Hirdetés

2024. június 21., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#50904) S-eye


S-eye
senior tag

A mérőhely szabványosítás során levertek egy új földelő szondát. Akkor nem tudom mennyi volt a földelés ellenállása, nem volt mérve. Kötelező, hogy 10 Ohm alatt legyen az ellenállása, vagy csak akkor, ha napelem is felkerül? Debrecen, eon/opus.

(#50906) csemberlen válasza S-eye (#50904) üzenetére


csemberlen
őstag

Mindig is 10ohm alatt kell lennie.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#50908) S-eye válasza csemberlen (#50906) üzenetére


S-eye
senior tag

Köszönöm. Értem, akkor a reg.szerelő dolga, hogy kijavítsa a hibáját (ha nem 10 Ohm alatti az ellenállás.

(#50910) gorbep válasza HunChris (#50846) üzenetére


gorbep
senior tag

Pedig pont Ő rémlett példaként... Vagy senki68 fórumtárs... Ők biztosan keret felett termeltek vissza. Ha erre jár biztos beírja, tőle mennyiért vették át...

Ha csak haluztam, akkor elnézést a téves infóért. :R Környezetemben nincs más, aki egyetemes és 2530 kWh óra felett termelt szaldóban be. Nem egyetemes van, ő telejesen ugyanazt azt a piaci árat kapta, mint amit fizetne... (RHD nélkül)

De hát mindenki itt van, akit érint. Jelentkezzen, akitől 2530 kWh feletti betermelést 5 Ft-t és akitől többért vették át... lehet hogy hálózati engedélyes függő? Lehet hogy minden területen más az ár? Elvileg az áramkereskedő mindenkinél az MVM...

Mehetne is Topic összefoglalóba,... mert ez most húsbavágó infó lehet mindenkinek az elszámolás lehetséges változása miatt...

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#50912) lajosdani2 válasza gorbep (#50910) üzenetére


lajosdani2
csendes tag

Pest megye, MVM szolgáltató (korábbi Démász/Émász/Eon terület)
Év közben ugye ment a játék a RHD-val, így a 2022. augusztus utáni termelést 5 Ft-on számolták be.

[ Szerkesztve ]

(#50913) Balázzs válasza gorbep (#50910) üzenetére


Balázzs
senior tag

Május 1 az éves elszámolás ideje, 2022.08.01-2023.05.01. között 4.282 kWh a betáplált mennyiség, 5.11 Ft/kWh-val számolt az MVM.

2022.05.01-2022.06.30. között 13.17 Ft/kWh
2022.07.01-2022.07.31 között pedig 6.15 Ft/kWh-val számoltak.

(#50915) Samott


Samott
addikt

Jo, akkor jol gondoltam hogy a hatarertek feletti dragabb aram atveteli ar baromsag. Most mar vannak peldak, szamok. Akkor az csak egy hulye almodozas volt minden alap nelkul.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#50916) gorbep válasza Rolly (#50760) üzenetére


gorbep
senior tag

Minden cégnek más és más... úgyhogy ez nem mérvadó... kérdés a TEA arra a villanyra kivel szerződött, mennyi időre, mekkora volumenben.... vagy milyen árpolitikával alakítja ki az árait, egy amúgy jelenleg általa is bevallottan veszteséges üzleti modellben...

Sajnos hivatalos infót csak a lakossági és nem lakossági egyetemes szolgáltatásokra találtam...

Az én környezetemben lévő vállalkozások tapsikolva váltanának ilyen árra, ha van infód, légyszi küldd át, kivel lehet szerződni ilyen árakon... :R

Szégyenemben hazafelé megálltam egy TEA töltőnél, és nagyon mást láttam... ezért ránéztem a honlapukra is... TEA
Amúgy te hol látsz 130 Ft alatti árakat???? erre felé még az AC is előfizuval 225 Ft/ kWh.... de biztos megint én vagyok a helikopter...

