Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#5751) Vikusz77 válasza thyeby (#5742) üzenetére


Vikusz77
tag

Kösz az infót, az nem olcsó, de úgyse literszám használom. Elvileg lakkbenzinnel hígítható.

Olajozás:
Biopin keményolaj, Auro keményviasz. Ezeket használtam.

Egyszer csináltam, de gyerekjáték. A felületet finoman meg kell csiszolni (minimum 320-ig), portalanítás után, olajjal ecset segítségével bőven bekenni, kb 20 perc után a felesleget ronggyal visszatörölni. Keményedés után ( ez legalább fél nap ha jól emlékszem), nagyon finoman megint átcsiszolni, portalanítani, majd olajjal megint bekenni stb...
Elvileg ez a két réteg (általában) telíti is a fát.
Keményedés után, megint finoman áthúzni csiszolószivaccsal, vliessel, stb, aztán mehet rá a viasz (én Auro keményviaszt használtam, kiadós, 100 gramm kb 10 m2-re elég). Ezt akár egy ronggyal fel lehet vinni, nagyobb felületre excentercsiszoló és báránybőr korong.
Ezzel csak egy nagyon finom réteget viszel a felületre.
Egyébként viasz nélkül is elvan szerintem..., bár játéknál lehet hogy mindenképpen kell a viasz, hogy ne az olajat nyalja a gyerek.:)

A Biopin:
[link]

Ezen belül amit én használtam:
Termékek,Living, Keményolaj

Auro:

[link]

Én vegyesen használtam, mert árban így volt jó (ha jól emlékszem). Mindkét cég hasonló termékeket kínál. Gyerekjátékra célozgatnak a leírásokban, hogy ennek és ennek a szabványnak megfelel, talán neked is jó.
A használata örömtelibb mint egy lakkozás, de szerintem lassúbb és drágább.
Erős narancsillata van (legalább is annak az olajnak amit használtam, a narancsolaj tartalma miatt), ez kis méretű tárgyaknál inkább előny, bútornál zavaró is lehet pár hét után ( sokáig megmarad az illat).

Kérdés a gyerekek mit szólnak hozzá.:)
Szülő helyében nekem tetszene, főleg ha elmondják-odaírják mellé, hogy ez ilyen "bio izé", és a természetes narancsolajat érezni rajta...
Én gyerekjátékot saját célra valami ilyesmivel kezelnék, de nem jártam utána még a dolognak...

[ Szerkesztve ]

(#5752) thyeby válasza Winner_hun (#5750) üzenetére


thyeby
őstag

A témára emlékszem, csak arra a trükkre nem, h néhány napra fejére állítom, majd visszafordítom, h a kupak száradjon be. Én ezt úgy gondoltam el, h fejtetőn vannak tárolva a dobozok.

Több fa van, mint asztalos!

(#5753) Winner_hun válasza thyeby (#5752) üzenetére


Winner_hun
félisten

Ja jó:)

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#5754) thyeby válasza Vikusz77 (#5751) üzenetére


thyeby
őstag

Aha, valamennyire megértettem, Köszönöm!
S az említett kemikáliákat hol szerzed be? (Amit linkeltél, ott?)

Nem gyerekjátékra kellene, hanem arra az esetre, ha vmi saját dizájn bútort kellene felületkezelni. A gyerekjátékot paraffinolajjal kezelem, és arra más nem is kell. Az a Kermi vizsgán csont nélkül átmegy.
Kipróbáltam a paraffint bükk bútoron is. Működik a dolog. Időtállónak is tűnik, és nekem ez gyönyörű is. Tettem paraffint próbaképpen nyír rétegelt lemezre is. A hatása megvan, de a nyírt nehéz tükörre csiszolni. A dolog elmegy, elég pofás is, de porfogó a felületi egyenetlenségek miatt, és az olajhoz jól oda is tud tapadni a por. Magyarul nehezen takarítható.
Adnak az Ikeában is jóféle pácnak nevezett faolajat - jó drágán (kb 4 rugó/liter)-, de megéri mégis, mert nagyon kellemessé teszi a bükköt. Könnyen takarítható, bársonyos tapintás, gyönyörű szín - mindez egyszerű, gyors, könnyű felhordás mellett. Ha érdekel, kipuskázom a nevét, mert nem jut eszembe.

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#5755) Vikusz77 válasza thyeby (#5754) üzenetére


Vikusz77
tag

Pesten vettem valami művészbolt félében, de egy rakás helyet felsoroltak a weboldalon mint viszonteladót úgy emlékszem.
Az olaj litere pár éve 3ezer alatt volt kicsivel, a tízdekás 10m2-re elegendő viasz valami ezres körül.
Bükkön tényleg látványos a hatás, de tölgyön is szép lett.
Az ikeás olaj, gondolom hasonló termék lehet.

