Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39501) growler válasza growler (#39500) üzenetére


growler
őstag

Javítás:
Közvetlen, ill. külső USB3-as, TRIM és UASP támogatású házba tett 2.5"-os
SATA3-as SSD-hez.

(#39502) ubyegon2 válasza amdni (#39499) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Arra gondoltam hogy a PCi express 16 kártyám keresztül tudna e vajon ez bootolni.

Erre alapból nem is kalkuláltam, szinte tuti, hogy nem. Ahogy visszaemlékszem, az évek során csak azt olvastam az SSD szaktopikokban, hogy az ilyen adapteres megoldások esélytelenek rendszerfuttatásra.Ezzel a linkelt alaplappal sem vagy előrébb sajna. :N

De legalább az SSD az jó, ugyanaz a NAND, mint a WD Blue 3D-ben. Mondjuk nem túl gyors, de ennek semmi jelentősége nincs rendszerfuttatás esetén.

3D-NAND TLC, Toshiba/​WD, 96 Layer (BiCS4)
Read 1700MB/​s
Write 1100MB/​s

[ Szerkesztve ]

(#39503) Pano


Pano
addikt

Hali!

Aki újabb thinkpadeken használ ubuntu-t, az meg tudná mondani, hogy honnan lehet letölteni thinkpadekhez igazított ubuntu iso-t? Vagy ha ez nincs, akkor milyen TP repo-kat érdemes felvenni?

(#39504) lev258 válasza Pano (#39503) üzenetére


lev258
veterán

Nem tudom, van-e ilyen egyáltalán. Pontosan mit vársz ettől, milyen "extra" képességeket?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39505) Pano válasza lev258 (#39504) üzenetére


Pano
addikt

Pl jobb IGP-dVGA kezelést.

(#39506) lev258 válasza Pano (#39505) üzenetére


lev258
veterán

Mondd meg, mi van benne és mi megmondjuk, hogyan lesz jobb (ha lehetséges). :)

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39507) Pano válasza lev258 (#39506) üzenetére


Pano
addikt

Még holnap érkezik a cuccos, csak előre fel karok készülni (P14s Gen1). :) Csak eddig minden olyan noti esetében, ahol volt előtelepített ubuntu-s verzió (ez nem az, de létezik olyan verzió belőle), ott általában fel voltak pluszba téve cuccok meg repók. Tehát kicsit hozzá volt simítva a készülékhez, nem volt teljesen olyan, mint ha csak letölteném az official iso-t.

Amúgy i5-10210U
NVIDIA Quadro P520

[ Szerkesztve ]

(#39508) lev258 válasza Pano (#39507) üzenetére


lev258
veterán

A További illesztőprogramok menüből felrakod az Nvidia drivert, aztán rendben lesz. A finomságokat menet közben kitanulod. Telepítéskor előfordulhat, hogy nomodeset-re lesz szükség.
A plusz cuccokkal az a baj (ha vannak), hogy bármely frissítés után gondot okozhatnak.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39509) Pano válasza lev258 (#39508) üzenetére


Pano
addikt

Értem
Köszönöm!

(#39510) lev258 válasza Pano (#39509) üzenetére


lev258
veterán

Azt remélem tudod, hogy Linux alatt nincs dinamikus váltás a kártyák között, csak manuális.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39511) amdni válasza ubyegon2 (#39502) üzenetére


amdni
aktív tag

https://www.axagon.eu/hu/produkty/eem2-xr
http://hu.gigabyte.com/products/page/mb/ga-h77-ds3hrev_12#sp

Ha alaplapcsere utan veszek egy nvme to usb3.0 atalakitot, akkor mukodne a boot rola?
VAGY
Inkabb msata ssd t vegyek az alaplaphoz? (Amit tamogat). Elvileg az usb 3.0 megoldas gyorsabb lenne, vagy inkabb hagyjam?

https://www.pcx.hu/kingston-kc600-256gb-msata-ssd-256gb-skc600ms-256g--568728

(#39512) ubyegon2 válasza amdni (#39511) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Inkabb msata ssd t vegyek az alaplaphoz? (Amit tamogat). Elvileg az usb 3.0 megoldas gyorsabb lenne, vagy inkabb hagyjam?

msata csatolót nem említettem, mert nem nagyon van választék, de ha tudsz ilyet venni, akkor az a tökéletes megoldás, nem, nem jobb az USB 3.0 semmilyen szempontból. Az msata ugyanolyan komponensekből áll, mint a Sata, csak a csatoló más fizikailag. Összes többi megoldás ehhez képest nulla eséllyel bír. Úgy látom 5 év garancia van a kiválasztott típusra, szerintem megvan a megoldás! :K

Ha megnézed a msata és sata verzió összehasonlítását, láthatod, hogy ua, csak az egyik be van szerelve egy SSD házba.