Szerk: random bementem az első töltőjükhöz, ami útba esett, légyszi szólj nekik hogy felénk pofátlan extraprofittal értékesítenek, majdnem dupla áron...

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#50917) gorbep válasza lajosdani2 (#50912) üzenetére


gorbep
senior tag

de ez nem a kvóta feletti, ez mindenkinek kb.5 Ft lesz... ki termelt reszicsökkentés csökkentése utáni időszakban 2350 kWh felett, amikor már emelt volt az RHD? és milyen áron vették tőle át?

#50913 Balázzs

Ez így cumi... :W ... és köszönöm az infót...

bár.. 2022.07.01-2022.07.31 között pedig 6.15 Ft/kWh-val számoltak. Pontosan mennyit is? gondolom nem 2530 kWh felett

Ezzel trükköznek, met nem arányosítanak profiloznak... itt még egy kis csavarással ki tudtak bújni... de kiderül ha lesz későbbi elszámolásról is adatunk...

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#50918) HunChris válasza gorbep (#50917) üzenetére


HunChris
senior tag

Senkinek sem adnak kb. 5 Ft felett semekkora mennyiségnél 2022 augusztustól.
Démász: 5,25 Ft/kWh
EON, Opus: 4,39 Ft/kWh
Elmű: 5,11 Ft/kWh
Émász: 4,94 Ft/kWh
Fix végig bármennyi mennyiségnél.

De valószínleg ősszel kiderül, hogy a napelemeseknek mennyiért fog menni a betáplálás.
(Van erre utaló jel, hogy más lesz az összeg, most "fimonhangolnak".)

[ Szerkesztve ]

(#50919) Andras6800 válasza gorbep (#50916) üzenetére


Andras6800
senior tag

Amit linkeltél, ott. nem lakosságira is 60/70 fT6 kWh az áram ára RHD-al. Én minap keresgéltem sokat. Kkv-hírlevél-knak 15 és 300 Ft között mozog a díj. Szerződéstől és elosztótól függ. MVM oldalán találtam ezt is. Ott azt írták, hogy az átlag ár, az 78 Ft/kWh.

Illetve ilyet találtam még: https://www.napi.hu/magyar-vallalatok/energia-aram-gaz-vallalkozas-ceg-valsag.761610.html

Kicsit itt kavarognak a 2022-es és 2023-as adatok.

Töltőnél ne felejtsd el, hogy magának a töltőnek is van masszív költsége.

Fórumtárs írta régebben:

"hogy jön ki a töltőoszlopon vásárolt áram ára egy 50kW-os DC-n:
Áramár: 200 Ft
RHD: 30 Ft

Fix díjak havonta:
havi töltőoszlop fogyasztás: 0,1 * 24 * 30 * 230 Ft = 16 650 Ft
havi meddő díj: 500kWh * 6 Ft = 3000 Ft
elosztói alapdíj: 55300 Ft / 12 = 4608 Ft
elosztói teljesítménydíj (50 kW DC): 55,2 kW * 11784 Ft / 12 = 54 206 Ft
oszlop havi tőkeköltsége (0% infláció mellett): 120 000 Ft
oszlopon eladott energia átlagosan 2000 kWh
egy kWh-ra eső fix díj 198464 / 2000 = 99 Ft
rendszerüzemeltetés, fejlesztés, számlázás, ügyfélszolgálat: 15 Ft / kWh
összesen: 200 + 30 + 99 + 15 = 344 Ft + Áfa = 437 Ft
Minden kWh ez alatt eladott energia veszteséges volt."

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#50920) Balázzs válasza gorbep (#50917) üzenetére


Balázzs
senior tag

bár.. 2022.07.01-2022.07.31 között pedig 6.15 Ft/kWh-val számoltak. Pontosan mennyit is? gondolom nem 2530 kWh felett

Nem vagyok napelem park, 485 kWh volt a tavaly júliusi betáplálás.