Ez az Auro és a Biopin nagy nevek a kategóriában amennyire tudom. Viszont ezzel a narancsolajjal vigyázni kell, mert van, akit a világból ki lehet üldözni vele.:)
Nekem tetszik, de tény hogy intenzív és hoszantartó az illata.

(#5756) Vikusz77 válasza thyeby (#5754) üzenetére


Vikusz77
tag

Biopin viszonteladók:
[link]

Általam is használt keményolaj leírása:
[link]

Auro oldalán van elvileg technológiai leírás, de nem működik nálam.
De hidd el, nagyon egyszerű. Finomra csiszolt alap, vastagon beolajozva ecsettel, 20 perc múlva szárazra törölve egy ronggyal.
Másnap nagyon finom "éppenhogy" csiszolás, utána olajozás mint először.
Harmadnap újra finomcsiszolás (de itt már a legfinomabb szivaccsal-vliessel), majd mehet rá a viasz.
Azt, a dobozában egy pálcával felkevered -ekkor folyósá válik-, majd a rongy-labdacsot picit belemártod és szétkened a viaszt a felületen. Nagyon kevés kell belőle!
Ezzel jól bekened (vastagsága szinte ne legyen, csak legyen tőle nedves a felület), "bemasszírozod" és szálára letörlöd a viaszos-nedves,kendővel és annyi.
Hagyod egy napot pihenni, a századmilliméter vastag viaszréteg kikeményedik és jelent egy kis védelmet, valamint nem koszolódik könnyen a felület. Pár évente érdemes talán viaszos ronggyal áttörölni, de lehet hogy elég a viaszos bútorápoló ha rendszeresen azzal tisztítod le.

[ Szerkesztve ]

(#5757) Márton111 válasza thyeby (#5748) üzenetére


Márton111
aktív tag

Erről beszéltem korábban hogy minden ipari cégnek is vannak jobban rosszabbul sikerált gyártmányai pl metabo kézi gyalugépet 10 éve vettem , 5 évet használtam már mint maszek javítani eddig nem, kellett, és ezt a típust ma is gyártják mert jó. Ugynakkor a közepes méretű marójuk ,nekem nem vált be.Dewaltból a gérvágók csúcs szuper(ek),de lehet azok közt is válogatni kell típus szerint.

[ Szerkesztve ]

(#5758) thyeby válasza Vikusz77 (#5755) üzenetére


thyeby
őstag

"mert van, akit a világból ki lehet üldözni vele."

:D

Például engem. Frászt kapok a kókusz, meg a barack sampontól is, és a mások szobában is megérzem, ha életem párja bekap egy poshadtdinnye mentoszt.

A narancsolajat azért adagolják, hogy terüljön is, ivódjon is az anyag, és maradjon naturális.

Jó lenne máris kipróbálni az eljárásodat, de sajnos nincs időm rá. Mindenesetre beizgatott a dolog, és mégegyszer köszi az infót. Az ilyesmikért szeretem ezt a fórumot igazán.

Több fa van, mint asztalos!

(#5759) thyeby válasza Vikusz77 (#5756) üzenetére


thyeby
őstag

Valójában erre a leírásra vártam titkon. Világos, egyszerű, megjegyezhető és bíztató. Köszi!

Több fa van, mint asztalos!

(#5760) Vikusz77 válasza thyeby (#5759) üzenetére


Vikusz77
tag

Nincs mit, tényleg egyszerű. A lényeg, hogy nagyon finomra fel kell csiszolni, mert ugye itt nem kerül rá, csak egy nagyon vékony réteg a végén. Én olyan vliessel csiszoltam át végül (viaszolás előtt), ami 1500-as finomságú.

[ Szerkesztve ]

(#5761) ludsimon


ludsimon
veterán

Sziasztok!

Szeretnék csatlakozni a klubhoz én is.
Eddig nem mertem, mert nincs kellő tapasztalatom, mivel most tanulom a szakmát így nem nagyon tudtam volna hozzászólni a témákhoz. :)

Most 11.-es vagyok és a segítségeteket szeretném kérni!
Külsős asztalos műhelyet kell keresnem.
A Kaesz Gyula Faipari Szakközépiskolában tanulok.

Van befogadó nyilatkozatom, amit ki kell töltenem a mesterrel és visszavinnem a suliba, de előtte mindenképp szeretnék egy próba napot.
Szeretném, ha megértő, jó fej lenne a mester és lehetőleg 'friss, naprakész tudású'.

Ezt a két napot megkaptuk, hogy keressünk magunknak asztalos műhelyt.

A következő szempontok szerint választhatok asztalos műhelyet:
- 5 év szakmai gyakorlati tapasztalat
- vállalkozásnak kell lennie
- szeretném jól kitanulni a szakmámat és szeretném ha ösztöndíjat is kapnék

Hétfő, kedd iskolában vannak az órák, szerda, csütörtök, péntek pedig a kinti műhelyben.

