Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#4601) mdk01 válasza runner 125 (#4598) üzenetére


mdk01
addikt

Jah.. csak az eloxálás ami a leglényegesebb.
Amúgy valszeg valóban Forest-esek lehetnek.

ÜDv.

(#4602) Dízeles


Dízeles
aktív tag

Gondolom ismeritek .Sz ör óra bőr perc :C

Ha a szüleidnek nincs gyereke, nagy valószínűséggel neked sem lesz.

(#4603) runner 125 válasza mdk01 (#4601) üzenetére


runner 125
nagyúr

Értem, hát bízzunk benne, h sikerül szereznem.

L.Szilárd nagyon jó fej volt és rám írt, h segít.
Köszönet neki itt is!

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#4605) Dízeles válasza mdk01 (#4604) üzenetére


Dízeles
aktív tag

Jóforma.

Ha a szüleidnek nincs gyereke, nagy valószínűséggel neked sem lesz.

(#4606) Sanyabá válasza thyeby (#4593) üzenetére


Sanyabá
senior tag

Igen tisztelt nagy tudású kolléga! Eredetileg az öntapadós díszcsíkok ragadványának eltávolításáról volt szó! A havanna szalag ragacsára meg a nitró higító is jó.Ezeket tapasztalatból mondom!

A tanulás gyökere keserű,de a gyümölcse édes.

(#4607) Vikusz77


Vikusz77
tag

Erkélykorlát deszkákat újítom fel, illetve majd kerítésdeszkákat kell majd fabrikálnom.
12 centi széles, 20-23mm vastag deszkák.
Fózolást el akarom tüntetni(éleken a lazúr könnyen sérül, helyette gömbölyíteni akarom az éleket.
Ami van maróm a 2mm-es az túl picit gömbölyít, a 6,3-as túl nagyot(ez esztéikailag nemtetszik).
Ti mekkorával csinálnátok? 3,2mm, 4mm, 4,75mm ez a választék.
Esetleg valami pesti boltot tud valaki ahol nem ipari marókat árulnak darabra?
Kisvakondban megkérdeztem 4mm-es Dimarra mi az ár, de szerintem az minimum 4 ezer lesz.
Jó lenne nekem a noname 2 ezerért.

(#4608) Madmax81 válasza Vikusz77 (#4607) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Szia

Kisvakondban megkérdeztem 4mm-es Dimarra mi az ár, de szerintem az minimum 4 ezer lesz.
Nyugi lesz az 6 ezer is a Dimar drága de hosszú távon jobban jársz vele éltartóbb nem üt így megkíméli a marógéped csapágyazását és az ízületeidet is használat közben , ellenben az olcsó kicsi Kínai 1-2 ezer között van és nem központos üt rendesen gyorsan tönkremegy a vezető csapágy és a marógépedet is szétrázza .

Én általában a 6,3 használom ilyen vastagságú anyagokhoz de ha szerinted ez sok akkor válaszd a 4,75mm-est egyéni ízlés kérdése , de szerintem a 4mm -es már kicsi lenne .

1956-2010 07.22 Varga László

(#4609) mdk01


mdk01
addikt

Ti mekkorával csinálnátok? 3,2mm, 4mm, 4,75mm ez a választék.

Sokszor olyan jókat mosolygok a kérdéseiteken.
Ne értsd félre nem kinevetlek csak olyan dolgokon tudtok fent akadni amin a legtöbb szakma beli 2mp-et gondolkodik vagy nem is gondolkodik rajta.
Biztos rajtam is sokat mosolyogtak már informatikusok mikor felteszem a sok hülye kérdésem, de hát ez ilyen ha vki más szakmában kérdez.:)

Szóval hogy érdemlegesen is hozzászóljak, egy 12cm széles deszka bőven elbírja a 6mm-es gömbölyítést.
Továbbá Madmax-nek is teljesen igaza van hogy érdemes megvenni a drágább kést. Nem üt ami az egyik legfontosabb, továbbá hosszabb ideig bírja az éle(ez is fontos nálad mert ahogy nézem sok-sok tízmétert fogsz marni), a csapágy nem nyomódik bele az anyag(fenyőnél nekem volt hogy előfordult sok méteren keresztül)
Úgy gondolom hogy egy 6mm-es gömbölyítő késnél nincs arról szó hogy hobbi vagy szakmunkás asztalos mert egy hatos gömbölyítő kés alapfelszerelés bármely műhelyben tehát érdemes beruházni rá. Sokszor fogod még azt használni, biztos vagyok benne.
Esetleg ha van ismerősöd a Dimar kést lehet meg is élezi neked egy ezresért mert azon van annyi lapka hogy érdemes élezni.

(#4610) Madmax81 válasza mdk01 (#4609) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Ti mekkorával csinálnátok? 3,2mm, 4mm, 4,75mm ez a választék.
Ez a szépérzéken múlik van aki letöri az élét egy ad neki egy kis 45 fokot vagy egy 6 os gömbölyítést egyén függő .

Sokszor olyan jókat mosolygok a kérdéseiteken.
Ne értsd félre nem kinevetlek csak olyan dolgokon tudtok fent akadni amin a legtöbb szakma beli 2mp-et gondolkodik vagy nem is gondolkodik rajta.

Ezt meg lehet a tapasztalatlanságnak is betudni de az a jó hogy legalább megkérdezi ( ik ) ha valamiben nem biztos( ak ) ez nem baj voltam én is kezdő és csak úgy záporoztak a kérdéseim a Mesteremhez idővel majd mindenkinél kialakul egy munka stílus .

