Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39551) gyulank válasza csixy (#39550) üzenetére


gyulank
addikt

Ubuntu.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#39552) csixy válasza gyulank (#39551) üzenetére


csixy
addikt

Dupla katt az iso fajlra . Nézd meg hogy a rajta levő fájlok között van e 4 gigabajtosnal nagyobb fajl. Ha nincs akkor egyszeruen tudsz UEFIs winnyoz telepitot csinálni.
A pendrajvra egy darab fat32-es partíció legyen csinálva és másold rá az iso tartalmát és kész is van a telepíto.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#39553) gyulank válasza csixy (#39552) üzenetére


gyulank
addikt

Szerinted eddig mikkel próbálkozhattam ehelyett? És ehhez miért nem mindegy, hogy milyen rendszerem van jelenleg?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#39554) csixy válasza gyulank (#39553) üzenetére


csixy
addikt

Bocs hogy segítettem. Uff mára befejeztem e témát.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#39555) tordaitibi válasza afi0903 (#39547) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nezz ra legyszi a Secure bootra. nem tudom a W11 mit csinal vele de ha be van kapcsolva akkor lodd ki egy proba erejeig.

(#39556) tordaitibi válasza tordaitibi (#39555) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Es megegy, nalam okosabbak kukkantsak meg ezt, nem ez a baj?
[link]

(#39557) afi0903


afi0903
aktív tag

Sikerült!
Vissza tettem mentésből az Ubuntut. Pendrive-ra rátettem a Windows telepítőt és telepítés után most megmaradt az Ubuntu opciója a BIOS-ban.
Szerintem az a Windows iso lehetett problémás amivel először próbáltam (másodjára másikkal csináltam) vagy a kiírását rontottam el.
Köszönöm mindenkinek, aki segítő szándékkal viszonyult a problémámhoz!

(#39558) tordaitibi válasza tordaitibi (#39556) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A hír igaz.
Az efibootmanager-be ragyogóan látszik a gépem EFI partíciójába kézzel betett Ubuntu, az előbb tettem be, persze maga az Ubuntu sehol nincs a gépen.

tibi@TibiXubuntu:~$ sudo efibootmgr
[sudo] tibi jelszava:  
BootCurrent: 0001
Timeout: 1 seconds
BootOrder: 0001,0000,0002
Boot0000* Windows Boot Manager
Boot0001* UEFI OS
Boot0002  ubuntu


És semmi módon nem tudom előcsalogatni magába az efi bootmenübe pedig ott van az efi bejegyzésben.
Valószínűleg az uefi program se teljesen hülye mert az ubuntunál nincs csillag, ez szerintem azt jelenti hogy lecsekkolta, a boot bejegyzés sehová nem mutat.

Most eléggé álmos vagyok már de holnap kipróbálom a fennti linkelt cikkbe leírt timeout nulláról 5 másodpercre átírását, így elvileg meg kell jelennie az efi választómenünek 5 másodpercig és benne a fantom Ubuntunak.
sudo efibootmgr -t 5
Mivel nincs sehol, telepítve sincs, én lennék a legjobban meglepődve ha elindulna :)

A kolléga először fussa meg egy live rendszerről az alábbiakat, persze csak ha nincs gyárilag a live rendszerbe az efibootmanager:

Indítsa el a megfelelő parancsot az EFI indítókezelő telepítéséhez a használt Linux-terjesztés alapján:
Ubuntu, Linux Mint, Debian és Zorin esetén használja az apt-get parancsot:
sudo apt-get install efibootmgr
Fedora és CentOS esetén használja a yum parancsot:
sudo yum install efibootmgr
Az openSUSE esetében:
sudo zypper install efibootmgr
Az Arch, Manjaro és Antergos esetében használja a pacman parancsot:
sudo pacman -S efibootmgr

És sasolja meg egyáltalán látja-e a uefi az Ubuntuját és az hányadik a sorban.

(#39559) tordaitibi válasza afi0903 (#39557) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Akkor mázli. Pedig még mennyi ötletem lett volna! :)
Viszont hála neked és a problémádnak, ismét magamra szedtem valamit a koszon kívül, az efibootmanager létezéséről és manuális állítgatásáról eddig nem is tudtam.