A segítségeteket szeretném kérni, melyik helyre jelentkezzek, van valamelyikkel személyes tapasztalatotok?

Telefonnal amennyire tudtam lefényképeztem, elnézést a rossz minőségért! :)

Kép, kép2

Én a 16. kerületben lakok, így örülnék ha közel lenne, de 14, 17. kerület is még belefér.

Köszönöm a segítségeteket előre is!

[ Szerkesztve ]

undefined

(#5762) thyeby válasza ludsimon (#5761) üzenetére


thyeby
őstag

Üdvzletem!

Ide csatlakozni nem kell se tudás, se bátorság, csak érdeklődés. Elég ha kérdezel, de lassan lesz biztosan olyan is, amit már tudni fogsz, és majd kérdésre válaszolhatsz, véleményt írhatsz.

A tagság nem stadionnyi, azért van néhány pesti vagány is itt. (Jómagam nyíregyházi vagyok, így nem tudok a kérdésedre válaszolni, de szerintem egy földid se olyan jól informált, h fejből lökje az összes asztalosműhely címét és értékelését.)

Jó tanulást, és érezd magad jól köztünk!

Mindkét képed 404-es hibával bedugul.

próbáld így feltenni a képet:

Több fa van, mint asztalos!

(#5763) Vikusz77 válasza thyeby (#5762) üzenetére


Vikusz77
tag

Nálam bejön a kép rendesen, nálad lehet valami gond, mert múltkor meg az én általam linkelt oldal nem jött be, de csak neked volt vele probléma.

[ Szerkesztve ]

(#5764) ludsimon válasza thyeby (#5762) üzenetére


ludsimon
veterán

Köszönöm a szép szavakat!

A kép még működött mikor feltöltöttem, lehet behalt a szerver.

Egyébként meg csak egy lista volt a Pest megyei asztalosokról ahová lehet menni, de nem fontos, kiirkáltam úgy 10-et ami viszonylag közel van (max. 40 perces utazással) aztán holnap végigtelefonálom az asztalosokat. :)

undefined

(#5765) thyeby válasza Vikusz77 (#5763) üzenetére


thyeby
őstag

Köszönöm. Ezt jó tudni.
(Biztosan azért van, mert elég szűkre szabtam a tűzfal bejáratát. Máskor, ha nem jön be valami, megvárom, h más visítson, nem fújok vaklármát. :N )

Több fa van, mint asztalos!

(#5766) thyeby válasza ludsimon (#5764) üzenetére


thyeby
őstag

Figyu:

Bemégy slukkra néhány szimpatikusnak látszóhoz, és megkérdezed ott a culágertől, hogy hogy érzi magát ezen a munkahelyen. Ha jól érzi magát, oda biztosan mehetsz ebből az aspektusból. Akkor már csak a szakmai előmenetelt, sokrétűséget kell kiszagolnod.

Több fa van, mint asztalos!

(#5767) ludsimon válasza thyeby (#5766) üzenetére


ludsimon
veterán

Igazából nagyon sokat írtam ki, úgyhogy először telefonálok mindenképp, elbeszélgetek minddel hosszan (még jó, hogy a mostani tarifám megengedi :D) aztán igazából az első szempont természetesen, hogy a feltételek teljesüljenek, második a szakmai tudás és a 'tanítás minősége' gondolok itt a 'hogy érzi itt magát?' az alkalmazott, stb. :)
Meg nem utolsó szempont az sem, hogy mennyi ösztöndíjat ad. :))

Nem számítok sokra, de ha kiszúrja a szemem 5k-val havonta nem leszek kisegítve, főleg ha nyáron végig szeretnék dolgozni mert kell a pénz nagyon a diákmunkák meg telve vannak, a szarokat meg természetesen csak én találtam meg idén nyáron. :U

Dolgoztam borzasztó körülmények között, inkább nem sorolnám fel, de szerintem már van annyi tapasztalatom, hogy egy nap alatt megtudjam milyen a légkör és tanítani szeretne vagy csak szórakázni.

undefined

(#5768) thyeby válasza ludsimon (#5767) üzenetére


thyeby
őstag

Tiszta logikával és okosan kezded magad felépíteni.
Szép szakmát választottál. Sok sikert és jó előmenetelt kívánok hozzá.

"de szerintem már van annyi tapasztalatom, hogy egy nap alatt megtudjam milyen a légkör"

Lassan a testtel, boy!
Volt énnekem olyan munkahelyem, ahol három hónap próbaidő alatt sem bújt ki a szög a zsákból - pedig nagyon régóta nem vagyok kezdő.
Hogy milyen egy munkahely, egy főnök, azt legtöbbször csak akkor tudjuk meg, amikor ott eltöltött évek után másik munkahelyünk, másik főnökünk lesz. És biztos legyél benne: Bárhol leszel alkalmazott, szívás mindenhol lesz. Kérdés, hogy a cumit élvezettel-e, vagy csupán kényszerből dugják a szádba - mert cumi is van keserű, meg mégkeserűbb.