[ Szerkesztve ]

1956-2010 07.22 Varga László

(#4611) thyeby válasza Vikusz77 (#4607) üzenetére


thyeby
őstag

"helyette gömbölyíteni akarom az éleket."

Pompás! Ez a megoldás.

"Ti mekkorával csinálnátok?"

A 6,3 a lazúr szempontjából jobb, mint kisebb rádiusz. Jómagam simán használnám a 6,3-at. Ám ha Neked ez már zavaró, 4-est javallok.

"4mm-es Dimarra mi az ár, de szerintem az minimum 4 ezer lesz."

Tévecc! Még ennek a dupláját is meg kell toldanod kicsipicit, ha Dimar-t szeretnél. (Már ha csapágyas...)

"3,2mm, 4mm, 4,75mm ez a választék."

Ha jól értelmeztelek, akkor nem ez van a fiókodban, hanem erről tudsz. Léteznek köztes méretek is. (pl 3,5) Ráadásul olyan profilt készítenek neked megrendelésre, amit megálmodsz - persze akkor az ár 16-nál kezdődik.

Egy kerítésnyi munkához elég kölcsönkérni olyantól, akivel kölcsönös a bizalom. Egyébként meg 2-ért egy noname igen drága. Végy 4-ért akkor egy 12 db-os készletet. S vannak üzletek, ahol átlag 800 Ft egy Expert, v Extool. (utóbbi jobb!)

Több fa van, mint asztalos!

(#4612) thyeby válasza Madmax81 (#4610) üzenetére


thyeby
őstag

"de az a jó hogy legalább megkérdezi ( ik )"

Bizony, az már egy szintet jelez, amikor valaki nem szégyell kérdezni. De sok elfuserálás elejét veheti egy "gyagyás" kérdés.

Több fa van, mint asztalos!

(#4613) thyeby


thyeby
őstag

matek

Több fa van, mint asztalos!

(#4614) Madmax81 válasza thyeby (#4612) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Szia

De azért van egy határ a kérdések tengerében , ha csak kérdez és kukacoskodik " nem biztos a dolgában akkor jobb ha bele sem kezd " egy bizonyos eltökéltség magabiztosság kell egy munka megvalósításához ha ez nincs meg akkor kérdezhet akár mennyit úgy sem fog egyről a kettőre jutni .

1956-2010 07.22 Varga László

(#4615) thyeby válasza Madmax81 (#4614) üzenetére


thyeby
őstag

Persze!
Kurázsi nélkül csak hajléktalan lehet az ember.

Több fa van, mint asztalos!

(#4616) Vikusz77


Vikusz77
tag

Kösz a válaszokat mindenkinek!

A kérdés tulajdonképpen arra vonatkozott (csak rosszul tetem fel talán) hogy melyik az a méret, ami már "látszik" hogy nem csak meghúztam egy papírral, de nem kelt szappantartósan gömbölyű benyomást (nekem a 6,3-as már olyan).
Esztétikai véleményekre voltam kíváncsi. Érdekelt nektek mi tetszik.
Nem iparszerűen csinálom, ráérek egy ilyen kis dologban megkérdezni Titeket:).

A csapágy tényleg bele tud nyomódni rendesen a fenyőbe, e miatt jobb lenne a Dimar.
A gépem olyan hogy csapágycserét nem fogja megélni szerintem (Ferm), így azt nem féltem a szerszám esetleges ütésétől.

Használtam készletes baumaxos marót(darabja 300 ft) és meglepően jól bírta (sok száz métert) és élezni is lehetett, semmféle érezhető rázkódást nem produkált. Marási kép is jó volt.
Tehát ha valakinek hobbigépe van (néhány tízóra élettartam) akkor szerintem bőven megéri.
De én is jobban szeretem a minőségi szerszámot persze.
Ilyen készletbe viszont nem tesznek 4mm -es marót.

Ja, a gépemhez adtak egy 12-es készletet, na az tényleg gyenge. A lapkák csipkézettek néhol, a csapágyak nehezen forognak.
Tehát az olcsó készletek között is nagy a különbség.

Az a baj hogy vettem én már sok-sok minőségi szerszámot és ott ülnek a fiók mélyén.
Nem barkácsolok annyit hogy igazából megérné nekem ezeket venni, csak egyszerűen jobb érzés ezeket a minőségi dolgokat használni vagy csak birtokolni is.
Van nekem Dimar pánthelyfúróm 7500-ért, meg Cmt lapkásmaróm 13 ezerért , és még sorolhatnám, de hiba volt ezeket megvenni.
Csak mindennel úgy voltam, hogy ha már kell, akkor megveszem a minőségit pár ezerrel drágábban:).
Annyiból nem bántam meg hogy itt van plusz érték amit kapok a pénzemért -még ha csak nagyon hosszú távon térül is meg.
Viszont egy farmerért én például nem vagyok hajlandó 20 ezret kiadni, amikor egy az egyben ugyanazt kapom mint 3-4 ezerért csak a nevét fizetem meg.

Tehát úgy vagyok vele, hogy legalább majd az örökösök örülhetnek kicsit, hogy egy jól felszerelt kis hobbiműhelyt kapnak készen:).
Mert így már lehet örülni a dolognak ha ajándékba kapja az ember a jó szerszámokat.
Persze én is örülök azért nekik...Alapvetően nem vagyok nagyon ügyes, de szeretek mindent szerelni, megcsinálni, megjavítani:).