(#39560) gregory91 válasza gyulank (#39549) üzenetére


gregory91
senior tag

Ha még meg van az ubuntu(mármint telepítve a gépre):Csinálj egy külön particiót oda "csomagold" ki a iso-t.Aztán sudo update-grub
UI: Számolj azzal hogy oda nem tudod majd telepíteni rendszert(ahová az iso-t kicsomagoltad),de később újra formázhatod(másrészt a telepítés is gyorsabb lesz).

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#39561) csixy válasza afi0903 (#39557) üzenetére


csixy
addikt

Az volt a baj, hogy az eredeti EFI partíciót letörölted.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#39562) gyulank válasza gregory91 (#39560) üzenetére


gyulank
addikt

Jobbnál jobb javaslatok.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#39563) afi0903 válasza gyulank (#39549) üzenetére


afi0903
aktív tag

Én tegnap WoeUSB-vel csináltam. Ez a leírás alapján.

[ Szerkesztve ]

(#39564) gregory91 válasza gyulank (#39562) üzenetére


gregory91
senior tag

Ahelyett hogy kifejtenéd mivel próbálkoztál eddig de még arról se osztasz információt hogy hova kellene telepíteni(pl.:sajátgépre esetleg?).Szűk információk birtokában ne csodálkozz ha ilyen javaslatok születnek....

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#39565) cigam


cigam
félisten


Külső merevlemezt formáznék le a "Lemezek" programmal, de csupa szürke opció. Ez mitől van? Hogy lehet "kijavítani"?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#39566) gregory91 válasza cigam (#39565) üzenetére


gregory91
senior tag

Pl.:Úgy hogy feltelepíted a fájlrendszert támogató csomagokat.
Súgó gyanánt itt nézz körül:
Gparted>Nézet>Fájlrendszer támogatás("Szükséges szoftver" oszlop).

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#39567) ubyegon2 válasza cigam (#39565) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A képeden látható ablakot megelőző ablakban nyilván az Egyéb opciót választottad, szerintem csak az első opciónál formáz EXT4-re, az persze kicsit megtévesztő, hogy belső lemeznek írja(de nyilvánvaló a miértje), de felőlem írhatná lilafülú kisnyúlnak is, ha az az opció formáz EXT4-re.

Amúgy épp most formáztam egy külső házban lévő SSD-t így:

[ Szerkesztve ]

(#39568) cigam válasza ubyegon2 (#39567) üzenetére


cigam
félisten

Igen, közben rájöttem, hogy túl hamar ugrottam az egyébre.
gregory91
Köszi a tippet!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#39569) ubyegon2 válasza cigam (#39568) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hát ugye...pedig mind tudjuk, hogy lemezműveleteknél mennyire hálátlan tud lenni a túl hamar. ;] Pár meghajtóm tudna erről mesélni....

(#39570) Cirbolya_sen válasza ubyegon2 (#39569) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

Mint ahogy a törlés is, mindig kiderül, hogy pont az kellett volna, amit előtte véglegesen kitörölt az ember :DDD

Cirbolya_sentinel

(#39571) cigam válasza gregory91 (#39566) üzenetére


cigam
félisten

Nem is tudtam/emlékeztem, hogy ilyet is tud. Ugyanakkor az exfat-ra nincs tippje. Én azt hittem manapság legalább annyira alap a támogatottsága(pl.a memóriakártyák miatt), mint az nfs fájlrendszernek)
Ugyanakkor a gparted sem ad infót az exfat támogatásról:

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#39572) growler válasza cigam (#39571) üzenetére


growler
őstag

A GParted verziójától függ [link] ez pl. 1.3.1-es

(#39573) cigam válasza growler (#39572) üzenetére


cigam
félisten

A bolti verzió pöttyet el van maradva: 1.0.0 :)
Közben kiderült, hogy a png-t sem szereti az alapértelmezett képnéző...

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#39574) ubyegon2 válasza Cirbolya_sen (#39570) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ebben is nagy tapasztalatom van, bár tegyük hozzá, hogy hetek óta olyan scannelt fotók rejtekhelyén gondolkodom, amik tuti megvannak, de hogy rájuk találok-e valaha....no de mindegy, mert ezeket keresve rengeteg érdekesség került elő. :D

(#39575) csixy válasza ubyegon2 (#39574) üzenetére


csixy
addikt

Biztos a komámasszony papucsa van rajtuk!