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#5769) Winner_hun válasza thyeby (#5762) üzenetére


Winner_hun
félisten

Nálam is 404-esek.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#5770) csemberlen válasza ludsimon (#5767) üzenetére


csemberlen
őstag

Azért picit próbálj gondolkodni a másik oldalon lévő fejével:
Idejön hozzám egy fiatal, az én műhelyemben, az én eszközeimnel , az én anyagommal fog dolgozni. Álljak mellette tanitsam, és még ő akar pénzt kérni tőlem :C
Lehet tönkrevágja a gépemet, vagy az anyagomat elszúrja, vagy netán megsérül, és meghurcolnak. :Y Egy hónapban hány napot kell dolgoznod a műhelyben?

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#5771) thyeby válasza csemberlen (#5770) üzenetére


thyeby
őstag

Persze, ez is egy nézőpont. Ezért is nem kap teljes bért egy tanuló. Azonban egy dolog kétségtelen: Dolgozik, termel. Ezért bér jár. Egy korrekt mester azt mondja: Nézd, fiam, fizetek neked munkabért abban az esetben, ha fizeted, amit elrontottál. (Így aztán kínosan ügyelni fog erre a részére a dolognak.) Vagy meg fizetem én, egy kereten belül, aztán ha nem tanulsz meg vigyázni gépre, anyagra, ott az ajtó. Válassz!
És nem kell ott állni egy tanuló mellett. Egy új munkafázisnál öt perc felügyelet és alapos balesetvédelmi hegyibeszéd után magára lehet hagyni. Aki szereti a szakmát, ellesi anélkül, h bármit magyaráznának neki. Mikor vmit nem tud, nem ért, kérdez. Aki nem szereti a szakmát, azt akkor is lapátra teszik még tanuló korában, ha ő (a papája) fizet, csak hogy dolgozhasson.
Ha engem keresne meg egy tanuló, legkevesebb 30-50 ezret fizetnék neki, de csak miután kitermelte. És ha tényleg jól dolgozik, akkor ennyi bér még csak arra jó, hogy elvegyem a kedvét a becsületes munkától. Akkor emelinteni illik rajta, és minden visszabillen az erkölcsök medrébe.
A baleseteről pedig ennyit: Minden tanuló jól felfogott érdeke, hogy megmaradjon mind a tíz ujja. Ezt nagyon könnyű beláttatni. Húsz perc munka után meg tudom ítélni, h valaki kellően tiszteletben tartja-e a szerszámélt, a forgó tengelyt, etc. Ha nem tiszteli, akkor vagy villámgyorsan szemléletet vált, vagy ugyanilyen gyorsan bezárja kívülről műhelyajtót. S ahogyan a tanulóvezető nem mehet tanuló korában a 30-as táblánál 31-el, úgy az asztalos inas sem nyúlhat kesztyű nélkül semmihez, nem vetheti a szemét védőszemüveg v plexi nélkül semmire. A gyűrű otthon marad, cigarettázni lehet, de csak a hamuzó mellett ücsörögve, és persze mértékkel. Inni legfeljebb hazafele menet, de azt is be kell fejezni este tízkor. Egy olyan tanulónak, aki komolyan veszi a pályakezdést, ezt mondani sem kell. És ma már (szerencsére) több olyan tanuló van, aki komolyan működik, mint aki nem. Mert még jó és valódi gyakorlattal is nehéz lesz elindulnia önállóan, anélkül pedig gyakorlatilag lehetetlen.

Hát a másik oldalról ez látszik.

[ Szerkesztve ]

Több fa van, mint asztalos!

(#5772) csemberlen válasza thyeby (#5771) üzenetére


csemberlen
őstag

30-50 ezret? hány munkanapra mert szernitem heti 1-2 nap fog jönni.?
Termelni akkor fog ha pont ezen a 2 napon van olyan munka. Sok ember több éves munkaviszony után is minimálbér a bruttója. Én rendszeresen járok villanyszerelni egy műhelybe ahol 5 alkalmazott van. 20 év után is sikerült az egyik szakinak sulyos balesetet szenvedni.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#5773) Márton111 válasza csemberlen (#5772) üzenetére


Márton111
aktív tag

20 év után baleset : lehetett véletlen oda nem figyelés esetleg a más hibája ,
de sok ember 20 év alatt elfelejti amit tanult az iskolában esetleg már nagyon megszokta hogy sose tartja be a balesetvédelmi előírást , neki úgyis megy,ezért van már például olyan hogy az autóvezetők x évenként újra le kell vizsgázzanak .
Én is hallottam szép balesetet ahova beléptem a cégnél akkor történt előtte pont .
Elemi hiba elkövetése volt az oka és nem fiatal asztalos próbált meg kimarni az asztalos marón tenyérnyi forgácslap négyzetet ,próba darabnak, persze a négyzet pörögve elrepült a keze meg egyenesen tovább csúszott a késbe.Kis darabot sehogy , vagy tolófával munkálunk meg esetleg sablonba fogva.