Voltak balul sikerült vásárlásaim...
Példáu, talán legdrágább csalódásom:
Makita 5903 R körfűrész. Gondoltam jó lesz kézben is (bár ahhoz kicsit böszme:) , meg berakom asztalba. Kettő minőségire nem futotta (asztali és kézi).
Asztalban jó, de kézben nem tudok vele normálisan vágni.
Odafigyelve vezetve (egyenes kéztartás, nem megnyomva- tehát ahogy iparos soha az életben nem vágna a gyakorlatban) sem tudom a vágást egyenletesen merőlegesre kihozni. Egy kalap szar.
Lifeg mint a kutyafasza:). Pedig próbálgattam a gépeket a boltban, utánakérdeztem, de mégis beszoptam.
Igaz Festool vágásképéhez vagyok "szokva". De ez tényleg kevés sajnos... Ha most vennék, azt vennék használtan.
És azért ez(makita) nem egy agojama, mensfriend, tescogazdaságos gép elvileg. Elvárnám a pontosságot.
Pedig pofára szép masszív a talp és a gépház találkozása, de mégsem...
Mindezt mostani áron 100 ezerért.

Viszont ezzel a hitachi kisflexxel mondhatni elégedett vagyok. Még ránézni is öröm:).

(#4617) Madmax81 válasza Vikusz77 (#4616) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Szia

Makita 5903 R körfűrész.

Milyen anyag vágásánál billeg a gép ha mondjuk táblásított anyagot vágsz vele vagy ha egy 10-12 cm es deszkát vágsz ketté , ez a körfűrész mint kialakításában mint súlyában inkább közelít az ácsok által használt gépekhez iszonyat nehéz és hihetetlen nagy . Anyum tesója Ács állványozó és ők használnak ilyen nagy gépeket , asztalosoknál ritkán láttam 1000-1500W gépeknél nagyobbat .
Megnézted hogy a talp esetleg nem görbült meg a használat során gondolok arra hogy esetleg oda ütötted vagy ilyesmi , volt már úgy hogy külső munkára mentünk és szállítás közben ráborult valami a gépre és eldeformálódott egy kicsit a talplemez , esetleg nézd meg a oldal vezető és a körfűrészlap párhuzamát , lehet hogy talp és a lap nem párhuzamos ez miatt is lehet csúnya a vágás kép .
Egy kicsit jobb minőségű lap sokat dob a vágásképen és a kezelhetőségen .

Az olcsó maró általában " kinder tojás " sosem tudod mi lapul a külső mögött minőség vagy csak esztétikus külső .

Az a baj hogy vettem én már sok-sok minőségi szerszámot és ott ülnek a fiók mélyén.
Az nem baj ha megvetted jó szolgálatot tesznek míg vigyázol rájuk sose bánd meg amit megveszel pláne jó minőségű gépért ne sajnáld a pénzt , de mérlegelni kell hogy mit veszel pl Festool gépeket neked nem éri meg venni soha az életbe nem hozzák vissza az árukat " sajna nálam leszerepelt a Festool márka "

[ Szerkesztve ]

1956-2010 07.22 Varga László

(#4618) Winner_hun válasza thyeby (#4613) üzenetére


Winner_hun
félisten

Ez a legelején bukik, két betű nem lehet egyenlő:)

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#4619) Vikusz77 válasza Madmax81 (#4617) üzenetére


Vikusz77
tag

Nem anyagfüggő, egyszerűen a talp és a géptest kapcsolata nem merev annyira hogy tartsa a merőlegest.
Más: Te ha vágsz akkor állandóra kiengeded maxra a lapot, vagy anyagvastagsághoz beállítod mindig?
De ezzel a fűrészlappal kicsit elgondolkodtattál, makita gyári lapja van benne (olyan közepes minőségű, de nem egy komoly lap).
Bár ha meg asztalba téve nincs ilyen merőlegességi probléma nem hinném hogy a lap hajladozna kézi vágásnál.
A talp és a lap nagyjából párhuzamos, De ha nem lenne az, hát azon se lehet állítani...
Max barkácsolni...Vagy van más ötleted az állításra?
Ja, ha meg asztalba teszem a gépet és kiemelem a lapot akkor elmászik az eredeti iránytól valamennyire.
Magyarán a lap párhuzamossága függ attól mennyire eresztem ki azt.
Pedig nem volt leejtve, ha ment pár órát akkor sokat mondok...
Egyszerűen nem egy eléggé precíz szerkezet, rossz konstrukció.
Azért ez nem egy extra nagy, ácsnak való gép, ott már kell hogy legalább a tízcentit átvigye, sőt...Ebbe 235-ös lap kell, 86mm-t vág át, 7,5 kilós. Kézbe tényleg nem leányálom.
Ennek is van nagy testvére 350-es lappal, 15 kilóval, de azt se venném meg , bár ott nem kell akkora pontosság.

Azt hogy leszerepelt, érdemes lenne felülbírálnod, mert te iparos vagy, nem érdemes "érzelmi" alapon a géphez állni. Tudom ez tapasztalat, de egy géptípus alapján vontad le a következtetést(ha jól emlékszem)

Nekem is van tapasztalatom festool gépekkel.
Felsőmaró 1400 watt, 12-es patron. Utáltam, nekem nagyon nem jött be.Nem tetszett a konstrukció. De ez szuvjektív.
Excentercsiszoló 150-es nagyon jó, szerettem. Csak jót hallottam róla.
Körfűrész(merülőfűrész), vezetősínnel 55mm- vágásmélység. Nagyon jó.Csak jót hallottam róla.
Porszívó: Nem voltam elájulva tőle, szívhatna erősebben.Egyébként jó. Így közepesnek minősíteném.