(#50921) gorbep válasza Balázzs (#50920) üzenetére


gorbep
senior tag

Akkor nagyon szerencsés vagy... téged akkor kevésbé érint egy havi szaldó, mivel az éves 4282 kWh túltermelésedből júliusra csak 485 kWh jutott (11%)... sajnos és az éves termelésem jelentős részét termelem nyáron, és akkor pont a legkevesebb a fogyasztásom...

Mi a trükk? Főleg BEV?

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#50922) hevepapa válasza Andras6800 (#50919) üzenetére


hevepapa
senior tag

Minap kaptam egy kkv-nak szerződés ajánlatot 2024-re az MVM-től. 78 ft+áfa. Bruttó 99 Ft

(#50923) Balázzs válasza gorbep (#50921) üzenetére


Balázzs
senior tag

Igen, a sokat futó (évi 25 ezer km) családi járgány elektromos, főleg otthon töltöm.

(#50924) gorbep válasza Andras6800 (#50919) üzenetére


gorbep
senior tag

a posztot anno én is olvastam.... akkor mekkora lehet a bukta 130 Ft/kWh-nál... :Y

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#50926) senki68 válasza gorbep (#50910) üzenetére


senki68
senior tag

Itt vagyok.
Nagyon össze vissza van, de jelentős részét 4.39-ért.

Meg is reklamáltam, telefonon nem tudtak érdemben nyilatkozni, mondták adjam be írásban, de sajnos még odáig nem jutottam, hogy beadjam.

Inkább elmentem 3 hétre nyaralni külföldre :)

Majd talán a napokban lesz annyi időm, hogy szépen leírjam és beadjam.

(#50927) leslieke válasza gorbep (#50917) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Jelen! Már korábban megírtam neked!

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#50928) LOTR válasza gorbep (#50924) üzenetére


LOTR
addikt

túl nagy rálátásom nincs, de eon területről néhány kkv szerződést láttam, ahol kb ~5mwh alatti havi fogyasztás van és jellemzően netto 80-110 ft környékén kapják az áramot, ha azt nézzük, hogy a lakossági piaci ár kb 55 ft, akkor mondhatni a lakossághoz képest 1,5-2x-es áron vételeznek a cégek általában

(persze a cikkből arra következtetek, hogy talán a nagyfogyasztók miatt "torzulhat" az átlag, ez a 90--100 ft körüli érték meg inkább a medián lehet - már ha van itt értelme ilyenről beszélni)

One Ring to rule them all

(#50929) HunChris válasza senki68 (#50926) üzenetére


HunChris
senior tag

Linkeld be ide, majd mi megfejtjük.

(#50930) Andras6800 válasza LOTR (#50928) üzenetére


Andras6800
senior tag

Az okos, de ha megnézed, Kkv-hírlevél minden fele többért kapja az áramot, mint a lakosság. Mondjuk nem durva vagy 1,5x-ös áron.

De akkor is messze vagyunk a sok helyen emlegetett 200 ft-októl amit vizionálnak, mint lakossági piaci ár RCS nélkül.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#50931) Rolly válasza gorbep (#50916) üzenetére


Rolly
veterán

Mai poszt volt, hogy cégként 2 évre 78ft körüli árát kapott... persze nem tudom, hogy nettó vagy bruttó és hogy mi van az rhdval... de még legrosszabb esetben is 130 alatt megáll... tippje amúgy nettó ár lehet... így bruttoban kb 100 Ft...

https://www.facebook.com/groups/Villanyautosok/permalink/1469223640544751/

(#50932) robi-k válasza Rolly (#50931) üzenetére


robi-k
őstag

Nagyfogyasztóként (országos szinten is az egyik legnagyobb fogyasztóként), az elmúlt időszakban ez volt a villamos áram ár.
Jelenleg még tovább csökkent az ár.

(#50933) senki68 válasza HunChris (#50929) üzenetére


senki68
senior tag

Meg van fejtve, csak bonyolult és értelmetlen.