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#39576) growler válasza ubyegon2 (#39574) üzenetére


growler
őstag

A szomszédasszony szoknyája alatt még nem kerested? :)

(#39577) ubyegon2 válasza csixy (#39575) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akár a komádasszony maga is rajta lehetne, simán megleltem volna már! :D

(#39576) growler

Nagyon egy srófra jár az agyatok Papogány komával! :D De őszintén, ott még nem nézelődtem...

(éppen még azt se tudom, hogy pár éve felhőbe rejtettem-é ezeket vagy/és régi 3,5" HDD-re)

[ Szerkesztve ]

(#39578) growler válasza ubyegon2 (#39577) üzenetére


growler
őstag

" bátorak legyetek!" ... Ezt vedd magadra ! :)

(#39579) cigam


cigam
félisten

Ez is egy megválaszolásra váró kép:

Most akkor a live (telepítő) által használt driver használja? Merthogy működik a Wifi. No és át kellene billentenem, vagy nem?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#39580) ubyegon2 válasza growler (#39578) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az már inkább vakmerőség lenne, nem bátorság!:DD

[ Szerkesztve ]

(#39581) Balerik


Balerik
aktív tag

Sziasztok!
A csatolt hálózati meghajtókat "mc" alatt hol találom?

Elmúlik.

(#39582) cigam válasza Balerik (#39581) üzenetére


cigam
félisten

/run/user/1000/gvfs/....
Ahol "1000" a felhasználó azonosítód.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#39583) Balerik válasza cigam (#39582) üzenetére


Balerik
aktív tag

Nagyon szépen köszönöm! :R

Elmúlik.

(#39584) gyulank válasza afi0903 (#39563) üzenetére


gyulank
addikt

Én is ezzel csináltam tegnap, és sikerült, de ettől még jó lenne tudni, hogy hogy lehet enélkül... Pl. ha nem Ubuntum lenne, el se tudtam volna indítani a forrásfájlokból.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#39585) csixy válasza cigam (#39579) üzenetére


csixy
addikt

Nem. Arról van szó, hogy az 5.9-es kernel utáni frissebb kernelekben x@r a gyári fw támogatás az RTL88xx akármilyen wifi kártyákra.. Ami a live usb-n múkodik az jó, de amit felrak attól utána bex@rik a rendszer. Nekem konkrétan csontra fagy. Tegyél be az USB lukba egy ócska biztosan támogatott WIFI dugót, és úgy telepítsd, újraindítás után is ezt használd, ne nyúlj az rtl8821ce wifi kártyádhoz. Telepítés után szedd le ezt: [https://github.com/tomaspinho/rtl8821ce/archive/refs/heads/master.zip] és tömörítsd ki. Majd terminálba ezt: sudo nano /etc/modprobe.d/blacklist.conf , és ezt tedd bele a blacklist.conf -ba: blacklist rtw88_8821ce ; és mentsd el (ctrl o ; enter ctrl x ) . Ezután ubuntu és társai esetén :
sudo apt install bc module-assistant build-essential dkms . sudo m-a prepare Most lépj be a kitömörített rtl8821ce.master mappádba és add ki a : sudo ./dkms-install.sh parancsot és ezután indítsd újra a vasadat és közben szedd ki az másik ócska eddig használt wifi kártyádat és győztél !!!!!

Magyarán a blacklisttel kitiltod a x@r gyári támogatást és felraksz egy DKMS jól múködő modult, ami minden egyes kernel újításkor fel fogja rakni magát. :)

[https://github.com/tomaspinho/rtl8821ce]