Csak azért mert nem jött be a behajtó, nem érdemes elfelejteni a márkát, hiba lenne.

(#4620) Dízeles válasza Vikusz77 (#4616) üzenetére


Dízeles
aktív tag

Háy
Sose bánd ha már megvetted ezeket a szerszámokat eszközöket..Enni inni egyik sem kér.Mégis útban lennének kis pénzért átveszem ;) Ha kézi körfűrésszel dolgozol a megmunkálandó anyagot mindig rögzítsd.Minden esetben legyen stabil.Szorító esetleg csavarozás.Hosszú vágásokat csak is vezető mellett .

Ha a szüleidnek nincs gyereke, nagy valószínűséggel neked sem lesz.

(#4621) Madmax81 válasza Vikusz77 (#4619) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Tegyél meg egy szívességet szereld le a lapot a gépről a kedvemért és tegyél rá egy vonalzót ha átlátsz a lap és a vonalzó között akkor a lap sajna túl lett erőltetve a Makita gyári laptestei nem bírják a nagy erőhatásokat és eldeformálódnak már attól is hogy ha jobban meghúzod a rögzítő csavart .
Vágni mindig úgy kell hogy a lap max 1-1,5cm érjem túl az anyagon igy nem baleset veszélyes másod sorban a fűrészlap ebben a belépési és kilépési szögben vág a legoptimálisabban .

A talp és a lap nagyjából párhuzamos, De ha nem lenne az, hát azon se lehet állítani.

De lehet nem rég vettem thyeby egyik testvérétől egy kis Makita körfűrészt és sajna az is ilyen problémával küszködött de megoldottam a dolgot kicsit kellett feszegetni de valaminak engednie kellett de az nem én voltam aki engedett .

Azt hogy leszerepelt, érdemes lenne felülbírálnod,

Igen igazad lehet de és itt van az a de dolgoztam behejtóval egy rakás sz..r volt dolgoztam rezgőfűrésszel nem tudott többet mint az én Dewaltom sőőt , dolgoztam a kézi vezetősines körfűrészükkel nagyon jól vág csak iszonyatosan túlárazzák a termékeiket nálam szóba sem jöhet a Festo egyrészt nem éri meg, abból az árból amiből veszek egy ilyen gépet vehetek kis túlzással kettő Makitát vagy Dewaltot .

Példa ez egy alsó kategóriás Fesstool gép 126 919

Makita a régi közép kategória képviselője 64572

Az új közép kategória 64479

Dolgoztam Festool szalag csiszolóval első munkahelyemen de 3 hónap alatt megolvadt benne valami és ment vissza a gariba a rezgőfűrész pedig csattogni kezdett és a lep befogó része megadta magát alig egy év alatt nem beszélve az én kettő arany árban vett aksis fúrómról de hogy jót mondjak az excenteres gépük tényleg jó .
Van a környékünkön pár asztalos aki hirtelen jött gazdagságot Festool gépekkel ünnepelte meg iszonyat drágák és tartós használat során ugyan olyan gyorsan tönkre mennek mint a Makiták Dewaltok Bosch gépek .
Sajna én az ár érték szolgáltatás ergonómia hármast tartom fontosnak és ebbe a kategóriába a Festool nekem nem éri meg .

1956-2010 07.22 Varga László

(#4622) mdk01 válasza Madmax81 (#4610) üzenetére


mdk01
addikt

A lényeg úgy néz ki nem ment át.:)

Mondtam én vhol is hogy baj ha vki kérdez?
Nem baj, sőt az már vmi mivel aki kérdez az 5percig hülye aki nem az egész életébe.
Szívesen válaszolok mint ahogy azt tettem is, bármilyen kérdés legyen.

A mondani valóm lényege az volt hogy sokszor olyan dolgokon akadnak fent egyesek hogy megmosolygom, ennyi és nem kinevetem, de sztem ezt is írtam.
Ez esetbe pl. ezen mosolyogtam 3,2mm, 4mm, 4,75mm ez a választék.
Azt ne mond hogy ezen érdemes gondolkodni egy 12cm széles kerítésdeszkánál.

Megmarod 3,2mm-vel megcsiszolod már van 4mm biztos, kicsit jobban megcsiszolod mert vhol kiszakadt már 4,75mm.

Meg kell gömbölyíteni 6mm-es rádiusszal aztán kész.:)

Üdv.

(#4623) Madmax81 válasza mdk01 (#4622) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Mondtam én vhol is hogy baj ha vki kérdez?

Én hol állítottam ezt rólad hogy neked személyes problémád van azzal aki kérdez?

[ Szerkesztve ]

1956-2010 07.22 Varga László

(#4624) thyeby válasza Winner_hun (#4618) üzenetére


thyeby
őstag

Már hogy ne lehetne egyenlő?

Íme az egyik logikai alapiskola, erre még biztosan emlékszel:

Ha a=b és b=c, akkor a=c

Máshol kell azt a hibát keresni!

Több fa van, mint asztalos!

(#4625) thyeby válasza Vikusz77 (#4619) üzenetére


thyeby
őstag

Jól elgondolkodtam ezen a beírásodon.