(#50934) 4D4M válasza senki68 (#50933) üzenetére


4D4M
aktív tag

Ez gyakorlatilag ugyanaz az E.On-os séma mint az enyém:
A 3. sorban a másik oszlopba írtam de nincs jelentősége.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#50935) cOxeR válasza 4D4M (#50934) üzenetére


cOxeR
Ármester

Nekem pont akkor indult a rendszem, miután szépen lenyomták 5 Ft-ra a visszatáplált áram díját így konkrétan minden extra betermelés ment a "levesbe", eredeti terv alapján a 11 Ft-al számoltam a megtérülést... és éves szaldóval. Mondjuk több is maradt meg, mint terveztem, de az megint másik téma... és mire elindulna minden fogyasztóm amit tervezéskor előre kalkuláltam, pont haza is vágják havival. Elmehetnek a búsba igazából. :(

[ Szerkesztve ]

(#50936) senki68 válasza cOxeR (#50935) üzenetére


senki68
senior tag

Éves szaldoban, nemigazán érdekel mennyit adnak, ezt ingyen is odaadnám nekik.
Havi szaldoban azért már más lesz a leányzó fekvése.

(#50937) VaZso válasza senki68 (#50936) üzenetére


VaZso
senior tag

Pontosan.

(#50938) leslieke válasza senki68 (#50936) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Szintén vihetik a pluszt, ha maradna az éves szaldó.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#50939) cOxeR válasza senki68 (#50936) üzenetére


cOxeR
Ármester

Nekem az a 4 hónap amíg veszteséges vagyok kb 200e Ft... ba fog kerülni, ha marad ez a cickány 2,5Mwh kedvezményes utána meg a 70 Ft. Cserébe ha marad az 5 Ft mint most, akkor úgy néz ki a matek, hogy vásárolt 4 Mwh 200 e Ft, betermelt 8 Mwh, 40 e Ft. Azért ez durván pofátlan... kétszer annyi pluszt kapnak én meg negyed annyi pénzt a sokkal többért. Sajnos ez persze csak találgatás... tuti a jut is marad is elv lesz. Tényleg nincs más megoldás, úgy kell csinálni ahogy ők... okosba elhasználni/adni.

leslieke
Az a baj, hogy nem... mert már ezt is megértük, hogy inkább legyintesz és elengeded, az extra termelést, mintsem neked fizetni kelljen havonta a különbözetet. totál aljaz ez az egész ami itt megint megy.

[ Szerkesztve ]

(#50940) senki68 válasza cOxeR (#50939) üzenetére


senki68
senior tag

Én azért addig míg hivatalos helyen nem látok hivatalos szöveget leírva, addig nemigazán fogok semmit alakítgatni.

Majd meglátjuk ebből mi lesz leírva, és hogyan.

Ha havi szaldo lesz és nem csinálok semmit , lesz évente egy kb 80 ezres villanyszámlám.
Így nem 800 ezret takarítok meg évente csak 720 ezret.
2 hónappal később térül meg :)

(#50941) cOxeR válasza senki68 (#50940) üzenetére


cOxeR
Ármester

Pontosan így vagyok én is... várok, mert jelenleg ennél jobbat nem tud tenni egy napelem tulajdonos se. Egy dolgot esetleg, monitorozok, mi merre hogyan... tudjam, hol lehet fogni abban a 3-4 hónapban, mikor a termelés kevesebb mint a fogyasztás, illetve hatványozottan érdekes téma a tavasz-ősz közötti extra termelés gazdaságos felhasználása, vagy jövedelem centrikus felhasználása.

(#50942) leslieke válasza cOxeR (#50939) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Ha fizetni kell, fizetek. Nem lesz más választás úgysem. Az e-autón megspórolt üzemanyag költség és a céges útiköltség támogatásból valahogy csak ki tudjuk majd fizetni a számlákat. :)

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#50944) kardkovacsi válasza gorbep (#50902) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

és még ha megy is akkor is jöhetnek érdekes problémák.

