76


rodder76
csendes tag

Hello!

R5 3600-hoz melyiket ajánlanátok (játékra) az alábbi lapok közül abban az esetben ha szeretnék a "bios-ban mókolni"... :DD egy kis töbletteljesítmény reményében.

Asus ROG Strix x470 Gaming F
Msi X470 Gaming Pro Carbon
ASrock Fatality X470 Gaming K4
ASrock X470 Taichi
Gigabyte X470 Aorus Gaming 5

ASRock X570 SteelLegend
Gigabyte X570 Aorus Elite

Igazából az érdekelne még, melyik problémás és miért: VRM, stabilitás, Bios , kompatibilitási probléma. Ha van tapasztalat ezekkel a lapokkal.

thx
Rodder

(#93185) varmi2 válasza rodder76 (#93184) üzenetére


varmi2
nagyúr

Igazából egy jobb b450-es lapban sem fog semmivel rosszabbul menni, mint az általad felsoroltakban.

[ Szerkesztve ]

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#93186) _kovi_ válasza Milka 78 (#93183) üzenetére


_kovi_
aktív tag

OK, ASUS-ban tudsz olyat mondani ami olcsóbb és tudja a fix vcore-t és az llc-t?
MAX 30k-ig és rendes ATX.

(#93187) Milka 78 válasza rodder76 (#93184) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Asus ROG Strix x470 Gaming F : Alapjában nem lenne vele bajom, de 70 ropiért nem biztos, hogy X470-be gondolkodnék, egyszerűen drága és van olcsóbb X470 hasonló teljesítménnyel.
Msi X470 Gaming Pro Carbon : Kb Steel Legend szintet tud és kb annyiba is kerül, viszont egy X570-es lap hosszabb terméktámogatásra számíthat. Volt pár hibás darab mostanában belőle, de erre van a gari.
ASrock Fatality X470 Gaming K4
ASrock X470 Taichi : Kérdőjeles nálam, mert van aki szereti és használja és van aki szidja mint a lovat Ryzen 3xxx alatt, de a proci topikjában van több aktív felhasználója.
Gigabyte X470 Aorus Gaming 5
ASRock X570 SteelLegend : Picit jobban melegszik a vrm rész, de kb annyival olcsóbb mint amennyivel gyengébb az Elite-től.
Gigabyte X570 Aorus Elite : Ez egy egész jó kis lap, kb mindenre elég, igen még egy OC-s 3900x-el is.
Különben itt még a legolcsóbb bennmaradt lapban is bőven rommá húzható a 3600-as és a fenti lapokhoz én még hozzátenném az ASUS PRIME X570-P-t. Kicsit fapados, de oc alatt elég meggyőző (simán fogja a másik kettő x570-et) és az 57-ropis árért eléggé jó vételnek számít.

(#93188) Milka 78 válasza _kovi_ (#93186) üzenetére


Milka 78
nagyúr

Annyiért nincs normális Asus :N . A legolcsóbb ajánlható lap a B450 Strix-F ami drágább mint a Tomahawk Max a Gaming Pro MAX és főként a A PRO MAX (oké ezen tényleg nincs egy deka cicoma) miközben nem mondanám jobbnak tőlük. Mondjuk bios téren nem muzsikált rosszul Ryzen 2xxx-el, de pl Ryzen 3xxx alatt avnnak problémák és vrm téren is gyengébb mint a fenti MSI-k.
Arra jó lesz a Prime is hogy berakod a procit bele "oszt mén" (mondjuk erre inkább az ASrockot venném), viszont ez a szint ha bele döglik is az Asus nem ér 24 ropitól többet és ez bizony belépő szintű lap csak nem belépő szintű áron...de ettől még működik. Itt pusztán az ár/teljesítményről van szó és, hogy ki miért fizet vagy hajlandó fizetni.
Én azt mondom, hogy 30-as határral vegyél egy ASrock B450 Pro4-et, az kb ki fog szolgálni, vrm téren jobb mint az Asus és legalább nem drága, annyit tud mint amennyibe kerül.

(#93189) rodder76 válasza Milka 78 (#93187) üzenetére


rodder76
csendes tag

Köszi! Jól kigyomláltad. :)

És Bios oldalról mi újság a bentmaradtakkal???