(#39513) amdni válasza ubyegon2 (#39512) üzenetére


amdni
aktív tag

Köszönöm, igy fogok tenni.

(#39514) gregory91 válasza amdni (#39494) üzenetére


gregory91
senior tag

Valami "moduláris" hiba lehet,ez a grub rescue még nagyobb csapás az előzőnél.
Próbáld meg ezeket:
insmod normal
insmod linux
Ha nem ír hibát akkor folytasd ezzel:
ls
vagy:
search vmlinuz
Ha hibát ír akkor:
search grub.cfg

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#39515) zoltanz


zoltanz
nagyúr

20.04 Xfce állandóan crash hibákat dob a xfwm4 compositor (gondolom hardveres gyorsítással) ezt hol tudom kikapcsolni, vagy szoftveresre állítani?
Köszi! :R

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#39516) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Mate-n a VLC videó lejátszót milyen PPA-n keresztül tudom frissíteni 20.04-en?
Köszönöm! :R

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#39517) Sonja válasza zoltanz (#39516) üzenetére


Sonja
veterán

PPA

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#39518) tordaitibi válasza zoltanz (#39515) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Xfce nem tudom, kde elkezdem irni a keresobe hogy kompozitor vagy osszeallito es megtalalja, es ebben a menuben ki is lehet kapcsolni. Reboot nem art utana.

(#39519) Dhampir


Dhampir
félisten

Kis "offencs":

Megjelent a Helikon Kiadó gondozásában Mungi Ngomane tollából az Ubuntu – Boldogság afrikai módra című könyv, a Nobel békedíjas Desmond Tutu előszavával. Sajnos a püspök halálhírét éppen most vasárnap jelentették be.

Twitter:
EverydayUbuntu

A bantu nyelvekben gyökerező ubuntu kifejezés egy tradicionális afrikai életszemléletet takar, melynek középpontjában a mások iránt tanúsított emberség áll, és melynek üzenete a következőképpen foglalható össze: „Az ember csak mások által válik emberré.” Az apartheid utáni Dél-Afrika szellemi és politikai vezetői (élükön Nelson Mandelával) az ubuntut tették meg a Szivárvány Nemzet alapító eszméjének, az összefogás, a megbocsájtás és a kölcsönös konszenzuskeresés szükségességét hirdetve.

Mungi Ngomane, a Nobel-békedíjas Desmond Tutu unokája gazdagon illusztrált, inspiráló és olvasmányos könyvében tizennégy leckén keresztül ismerteti meg az érdeklődőt az ubuntu szellemiségével. Az Ubuntu – Boldogság afrikai módra izgalmas kultúrtörténeti adalékok, megrázó és megindító sorstörténetek, valamint praktikus tanácsok gondolatébresztő gyűjteménye, mely sokat segíthet abban, hogy túllépjünk önnön vélekedéseink szűkös határain, megnyíljunk embertársaink felé, közös erővel felülemelkedjünk az ellentéteken, és békességben éljünk egymás mellett.

Az idézetben említett "Szivárvány Nemzet" erre utal:
Szivárvány Nemzet

Harryék már korábban kézbe vehették a kötetet. :)

[ Szerkesztve ]

(#39520) MostaPista


MostaPista
tag

Libreoffice 5 writer kezelesere nem talaltam forumot, itt kerdezem:

Hogyan lehet megoldani, hogy lablecbe (footer) be lehessen szurni bal oldalra az adott datumot es idot, jobb oldalra pedig az oldalszamot az osszes oldalszammal, hogy lehessen latni percre pontosan, hogy mikor nyomtattak ki, es akkor hany oldalbol allt?
Weben tucatnyi tutorialt megneztem, nem talaltam. :(((

Pl. igy nezzen ki minden oldal alja:
bal oldalt: 2021.12.27 15.00
jobb oldalt pedig ez legyen: 15 / 254

Koszonom elore is.