2003-ban épp az akkori Westelnek dolgoztunk (vagyis nekik voltunk eladva mint szoftver fejlesztők), kint a Határ úti torony lábában. Vannak ott irodák, elég sok mérnök dolgozott arrafelé, meg az egész hálózat üzemeltetés is akkor még ott volt, illetve több MSC is. Gyakorlatilag azon ment keresztül az egész Westel hálózatának a 70-80%-a.

Nyár, jó kis 30 fok, jött valami nyomi traktoros és eltépte az egész telephely betápját. No problem, van egy jó kis dízel generátor beröffenteték. Ment is szépen, csak épp az uralkodó szélirány a meleg fütjét szépen visszafújta pont a tőlmelegedés érzékelőjére ezért az a nyomorult 5 percenként leállt. Ugye akkoriban egy-egy MSC még 40-50 m2-es helyiségben ült, rengeteg cucc, jó sok hőtermeléssel.

Hát én azóta se láttam annyi öltönyös figurát ijedt tekintettel körbe körbe szaladgálni meg telefonálni. Végül valahogy megúszták, ventilátorral hűtötték az érzékelőt és este 6-ig kibírta valahogy utána meg hidegebb lett kint is. Azt kell tudni a szolgáltatóknak kötelezettségük van, hogy a halózat pár óránál többet nem esik ki per év különben nagy bünti van.

Pár hónapra rá, nagy fejlesztés. Még egy külön betáp, hoztak két a sivatagba szánt dízel generátort, meg leraktak egy több ezer literes tartályt a föld alá.

(#50945) kardkovacsi válasza gorbep (#50910) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Napelemes FB fórumban is volt téma régebben és több telepítő is írta, hogy sajnos nincs ilyen. Az alsó ár a visszavásárlási ár akármennyit termelsz vissza.

[ Szerkesztve ]

(#50946) kardkovacsi válasza senki68 (#50936) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Én adtam is egyszer az ELMŰnek 900 kWh-t, amikor 31-én csináltak egy tört hónapot.

(#50947) Rolly válasza senki68 (#50940) üzenetére


Rolly
veterán

Inkább évente plusz a hónap ami 10 év alatt már majd egy év...

(#50948) Rolly válasza leslieke (#50942) üzenetére


Rolly
veterán

Persze lehet így is hozzáállni... az elmúlt 3 év ezt még ki tudom fizetni ... engem károsan érintett változásokkal ott vagyok, hogy havi 300e Fttal több adót fizetek, a nettó jövedelmem meg csökkent kb 30%kal...

Járulék alap, Kata eltörlése, extra adók (boltok sarca, jövedéki adó emelések) cirka 3,6 millió extra adó / év

2024tól napelemen is 100-150e Ft körüli bukó, autópálya matricán cirka 40e a dráguló matricák és új megyék miatt...
Plusz ha jól értettem az üzemanyag jövedéki adója is emelkedik (bár abból már sokat nem használunk... 300-400 liter / év)
Szóval míg jelenleg 200e Ft kifutja a havi rezsit, üzemanyagot, kaját kettőnknek alap hangon... úgy jövőre éves szinten 1 havi megélhetést megint lehuznak rólam ...

(#50949) nimfas


nimfas
addikt

Hali,

Most néztem a mai termelést..... és ezt láttam az inverter oldalán.

DC oldali feszültség volt, de termelés az nulla.
Mi lehet a gond?
Tegnap este volt vihar, ha kinyomja a túlfesz levezetőt a DC oldalon, akkor a feszültségnek sem kéne jelen lennie, nem?

Megnéztem az invertert, nem írt hibát.
Ma 0 kWh volt a termelés.....

SZERK: Már tegnapra is egyenes az "EKG" vonal! Szóval már tegnap sem termelt.....

[ Szerkesztve ]

(#50950) VaZso válasza nimfas (#50949) üzenetére


VaZso
senior tag

AC oldal rendben van?
Kismegszakító, esetleges ÁVK (Fi-relé), esetleg AC kapcsoló nem lett lekapcsolva?

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.