Sok tipp után visszakanyarodtam a lényeghez: Annyiért kurvaszar az a Makita. Eleinte hajlottam arra, h toldok Madmax tanácsaihoz én is ezt-azt, ám végül ott lyukadtam ki: Hinnünk kell Neked, h a talp-gép kapcsolat gyatra. Akkormeg tégy úgy, mint Madmax a fesztójával: Add el! Lesz olyan ács, akinek meg fogja érni. Végy az árán valami szerencsésebbet.
(Nekem egy Güde asztali körfűrészre telt. Tettem rá Freud korongot. Félannyiért jutottam hozzá, mint Te a Makitához, és semmi panaszom. Mitöbb, azóta nem használom sose a kézi körfűrészt. Minek, ha ott az asztal?)

Több fa van, mint asztalos!

(#4626) Winner_hun válasza thyeby (#4624) üzenetére


Winner_hun
félisten

Emlékeim szerint a különböző betűk különböző számokat jelölnek, ennyi:)

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#4627) thyeby válasza Winner_hun (#4626) üzenetére


thyeby
őstag

Egy betű nem jelenthet két számot. Más megkötés nincs.

Több fa van, mint asztalos!

(#4628) Vikusz77 válasza Madmax81 (#4621) üzenetére


Vikusz77
tag

Le fogom szerelni és megnézem, csak be van építve most asztalba. De mielőtt vágok vele valamit megnézem. Van másik lapom, az masszívabb akkor majd azzal is kipróbálom.
De ha belegondolok érthető hogy elmászik a merőlegestől, ha több tizedet behajlik a kezem alatt az a penge szögén is megmutatkozik.
Nem olcsó a festool ez tény, elhiszem hogy nem éri meg. Én se vennék tőlük pl behajtót az biztos.

(#4629) Soká válasza Vikusz77 (#4628) üzenetére


Soká
senior tag

Vikusz, azt hiszem a Makitának tényleg nem a körfűrészek a legjobb konstrukciói...
Nekem egy 180 körüli kézi körfűrészem van, de igazából én sem kedvelem. Persze én betudtam annak a dolgot, hogy kézből nem lehet olyan minőségben vágni, mint mondjuk egy asztali géppel. Én például - rohadt macera volt - eleve ráhagyással daraboltam vele és minden egyes vágást felsőmaróval készre dolgoztam. Gyakorlatilag egyszer követtem el azt a "merészséget", hogy bükk rétegelt lapokat táblában vettem meg (kb. 15nm) és magam daraboltam fel őket. Ma már nem vállalkoznék rá, csak ha kénytelen vagyok olyan helyen vásárolni, ahol nincs lapszabászat.
Ez a körfűrész szerintem is inkább ácsszerszám, ott meg nem számít a vágáskép. Az én gépem talán csak 1500W de nagyon harapós, képes volt indításkor kiverni a biztosítékot. Mostanság én is nagyon ritkán használom, inkább csak kertészkedős, házkörüli tevékenységhez.

(#4630) Soká válasza Madmax81 (#4621) üzenetére


Soká
senior tag

Nekem sajnos nincs Festool gépem, hacsak nem tekintem annak a Holz-her szalagcsiszolómat, amit most Festool néven árulnak (és még más márkanév alatt is...) (és egyébként a legtöbbet javítgattam, igaz, ezt használtam a legtöbbet)
Nyilván náluk a műszaki fejlesztés mellé odatettek egy nagyon erős marketing vonalat, ami valószínűleg be is jött nekik. Ha ők a "legjobbak", akkor megengedhetik maguknak, hogy az ár-érték arány másként alakuljon.
Ráadásul ők egy kis cég (szerintem), legalábbis a palettájuk nem annyira szerteágazó, mint mondjuk a Makita vagy a DeWalt, amelynek a kínálata számomra már átláthatatlan.
Sajnos DeWalt gépem sincs, amit azért sajnálok, mert régebben valahogy kívül esett a látókörömön, ugyanakkor már többször szembesültem azzal, hogy nagyon az "ízlésem" szerinti dolgokat csinálnak. Ma például a kezemben volt egy [ilyen] csavarbehajtó (csak most látom, hogy ez nem is az, hanem ütvefúró, és bizony nagyon jó érzés volt működésbe hozni. Hihetetlenül feszesen jár, élvezettel kapcsolgattam ki-be. Persze 90.000 a listaára... Az 50Nm nyomaték meg baromi soknak tűnik, főleg annak tükrében, hogy mondjuk - és ez a másik véglet - a LIDL-nél éppen ma megjelent 9000Ft-os Li-ion aksis csavarbehajtó 14Nm nyomatékú... Persze hülyeség egy csavarbehajtót egy ütvefúróhoz hasonlítani....
Parkside]
A másik DeWalt kis gép, ami éppen megtetszett, ez a rezgőfűrész:
[DW331K]
De szemezgettem egyszer egy gérvágóval is, szintén igen masszív darab volt.

(#4631) Madmax81 válasza Soká (#4630) üzenetére


Madmax81
aktív tag

A Dewalt általában jó dolgokat gyárt de sajna elkezdett indokolatlanul drágulni , nekem viszonylag sok Dewalt gépem van és csak jókat mondhatok róluk de az igazi győztes ár érték arányban az a Makita átgondolt tradíciókra épít nehezen változtatnak a jó bevált konstrukciókan .
Ezzel a Dewalt rezgőfűrésszel dolgoztam már jó kis gép kezes, kevés rezgés jut el a csuklódig hosszú távon sem fárasztó vele a munka .

Te is asztalos szakmát űzöd ?