[ Szerkesztve ]

(#5774) ludsimon


ludsimon
veterán

Fejlemények!

18 címet/telefonszámot írtam ki 40 perces utazási időre tőlem, ebből 3 nem elérhető, 13 elutasított élből, 1 talán és 1 majdnem.

Elmentem a 'majdnem' helyre, nagyon jó, szimpatikus mester, azt mondta, hogy felsőbb döntés rábólint, de mindenképp úgy intézi, hogy felvegyenek.
Szerintem szimpatikus voltam.

Holnap telefonálok vissza és akkor érdeklődöm meg a részleteket az ösztöndíjról ha van, meg a szünetekről, órákról. :C

undefined

(#5775) ludsimon válasza csemberlen (#5770) üzenetére


ludsimon
veterán

"Egy hónapban hány napot kell dolgoznod a műhelyben?"

Összesen 12 napot dolgozok 1 hónapban.

A helyzet a következő.
Hétfő kedd suli, szerda csütörtök péntek a műhelyben vagyok.

undefined

(#5776) Vikusz77 válasza ludsimon (#5774) üzenetére


Vikusz77
tag

Így hogy van konkrét hely, viszont megírhatnád melyik is az, hátha ismeri valaki...

[ Szerkesztve ]

(#5777) ludsimon válasza Vikusz77 (#5776) üzenetére


ludsimon
veterán

Dósafa
Imre mesterhez.

Ismeri valaki?

undefined

(#5778) csemberlen válasza ludsimon (#5777) üzenetére


csemberlen
őstag

Dósafá-t ismerem a Gvadányi uton, ott vágták a konyhabutoromhoz méretre az anyagot.
Szerintem ott csak lapszabászat van, nem sok szakmát tudsz tanulni, persze nem biztos, hogy így van.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#5779) Vikusz77 válasza ludsimon (#5777) üzenetére


Vikusz77
tag

Rémlik hogy vettem tőlük anyagot valamikor, de én mint lapszabászatot "ismerem".
Viszont azt tisztázd, nehogy a lapszabászgép elszedő-oldalán, vagy az élzárógép előtt töltsd el a napokat, mert abból sokat -egyéb dolgokról- nem lehet tanulni.
Helyszíni szerelés akkor már sokkal jobb lenne, ott segítőként, lehet sok dolgot tanulni.
Azt nem hinném hogy sok energiát szeretnének beléd invesztálni, kivéve ha kéne nekik munkaerő később.

(#5780) thyeby válasza ludsimon (#5777) üzenetére


thyeby
őstag

Tudod, ebben a szakmában a bútorlapos munka nem számít valami előkelő dolognak. Ettől függetlenül annak is soksok trükkje, forsza van. Érdemes elsajátítani, mert szerintem nem létezik asztalos, akitől ne kérnének, rendelnének ilyen munkát. Van, aki ebből él, van (lásd Dósa), aki elvállalja amikor nincs épp jobb munkája, és van, aki már kinőtte, szebben fogalmazva túlnőtt rajta.
Úgy gondolom, hogy ha oda szegődsz is, sok dolgot lehet ott tanulni. Azt tudomásul kell venni, h a tanulót mindig oda állítják be, ahol a legszarabb munka van. Javaslom, egyet sose felejts el: A legszarabb munka is munka. Tömegek vannak, akik arra is csak sóvárognak. Ne is számíts rá, h azzal kezdik majd a foglalkoztatásodat, hogy az öreg lapszabászt odaállítják a gép túlvégére anyagot leszedni, hogy te megtanulhasd a gépállítást, és tolhasd a bútorlapot. De az elszedő oldalon is mindent lehet látni, megfigyelni, kérdezni, és meglátod, eljön az idő, amikor a főnök meg sem kérdezi majd, hogy meg tudod-e csinálni, amikor az öreg szabadságra, táppénzre ment, hanem kiadja a feladatot, hogy szabd le ezt, meg azt a megrendelést.
Egy ilyen üzemben termelés folyik. Úgy kell ott működnöd, hogy ne lassítsd, hanem gyorsítsd a termelést. Ha így lesz, mindent kipróbálhatsz majd, amit a forgácslappal csak művelni lehet, de ehhez türelem, és kitartás kell.
Tény, hogy hamar ki lehet tanulni, és utána már unalmas úgy, hogy másnak csinálod, s nem a saját műhelyed, a saját tervezésed, a saját kalkulációd. De megnyugtatlak: Nem kell innen menned nyugdíjba. Ha ezt kipipáltad, léphetsz tovább.