(#39521) Sonja válasza MostaPista (#39520) üzenetére


Sonja
veterán

Pedig van topikja! Ott talán hamarabb választ kapsz. ;)

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#39522) MostaPista válasza Sonja (#39521) üzenetére


MostaPista
tag

Koszonom, a kereso nekem nem adta ki. :(

(#39523) afi0903


afi0903
aktív tag

Sziasztok!

Windows 10 mellett volt Ubuntum.
A Windows 10-et sikeresen lecseréltem 11-re. Egy pendrive-ra raktam live Ubuntut. A Grubot nem tudom visszaállítani.

Ebben szeretnék segítséget.

(#39524) tordaitibi válasza afi0903 (#39523) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Bios vagy uefi?

(#39525) csixy válasza afi0903 (#39523) üzenetére


csixy
addikt

Ha w11-es, akkor valószínűleg UEFI rendszered van ugye? Azelőtt is UEFI volt?
Hogyan cserélted le W11-re? A gépház rendszerfrissítés menüjéből, vagy te telepítetted a W11-et?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#39526) afi0903 válasza csixy (#39525) üzenetére


afi0903
aktív tag

UEFI, eddig is az volt.
Én telepítettem pendrive-ról.

[ Szerkesztve ]

(#39527) tordaitibi válasza csixy (#39525) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Igazad van az fel se megy MBR/Bios-ra, a megszokás... :)

afi0903
Akkor átvette a bootsorrendbe az első helyet,
a Windowsba
shift+újraindításon egérkatt
advanced
uefi firmware settings

Így újraindul az uefibe és ott be lehet állítani a grub vagyis a Linux elsőbbségét.

Ha elindult a Linux biztos kell egy
sudo os-prober
sudo update-grub

Ez a módszer W10-be így működik, nem tudom a 11-be is, ezen nem váltztattak szerintem.
Még nem volt dolgom a 11-el mert sajnos az otthoni gépeim nem alkalmasak rá, a munkahelyiek meg még nem ajánlották fel a rendszer upgradet.

(#39528) afi0903 válasza tordaitibi (#39527) üzenetére


afi0903
aktív tag

Hibaelhárítás majd Speciális lehetőségek és itt az UEFI-vezérlőprogram beállításai?
Így simán a Bios jön be. Ahol nem volt Ubuntu. Próbáltam megcsinálni több leírás alapján már bejön a Grub, de ide csak írni tudok. Szóval nem a telepítések előtti operációs rendszer választó jön be.
Ami érdekes, hogy nem mindig szerepel a listában a Windows valamikor hard drive szerepel, amit, ha kiválasztok, akkor újraindítás után tudom a Windowst kiválasztani.

Lehet eddig félreértettem a kérdésed. Szóval a biosban választottam az UEFI kezdetű pendrive-om, ami GPT és rufus-szal írtam ki rá az iso-t, amikor a Windows telepítettem.

(#39529) csixy válasza afi0903 (#39528) üzenetére


csixy
addikt

[https://wiki.debian.org/GrubEFIReinstall]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#39530) afi0903 válasza csixy (#39529) üzenetére


afi0903
aktív tag

Ezt Debian live pendrive-val próbáljam vagy ugyanúgy jó az Ubuntus is?

(#39531) afi0903


afi0903
aktív tag

Amit csináltam:

Ubuntu live boot.

efibootmgr parancs
No BootOrder is set; firmware will attempt recovery

/sys/firmware/efi/efivars tartalmát kilistáztam.
Viszont az sdb5-ön lévő Ubuntun a /sys mappa üres.

sudo mount -t efivarfs none /sys/firmware/efi/efivars parancs
mount: /sys/firmware/efi/efivars: unknown filesystem type 'efivars'.