(#93190) _kovi_ válasza Milka 78 (#93188) üzenetére


_kovi_
aktív tag

OK, köszönöm a segítséged, és a sok információt. :R
Asus lapban SOHA nem csalódtam hosszú-hosszú évekig mentek, stabilan! Gigabyte-al sok volt a gond, MSI-k meg régen 10-15 éve katasztrófálisan rosszak voltak. 3-4 év után elkezdtek hullani, úgy mint a Gigabyte. Azért tudom mert akkor olyan cégnél dolgoztam.
Persze tudom, hogy adott széria is lehet hibás, de összességében igaz talán. Rossz példák mindig is vannak és voltak. :)
Viszont az hogy írtad ezeket az bios fícsöröket, ezek nem azoknak vannak akik végletekig kicsikarnak mindent a prociból? Én ha tuningolok is akkor is csak egy picit húznék, biztonságosan. Pl. Ryzen 2600 esetén 3,4-ről mondjuk 3.6-3.7-re. :)

[ Szerkesztve ]

(#93191) NGabi001 válasza Milka 78 (#93168) üzenetére


NGabi001
lelkes újonc

Akkor a két alaplap közül te melyiket választanád: [Gigabyte X570 AORUS ELITE] vagy [Asus TUF X570-Plus Gaming] ?
Én talán egy picit előnyben részesítem a Gigabyte-ot az SSD hűtőbordája és a dizájnja miatt(utóbbi csak másodlagos). De szerinted melyik a megbízhatóbb? Mert tegnap írta itt valaki, hogy a Gigabyte alaplapokkal voltak gondok(ez még most is igaz vagy csak régebre visszamenően?).

(#93192) szasanyi válasza NGabi001 (#93191) üzenetére


szasanyi
félisten

Gigabyte ajánlott de olcsósított verzió: no Dual BIOS, no Debud LEG, kevesebb venticsatii és kevesebb hőérzékelő viszont remek VRM rész. ASUS is ajánlott "olcsó" X570 de Intel helyett Realtek LAN-nal (amilyet semmilyen más lapon sem használnak), a chipset hűtője fix fordulatú és nem vezérelhető, nincs VRM senzor (bár a VRM-je jó.
Ezek nagyon új lapok, a BIOS-okat is még fejleszti és viszonylag kevés tapasztalat van - tartósságról pedig aligha tud még bárki érdemben nyilatkozni.

(#93193) palfitom válasza _kovi_ (#93190) üzenetére


palfitom
félisten

Ne érts félre, nem akarlak az Asus-ról lebeszélni, főleg azért nem, mert ennyire bízol a márkában!
Ne a múltban élj! Hogy mi volt x évvel ezelőtt, az 1 dolog.
Ne legyél szemellenzősen márka-mániás! Sok jótól elzárhatod magad.

Ha ennyire Asus-t szeretnél, akkor vegyél azt. Kis tuninghoz mehet egyszerűbb VRM, és egyszerűbb BIOS is.
Az all-core 3,6-3,7-nek nincs sok értelme, all-core 3,9-et, 4-et érdemes megcélozni, az valószínűleg értelmes fesz mellett is menni fog (bár ez proci-függő).

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#93194) NGabi001 válasza szasanyi (#93192) üzenetére


NGabi001
lelkes újonc

El tudnád magyarázni, hogy ez a 2 mit jelent: no Dual BIOS, no Debud LEG? Mert ezekkel még nem találkoztam.
Egy Be quit! processzor hűtőt + 3-4 Be quit! rendszerhűtőt szeretnék bele tenni a gépbe.
Gondolom akkor biztos nincs ennyi csati a Gigabyte lapon. De nincs olyan átalakító véletlenül, hogy beledugok 2 ventilátort és az átalakítja egy olyan csativá, amilyen ventilátor csati van az alaplapon?
Nem találtam olyan képet erről a lapról, amin látható, hogy hány ventilátor csatlakozó van rajta, ha te valahol megtaláltad, akkor légyszi mond már meg.