Sok sikert, és ne szard össze magad, ha nehéz, tojd le, ha néha megalázó, és fogd fel úgy, h a szakmai tapasztalatodhoz ez is segítség. Másik dolog: Szar, szar így asztalosok között beszélve a dologról, de százszor jobb egy lapszabászatban robotolni, mint mondjuk egy koporsóüzemben remekelni, hiába ott a világon minden kitanulható pedig.

Több fa van, mint asztalos!

(#5781) Sanyabá válasza ludsimon (#5777) üzenetére


Sanyabá
senior tag

Nos, én nem ismerem a szóban forgó Kft-t,nem is ahhoz szeretnék hozzá szólni,hanem: olyan kisiparost kellene keresned aki 2-3 emberrel dolgozik,és nem széria munkát csinál.Ahol csinálnak épület és bútor asztalos munkákat is. Anno, én is így tanultam meg a szakmát.

A tanulás gyökere keserű,de a gyümölcse édes.

(#5782) thyeby válasza Sanyabá (#5781) üzenetére


thyeby
őstag

Hát az biztos, hogy szerencsésebb lenne.

Több fa van, mint asztalos!

(#5783) Márton111 válasza Sanyabá (#5781) üzenetére


Márton111
aktív tag

Pontosan ilyen helyen lettem alkalmas az önálló munkára :) A nagyobb cégeknél 20-30 ember után mindig akad kellő mennyiségű hulladék munka ahhoz hogy sose végezhess érdemit.A cég érdeke hogy kihasználjon , nem az hogy a szakmát megtanuld. Ha szakember kell egyszerűbb olcsóbb gyorsabb felvenni valakit aki már tudja , és csinálja is azonnal. Kis cégnél mindenki mindent meg kell tudjon csinálni nem csak kiszolgáló részfeladatot.

[ Szerkesztve ]

(#5784) ludsimon


ludsimon
veterán

OMG!
Én ezt nem is figyeltem, hogy lapszabászat. :Y

Erre rácsesztem.
Köszi, hogy szóltatok!!! :R

Holnap akkor nézhetek újabb asztalos vállalkozások után, remek.
De inkább most megválasztom jól, mint később sírjak, netán megutáljam a szakmát ez miatt.

Van még egyetlen egy nevem, telefonszámom, aki azt mondta kellek neki és hívjam vissza holnap délben.

Először őt megkérdezem és az első az lesz, hogy rákérdezek, hogy miket fogunk csinálni.

undefined

(#5785) kalman7 válasza ludsimon (#5784) üzenetére


kalman7
csendes tag

Szia! Egy ismerősöm fia ide jár a "pék" szakközépbe. Van a sulinak egy tanműhelye, ott van a szakmai gyakorlat. Éjszaka dolgoznak és nem kapnak érte egy fillért se, pedig a műhelynek van boltja. Nem tudom milyen selejttel dolgoznak, szerintem minimálissal, mert a termékeik a legjobbak a városban. Csak azért írom, hogy szerintem is ezekben az években a tanulás fontosabb mint a fizetés vagy a bejárás. Az a srác vonattal jár be a szomszéd megyéből, akkor megy haza, amikor mi felkelünk - de komolyan imádja a szakmáját.

(#5786) ludsimon


ludsimon
veterán

Na ez durva. :Y
Nem fogjátok most elhinni, de ez elképesztő, nem is hittem volna, hogy ilyen kevés asztalos van Budapesten.

Az összes Pesti címet (Budai, 8. 7.kert kihagytam nekem messze van, meg egyéb :U) végigtelefonáltam és összesen 1 db olyan cég van, ahol fogadnak egyrészt, másrészt első kérdésem az volt:
Ugye ez egy asztalos műhely, szóval nem lapszabászat, laminált padló stb?
Igen - válaszolt. Itt esett le egy nagy kő a szívemről.

Pff, nem tudom, hogy fognak találni az osztálytársaim asztalost, ha ennyire nincs rendes asztalosműhely.

Visszahívtam aki tegnap azt mondta hívjam ilyenkor vissza, azt mondta, hogy elfelejtette tegnap mondani, hogy ők laminált padlóval foglalkoznak. :W
Áhh.
Ez tényleg ilyen valóságos, hogy ilyen kevés az asztalos Budapesten?? :F
Ez, hogy lehet a mai világban?

undefined

(#5787) ludsimon


ludsimon
veterán

Másrészt pedig lapszabászat....

Mi a fenét kezdek majd, mit csinálok vizsgamunkára, ha állandóan csak ezt csináltam 2 év alatt. :Y

Bele se merek gondolni, és nem akarok asztalossegéd lenni.

Most hívtam osztálytársamat, talált Újpest-Központtól nem messze egy 60 éves nagyon rendes asztalost, én is felhívtam és azt mondta kedden délelőtt beszél a könyvelővel, hogy mennyit kell adnia minimum, nehogy túlvállalja magát.