Ezek a partíciók vannak

[ Szerkesztve ]

(#39532) csixy válasza afi0903 (#39530) üzenetére


csixy
addikt

Jó az ubuntus is.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#39533) cigam válasza afi0903 (#39528) üzenetére


cigam
félisten

Szerintem ennél jóval egyszerűbb a megoldás. Ahogy tordaitibi is utalt rá, lépj be a géped biosába, és ott nézd meg/állítsd át a boot sorrendet. HP gépbe pl itt:

kell megcserélni a sorrendet, mert a Windows magára állítja ezt. Miután a Linux-ot felülre állítottad, vagyis annak a rendszerbetöltőjét indítja, már minden rendben lesz.(HP esetén nem elég az ENTER-el bezárni ezt a menüt, F10-el tudod elmenteni a sorrendet)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#39534) afi0903 válasza cigam (#39533) üzenetére


afi0903
aktív tag

Boot Option Priorities alatt törlődött közvetlenül a Windows telepítése után az ubuntu kezdetű opció.
És jelenleg már a Windows-t se listázza ki.

Még van egy biztonsági mentésem a Windows telepítés előtti Ubuntumról, de onnan meg Grubnak kéne a Windows megmutatni. Az egyszerűbb lenne, mint live USB-ről felrakni a Grubot?

(#39535) tordaitibi válasza afi0903 (#39534) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Live Linux alól nézd meg légyszíves a lemez és partíciószerkezetet.
Az Ubuntunak érintetlenül ott kell lennie ha jól emlékszek sda5-ön vagy ha rosszul emlékszek akkor valamelyik partíción. A Windows nem ismeri az ext fájlrendszert ezért arról 1 bájtot sem tud törölni, olvasni se tudja ezért felesleges visszaállítani a mentést.

Ha megvan az Ubuntu, nézz bele az efi partícióba. Ilyesmit kell látnod,

A grub.cfg fájlba pedig ennek kéne lenni,

search.fs_uuid 26138c93-66a6-468e-ad7b-8344360c468c root hd2,gpt2 
set prefix=($root)'/boot/grub'
configfile $prefix/grub.cfg

Az UUID természetesen nem ugyanez lesz hanem a Te Ubuntu partíciódé.

Ha ezek megvannak akkor egyelőre nincs ötletem, meg kellene jelennie a boot választómenübe és el kéne startolnia az Ubinak, pontosítva a grub menünek kéne bejönni.

Én bár kedvelem és nagyon sokat használok Windowst, a redmondiak nagy gyökérségének tartom hogy nem képesek egy olyan Windows bootloadert megcsinálni mint a grub, felvenné az elérhető OS-eket a BCD-ba és választható lehetne.
Mivel ezt a funkciót tudja minden eddigi Win verzióval, akkor tudná bármilyen az efibe bejegyzett OS-sel. Csak bunkóságból nem teszik be a lehetőséget.

[ Szerkesztve ]

(#39536) ubyegon2 válasza tordaitibi (#39535) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem akarok belevauzni, de az sdb5-nél azt a csatolást nézzétek meg, nekem az a saját farkába harapó kígyónak tűnik. Ott nem csak egy / -nek kéne lennie?

[ Szerkesztve ]

(#39537) tordaitibi válasza ubyegon2 (#39536) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Csak nyugodtan mert gyorsba futottam át a threadet és én sem vagyok teljesen képben.

(#39538) ubyegon2 válasza tordaitibi (#39537) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sajna ismert hiányosságaim miatt sokat nem tudnék hozzátenni a threadhez, mivel sem Windows-t sem az UEFI-t nem ismerem, így aztán..... :N

(#39539) gregory91 válasza afi0903 (#39528) üzenetére


gregory91
senior tag

Még be tudod hozni a leírás alapján?
Mindegy:
Próbáld a telepítőt UEFI-ről indítani,ott megkapod a grub-ot.
Nyomd le a C-t ezzel kapsz egy konzolt majd.
insmod ext2
search.file /vmlinuz
Írd ide a kapott eredményt.

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#39540) cigam válasza afi0903 (#39534) üzenetére


cigam
félisten

Ja, hogy már semmit nem tudsz indítani....
Első körben a Windows telepítővel javítasd meg a W11 indítását. Jó esetben visszakerül a listába, és indíthatóvá válik a Windows.
Ezután jöhet a Linux renoválása.

Ha bátor vagy, a mentésből töltsd vissza az EFI partíció tartalmát.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#39541) afi0903 válasza tordaitibi (#39535) üzenetére


afi0903
aktív tag

Ez megvan, érintetlenül.