1956-2010 07.22 Varga László

(#4632) Soká válasza Vikusz77 (#4616) üzenetére


Soká
senior tag

Hadd vegyem védelmembe kicsit Vikuszt! :)
Én teljesen megértem, hogy dilemmázik azon, vajon mekkora rádiusszal kerekítsen. Nem akarok hosszas formatani értekezésbe bonyolódni, de higgyétek el, nagyon is számít a látvány szempontjából a lekerekítés módja, mértéke. Egy tárgy látványa szempontjából döntő a formák (síkok) talalálkozásainak mikéntje. Nagyon nem mindegy, hogy milyenek a külső és belső élek. Minél inkább elkenődnek a formahatárok, annál bizonytalanabb lesz az összkép. Bocsánat, hogy ilyet mondok a hivatásos kollégáknak de éppen az asztalos szakik szoktak "nekiesni" az éleknek, mondván, hogy az így sérülékeny, úgy nehezen felületkezelhető és közben elrontják a tárgy összképét. Mert nem csak a hibákat lehet vele szépen elmosni, de az összképet is.
Természetesen tisztelet a kivételnek!

Mióta mindenki számára elérhető az élek marása, azóta valamelyest jobb a helyzet, mert a gép mégiscsak egzakt módon dolgozik, de amíg csiszolóvászonnal történt a lekerekítés, az általában minden volt, csak nem éppen számszerűsíthető rádiusz, inkább csak elkenés.
Amit elmondtam, az egyébként a fémes szakmában még hatványozottabban jelentkezik, ahol a tükröződő felületek még inkább megmutatják az elkenésből eredő - bocsánat a kifejezésért - formasérüléseket. :)

Vikusz, én azt mondom, hogy ha választhatsz, akkor a szükséges minimumot válaszd a lekerekítéseknél. Tehát, ami már nem vág, nem sért, jól kezelhető, de nem felesleges. Természetesen ennek más az értéke egy kerítésnél, más egy bútornál, és "mégmásabb" egy esztergált hangszernél.

(#4633) Soká válasza Madmax81 (#4631) üzenetére


Soká
senior tag

A kérdésedre válaszolva, bár ez az előző okoskodásomból már sejthető is, én elsősorban csak tervezek. Tárgyakat.

Más.
Az olcsó felsőmaró bitekkel kapcsolatban, visszatérően olvasom, hogy ütnek. Bocs, a naiv kérdésért, de ez miben mutatkozik meg? Mert az én tapasztalatom inkább csak az, hogy az olcsó marókban nagyon vékonykák a betétek, esetleg gyorsabban kopnak, de olyan érzésem nem igazán volt (egy kivételtől eltekintve), hogy ütnének. Ami még hibaként róható fel, hogy gyakran eltérnek a névleges méretüktől, ami néha bosszúság, néha meg még haszon is lehet.
(nem kizárt, hogy az esetleges plusz rezgés azért nem tűnik fel, mert az összes felsőmaróm nagy böhönc?)

Igazad van a Makita bevált konstrukcióival, a kb. 11 éve vett felsőmarómat még mindig lehet kapni. Ez nagy dolog, miközben az élet minden területén mindig mindent kényszeresen változtatgatnak... Mire valamiről kiderült, hogy jó, bevált konstrukció, már nem lehet kapni.

(#4634) Madmax81 válasza Soká (#4633) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Ha egy marófej üt azt úgy veszem észre hogy a csapágy " lenyomata " benne marad a fa anyagban esetleg a maró gép búgó hangot ad munka közben, esetleg még úgy lehet vizsgálni ha kézbe veszed a marófejet és a csapágyát megfogod majd pördítesz rajta egyet és észre fogod venni hogy nem egyenletes pályán mozog a fej .
Még az is lehet egy árulkodó jel hogy az egyik vídia lapka tiszta mig a másik esetleg gyantás vagy megégett fűrészpor van rajta .

1956-2010 07.22 Varga László

(#4635) Vikusz77 válasza Soká (#4632) üzenetére


Vikusz77
tag

"Vikusz, én azt mondom, hogy ha választhatsz, akkor a szükséges minimumot válaszd a lekerekítéseknél."

Pontosan ezt akartam megtudni mennyi is az. Egyébként szerintem esztétikai szempontból nem a deszka 12 centis szélessége a fontos (ez se mindegy), hanem a deszka vastagsága ami számít. Nekem ehhez (kb 22mm) a 6,3-as maró már sok. Elvész a szögletesség, és vékonyabbnak tűnik a deszka (számomra legalább is).
Kapott infók alapján 4mm-est veszek (ha kapok emberi áron).
Kisvakond nem reagált -amin csodálkozom mert jó kis boltnak tűnt eddig-, anestnél is megkérdeztem.

(#4636) Soká válasza Madmax81 (#4634) üzenetére


Soká
senior tag

No, majd szemügyre veszem a marókat ilyen szempont szerint, köszi!
Az egyetlen durva problémát egy kb. 3mm átmérőjű, tehát igen vékony maró adta, amit a kínaiak nemes egyszerűséggel egylapos maróként oldottak meg, tehát abban az értelemben még probléma sem lehetett vele, hogy a két lap excentrikus lenne, viszont szinte használhatatlannak bizonyult.
Én inkább azt vettem észre, hogy az orsó stabilitása mennyire fontos. Van egy kb.60mm munkahosszal bíró másolómaróm (vagyis jó hosszú). Ha ezt a Makita vagy Freud, stb. jó gépekbe teszem be, akkor gyönyörűen pörög, mintha állna. A szintén 12mm-es orsójú Kinzóban viszont szépen "kileng", egyszerűen az orsó nem elég merev.