(#93195) Bivaly26 válasza _kovi_ (#93190) üzenetére


Bivaly26
tag

Nekem Gigabyte GA-EX58-UD5 volt.11 évet ment a végére fáradt el a procival együtt!2 hete MSI Tomahawk Maxot használok 2600x társaságában eddig minden rendben van remélem hosszabb távon is így lesz!De ha 3,4 ről 3,6-3,7 re akarsz akkor vegyél x-et és az alapból nagyon jól dolgozik és most árban is kicsi a különbség a 2600 hoz képest!Volt régi Asus p5ld2 lapom is az is rendben volt!Nem vagyok elfogult semmivel sem szemben csak működjön rendesen! :)

[ Szerkesztve ]

(#93196) jokeph válasza NGabi001 (#93194) üzenetére


jokeph
nagyúr

Gyártói oldalon elég beszédesek a képek és a leírás is. ;)
Tényleg vérszegény a FAN csatik száma.... :(
2 rendszerventilátor csati van mindösszesen. :Y (vazze, a P4-es középkategóriás lapokon volt ennyi vagy több), bezzeg RGB csati az van dögivel... :D
A dual BIOS miatt ne fájjon a fejed, a lapok 90+ %-án nincs.
Debug LED: hasznos kis cucc, de lehet nélküle élni, akkor érdekes a jelenléte, ha nem indul a gép, jó eséllyel könnyebb megtalálni a hibát.
Debug LED-ek: CPU, DRAM, VGA, és BOOT.
Post CODE kijelző sincsen, ez konkrét (hiba)kóddal jelzi ki az aktuális állapotot.
Igen, létezik ventilátor csatlakozó elosztó, megoldható a több ventilátor. :U De ezzel körültekintően kell eljárni, nem mindegy milyen az elosztó és milyenek a ventik és mennyit bír a csatlakozó (Amperra).

(#93195) Bivaly26: Az oszt igen ! :C
Akkor kiszolgálta az idejét bőven. :K Milyen CPU-val hajtottad ? Gondolom azért kicsi OC volt. :U A Giga X58-as lapjait sokan dicsérik, és használjál a mai napig is. Anno az UD9 volt a vágyálmom... 1366-os ból szerváltam egy jó állapotú Asus P6T Deluxe-ot, nagyon mene. :)

[ Szerkesztve ]

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#93197) csiga8 válasza Milka 78 (#93187) üzenetére


csiga8
senior tag

"Msi X470 Gaming Pro Carbon : Kb Steel Legend szintet tud és kb annyiba is kerül, viszont egy X570-es lap hosszabb terméktámogatásra számíthat. Volt pár hibás darab mostanában belőle, de erre van a gari."
( Te lennél a második, akitől ezt hallom)

Nekem is X470 Gaming Pro Carbonom van kb fél éve. Ezek szerint számíthatok én is hibára?
Milyen gondok voltak, ha szabad érdeklődnöm?

(#93198) _kovi_ válasza Bivaly26 (#93195) üzenetére


_kovi_
aktív tag

Igen igazad van, az is járható út lenne, hogy Asrock B450 Pro4 és 2600x vagy drágább lap és 2600. Csak azt nem akarom hogy később hátrányom legyen a 3600-os procival. :)
Ez jó ram hozzá?
Corsair Vengeance LPX 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CMK16GX4M2B3200C16

(#93199) Bivaly26 válasza _kovi_ (#93198) üzenetére


Bivaly26
tag

Igen a keret határozza meg ezért vettem 43k volt a 2600x és A Tomahawk max meg 35k!És a Toma MAX-ba belefut a 3600 sőt még a 3900x is frissités nélkül!De én abban nem is gondolkodtam,ennyi volt a keret!Nekem ez van Corsair Vengeance LPX 16GB (2x8GB) DDR4 3000Mhz CL16 nem 3200 as és szépen megy a lapban!

(#93200) EnterR


EnterR
veterán

Sziasztok. [MSI B450 GAMING PLUS MAX] 4/6/7 fázisos? Ahány találatot átböngésztem, annyiféle válasszal szembesültem. :D Ryzen 5 1600 vagy 2600 alá szeretnék vásárolni. Nem szokott megtéveszteni a fekete-piros GAMING felirat, de ha korrekt lap, akkor nem variálok tovább.

PSN ID: marquuard

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Milyen alaplapot vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.