A sudo update-grub parancsot próbáltam.
/usr/sbin/grub-probe: error: failed to get canonical path of `/cow'.

Aztán
sudo mkdir /mnt/chrootdir
sudo mount /dev/sdb5 /mnt/chrootdir
for dir in proc dev sys etc bin sbin var usr lib lib64 tmp; do
sudo mkdir /mnt/chrootdir/$dir && sudo mount --bind /$dir /mnt/chrootdir/$dir
done
sudo chroot /mnt/chrootdir
sudo grub-install /dev/sdb5

Installing for x86_64-efi platform.
grub-install: error: cannot find EFI directory.

(#39542) gregory91 válasza afi0903 (#39541) üzenetére


gregory91
senior tag

"Installing for x86_64-efi platform.
grub-install: error: cannot find EFI directory."
Ahha itt a bibi.

Akkor ez esetben szoftverkezelőből kilistázod a grub-okat törlöd őket(mindet!).E helyett tedd fel ezt:
"Grub-pc"
Jelszót nem fog kérni(hiszen live-ban root vagy).Ha végeztél akkor futtasd ezt a parancsot.
"sudo grub-install /dev/sdb5"

A linuxból nem látok efi-t(feltételezem hogy nem is volt),gyanítom hogy legacyban települhetett.

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#39543) cigam válasza gregory91 (#39542) üzenetére


cigam
félisten

De nem a Grub (sdb5) sérült meg hanem az EFI partíciót (sdb2)nullázta. Ha nem csatolja fel hozzá, nem is tudja kijavítani/új "bejegyzést" létrehozni.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#39544) lev258


lev258
veterán

Valaki összefoglalná, hol tart a dolog? Egy Grub újratelepítés nem szokott ennyire bonyolult lenni, UEFI módban se (már csináltam párszor).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39545) gregory91 válasza cigam (#39543) üzenetére


gregory91
senior tag

Ennyire nem lehet sz*r egy win telepítő hogy ilyet csináljon(vagy mégis?). :DD
Látok (második képen) egy (100-101 megás) "unallocated"-et oda talán be lehetne neki rendezni efi particiónak.

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#39546) cigam válasza gregory91 (#39545) üzenetére


cigam
félisten

Minek :F Hiszen ott az sdb2...
Szerintem nem a Windows tüntette el, hiszen azt írja, hogy "És jelenleg már a Windows-t se listázza ki." mármint a BIOS boot order lista. Vagyis valamelyik helyreállító próbálkozása ment félre.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#39547) afi0903 válasza gregory91 (#39542) üzenetére


afi0903
aktív tag

Ez is cannot find EFI directory-t ír.

Ezt próbáltam meg legutóbb:
sudo mount /dev/sdb5 /mnt
sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo mount --bind /sys /mnt/sys
sudo mount --bind /proc /mnt/proc
sudo chroot /mnt
sudo update-grub
exit
sudo umount /mnt/dev
sudo umount /mnt/sys
sudo umount /mnt/proc
sudo umount /mnt/

Ezzel létrejött a Grub menü választója. Viszont nem azokat operációs rendszereket listázza amik a gépemen vannak, hanem egy korábbi állapotot, amik már nincsenek rajta, és emiatt ezek el sem indulnak.
És újra kiválasztható a Windows az UEFI-ből.

[ Szerkesztve ]

(#39548) csixy


csixy
addikt

A legelső 101 MiB-es unallocated volt valaha a GPT első 1 Mib rejtett partícioja és a mögotte levő 100Mib-es EFI (ez együtt 101), ezt tórólte afi0903. fene ebbe az amerikai billentyuzetbe , matricat meg megse adtak hozzá.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#39549) gyulank


gyulank
addikt

Valaki mondja már el, hogy lehet Windows telepítő pendrive-ot csinálni, mert egész nap ezzel kínlódtam, és sose bootol be, csak elsötétedik, és visszaugrik az F11-es boot menühöz. Viszont még mielőtt töröltem, Ubuntu volt rajta, és az bebootolt.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#39550) csixy válasza gyulank (#39549) üzenetére


csixy
addikt

Milyen rendszered van jelenleg?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.