(#4637) Soká válasza Vikusz77 (#4635) üzenetére


Soká
senior tag

Szerintem jó a választásod.

Zárójelben mondom, mert mégiscsak "gagyit" ajánlok, de szerintem - főleg ha csak alkalomszerűen használod - nem érdemes kihagyni például a Praktikerben kapható Expert névre hallgató 30-40darabos marókészletet, kis alukofferben 10.000Ft-ért (nem tudom, most is ennyibe kerül-e?) Ebben van 3 különböző rádiuszú lekerekítő. A készlet jelentős részét valószínűleg soha az életben nem fogod használni, de a másik fele egészen jó szolgálatot tehet.
Az én tapasztalatom az, hogy a legjáratosabb méretekből és típusokból, tehát amit sokat használ az ember, érdemes márkásat venni, ugyanakkor néha "életet ment" egy-egy olyan fazon, amit különben felesleges lenne drága pénzen megvenni.
A 12-es szárú combosabb marókból meg nem nagyon van barkács kategória, hacsaknem pl. az unimaxos darabokat annak nem tekintjük az áruk alapján. (én mostanság vettem pár spéci darabot, de még nem került rá a sor, tehát csak annyit tudok mondani, hogy igényes kivitelezésűnek tűnnek)

(#4638) Vikusz77 válasza Soká (#4637) üzenetére


Vikusz77
tag

Megnéznéd nekem hogy az expert kufferodban a legkisebb rádiuszmaró hány mm-es?
Azt hiszem darabra veszem inkább, de kíváncsi vagyok van-e abban ilyen kicsi.

(#4639) Vikusz77


Vikusz77
tag

Anest gyorsan válaszolt, rendelésre van (kb 4 hét) és 8 ezer forintba kerül.
Ez nálam már eléri a fájdalomküszöböt:). Meg az a kb egy hónap is soknak tűnik. Ezek szerint nincs az országban egy darab sem...
CMT-nek nincs 4-es csak 3,2-es gondolom hasonló árért. Talán az is jó lenne.
Olcsó ilyen méretben nem lesz ahogy nézem. Zsebbe kell nyúlni ha nekem tetszőt akarok...

(#4640) Madmax81 válasza Vikusz77 (#4639) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Szia

Létezik még egy másik megoldás fogsz egy 6,3 marót amilyened biztos van nézel rá egy nagyobb csapágyat és kész , vagy ha van egy kombinált maród amiben van gömbölyítés és azt használod .

Olcsó marófejek thyeby kedvenc márkája

Marófejek

Yato az én kedvenc márkám

Szerszám kell.hu

Extol márka régen én is ilyet használtam olyan közép szar

Woodmaster

[ Szerkesztve ]

1956-2010 07.22 Varga László

(#4641) Dízeles válasza Madmax81 (#4634) üzenetére


Dízeles
aktív tag

Időnként be kell fújni a csapágyat WD-40-nel.Fúró tokmányt,lamellozó csuszkáinak sem árt kis karbantartás.

Ha a szüleidnek nincs gyereke, nagy valószínűséggel neked sem lesz.

(#4642) Madmax81 válasza Dízeles (#4641) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Ezt én is tudom de ha a maró nem tömeg központos akkor fújhatsz rá amennyit csak akarsz .

1956-2010 07.22 Varga László

(#4643) mdk01 válasza Madmax81 (#4623) üzenetére


mdk01
addikt

Személyes problémám?:)
Hát azt hogy nekem személyes problémám van azt sehol, de nem is mondtam ilyet.
Amúgy ezt írtad:

Ezt meg lehet a tapasztalatlanságnak is betudni de az a jó hogy legalább megkérdezi ( ik ) ha valamiben nem biztos( ak ) ez nem baj voltam én is kezdő és csak úgy záporoztak a kérdéseim a Mesteremhez idővel majd mindenkinél kialakul egy munka stílus .

...innentől viszont nem érdekel ez a téma.

Üdv.

(#4644) Madmax81 válasza mdk01 (#4643) üzenetére


Madmax81
aktív tag

Szia

A lényeg úgy néz ki nem ment át neked sem .

Ezt meg lehet a tapasztalatlanságnak is betudni de az a jó hogy legalább megkérdezi ( ik ) ha valamiben nem biztos( ak ) ez nem baj voltam én is kezdő és csak úgy záporoztak a kérdéseim a Mesteremhez idővel majd mindenkinél kialakul egy munka stílus .

Mondtam én vhol is hogy baj ha vki kérdez?

Ha megbántottalak elnézést nem állt szándékomban de szerintem is értelmetlen az az eszmefuttatás .

[ Szerkesztve ]

1956-2010 07.22 Varga László

(#4645) Vikusz77 válasza Madmax81 (#4640) üzenetére


Vikusz77
tag

Kösz a sok linket és ötletet!

Van egy ilyen kombinált profilom a gagyi készletben, amin van egy 4mm-es gömbölyítő rész (ahogy mondtad), de néztem, akkora csapágyam nincs ami jó lenne hozzá hogy működjön a dolog.
Viszont ha beteszem asztalba a gépet akkor ezzel nincs gond, és még azt is kiküszöbölném hogy a csapágy nyomot hagyjon.
A probléma hogy a deszkák egy része 4,5 méter hosszú.
Nem tudom mennyire kezelhető ez a hossz. Hely van a kertben, talán ha a késtől két-két méterre teszek egy megfelelő magasságú bakot akkor kivitelezhető. De ha a deszkák kicsit görbék nem tudom mennyire lehet asztalon megmarni szépen.
Na majd kiderül.
A 6,3-asra nagyobb csapágyat is meggondolom.