Ezt már egyébként kb 3x leírtam , ez van. :D Hajrá :B

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#39586) cigam válasza csixy (#39585) üzenetére


cigam
félisten

Hát de fel sem ajánlotta a Realtek féle verziót. A jelenlegi, meg dkms (open source)verzió között választhattam. Olvastam korábban is ezeket az írásaidat, de úgy tűnik a 20.4.3 már nem is akarja feltenni a Realtek féle driver-t.
Kíváncsiságból átbillentettem dkms-re, de látszólag nem történt érzékelhető változás (reboot után sem), ugyanúgy van wifi, látszólag működik minden.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#39587) csixy válasza cigam (#39579) üzenetére


csixy
addikt

Jaaa!!!!
Amit mutatsz, az ugyanazt csinálja, mint amit én leírtam amúgy.
Még a blacklist conf fájlt is meg fogod találni, ha rákeresel.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#39588) csixy válasza cigam (#39586) üzenetére


csixy
addikt

... ha csak egyszer csonttá nem fog fagyni, amikor túlcsordul valami puffer vagy mit tudom
én mi. ... Én már megtapasztaltam. :((

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#39589) cigam válasza csixy (#39588) üzenetére


cigam
félisten

Mármint a dkms verziót használva?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#39590) csixy válasza cigam (#39589) üzenetére


csixy
addikt

A dkms jó együtt a blacklistes kitiltással. A gyári is megy egy dararabig, de aztán egyszer csak csonttá fog fagyni.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#39591) cigam válasza csixy (#39590) üzenetére


cigam
félisten

Jaaa.... Így már értem.
Köszi!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#39592) csixy válasza cigam (#39591) üzenetére


csixy
addikt

nincs mit!

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#39593) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Sikerült telepíteni a pulseaudio helyett a pipewire -t. Azért az Apple hangot nem éri el a MS windows-nál lehet jobb. pactl info: :)
Server Name: PulseAudio (on PipeWire 0.3.42)
Server Version: 15.0.0
Default Sample Specification: float32le 2ch 48000Hz
Default Channel Map: front-left,front-right
Default Sink: alsa_output.pci-0000_00_09.0.analog-stereo
Default Source: alsa_input.pci-0000_00_09.0.analog-stereo
Cookie: 4969:9512

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#39594) Dave™ válasza zoltanz (#39593) üzenetére


Dave™
nagyúr

A Pipewire zseniális. Nekem minden audiohoz kapcsolódó gondon megoldotta (EasyEffects késleltetése nagyságrendekkel kisebb, mint a PulseEffects-é), plusz rögtön lett aptX BT kodek, míg Pulse-szal csak SBC volt. Manjaro-n ráadásul csak egy meta package telepítése szükséges, és használatra kész.

(#39595) zoltanz válasza Dave™ (#39594) üzenetére


zoltanz
nagyúr

EasyEffects az mér van, hogy lelassítja a rendszert, pedig a processzor nagyrésze nincs kihasználva?

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#39596) Dave™ válasza zoltanz (#39595) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nálam (Manjaro Gnome) semmit sem lassít, pedig folyamatosan fut. Alig használ CPU-t (sokkal kevesebbet, mint a PulseEffects). Igaz csak eq-t használok, lehet valami más nagyobb késleltetéssel fut és ezt érzed.

(#39597) zoltanz válasza Dave™ (#39596) üzenetére


zoltanz
nagyúr

"Alig használ CPU-t (sokkal kevesebbet, mint a PulseEffects). Igaz csak eq-t használok, lehet valami más nagyobb késleltetéssel fut és ezt érzed."

Ez is alig használ CPU-t viszont a teljes rendszert lassítja, mintha szuperuser prioritásban futna. Ez alapján települt:
[link]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#39598) Dave™ válasza zoltanz (#39597) üzenetére


Dave™
nagyúr

Passz, lehet a Flatpaknak is köze van hozzá. Nézd meg ezt esetleg: link

(#39599) zoltanz válasza Dave™ (#39598) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Amit linkeltél az csak a Pipewire telepítést vázolja. Nekem az jól működik.
EasyEffects -el vannak teljesítmény gondok.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#39600) Dave™ válasza zoltanz (#39599) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nem egyértelmű a helyzet szerintem, mert az EasyEffects a Pipewire-t használja, ennyiből nem lehet tudni, hogy a kettőből melyikkel van a gond. Én ilyen - késleltetésre kifejezetten érzékeny - csomagokat biztosan nem telepítenék Flatpakból, ha nem muszáj. A ppa-ban gondolom megtalálható az EasyEffects is.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.