A 17. kerületi amit még ezelőtt hívtam brutál messze van, az nekem innen kb. bő 1 óra 15 perc. :Y

Nem hívom vissza inkább, majd kedden, ha esetleg úgy alakul, hogy mégse tud fogadni az Újpesti.

Ehh, micsoda bonyolult találni egy rendes asztalost és Ő asztalos! :K

Nem tudja valaki, hogy mennyit kell adnia minimum, ha ott dolgozok/tanulok?

[ Szerkesztve ]

undefined

(#5788) thyeby válasza ludsimon (#5786) üzenetére


thyeby
őstag

"Ez tényleg ilyen valóságos, hogy ilyen kevés az asztalos Budapesten?? :F
Ez, hogy lehet a mai világban?"

Sok dologra kell még így rácsodálkoznod ebben a mai világban, míg felnőtté vélsz.
Keresd azt az aspektusát, hogy ha kevés az asztalos a közeledben, akkor ez nagyon, de nagyon jól fog jönni, amikor végeztél a sulival.

"netán megutáljam a szakmát ez miatt."

Aki igazán szereti ezt a szakmát, azzal nem lehet megutáltatni sehogyan.

"ha esetleg úgy alakul, hogy mégse tud fogadni az Újpesti."

Így kell! Diplomatikusan és bölcsen.

"Nem tudja valaki, hogy mennyit kell adnia minimum"

Fogalmam sincs, bár én úgy gondolom, h ez nincs is törvénnyel szabályozva. Egy dolog fix: Nevén tudok nevezni olyan inast (más szakmában ugyan), aki nem pénzt kap, hanem csillagászati összeget (félévenként negyedmilliót!) fizet azért, h mester keze alatt tanulhasson.

Több fa van, mint asztalos!

(#5789) ludsimon válasza thyeby (#5788) üzenetére


ludsimon
veterán

"Nevén tudok nevezni olyan inast (más szakmában ugyan), aki nem pénzt kap, hanem csillagászati összeget fizet azért, h mester keze alatt tanulhasson."

:Y
Bár ha tényleg olyan sokat tanít neki, akkor megéri, nem tudom, hogy megéri e ennyi pénzt fizetni, ennyire sokat és újat tudna minden hónapban mutatni, hogy ő azért inkább fizet, hogy minden hónapban maradhasson tanulni?

Nem gondoltam volna, hogy a mai világban ennyire hiányszakma az asztalos, pedig egy gyönyörű szakma a bútortervezés, fa megmunkálás és a saját kézből kiadott bútor szerintem.

undefined

(#5790) rétisün válasza ludsimon (#5786) üzenetére


rétisün
veterán

"Ez tényleg ilyen valóságos, hogy ilyen kevés az asztalos Budapesten"

nem csak pesten, és nem csak asztalos....egyre kevesebben akarnak/hajlandóak fizikai munkát végezni, szakmát tanulni.

másrészt egyre nehezebb elindítani egy vállalkozást, legyen az akár asztalos, akármi. asztalos pl. azért se könnyű, mert műhely nélkül nem mész semmire, és már arra is olyan szabályozások vannak (voltak már pár éve is, amikor volt osztálytársam ilyesmiben gondolkodott) hogy egyre nehezebb megfelelni az előírásoknak. (legalábbis ő erre panaszkodott, konkrétumokra már nem emlékszem)

war...war never changes.... hol kezdődik a valóság, és hol ér véget a képzelet.....Ron Swanson for president !!

(#5791) thyeby válasza ludsimon (#5789) üzenetére


thyeby
őstag

"Nem gondoltam volna, hogy a mai világban ennyire hiányszakma az asztalos,"

Ez azért túlzás, h hiányszakma. Fogalmazzunk inkább úgy, h a nagyipar elsorvasztotta ezt a szakmát. Nagyon kevés asztalos képes megélni bútorkészítésből - hacsak nem laminált bútort készít. De az is nehéz kenyér, mert éles piaci verseny van, és Ikea vmint tsai olyan nagyágyúk, akibe nehéz belerúgni. Olyan asztalosok névsorát tudnám fejből hosszan sorolni, akik már elsajátították régen a szakma fortélyait, és folyamatosan megrendelés gondjaik vannak, mert a megrendeléseik nagyon rapszodikusak.

Több fa van, mint asztalos!

(#5792) thyeby válasza rétisün (#5790) üzenetére


thyeby
őstag

"konkrétumokra már nem emlékszem"

Íme a konkrétumok:
- tűzvédelem
- érintésvédelem
- balesetvédelem
- környezetvédelem
- zajvédelem
- alapanyag, hulladék, késztermék tárolása, festékek, és egyéb tűz és robbanásveszélyes anyagok (festékek, lakkok, hígítóik) használatára, tárolására való szabályozások.