(#4646) Madmax81 válasza Vikusz77 (#4645) üzenetére


Madmax81
aktív tag

A marógépedre rakd fel a saját vezetőjét és úgy mard le a deszkákat , vagy van benne valamilyen görbület kerekítés esetleg ?

1956-2010 07.22 Varga László

(#4647) Vikusz77 válasza Madmax81 (#4646) üzenetére


Vikusz77
tag

Tényleg:), ez se egy rossz ötlet, bár utálom azt a vezetőt valamiért, de lehet hogy a hosszúakat azzal csinálom, a többit meg az asztalon.
Egyenes mind(elvileg).
Összesen 700 métert kell marnom boroviba, kíváncsi vagyok a gagyi maró mit szól hozzá.
Bár az nem mennyiség igazából ha belegondolok.
Na mindegy ezt még kitalálom hogy legyen, de kösz a sok ötletet!
Mert most közben belegondoltam hogy ha van benne egy kis görbeség az élén, akkor az asztal kiesik, de még a vezető is necces. Akkor viszont csapágyas kell, és akkor veszek kést.
Megvizsgálom majd az anyagot.

(#4648) thyeby válasza Soká (#4633) üzenetére


thyeby
őstag

"visszatérően olvasom, hogy ütnek. Bocs, a naiv kérdésért, de ez miben mutatkozik meg?"

Nem túl rég adtam a fejem famunkákra. Ugyanúgy voltam a marófejekkel, mint most Te. Jó az, nem, üt sokáig éles. Eleinte nagyon vájtfülűnek gondoltam azokat a kollégákat, akik gyakran szóbahozták, hogy milyen fontos a jó marófej, s hogy hiába drága, megéri mégis. Egy éven át termeltem tajvani marókésekkel. Nem tapasztaltam túl nagy differenciát az új és a már jól meghajtott késeim között - pedig egyiknek másiknak talán kilométerekben lehetett már mérni a múltját, néha napokon át csak martam 8-10 órán át.
Aztán egyszer Madmax szép szavait olvasván a Dimar-ról elhatároztam, h veszek egyet, oszt meglássuk... Tényleg jó drága volt. Amikor elkezdtem vele dolgozni, nem találtam más szavakat, csak ugyanazt, amit Madmax írt: Táltossá vált a kis olcsó gépem tőle.
Tudod, nekem előnyösebb a munkámhoz, ha asztalba teszem a marógépet, és a kis limlom anyagokat forgatom a kés körül, nem a gépet cipelem körbe az anyagon. Nna, itt mutatkozott meg igazán, milyen előny az, ha finoman kiegyensúlyozott kés pörög. Mert a könnyű anyag nem nyeli el a rezgést, hanem direkte átadja azt a csülködnek. Amíg az olcsó kést használtam, egy-másfél óra munka után már elkezdtek az ujjaim "pengeni" akkor is, amikor pedig csak a (nem forgó) cigit fogtam közéjük - addig a Dimar-al estig dolgozva is szépen bírta a kezem. S meddig fogja ez bírni, ha az Extool egy évig tudott marni?

Mert amikor a gépet tartod - pláne meg egy tizenkettes patronút - hát csak az magában is rezeg annyit, hogy ne tudd, most a gép üt, v a kés? S hogy mennyit jelent, amikor egyik sem üt, azt csak az tudja, aki már megtapasztalta.
Persze barkácscélra még a tényleg jó tapasztalataim után sem vennék Dimar-t. Mert egyetlen darab árán egy harmincdarabos készletet adnak az olcsóbbikból.

Több fa van, mint asztalos!

(#4649) thyeby válasza Vikusz77 (#4638) üzenetére


thyeby
őstag

"a legkisebb rádiuszmaró hány mm-es?"

3,2

De édemes talán 3 ezer Ft-al többet adni: Az Extool ugyanezzel a tartalommal kb 13 rugó, és többek szerint minőségibb. Hogy az Expert milyen, nem tudom, de nekem az utóbbi jól bevált.

Több fa van, mint asztalos!

(#4650) thyeby válasza Vikusz77 (#4645) üzenetére


thyeby
őstag

Nem fog működni olyan kis rádiusznál, h az asztalon tolod a deszkát. Írtad is, h miért.

Nekem van állítható görgős állványom. Egyszer toltam rajta R9-en, nem R4-en colos 4 m-es deszkát. Vért köptem tőle. Máskor nem leszek lusta kivenni az asztal alól a gépet.

Erre a munkára egy egykezes maró az ideális. A kétkezeseddel már macerásabb, asztallal pedig szerintem gyakorlatilag kivitelezhetetlen.

Van még egy dolog:
Beadod a 6,3-asodat az élezőbe, és megmondod nekik, h marják át 4-esre. Kap egy kisebb csapágyat (ami persze jobban belevájja magát a fába ), a túlnyúló részt meg leköszörülöd, v nem használod.

Gondolkodtam rajtad ma:
Próbálj egy db hulladék colos deszkát kerekíteni a 6,3-addal. Nem lehet, h mégis megfelel? Azt tudom, h 3,2 vel, 4-el kerekítve egy 22-es anyagon szinte nem is látszik, h kerekítve van. A 6,3 as gömbölyűség azért még messze jár a szappantartó dizájntól.

Több fa van, mint asztalos!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.