Egyenként is mind szigorúak, drágák, de meg kell, és meg is lehet felelni mindnek.

Több fa van, mint asztalos!

(#5793) ludsimon válasza rétisün (#5790) üzenetére


ludsimon
veterán

Jó itt látni Téged, mint ex-asztalos, vagy azért otthon csinálsz néha valamit vagy már semmi asztalosmunkát nem csinálsz?

Igazándiból nem hiszem, hogy valaha lesz nekem saját műhelyem és be tudnék indítani saját vállalkozást, tudom, pozitívan kellene hozzáállni de sajnos nem pénzesek a szüleim, sajnos ellenkezőleg, így marad az, hogy ha van lehetőség akkor egy mesterhez szegődök, ott legalább mindig tanulok újat.

Bár nem tudom, hogy mennyit keres egy ilyen asztalos, pót asztalos (mester mellett asztalos) vagy minek mondják.

De csak lehet kezdeni valamit ebben a szakmában műhely nélkül is nem?
Vagy kilátástalan a jövőm, ha nincs műhely? :(

undefined

(#5794) Vikusz77 válasza ludsimon (#5793) üzenetére


Vikusz77
tag

Amennyire én ismerem a dolgokat, Bp-en és környékén, a következő a helyzet.
Alkalmazottként az asztalos-szakmában általában minimálbérre bejelentés (nagyon sok esetben még az se!) mellett kapsz kézhez 600-800 ft-os órabért. Ez eléldegélni elég, másra nem igen, és ha minimálbérre jelentenek be, a nyugdíjaddal éhen fogsz idős korodban halni. Ha mellette fusizol, és dolgozol napi 12 órát, akkor viszont jó eséllyel nem éred meg a nyugdíjat, így két legyet ütsz egy csapásra.:) Továbblépési lehetőséget nem igen látok azon kívül hogy önállósodsz. Ha viszont nincs benned ehhez képesség, akkor marad végig ez amit írtam.
Ha valamit túl pesszimistán mondtam el, majd az asztalosok kijavítanak.:)

Én a helyedben, ha nem érzed magadban azt, hogy önálló vállalkozás alapítására alkalmas vagy, viszont úgy érzed hogy tudsz tanulni, akkor vagy nyelvet tanulnék és mennék külföldre alkalmazottnak ezzel a szakmával (miután itthon pár évet dolgoztam), vagy "elfelejteném" és tanulnék tovább valami teljesen mást.

[ Szerkesztve ]

(#5795) Márton111 válasza Vikusz77 (#5794) üzenetére


Márton111
aktív tag

Egyetértek a felszólamlással :D teljesen jól lett összarakva, igaz.
Az informatikusok viszont jól keresnek ,s van is igény a munkájukra :)

[ Szerkesztve ]

(#5796) ludsimon válasza Vikusz77 (#5794) üzenetére


ludsimon
veterán

Pedig van még választás ezen kívül. :)

Egy vállalkozást beindítani hány millió gépekkel együtt?

Egyébként azt mondta nekem a suliban a mesterem, hogy meg lehet belőle élni, de ahhoz érettségi a minimum.
Érettségivel valamennyivel többet keres az asztalos alkalmazott, vagy több lehetőség lesz, vagy miért mondta? :F

undefined

(#5797) csemberlen válasza thyeby (#5792) üzenetére


csemberlen
őstag

Azt ugye tudod, hogy a 230V-os kézi szerszámokat évente kell / kellene mérni?!

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#5798) ludsimon


ludsimon
veterán

Mert ha ez a minimálbér igaz, akkor leteszem az érettségit meg a jogsit és elmegyek csomagfutárnak, vagy ilyen szállítmányozónak.

undefined

(#5799) Vikusz77 válasza ludsimon (#5798) üzenetére


Vikusz77
tag

Én még nem találkoztam olyan műhellyel ahol érdekelt volna bárkit is hogy van-e érettségije az asztalosnak.
A minimálbér (jobb esetben!) igaz, de biztos vannak azért kivételek.
Konkrétan tudok több asztalos végzettségű emberről aki gépkocsivezetőnek ment inkább...
Az érettségit szerintem mindenképp szerezd meg, aztán még eldöntheted merre tovább. Akár asztalos vonalon, akár fuvarosként, vagy esetleg tanulsz tovább.

(#5800) Vikusz77 válasza ludsimon (#5796) üzenetére


Vikusz77
tag

Most arra, hogy miért mondta, ő tud válaszolni...
Én is azt mondom hogy érettségizz le, de nem a miatt mert ezt asztalosként hasznosítanád... De lehet, hogy pár év múlva kedved lesz tovább tanulni, vagy olyan állást szeretnél betölteni amihez kérik az érettségit, és egyébként se rossz ha a szakmán kívül jut az ember egy kis plusz általános tudáshoz.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.